Bella

Rak prostaty. Objawy, biopsja, przyczyny i rokowania

Przeczytano 16 628
1 Komentarz
(5)
 

Rak prostaty (inaczej rak stercza lub rak gruczołu krokowego) znajduje się w czołówce najczęstszych nowotworów złośliwych będących przyczyną zgonu. Zachorowalność wzrasta z wiekiem. Jakie są inne czynniki ryzyka zachorowania na nowotwór gruczołu krokowego? Na czym polega leczenie? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

Rak prostaty – objawy

Rak prostaty to inaczej rak stercza lub rak gruczołu krokowego. Nowotwór dotyczy najczęściej mężczyzn w starszym wieku (powyżej 50. roku życia), ale należy podkreślić, że nowotwór może dotknąć również młodszych panów. Wczesne objawy prostaty mogą niejednoznacznie wskazywać na ten typ choroby, jednak należy być czujnym, kiedy się pojawią. Do symptomów mogących wskazywać na raka należą:

 • bolesne oddawanie moczu,
 • ból lub pieczenie podczas wytrysku,
 • ból wokół prostaty podczas siedzenia,
 • częste oddawanie moczu,
 • krew w moczu lub spermie,
 • słaby przepływ moczu,
 • trudności w oddawaniu moczu,
 • zaburzenia erekcji.

Natomiast objawy raka prostaty w stadium zaawansowanym to:

 • ból podbrzusza,
 • ból krocza i okolic kręgosłupa lędźwiowego,
 • krwawienie z odbytu,
 • nietrzymanie moczu,
 • obecność krwi w moczu lub w spermie,
 • pieczenie podczas oddawania moczu,
 • zaburzenia erekcji.

Jeśli doszło do przerzutów na inne narządy, mogą wystąpić także objawy takie jak np. powiększone węzły chłonne, problemy z krzepliwością krwi czy też porażenie kończyn.

Biopsja prostaty

Gdy zaszło podejrzenie raka (np. uzyskano nieprawidłowy wynik badania prostaty z krwi), pacjent jest kierowany na biopsję prostaty. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, polega na wprowadzeniu sondy USG oraz igły biopsyjnej i następnie pobraniu drobnych wycinków z gruczołu krokowego. Pobrany podczas biopsji gruczołu krokowego materiał zostaje poddany analizie histopatologicznej pod kątem zmian nowotworowych.
Inna metoda to biopsja fuzyjna prostaty, badanie, które korzysta z ultrasonografii oraz obrazowania rezonansem magnetycznym, dzięki czemu jest dokładniejsza od klasycznej biopsji stercza.
Alternatywą dla wymienionych metod jest płynna biopsja prostaty, czyli nowoczesne badanie wykonywane na podstawie próbki moczu. Zabieg jest bezbolesny i nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań.

Biopsja prostaty – przygotowanie do zabiegu

Biopsja prostaty nie wymaga specjalnych przygotowań. W dniu wykonania zabiegu nie trzeba być na czczo.

Biopsja prostaty – cena

Ile kosztuje klasyczna biopsja prostaty? Cena zabiegu wykonywanego prywatnie wynosi około 500-800 złotych. Natomiast jeśli pacjent otrzymał skierowanie od lekarza, który ma umowę z NFZ, biopsję można wykonać bezpłatnie.

Biopsja fuzyjna prostaty – cena

Ile kosztuje biopsja fuzyjna prostaty? Cena zabiegu wynosi około 4000-5000 złotych, niestety nie ma refundacji do biopsji fuzyjnej prostaty. NFZ nie finansuje tego badania.

Płynna biopsja prostaty – cena

Ile kosztuje biopsja płynna prostaty? Cena wynosi około 1500 złotych, badanie nie podlega refundacji NFZ.

Zalecenia dla pacjenta po biopsji prostaty

Jak postępować po biopsji prostaty? Wskazane jest, aby unikać wzmożonej aktywności fizycznej oraz prowadzić obserwację w kierunku krwawienia. Pacjenci często zgłaszają objawy po biopsji prostaty, takie jak: niewielki dyskomfort w okolicy krocza, utrudnione oddawanie moczu po biopsji prostaty czy też obecność krwi w nasieniu lub moczu i stolcu. Czy biopsja prostaty może uaktywnić raka? Nie, wykonanie tego badania nie wpływa w żaden sposób na proces nowotworzenia.

Czy biopsja prostaty jest konieczna?

W Polsce badaniem pierwszego wyboru przy podejrzeniu raka jest badanie PSA i następnie biopsja. Jednym z nowszych badań stosowanych w diagnostyce nowotworów jest także badanie PET. W szczególności metody PET- CT ze znakowaniem radioizotopami 18-F oraz 68Ga pozwala zidentyfikować nawroty raka prostaty w bardzo wczesnym stadium.

Rak prostaty – przyczyny

Przyczyny raka prostaty nie zostały do końca poznane. Do czynników rozwoju choroby nowotworowej należą:

 • obciążenie genetyczne,
 • otyłość,
 • spożywanie produktów bogatotłuszczowych,
 • wiek (szczyt zachorowania przypada na 65-70. rok życia).

Ryzyko zachorowania na raka prostaty zmniejsza spożywanie produktów zawierających karotenoidy oraz zwiększona aktywność fizyczna.

Rak prostaty – rokowania i leczenie

Czy na raka prostaty się umiera? Jak wygląda życie, gdy zdiagnozowano raka prostaty? Rokowania są na szczęście dość dobre, ponieważ nowotwór prostaty rozwija się bardzo powoli i zwykle jest podatny na leczenie. To, jak szybko rozwija się rak prostaty, zależy od czasu postawienia diagnozy i wdrożenia leczenia. Im szybciej lekarz zacznie działać, tym większe szanse, że pacjent będzie żył długo i szczęśliwie. Dlatego nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy.

Rak prostaty – leczenie zależy od stadium zaawansowania choroby

Leczenie raka prostaty jest dobierane w sposób indywidualny. Jakie metody stosuje się, gdy wystąpił łagodny rak prostaty? Operacja (usunięcie gruczołu krokowego), naświetlanie, radioterapia – tego typu metody prowadzą do licznych działań niepożądanych, ale w większości przypadków pozwalają zlikwidować całkowicie guz prostaty. Natomiast kiedy zdiagnozowano bardziej zaawansowaną formę, np. rak prostaty 4. stopnia, rokowania mogą być nie najlepsze ze względu na przerzuty. Wtedy wdrażane są nowoczesne metody terapeutyczne takie jak np. hormonoterapia.

Raka prostaty w zaawansowanym stadium leczy się także za pomocą abirateronu, denosumabu oraz szczepionki komórkowej Sipuleucel-T. Bardzo dobre efekty daje również leczenie skojarzone lekami takimi jak cabazitaxel oraz prednizon. Stosowanie metody skojarzonej powoduje, że u wielu pacjentów, którzy otrzymali diagnozę „zaawansowany rak prostaty”, czas życia wydłuża się o ponad 15 miesięcy.

Źródła:

https://www.onkonet.pl/dp_nump_rakprostaty.php
https://hifu.pl/baza-wiedzy/biopsja-prostaty/
https://hifu.pl/baza-wiedzy/biopsja-fuzyjna-prostaty/
https://osrodek-onkologiczny.pl/przygotowanie-do-biopsji-prostaty
https://szpital.siedlce.pl/tiny_files/przygotowanie_do_badan/Przygotowanie%20do%20Biopsji%202016.pdf
https://www.onkonet.pl/n_n_nowadiag_rakprostaty.php
Burchardt W., Burchardt E. Zastosowanie różnych znaczników PET-CT w leczeniu i diagnostyce wznowy raka prostaty w oparciu o doniesienia zjazdowe z konferencji onkologicznej ASTRO 59 i przegląd literatury. Zeszyty Naukowe WCO, Letters in Oncology Science 16 (4): 125-131 (2019)
Cabazitaxel Accord (kabazytaksel) we wskazaniu: w skojarzeniu z prednizonem lub prednizolonem do leczenia pacjentów dorosłych z opornym na kastrację rakiem gruczołu krokowego z przerzutami, leczonych wcześniej schematem chemioterapii zawierającym docetaksel. Raport Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (2021)

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

 • Napisał: Ryszard On 2023-12-09
  Rating:
  5.0

  Operacja TORP ile się żyje po zabiegu

  Replied by: Joanna On 2023-12-11 Dzień dobry Panie Ryszardzie, po operacji TURP rokowania zależą od wielu czynników, takich jak wiek pacjenta, ogólny stan zdrowia, stopień zaawansowania schorzenia przed operacją i ewentualne powikłania. TURP jest procedurą chirurgiczną stosowaną w leczeniu przerostu gruczołu krokowego. Najczęściej rokowania po zabiegu są dobre, a wielu pacjentów doświadcza poprawy objawów związanych z przerostem prostaty, takich jak trudności w oddawaniu moczu. Wiele osób zauważa tym samym poprawę jakości życia po operacji. Jednakże, jak przy każdej operacji, istnieje ryzyko powikłań. Mogą one obejmować krwawienie, infekcje, problemy z kontrolą pęcherza moczowego, problemy z erekcją i inne. Ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze swoim lekarzem w celu uzyskania dokładnych informacji dotyczących swojej sytuacji.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
12 187 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 327 6

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 515 5

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
6 978 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 758 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 643 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
14 647 4

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
16 733 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej