Specjalizujemy się w produktach na nietrzymanie moczu. Zadzwoń, by uzyskać poradę! Tel. 56 451 91 44

Częste oddawanie moczu u mężczyzn - przyczyny i leczenie

56169 Wyświetleń
11 Komentarzy
 5.0  

Częste oddawanie moczu u mężczyzn zawsze powinno być alarmujące. Chociaż początkowo wydają się wyłącznie niewielkim utrudnieniem, z czasem może być coraz bardziej uciążliwe. Dlatego warto poznać jego przyczynę i jak najszybciej rozpocząć leczenie zachowawcze bądź farmakologiczne. W tym tekście skupimy się na różnych przyczynach, które mogą powodować częstomocz u mężczyzn – od tych najłatwiejszych do wyeliminowania aż po te, które wymagają lekarskiej interwencji.

Czym jest częstomocz?

Pojemność pęcherza to średnio 500 ml, choć jest to sprawa bardzo indywidualna – może on rozciągać się mniej lub bardziej, w zależności od organizmu. Parcie odczuwa się jednak już przy zapełnieniu pęcherza w 1/3*. Dlatego podczas mikcji wydala się około 200 ml. Zdrowy mężczyzna, który nie wstrzymuje moczu, oddaje go zatem około siedmiu razy na dobę. Częstszą potrzebę wydalania moczu – od ośmiu razy w ciągu dnia i dwóch razy w trakcie nocy – określa się mianem częstomoczu. Wiąże się z natychmiastową koniecznością skorzystania z toalety, która czasami nie jest spełniona na czas. Dochodzi wtedy do mimowolnego wycieku moczu. Częstomocz może także wiązać się z parciem, które nie mija nawet po opróżnieniu pęcherza. Warto odnotowywać tego typu objawy i zgłosić się do urologa, który w procesie diagnostycznym może stwierdzić, jaka jest przyczyna częstego oddawania moczu.

Częste oddawanie moczu u mężczyzn - przyczyny

Istnieje wiele powodów częstomoczu u mężczyzn – niektóre z nich można wyeliminować samodzielnie, inne wymagają interwencji lekarza.

 • Nadmiar spożywanych płynów - to najmniej inwazyjny powód częstomoczu u mężczyzn. Spożywanie dużej ilości płynów (zwłaszcza zawierających kofeinę, napojów gazowanych czy alkoholu) wpływa na większą produkcję moczu oraz częstszą potrzebę korzystania z toalety. Wystarczy ograniczyć tego typu napoje i zamienić je na wodę, by zniwelować problem z oddawaniem moczu. Uwaga! Jeśli po oddaniu mikcji nadal odczuwalne jest parcie na pęcherz, nadmiar spożywanych płynów nie jest przyczyną częstomoczu.
 • Leki moczopędne - diuretyki, czyli leki moczopędne, stosowane są w przypadku niektórych schorzeń: nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, przebytego zawału serca, niewydolności nerek, marskości wątroby, obrzęków, zatruć czy bakteryjnego zapalenia dróg moczowych. Występujący po nich częstomocz jest nieprzyjemnym skutkiem ubocznym, o którym jednak należy powiadomić lekarza. Może on bowiem prowadzić do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Nie należy ich jednak samodzielnie odstawiać.
 • Nieleczona bądź nienormowana cukrzyca – częstomocz może stanowić jeden z objawów cukrzycy (zarówno typu 1 jak i 2). W tej sytuacji warto obserwować swój organizm i sprawdzać, czy nie pojawiają się inne symptomy, takie jak uczucie suchości w ustach, wzmożone pragnienie czy ogólne osłabienie. Należy wtedy konieczne udać się do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o wykonanie badań krwi.
 • Infekcja układu moczowego – częstomocz u mężczyzn to także jeden z objawów infekcji układu moczowego. Mogą towarzyszyć mu także: ból przy oddawaniu moczu, ból w okolicy podbrzusza, mętny mocz, wydzielina z cewki moczowej czy uczucie parcia na mocz nawet po opróżnieniu pęcherza. W takich sytuacjach obserwować można także częste oddawanie moczu w małych ilościach podczas wizyty w toalecie. Do infekcji może doprowadzić zarówno wstrzymywanie moczu jak i zbyt mała ilość przyjmowanych płynów czy nieodpowiednia higiena. Warto zatem zastanowić się nad swoim trybem życia, by uniknąć tego typu nieprzyjemności w przyszłości. W przypadku infekcji konieczna jest wizyta u lekarza, który po wykonaniu badań i postawieniu prawidłowej diagnozy najczęściej przepisuje choremu antybiotyki.
 • Kamica układu moczowego – złogi tworzące się drogach moczowych, zwane kamieniami, mogą objawiać się między innymi częstomoczem, ale także nudnościami, zaparciami, kolkami nerwowymi czy gorączką. To symptomy niemożliwe do przeoczenia, z którymi należy udać się do lekarza jak najszybciej. Specjalista na podstawie między innymi badań krwi, USG i RTG rozpoznaje schorzenie.

Czy zbyt częste oddawanie moczu u mężczyzn może być objawem chorób prostaty?

Częstomocz u mężczyzn może być także objawem chorób prostaty – zapalenia, łagodnego przerostu gruczołu krokowego bądź nawet nowotworu. Najczęściej dotykają mężczyzn po 50. roku życia, dlatego w przypadku zauważenia częstszego niż zwykle oddawania moczu, a także osłabienia strumienia moczu czy trudności z rozpoczęciem mikcji warto skontaktować się z lekarzem. Objawy mogą oznaczać zarówno przerost gruczołu krokowego jak i nowotwór, dlatego konieczne jest postawienie odpowiedniej diagnozy. Zapalenie prostaty z kolei występuje u mężczyzn w każdym wieku. Może być powodowane infekcją bakteryjną, wirusową, chorobami wenerycznymi (rzeżączką) czy nieleczoną infekcją układu moczowego, dlatego wizyta u lekarza jest konieczna, by ustalić przyczynę schorzenia oraz zastosować odpowiednie leczenie. Symptomy są dużo bardziej nieprzyjemne, dlatego nietrudno je przeoczyć. To przede wszystkim ból podczas oddawania moczu, ból podbrzusza i krocza, problemy ze współżyciem czy nawet krew w nasieniu. Po zauważeniu choćby jednego z nich należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.

Czy częstomocz u mężczyzn jest objawem OAB?

Pęcherz nadreaktywny (czyli tak zwane OAB) to jeden z rodzajów nietrzymania moczu. Objawia się między innymi silnym parciem i częstszym niż zwykle oddawaniem moczu. Z powodu naglącej potrzeby mikcji nierzadko dochodzi także do epizodów gubienia moczu. Parcia spowodowane są nadmierną pobudliwością mięśni pęcherza moczowego, które reagują na zapełnianie się pęcherza mocniej, niż u osoby zdrowej. Warto zwrócić uwagę także na oddawanie moczu w nocy oraz gubienie moczu pod wpływem dowolnego bodźca, na przykład zmiany ułożenia. W takiej sytuacji nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, który rozpocznie proces diagnostyczny i leczenie. Częstomocz, który charakteryzuje się także nietrzymaniem moczu, może być czynnikiem utrudniającym codzienne zajęcia, takie jak chodzenie do pracy czy spotkania ze znajomymi. Wywołuje silne poczucie wstydu i zażenowania swoją sytuacją.

Aby polepszyć swój komfort psychiczny i uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z popuszczaniem moczu, mężczyźni mogą korzystać z dedykowanych dla nich wyrobów chłonnych: wkładek urologicznych i pieluch anatomicznych, ale także majtek chłonnych dla osób aktywnych. Wkładki urologiczne dla mężczyzn doskonale chronią przed wilgocią w przypadku lekkiego i średniego nietrzymania moczu. Zabezpieczają także przed nieprzyjemnym zapachem oraz doskonale dopasowują się do ciała, redukując ryzyko wystąpienia podrażnień. Podobnym działaniem charakteryzują się pieluchy anatomiczne, które jednak przeznaczone są dla mężczyzn z ciężkim nietrzymaniem moczu. Chociaż częstomocz związany z pęcherzem nadreaktywnym może być wyjątkowo kłopotliwym problemem, możliwe jest poradzenie sobie zarówno z tą przypadłością jak i związanym z nią nietrzymaniem moczu, także w okresie leczenia.

Częste oddawanie moczu u mężczyzn jest objawem, którego nie powinno się bagatelizować. Może wiązać się z niegroźnymi kwestiami, jak chociażby spożywanie zbyt dużej ilości napojów bądź niewielkimi infekcjami, ale także z poważniejszymi schorzeniami jak cukrzyca, kamica, pęcherz nadreaktywny czy nawet nowotwór prostaty. Dlatego występowanie częstomoczu zawsze powinno skłaniać do wizyty u lekarza.

[*] Przeważnie odczuwa się parcie przy zapełnieniu pęcherza w 1/3. Wyjątkiem jest schorzenie zwane pęcherzem nadreaktywnym (OAB), które charakteryzują się pobudliwością mięśni pęcherza.

Pytania i komentarze

 • Napisał: Jarek34 2021-09-29
  Ocena:
  5.0

  Mam 34 lata i problem z częstym oddawaniem moczu głównie przez dzień. W nocy oddaje mocz przeważnie tylko jeden raz. Problem występuje już od dłuższego czasu. Byłem już na przełomie 3-4 lat dwukrotnie u różnych urologów, którzy wykonali badanie pod kątem prostaty zlecili wykonanie badań PSA, moczu, krwi, cukier itd. które nic złego nie pokazały a problem występuje dalej ? Na ostatniej wizycie urolog stwierdził, że może to być problem na tle nerwowym? Owszem pracę mam bardzo stresująca ale już sam nie wiem czy to może być powód ? Przychodzi okres, że jest ok a później problem powraca. Nie wiem jakie badania moge jeszcze wykonać ?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-09-30 Panie Jarku, w pierwszej kolejności zapytałabym o ilość wypijanych płynów w ciągu dnia i przed snem. Czasem rozwiązanie problemu okazuje się błahe - być może ilość spożywanej wody i napojów (m.in. moczopędnej kawy) jest na tyle duża, że pęcherz częściej sygnalizuje potrzebę opróżnienia. Sądzę jednak, że wykluczył Pan taką możliwość, skoro konsultował Pan problem z niejednym urologiem. Zalecam skorzystanie z porady nefrologa zajmującego się badaniem nerek - ich budową, funkcjonowaniem oraz wdrażaniem odpowiedniego leczenia. Wierzę, że będzie potrafił Panu pomóc.

 • Napisał: Rafal 2021-09-26
  Ocena:
  5.0

  Witam od zawsze wstaje do toalety w nocy zazwyczaj 4-5 razy w nocy mam 28 lat. Pytanie czy warto zacząć ćwiczyć pęcherz w nocy i spróbować ubrac pieluchę i zobaczyć czy pęcherz wytrzyma całą noc ewentualnie spróbować ograniczyć wstawanie do toalety w nocy??

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-09-27 Panie Rafale, przede wszystkim należy znaleźć przyczynę Pana problemu. Tak częste korzystanie z toalety w nocy nie jest normalnym objawem, dlatego zalecam niezwłoczną konsultację ze specjalistą - urologiem lub nefrologiem. Częstomocz może świadczyć np. o nieleczonej i nienormowanej cukrzycy, infekcji lub kamicy układu moczowego, zapaleniu prostaty albo pęcherzu nadreaktywnym. Aby wprowadzić odpowiedni model leczenia należy postawić prawidłową diagnozę. Stosowanie wyrobów chłonnych (np. wkładek urologicznych Seni Man) jest tylko doraźną pomocą, dlatego proszę nie bagatelizować swojego problemu.

 • Napisał: Mariusz 2021-09-18
  Ocena:
  5.0

  W ciągu dnia oddaję mocz częściej niż 5 razy i przeważnie ponaglany parciem po wstaniu po dłuższym siedzeniu. W nocy do 2 razy i porannym ustępującym bólem po wstaniu. Bardzo proszę o możliwą diagnozę tych objawów.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-09-20 Panie Mariuszu, zdrowy, dorosły mężczyzna oddaje mocz średnio 7 razy na dobę. Nie jest to jednak reguła, ponieważ każdy organizm funkcjonuje inaczej. Bardziej niepokojące są objawy parcia i bólu, o których Pan pisze. Takie dolegliwości mogą świadczyć np. o pęcherzu nadreaktywnym, któremu towarzyszy częstomocz i nykturia (oddawanie moczu nocą więcej niż jeden raz). Częstomocz czy nykturia bywają z kolei objawami kamicy nerkowej, choroby nowotworowej, przerostu prostaty, cukrzycy czy zakażeń dolnych dróg moczowych, dlatego proszę koniecznie skonsultować się z urologiem lub nefrologiem. Tylko prawidłowo postawiona diagnoza umożliwi zastosowanie odpowiedniej metody leczenia. Życzę dużo zdrowia!

 • Napisał: Kazimierz 2021-09-13
  Ocena:
  5.0

  Biorę lek forxiga i po tym leku oddaję mocz co 2 godz mam cukrzycę. Występuje u mnie również suchoś w ustach ipotrzeba picia. Czy to normalne po tym leku.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-09-13 Panie Kazimierzu, częste oddawanie moczu, suchość w ustach i uczucie nadmiernego pragnienia to jedne ze skutków ubocznych stosowania wymienionego przez Pana leku. Są to skutki niepożądane, które powinny skutkować zaprzestaniem stosowania leku. Proszę koniecznie skonsultować swoje objawy z lekarzem.

 • Napisał: Kamień 2021-03-18
  Ocena:
  5.0

  Często w dzień oddaje mocz, po wypiciu czegoś po chwili muszę skorzystać z toalety ale za to cała noc przesypiam bez problemu z tym. Nic nie boli mnie to co jest?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-03-19 W celu postawienia prawidłowej diagnozy polecam skontaktować się z lekarzem specjalistą (urologiem, nefrologiem). Po wykonaniu niezbędnych badań i wywiadu będzie w stanie określić przyczynę występującego problemu.

 • Napisał: Goska ???????? 2021-01-08
  Ocena:
  5.0

  Witam mój mąż od kilku miesięcy Codziennie w nocy chodzi do toalety po kilka razy nie towarzyszą mu przy tym żadne inne objawy prucz właśnie częstego odawania moczu

  Odpowiedź autora: Natalia Witkowska 2021-01-11 Jeśli podaż płynów utrzymana jest na takim samym poziomie co zwykle, a mąż nie przyjmuje leków moczopędnych, należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ pozostałe możliwe przyczyny mogą zostać zdiagnozowane tylko przez specjalistę.

 • Napisał: Krystyna 2020-11-29
  Ocena:
  5.0

  Mój mąż od dwóch dni co chwilę biega do toalety i oddaje mocz z krwią nadmieniam że leczy się od kilku lat na prostatę.Wyniki ma zadawalajace,ma 74lata

  Odpowiedź autora: Natalia Witkowska 2020-12-01 Pani Krystyno, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Krwiomocz jest częstym objawem chorób w obrębie układu moczowego.

 • Napisał: Zbyszek 2020-10-15
  Ocena:
  5.0

  na 5 - wiele wyjaśnia bez paniki

  Odpowiedź autora: Olga Majerska 2020-10-26 Bardzo się cieszymy, że tekst okazał się pomocny :).

 • Napisał: Klient 2020-10-01
  Ocena:
  5.0

  Bardzo pomocne informacje. W przejrzysty sposób opisują chyba każdą możliwą przypadłość. Osobiście myślałem że już ze mną źle, a okazuje się że wcale tak nie jest.

  Odpowiedź autora: Olga Majerska 2020-10-26 Cieszymy się, że artykuł okazał się pomocny :).

 • Napisał: Rafał 2020-10-12
  Ocena:
  5.0

  Bardzo dobry artykuł. Zastanawiam się, czy nie należałoby dodać potrzeby zbadania krwi w celu pogłębienia wiedzy na temat przyczyny częstomoczu.

  Odpowiedź autora: Olga Majerska 2020-10-26 Bardzo dziękujemy za sugestię. Rzeczywiście przy częstomoczu można wykonać badanie krwi, które najczęściej zlecane jest przy podejrzeniu cukrzycy.

 • Napisał: żona Jola :-) 2020-02-11
  Ocena:
  5.0

  Mój mąż często oddaje mocz myślałam o tym wczoraj... a dziś znalazłam wasz artykuł. Przeznaczenie :) Dziękuję za ten teskt. Sporo mi wyjaśnił i pomógł w podjęciu odpowiednich kroków. :)

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go