Bella

Częste oddawanie moczu u mężczyzn - przyczyny i leczenie

Przeczytano 86 493
21 Komentarzy
(5)
 

Czas czytania: 9 min.

Częste oddawanie moczu u mężczyzn zawsze powinno być alarmujące. Chociaż początkowo wydają się wyłącznie niewielkim utrudnieniem, z czasem może być coraz bardziej uciążliwe. Dlatego warto poznać jego przyczynę i jak najszybciej rozpocząć leczenie zachowawcze bądź farmakologiczne. W tym tekście skupimy się na różnych przyczynach, które mogą powodować częstomocz u mężczyzn – od tych najłatwiejszych do wyeliminowania aż po te, które wymagają lekarskiej interwencji.

Czym jest częstomocz?

Pojemność pęcherza moczowego u mężczyzn to średnio 500 ml, choć jest to sprawa bardzo indywidualna – może on rozciągać się mniej lub bardziej, w zależności od organizmu. Parcie odczuwa się jednak już przy zapełnieniu pęcherza w 1/3*. Dlatego podczas mikcji wydala się około 200 ml. Zdrowy mężczyzna, który nie wstrzymuje moczu, oddaje go zatem około siedmiu razy na dobę. Częstszą potrzebę wydalania moczu – od ośmiu razy w ciągu dnia i dwóch razy w trakcie nocy – określa się mianem częstomoczu. Wiąże się z natychmiastową koniecznością skorzystania z toalety, która czasami nie jest spełniona na czas. Dochodzi wtedy do mimowolnego wycieku moczu. Dlatego też nie należy bagatelizować oddawania moczu 20 razy dziennie. Częstomocz może także wiązać się z parciem, które nie mija nawet po opróżnieniu pęcherza. Warto odnotowywać tego typu objawy i zgłosić się do urologa, który w procesie diagnostycznym może stwierdzić, jaka jest przyczyna częstego oddawania moczu.

Częste oddawanie moczu u mężczyzn - przyczyny

Istnieje wiele powodów częstomoczu u mężczyzn – niektóre z nich można wyeliminować samodzielnie, inne wymagają interwencji lekarza.

  • Nadmiar spożywanych płynów - to najmniej inwazyjny powód częstomoczu u mężczyzn. Spożywanie dużej ilości płynów (zwłaszcza zawierających kofeinę, napojów gazowanych czy alkoholu) wpływa na większą produkcję moczu oraz częstszą potrzebę korzystania z toalety. Wystarczy ograniczyć tego typu napoje i zamienić je na wodę, by zniwelować problem z oddawaniem moczu. Uwaga! Jeśli po oddaniu mikcji nadal odczuwalne jest parcie na pęcherz, nadmiar spożywanych płynów nie jest przyczyną częstomoczu.
  • Leki moczopędne - diuretyki, czyli leki moczopędne, stosowane są w przypadku niektórych schorzeń: nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, przebytego zawału serca, niewydolności nerek, marskości wątroby, obrzęków, zatruć czy bakteryjnego zapalenia dróg moczowych. Występujący po nich częstomocz jest nieprzyjemnym skutkiem ubocznym, o którym jednak należy powiadomić lekarza. Może on bowiem prowadzić do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Nie należy ich jednak samodzielnie odstawiać.
  • Nieleczona bądź nienormowana cukrzyca – częstomocz może stanowić jeden z objawów cukrzycy (zarówno typu 1 jak i 2). W tej sytuacji warto obserwować swój organizm i sprawdzać, czy nie pojawiają się inne symptomy, takie jak uczucie suchości w ustach, wzmożone pragnienie czy ogólne osłabienie. Należy wtedy konieczne udać się do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o wykonanie badań krwi.
  • Infekcja układu moczowego – częstomocz u mężczyzn to także jeden z objawów infekcji układu moczowego. Mogą towarzyszyć mu także: ból przy oddawaniu moczu, ból w okolicy podbrzusza, mętny mocz, wydzielina z cewki moczowej czy uczucie parcia na mocz nawet po opróżnieniu pęcherza. W takich sytuacjach obserwować można także częste oddawanie moczu w małych ilościach podczas wizyty w toalecie. Do infekcji może doprowadzić zarówno wstrzymywanie moczu jak i zbyt mała ilość przyjmowanych płynów czy nieodpowiednia higiena. Warto zatem zastanowić się nad swoim trybem życia, by uniknąć tego typu nieprzyjemności w przyszłości. W przypadku infekcji konieczna jest wizyta u lekarza, który po wykonaniu badań i postawieniu prawidłowej diagnozy najczęściej przepisuje choremu antybiotyki.
  • Kamica układu moczowego – złogi tworzące się drogach moczowych, zwane kamieniami, mogą objawiać się między innymi częstomoczem, ale także nudnościami, zaparciami, kolkami nerwowymi czy gorączką. To symptomy niemożliwe do przeoczenia, z którymi należy udać się do lekarza jak najszybciej. Specjalista na podstawie między innymi badań krwi, USG i RTG rozpoznaje schorzenie.

Czy zbyt częste oddawanie moczu u mężczyzn może być objawem chorób?

Częstomocz u mężczyzn może być objawem chorób. Znane przyczyny częstego oddawania moczu to:

  • cukrzyca — dla tej choroby przewlekłej typowe jest chudnięcie, częste oddawanie moczu oraz silne pragnienie,
  • kamica moczowa, kolka nerkowa — to przykłady chorób, które objawiają się poprzez ból w dole brzucha i częste oddawanie moczu,
  • łagodny przerost gruczołu krokowego (prostaty),
  • zaburzenia psychiczne — częste oddawanie moczu na tle nerwowym jest typowe np. dla nerwicy lub depresji, także lęki napadowe oraz stres mogą powodować częste oddawanie moczu. Podłoże psychiczne nie powinno być bagatelizowane podczas stawiania rozpoznania,
  • zapalenie prostaty spowodowane infekcją bakteryjną, wirusową lub chorobami wenerycznymi może dawać objawy, takie jak: częste oddawanie moczu i ból w podbrzuszu, wysoka gorączka, nudności, czy też ostry ból podczas mikcji,
  • zakażenie układu moczowego — na infekcję mogą wskazywać objawy, takie jak gorączka, częste oddawanie moczu i ból w prawym boku oraz złe samopoczucie. Zdarza się także, że stan zapalny powoduje częste oddawanie moczu i ból pleców. Po zauważeniu tego typu objawów konieczne jest jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza pierwszego kontaktu.

Częste oddawanie moczu może świadczyć także o chorobach nowotworowych — u mężczyzn taki symptom daje nowotwór prostaty, natomiast u kobiet powiększony brzuch i częste oddawanie moczu może wskazywać na raka jajnika.

Czy zbyt częste oddawanie moczu u mężczyzn może być objawem chorób prostaty?

Częstomocz u mężczyzn może być także objawem chorób prostaty – zapalenia, łagodnego przerostu gruczołu krokowego bądź nawet nowotworu. Najczęściej dotykają mężczyzn po 50. roku życia, dlatego w przypadku zauważenia częstszego niż zwykle oddawania moczu, a także osłabienia strumienia moczu czy trudności z rozpoczęciem mikcji warto skontaktować się z lekarzem. Objawy mogą oznaczać zarówno przerost gruczołu krokowego jak i nowotwór, dlatego konieczne jest postawienie odpowiedniej diagnozy. Zapalenie prostaty z kolei występuje u mężczyzn w każdym wieku. Może być powodowane infekcją bakteryjną, wirusową, chorobami wenerycznymi (rzeżączką) czy nieleczoną infekcją układu moczowego, dlatego wizyta u lekarza jest konieczna, by ustalić przyczynę schorzenia oraz zastosować odpowiednie leczenie. Symptomy są dużo bardziej nieprzyjemne, dlatego nietrudno je przeoczyć. To przede wszystkim ból podczas oddawania moczu, ból podbrzusza i krocza, problemy ze współżyciem czy nawet krew w nasieniu. Po zauważeniu choćby jednego z nich należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.

Czy częstomocz u mężczyzn jest objawem OAB?

Pęcherz nadreaktywny (czyli tak zwane OAB) to jeden z rodzajów nietrzymania moczu. Objawia się między innymi silnym parciem i częstszym niż zwykle oddawaniem moczu. Z powodu naglącej potrzeby mikcji nierzadko dochodzi także do epizodów gubienia moczu. Parcia spowodowane są nadmierną pobudliwością mięśni pęcherza moczowego, które reagują na zapełnianie się pęcherza mocniej, niż u osoby zdrowej. Warto zwrócić uwagę także na częste oddawanie moczu w nocy przez mężczyzn oraz gubienie moczu pod wpływem dowolnego bodźca, na przykład zmiany ułożenia. W takiej sytuacji nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, który rozpocznie proces diagnostyczny i leczenie. Częstomocz, który charakteryzuje się także nietrzymaniem moczu, może być czynnikiem utrudniającym codzienne zajęcia, takie jak chodzenie do pracy czy spotkania ze znajomymi. Wywołuje silne poczucie wstydu i zażenowania swoją sytuacją.

Aby polepszyć swój komfort psychiczny i uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z popuszczaniem moczu, mężczyźni mogą korzystać z dedykowanych dla nich wyrobów chłonnych: wkładek urologicznych i pieluch anatomicznych, ale także majtek chłonnych dla osób aktywnych. Wkładki urologiczne dla mężczyzn doskonale chronią przed wilgocią w przypadku lekkiego i średniego nietrzymania moczu. Zabezpieczają także przed nieprzyjemnym zapachem oraz doskonale dopasowują się do ciała, redukując ryzyko wystąpienia podrażnień. Podobnym działaniem charakteryzują się pieluchy anatomiczne, które jednak przeznaczone są dla mężczyzn z ciężkim nietrzymaniem moczu. Chociaż częstomocz związany z pęcherzem nadreaktywnym może być wyjątkowo kłopotliwym problemem, możliwe jest poradzenie sobie zarówno z tą przypadłością jak i związanym z nią nietrzymaniem moczu, także w okresie leczenia.

Częste oddawanie moczu u mężczyzn jest objawem, którego nie powinno się bagatelizować. Może wiązać się z niegroźnymi kwestiami, jak chociażby spożywanie zbyt dużej ilości napojów bądź niewielkimi infekcjami, ale także z poważniejszymi schorzeniami jak cukrzyca, kamica, pęcherz nadreaktywny czy nawet nowotwór prostaty. Dlatego występowanie częstomoczu zawsze powinno skłaniać do wizyty u lekarza.

Częste oddawanie moczu u mężczyzn — leczenie

Co robić, gdy zdiagnozowano częstomocz? Leczenie zależy od przyczyny dolegliwości. Przykładowo, jeśli częste oddawanie moczu wynika z nieuregulowanej cukrzycy, leczenie polega przede wszystkim na kontrolowaniu poziomu cukru we krwi. Jeśli kamica nerkowa odpowiada za częstomocz, lek, który pomoże pacjentowi to drotaweryna (o działaniu rozkurczającym mięśnie gładkie), dodatkowo lekarz może przepisać także leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz zalecić picie dużych ilości płynów, celem szybszego wypłukania kamieni nerkowych. W przypadku, gdy za częstomocz odpowiadają schorzenia gruczołu krokowego, lekarz może zadecydować o leczeniu chirurgicznym, natomiast gdy przyczyną są zaburzenia psychiczne, lek na częste oddawanie moczu u mężczyzn powinien zostać dobrany, biorąc pod uwagę psychiczne podłoże dolegliwości.
Co na częste oddawanie moczu stosować, jeśli chodzi o dietę? Niezależnie od przyczyny częstomoczu, skuteczność leczenia można zwiększyć poprzez modyfikację nawyków żywieniowych, w tym przede wszystkim wyeliminowanie z diety produktów, które podrażniają pęcherz moczowy i działają moczopędnie: kawy, herbaty, alkoholu, słodzonych gazowanych napojów, produktów na bazie pomidorów, słodyczy oraz pikantnych przypraw (papryczki chilli, imbir, pieprz kajeński).
Poza zmianą nawyków żywieniowych warto wdrożyć także inne domowe sposoby na zbyt częste oddawanie moczu, tj.: trening pęcherza moczowego, techniki oddechowe oraz trening mięśni Kegla (mięśni dna miednicy). Odpowiednie ćwiczenia, mające na celu wypracowanie dobrych nawyków związanych z mikcją oraz przywrócenie prawidłowego wzoru oddawania moczu, opracowuje indywidualnie dla każdego przypadku fizjoterapeuta uroginekologiczny. Następnie, gdy pacjent opanuje daną technikę, może wykonywać ćwiczenia samodzielnie w domu.

[*] Przeważnie odczuwa się parcie przy zapełnieniu pęcherza w 1/3. Wyjątkiem jest schorzenie zwane pęcherzem nadreaktywnym (OAB), które charakteryzują się pobudliwością mięśni pęcherza.

Najczęściej zadawane pytania

Co oznacza częste oddawanie moczu?

Za częste oddawanie moczu uważa się stan, gdy do mikcji dochodzi ośmiokrotnie (lub częściej) w ciągu dnia oraz dwukrotnie (lub więcej) w trakcie nocy. Częstomocz może wiązać się z uczuciem parcia, niemijającym po opróżnieniu pęcherza, może mu również towarzyszyć mimowolny wyciek moczu. Po zaobserwowaniu takich objawów należy się udać do lekarza urologa.

Co na częste oddawanie moczu stosować?

Leczenie częstego oddawania moczu zależy od przyczyny dolegliwości, może polegać wdrożeniu odpowiednich metod farmakologicznych, fizjoterapeutycznych lub chirurgicznych przy jednoczesnej zmianie stylu życia. Bardzo ważne jest, aby pacjent wyeliminował z diety te produkty, które podrażniają pęcherz moczowy i działają moczopędnie, a więc: kawę, herbatę, alkohol, słodzone gazowane napoje czy też ostre przyprawy.

Jaka jest norma oddawania moczu na dobę?

Objętość wydalanego moczu u zdrowego człowieka wynosi od 1000 do 2500 ml w ciągu doby, w zależności od ilości wypijanych płynów. Jeśli chodzi o częstotliwość oddawania moczu, przyjmuje się, że wynosi ona maksymalnie 7 razy w ciągu dnia, za normę uznawana jest również jednorazowa potrzeba oddania moczu w trakcie nocnego snu.

Częste oddawanie moczu a nerwica — jaki jest związek?

Zwiększona częstość oddawania moczu może mieć tło psychogenne. Liczne zaburzenia psychiczne — depresja, nerwica, lęki napadowe czy też po prostu ekspozycja na nadmierny stres, mogą powodować częste oddawanie moczu. O podłożu psychicznym częstomoczu świadczy brak nieprawidłowości w budowie i czynności układu moczowego oraz brak symptomów, które mogłyby wskazywać na to, że za dolegliwością stoją inne choroby.

UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Kacper On 2024-04-17
    Rating:
    5.0

    Witam mam 21 lat mam problemy z pecherzem mocne uczucie parcia przy zoledziu i bol , mam też gdy po oproznieniu kale wkolko sikam i sikam.

    Replied by: Joanna On 2024-04-18 Panie Kacprze, trudno jednoznacznie wskazać przyczynę problemu, dlatego powinien Pan omówić problem z lekarzem. W pierwszej kolejności zalecam konsultację z lekarzem POZ lub od razu z urologiem, specjalistą odpowiedzialnym za choroby układu moczowego. Być może Pana problem to zapalenie cewki moczowej objawiające się pieczeniem, zaczerwienieniem, uczuciem swędzenia lub szczypania, bólem i parciem na oddawanie moczu. Zapalenie cewki moczowej leczy się za pomocą odpowiednio dobranego antybiotyku. Życzę dużo zdrowia!

  • Napisał: Władysław On 2023-04-25
    Rating:
    5.0

    Mam 88 lat, upłynęło ponad 20 lat
    od naświetlania raka prostaty w Centrum Onkologii w Warszawie, Obecnie choruję na nykturię, w ciągu nocy oddaję mocz średnio 5 razy, rzadko 3 razy. Ilość oddawania moczu w nocy od 550 ml do 1300 ml. W dzień przerwy mogą wynosić od 6, a nawet 8 godzin. Szukam kontaktu lekarza specjalisty od nykturii w celu postawienia trafnej diagnozy.
    Pozdrawiam Redakcję Władysław.

    Replied by: Joanna On 2023-04-25 Panie Władysławie, nie jesteśmy placówką medyczną, nie umiem udzielić Panu informacji na ten temat. Istnieją jednak strony internetowe, na których bez problemu znajdzie Pan odpowiedniego specjalistę. Pozdrawiam!

  • Napisał: Jerzy On 2022-11-27
    Rating:
    5.0

    Proszę mi powiedzieć, miałem bóle jąder i częste oddawanie moczu , wyniki morfologii dobre , badanie moczu ok , oprócz wyługowanych erorycytow 10 - 20!, brałem cipronex 4 dni teraz , nolcin od 3 dni , mam trochę mniejsze pobolewania ale utrzymują się dalej . Proszę o poradę . Oprócz tego cały czas stres

    Replied by: Joanna On 2022-11-30 Panie Jerzy, takie objawy wymagają konsultacji z lekarzem. Proszę umówić się na wizytę u urologa. Życzę dużo zdrowia!

  • Napisał: Andrzej On 2022-11-26
    Rating:
    5.0

    Jestem po laparaskopowym usunięciu raka prostaty z grupy 5 (lekka złośliwość PSA 10 przed operacją, PSA 0,039 po 3 miesiącach) - prostatektomii radykalnej - powoli wraca trzymanie moczu. Co jeszcze oprócz fizykoterapii - ćwiczeń - jest potrzebne aby wrócić do sytuacji trzymania moczu z przed zabiegu. Obecnie jestem 6 miesięcy po zabiegu.

    Replied by: Joanna On 2022-11-30 Panie Andrzeju, regularne ćwiczenia powinny przynieść oczekiwany rezultat - proszę w tej kwestii zaufać specjalistom. Taka aktywność fizyczna stanowi pierwszą linię leczenia o charakterze zachowawczym i powinno się ją zastosować przed ewentualnym leczeniem inwazyjnym, czyli np. wszczepieniem sztucznego zwieracza.

  • Napisał: Kitka On 2022-07-14
    Rating:
    5.0

    17 latek skarży się na częste oddawanie moczu lub parcie do sikania ale nie może czy to może być coś poważnego

    Replied by: Joanna On 2022-07-26 Wszelkie niepokojące objawy związane z oddawaniem moczu powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Zachęcam do udania się w pierwszej kolejności do lekarza rodzinnego, który prawdopodobnie zleci wykonanie dodatkowych badań i skieruje do specjalisty. Możemy mieć tutaj do czynienia np. z infekcją dróg moczowych, zapaleniem pęcherza, a nawet z przerostem gruczołu krokowego (prostaty). Proszę nie bagatelizować sprawy i nie zwlekać z wizytą u lekarza.

  • Napisał: Radek 33 On 2022-04-14
    Rating:
    5.0

    Witam, w zasadzie od najmłodszych lat często chodziłem do toalety oddawać mocz, obecnie ograniczyłem alkohol i kawę, mimo wszystko bardzo często oddaje mocz, w nocy czasami zdarzy się wstać.
    Pijam w pracy ponad 1.5l wody lekko gazowane, czy ona może mieć wpływ na częste oddawanie moczu?
    Dodam że gdy spożywałem alkohol czy kawę, latałem do toalety jak głupi ????
    Dziękuję za poradę

    Replied by: Joanna On 2022-04-14 Panie Radku, przyczyn częstego oddawania moczu może być naprawdę wiele. Wypijanie zbyt dużej ilości płynów może być jednym z powodów, jednak proszę pamiętać, że dorosły mężczyzna powinien przyjmować dziennie nawet do 3 litrów wody, dlatego przyczyny Pana problemu upatrywałabym gdzie indziej. Częstomocz zazwyczaj bywa objawem poważniejszej choroby, która może wymagać odpowiedniego leczenia. Powód zwiększonej częstotliwości wizyt w toalecie może być zdiagnozowany tylko poprzez badania, dlatego zalecam konsultację z urologiem lub nefrologiem.

  • Napisał: Sebix On 2022-03-12
    Rating:
    5.0

    Mam 23 lata . Mam problem ze zbyt częstym oddawaniem moczu . Odczuwam jakby parcie na pęcherz . Czasami zdarza się że oddaje mocz co 10-15 min a przeważnie jest co godzina . Jest to uciążliwe już występują takie objawy około tygodnia czasu . Mam cukrzycę biorę insulinę może to być problem z poziomem cukrów ? Czy są to objawy zapalenia pęcherza ???

    Replied by: Joanna On 2022-03-14 Szanowny Panie, przyczyn częstomoczu może być wiele, wśród nich znajduje się wspomniana przez Pana cukrzyca. Ale częstomocz może być także objawem np. infekcji układu moczowego lub kamicy nerkowej. W Pana przypadku należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który najprawdopodobniej zaleci wykonanie badania krwi i pokieruje Pana na dalszą diagnostykę. Życzę dużo zdrowia!

  • Napisał: Manio On 2022-01-05
    Rating:
    5.0

    Występuje u mnie częste bezproblemowe oddawanie moczu bez bólu i innych objawów W nocy 3-5 razy, PSA bdb /0.391/ wyniki badania moczu w normie choć glukoza nieco odbiega 104.0 miast /70-99.0/ Proszę o ustosunkowanie się do tej sytuacji! :) Pozdrawiam!

    Replied by: Joanna On 2022-01-05 W takiej sytuacji zalecam konsultację ze specjalistą zajmującym się problemami układu moczowego i nerek - będzie to urolog lub nefrolog. W pierwszej kolejności proszę skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który skieruje na dalsze badania u specjalisty (taka konsultacja wymaga skierowania od lekarza rodzinnego, chyba, że korzysta się z prywatnych przychodni). Aby wdrożyć odpowiedni model leczenia należy poznać przyczynę problemu na podstawie dalszych przeprowadzonych badań.

  • Napisał: Mariusz On 2022-01-05
    Rating:
    5.0

    Witam.Mam 47 lat i od ponad pół roku mam problemy z częstym oddawaniem moczu.W dzień około 10 razy a problem narasta w nocy.Praktycznie co godzinę chodzę oddawać mocz i to w trybie natychmiastowym.Ciśnienie moczu jest Ok ale parcie na pęcherz jest tak duże że czasem obawiam się czy zdążę do toalety.Na początku myślałem że może przeziębiłem się ale po tak długim czasie chyba już powinno się wszystko unormować .W naszym domu bardzo dużo pijemy wody lekko gazowanej dziennie .Ponad to leczę się od lat na nadciśnienie .Obecnie od kilku lat Biorę leki dwa razy dziennie.Rano 1 tab.tezeo 80mg i 1 tab.isoptin sr 120 mg.Wieczorem 1 tab.isoptin.Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie ale odczuwam również częstą senność .Choć to podejrzewam jest efektem nie wysypianie się w nocy.Dodatkowym problemem jest potworne chrapanie i bez bech tkz.Kiedyś żona nie zwracała na to uwagi ale teraz i ona nie może przez to spać . Przyznam się szczerze że przy obecnej sytuacji w służbie zdrowia i COVID bałem się zwrócić o pomoc do lekarza.I tak naprawdę nie wiem od jakiego specjalisty zacząć .Z góry dziękuję i pozdrawiam

    Replied by: Joanna On 2022-01-05 Panie Mariuszu, tak długo utrzymujące się problemy z oddawaniem moczu rzeczywiście powinny skłonić do konsultacji ze specjalistą. W pierwszej kolejności może się Pan zwrócić do lekarza pierwszego kontaktu, który przeprowadzi z Panem szczegółowy wywiad i skieruje na dalsze badania do urologa bądź nefrologa. Wizyta u specjalisty wymaga skierowania od lekarza rodzinnego, chyba, że korzysta się z przychodni prywatnych. Każdy z powyższych lekarzy może wykonać zestaw badań mających na celu zdiagnozowanie rodzaju nietrzymania moczu i wybranie odpowiedniego sposobu leczenia. Przede wszystkim są to badania fizykalne, w tym badanie prostaty, a także posiew moczu, badania krwi i USG układu moczowego. Dodatkowo najczęstszym badaniem wykonywanym w celu dokonania diagnozy jest badanie urodynamiczne, polegające na sprawdzeniu przepływu moczu. Życzę Panu dużo zdrowia, proszę nie zwlekać z umówieniem się na konsultację lekarską.

  • Napisał: Nekturion On 2021-12-26
    Rating:
    5.0

    Witam . Nigdzie nie mogę znaleźć podobnych obajwow do moich .. mam 32 lata i od trzech dni mam poczucie jak bym miał oddać mocz ...nie wiem...takie uczucie na cewce moczowej jak bym wlas idę to robił albo jak to się mówi nie dosikał się gdzie po sprawdzeniu noc się nie dzieje tylko sam w normalny sposób oddaje mocz...tylko te ciągłe uczucie jak bym właśnie to robił a nic się nie dzieje ..niewiem co robić... Napewno wybiorę się do lekarza bo sprawa niecodzienna a uporczywą bo nie wiem w którym momencie naprawdę sikam a kiedy nie bo to uczucie jest takie samo...

    Replied by: Joanna On 2021-12-27 Szanowny Panie, rzeczywiście, najlepszym rozwiązaniem w Pana sytuacji będzie konsultacja z lekarzem - proszę nie zwlekać z wizytą u urologa lub nefrologa. Nie da się jednoznacznie określić przyczyny Pana problemu bez przeprowadzenia fachowego wywiadu. Opisane objawy mogą wskazywać m.in. na częstomocz, zapalenie pęcherza lub wystąpienie tzw. pęcherza nadreaktywnego. W każdym z powyższych przypadków należy poznać przyczynę problemu i podjąć odpowiednie działania lecznicze.

  • Napisał: Jarek34 On 2021-09-29
    Rating:
    5.0

    Mam 34 lata i problem z częstym oddawaniem moczu głównie przez dzień. W nocy oddaje mocz przeważnie tylko jeden raz. Problem występuje już od dłuższego czasu. Byłem już na przełomie 3-4 lat dwukrotnie u różnych urologów, którzy wykonali badanie pod kątem prostaty zlecili wykonanie badań PSA, moczu, krwi, cukier itd. które nic złego nie pokazały a problem występuje dalej ? Na ostatniej wizycie urolog stwierdził, że może to być problem na tle nerwowym? Owszem pracę mam bardzo stresująca ale już sam nie wiem czy to może być powód ? Przychodzi okres, że jest ok a później problem powraca. Nie wiem jakie badania moge jeszcze wykonać ?

    Replied by: Joanna On 2021-09-30 Panie Jarku, w pierwszej kolejności zapytałabym o ilość wypijanych płynów w ciągu dnia i przed snem. Czasem rozwiązanie problemu okazuje się błahe - być może ilość spożywanej wody i napojów (m.in. moczopędnej kawy) jest na tyle duża, że pęcherz częściej sygnalizuje potrzebę opróżnienia. Sądzę jednak, że wykluczył Pan taką możliwość, skoro konsultował Pan problem z niejednym urologiem. Zalecam skorzystanie z porady nefrologa zajmującego się badaniem nerek - ich budową, funkcjonowaniem oraz wdrażaniem odpowiedniego leczenia. Wierzę, że będzie potrafił Panu pomóc.

  • Napisał: Rafal On 2021-09-26
    Rating:
    5.0

    Witam od zawsze wstaje do toalety w nocy zazwyczaj 4-5 razy w nocy mam 28 lat. Pytanie czy warto zacząć ćwiczyć pęcherz w nocy i spróbować ubrac pieluchę i zobaczyć czy pęcherz wytrzyma całą noc ewentualnie spróbować ograniczyć wstawanie do toalety w nocy??

    Replied by: Joanna On 2021-09-27 Panie Rafale, przede wszystkim należy znaleźć przyczynę Pana problemu. Tak częste korzystanie z toalety w nocy nie jest normalnym objawem, dlatego zalecam niezwłoczną konsultację ze specjalistą - urologiem lub nefrologiem. Częstomocz może świadczyć np. o nieleczonej i nienormowanej cukrzycy, infekcji lub kamicy układu moczowego, zapaleniu prostaty albo pęcherzu nadreaktywnym. Aby wprowadzić odpowiedni model leczenia należy postawić prawidłową diagnozę. Stosowanie wyrobów chłonnych (np. wkładek urologicznych Seni Man) jest tylko doraźną pomocą, dlatego proszę nie bagatelizować swojego problemu. [To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producent: Toruńskie Zaklady Materiałów Opatrunkowych S.A., podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.]

  • Napisał: Mariusz On 2021-09-18
    Rating:
    5.0

    W ciągu dnia oddaję mocz częściej niż 5 razy i przeważnie ponaglany parciem po wstaniu po dłuższym siedzeniu. W nocy do 2 razy i porannym ustępującym bólem po wstaniu. Bardzo proszę o możliwą diagnozę tych objawów.

    Replied by: Joanna On 2021-09-20 Panie Mariuszu, zdrowy, dorosły mężczyzna oddaje mocz średnio 7 razy na dobę. Nie jest to jednak reguła, ponieważ każdy organizm funkcjonuje inaczej. Bardziej niepokojące są objawy parcia i bólu, o których Pan pisze. Takie dolegliwości mogą świadczyć np. o pęcherzu nadreaktywnym, któremu towarzyszy częstomocz i nykturia (oddawanie moczu nocą więcej niż jeden raz). Częstomocz czy nykturia bywają z kolei objawami kamicy nerkowej, choroby nowotworowej, przerostu prostaty, cukrzycy czy zakażeń dolnych dróg moczowych, dlatego proszę koniecznie skonsultować się z urologiem lub nefrologiem. Tylko prawidłowo postawiona diagnoza umożliwi zastosowanie odpowiedniej metody leczenia. Życzę dużo zdrowia!

  • Napisał: Kazimierz On 2021-09-13
    Rating:
    5.0

    Biorę lek forxiga i po tym leku oddaję mocz co 2 godz mam cukrzycę. Występuje u mnie również suchoś w ustach ipotrzeba picia. Czy to normalne po tym leku.

    Replied by: Joanna On 2021-09-13 Panie Kazimierzu, częste oddawanie moczu, suchość w ustach i uczucie nadmiernego pragnienia to jedne ze skutków ubocznych stosowania wymienionego przez Pana leku. Są to skutki niepożądane, które powinny skutkować zaprzestaniem stosowania leku. Proszę koniecznie skonsultować swoje objawy z lekarzem.

  • Napisał: Kamień On 2021-03-18
    Rating:
    5.0

    Często w dzień oddaje mocz, po wypiciu czegoś po chwili muszę skorzystać z toalety ale za to cała noc przesypiam bez problemu z tym. Nic nie boli mnie to co jest?

    Replied by: Joanna On 2021-03-19 W celu postawienia prawidłowej diagnozy polecam skontaktować się z lekarzem specjalistą (urologiem, nefrologiem). Po wykonaniu niezbędnych badań i wywiadu będzie w stanie określić przyczynę występującego problemu.

  • Napisał: Goska ???????? On 2021-01-08
    Rating:
    5.0

    Witam mój mąż od kilku miesięcy
    Codziennie w nocy chodzi do toalety po kilka razy nie towarzyszą mu przy tym żadne inne objawy prucz właśnie częstego odawania moczu

    Replied by: Natalia Witkowska On 2021-01-11 Jeśli podaż płynów utrzymana jest na takim samym poziomie co zwykle, a mąż nie przyjmuje leków moczopędnych, należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ pozostałe możliwe przyczyny mogą zostać zdiagnozowane tylko przez specjalistę.

  • Napisał: Krystyna On 2020-11-29
    Rating:
    5.0

    Mój mąż od dwóch dni co chwilę biega do toalety i oddaje mocz z krwią nadmieniam że leczy się od kilku lat na prostatę.Wyniki ma zadawalajace,ma 74lata

    Replied by: Natalia Witkowska On 2020-12-01 Pani Krystyno, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Krwiomocz jest częstym objawem chorób w obrębie układu moczowego.

  • Napisał: Zbyszek On 2020-10-15
    Rating:
    5.0

    na 5 - wiele wyjaśnia bez paniki

    Replied by: Olga On 2020-10-26 Bardzo się cieszymy, że tekst okazał się pomocny :).

  • Napisał: Klient On 2020-10-01
    Rating:
    5.0

    Bardzo pomocne informacje. W przejrzysty sposób opisują chyba każdą możliwą przypadłość. Osobiście myślałem że już ze mną źle, a okazuje się że wcale tak nie jest.

    Replied by: Olga On 2020-10-26 Cieszymy się, że artykuł okazał się pomocny :).

  • Napisał: Rafał On 2020-10-12
    Rating:
    5.0

    Bardzo dobry artykuł. Zastanawiam się, czy nie należałoby dodać potrzeby zbadania krwi w celu pogłębienia wiedzy na temat przyczyny częstomoczu.

    Replied by: Olga On 2020-10-26 Bardzo dziękujemy za sugestię. Rzeczywiście przy częstomoczu można wykonać badanie krwi, które najczęściej zlecane jest przy podejrzeniu cukrzycy.

  • Napisał: żona Jola :-) On 2020-02-11
    Rating:
    5.0

    Mój mąż często oddaje mocz myślałam o tym wczoraj... a dziś znalazłam wasz artykuł.
    Przeznaczenie :)

    Dziękuję za ten teskt.

    Sporo mi wyjaśnił i pomógł w podjęciu odpowiednich kroków. :)

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
12 478 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 541 7

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 669 5

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
7 266 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 972 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 751 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
15 129 4

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
17 200 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej