Zadzwoń i dowiedz się, jak dbać o higienę podopiecznego z ciężkim nietrzymaniem moczu. Tel. 56 451 91 44

Podkład na łóżko - jednorazowy czy wielorazowy?

Przeczytano 9 185 razy
2 Komentarze
(5)
 

Podkład na łóżko to jeden z niezbędnych elementów opieki nad osobami z niepełnosprawnościami, starszymi bądź trwale lub czasowo unieruchomionymi, które borykają się z problemem nietrzymania moczu. Jednak nie tylko – podkłady sprawdzają się także podczas zabiegów higienicznych czy w okresie połogu. W tym tekście skupimy się na zaletach dwóch typów podkładów, jednorazowych i wielorazowych, także w formie prześcieradeł nieprzemakalnych. Wskażemy również na ich zastosowanie oraz różnice, co może być pomocne podczas ewentualnych zakupów.

Podkład nieprzemakalny – kiedy warto po niego sięgnąć?

Podkłady nieprzemakalne polecane są przede wszystkim osobom z problemem nietrzymania moczu. Chronią przed przeciekaniem wilgoci w głąb materaca, wózka inwalidzkiego czy innych mebli. Chociaż tę funkcję pełnią także wyroby chłonne, istnieją sytuacje, w których wyrób może przeciekać – jego rozmiar jest nieodpowiednio dobrany, chłonność nie jest wystarczająca bądź też osoba nosząca wyrób nieświadomie go ściąga. Zdarza się to na przykład wśród osób z niepełnosprawnościami, demencją starczą i chorobą Alzheimera.

Dlatego podkład nieprzemakalny stanowi dodatkową ochronę, która może zapobiec większym szkodom, a także nieprzyjemnościom związanym z czyszczeniem materaców. Podkłady polecane są także w przypadku nietrzymania bądź popuszczania moczu u dzieci. Zwłaszcza w przypadkach, w których rodzice lub opiekunowie nie chcą korzystać z innych środków chłonnych w celu zachęcenia dziecka do poprawnego reagowania na potrzebę oddania moczu. Podkłady chronią nie tylko w przypadku nietrzymania moczu. Mogą być używane na przykład podczas codziennej higieny, zwłaszcza u osób leżących. Stanowią skuteczną barierę przed wilgocią czy zabrudzeniami.

Podkłady higieniczne – zastosowanie

Podkłady higieniczne są rozwiązaniem jednorazowym, co z pewnością ma swoje wady, jednak także zalety. To właśnie one polecane są w przypadku ochrony przed wilgocią spowodowaną czynnościami higienicznymi, w tym także zmianą opatrunków przy ranach trudno gojących się i sączących. Są zatem idealnym wyborem dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami oraz unieruchomionych czasowo bądź stale. Idealnie sprawdzą się także podczas przewijania i mycia – zarówno osób z nietrzymaniem moczu jak i dzieci, chroniąc przy tym przewijak lub inną powierzchnię przed zabrudzeniem.

Podkłady nieprzemakalne stosowane są przede wszystkim na fotelach, wózkach inwalidzkich czy łóżkach, choć w przypadku tych ostatnich lepszym wyborem – jako ochrony przy nietrzymaniu moczu – będą z pewnością prześcieradła nieprzemakalne. Podkład może się bowiem przemieszczać podczas poruszania się w trakcie snu, co obniża jego właściwości chłonne. Nie da się jednak ukryć, iż to właśnie jednorazowe podkłady są najbardziej higienicznym i najwygodniejszym wyborem, zarówno w przypadku opiekunów domowych, jak i profesjonalnych. Nie wymagają prania, można zmienić je w każdej chwili i bezpiecznie wyrzucić.

Prześcieradło nieprzemakalne – sposób działania i zastosowanie

Prześcieradło nieprzemakalne to jeden z typów wielorazowych podkładów, wybieranych do ochrony materaców w przypadku opieki nad osobami z niepełnosprawnościami, starszymi czy dziećmi. Przez wzgląd na trudność w czyszczeniu materaców, tego typu prześcieradła pozwalają nie tylko chronić przed wilgocią ale także przed bakteriami, które w wilgotnym i ciepłym środowisku rozwijają się niezwykle szybko. Tego typu sytuacje przyczyniają się do rozwoju alergii, co z kolei pogarsza stan zdrowia podopiecznego. Co istotne, dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów – PNSK czyli frotté z polichlorkiem winylu, PNSP – dzianiny poliestrowo-poliuretanowej oraz stuprocentowego poliuretanu – prześcieradło nie przepuszcza wilgoci, jednocześnie nie powodując alergii i nie podrażniając skóry. Gwarantuje bowiem cyrkulację powietrza, która zapewnia osobie korzystającej z prześcieradła pełen komfort użytkowania. W przypadku alergików i dzieci poleca się jednak wybieranie podkładów nieprzemakalnych na łóżko, które wykonane są z bawełny, a od spodu wzmocnione poliuretanem. W ten sposób ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej czy podrażnienia skóry zostaje jeszcze bardziej zminimalizowane.

Ogromną zaletą podkładów i prześcieradeł nieprzemakalnych jest możliwość ich prania, bez ryzyka utraty właściwości. Większość tego typu produktów posiada aż 24 miesiące gwarancji, co świadczy o ich długiej żywotności. Produkty wielokrotnego użytku polecane są zwłaszcza jako dopełnienie ochrony przed wilgocią – oprócz wyrobów chłonnych. Podkłady w mniejszych rozmiarach mogą sprawdzić się także jako zastępniki jednorazowych podkładów chłonnych. Należy jednak pamiętać o tym, że po zabrudzeniu będą wymagać prania, co w przypadku codziennej opieki nad osobą chorą może być utrudnieniem.

Podkłady nieprzemakalne – zarówno jednorazowe jak i wielokrotnego użytku – są produktami niezwykle istotnymi podczas opieki nad osobami unieruchomionymi, starszymi czy z niepełnosprawnościami. Ułatwiają utrzymanie wysokiego poziomu higieny, jednocześnie chroniąc powierzchnie przed zamoczeniem i zabrudzeniem. Chociaż mogą być stosowane zamiennie, poleca się jednak, by do czynności higienicznych wykorzystywać jednorazowe podkłady – zapewniają one bowiem większy komfort opiekunowi i pozwalają na łatwe zachowanie czystości. Z kolei podkłady wielorazowe, w tym prześcieradła nieprzemakalne, stanowią odpowiednie dopełnienie ochrony przy nietrzymaniu moczu, zarówno dla dorosłych jak i dzieci.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

 • Napisał: Tadeusz On 2023-01-08
  Ocena:
  5.0

  podklad gumowy zaklada sie na prześcieradło czy pod prrześcierado- ?

  Odpowiedź Joanna On 2023-01-09 Panie Tadeuszu, to zależy od rodzaju podkładu nieprzemakalnego. Większość tego typu produktów, poza spodnią wodoodporną warstwą, posiada również warstwę wierzchnią wykonaną z przyjaznych dla skóry materiałów. Takie podkłady kładzie się bezpośrednio pod pacjentem, na prześcieradle i materacu. Przed użyciem podkładu warto zapoznać się z ulotką producenta i jego wytycznymi.

 • Napisał: 54875154 On 2020-02-10
  Ocena:
  5.0

  Nie przeczytem do konca arttykulu a zakupilem juz u was podklad Seni Soft Super!
  Ten największy rozmiar!

  Dziekuje Wam bardzo za ten artykul.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go