Specjalizujemy się w produktach na nietrzymanie moczu. Zadzwoń, by uzyskać poradę! Tel. 56 451 91 44

Uczucie pełnego pęcherza - przyczyny

24890 Wyświetleń
1 Komentarz
 5.0  

Parcie na pęcherz jest jednym z sygnałów, które informują nas o tym, iż niebawem musi on zostać opróżniony. To naturalna fizjologiczna reakcja. Jednak w niektórych sytuacjach ciągłe odczuwanie pełnego pęcherza może być sygnałem, iż z naszym organizmem dzieje się coś niepokojącego. O czym świadczy parcie na pęcherz?

Uczucie pełnego pęcherza u kobiet

Uczucie pełnego pęcherza u kobiet może mieć różne podłoże. Często jednak wiąże się z przyczynami ginekologicznymi. Jest między innymi związane z ciążą. Właściwie przez cały okres ciąży kobieta może odczuwać zwiększone parcie na pęcherz spowodowane rosnącą macicą oraz płodem. Dodatkowo u przyszłych mam normalny jest zwiększony poziom progesteronu, który wpływa na pobudzenie włókien mięśniowych pęcherza. Skutkuje to częstszym oddawaniem moczu w celu oczyszczania organizmu.

Uczucie pełnego pęcherza może towarzyszyć kobiecie także podczas infekcji intymnej. Jest to związane z bakteriami, które nierzadko przenoszą się na cewkę moczową i powodują zapalenie pęcherza. Jednym z jego objawów jest parcie na mocz, a także pieczenie podczas mikcji. Uczucie pełnego pęcherza towarzyszy kobietom także podczas przechodzenia chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak rzeżączka i chlamydia. Obie choroby objawiają się stanami zapalnymi cewki moczowej, bólem i pieczeniem podczas oddawania moczu.

Częstsze parcie na pęcherz może być także spowodowane wypadaniem macicy. Dotyczy to przede wszystkim kobiet po wielu porodach naturalnych oraz kobiet w okresie menopauzalnym. Macica obniża się i uciska na pęcherz, co wywołuje częstsze parcie, a co za tym idzie częstsze oddawanie moczu. Dlatego nie należy bagatelizować częstego uczucia pełnego pęcherza – może ono wiązać się z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Uczucie pełnego pęcherza u mężczyzn

Uczucie pełnego pęcherza u mężczyzn ma inne podłoże niż w przypadku kobiet głównie ze względu na różnice anatomiczne. Najczęściej bowiem wskazuje ono na problemy z prostatą. Częste parcie na pęcherz może być spowodowane niedostatecznym opróżnianiem go spowodowanym łagodnym przerostem prostaty. To przypadłość, która dotyka większości mężczyzn w wieku powyżej 60. roku życia. Nie jest ona niebezpieczna, jednak wymaga kontroli – rozrastające się tkanki mogą bowiem okazać się komórkami nowotworowymi.

Uczucie pełnego pęcherza spowodowane jest trudniejszym niż wcześniej oddawaniem moczu oraz niemożnością całkowitego opróżnienia pęcherza. Ze względu na powiększony gruczoł strumień moczu jest mniejszy i słabszy, przez co pęcherz nie jest całkowicie opróżniany. Może to powodować wzmożone uczucie parcia. W niektórych sytuacjach gruczoł całkowicie uniemożliwia oddanie moczu. Wtedy konieczne jest cewnikowanie.

Parcie na pęcherz może być także sygnałem, iż mężczyzna boryka się z ostrym zapaleniem prostaty. Przyczyną tej choroby jest infekcja bakteryjna, najczęściej spowodowana przeniesieniem się pałeczek okrężnicy z odbytu na skórę, a następnie na zewnętrzne ujście cewki moczowej. Jednym z objawów zapalenia prostaty jest częsta potrzeba oddawania moczu pomimo niedostatecznego zapełnienia się pęcherza, a także ból podczas mikcji, przerywany strumień moczu, bóle krocza, podbrzusza i kręgosłupa.

Uczucie pełnego pęcherza – inne przyczyny

Uczucie pełnego pęcherza pomimo niecałkowitego zapełnienia może mieć różne przyczyny. Najczęściej jest nim zapalenie pęcherza moczowego, które objawia się nie tylko pieczeniem podczas mikcji czy bólem w odcinku lędźwiowym, ale także częstszą potrzebą oddawania moczu.

Częste parcie na mocz może być także wynikiem nadreaktywności pęcherza moczowego. Bardzo często osoby borykające się z tym problemem doświadczają epizodów nietrzymania moczu. Odczuwają bowiem silne parcie, po którym mimowolnie oddają mocz w różnych ilościach, zwykle kropelkowych. Ten rodzaj nietrzymania moczu spowodowany jest nadaktywnymi mięśniami pęcherza, który wysyła do mózgu informację o potrzebie mikcji dużo wcześniej, niż jest to konieczne. To schorzenie, którego nie można całkowicie wyleczyć. Jest ono redukowane za pomocą leków, ostrzykiwania toksyną botulinową, a także treningiem pęcherza. Uczucie pełnego pęcherza towarzyszy nam także w przypadku kamicy nerkowej. Początkowo objawia się ona w sposób łagodny – potrzebą częstszego oddawania moczu. Jednak z czasem dochodzi do tego także kolka nerkowa a nawet krwiomocz.

Chociaż parcie na pęcherz może wydawać się dość neutralnym objawem, świadczy ono o wielu schorzeniach – w tym także poważnych, jak infekcje przenoszone drogą płciową czy kamica. Dlatego nie warto go bagatelizować.

Pytania i komentarze

  • Napisał: Monika 2021-09-26
    Ocena:
    5.0

    Witam serdecznie proszę o radę. Miesiąc temu zgłosiłam się na pogotowie z silnym parcie na pęcherz i bóle brzucha w okolicach pępka przy naciskaniu. Lekarza wykluczyl zapalenie wyrostka, stwierdził że to zapalenie pęcherza przepisal furagine i dał no spe domięśniową. Pomogło tylko na chwilę za parę dni od nowa pojawił się ten sam ból. Udałam się do ginekologa po badaniach wyszło że mam przewlekłe zapalenie przydatków przepisal leki levoxe, buscopan i czopki dicloberl. W czasie brania leków ból ustąpił ale nie do końca czułam dyskomfort dalej czyli parcie na pęcherz jest to bardzo dokuczliwe. Martwię się tym bo już nie wiem co robić, jutro zamierzam zanieść mocz do badania i posiew. W śr umówiłam się do inne ginekologa. Proszę o radę

    Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-09-27 Pani Moniko, proszę spróbować udać się na konsultację do urologa lub nefrologa - to oni zajmują się leczeniem chorób układu moczowego. Silne parcie na pęcherz może świadczyć o wielu poważnych schorzeniach, np. kamicy nerkowej, infekcjach układu moczowego lub infekcjach przenoszonych drogą płciową. Zdarza się, że przyczyną bólu może być także wypadanie macicy, które dotyka zwłaszcza kobiet po wielu porodach naturalnych lub w okresie menopauzalnym. Niestety, nie jestem w stanie wskazać bezpośredniej przyczyny problemu. Mam nadzieję, że wymienieni przeze mnie specjaliści będą potrafili zdiagnozować Pani ból.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go