Bella

Uczucie pełnego pęcherza - przyczyny

Przeczytano 34 382
12 Komentarzy
(5)
 

Parcie na pęcherz jest jednym z sygnałów, które informują nas o tym, iż niebawem musi on zostać opróżniony. To naturalna fizjologiczna reakcja. Jednak w niektórych sytuacjach ciągłe odczuwanie pełnego pęcherza może być sygnałem, iż z naszym organizmem dzieje się coś niepokojącego. O czym świadczy parcie na pęcherz?

Uczucie pełnego pęcherza u kobiet

Uczucie pełnego pęcherza u kobiet może mieć różne podłoże. Często jednak wiąże się z przyczynami ginekologicznymi. Jest między innymi związane z ciążą. Właściwie przez cały okres ciąży kobieta może odczuwać zwiększone parcie na pęcherz spowodowane rosnącą macicą oraz płodem. Dodatkowo u przyszłych mam normalny jest zwiększony poziom progesteronu, który wpływa na pobudzenie włókien mięśniowych pęcherza. Skutkuje to częstszym oddawaniem moczu w celu oczyszczania organizmu.

Uczucie pełnego pęcherza może towarzyszyć kobiecie także podczas infekcji intymnej. Jest to związane z bakteriami, które nierzadko przenoszą się na cewkę moczową i powodują zapalenie pęcherza. Jednym z jego objawów jest parcie na mocz, a także pieczenie podczas mikcji. Uczucie pełnego pęcherza towarzyszy kobietom także podczas przechodzenia chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak rzeżączka i chlamydia. Obie choroby objawiają się stanami zapalnymi cewki moczowej, bólem i pieczeniem podczas oddawania moczu.

Częstsze parcie na pęcherz może być także spowodowane wypadaniem macicy. Dotyczy to przede wszystkim kobiet po wielu porodach naturalnych oraz kobiet w okresie menopauzalnym. Macica obniża się i uciska na pęcherz, co wywołuje częstsze parcie, a co za tym idzie częstsze oddawanie moczu. Dlatego nie należy bagatelizować częstego uczucia pełnego pęcherza – może ono wiązać się z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Uczucie pełnego pęcherza u mężczyzn

Uczucie pełnego pęcherza u mężczyzn ma inne podłoże niż w przypadku kobiet głównie ze względu na różnice anatomiczne. Najczęściej bowiem wskazuje ono na problemy z prostatą. Częste parcie na pęcherz może być spowodowane niedostatecznym opróżnianiem go spowodowanym łagodnym przerostem prostaty. To przypadłość, która dotyka większości mężczyzn w wieku powyżej 60. roku życia. Nie jest ona niebezpieczna, jednak wymaga kontroli – rozrastające się tkanki mogą bowiem okazać się komórkami nowotworowymi.

Uczucie pełnego pęcherza spowodowane jest trudniejszym niż wcześniej oddawaniem moczu oraz niemożnością całkowitego opróżnienia pęcherza. Ze względu na powiększony gruczoł strumień moczu jest mniejszy i słabszy, przez co pęcherz nie jest całkowicie opróżniany. Może to powodować wzmożone uczucie parcia. W niektórych sytuacjach gruczoł całkowicie uniemożliwia oddanie moczu. Wtedy konieczne jest cewnikowanie.

Parcie na pęcherz może być także sygnałem, iż mężczyzna boryka się z ostrym zapaleniem prostaty. Przyczyną tej choroby jest infekcja bakteryjna, najczęściej spowodowana przeniesieniem się pałeczek okrężnicy z odbytu na skórę, a następnie na zewnętrzne ujście cewki moczowej. Jednym z objawów zapalenia prostaty jest częsta potrzeba oddawania moczu pomimo niedostatecznego zapełnienia się pęcherza, a także ból podczas mikcji, przerywany strumień moczu, bóle krocza, podbrzusza i kręgosłupa.

Uczucie pełnego pęcherza – inne przyczyny

Uczucie pełnego pęcherza pomimo niecałkowitego zapełnienia może mieć różne przyczyny. Najczęściej jest nim zapalenie pęcherza moczowego, które objawia się nie tylko pieczeniem podczas mikcji czy bólem w odcinku lędźwiowym, ale także częstszą potrzebą oddawania moczu.

Częste parcie na mocz może być także wynikiem nadreaktywności pęcherza moczowego. Bardzo często osoby borykające się z tym problemem doświadczają epizodów nietrzymania moczu. Odczuwają bowiem silne parcie, po którym mimowolnie oddają mocz w różnych ilościach, zwykle kropelkowych. Ten rodzaj nietrzymania moczu spowodowany jest nadaktywnymi mięśniami pęcherza, który wysyła do mózgu informację o potrzebie mikcji dużo wcześniej, niż jest to konieczne. To schorzenie, którego nie można całkowicie wyleczyć. Jest ono redukowane za pomocą leków, ostrzykiwania toksyną botulinową, a także treningiem pęcherza. Uczucie pełnego pęcherza towarzyszy nam także w przypadku kamicy nerkowej. Początkowo objawia się ona w sposób łagodny – potrzebą częstszego oddawania moczu. Jednak z czasem dochodzi do tego także kolka nerkowa a nawet krwiomocz.

Chociaż parcie na pęcherz może wydawać się dość neutralnym objawem, świadczy ono o wielu schorzeniach – w tym także poważnych, jak infekcje przenoszone drogą płciową czy kamica. Dlatego nie warto go bagatelizować.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

 • Napisał: Jarek On 2023-08-11
  Rating:
  5.0

  Mam 55lat i mam pęcherz przepełniony czuje ale rzadko oddaje mocz jak już pójdę oddać to po parę kropel i muszę bardzo przec a są momenty że mocz oddaje normalnie

  Replied by: Joanna On 2023-08-11 Panie Jarku, proszę skonsultować stan zdrowia z lekarzem, najlepiej urologiem. Przyczyn uczucia pełnego pęcherza może być wiele. Do najczęściej występujących u mężczyzn należy przerost prostaty, mogący być objawem poważniejszych chorób. Zachęcam Pana do wizyty u specjalisty celem postawienia prawidłowej diagnozy.

 • Napisał: Andrzej On 2023-08-09
  Rating:
  5.0

  mam 70 lat jestem po zabiegu TURP, który miałem wykonany w styczniu 2023r. Zabieg był wykonany ze względu na łagodny rozrost prostaty. Wyniki histopatologiczne nie wykazały nowotworu a PSA było 1,02. Po około dwóch tygodniach od zabiegu strumień moczu był bardzo słaby i miałem ciągłe parcie na mocz. Lekarz zdecydował się na drugi zabieg polegający na przecewkowej elektroresekcji stercza /TURP/ standardowa . W części zwieraczowej pierścieniowej sforsowano aparatem zwężenie. Wykonano również lelekrtoresekcję loży uzyskując szerokie wejście do pęcherza. Przez dwa tygodnie miałem cewnik. po zdjęciu cewnika przez około 14 dni mocz oddawałem bez żadnych problemów strumień był mocny. Po tym czasie wróciło znowu ciągłe uczucie parcia na mocz ale bez żadnych bóli i nagłego oddawania moczu jak i nietrzymania. Zabieg miałem wykonany w miesiącu maju. Nie wiem co jest przyczyną tego ciągłego uczucia, że chce mi się sikać.

  Replied by: Joanna On 2023-08-10 Panie Andrzeju, bardzo mi przykro, ale nie umiem Panu pomóc. Proszę skonsultować swoje wątpliwości z urologiem.

 • Napisał: Wladzia On 2022-12-11
  Rating:
  5.0

  Bol pod pepkiem ucisk i parcie na pęcherz czeste oddawanie moczu ,10× w ciągu dnia ,brak temperatury,I pieczenia podczas mikcji.

  Replied by: Joanna On 2022-12-12 Szanowna Pani, bez fachowej diagnostyki trudno jednoznacznie wskazać przyczynę Pani problemu oraz wdrożyć odpowiedni sposób leczenia. Zalecam niezwłoczną konsultację z lekarzem rodzinnym. Jeśli uzna to za zasadne, skieruje Panią dalej do urologa.

 • Napisał: Teresa Krause On 2022-10-29
  Rating:
  5.0

  Witam .Proszę co mam robić mam 73 lat .Mam parcia na mocz i do tego gorące uderzenia i ucisk na brzuch , muszę często oddawać mocz i w nocy Dziękuję.

  Replied by: Joanna On 2022-11-08 Pani Tereso, powinna się Pani jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Zalecam udanie się do lekarza pierwszego kontaktu lub bezpośrednio do urologa bądź nefrologa.

 • Napisał: Szymon On 2022-10-16
  Rating:
  5.0

  Dlaczego mam te bóle pęcherza moczowego i pępka?
  Witam, Mam 24 lata mam ból od pęcherza do pępka (czasem jak by dziwne mrowienie) często mocz przy siadaniu po oddanym moczu wycieka mi trochę moczu z cewki moczowej zrobiłem badania mocz ogólny wszystko w porządku posiew również rok temu miałem podobną dolegliwość, ale samo przeszło (miesiąc temu wyczułem guza jądra i następnego dnia się zaczęły takie bóle i wyciek z cewki moczowej guz został wycięty) nawet w gimnazjum miewałem takie bóle, ale to raz na jakiś czas i objawiało się to, że ciężko mi było się wyprostować, ale po paru sekundach mijało czasem nawracało i jeszcze przy na ciskaniu na podbrzusze czuje ból odbytu (mam hemoroidy, ale to raczej nie od tego) i czuję jak by takie nitki nie wiem, jak to nazwać urolog, u którego byłem powiedział, że to może być zwężenie cewki, ale tego, co tu taj nie zdążyłem powiedzieć, bo to była tylko wizyta po operacji i mam się umówić na kolejną wizytę lekarz niestety jest na urlopie i pewnie za około 2 tyg będę mógł się z nim spotkać, a ból jest dość często i długo jak by pełny pęcherz nie wiem, co robić mam cały czas stres i boję się już nowotwór jądra daje mi mocno popalić psychicznie, a teraz coś nowego (przy oddychaniu tez czuje taki ciągnące uczucie nieprzyjemne.

  Replied by: Joanna On 2022-10-19 Panie Szymonie, tylko specjalista z zakresu urologii lub nefrologii będzie w stanie poprawnie zdiagnozować przyczynę Pana problemu. Musi Pan cierpliwie czekać na wizytę u specjalisty. Proszę być dobrej myśli, ponieważ Pana dolegliwość nie musi oznaczać nowotworu, jednak bez dokładnego badania niczego nie można na ten moment wykluczyć. Życzę Panu dużo zdrowia!

 • Napisał: Iwona On 2022-06-15
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry
  Mam 47 lat i dość nie typowy wydaje mi się objaw bólu .Nie czuje pełnego pęcherza I dopiero kiedy strasznie boli mnie dłoń a zwłaszcza trzeci palec u lewej ręki Idę do WC i po paru minutach ból odpuszcza
  Na nic nie Choruje więc to jest dla mnie b.dokuczliwe
  Proszę o poradę
  Dziękuję Iwona

  Replied by: Joanna On 2022-06-17 Szanowna Pani, niestety, nie umiem zdiagnozować przyczyny Pani problemu. Proszę udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który najprawdopodobniej skieruje Panią na dalsze badania diagnostyczne do specjalisty. Życzę dużo zdrowia.

 • Napisał: Monika On 2022-05-02
  Rating:
  5.0

  Mam caly czas parcie na pęcherz i sikam dosłownie co chwilę i po troszku , malo kiedy jest mocny strumień moczu, zazwyczaj muszę uciskać brzuch zeby więcej wysikać lub podnieść sie nieco wyzej na kibelku wtedy strumien jest mocniejszy i wiecej moczu. Nic mnie nie boli ani nie piecze, Jestem po 2 porodach ostatni byl ponad 2 lata temu .Mam 40 lat. Co mi dolega lekarze nie wiedza!

  Replied by: Joanna On 2022-05-04 Pani Moniko, parcie na pęcherz może mieć wiele przyczyn, zaliczamy do nich m.in. stan zapalny pęcherza i cewki moczowej, infekcje układu moczowego, ciążę czy przyjmowanie leków moczopędnych. Z Pani opisu można wnioskować, że problemem może być tzw. częstomocz, czyli dolegliwość polegająca na częstym oddawaniu moczu w małych ilościach. Powinna Pani skonsultować swoje dolegliwości z lekarzem urologiem lub nefrologiem - jeśli obecni specjaliści nie potrafią Pani pomóc, proszę poszukać innych. Pomocne mogą okazać się badania laboratoryjne i obrazowe: posiew moczu i badania ogólne moczu, USG jamy brzusznej, cytoskopia i badania urodynamiczne. Doraźnie warto ograniczyć spożycie produktów moczopędnych, takich jak kawa, alkohol, czy zielona herbata.

 • Napisał: Kinga On 2022-03-25
  Rating:
  5.0

  Bardzo interesujący artykuł!

  Replied by: Joanna On 2022-03-25 Dziękujemy za Pani opinię!

 • Napisał: Rafał On 2022-03-08
  Rating:
  5.0

  Mam trochę podobny problem. Mam 22 lata i przy pochyleniu się do przodu czuję kłucie od prawej strony brzucha do prącia. Nie jest to ciągły ból lecz krótkotrwałe uderzenie. Zastanawiam się czy może to być objaw przepukliny ? Na codzień dużo dźwigam. Bardzo proszę o radę w tej sprawie.

  Replied by: Joanna On 2022-03-09 Panie Rafale, niestety, nie jestem w stanie zdiagnozować przyczyny Pana problemu. Proszę niezwłocznie skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który pokieruje dalszą ścieżką Pana leczenia. Życzę dużo zdrowia!

 • Napisał: Mat999 On 2022-03-03
  Rating:
  5.0

  Witam jestem młodym chłopakiem 20 lat, czuję dyskomfort ciągle jakbym chicał ciągle siku. Nie wiem czego jest to przyczyna. Byłem u mojego GP zrobili mi test moczu i test krwi i testy wyszły dobre, kiedy zadzwoniłem do nich zapytać się co więcej mogę zrobić to powiedzieli że jedynie notować ile razy dziennie oddaje mocz. Boję się wychodząc na miasto że będę musiał nagle do toalety.

  Proszę o odzew co mogę z tym zrobić

  Replied by: Joanna On 2022-03-07 Zalecam skonsultowanie problemu z lekarzem urologiem lub nefrologiem. Być może konieczne będzie wykonanie USG jamy brzusznej, cytoskopia lub badanie urodynamiczne, ale o tym zadecyduje specjalista. Kluczowe będzie ustalenie przyczyny problemu i wdrożenie odpowiedniej metody leczenia. Doraźnie na nietrzymanie moczu polecam Panu wkładki urologiczne Seni Man (www.seni24.pl/wkladki-dla-mezczyzn-seni-man/), które doskonale dopasowują się do męskiej anatomii i skutecznie chronią przed wilgocią. Wkładki są niewidoczne pod ubraniem, a tym samym dyskretne. Dzięki wysokiej chłonności zapewnią Panu poczucie komfortu. [To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producent: Toruńskie Zaklady Materiałów Opatrunkowych S.A., podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.]

 • Napisał: Mat999 On 2022-03-01
  Rating:
  5.0

  Witam jestem młodym chłopakiem mam 20 lat, od pewnego czasu po oddawaniu moczu ciągle mam wrażenie jakbym się nie do końca wysikał. Problem ten jest u mnie od grudnia zeszłego roku i nie wiem co z tym mogę zrobić. Byłem u lekarza, miła pani kazała mi zrobić test moczu i test krwi. Wyniki przyszły dobre, i teraz nie wiem co mogę zrobić dalej aby znaleść źródło mojego problemu.
  Proszę o radę

  Replied by: Joanna On 2022-03-03 Szanowny Panie, zalecam skonsultowanie problemu z lekarzem urologiem lub nefrologiem - są to specjaliści zajmujący się budową i schorzeniami układu moczowego i nerek. Być może konieczne będzie wykonanie USG jamy brzusznej, cytoskopia lub badanie urodynamiczne, ale o tym zadecyduje specjalista. Przyczyn parcia na pęcherz może być wiele - zaliczamy do nich m.in. kamicę nerkową, łagodny przerost prostaty, zapalenie pęcherza moczowego czy zapalenie prostaty. Kluczowe jest zatem ustalenie przyczyny problemu. Życzę Panu dużo zdrowia!

 • Napisał: Monika On 2021-09-26
  Rating:
  5.0

  Witam serdecznie proszę o radę. Miesiąc temu zgłosiłam się na pogotowie z silnym parcie na pęcherz i bóle brzucha w okolicach pępka przy naciskaniu. Lekarza wykluczyl zapalenie wyrostka, stwierdził że to zapalenie pęcherza przepisal furagine i dał no spe domięśniową. Pomogło tylko na chwilę za parę dni od nowa pojawił się ten sam ból. Udałam się do ginekologa po badaniach wyszło że mam przewlekłe zapalenie przydatków przepisal leki levoxe, buscopan i czopki dicloberl. W czasie brania leków ból ustąpił ale nie do końca czułam dyskomfort dalej czyli parcie na pęcherz jest to bardzo dokuczliwe. Martwię się tym bo już nie wiem co robić, jutro zamierzam zanieść mocz do badania i posiew. W śr umówiłam się do inne ginekologa. Proszę o radę

  Replied by: Joanna On 2021-09-27 Pani Moniko, proszę spróbować udać się na konsultację do urologa lub nefrologa - to oni zajmują się leczeniem chorób układu moczowego. Silne parcie na pęcherz może świadczyć o wielu poważnych schorzeniach, np. kamicy nerkowej, infekcjach układu moczowego lub infekcjach przenoszonych drogą płciową. Zdarza się, że przyczyną bólu może być także wypadanie macicy, które dotyka zwłaszcza kobiet po wielu porodach naturalnych lub w okresie menopauzalnym. Niestety, nie jestem w stanie wskazać bezpośredniej przyczyny problemu. Mam nadzieję, że wymienieni przeze mnie specjaliści będą potrafili zdiagnozować Pani ból.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
11 968 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 134 6

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 413 4

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
6 725 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 604 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 553 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
14 256 4

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
16 392 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej