Bella

Opatrunki na odleżyny - rodzaje i zastosowanie. Jak wybrać plastry na odleżyny?

Przeczytano 30 591
18 Komentarzy
(5)
 

Odleżyny to ogromny problem dotykający osób unieruchomionych, starszych i z niepełnosprawnościami. Ich leczenie jest jednak coraz łatwiejsze – głównie dzięki wykorzystaniu opatrunków zapewniających ranie optymalne warunki przy jednoczesnym chronieniu jej przed drobnoustrojami. W tym artykule postaramy się wyjaśnić różnice pomiędzy opatrunkami, ich właściwościami i zastosowaniem. Wskażemy także, które z nich są przeznaczone dla odleżyn w różnym stopniu rozwoju rany.

Odleżyny – co to jest?

Odleżyna jest raną powstałą w wyniku stałego ucisku lub połączeniu ucisku i rozrywania (przerwania skóry). Ucisk najczęściej powodowany jest długim leżeniem bądź siedzeniem w jednej pozycji – to właśnie wtedy dochodzi do zaburzeń mikrokrążenia skóry. Jeśli ucisk nie zostanie zmniejszony, a mikrokrążenie przywrócone, stan odleżyny pogarsza się. Rany powstają najczęściej w okolicach wyniosłości kostnych, zwłaszcza tam, gdzie skóra jest wyjątkowo cienka. To między innymi łokcie, piety, kolana, biodra, kości ramienne, guzy kulszowe, kość ogonowa, ale również kości policzkowe czy uszy. W związku z tym osobami najbardziej narażonymi na powstawanie odleżyn są osoby obłożnie chore, unieruchomione czasowo bądź na stałe, jeżdżące na wózkach i z niepełnosprawnościami.

Możemy wyróżnić 5 stopni rozwoju ran odleżynowych:

  • I – rumień jest niewielki i blednie, gdy nacisk zostaje zmniejszony. Oznacza to, iż mikrokrążenie nie zostało uszkodzone.
  • II – rumień nie blednie po zmniejszeniu nacisku. Skóra w tym miejscu jest twarda, można także zaobserwować obrzęk bądź pęcherze.
  • III – rana nie jest już wyłącznie powierzchniowa, bardzo odróżnia się od zdrowej tkanki. To moment, w którym tkanka mięśniowa obumiera, a w środku rany można zauważyć ziarninę bądź ropną maź.
  • IV – na dnie rany widoczna jest tkanka martwicza. Skóra jest całkowicie zniszczona a uszkodzenie dosięga tkanki tłuszczowej.
  • V – tkanka martwicza dosięga kości, a w ranie powstają przetoki. Nieleczona odleżyna może być przyczyną sepsy.

Ta wiedza jest niezbędna przy samodzielnym wyborze opatrunków na odleżyny. Oczywiście najlepszą praktyką jest konsultacja z lekarzem bądź pielęgniarką, która z pewnością wskaże odpowiednie rozwiązanie.

Opatrunki na odleżyny - jakie rozróżniamy?

Na rynku istnieje wiele opatrunków przeznaczonych na rany trudno gojące się, w tym także na odleżyny. Różnią się zarówno zastosowaniem, jak i wykorzystanym materiałem. Warto wiedzieć, jakie funkcje pełnią i w jakich sytuacjach warto po nie sięgnąć.

Opatrunki poliuretanowe

Opatrunki poliuretanowe wykonane są z cienkiego, elastycznego materiału przypominającego błonę bądź gąbkę. Ich zadaniem jest przede wszystkim osłonięcie rany przed bakteriami i innymi drobnoustrojami, które mogą doprowadzić do rozwoju odleżyny. Pozwala także na ciągłe kontrolowanie rany, gdyż niektóre z nich są przezroczyste. To niezwykle przydatne przy delikatnym, gojącym się naskórku. Można nim opatrywać rany z niewielkim wysiękiem bądź bez niego.

Opatrunki hydrokoloidowe

Opatrunki hydrokoloidowe są niezbędnym elementem przy leczeniu ran trudno gojących się. Nie przepuszczają wody, jednocześnie umożliwiają kontrolę wysięku i odpowiednie nawodnienie tkanki, zapewniając jej prawidłowe gojenie się. Hydrokoloidy w kontakcie z wysiękiem tworzą warstwę żelową, która wpływa na tworzenie się nowego naskórka. W skład hydrokoloidów wchodzi pektyna, karboksymetyloceluloza i żelatyna. Z kolei na zewnątrz znajduje się cienka pianka. Opatrunki te występują jednak także w postaci żelowej, najczęściej wykorzystywanej przy odleżynach z martwicą, w celu uwodnienia tkanki.

Opatrunki alginianowe

Opatrunki alginianowe zbudowane są z soli wapniowo-sodowych kwasu alginianowego a także polimerów pochodzących z wodorostów. Przeznaczone są przede wszystkim do pochłaniania obfitego wysięku. W kontakcie z nim tworzą żelową powłokę, która zapewnia ranie optymalne nawilżenie niezbędne do prawidłowego gojenia się tkanek. Dodatkowo wiążą bakterie, uniemożliwiając im dalsze rozmnażanie się. Występują także ze srebrem, tworząc opatrunki antybakteryjne.

Opatrunki hydrowłókniste

Opatrunki hydrowłókniste charakteryzują się luźną, miękką strukturą, dzięki czemu doskonale dopasowują się do rany. Mogą na przykład być używane w przypadku ran głębokich, w celu wchłonięcia dużych ilości wysięku. Dlatego polecane są przy ranach obficie wydzielających, nie sprawdzą się natomiast przy opatrywaniu odleżyn suchych oraz z tkanką martwiczą.

Jakie opatrunki na odleżyny wybrać?

Niektóre firmy wprowadziły system klasyfikacji kolorystycznej, który ułatwia samodzielne dobranie wyrobu do stanu rany i leczenie odleżyn w domu. Opatrunek na trudno gojące się rany Medisorb to jedno z tego typu rozwiązań. Dzięki prostym oznaczeniom pozwalają opiekunom na stworzenie odleżynie warunków sprzyjających leczeniu. Które zatem będą odpowiednie dla danego stopnia rozwoju rany?

Co na odleżyny z martwicą?

Mianem martwicy określamy obumarłe tkanki, które mieszczą się na dnie ran, także odleżynowych. Muszą zostać usunięte, by rozpocząć właściwy proces gojenia się rany i umożliwić powstawanie w tym miejscu zdrowych tkanek. Osoby, które borykają się z martwicą tkanek mogą zauważyć, iż tego typu rany są wyjątkowo suche. Właśnie dlatego tak istotne jest nie tylko likwidowanie martwicy ale także nawilżanie odleżynyMedisorb G jest opatrunkiem, który oddaje 40% wody, z której sam jest zbudowany (to opatrunek hydrożelowy na odleżyny). Dzięki temu rana jest nawodniona, a tkanka martwicza rozpuszcza się, przez co jest możliwa do wchłonięcia przez opatrunek. Leczenie odleżyn z martwicą, tak samo jak wszystkich pozostałych, wymaga opatrunku okluzyjnego – stanowiącego ochronę przed drobnoustrojami, które mogą pogorszyć jej stan. Za mit można zatem uznać wszystkie opinie mówiące o tym, że rana powinna być odkryta by „oddychać”. Oddychalność jest jednym z zadań odpowiedniego wyrobu. Dlatego Medisorb G, który jest opatrunkiem hydrożelowym dostającym się bezpośrednio do rany, musi być przykryty za pomocą innego plastra na odleżyny – na przykład Medisorbu H bądź F. Medisorb G oznaczono kolorem czarnym. Jest odpowiedni dla odleżyn IV i V stopnia.

Co na odleżyny z ziarniną bądź rozpływną martwicą

Na dalszym etapie odleżyna ma inne potrzeby, w zależności od tego, jak zachodzi proces leczenia. Po zastosowaniu Medisorbu G opiekun może zauważyć rozpływną martwicę – to znak, że rana pozbywa się martwych tkanek. Wymagają przede wszystkim utrzymania wilgotnego środowiska oraz pochłonięcia rozpływającej się martwicy i wysięku, który pojawia się w stopniu średnim bądź obfitym. Wysuszenie rany utrudni proces gojenia się, natomiast brak absorpcji wysięku może spowodować macerację skóry (marszczenie się), które z kolei prowadzi do jej uszkodzenia. Jednoczesne nawilżenie i absorbowanie płynów możliwe jest między innymi dzięki zastosowaniu opatrunku alginianowego, stworzonego z alginianu wapniowego. Ma on postać miękkich włókien, które pod wpływem wilgoci zmieniają się w żel, doskonale dostosowując się do rany. Dzięki temu także tworzą wilgotne środowisko, które sprzyja procesowi gojenia. Takim opatrunkiem jest Medisorb A, oznaczony kolorem żółtym i czerwonym, odpowiednim dla odleżyn z rozpływną martwicą bądź ziarniną (III stopień). Medisorb A jest opatrunkiem specjalistycznym, który można aplikować nie tylko na odleżynę zdrową, ale także zainfekowaną, o ile jest ona pod nadzorem lekarza. Tego typu rany wymagają jednoczesnego leczenia przeciwbakteryjnego, gdyż opatrunek nie jest w stanie wyleczyć infekcji samodzielnie. Rany niezainfekowane jednak o większej ilości wydzielin powinny z kolei zbierać jak najwięcej wilgoci, przy jednoczesnym odparowywaniu jej na zewnątrz. W ten sposób możliwe jest uniknięcie maceracji skóry. W takich sytuacjach najlepszym wyjściem jest wybór opatrunku wysokochłonnego, który absorbuje wysięk i chroni przed drobnoustrojami, a jednocześnie nadal zapewnia wilgoć potrzebną do gojenia się rany. Rany obficie wydzielające mogą być chronione przez opatrunki Medisorb P, Medisorb P+, a także wysoko absorpcyjny opatrunek Eclypse (bez oznaczenia kolorystycznego marki KikGel).

Co na odleżyny gojące się i naskórkujące?

Na tym etapie (przechodzenie ze stopnia III w II) rana nadal potrzebuje wilgotnego środowiska, ale także ochrony delikatnych zdrowych tkanek, które zaczynają pojawiać się na odleżynie. Rana jest już średnio wydzielająca, dlatego nie wymaga aż tak dużych właściwości absorpcyjnych jak na poprzednich etapach. Przy tego typu ranach wyraźnie gojących się z zauważalnym jeszcze wysiękiem, odpowiednim rozwiązaniem będzie Medisorb H. Reguluje on wilgotność rany poprzez hydrożelową warstwę, która podczas pęcznienia wiąże wysięk i resztkę obumarłych tkanek. Na ranie średnio wydzielającej może utrzymać się nawet siedem dni, co umożliwia małą częstotliwość zmian. Opatrunek zdejmuje się w sposób atraumatyczny, by nie uszkodzić delikatnych świeżych tkanek zdrowej skóry. Może służyć także jako środek profilaktyczny, zabezpieczający skórę przed tarciem, które jest jednym z elementów zwiększających ryzyko powstania odleżyny.

Na ostatnim etapie leczenia różowych ran naskórkujących w dalszym ciągu konieczna jest ochrona przed drobnoustrojami. Chociaż odleżyna wygląda coraz lepiej, ryzyko infekcji nadal jest wysokie. Dlatego rezygnowanie z opatrunku nie jest zalecane. Odpowiednią ochronę zapewniają zatem opatrunki specjalistyczne na odleżyny wykonane z cienkiej warstwy poliuretanowej, która umożliwia utrzymanie wilgotnego środowiska w ranie przy jednoczesnym doskonałym przenikaniu tlenu do rany i odprowadzaniu pary wodnej na zewnątrz. Dodatkowo przezroczysty poliuretan pozwala na oglądanie rany i sprawdzanie zmian bez konieczności odklejania plastra na odleżyny. Tego typu opatrunkiem jest Medisorb F, oznaczony kolorem różowym. Umożliwia bezbolesną zmianę dzięki warstwie, która przykleja się wyłącznie do zdrowej i suchej skóry. Pozwala na normalne przeprowadzanie codziennej higieny, nie odklejając się i nie narażając odleżyny na kontakt ze środkami myjącymi.

Odleżyny, choć są ranami niebezpiecznymi, dzięki odpowiednim wyrobom są możliwe do wyleczenia. Właściwości opatrunków na odleżyny, dostosowane do konkretnych potrzeb rany na danym etapie, wspomagają naturalny proces gojenia i chronią przez zakażeniem spowodowanym przez drobnoustroje. Należy jednak pamiętać, iż leczenie odleżyn jest ostatecznością, której można uniknąć dzięki odpowiedniej profilaktyce.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Producent: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. Podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.
 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Wendy On 2024-01-22
    Rating:
    5.0

    Kobieta 88 lat po dwoch latach leczenia martwiczej odlezyny na piecie ,ktora obecnie jest sucha i bardzo twarda .Wyglada jak suchy ,duzy strup .Sprawia jej to niekomfort,czasem bolesnosc.Co zastosowac zeby usunac ta twarda warstwe?

    Replied by: Joanna On 2024-01-24 Szanowna Pani, pielęgnacja odleżyny z martwicą wymaga specjalistycznej opieki i regularnego monitorowania. Powinna Pani skonsultować jej stan z lekarzem, który najdokładniej oceni, w jakim stadium znajduje się obecnie odleżyna. Bez tej informacji trudno jednoznacznie wskazać model leczenia, ponieważ dobór odpowiedniego opatrunku zależy od rodzaju rany.

  • Napisał: Anna On 2023-07-11
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry, czy opatrunek granuflex nakładany na odleżynę na pośladkach u osoby pieluchowanej trzeba jeszcze czymś zabezpieczać? Jeśli tak to czym? Pozdrawiam

    Replied by: Alicja On 2023-07-12 Dzień dobry, w tej sprawie należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

  • Napisał: Jadwiga On 2023-03-27
    Rating:
    5.0

    Czy pęcherz odlezyny trzeba przebić?

    Replied by: Joanna On 2023-04-06 Pani Jadwigo, pojawienie się pęcherzy odleżynowych świadczy o postępującym procesie zmian skórnych, którym trzeba jak najszybciej zapobiec poprzez zastosowanie specjalistycznych opatrunków. W opisanym przez Panią przypadku mamy prawdopodobnie do czynienia z odleżynami II stopnia. Zaproponowałabym stosowanie opatrunku Medisorb H lub Medisorb F - proszę w tym celu skonsultować się z lekarzem, który obejrzy ranę i podejmie decyzję odnośnie najlepszego modelu leczenia. Ogólnie zaleca się, aby nie nakłuwać pęcherzy powodujących odleżyny, chyba że zaleci to pracownik służby zdrowia. Przebicie pęcherza może zwiększyć ryzyko infekcji i opóźnić gojenie. [To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producent: Toruńskie Zaklady Materiałów Opatrunkowych S.A., podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.]

  • Napisał: Elżbieta On 2023-01-31
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry
    Co mam zastosować na pęcherze odleżynowe na piętach ?
    Elżbieta Całka

    Replied by: Joanna On 2023-02-02 Pani Elżbieto, przede wszystkim zalecamy, aby ranę obejrzał lekarz i na podstawie obserwacji podjął decyzję odnośnie wprowadzenia konkretnego modelu terapii. Na odleżyny II stopnia, czyli takie, w których można zaobserwować opisane przez Panią pęcherze, poleca się stosowanie opatrunków hydrokoloidowych. Takie opatrunki chronią ranę przed drobnoustrojami i zapewniają doskonałe warunki przyspieszające gojenie się. Wspierają proces ziarninowania i zmniejszają ból spowodowany obrzękiem. Oba wskazane opatrunki można zakupić w sklepie Seni24.

  • Napisał: Marek.Z On 2022-08-05
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry chciałem zapytać do jakiego lekarza się zwrócić o pomoc w odleżynach ogólny czy chirurg lub może jeszcze inny specjalista

    Replied by: Joanna On 2022-08-05 Panie Marku, nie wiem, z jakim stopniem odleżyn mamy do czynienia, ale w pierwszej kolejności polecam konsultację z lekarzem rodzinnym - powinien jak najszybciej obejrzeć ranę i wdrożyć odpowiedni model leczenia. Bardziej zaawansowane przypadki odleżyn mogą jednak wymagać leczenia chirurgicznego i szpitalnego.

  • Napisał: Maria On 2022-02-06
    Rating:
    5.0

    Jak postępować z odleżyn na piecie Jak jeszcze jest bąbel

    Replied by: Joanna On 2022-02-07 Pani Mario, w pierwszej kolejności zalecam, aby odleżynę obejrzał lekarz. Prawdopodobnie mamy do czynienia z raną II lub III stopnia, ale z całą pewnością wskazana będzie fachowa diagnostyka. Spośród opatrunków na odleżyny najbardziej odpowiedni wydaje się w tym wypadku Medisorb F, czyli opatrunek poliuretanowy utrzymujący wilgotne środowisko rany, przyspieszając proces jej regeneracji. Taki opatrunek pozwala skórze oddychać, a jednocześnie stanowi barierę przed mikroorganizmami, wodą i zanieczyszczeniami z zewnątrz. Medisorb F utrzymuje się na ranie nawet do 7 dni. [To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producent: Toruńskie Zaklady Materiałów Opatrunkowych S.A., podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.]

  • Napisał: Grzegorz On 2022-01-23
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry. U mamy jest osoba leżącą z boku na biodrze ma tendencje do lezenia na tej stronie pojawiło się zaczerwienienie i teraz zaczynam obserwować że zaczyna schodzic jej naskorek wygląda to tak jak lekkie otarcie w jedym miejscu pojawìł się taki malutki delikatny strupek koloru jasnozielonego zaschniety ma dosłownie może 2 mm długosci i moze poł milimetra szerokosci. Jaki plaster lub masc zastosować zeby nie doposcic do dalszego rozwoju odleżyny ?? dotychczas smaruje miejsca podatne na odlezyny sudocremem

    Replied by: Joanna On 2022-01-26 Panie Grzegorzu, wygląda na to, że mamy do czynienia z odleżyną I (najlżejszego) stopnia, wchodzącą powoli na II stopień. W takiej sytuacji warto sięgnąć po opatrunki, które ochronią ranę przed drobnoustrojami oraz pozwolą na utrzymanie odpowiedniego, wilgotnego środowiska sprzyjającego gojeniu się odleżyny. Dobrym wyborem będą opatrunki Medisorb F wykonane z cienkiej warstwy poliuretanowej - znajdzie je Pan pod niniejszym linkiem: www.seni24.pl/opatrunek-foliowy-na-rany-trudno-gojace-sie-medisorb-f_410-845#/1304-ilosc_sztuk-5_szt/1631-rozmiar-6x7cm Proszę jednak pamiętać, że ranę powinien obejrzeć lekarz i zdecydować, jaki model leczenia będzie najbardziej odpowiedni w danym przypadku. [To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producent: Toruńskie Zaklady Materiałów Opatrunkowych S.A., podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.]

  • Napisał: Magda On 2022-01-22
    Rating:
    5.0

    Witam
    Wypuścili babcię po endroprotezie biodra i zabiegu Kości udowej, po 2 tyg w szpitalu z odleżyną kości udowej. Stan jest zaawansowany i duży obszar co uniemożliwia siadanie. Ale staramy się. Odwaracmy babcie wietrzymy tylko jakie opatrunki są najlepsze? Co robić? Na około rany czerwona zaogniona zmiana a w środku czarne gdzieniegdzie i kremowe sączące się duże zmiany. Mogę wysłać zdjęcie- chodzi mi o odpowiednia higienę i opatrunki, aby nie zmarnować czasu … z góry dziękuje.

    Replied by: Joanna On 2022-01-26 Pani Magdo, wygląda na to, że mamy do czynienia z odleżyną z martwicą. Taką ranę powinien zobaczyć lekarz i zdecydować, jaki rodzaj terapii będzie najbardziej skuteczny. W przypadku odleżyny IV lub V stopnia, czyli najbardziej zaawansowanej, kluczowe staje się usunięcie obumarłych tkanek, aby umożliwić prawidłowy proces gojenia się rany i powstawanie w tym miejscu zdrowych tkanek. Bardzo ważna jest także ochrona przed drobnoustrojami oraz nawilżanie odleżyny, dlatego warto zastosować opatrunek hydrożelowy, np. Medisorb G www.seni24.pl/opatrunek-hydrozelowy-na-rany-trudno-gojace-sie-medisorb-g-15-g_411-848#/1304-ilosc_sztuk-5_szt/1633-opakowanie-15g Należy jednak pamiętać, że Medisorb G jest opatrunkiem hydrożelowym dostającym się bezpośrednio do rany, dlatego musi być przykryty za pomocą innego plastra na odleżyny – na przykład Medisorbu H bądź F. [To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producent: Toruńskie Zaklady Materiałów Opatrunkowych S.A., podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.]

  • Napisał: Mirosława On 2021-09-24
    Rating:
    5.0

    Witam- mam mamę lezącą od 10 dni.Powstała u niej odleżyna na pośladkach czarny strup i dookoła wysieki różowe.Zrobiłam zdjecie i poszliśmy pytać w hospicjum co robić.Na czarny strup przykładamy plastry granufleks a dookoła nakładamy plastry ze srebrem Atrauman Ag .Po 4 dniach strupek czarny robi sie jasniejszy a dookoła to co było różowe robi się blado żółte.Czy to dobry znak?Oczywiście kładziemy na boki co 2 godz i oklepujemy pośladki.Mama ma już 92 lata .Proszę o pomoc.
    Mirka

    Replied by: Joanna On 2021-10-06 Pani Mirosławo, zmieniająca się rana, według Pani opisu, jest dobrym objawem. Postępowanie w przypadku tej rany powinno jednak być jednak następujące: bezpośrednio na strup nakładamy Granugel (hydrokoloidowy żel na rany), a na całość Granuflex. Nie trzeba stosować Atraumann, ponieważ Granuflex wyleczy również różowe zmiany wokół rany. Po ściągnięciu strupa (należy zrobić to jak najszybciej) dalsze postępowanie zależeć będzie od stanu rany. Proszę być pod kontrolą specjalisty. [To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producent: Convatec, podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.]

  • Napisał: Karo. On 2021-09-24
    Rating:
    5.0

    Mam pytanie: osoba leżąca, na piszczelu zrobiło się zaczerwienienie obecnie powstała niewielka ranka czy można zastosować opatrunek i jakiego typu.

    Replied by: Joanna On 2021-09-24 Szanowna Pani, przede wszystkim zalecam konsultację z lekarzem, który stwierdzi, z jakim typem rany faktycznie mamy do czynienia. Bez trafnej diagnozy trudno wprowadzić odpowiedni model leczenia. Z Pani opisu wynika, że rana nie jest wydzielająca, zatem prawdopodobnie wystarczy w tym wypadku zastosować opatrunek poliuretanowy Medisorb F, który stanowi doskonałą barierę przed mikroorganizmami, wodą i zanieczyszczeniami z zewnątrz. Taki opatrunek przyspiesza gojenie się rany. [To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producent: Toruńskie Zaklady Materiałów Opatrunkowych S.A., podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.]

  • Napisał: Emilia On 2021-08-02
    Rating:
    5.0

    Czy na rany piodermi zgorzeliniwej można stosować plastry i które są najlepsze?
    Rany się rozmnażają, są bolesne, głębokie i niektóre mają marwiczą skórkę.
    Są u córki na pireersiach bardzo bolesne.
    Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję.

    Replied by: Joanna On 2021-08-16 Pani Emilio, zaleceniem konkretnego sposobu leczenia zajmuje się lekarz prowadzący, dlatego najlepiej skonsultować sposób leczenia ze specjalistą i postępować zgodnie z zaleceniami.

  • Napisał: Anna On 2021-07-10
    Rating:
    5.0

    Opiekuję się sparaliżowanym mężem . 4 dni był w szpitalu i wrócił z odleżyną między pośladkami. Początkowo wyglądało to jak pęknięcie skóry w górnej części pośladków. Teraz jest to ranka z wysiękiem a dookoła skóra zaczerwieniona, obrzmiała. Proszę o pomoc. Co zastosować?

    Replied by: Joanna On 2021-07-12 Pani Anno, proponujemy skorzystanie z hydrokoloidowego opatrunku Medisorb H, dedykowanego ranom średniowydzielającym. Opatrunek pochłania nadmiar wydzieliny i tworzy środowisko przyspieszające gojenie się rany.

  • Napisał: Monika On 2021-05-07
    Rating:
    5.0

    Jaki wybrać plaster na pęcherz o średnicy 3 cm umiejscowiony po wewnętrznej stronie pięty. Pacjentka leżąca po udarze niedokrwiennym.

    Replied by: Joanna On 2021-05-12 Pani Moniko, jeśli jest to ostatni etap gojenia się odleżyny, podczas którego rana jest różowa i nie mamy do czynienia z wysiękiem, polecamy zastosowanie opatrunku poliuretanowego Medisorb F. Opatrunek chroni przed drobnoustrojami i utrzymuje wilgotne środowisko rany, pozwalając na przenikanie do niej tlenu i odprowadzanie pary wodnej na zewnątrz. Zupełnie inaczej wygląda proces gojenia się rany z wysiękiem - należy wówczas zastosować inny rodzaj opatrunku odpowiedni do rany wydzielającej. Jeśli ma Pani wątpliwości co do stopnia odleżyny u pacjentki, proszę skonsultować się z lekarzem celem jego ustalenia. [To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producent: Toruńskie Zaklady Materiałów Opatrunkowych S.A., podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.]

  • Napisał: Agnieszka On 2021-02-28
    Rating:
    5.0

    Trochę się pogubiłam. Byłam u chirurga z odleżyna na piecie, która jest mocno czerwona, boli w kształcie okręgu bez wycieku i ropy. Lekarz powiedział, że tylko mam stosować maść Argosulfin i ewentualnie osłaniać odleżynę opatrunkiem z pianki bez kleju podczas rehabilitacji kolana aby nie doszło do pęknięcia odleżyny . Ponieważ jest to 1 stopień, to żadne plastry nie wchodzą w grę w moim przypadku. Pani poleca Medisorb F , to jak to w końcu jest?

    Replied by: Joanna On 2021-03-05 Pani Agnieszko, odleżyna pierwszego stopnia jest ostatnim, najmniej rozwiniętym stopniem tego schorzenia. W tym stadium nie istnieją żadne przeciwskazania przed stosowaniem opatrunków, takich jak Medisorb. Jeśli ma Pani wątpliwości, polecam skonsultować swoją przypadłość z innym lekarzem specjalistą. [To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producent: Toruńskie Zaklady Materiałów Opatrunkowych S.A., podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.]

  • Napisał: Agnieszka On 2021-02-24
    Rating:
    5.0

    Mam odleżyna na piecie 1 stopnia. Skóra nie jest przerwana, nic się nie sączy, Lekarz powiedział, że w moim przypadku nie można zastosować plastrów, tylko krem Argosulfin. Jak długo trwa leczenie odlezyny 1 stopnia? Miałam orteze na nodze i pod wpływem ucisku pod skórą zebrała się krew. Czy Argosulfin wchłania tą krew?

    Replied by: Joanna On 2021-02-25 Pani Agnieszko, jeśli odleżyna na pięcie ma charakter I stopnia, może Pani zastosować opatrunek Medisorb F, wykonany z cienkiej folii poliuretanowej. Opatrunek umożliwia utrzymanie wilgotnego środowiska, jednocześnie pozwalając ranie "oddychać". Ponadto skutecznie chroni przed drobnoustrojami i zabezpiecza ranę przed wtórną infekcją. [To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producent: Toruńskie Zaklady Materiałów Opatrunkowych S.A., podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.]

  • Napisał: Anna On 2021-02-10
    Rating:
    5.0

    Witam, mam pytanie odnośnie odleżyny u dziecka 12 miesięcznego które złamało nóżkę i jest założona szyna gipsowa, po tygodniu noszenia szyny prawdopodobnie jest pierwsze stadium w powstawaniu odleżyny na piecie, zaczerwienienie w kształcie okręgu bez ropy aktualnie zniwelowany nacisk na piete i będziemy obserwować czy odleżyna będzie postępowała. Czy można u takiego dziecka zastosować któryś z opatrunkow?

    Replied by: Joanna On 2021-02-12 Pani Anno, zmniejszenie nacisku powinno przynieść oczekiwany rezultat. W przypadku zdecydowania się na opatrunek medyczny należy zachować ostrożność, ponieważ producent nie określa granicy wiekowej, od której można rozpocząć jego stosowanie.
    Żeby zapobiegać zjawisku tarcia polecamy opatrunek Medisorb F. Cienka warstwa poliuretanu skutecznie ochroni delikatną skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi tarciem. Jednak jeżeli tarcie nie występuje, wszystko powinno się szybko i dobrze goić w sposób naturalny. W opisanym przez Panią przypadku konieczne jest częste zmienianie pozycji, minimum co 2 godziny przez cały czas (również w nocy). Pobudzanie krążenia sprzyja gojeniu się rany.
    Nie wiemy, czy złamana noga i unieruchomienie to jedyne problemy zdrowotne dziecka. Czy nie ma problemów skórnych, alergii? W przypadku zauważenia jakichkolwiek zmian należy bezwzględnie zaprzestać stosowania opatrunku. [To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producent: Toruńskie Zaklady Materiałów Opatrunkowych S.A., podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.]

  • Napisał: Anna On 2021-01-23
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry, mam pytanie odnośnie odleżyny zaawansowanego stopnia na pięcie. Odleżyna ma średnicę około 4 cm, jest sucha, całkiem czarna, wokół jest jaśniejsza obwódka, całość pokryta skórą, nie jest to więc rana. Czy na taką odleżynę należy zastosować opatrunek, np. poliuretanowy (jeśli dobrze rozumiem jest to błonka półpzepuszczalna)?
    Pozdrawiam.

    Replied by: Joanna On 2021-01-25 Dzień dobry Pani Anno, w opisanym przez Panią przypadku mamy najprawdopodobniej do czynienia z odleżyną z martwicą, jednak sugerowałabym skonsultować przypadek z lekarzem. W takim wypadku kluczowe jest likwidowanie martwicy za pomocą opatrunku lub interwencji chirurgicznej, która pozwoli na oczyszczenie rany z martwej tkanki. Często w takich przypadkach zaleca się zastosowanie opatrunku hydrożelowego Medisorb G, który oddaje 40% wody, z której jest zbudowany. Dzięki opatrunkowi rana jest nawodniona, a tkanka martwicza rozpuszcza się. Warto jednocześnie podkreślić, że Medisorb G, który jest opatrunkiem dostającym się bezpośrednio do rany, musi być przykryty za pomocą innego plastra na odleżyny – na przykład Medisorbu H bądź F. [To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producent: Toruńskie Zaklady Materiałów Opatrunkowych S.A., podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.]

  • Napisał: Mala_ona On 2020-02-10
    Rating:
    5.0

    Dziękuję za doradztwo. Cóż za fachowa znajomość opatrunków!

    Gratuluję wiedzy.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
11 751 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
9 877 5

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 318 4

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
6 455 7

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 368 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 496 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
13 849 3

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Jak myć osobę leżącą?
Jak myć osobę leżącą?
17 343 2

Osoby obłożnie chore, leżące, wymagają nie tylko odpowiedniego leczenia ale także higieny i pielęgnacji, która umożliwia utrzymanie czystości i zdrowia...

czytaj więcej