Jak dostosować łazienkę dla osoby starszej lub niepełnosprawnej? Niezbędne akcesoria i sprzęt

19 Wyświetleń

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej lub starszej powinna być bogata w odpowiedni sprzęt oraz akcesoria, które ułatwią korzystanie z pomieszczenia osobom o ograniczonej ruchomości. Jakie są oficjalne wymogi i przepisy? Jak dostosować łazienkę do potrzeb osoby starszej lub niepełnosprawnej? Co będzie potrzebne? Podpowiadamy.

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej – wymogi przy projektowaniu oraz dostosowywaniu

Projekt łazienki dla niepełnosprawnych powinien opierać się o przepisy polskiego systemu prawnego, a w szczególności normy zawarte w art. 5 ust. 1 pkt 4 Prawa Budowlanego. Łazienka dla osoby niepełnosprawnej powinna zostać zaprojektowana także zgodnie z prawem unijnym i międzynarodowym (Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych).

Łazienka dla niepełnosprawnych – wymogi:

 • jak duża powinna być łazienka dla niepełnosprawnych? Wymiary nie zostały dokładnie określone przepisami, mówią one o tym, aby zachować przestrzeń manewrową o wymiarach 1,5 m na 1,5 m;
 • w WC dla niepełnosprawnych powinny się znaleźć drzwi o szerokości minimum 90 cm;
 • wannę w łazience dla niepełnosprawnych warto zastąpić prysznicem wyposażonym w uchwyty do trzymania, o powierzchni od 0,9 do 2,5 m2 (w zależności od tego, czy kabina jest niezamknięta, czy zamknięta);
 • jeśli łazienka dla niepełnosprawnych ma zostać wyposażona w wannę, jej minimalne wymiary powinny wynosić 70 x 150 cm;
 • wysokość umywalki dla niepełnosprawnych powinna wynosić około 85 cm od posadzki (na tej wysokości powinna się znajdować górna krawędź umywalki), dookoła należy zapewnić przestrzeń niezbędną do manewrów o powierzchni minimum 90 x 120 cm;
 • wysokość miski ustępowej, mierzona do górnej części deski, powinna wynosić 45-50 cm, natomiast pojemnik na papier toaletowy powinien zostać zamontowany na poziomie około 60-70 cm, w odległości 70-90 cm od tylnej ściany toalety.

O czym jeszcze pamiętać? W co powinna zostać wyposażona łazienka dla niepełnosprawnych? Kosztorys powinien uwzględniać poręcze – należy je zamontować nie tylko pod prysznicem, ale także przy misce ustępowej (około 0,7 m nad podłogą) oraz przy umywalce (około 0,8 m nad podłogą).

Jak dostosować łazienkę dla osoby starszej lub niepełnosprawnej?

W jakie wyposażenie łazienek dla niepełnosprawnych warto zainwestować? Kluczowe są poręcze dla niepełnosprawnych, które pomogą w wykonaniu różnych czynności – pozwolą wejść do wanny lub kabiny prysznicowej oraz ułatwią siadanie na misce ustępowej. Oto, ile kosztuje tego typu sprzęt dla niepełnosprawnych:

 • poręcze do WC dla niepełnosprawnych wolnostojące, przytwierdzane do podłogi – około 600-800 złotych;
 • poręcze łazienkowe dla niepełnosprawnych przysedesowe, montowane do ściany – około 300-400 złotych;
 • uchwyty do wanny – około 100-300 złotych;
 • uchwyty dla niepełnosprawnych na przyssawki – około 200 złotych;
 • uchwyty do kabiny prysznicowej – około 50-200 złotych.

Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych to nie jedyne udogodnienie, jakie można zastosować. Warto zainwestować także w inne akcesoria dla niepełnosprawnych oraz urządzenia dla niepełnosprawnych. Omawiamy je poniżej.

Akcesoria i sprzęt potrzebne w łazience dla osoby niepełnosprawnej lub starszej

Jak przystosować łazienkę do potrzeb osoby starszej lub niepełnosprawnej? Dobrym rozwiązaniem jest dokupienie wyposażenia takiego jak:

Bardzo pomocne są również specjalne akcesoria do mycia dla niepełnosprawnych. Wanna lub prysznic dla seniora powinny zostać wyposażone w maty antypoślizgowe, maty do czyszczenia, myjki do ciała, masażery oraz gąbki na rączce.
Czy tego typu sprzęt do łazienki dla niepełnosprawnych lub osób starszych jest drogi? Okazuje się, że nie. Mata antypoślizgowa to wydatek rzędu około 20-80 złotych, natomiast stołki pod prysznic nie kosztują zwykle więcej niż 50-150 złotych. Nieco droższy będzie taboret prysznicowy przystosowany dla osób o dużej masie ciała, np. taboret pod prysznic do 150 kg. Takie wyposażenie może kosztować nawet 180-300 złotych. Tymczasem ławeczka do wanny wiąże się z wydatkiem rzędu około 100-200 złotych.

Pytania i komentarze

Bądź pierwszym, który napisze recenzję!

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go