Bella

Urosepsa – co to jest, objawy, śmiertelność i leczenie

Przeczytano 16 028
6 Komentarzy
(5)
 

Urosepsa (inaczej posocznica moczowa) to najcięższy z możliwych rodzajów zakażenia układu moczowego. Co powoduje chorobę? Jakie są objawy? Na czym polega leczenie? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

Urosepsa – co to jest?

Co to jest urosepsa? Tak nazywa się wystąpienie zespołu uogólnionej reakcji zapalnej (systemic inflammatory response syndrom – w skrócie SIRS) w reakcji na zakażenie układu moczowego. Urosepsa rozwija się, gdy nieleczone zakażenie układu moczowego rozprzestrzenia się przez drogi moczowe do nerek. Najczęściej do rozwoju urosepsy przyczyniają się bakterie Escherichia coli, Proteus sp., Enterobacter sp., Klebsiella sp., Pseudomonas aeruginosa oraz bakterie Gram-dodatnie.

Posocznica moczowa może się rozwinąć niezależnie od wieku. Niedoleczona infekcja układu moczowego może się przerodzić zarówno w urosepsę u dzieci, jak i urosepsę u osób starszych lub dorosłych. Do czynników rozwoju urosepsy należą:

  • choroby przewlekłe (np. cukrzyca),
  • częste cewnikowanie,
  • osłabiony układ odpornościowy,
  • przebyta operacja lub przeszczep nerki,
  • przebyte zakażenie układu moczowego,
  • zaawansowany wiek.

Urosepsa – objawy

Urosepsa objawia się najczęściej poprzez:

  • ból w okolicy miednicy,
  • częste oddawanie moczu,
  • dziwny zapach lub kolor moczu,
  • parcie na mocz,
  • pieczenie podczas oddawania moczu.

Dodatkowo mogą wystąpić także objawy typowe dla sepsy, takie jak: gorączka, niskie ciśnienie krwi, przyspieszone bicie serca oraz trudności w oddychaniu.

Urosepsa – śmiertelność

Urosepsa jest bardzo niebezpieczna, ponieważ może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie, a nawet zgonu pacjenta. Śmiertelność w sytuacji, gdy urosepsa przerodzi się we wstrząs septyczny, wynosi około 40%. Ryzyko zgonu jest wyższe, gdy urosepsa wystąpi u starszej osoby. Rokowania mogą być niepomyślne, ze względu na to, że szanse na przeżycie maleją w porównaniu z młodszymi osobami o nawet 20%, wiele zależy jednak od stanu funkcjonalnego przed przyjęciem do szpitala. Ryzyko wystąpienia nieodwracalnego uszkodzenia narządów oraz zgonu można zminimalizować poprzez wczesną diagnozę i szybkie wprowadzenie odpowiedniego dla danego przypadku leczenia. Z tego powodu w przypadku wystąpienia objawów sugerujących urosepsę nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.

Urosepsa – jak długo w szpitalu?

Urosepsa może wymagać przyjęcia na oddział intensywnej opieki medycznej w celu zastosowania wspomaganej wentylacji, kontroli ciśnienia krwi oraz podawania antybiotyków, które zapobiegną dalszemu rozwojowi urosepsy. Ile trwa leczenie? Niestety brak danych literaturowych, które pozwalałyby określić optymalny czas leczenia. Pacjent może zostać przetrzymany w szpitalu zarówno kilka, jak i kilkanaście dni, w zależności od stanu zdrowia, następnie, jeśli uda się wyleczyć urosepsę, konieczna jest kilku lub nawet kilkunastodniowa rekonwalescencja.

Źródła:

http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2371
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/what-is-urosepsis
Vikrant S. et al. Epidemiology and outcome of acute kidney injury from a tertiary care hospital in India. Saudi Journal of Kidney Diseases and Transplantation 29(4): 956-966 (2018)
Scotland K. B., Lange D. Prevention and management of urosepsis triggered by ureteroscopy. Research and Reports in Urology 10:43-49 (2018)
https://www.verywellhealth.com/what-is-urosepsis-3156897
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482344/
Nasa P. et al. Severe sepsis and septic shock in the elderly: An overview. World Journal of Critical Care Medicine 1(1): 23-30 (2012)
Rivers E. et al. Early goal-directed therapy in the treatment of severe sepsis and septic shock. The New England Journal of Medicine 345: 1368− 77 (2001)

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

  • Napisał: Elżbieta On 2024-02-09
    Rating:
    5.0

    Czy po przebytej urosepsie konieczna byłaby konsultacja nefrologiczna?

    Replied by: Joanna On 2024-02-12 Dzień dobry Pani Elżbieto, zalecałabym raczej wizytę u urologa, który oceni stan zdrowia. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie, ale jeżeli cokolwiek Panią niepokoi, warto omówić temat z lekarzem.

  • Napisał: Kasia 500 On 2023-07-10
    Rating:
    5.0

    Witam czy jest szansa na wyleczenie z urosepsy przy chorobach współistniejących takich jak cukrzyca nadcisnie

    Replied by: Alicja On 2023-07-10 Dzień dobry, wszystkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem.

  • Napisał: Piotr On 2023-05-16
    Rating:
    5.0

    Czy powiększona prostata może doprowadzić do urosepsy lub raka

    Replied by: Joanna On 2023-05-16 Panie Piotrze, łagodny rozrost prostaty nie zawsze zwiastuje komplikacje zdrowotne. Warto wykonywać regularne badania celem diagnostyki stanu zdrowia. Powiększona prostata, choć nie musi, może być objawem nowotworu. Powiększenie prostaty może także zwiększać ryzyko wystąpienia urosepsy. Urosepsa jest poważnym stanem zakaźnym, który może wystąpić, gdy infekcja dróg moczowych rozprzestrzenia się na inne obszary organizmu, w tym na krew. W przypadku powiększenia prostaty może wystąpić zastój moczu, który sprzyja rozwojowi infekcji, a w konsekwencji urosepsie.

  • Napisał: Krystyna On 2023-01-06
    Rating:
    5.0

    Moja 40letnia córka ma zdiagnozowana wielotorbielowatosc. Nerek i wątroby już po raz drugi trafia do szpitala na urosepse …lekarze zastanawiają się czy ja przyjąć bo ma podwyższone CRP i dziki ból w miejscu gdzie pękł torbiel nie ma temperatury … co robić tak na prawdę po wyjściu ze szpitala nie jest leczona tylko czekają na nowe problemy z pękniętymi torbielami i niewydolnością nerek … jak temu zapobiegać czy na świecie są jakieś profilaktyczne metody leczenia może prosiłabym o polecenie nefrologia w Warszawie

    Replied by: Joanna On 2023-01-09 Pani Krystyno, bardzo chciałabym pomóc, jednak to lekarze powinni podjąć decyzję dotyczącą dalszego leczenia. Życzę córce dużo zdrowia!

  • Napisał: Renata On 2022-09-21
    Rating:
    5.0

    Witam, czy CRP - 80 i obecność leukocytow (500 ) u pacjenta zacewnikowanego ( przez 3 tygodnie) może stanowić ryzyko urosepsy ?

    Replied by: Joanna On 2022-09-21 Pani Renato, takie wyniki mogą świadczyć o obecności infekcji w organizmie pacjenta lub stanu zapalnego wywołanego przez proces chorobowy. Proszę nie zwlekać i skonsultować się w tej sprawie z lekarzem.

  • Napisał: Secular On 2022-06-16
    Rating:
    5.0

    Czy osoba po 70 może mieć kłopoty z mobilnością po przebytej urosepsie

    Replied by: Joanna On 2022-06-20 Sepsa (urosepsa) jest najcięższym rodzajem zakażenia układu moczowego. Możliwe jest całkowite wyleczenie sepsy, jednak następstwem zakażenia mogą być trwałe powikłania, do których zaliczamy m.in. zmiany martwicze różnych części ciała, najczęściej palców rąk i nóg (konieczna może być amputacja) oraz ubytków skóry. Przy niedotlenieniu mózgu, zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych lub pojawieniu się ropni mózgu po sepsie mogą pozostać powikłania neurologiczne, np. napady padaczkowe, niedosłuch, porażenia ruchowe kończyn czy różne zaburzenia wyższych czynności nerwowych (np. zaburzenia pamięci czy zaburzenia emocjonalne).

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
12 977 4

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 771 7

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 848 5

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
7 615 9

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
18 212 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 897 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
15 732 5

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
17 753 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej