Nefrostomia – co to jest? Na jak długo? Worki do nefrostomii

Przeczytano 2 273 razy
 

Nefrostomia (inaczej przetoka nerkowo-skórna) to zabieg, który pozwala na odprowadzanie zalegającego moczu na zewnątrz organizmu. Jak wygląda życie z nefrostomią? Co warto wiedzieć na temat wymiany worka do nefrostomii? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

Nefrostomia – co to jest?

Nefrostomia (inaczej nefrostomia przezskórna, nefrostomia nerki lub przetoka nerkowo-skórna) to chirurgicznie wytworzone połączenie światła nerki z powierzchnią skóry pacjenta. Zabieg przeprowadza się w sterylnych warunkach szpitalnych, pod kontrolą technik obrazowych oraz przy miejscowym znieczuleniu.

Nefrostomia – wskazania do wykonania

Wykonanie nefrostomii nerki ma na celu zapewnienie drożności i odprowadzenie na zewnątrz moczu zalegającego w nerce. Ciecz jest wyprowadzana poprzez cewnik do specjalnego worka przeznaczonego do zbiórki moczu. Wskazaniem do nefrostomii przezskórnej jest zaburzone lub niemożliwe wyprowadzanie moczu z nerek, co może grozić wodonerczem lub nawet niewydolnością nerek. Zabieg wykonuje się również w celu podania leków do układu kielichowo-miedniczowego, profilaktycznie – np. po usunięciu guza nerki oraz w celu postawienia diagnozy wodonercza nieznanego pochodzenia.

Nefrostomia – przeciwwskazania do wykonania

Nefrostomia przezskórna to zabieg, do którego wykonania nie ma bezwzględnych przeciwwskazań. Jeśli u pacjenta zdiagnozowano niedrożność nerek oraz ciężkie, zagrażające życiu zaburzenie elektrolitowym lub metaboliczne, przed wykonaniem nefrostomii należy go poddać dializie.

Nefrostomia – na jak długo?

Nefrostomia jest konieczna, aby nerki funkcjonowały prawidłowo, jej wykonanie chroni także narząd przed uszkodzeniem i infekcjami. Do usunięcia nefrostomii dochodzi dopiero wtedy, gdy uda się usunąć przyczynę problemów z odprowadzaniem moczu i przestaje ona pełnić swoje zadanie. W cięższych przypadkach nefrostomia może zostać założona na stałe, wtedy pacjent zostaje gruntownie przeszkolony w zakresie jej poprawnego użytkowania. Przekazane mu zostają informacje między innymi na temat tego, jak wygląda spanie z nefrostomią, a także na czym polega jej pielęgnacja i płukanie nefrostomii.

Worki do nefrostomii

Pacjent, u którego nefrostomia jest zakładana na dłużej, jest zawsze informowany odnośnie tego, jak dbać o rurkę nefrostomiczną oraz worki do nefrostomii. Przyklejane do nogi modele stosuje się do użytku dziennego, natomiast na noc lepiej podpinać worek do dobowej zbiorki moczu.

Nefrostomia – wymiana worka

Nefrostomia nie przeszkadza w prowadzeniu normalnego trybu życia. Kiedy worek do nefrostomii jest pełny mniej więcej w połowie, należy go opróżnić, należy przy tym pamiętać, aby zawsze przed i po zmianie worka myć ręce.

Wyrwana nefrostomia – co robić?

Jeśli dren wypadnie lub dojdzie do samoistnego uwolnienia szwu mocującego dren we właściwym położeniu, należy się niezwłocznie skontaktować z lekarzem lub pielęgniarką.

Źródła:

https://nefrostomia.pl/co-jest-nefrostomia/
https://www.insideradiology.com.au/nephrostomy/
https://www.healthline.com/health/nephrostomy-tube-care
https://nefrostomia.pl/przyczyny-i-wskazania-do-wykonania-nefrostomii/
Ramchandani P. et al. Society of Interventional Radiology Standards of Practice Committee Quality improvement guidelines for percutaneous nephrostomy. Journal of Vascular and Interventional Radiology 14(9): 277–281 (2003)
Dagli M., Ramchandani P. Percutaneous nephrostomy: technical aspects and indications. Seminars in Interventional Radiology 28(4):424-437 (2011)
https://onkolmed.pl/kiedy-trzeba-wykonac-zabieg-nefrostomii
https://nefrostomia.pl/sprzet-do-zaopatrzenia-nefrostomii/
https://nefrostomia.pl/pielegnacja-nefrostomii/

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go