Bella

Nietrzymanie moczu — leczenie inwazyjne. Dla kogo i kiedy jest rekomendowane oraz na czym polega?

Przeczytano 423
 

Czas czytania: 3 min.

Nietrzymanie moczu leczy się początkowo poprzez zmianę stylu życia. Kluczowe są: utrata wagi, ograniczenie kofeiny i alkoholu, trening pęcherza moczowego, a także regularnie wykonywane ćwiczenia dna miednicy. Kiedy rekomendowana jest operacja na nietrzymanie moczu? Jak leczyć nietrzymanie moczu innymi metodami? Podpowiadamy.

Nietrzymanie moczu — przyczyny i rodzaje

Nietrzymanie moczu może wystąpić u każdego, niezależnie od płci czy wieku. Czym jest nietrzymanie moczu? Objawy, które wskazują na tę dolegliwość to:

  • konieczność częstego oddawania moczu;
  • nagła i pilna potrzeba oddania moczu (jest to tzw. naglące nietrzymanie moczu);
  • okazjonalne ulewanie moczu, np. podczas wysiłku fizycznego (jest to tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu);
  • popuszczanie moczu po mikcji.

Co powoduje nietrzymanie moczu? Przyczyną jest bardzo często osłabienie lub uszkodzenie mięśni dna miednicy, w tym w szczególności zwieracza cewki moczowej.

Inne możliwe przyczyny nietrzymania moczu to także:

  • nadmierna aktywność mięśni dna miednicy;
  • niedrożność lub zablokowanie pęcherza moczowego, co uniemożliwia jego pełne opróżnienie;
  • niektóre choroby przewlekłe (np. cukrzyca, infekcje pęcherza moczowego lub schorzenia neurologiczne);
  • zapalenie gruczołu krokowego.

Czynniki ryzyka, których wystąpienie zwiększa szanse na nietrzymanie moczu, to:

  • ciąża i poród;
  • menopauza;
  • otyłość;
  • problemy z prostatą;
  • rodzinna historia nietrzymania moczu;
  • starzenie się;
  • stosowanie niektórych leków (np. o działaniu moczopędnym).

Leczenie nietrzymania moczu — leczenie farmakologiczne

Jak leczyć nietrzymanie moczu? Gdy zmiana stylu życia (która jest zalecana w pierwszej kolejności) nie pomoże na nietrzymanie moczu, leczenie farmakologiczne może załagodzić objawy. Lekarz może przepisać pacjentowi leki na nietrzymanie moczu w postaci tabletek, płynu, kremu dopochwowego lub nawet plastrów. Ich działanie może polegać na:

  • poprawie napięcia mięśni dna miednicy;
  • zmniejszaniu napięcia mięśni pęcherza moczowego.

W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu leczenie farmakologiczne opiera się zwykle na zapobieganiu mimowolnym skurczom pęcherza. Dodatkowo lekarz może zalecić także stosowanie suplementów zawierających substancje roślinne, które wywierają korzystny wpływ na układ moczowy. Mowa np. o preparatach z ekstraktem z pestek dyni, soją, czy też sokiem z owoców żurawiny.

Zabieg na nietrzymanie moczu

Jeśli leczenie farmakologiczne nie pomoże i pacjent nadal cierpi na nietrzymanie moczu, zabieg na nietrzymanie moczu, np. wstrzyknięcie preparatów botoksu lub wprowadzenie pod cewkę moczową specjalnej taśmy, celem jej uniesienia i podparcia, może się okazać konieczny. Tego typu metody są mało inwazyjne i prawie bezbolesne.
Ile kosztuje zabieg nietrzymania moczu? Cena, zarówno w przypadku wstrzyknięcia preparatów, botoksu, jak i zabiegów z zastosowaniem syntetycznej taśmy TOT, wynosi około 4000 - 5000 złotych za zabieg. W określonych przypadkach (stwierdzona nadreaktywność mięśnia wypieracza pęcherza moczowego o podłożu neurogennym, uraz rdzenia kręgowego poniżej odcinka szyjnego lub stwardnienie rozsiane) można wykonać wymienione zabiegi nietrzymania moczu w ramach refundacji NFZ.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu

Spośród nowoczesnych metod leczenia warto wspomnieć o laserowym zabiegu na nietrzymanie moczu. Technologia ta wykorzystuje laser do regeneracji tkanek mięśni dna miednicy — zwiększenia ich elastyczności oraz wzmocnienia, co przyczynia się do poprawy funkcji pęcherza moczowego. Laserowy zabieg na nietrzymanie moczu jest mało inwazyjny i dobrze tolerowany, niestety nie można go jednak wykonać na refundację NFZ.
Ile kosztuje zabieg laserowy na nietrzymanie moczu? Cena może wynieść już około 600-1200 złotych za pojedynczą sesję, wiele zależy jednak od lokalizacji placówki, w której wykonywany jest zabieg. Na cenę wpływa również rodzaj lasera oraz ogólny stan zdrowia pacjenta (występowanie innych dolegliwości, które trzeba doleczyć przed zabiegiem laserowym na nietrzymanie moczu może się wiązać z dodatkowymi kosztami).

Operacja na nietrzymanie moczu

W przypadku zaawansowanej choroby konieczna może się okazać bardziej inwazyjna metoda leczenia nietrzymania moczu, czyli operacja nietrzymania moczu. Dobór procedury chirurgicznej będzie wtedy zależeć od typu nietrzymania moczu. Lekarz może zadecydować o operacji na nietrzymanie moczu w postaci poszerzenia cewki moczowej, poprawy podparcia pęcherza czy też implantacji urządzenia, które będzie stymulować nerw kontrolujący mięśnie wypieracza pęcherza moczowego.
Po operacji nietrzymania moczu wskazany jest oszczędny tryb życia przez co najmniej 2-3 tygodnie, pacjent nie może zatem dźwigać żadnych ciężarów ani wykonywać prac domowych i ogrodowych, wskazane jest również ograniczenie aktywności fizycznych oraz kontaktów płciowych.

Źródła:

NHS (2019). Urinary incontinence [online]. Available at: https://www.nhs.uk/conditions/urinary-incontinence/ [dostęp: 03.07.2023 r.]
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17596-urinary-incontinence [dostęp: 03.07.2023 r.]
National Institute on Aging (2022). Urinary Incontinence in Older Adults [online]. Available at: https://www.nia.nih.gov/health/urinary-incontinence-older-adults [dostęp: 03.07.2023 r.]
Ranjbar, A., Mehrnoush, V., Darsareh, F., Kotb, A., Zakaria, A., Shekari, M., Jahromi, M.S. (2022). Vaginal Laser Therapy for Stress Urinary Incontinence: A Systematic Review of Prospective Randomized Clinical Trials. Journal of Menopausal Medicine 28(3): 103-111.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Fizjoterapia uroginekologiczna — dla kogo, na czym polega? Jak przygotować się do wizyty?
Fizjoterapia uroginekologiczna — dla kogo, na czym polega? Jak przygotować się do wizyty?
3 352

Fizjoterapia uroginekologiczna jest przeznaczona przede wszystkim dla kobiet. Czym się zajmuje fizjoterapeuta uroginekologiczny? W jakich przypadkach...

czytaj więcej
Jak rozmawiać z bliskimi o menopauzie i jednym z jej najbardziej krępujących objawów, czyli NTM? Jak ich poinformować o swoim stanie?
Jak rozmawiać z bliskimi o menopauzie i jednym z jej najbardziej krępujących objawów, czyli NTM? Jak ich poinformować o swoim stanie?
540

Menopauza, a także klimakterium, stanowią nieodłączne etapy życia każdej kobiety. Jednym z najbardziej wstydliwych nietypowych objawów menopauzy jest NTM,...

czytaj więcej
Prawidłowe a nieprawidłowe oddawanie moczu. Dobre praktyki
Prawidłowe a nieprawidłowe oddawanie moczu. Dobre praktyki
991

Prawidłowe oddawanie moczu u mężczyzn, a także i kobiet, minimalizuje ryzyko wystąpienia w późniejszym wieku wielu problemów zdrowotnych w obrębie układu...

czytaj więcej
Okres premenopauzalny oraz okołomenopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Z jakimi zmianami się wiąże?
Okres premenopauzalny oraz okołomenopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Z jakimi zmianami się wiąże?
2 898

Pierwsze objawy menopauzy są dość łatwe do zauważenia, pod warunkiem że kobieta i jej otoczenie mają odpowiednią wiedzę na ten temat. Jakie są...

czytaj więcej
Okres menopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Objawy menopauzy i jak sobie radzić?
Okres menopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Objawy menopauzy i jak sobie radzić?
2 671

Okres menopauzalny może znacznie utrudnić życie. Tymczasem jest to naturalna konsekwencja starzenia się organizmu. Jakie są objawy menopauzy? W jakim wieku...

czytaj więcej
Objawy menopauzy. Starzenie menopauzalne jako objaw kliniczny menopauzy
Objawy menopauzy. Starzenie menopauzalne jako objaw kliniczny menopauzy
1 106

Objawy menopauzy, zarówno te typowe (jak np. uderzenia gorąca lub zmiany nastroju), jak i nietypowe (np. dolegliwości żołądkowe, nietrzymanie moczu lub tzw....

czytaj więcej
Menopauza a depresja. Wpływ menopauzy na życie
Menopauza a depresja. Wpływ menopauzy na życie
1 651

W czasie menopauzy u kobiety mogą wystąpić nie tylko objawy somatyczne, takie jak uderzenia gorąca czy suchość pochwy. W wieku okołomenopauzalnym obniżają...

czytaj więcej
HTZ — zastępcza terapia hormonalna na menopauzę
HTZ — zastępcza terapia hormonalna na menopauzę
5 505 1

HTZ, czyli zastępcza terapia hormonalna, może zostać zalecona, gdy objawy menopauzy są u kobiety na tyle nasilone, że utrudniają codzienne funkcjonowanie....

czytaj więcej