Bella

Paski do glukometru, glukometr, pompa insulinowa — czy są refundowane? Refundacja dla cukrzyków 2023

Przeczytano 6 727
5 Komentarzy
(5)
 

Czas czytania: 5 min.

Wyroby medyczne przeznaczone dla cukrzyków są w Polsce refundowane. Co konkretnie obejmuje refundacja? Czy paski do glukometru są refundowane? Ile wynosi refundacja na sensory do pomiaru cukru czy też pompy insulinowe? Podpowiadamy w artykule.

Refundacja dla cukrzyków 2022

Jesienią 2022 r. wprowadzono istotne zmiany w refundacjach dla diabetyków. Czym się różni refundacja dla cukrzyków 2022 w porównaniu z refundacją dla cukrzyków 2021? Zgodnie z najnowszym obwieszczeniem Ministra Zdrowia refundacja leków została rozszerzona o preparaty zawierające empagliflozynę, obejmuje ona również tańsze odpowiedniki gliptyn (inhibitorów DPP-4). Wprowadzono również zmiany kryteriów refundacji nowoczesnych leków dla diabetyków — flozyn i inkretyn. Refundacja dotyczy obecnie także tych pacjentów, którzy korzystają z dwóch leków, mają wskaźnik BMI powyżej 30 oraz poziom hemoglobiny glikowanej (HbA1c) wynosi u nich przynajmniej 7,5%.
Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 20 października 2022 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 listopada 2022 r. reguluje również zasady refundacji dla wyrobów medycznych przeznaczonych dla cukrzyków. Omawiamy je poniżej.

Czy paski do glukometru są refundowane?

Do refundowanych wyrobów medycznych dla cukrzyków zaliczają się zarówno glukometry, jak i paski do glukometru. Refundacja jest dostępna dla ściśle określonych grup pacjentów, wśród nich znalazły się między innymi osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 1. Kto jeszcze może kupić paski do glukometru z refundacją? Dla kogo są dostępne dofinansowania? Zgodnie z danymi mobilnej wyszukiwarki leków refundowanych z niektórych pasków do glukometru mogą skorzystać także pacjenci z pozostałymi typami cukrzycy, przy czym dotyczy to osób, które wymagają co najmniej 3 wstrzyknięć insuliny na dobę oraz są w trakcie terapii cukrzycy za pomocą pompy insulinowej. Zatem refundacja nie przysługuje pacjentom, u których rozpoznano stan przedcukrzycowy.

Refundacja — paski do glukometru — nowe zasady

Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 20 października 2022 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 listopada 2022 r. wprowadza niewielkie zmiany cenowe:

  • obniżka ceny o 16/39 groszy (w zależności od typu cukrzycy) w przypadku pasków do glukometru One Touch Select Plus,
  • podwyżka odpłatności pacjenta o 15/22 grosze (w zależności od typu cukrzycy), dla pasków: Abra, Accu-Chek Active, Accu-Chek Performa, Contour Plus, Contour TS, Diagnostic Gold, Glucomaxx oraz iXell,
  • podwyżka cen o 15 groszy
  • usunięcie z listy refundacyjnej pasków testowych D+.

Więcej informacji na ten temat oraz aktualne ceny wyrobów medycznych dla diabetyków można znaleźć na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji: legislacja.rcl.gov.pl, a także w mobilnej wyszukiwarce leków refundowanych: sluzbazdrowia.com.pl.

Sensory do pomiaru cukru — refundacja

Bardzo istotne są zmiany dotyczące refundacji systemów ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym (sensorów do pomiaru cukru), z których dotychczas mogły korzystać osoby z cukrzycą typu 1, przed ukończeniem 18. roku życia. W projekcie rozporządzenia rozszerzono grupę pacjentów, którzy mogą skorzystać z refundacji czujników do systemu monitorowania glikemii o:

  • dorosłych z cukrzycą z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności ze względu na stan narządu wzroku, wymagający leczenia insuliną,
  • dorosłych z cukrzycą, którzy wymagają co najmniej 3 wstrzyknięć insuliny na dobę,
  • kobiety w okresie ciąży wymagające intensywnej insulinoterapii,
  • kobiety w okresie połogu z cukrzycą wymagające intensywnej insulinoterapii.

W przypadku sensora FreeStyle Libre odpłatność u dzieci została obniżona do 20%, natomiast dorośli zapłacą za urządzenie 30%, przy czym roczny limit wynosi 26 sensorów (do 3 sztuk miesięcznie), przy czym maksymalna wartość refundacji wynosi 70% do 510 zł/ całość. Jeśli chodzi o sensor Dexcom G6, refundacja dla osób powyżej 26. roku życia obejmuje przydział ilościowy wynoszący 1 szt. /3 miesiące, przy czym maksymalna wartość refundacji wynosi 70% do 350 zł/ całość. Informacje na temat pozostałych marek sensorów do pomiaru glukozy w czasie rzeczywistym można znaleźć na stronach internetowych producentów tych wyrobów medycznych. Urządzenie zdecydowanie ułatwia mierzenie cukru w domu.

FreeStyle Libre — refundacja dla dorosłych, którzy wymagają co najmniej 3 wstrzyknięć insuliny na dobę — dodatkowe warunki

Jeśli chodzi o refundację FreeStyle Libre, a także innych sensorów dla osób dorosłych z cukrzycą, które wymagają co najmniej 3 wstrzyknięć insuliny na dobę, jest ona dostępna pod warunkiem regularnej oceny kontroli glikemii co pół roku oraz noszenia czujnika przez co najmniej 75% czasu. W nowym rozporządzeniu znalazł się również następujący warunek: minimum 70% czasu spędzonego w zakresie docelowym glikemii (70-180 mg/dl) lub HbA1c <7,5% lub inne cele terapeutyczne określone we współpracy z lekarzem.

Freestyle Libre — refundacja 2021 vs. 2022 — kiedy zmiany wchodzą w życie?

Nowe grupy pacjentów będą mogły zakupić sensor do pomiaru cukru z refundacją dopiero po wejściu rozporządzenia w życie (po 1 stycznia 2023 r.) oraz pod warunkiem wyrażenia zgody na przekazanie danych dotyczących monitorowania poziomu glikemii do Internetowego Konta Pacjenta. Więcej szczegółowych informacji na temat zmian dotyczących sensorów do pomiaru cukru można znaleźć na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji: legislacja.rcl.gov.pl.

Pompy insulinowe — refundacja

Jeśli chodzi o pompy insulinowe, refundacja zbiorników na insulinę oraz zestawów infuzyjnych do osobistej pompy insulinowej została rozszerzona o pacjentów z cukrzycą typu 3. Wprowadzono również nowy zapis o refundacji zestawów do pomp bezdrenowych. Co powinny zrobić osoby zainteresowane np. pompą Medtronic 780 g? Refundacja tego oraz innych modeli pomp obejmuje pacjentów do 26 roku życia, mogą oni zgłosić się do szpitala/ ośrodka zdrowia, który ma podpisaną umowę z NFZ. Natomiast osoby w wieku powyżej 26 r.ż. nadal nie będą objęte refundacją pompy insulinowej, nie będą miały także możliwości skorzystania z pomocy PFRON. Dofinansowanie do pompy insulinowej nie jest bowiem dostępne dla diabetyków, którzy posiadają orzeczenie o niepełnosprawności oraz spełniają kryterium dochodowe, ale nie spełniają kryterium wiekowego.
Więcej szczegółowych informacji na temat refundacji dla diabetyków można znaleźć na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji: legislacja.rcl.gov.pl oraz portalu www.pfron.org.pl. Warto je śledzić, aby być na bieżąco ze zmianami wprowadzanymi przez Ministra Zdrowia.

UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.

Źródła:

https://diabetyk.org.pl/istotne-zmiany-dla-diabetykow-na-liscie-refundacyjnej-od-1-11-br/ [dostęp: 21.11.2022 r.]
https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia--20-pazdziernika-2022-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-listopada-2022-r [dostęp: 21.11.2022 r.]
https://diabetyk.org.pl/nowa-lista-refundacyjna-to-lepszy-dostep-do-nowoczesnych-lekow-w-leczeniu-cukrzycy-typu-2-komu-przysluguje-refundacja/ [dostęp: 21.11.2022 r.]
https://www.sluzbazdrowia.com.pl/leki_mobilna.php?lek=paski [dostęp: 21.11.2022 r.]
https://www.mojacukrzyca.org/?a=text&id=6042&des=cukrzyca-zmiany-na-liscie-lekow-refundowanych-od-1-listopada-2022-roku [dostęp: 21.11.2022 r.]
https://diabetyk24.pl/blog-section/zmiany-w-refundacji-systemu-ciaglego-monitorowania-glikemii-freestyle-libre [dostęp: 21.11.2022 r.]
https://www.mojacukrzyca.org/?a=text&id=6040&des=refundacja-od-1-stycznia-2023-istotne-zmiany-dla-diabetykow-dotyczace-ciaglego-monitorowania-glikemii [dostęp: 21.11.2022 r.]
https://ortomedico.pl/refundacja-freestyle-libre-dla-doroslych-od-1-stycznia-2023/ [dostęp: 21.11.2022 r.]
https://diabetyk24.pl/blog-section/dofinansowanie-pfron-do-cgm-zbiornikow-i-zestawow-infuzyjnych [dostęp: 21.11.2022 r.]

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Producent: Abbott Podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

  • Napisał: Elzbieta On 2023-11-19
    Rating:
    5.0

    Czy paski do glucometru są bezpłatne dla 75+emeryta z grupą inwalidzkie o stopniu znacznym

    Replied by: Joanna On 2023-11-20 Pani Elżbieto, prawo do nabycia pasków w ramach refundacji mają osoby z cukrzycą typu 1 lub 2, pacjenci chorujący na cukrzycę innego typu i wymagający co najmniej trzech wstrzyknięć insuliny na dobę oraz diabetycy korzystający z pomp insulinowych.

  • Napisał: Agnieszka On 2023-11-01
    Rating:
    5.0

    Witam!jestem na pompie insulinowej.Uzywam sensory.Ile pasków do glukometra mi przysługuje?

    Replied by: Joanna On 2023-11-03 Pani Agnieszko, glukometry oraz paski podlegają refundacji, ale tylko dla określonych pacjentów. Zaliczamy do nich osoby z cukrzycą typu pierwszego i drugiego. Dofinansowanie nie przysługuje natomiast osobom, u których wykryto stan przedcukrzycowy oraz kobietom z cukrzycą ciążową. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na postawione przez Panią pytanie, ponieważ liczba refundowanych pasków zależy od modelu sensora, jaki Pani używa. W razie jakichkolwiek pytań zalecam konsultację z lekarzem, który powinien znać odpowiedź na Pani pytanie.

  • Napisał: Cz kupię paski GlucoNawi w Polsce On 2023-09-07
    Rating:
    5.0

    Proszę o odpowiedz

    Replied by: Joanna On 2023-09-07 Niestety, nie umiemy wskazać odpowiedzi na niniejsze pytanie. Sklep Seni24.pl nie posiada w sprzedaży tego produktu.

  • Napisał: Kala On 2023-07-31
    Rating:
    5.0

    Proszę o informację ile pasków przysługuje na miesiąc osobie poniżej 26 roku życia, jeśli używa Sensora Freestyle z refundacji?

    Replied by: Joanna On 2023-07-31 Refundacja pasków do pomiaru glukozy we krwi wynosi nie więcej niż 25 sztuk miesięcznie. Jeśli pacjent potrzebuje dodatkowej liczby pasków, może je nabyć samodzielnie w cenie pełnopłatnej.

  • Napisał: Ula On 2023-07-20
    Rating:
    5.0

    Witam, czy paski do glukometr accu-chec Guide link są refundowane?

    Replied by: Joanna On 2023-07-20 Pani Ulo, te paski nie podlegają refundacji.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
11 890 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 059 6

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 379 4

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
6 656 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 521 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 531 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
14 142 3

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Jak myć osobę leżącą?
Jak myć osobę leżącą?
17 508 3

Osoby obłożnie chore, leżące, wymagają nie tylko odpowiedniego leczenia ale także higieny i pielęgnacji, która umożliwia utrzymanie czystości i zdrowia...

czytaj więcej