Zadzwoń i dowiedz się, jak dbać o higienę podopiecznego z ciężkim nietrzymaniem moczu. Tel. 56 451 91 44

Podkład na łóżko - jednorazowy czy wielorazowy?

7156 Wyświetleń
1 Komentarz
 5.0  

Podkład na łóżko to jeden z niezbędnych elementów opieki nad osobami z niepełnosprawnościami, starszymi bądź trwale lub czasowo unieruchomionymi, które borykają się z problemem nietrzymania moczu. Jednak nie tylko – podkłady sprawdzają się także podczas zabiegów higienicznych czy w okresie połogu. W tym tekście skupimy się na zaletach dwóch typów podkładów, jednorazowych i wielorazowych, także w formie prześcieradeł nieprzemakalnych. Wskażemy również na ich zastosowanie oraz różnice, co może być pomocne podczas ewentualnych zakupów.

Podkład nieprzemakalny – kiedy warto po niego sięgnąć?

Podkłady nieprzemakalne polecane są przede wszystkim osobom z problemem nietrzymania moczu. Chronią przed przeciekaniem wilgoci w głąb materaca, wózka inwalidzkiego czy innych mebli. Chociaż tę funkcję pełnią także wyroby chłonne, istnieją sytuacje, w których wyrób może przeciekać – jego rozmiar jest nieodpowiednio dobrany, chłonność nie jest wystarczająca bądź też osoba nosząca wyrób nieświadomie go ściąga. Zdarza się to na przykład wśród osób z niepełnosprawnościami, demencją starczą i chorobą Alzheimera.

Dlatego podkład nieprzemakalny stanowi dodatkową ochronę, która może zapobiec większym szkodom, a także nieprzyjemnościom związanym z czyszczeniem materaców. Podkłady polecane są także w przypadku nietrzymania bądź popuszczania moczu u dzieci. Zwłaszcza w przypadkach, w których rodzice lub opiekunowie nie chcą korzystać z innych środków chłonnych w celu zachęcenia dziecka do poprawnego reagowania na potrzebę oddania moczu. Podkłady chronią nie tylko w przypadku nietrzymania moczu. Mogą być używane na przykład podczas codziennej higieny, zwłaszcza u osób leżących. Stanowią skuteczną barierę przed wilgocią czy zabrudzeniami.

Podkłady higieniczne – zastosowanie

Podkłady higieniczne są rozwiązaniem jednorazowym, co z pewnością ma swoje wady, jednak także zalety. To właśnie one polecane są w przypadku ochrony przed wilgocią spowodowaną czynnościami higienicznymi, w tym także zmianą opatrunków przy ranach trudno gojących się i sączących. Są zatem idealnym wyborem dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami oraz unieruchomionych czasowo bądź stale. Idealnie sprawdzą się także podczas przewijania i mycia – zarówno osób z nietrzymaniem moczu jak i dzieci, chroniąc przy tym przewijak lub inną powierzchnię przed zabrudzeniem.

Podkłady nieprzemakalne stosowane są przede wszystkim na fotelach, wózkach inwalidzkich czy łóżkach, choć w przypadku tych ostatnich lepszym wyborem – jako ochrony przy nietrzymaniu moczu – będą z pewnością prześcieradła nieprzemakalne. Podkład może się bowiem przemieszczać podczas poruszania się w trakcie snu, co obniża jego właściwości chłonne. Nie da się jednak ukryć, iż to właśnie jednorazowe podkłady są najbardziej higienicznym i najwygodniejszym wyborem, zarówno w przypadku opiekunów domowych, jak i profesjonalnych. Nie wymagają prania, można zmienić je w każdej chwili i bezpiecznie wyrzucić.

Prześcieradło nieprzemakalne – sposób działania i zastosowanie

Prześcieradło nieprzemakalne to jeden z typów wielorazowych podkładów, wybieranych do ochrony materaców w przypadku opieki nad osobami z niepełnosprawnościami, starszymi czy dziećmi. Przez wzgląd na trudność w czyszczeniu materaców, tego typu prześcieradła pozwalają nie tylko chronić przed wilgocią ale także przed bakteriami, które w wilgotnym i ciepłym środowisku rozwijają się niezwykle szybko. Tego typu sytuacje przyczyniają się do rozwoju alergii, co z kolei pogarsza stan zdrowia podopiecznego. Co istotne, dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów – PNSK czyli frotté z polichlorkiem winylu, PNSP – dzianiny poliestrowo-poliuretanowej oraz stuprocentowego poliuretanu – prześcieradło nie przepuszcza wilgoci, jednocześnie nie powodując alergii i nie podrażniając skóry. Gwarantuje bowiem cyrkulację powietrza, która zapewnia osobie korzystającej z prześcieradła pełen komfort użytkowania. W przypadku alergików i dzieci poleca się jednak wybieranie podkładów nieprzemakalnych na łóżko, które wykonane są z bawełny, a od spodu wzmocnione poliuretanem. W ten sposób ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej czy podrażnienia skóry zostaje jeszcze bardziej zminimalizowane.

Ogromną zaletą podkładów i prześcieradeł nieprzemakalnych jest możliwość ich prania, bez ryzyka utraty właściwości. Większość tego typu produktów posiada aż 24 miesiące gwarancji, co świadczy o ich długiej żywotności. Produkty wielokrotnego użytku polecane są zwłaszcza jako dopełnienie ochrony przed wilgocią – oprócz wyrobów chłonnych. Podkłady w mniejszych rozmiarach mogą sprawdzić się także jako zastępniki jednorazowych podkładów chłonnych. Należy jednak pamiętać o tym, że po zabrudzeniu będą wymagać prania, co w przypadku codziennej opieki nad osobą chorą może być utrudnieniem.

Podkłady nieprzemakalne – zarówno jednorazowe jak i wielokrotnego użytku – są produktami niezwykle istotnymi podczas opieki nad osobami unieruchomionymi, starszymi czy z niepełnosprawnościami. Ułatwiają utrzymanie wysokiego poziomu higieny, jednocześnie chroniąc powierzchnie przed zamoczeniem i zabrudzeniem. Chociaż mogą być stosowane zamiennie, poleca się jednak, by do czynności higienicznych wykorzystywać jednorazowe podkłady – zapewniają one bowiem większy komfort opiekunowi i pozwalają na łatwe zachowanie czystości. Z kolei podkłady wielorazowe, w tym prześcieradła nieprzemakalne, stanowią odpowiednie dopełnienie ochrony przy nietrzymaniu moczu, zarówno dla dorosłych jak i dzieci.

Pytania i komentarze

  • Napisał: 54875154 2020-02-10
    Ocena:
    5.0

    Nie przeczytem do konca arttykulu a zakupilem juz u was podklad Seni Soft Super! Ten największy rozmiar! Dziekuje Wam bardzo za ten artykul.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go