Specjalizujemy się w produktach na nietrzymanie moczu. Zadzwoń, by uzyskać poradę! Tel. 56 451 91 44

Częste oddawanie moczu u mężczyzn - przyczyny i leczenie

47678 Wyświetleń
7 Komentarzy
 5.0  

Częste oddawanie moczu u mężczyzn zawsze powinno być alarmujące. Chociaż początkowo wydają się wyłącznie niewielkim utrudnieniem, z czasem może być coraz bardziej uciążliwe. Dlatego warto poznać jego przyczynę i jak najszybciej rozpocząć leczenie zachowawcze bądź farmakologiczne. W tym tekście skupimy się na różnych przyczynach, które mogą powodować częstomocz u mężczyzn – od tych najłatwiejszych do wyeliminowania aż po te, które wymagają lekarskiej interwencji.

Czym jest częstomocz?

Pojemność pęcherza to średnio 500 ml, choć jest to sprawa bardzo indywidualna – może on rozciągać się mniej lub bardziej, w zależności od organizmu. Parcie odczuwa się jednak już przy zapełnieniu pęcherza w 1/3*. Dlatego podczas mikcji wydala się około 200 ml. Zdrowy mężczyzna, który nie wstrzymuje moczu, oddaje go zatem około siedmiu razy na dobę. Częstszą potrzebę wydalania moczu – od ośmiu razy w ciągu dnia i dwóch razy w trakcie nocy – określa się mianem częstomoczu. Wiąże się z natychmiastową koniecznością skorzystania z toalety, która czasami nie jest spełniona na czas. Dochodzi wtedy do mimowolnego wycieku moczu. Częstomocz może także wiązać się z parciem, które nie mija nawet po opróżnieniu pęcherza. Warto odnotowywać tego typu objawy i zgłosić się do urologa, który w procesie diagnostycznym może stwierdzić, jaka jest przyczyna częstego oddawania moczu.

Częste oddawanie moczu u mężczyzn - przyczyny

Istnieje wiele powodów częstomoczu u mężczyzn – niektóre z nich można wyeliminować samodzielnie, inne wymagają interwencji lekarza.

 • Nadmiar spożywanych płynów - to najmniej inwazyjny powód częstomoczu u mężczyzn. Spożywanie dużej ilości płynów (zwłaszcza zawierających kofeinę, napojów gazowanych czy alkoholu) wpływa na większą produkcję moczu oraz częstszą potrzebę korzystania z toalety. Wystarczy ograniczyć tego typu napoje i zamienić je na wodę, by zniwelować problem z oddawaniem moczu. Uwaga! Jeśli po oddaniu mikcji nadal odczuwalne jest parcie na pęcherz, nadmiar spożywanych płynów nie jest przyczyną częstomoczu.
 • Leki moczopędne - diuretyki, czyli leki moczopędne, stosowane są w przypadku niektórych schorzeń: nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, przebytego zawału serca, niewydolności nerek, marskości wątroby, obrzęków, zatruć czy bakteryjnego zapalenia dróg moczowych. Występujący po nich częstomocz jest nieprzyjemnym skutkiem ubocznym, o którym jednak należy powiadomić lekarza. Może on bowiem prowadzić do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Nie należy ich jednak samodzielnie odstawiać.
 • Nieleczona bądź nienormowana cukrzyca – częstomocz może stanowić jeden z objawów cukrzycy (zarówno typu 1 jak i 2). W tej sytuacji warto obserwować swój organizm i sprawdzać, czy nie pojawiają się inne symptomy, takie jak uczucie suchości w ustach, wzmożone pragnienie czy ogólne osłabienie. Należy wtedy konieczne udać się do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o wykonanie badań krwi.
 • Infekcja układu moczowego – częstomocz u mężczyzn to także jeden z objawów infekcji układu moczowego. Mogą towarzyszyć mu także: ból przy oddawaniu moczu, ból w okolicy podbrzusza, mętny mocz, wydzielina z cewki moczowej czy uczucie parcia na mocz nawet po opróżnieniu pęcherza. W takich sytuacjach obserwować można także częste oddawanie moczu w małych ilościach podczas wizyty w toalecie. Do infekcji może doprowadzić zarówno wstrzymywanie moczu jak i zbyt mała ilość przyjmowanych płynów czy nieodpowiednia higiena. Warto zatem zastanowić się nad swoim trybem życia, by uniknąć tego typu nieprzyjemności w przyszłości. W przypadku infekcji konieczna jest wizyta u lekarza, który po wykonaniu badań i postawieniu prawidłowej diagnozy najczęściej przepisuje choremu antybiotyki.
 • Kamica układu moczowego – złogi tworzące się drogach moczowych, zwane kamieniami, mogą objawiać się między innymi częstomoczem, ale także nudnościami, zaparciami, kolkami nerwowymi czy gorączką. To symptomy niemożliwe do przeoczenia, z którymi należy udać się do lekarza jak najszybciej. Specjalista na podstawie między innymi badań krwi, USG i RTG rozpoznaje schorzenie.

Czy zbyt częste oddawanie moczu u mężczyzn może być objawem chorób prostaty?

Częstomocz u mężczyzn może być także objawem chorób prostaty – zapalenia, łagodnego przerostu gruczołu krokowego bądź nawet nowotworu. Najczęściej dotykają mężczyzn po 50. roku życia, dlatego w przypadku zauważenia częstszego niż zwykle oddawania moczu, a także osłabienia strumienia moczu czy trudności z rozpoczęciem mikcji warto skontaktować się z lekarzem. Objawy mogą oznaczać zarówno przerost gruczołu krokowego jak i nowotwór, dlatego konieczne jest postawienie odpowiedniej diagnozy. Zapalenie prostaty z kolei występuje u mężczyzn w każdym wieku. Może być powodowane infekcją bakteryjną, wirusową, chorobami wenerycznymi (rzeżączką) czy nieleczoną infekcją układu moczowego, dlatego wizyta u lekarza jest konieczna, by ustalić przyczynę schorzenia oraz zastosować odpowiednie leczenie. Symptomy są dużo bardziej nieprzyjemne, dlatego nietrudno je przeoczyć. To przede wszystkim ból podczas oddawania moczu, ból podbrzusza i krocza, problemy ze współżyciem czy nawet krew w nasieniu. Po zauważeniu choćby jednego z nich należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.

Czy częstomocz u mężczyzn jest objawem OAB?

Pęcherz nadreaktywny (czyli tak zwane OAB) to jeden z rodzajów nietrzymania moczu. Objawia się między innymi silnym parciem i częstszym niż zwykle oddawaniem moczu. Z powodu naglącej potrzeby mikcji nierzadko dochodzi także do epizodów gubienia moczu. Parcia spowodowane są nadmierną pobudliwością mięśni pęcherza moczowego, które reagują na zapełnianie się pęcherza mocniej, niż u osoby zdrowej. Warto zwrócić uwagę także na oddawanie moczu w nocy oraz gubienie moczu pod wpływem dowolnego bodźca, na przykład zmiany ułożenia. W takiej sytuacji nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, który rozpocznie proces diagnostyczny i leczenie. Częstomocz, który charakteryzuje się także nietrzymaniem moczu, może być czynnikiem utrudniającym codzienne zajęcia, takie jak chodzenie do pracy czy spotkania ze znajomymi. Wywołuje silne poczucie wstydu i zażenowania swoją sytuacją.

Aby polepszyć swój komfort psychiczny i uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z popuszczaniem moczu, mężczyźni mogą korzystać z dedykowanych dla nich wyrobów chłonnych: wkładek urologicznych i pieluch anatomicznych, ale także majtek chłonnych dla osób aktywnych. Wkładki urologiczne dla mężczyzn doskonale chronią przed wilgocią w przypadku lekkiego i średniego nietrzymania moczu. Zabezpieczają także przed nieprzyjemnym zapachem oraz doskonale dopasowują się do ciała, redukując ryzyko wystąpienia podrażnień. Podobnym działaniem charakteryzują się pieluchy anatomiczne, które jednak przeznaczone są dla mężczyzn z ciężkim nietrzymaniem moczu. Chociaż częstomocz związany z pęcherzem nadreaktywnym może być wyjątkowo kłopotliwym problemem, możliwe jest poradzenie sobie zarówno z tą przypadłością jak i związanym z nią nietrzymaniem moczu, także w okresie leczenia.

Częste oddawanie moczu u mężczyzn jest objawem, którego nie powinno się bagatelizować. Może wiązać się z niegroźnymi kwestiami, jak chociażby spożywanie zbyt dużej ilości napojów bądź niewielkimi infekcjami, ale także z poważniejszymi schorzeniami jak cukrzyca, kamica, pęcherz nadreaktywny czy nawet nowotwór prostaty. Dlatego występowanie częstomoczu zawsze powinno skłaniać do wizyty u lekarza.

[*] Przeważnie odczuwa się parcie przy zapełnieniu pęcherza w 1/3. Wyjątkiem jest schorzenie zwane pęcherzem nadreaktywnym (OAB), które charakteryzują się pobudliwością mięśni pęcherza.

Pytania i komentarze

 • Napisał: Kamień 2021-03-18
  Ocena:
  5.0

  Często w dzień oddaje mocz, po wypiciu czegoś po chwili muszę skorzystać z toalety ale za to cała noc przesypiam bez problemu z tym. Nic nie boli mnie to co jest?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-03-19 W celu postawienia prawidłowej diagnozy polecam skontaktować się z lekarzem specjalistą (urologiem, nefrologiem). Po wykonaniu niezbędnych badań i wywiadu będzie w stanie określić przyczynę występującego problemu.

 • Napisał: Goska ???????? 2021-01-08
  Ocena:
  5.0

  Witam mój mąż od kilku miesięcy Codziennie w nocy chodzi do toalety po kilka razy nie towarzyszą mu przy tym żadne inne objawy prucz właśnie częstego odawania moczu

  Odpowiedź autora: Natalia Witkowska 2021-01-11 Jeśli podaż płynów utrzymana jest na takim samym poziomie co zwykle, a mąż nie przyjmuje leków moczopędnych, należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ pozostałe możliwe przyczyny mogą zostać zdiagnozowane tylko przez specjalistę.

 • Napisał: Krystyna 2020-11-29
  Ocena:
  5.0

  Mój mąż od dwóch dni co chwilę biega do toalety i oddaje mocz z krwią nadmieniam że leczy się od kilku lat na prostatę.Wyniki ma zadawalajace,ma 74lata

  Odpowiedź autora: Natalia Witkowska 2020-12-01 Pani Krystyno, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Krwiomocz jest częstym objawem chorób w obrębie układu moczowego.

 • Napisał: Zbyszek 2020-10-15
  Ocena:
  5.0

  na 5 - wiele wyjaśnia bez paniki

  Odpowiedź autora: Olga Majerska 2020-10-26 Bardzo się cieszymy, że tekst okazał się pomocny :).

 • Napisał: Klient 2020-10-01
  Ocena:
  5.0

  Bardzo pomocne informacje. W przejrzysty sposób opisują chyba każdą możliwą przypadłość. Osobiście myślałem że już ze mną źle, a okazuje się że wcale tak nie jest.

  Odpowiedź autora: Olga Majerska 2020-10-26 Cieszymy się, że artykuł okazał się pomocny :).

 • Napisał: Rafał 2020-10-12
  Ocena:
  5.0

  Bardzo dobry artykuł. Zastanawiam się, czy nie należałoby dodać potrzeby zbadania krwi w celu pogłębienia wiedzy na temat przyczyny częstomoczu.

  Odpowiedź autora: Olga Majerska 2020-10-26 Bardzo dziękujemy za sugestię. Rzeczywiście przy częstomoczu można wykonać badanie krwi, które najczęściej zlecane jest przy podejrzeniu cukrzycy.

 • Napisał: żona Jola :-) 2020-02-11
  Ocena:
  5.0

  Mój mąż często oddaje mocz myślałam o tym wczoraj... a dziś znalazłam wasz artykuł. Przeznaczenie :) Dziękuję za ten teskt. Sporo mi wyjaśnił i pomógł w podjęciu odpowiednich kroków. :)

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go