Rak nerki. Objawy, jak szybko rośnie, rodzaje, rokowania i leczenie

Przeczytano 3 043 razy
 

Rak nerki stanowi nawet 3% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe. Jak szybko rośnie guz nerki? Po czym go poznać? Na czym polega diagnostyka i jakie są możliwości względem leczenia? Odpowiadamy na pytania.

Rak nerki, guz nerki

Rak nerki (inaczej nowotwór nerek, guz nerki lub guz na nerce) dotyka zwykle mężczyzn w wieku powyżej 40 lat. Terminem nowotwór nerki określa się wszystkie zmiany nowotworowe, które rozwijają się w obrębie nerki.

Guzy na nerkach – czynniki ryzyka

Do czynników ryzyka zachorowania na nowotwór nerki należy:

 • nadciśnienie tętnicze,
 • napromienianie miednicy (w ramach leczenia przeciwnowotworowego),
 • narażenie zawodowe na toksyczne substancje,
 • otyłość i mała aktywność fizyczna,
 • palenie papierosów,
 • przewlekłe przyjmowanie leków przeciwbólowych,
 • stany immunosupresji w przebiegu HIV.

W przypadku 5% zachorowań przyczyną jest obciążenie genetyczne.

Guz na nerce – czy to rak?

Nie każdy guz nerki to rak – w obrębie tego narządu mogą bowiem się wytwarzać łagodne guzy nerek, które nie mają tendencji do złośliwienia oraz nie stanowią zagrożenia dla życia.

Rak nerki – objawy

Objawy nowotworu nerki mogą być początkowo trudne do uchwycenia – choroba ta często jest rozpoznawana za późno, gdy pacjent ma już przerzuty. Po czym poznać guz nerki? Objawy raka nerki, które mogą zostać zaobserwowane przez chorego to:

 • krwiomocz,
 • nocne poty,
 • ogólne osłabienie,
 • skłonność do częstych infekcji układu moczowego,
 • stan podgorączkowy,
 • uporczywy kaszel,
 • utrata masy ciała.

Nowotwór nerki – objawy raka w postaci zaawansowanej

Objawy guza nerki w postaci dolegliwości bólowych pojawiają się dopiero na bardziej zaawansowanym etapie choroby nowotworowej. Wtedy u pacjenta mogą wystąpić:

 • ból w okolicy lędźwiowej,
 • krwiomocz,
 • guz brzucha.

Guz nerki w USG

Każda nietypowa narośl na nerce może zostać rozpoznana podczas badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. W przypadku podejrzenia raka nerki, pacjent otrzymuje także skierowanie na tomografię komputerową jamy brzusznej lub rezonans magnetyczny, zdjęcie RTG oraz, jeśli istnieją ku temu wskazania medyczne, scyntygrafię kości.

Jak szybko rośnie guz nerki? Guzy nerek – rodzaje

Czy guz na nerce to zawsze rak? Otóż nie, ponieważ wyróżniamy następujące rodzaje nowotworów nerki:

 • guz nerki niezłośliwy – zagrożenia dla życia nie stanowi np. angiomiolipoma, gruczolak ani onkocytoma, ponieważ nie mają one tendencji do złośliwienia ani tworzenia przerzutów,
 • nowotwór złośliwy nerki – bardzo niebezpieczne dla pacjenta mogą być np. rak nerkowokomórkowy (np. rak chromofobowy nerki), rak jasnokomórkowy nerki lub występujący u dzieci guz Wilmsa.

Jak szybko rośnie guz nerki?

Nowotwór nerki może się rozwijać latami, nie dając żadnych objawów. Naukowcy wciąż badają, co powoduje, że u niektórych osób rozwija się rak nerki oraz co wpływa na to, jak szybko rośnie guz nerki. Przyczyny powstawania zmian nowotworowych nie zostały dokładnie poznane, ale mamy coraz większą wiedzę na temat czynników, które sprzyjają rozwojowi chorób nowotworowych.

Rak nerki – przerzuty

Rak złośliwy nerki, jeśli nie jest zawczasu leczony, może dawać przerzuty do innych części ciała – płuc, węzłów chłonnych, kości, wątroby, nadnerczy, a nawet mózgu. Aby zapobiec przerzutom do innych tkanek lub narządów, kluczowe jest jak najszybsze wdrożenie leczenia, na wczesnym etapie rozwoju nowotworu.

Rak nerki – rokowania

Czy da się wyleczyć raka nerki? Rokowania są dobre, pod warunkiem, że choroba została wcześnie wykryta. Wtedy możliwe jest nie tylko zapobieżenie przerzutom do innych części ciała, ale także wydłużenie życia, a nawet, jeśli nowotwór nie zdążył się rozwinąć, wyleczenie chorego. Czy rak nerki zawsze daje przerzuty? Nie, jeśli podejmie się odpowiednio wcześnie leczenie, ryzyko przerzutów maleje.

Guz nerki – rokowania

Zarówno przy nowotworze dającym przerzuty, jak i w przypadku raka nerki bez przerzutów rokowania zależą także od tego, gdzie umiejscowiona jest zmiana nowotworowa oraz jakiego jest ona typu:

 • rak jasnokomórkowy nerki – rokowania – około 68,9% leczonych pacjentów dożywa co najmniej 5 lat od momentu postawienia diagnozy,
 • rak miedniczki nerkowej – rokowania w przypadku, gdy rak rozrósł się przez miedniczkę nerkową, nie są najlepsze, wskaźnik przeżycia 5 lat wynosi 5%, natomiast jeśli rak jest niskiego stopnia złośliwości i nie wyrósł poza warstwę tkanki łącznej, istnieje 100% prawdopodobieństwa, że pacjentowi uda się przeżyć przynajmniej 5 lat,
 • rak brodawkowaty nerki – rokowania – od 59% do nawet 80% leczonych pacjentów dożywa przynajmniej do 10 lat od momentu postawienia diagnozy.

Jak odkryć, gdzie umiejscowił się rak nerki? USG to jedna ze standardowych metod stosowanych w kierunku wykrycia nowotworu na wczesnym etapie jego rozwoju. Co jeszcze wpływa na to, czy da się wyleczyć nowotwór nerki? Rokowania zależą także od stadium zaawansowania choroby w momencie diagnozy. W sytuacji, gdy brak przerzutów odległych, leczenie polega na wycięciu guza lub całej nerki. W tym celu wykorzystywane są metody tradycyjne lub endoskopowe.

Kto wyleczył raka nerki?

Rak nerki wykryty wcześnie może zostać wyleczony. Niestety nawet 30% pacjentów w chwili rozpoznania raka nerki ma już przerzuty, co źle wpływa na rokowania. Z tego powodu nefrolodzy, onkolodzy i urolodzy apelują, aby poddawać się regularnym badaniom profilaktycznym, natomiast w starszym wieku wykonywać przynajmniej raz do roku kontrolne USG brzucha. Nadzieję niosą nowe terapie opracowywane przez naukowców zajmujących się rakiem nerki. Leczenie lekami immunokompetentnymi, które stymulując układ odpornościowy pacjenta do walki z nowotworowe to jedna z nich. Wszystko wskazuje na to, że powoli zbliżamy się do momentu, kiedy diagnoza raka będzie równoznaczna z chorobą przewlekłą, którą da się opanować i z nią żyć.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/162242,rak-nerki
https://www.zwrotnikraka.pl/rak-nerki-objawy-diagnostyka-przyczyny/
https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/rak-nerki-fakty-ktore-warto-znac
http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2755
https://onkolmed.pl/rak-nerki-wylecz-bardzo-rzadki-i-niebezpieczny-nowotwor
http://onkologia.org.pl/nowotwory-nerki/
https://cancer.ca/en/cancer-information/cancer-types/renal-pelvis-and-ureter/prognosis-and-survival/survival-statistics
https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/aktualnosci/273555,usg-jamy-brzusznej-raz-w-roku-moze-pomoc-we-wczesnym-wykryciu-raka-nerki

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go