Bella

Rak nerki. Objawy, jak szybko rośnie, rodzaje, rokowania i leczenie

Przeczytano 15 725
7 Komentarzy
(5)
 

Rak nerki stanowi nawet 3% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe. Jak szybko rośnie guz nerki? Po czym go poznać? Na czym polega diagnostyka i jakie są możliwości względem leczenia? Odpowiadamy na pytania.

Rak nerki, guz nerki

Rak nerki (inaczej nowotwór nerek, guz nerki lub guz na nerce) dotyka zwykle mężczyzn w wieku powyżej 40 lat. Terminem nowotwór nerki określa się wszystkie zmiany nowotworowe, które rozwijają się w obrębie nerki.

Guzy na nerkach – czynniki ryzyka

Do czynników ryzyka zachorowania na nowotwór nerki należy:

 • nadciśnienie tętnicze,
 • napromienianie miednicy (w ramach leczenia przeciwnowotworowego),
 • narażenie zawodowe na toksyczne substancje,
 • otyłość i mała aktywność fizyczna,
 • palenie papierosów,
 • przewlekłe przyjmowanie leków przeciwbólowych,
 • stany immunosupresji w przebiegu HIV.

W przypadku 5% zachorowań przyczyną jest obciążenie genetyczne.

Guz na nerce – czy to rak?

Nie każdy guz nerki to rak – w obrębie tego narządu mogą bowiem się wytwarzać łagodne guzy nerek, które nie mają tendencji do złośliwienia oraz nie stanowią zagrożenia dla życia.

Rak nerki – objawy

Objawy nowotworu nerki mogą być początkowo trudne do uchwycenia – choroba ta często jest rozpoznawana za późno, gdy pacjent ma już przerzuty. Po czym poznać guz nerki? Objawy raka nerki, które mogą zostać zaobserwowane przez chorego to:

 • krwiomocz,
 • nocne poty,
 • ogólne osłabienie,
 • skłonność do częstych infekcji układu moczowego,
 • stan podgorączkowy,
 • uporczywy kaszel,
 • utrata masy ciała.

Nowotwór nerki – objawy raka w postaci zaawansowanej

Objawy guza nerki w postaci dolegliwości bólowych pojawiają się dopiero na bardziej zaawansowanym etapie choroby nowotworowej. Wtedy u pacjenta mogą wystąpić:

 • ból w okolicy lędźwiowej,
 • krwiomocz,
 • guz brzucha.

Guz nerki w USG

Każda nietypowa narośl na nerce może zostać rozpoznana podczas badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. W przypadku podejrzenia raka nerki, pacjent otrzymuje także skierowanie na tomografię komputerową jamy brzusznej lub rezonans magnetyczny, zdjęcie RTG oraz, jeśli istnieją ku temu wskazania medyczne, scyntygrafię kości.

Jak szybko rośnie guz nerki? Guzy nerek – rodzaje

Czy guz na nerce to zawsze rak? Otóż nie, ponieważ wyróżniamy następujące rodzaje nowotworów nerki:

 • guz nerki niezłośliwy – zagrożenia dla życia nie stanowi np. angiomiolipoma, gruczolak ani onkocytoma, ponieważ nie mają one tendencji do złośliwienia ani tworzenia przerzutów,
 • nowotwór złośliwy nerki – bardzo niebezpieczne dla pacjenta mogą być np. rak nerkowokomórkowy (np. rak chromofobowy nerki), rak jasnokomórkowy nerki lub występujący u dzieci guz Wilmsa.

Jak szybko rośnie guz nerki?

Nowotwór nerki może się rozwijać latami, nie dając żadnych objawów. Naukowcy wciąż badają, co powoduje, że u niektórych osób rozwija się rak nerki oraz co wpływa na to, jak szybko rośnie guz nerki. Przyczyny powstawania zmian nowotworowych nie zostały dokładnie poznane, ale mamy coraz większą wiedzę na temat czynników, które sprzyjają rozwojowi chorób nowotworowych.

Rak nerki – przerzuty

Rak złośliwy nerki, jeśli nie jest zawczasu leczony, może dawać przerzuty do innych części ciała – płuc, węzłów chłonnych, kości, wątroby, nadnerczy, a nawet mózgu. Aby zapobiec przerzutom do innych tkanek lub narządów, kluczowe jest jak najszybsze wdrożenie leczenia, na wczesnym etapie rozwoju nowotworu.

Rak nerki – rokowania

Czy da się wyleczyć raka nerki? Rokowania są dobre, pod warunkiem, że choroba została wcześnie wykryta. Wtedy możliwe jest nie tylko zapobieżenie przerzutom do innych części ciała, ale także wydłużenie życia, a nawet, jeśli nowotwór nie zdążył się rozwinąć, wyleczenie chorego. Czy rak nerki zawsze daje przerzuty? Nie, jeśli podejmie się odpowiednio wcześnie leczenie, ryzyko przerzutów maleje.

Guz nerki – rokowania

Zarówno przy nowotworze dającym przerzuty, jak i w przypadku raka nerki bez przerzutów rokowania zależą także od tego, gdzie umiejscowiona jest zmiana nowotworowa oraz jakiego jest ona typu:

 • rak jasnokomórkowy nerki – rokowania – około 68,9% leczonych pacjentów dożywa co najmniej 5 lat od momentu postawienia diagnozy,
 • rak miedniczki nerkowej – rokowania w przypadku, gdy rak rozrósł się przez miedniczkę nerkową, nie są najlepsze, wskaźnik przeżycia 5 lat wynosi 5%, natomiast jeśli rak jest niskiego stopnia złośliwości i nie wyrósł poza warstwę tkanki łącznej, istnieje 100% prawdopodobieństwa, że pacjentowi uda się przeżyć przynajmniej 5 lat,
 • rak brodawkowaty nerki – rokowania – od 59% do nawet 80% leczonych pacjentów dożywa przynajmniej do 10 lat od momentu postawienia diagnozy.

Jak odkryć, gdzie umiejscowił się rak nerki? USG to jedna ze standardowych metod stosowanych w kierunku wykrycia nowotworu na wczesnym etapie jego rozwoju. Co jeszcze wpływa na to, czy da się wyleczyć nowotwór nerki? Rokowania zależą także od stadium zaawansowania choroby w momencie diagnozy. W sytuacji, gdy brak przerzutów odległych, leczenie polega na wycięciu guza lub całej nerki. W tym celu wykorzystywane są metody tradycyjne lub endoskopowe.

Kto wyleczył raka nerki?

Rak nerki wykryty wcześnie może zostać wyleczony. Niestety nawet 30% pacjentów w chwili rozpoznania raka nerki ma już przerzuty, co źle wpływa na rokowania. Z tego powodu nefrolodzy, onkolodzy i urolodzy apelują, aby poddawać się regularnym badaniom profilaktycznym, natomiast w starszym wieku wykonywać przynajmniej raz do roku kontrolne USG brzucha. Nadzieję niosą nowe terapie opracowywane przez naukowców zajmujących się rakiem nerki. Leczenie lekami immunokompetentnymi, które stymulując układ odpornościowy pacjenta do walki z nowotworowe to jedna z nich. Wszystko wskazuje na to, że powoli zbliżamy się do momentu, kiedy diagnoza raka będzie równoznaczna z chorobą przewlekłą, którą da się opanować i z nią żyć.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/162242,rak-nerki
https://www.zwrotnikraka.pl/rak-nerki-objawy-diagnostyka-przyczyny/
https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/rak-nerki-fakty-ktore-warto-znac
http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2755
https://onkolmed.pl/rak-nerki-wylecz-bardzo-rzadki-i-niebezpieczny-nowotwor
http://onkologia.org.pl/nowotwory-nerki/
https://cancer.ca/en/cancer-information/cancer-types/renal-pelvis-and-ureter/prognosis-and-survival/survival-statistics
https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/aktualnosci/273555,usg-jamy-brzusznej-raz-w-roku-moze-pomoc-we-wczesnym-wykryciu-raka-nerki

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

 • Napisał: Jan On 2024-02-24
  Rating:
  5.0

  Też jestem po nefrektomii. 6 lat po operacji.Rak jasnokomórkowy nerki. Dla wszystkich rada z rakiem jest tak im wcześniej wykryty tym lepiej. Ja co roku robiłem badania profilaktyczne i mimo to ze miałem robione USG nie wykryto zmian w nerce. Słaby sprzęt nie doświadczony lekarz ? Po wykonaniu tomografii i rezonansu lekarz w instytucie onkologii zaproponował tylko leczenie paliatywne. Na szczęście trafiłem na prof Chłostę w Krakowie. Po operacji usunięcia nerki i czopa z VCI udało się zwalczyć wroga. Nie mam nerki, ale tez nie mam przerzutów. Co pół roku kontroluję tomografem czy nic się nie zmienia. żyję tak już siódmy rok. Często się badać i nigdy nie poddawać !!

  Replied by: Joanna On 2024-02-26 Panie Janie, dziękujemy za podzielenie się swoją historią. Zgadzamy się - regularne badania stanowią klucz do wczesnej wykrywalności chorób, a co za tym idzie, do znaczącego zwiększenia szans na wyleczenie. Życzymy dużo zdrowia!

 • Napisał: Ewa On 2024-02-23
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry czy guz nerki prawej WHO/ISUP-G2 to guz złośliwy i w jakim stopniu

  Replied by: Joanna On 2024-02-26 Pani Ewo, przede wszystkim uprzejmie nadmieniamy, że nasze porady nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej, ponieważ jesteśmy jedynie sklepem internetowym i nie realizujemy świadczeń z zakresu diagnostyki specjalistycznej. Co do zasady, przyjmuje się, że określenie G2 odnosi się do nowotworów o pośrednim stopniu złośliwości. Proszę omówić wyniki z lekarzem i stosować się do jego zaleceń dotyczących leczenia. Życzymy dużo zdrowia.

 • Napisał: Art On 2023-10-25
  Rating:
  5.0

  Aktualnie jestem po wycięciu nerki, nefrektomii, rak jasnokomórkowy. Co ciekawe według lekarzy na guza miała wpływ otyłość oraz nadciśnienie. Niestety nerkę należało wyciąć z prostego powodu, nigdy nie wykonywałem badań USG, a nerka aż do ostatniego momentu nie daje z reguły znaku życia. Tak więc po 40-tce jestem z jedną nerką. Uratowała mnie głupia sytuacja: impreza alkoholowa, a po niej odezwała się zdrowa nerka, która nie dała rady odfiltrować znacznej ilości alkoholu, pojawił się ból oraz lekki krwiomocz (przez 0,5 dnia), stąd następnie badania USG, po badaniach TK, 3 tygodnie później operacja metodą laparoskopową. Tempo spore.
  Tak więc :) przestrzegam, badajcie się, najlepiej już po 30-tce.

  Replied by: Joanna On 2023-10-25 Dzień dobry, dziękujemy za podzielenie się swoją historią. Całkowicie zgadzamy się z Pana opinią - stan zdrowia należy regularnie monitorować! Życzymy dużo zdrowia :)

 • Napisał: Marzena On 2023-10-14
  Rating:
  5.0

  Co to znaczy przy guzie nerki po badaniu TK niewykluczone npl

  Replied by: Joanna On 2023-10-17 Pani Marzeno, skrót "npl" często znajduje się w opisach badania tomografem komputerowym w przypadku podejrzenia zmiany złośliwej. Proszę niezwłocznie skonsultować wyniki badań z lekarzem i omówić dalsze postępowanie. Życzę dużo zdrowia!

 • Napisał: Paulina On 2023-10-09
  Rating:
  5.0

  U bliskiej osoby wykryto guza nerki i ją usunięto w całości. Z pobranego materiału wykryto raka jasnokomórkoweg, 3 stopnia.Na badaniu USG nic nie wykazało. Za 3 m-ce będzie robiony tomograf. Czy to oznacza że mogą być przerzuty podczas tomografu?

  Replied by: Alicja On 2023-10-10 Dzień dobry, na to pytanie może odpowiedzieć jedynie lekarz.

 • Napisał: Ania On 2023-09-16
  Rating:
  5.0

  Rak brodawkowaty nerki (typ 1) co to ozn. linia cięcia chirurgicznego od strony miąższu nerki ozn. tuszem przez operatora ogniskowo zabrudzona oderwanymi fragmentami utkania raka (8260/3 T-71020. Mam pytanie o rokowania do wyleczenia

  Replied by: Joanna On 2023-09-18 Szanowna Pani, tego typu wątpliwości powinny być konsultowane z lekarzem w oparciu o kompleksową analizę stanu zdrowia i dotychczasowe badania. Przykro mi, ale nie umiem Pani pomóc.

 • Napisał: Paweł On 2023-09-08
  Rating:
  5.0

  Czy przy nieleczonym raku nerki bez przerzutów jest szansa przeżycia dłuższego okresu czasu?

  Replied by: Joanna On 2023-09-08 Panie Pawle, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie, ponieważ choroba u każdego pacjenta rozwija się inaczej i daje inne rokowania. Rokowanie w przypadku raka nerki zależy głównie od stopnia zaawansowania choroby. Można założy, że u pacjentów, u których choroba została zdiagnozowana we wczesnym stadium, szansa na przeżycie 5 lat wynosi około 75%. W przypadku osób z nowotworem nerki w stadium umiarkowanym wskaźnik 5-letniego przeżycia wynosi około 50%. W zaawansowanych stadiach choroby rokowanie, niestety, jest gorsze. Zalecam pozostawanie pod obserwacją lekarza i rozważenie wprowadzenia odpowiedniego leczenia. Jeżeli problem dotyczy Pana lub bliskiej osoby, życzę dużo zdrowia i sił w walce z chorobą!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
12 066 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 229 6

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 459 4

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
6 841 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 683 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 599 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
14 444 4

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
16 559 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej