Bella

Mierzenie cukru w domu. Jak i czym mierzyć? Jak interpretować wyniki?

Przeczytano 9 193
11 Komentarzy
(5)
 

Badanie cukru we krwi jest ważne nie tylko w przypadku cukrzyków. Badanie cukru glukometrem powinny wykonywać także osoby, które znajdują się w grupie ryzyka – np. osoby mało aktywne fizycznie lub kobiety, które chorowały na cukrzycę ciążową. Jak przeprowadzić poprawnie pomiar? W jaki sposób odczytać wyniki? Podpowiadamy.

Jak zbadać cukier? Badanie glukozy w domu

Badanie cukru we krwi jest kluczowe w przypadku osób, które chorują na cukrzycę. Ponieważ każdy cukrzyk powinien wykonywać badanie cukru glukometrem nawet kilka razy w ciągu dnia, najlepiej wyposażyć się we własny specjalistyczny sprzęt, który do tego służy – glukometr, paski do glukometru oraz nakłuwacz do glukometru (lancety do glukometru).

Jak często powinno być wykonywane badanie cukru? To zależy od typu cukrzycy i sposobu jej leczenia. Osoby z cukrzycą typu 1 powinny przeprowadzać badanie cukru na czczo, przed każdym posiłkiem, dwie godziny po jego spożyciu, przed i po wysiłku fizycznym oraz przed snem. Dodatkowo często występuje konieczność pomiaru również w nocy czy przy złym samopoczuciu osoby chorej, aby wykluczyć spadek bądź wzrost cukru. Osoby z cukrzycą typu 2 wykonują badanie glukozy dwukrotnie - na czczo oraz zwykle dwie godziny po posiłku, jeśli pacjent przyjmuje insulinę, badanie glukozy we krwi może być konieczne nawet kilka razy dziennie, natomiast gdy stosuje leki nieinsulinowe i/lub dietę oraz ćwiczenia, może nie być takiej konieczności, jednak dla lepszej samokontroli osoba z cukrzycą typu 2 powinna wykonywać pomiar chociaż 2 razy dziennie, aby zmniejszyć ryzyko niekontrolowanego wzrostu cukru, a co za tym idzie, powikłań.

Jeśli chodzi o kobiety w ciąży, zwykle wykonują one badanie glukozy na czczo, przed 10. tygodniem ciąży. Dodatkowo Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca, aby pomiędzy 24 i 28. tygodniem ciąży przeprowadzić drugie badanie – test krzywej cukrzycowej. Ma ono na celu ocenę, czy przyszła mama nie choruje na cukrzycę a jeśli tak to kieruje przyszłą mamę do diabetologa, który ustala dietę oraz sposób leczenia.

Jak przeprowadzić badanie poziomu cukru w warunkach domowych? Poniżej najważniejsze zasady.

Glukoza – badanie – najważniejsze zasady

 • przed przystąpieniem do badania sprawdź datę ważności pasków testowych, umyj ręce ciepłą wodą z mydłem, a także delikatnie wymasuj palec, który będzie nakłuwany;
 • podczas wykonywania badania nakłuwaj boczne powierzchnie opuszek palców, za każdym razem wybieraj inne miejsce;
 • zbliż pasek testowy włożony do glukometru do kropli krwi i zaczekaj, aż kropla krwi zostanie zassana;
 • po każdym badaniu wymień lancet na nowy;
 • notuj uzyskane wyniki w dzienniczku.

Prawidłowy pomiar cukru w domu. Co może wpływać na nieprawidłową pracę glukometru?

Glukometr, czyli aparat do pomiaru cukru jest bardzo łatwy w obsłudze, urządzenie do badania cukru wykonuje większość czynności automatycznie. Czasami zdarza się jednak, że w dwóch sesjach pomiarowych uzyskano zupełnie różne wyniki pomiaru cukru. Jakie mogą być tego przyczyny?

Wyniki pomiarów mogą zostać zaburzone przez:

 • niektóre leki;
 • podwyższone pH;
 • podwyższone stężenie mocznika w organizmie;
 • podwyższone stężenie bilirubiny w organizmie;
 • zbyt duże lub za małe stężenie erytrocytów.

Na pracę glukometru negatywny wpływ ma także:

 • pozostawienie na dłoniach kremu do rąk;
 • wykonanie badania w wysokiej temperaturze lub skrajnie za niskiej temperaturze;
 • wyciśnięcie kropli krwi na siłę;
 • zabrudzenie dłoni.

Jeśli pomimo zastosowania środków zaradczych nadal uzyskiwany jest niewłaściwy poziom badania glukozy, taka sytuacja wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.

Jak interpretować wyniki? Jakie są normy cukru we krwi?

Uzyskany wynik badania poziomu glukozy należy interpretować zgodnie z normami wytyczonymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i przyjętymi przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.

Badanie cukru – normy według WHO i PTD:

 • 70-99 mg/dl (3,9 – 5,5 mmol/l) – prawidłowe wyniki glukozy;
 • wyniki badań – glukoza na poziomie 100 – 125 mg/dl (5,6 - 6,9 mmol/l) – taki rezultat jest uznawany za nieprawidłowy. Przekroczenie normy może oznaczać stan przedcukrzycowy;
 • wyniki badań – glukoza na poziomie 126 mg/dl (7 mmol/l) lub powyżej tej wartości – taki rezultat jest również uznawany za nieprawidłowy. Jeśli nieprawidłowy wynik jest odnotowany w dwóch pomiarach, to diagnozowana jest cukrzyca.

Normy glukozy są inne dla dzieci oraz dla kobiet ciężarnych. Prawidłowa glukoza w ciąży na czczo wynosi do 92 mg/dl. Jeżeli rezultat badania cukru wyniósł w przedziale 92-125 mg/dl, należy wykonać doustny test obciążenia glukozą (OGTT). Jeżeli wyniki glukozy w ciąży wynoszą powyżej 200 mg/dl, należy bez dodatkowych badań rozpoznać cukrzycę ciążową i rozpocząć u pacjentki leczenie.

Kto powinien mierzyć poziom cukru?

Badanie cukru glukometrem powinno być wykonywane przez każdą osobę w wieku powyżej 45 lat, raz na 3 lata. Natomiast co roku powinny je wykonywać osoby:

 • mało aktywne fizycznie,
 • z chorobą układu sercowo-naczyniowego;
 • z hiperlipidemią;
 • z nadciśnieniem tętniczym;
 • z nadwagą lub otyłością;
 • z zespołem policystycznych jajników
 • z chorobą Hashimoto

Do grupy ryzyka należą także osoby, u których cukrzyca występowała wcześniej w rodzinie, kobiety, które miały cukrzycą ciążową oraz kobiety, które urodziły dziecko o masie ciała przekraczającej 4 kg. Dzięki systematycznym badaniom udaje się wykryć cukrzycę na wczesnym etapie, kiedy jest jeszcze szansa, by zminimalizować ryzyko jej powikłań.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

 • Napisał: Marcin 534 On 2024-02-19
  Rating:
  5.0

  Jak suplementowanie witaminami wpływa na odczyty glukometru?

  Replied by: Joanna On 2024-02-22 Dzień dobry, w przypadku osób chorujących na cukrzycę zasada "im więcej, tym lepiej" nie dotyczy witamin. Przedawkowanie witamin może skutkować równie poważnymi konsekwencjami, co ich niedobór. Szczególnie istotne jest unikanie przekraczania bezpiecznych dawek witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K), które gromadzą się w tkance tłuszczowej. Osoby stosujące suplementy diety powinny być szczególnie świadome tego zagadnienia. Jeśli decyduje się Pan na suplementację witamin, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dokładnie przeanalizować skład suplementu przed jego zastosowaniem. Na opakowaniu znajdują się informacje dotyczące tego, w jakim stopniu dany preparat uzupełnia dzienne zapotrzebowanie na daną witaminę.

 • Napisał: Marcin 534 On 2024-02-19
  Rating:
  5.0

  Tuż przed badaniem glukometrem umyłem zęby i wyplukalem je płynem stomatologicznym, czy ma to wpływ na pomiar. Wynik badania 86, zwykle bez mycia i płukania zębów miałem wyższe wyniki. Jak płukanie i mycie zębów wpływa na pomiar może zawyżyć go czy zaniżyć?

  Replied by: Joanna On 2024-02-22 Panie Marcinie, w tym wypadku zalecam przeanalizować skład pasty pod okiem lekarza. Bardzo mi przykro, ale nie umiem Panu pomóc.

 • Napisał: Kazimierz On 2023-12-28
  Rating:
  5.0

  Jakie są inne metody dostępne do badania dla cukrzyków oprócz glukometrów do nakłówania

  Replied by: Joanna On 2023-12-29 Panie Kazimierzu, obecnie można skorzystać np. z systemu FreeStyle Libre, który pozwala monitorować glikemię bez nakłuwania palców. Jest to sensor noszony na tylnej części ramienia oraz połączona z nim aplikacja na smartfon, przesyłająca na telefon pomiar glukozy w czasie rzeczywistym i informująca chorego o ewentualnych nieprawidłowościach. Więcej informacji na temat tego produktu znajdzie Pan na stronie producenta: https://www.freestyle.abbott/pl-pl/home.html

 • Napisał: Sylwia On 2023-11-22
  Rating:
  5.0

  Witam. Mam cukrzycę ciążowa i gdy robię badanie na czczo zaraz po przebudzeniu wyniki są w normie. Ale gdy przebudzę się powiedzmy o 4.00 - 5.00 rano i już nie zasnę i o 8.00 mam zawyżony wynik. To czy to wczesne wybudzenie ma znaczenie przy badaniu ? Jaki jest optymalny czas na badanie ? Pozdrawiam

  Replied by: Joanna On 2023-11-22 Pani Sylwio, po przebudzeniu zwiększa się ilość hormonów, które mogą wpływać na wynik badania, dlatego cukier powinno się badać maksymalnie do godziny po przebudzeniu oraz na czczo. Zachęcamy, aby wszelkiego rodzaju wątpliwości konsultować bezpośrednio z lekarzem, zwłaszcza w ciąży.

 • Napisał: Marian On 2023-09-11
  Rating:
  5.0

  Czy opiekunka może wykonać badanie pomiaru poziomu cukru we krwi osobie starszej

  Replied by: Joanna On 2023-09-11 Panie Marianie, opiekun może, ale nie musi badać poziomu cukru we krwi osoby starszej. Jeżeli jest to opiekun medyczny, może przeprowadzać taki pomiar i, w razie konieczności, podać pacjentowi insulinę. Opiekun, którego rola ogranicza się do pomocy przy codziennych czynnościach (np. karmienie, ubieranie) nie musi zajmować się czynnościami medycznymi. Jednocześnie należy nadmienić, że pacjent może kontrolować poziom cukru we krwi samodzielnie.

 • Napisał: Halina On 2023-08-18
  Rating:
  5.0

  Dziekuje za porade ,umowie wizyte u lekarza

 • Napisał: Halina On 2023-08-17
  Rating:
  5.0

  Moje pierwsze badanie glukometrem to 139,to chyba w normie?

  Replied by: Joanna On 2023-08-18 Pani Halino, norma przy badaniu glukozy wynosi 70-99 mg/dl (3,9 – 5,5 mmol/l). Podwyższone stężenie, czyli takie powyżej 126 mg/dl, może oznaczać cukrzycę, dlatego zalecam jak najszybszy kontakt z lekarzem.

 • Napisał: Kasia On 2023-06-13
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry,
  czy przy cukrzycy ciążowej muszę mierzyć cukier przed każdym posiłkiem? Czy koniecznie przed posiłkami poziom cukru musi wynosić nie więcej, niż 90? Może wystarczy jedynie, żebym po posiłkach miała poziom cukru nie przekraczający 140? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :)

  Replied by: Alicja On 2023-06-14 Dzień dobry, wszystkie wątpliwości dotyczące postępowania przy cukrzycy ciążowej należy konsultować z lekarzem.

 • Napisał: PAWEŁ On 2023-05-02
  Rating:
  5.0

  Czy powinienem brać leki jeżeli mam stan przedcukrzycowy

  Replied by: Joanna On 2023-05-02 Panie Pawle, o tym powinien zdecydować lekarz. Zdecydowanie jednak w stanie przedcukrzycowym należy podjąć odpowiednie kroki, aby zapobiec rozwojowi choroby. Stan przedcukrzycowy jest zaburzeniem odwracalnym.

 • Napisał: Mirosław On 2023-01-28
  Rating:
  5.0

  Chruję na cukrzycę typu 2 ok.50 lat. Moje wyniki na czczo2god.po sniadaniu, przed obiadem i 2 godz. po obiedzie oraz przed kolacją i 2 godz. po kolacji w zasadzie nie przekraczają 180. Niktnie chce,czy też nie może podać mi optymalnych wyników kolejno na czczo, 2 godz.po sniadaniu i następnen jak wyżej.Jeżeli to możliwe uprzejmie proszę o taką informację. Z góry dziękuję.Mam 94 l. i jestem niepełnosprawny
  pozostaję z szacunkiem
  Mirosław

  Replied by: Joanna On 2023-01-30 Panie Mirosławie, analizą wyników pomiarów powinien zająć się specjalista, w tym przypadku diabetolog. Z zasady poziom cukru na czczo nie powinien przekraczać 100 mg, przed posiłkami 120 mg, a po posiłkach 160 mg. Wygląda na to, że może mieć Pan podwyższony poziom cukru, dlatego zalecam konsultację z lekarzem. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia!

 • Napisał: Alicja On 2023-01-13
  Rating:
  5.0

  Witam w dniu dzisiejszym pierwszy raz zrobiłam badanie krwi glukometrem na czczo wynik wyszedł 45ml/dl, proszę o pomoc wvinterpretacji wyniku

  Replied by: Joanna On 2023-01-13 Pani Alicjo, zgodnie z normami ustalonymi przez Światową Organizację Zdrowia poziom cukru u zdrowej dorosłej osoby powinien mieścić się w przedziale 70-99 mg/dl. W Pani przypadku możemy mieć zatem do czynienia z niedocukrzeniem, czyli hipoglikemią mogącą być skutkiem innej choroby. Zalecam Pani kontrolę stanu zdrowia u specjalisty, może nim być lekarz pierwszego kontaktu, który z dużym prawdopodobieństwem skieruje Panią do diabetologa.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
11 980 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 147 6

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 418 4

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
6 739 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 617 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 557 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
14 279 4

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
16 407 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej