Pielęgnacja dłoni. Jakie są przyczyny i objawy bardzo suchych dłoni? Jak leczyć? Profilaktyka

Przeczytano 948 razy
 

Suche dłonie świadczą o tym, że pielęgnacja tej części ciała została zaniedbana. Inna możliwa przyczyna popękanych dłoni to alergia lub poważniejsza choroba, np. cukrzyca. Jak leczyć tę przypadłość? Na czym polega profilaktyka? Podpowiadamy.

Pielęgnacja dłoni. Przyczyny suchych dłoni

Najczęstszą przyczyną popękanej skóry u rąk jest atopowe zapalenie skóry, czyli AZS. Dłonie u osób z AZS są zaczerwienione oraz suche i popękane. Nierzadko AZS towarzyszy także silny świąd lub nawet ból. Aby załagodzić objawy AZS, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja dłoni – używanie emolientów, stosowanie rękawiczek ochronnych oraz przyjmowanie zalecanych przez lekarza dermatologa preparatów farmaceutycznych.

Inne możliwe przyczyny suchości dłoni to:

 • alergia kontaktowa;
 • choroby – dermatologiczne lub przewlekłe (np. cukrzyca);
 • częste stosowanie płynu do dezynfekcji rąk – preparaty te przesuszają skórę, a także, ze względu na zawartość alkoholu w składzie, podrażniają ją;
 • długotrwałe przebywanie w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach;
 • kontakt z detergentami – podczas prac domowych, takich jak pranie, zmywanie itp. wskazane jest noszenie odpowiednich rękawiczek ochronnych;
 • niedobory witamin i minerałów – do popękanej skóry może doprowadzić np. niedostateczna ilość witamin z grupy B, A oraz E. Istotne pierwiastki, które mają wpływ na kondycję skóry to także cynk oraz selen;
 • niesprzyjające warunki atmosferyczne – zarówno upał, jak i wiatr oraz silny mróz mogą się przyczynić do przesuszenia skóry, dlatego też w okresie jesienno-zimowym należy nosić rękawiczki;
 • niewłaściwa pielęgnacja dłoni – używanie źle dopasowanych kosmetyków bądź też nieużywanie w ogóle preparatów służących do pielęgnacji skóry rąk;
 • zaburzenia hormonalne – za prawidłowe nawilżanie skóry odpowiadają między innymi żeńskie hormony płciowe.

Objawy suchych dłoni

Najczęstsze objawy suchej skóry to:

 • łuszczenie skóry dłoni (brzydkie dłonie);
 • popękane dłonie;
 • spierzchnięte dłonie;
 • szorstkie dłonie;
 • swędzące dłonie;
 • wysuszone dłonie.

U osób, które narzekają na bardzo suche dłonie, mogą wystąpić pęknięcia w obrębie opuszków palców, z wierzchu nadgarstka oraz w okolicy paznokci. W ostrych dolegliwościach (np. przy AZS lub gdy zaszła ostra reakcja alergiczna) dłonie mogą być popękane aż do krwi.

Jak leczyć popękane dłonie?

Na suche i popękane dłonie warto stosować krem do rąk z mocznikiem, np. marki Herbamedicus lub krem do rąk Ziaja. Produkty te regeneruje szorstką, suchą i popękaną skórę dłoni, a także odczuwalnie zmiękczają naskórek, dzięki czemu łagodzone jest odczucie dyskomfortu.
Bardzo dobre produkty do pielęgnacji rąk oferuje także marka Yope. Krem do rąk na bazie werbeny, wanilii i cynamonu lub z kwiatem lipy jest polecany dla osób ze skórą suchą, wrażliwą oraz skłonną do podrażnień i alergii. Tworzą go w 98% składniki naturalne.
Jeśli skóra jest zrogowaciała, dobrym rozwiązaniem może się okazać krem z alantoiną, np. Linoderm marki Ziołolek. Produkt ten łagodzi podrażnienia, wygładza i regeneruje uszkodzoną skórę, a także przyspiesza gojenie zmian.

Profilaktyka i ochrona dłoni

Właściwa pielęgnacja dłoni opiera się przede wszystkim na stosowaniu każdego dnia kremu do rąk. Na rynku jest wiele produktów o działaniu nawilżającym, które skutecznie pielęgnują delikatną skórę dłoni. Wśród nich można by wymienić, chociażby krem do rąk Aloe Fresh marki YUMI.
Aby zapobiec problemom w postaci przesuszającej się skóry dłoni, warto także nosić rękawiczki. Nie tylko w okresie jesienno-zimowym, ale także przy wykonywaniu wszelkich prac związanych z kontaktem z detergentami i podrażniającymi środkami chemicznymi.
Bardzo dobrym produktem są także kremy do rąk zabezpieczające przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, np. chroniące przed mrozem i wiatrem. Przykładowo, oliwkowy krem do rąk Ziaja chroni nie tylko przed niekorzystnym działaniem wiatru czy mrozu, ale także nadmiernym nasłonecznieniem i dymem papierosowym.
Jeśli problem z pękającą skórą na dłoniach nie znika, mimo zastosowania wyżej wymienionych sposobów, konieczna może się okazać wizyta u specjalisty. Dopiero po zidentyfikowaniu przyczyny suchej skóry będzie można zastosować odpowiednie leczenie, które w połączeniu z pielęgnacją dłoni pozwoli się uporać z problemem.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go