Bella

Jak wybrać odpowiedni ciśnieniomierz?

Przeczytano 5 825
3 Komentarzy
(5)
 

Zaburzenia ciśnienia tętniczego to problem, który dotyka osób w różnym wieku – zarówno seniorów jak i młodych. To choroba cywilizacyjna, która prowadzi do rozwoju miażdżycy, zawałów serca czy nawet udaru. Dlatego kontrola stanu ciśnienia jest tak istotna a przy tym, o czym niektórzy zapominają, nieskomplikowana. Na rynku można znaleźć wiele aparatów do pomiaru ciśnienia, które są dokładne i łatwe w obsłudze. Jak wybrać odpowiedni? W tym tekście wyjaśnimy różnicę między ciśnieniomierzami manualnymi i automatycznymi oraz naramiennymi i nadgarstkowymi. Wskażemy także, które modele mogą być najlepsze dla seniora, a które dla osoby młodszej.

Ciśnieniomierz elektroniczny czy tradycyjny?

Ciśnieniomierze tradycyjne, tak zwane manualne, zdają się być melodią przeszłości. Dostępne w coraz mniejszej ilości sklepów, kojarzą się głównie z gabinetami lekarskimi i profesjonalnym zastosowaniem. Ciśnieniomierz manualny jest trudniejszy w obsłudze od automatycznego, wymaga samodzielnego pompowania rękawa, a także odczytywania wyników, co zwłaszcza w przypadku seniorów mocno utrudnia użytkowanie. Dodatkowo jest większy, a przez to trudniejszy do zabrania ze sobą w podróż. Wszystkie te cechy sprawiają, że aparaty manualne są używane coraz rzadziej, zastępowane zautomatyzowanymi modelami. Nie da się jednak zaprzeczyć, iż charakteryzują się one dokładnością pomiarów. Dlatego niektóre osoby, przyzwyczajone do mierzenia ciśnienia podczas wizyt u lekarza, sprawdzają działanie prywatnego ciśnieniomierza z manualnym znajdującym się w gabinecie.

Ciśnieniomierze elektroniczne, przez wzgląd na łatwość użytkowania, lekkość oraz dostępność różnych funkcji (na przykład pamięci pomiarów), mogą z powodzeniem sprawdzić się w każdym domu – zarówno przy pomiarach u osób starszych, jak i młodszych. Chociaż zarówno ciśnieniomierze tradycyjne jak i elektroniczne zapewniają wiarygodność pomiarów, to te drugie są rekomendowane najczęściej. Które z nich jednak wybrać: naramienne czy nadgarstkowe?

Który ciśnieniomierz jest lepszy – naramienny czy nadgarstkowy?

Oba ciśnieniomierze wykorzystują do pomiarów metodę oscylometryczną, polegającą na wyczuwaniu drgań strumienia krwi płynącego pod mankietem na ramieniu bądź nadgarstku, w zależności od modelu. To istotne z punktu widzenia działania urządzeń, gdyż grubość żył i siła przepływu krwi jest zależna od wielu czynników, takich jak chociażby wiek (senior bądź dziecko) czy zmiany miażdżycowe. Falowanie tętnicy może być zatem słabsze bądź silniejsze w różnych miejscach ciała u różnych osób. Wybierając zatem ciśnieniomierz automatyczny należy kierować się tym, kto będzie go używać.

Ciśnieniomierz automatyczny naramienny jest wyjściem odpowiednim właściwie dla każdej grupy wiekowej – zarówno seniorów jak i osób młodszych. Zapewnia wygodę użytkowania, a także dokładność pomiarów, o ile użytkownik dobrze zapozna się z instrukcją obsługi i będzie jej przestrzegać. W przypadku ciśnieniomierza nadgarstkowego wygląda to trochę inaczej. Przez wzgląd na znacznie słabsze żyły w tym miejscu, a co za tym idzie mniej wyczuwalny przepływ krwi, urządzenia nadgarstkowe obarczone są większym ryzykiem błędu pomiaru. Zwłaszcza u seniorów i osób z miażdżycą ciśnieniomierze nadgarstkowe mogą być niedokładne, a przez to nie alarmować o niepokojących zmianach.

Dla kogo ciśnieniomierz nadgarstkowy może być odpowiedni? Przede wszystkim dla osób młodych, które nie mają problemów żylnych, jednak chcą regularnie badać ciśnienie w warunkach domowych. To także dobre rozwiązanie dla tych, którzy z różnych powodów dużo podróżują i potrzebują szybkich pomiarów bez konieczności podwijania rękawków i zakładania mankietu. Będzie odpowiedni także dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową, które mogą mieć problem z korzystaniem z urządzeń naramiennych. Zaleca się jednak, aby osoby starsze, także z problemami ruchowymi, w miarę możliwości korzystały z dokładniejszych aparatów naramiennych, nawet jeśli będą potrzebować przy pomiarach pomocy drugiej osoby.

Prawidłowy pomiar i komfort mierzenia zależny jest także od rozmiaru mankietu. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę?

Jak wybrać mankiet ciśnieniomierza?

Mankiet do ciśnieniomierza to istotny element urządzenia, na który nierzadko nie zwracamy uwagi. On także ma niebagatelny wpływ na prawidłowość pomiaru – za mały bądź za duży może zawyżać bądź zaniżać wynik. Standardowy mankiet powinien mieć dość szeroką regulację między 20 a 32 cm. Wiele modeli, jak chociażby Microlife BP A2, posiada mankiet w rozmiarze M-L, czyli 22 do 42 cm. Większy zakres umożliwia dostosowanie ciśnieniomierza do potrzeb całej rodziny. Warto jednak zmierzyć swoje ramie i sprawdzić, czy przypadkiem nie ma potrzeby zakupu osobnego mankietu, dostępnego w różnych rozmiarach, dostosowanych także dla osób bardzo szczupłych bądź otyłych. Dodatkowo mankiet powinien posiadać mocny rzep umożliwiający wygodne zakładanie oraz utrzymanie podczas badania.

Czy ciśnieniomierz może wykryć arytmię?

Tak, niektóre modele potrafią wykrywać nieregularność pulsu, która wskazuje na nierównomierny tryb pracy serca. Jeśli jednak ciśnieniomierz nie posiada tego typu funkcji, może sygnalizować arytmię w inny sposób – poprzez częsty błąd pomiaru. Powtarzające się nieprawidłowości w pomiarze ciśnienia powinny być alarmujące zwłaszcza u osób starszych, palących, z wysokim poziomem cholesterolu czy chorujących na cukrzycę. Im też w szczególności poleca się korzystanie z aparatów posiadających technologię umożliwiającą wykrywanie arytmii.

Które ciśnieniomierze wykrywają arytmię?

Polecane ciśnieniomierze, które wykrywają arytmię to między innymi:

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze ciśnieniomierza?

Oprócz wyboru ciśnieniomierza pod kątem sposobu działania i zakładania, warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka detali, które mogą ułatwić korzystanie z urządzenia.

  • Wyświetlacz – jeśli ciśnieniomierz ma służyć seniorowi bądź osobie z wadą wzroku, warto kierować się nie tylko parametrami, ale także wyglądem urządzenia. Duży wyświetlacz może bowiem znacząco ułatwić korzystanie, tak samo jak nieskomplikowana budowa. Im prostszy ciśnieniomierz, tym lepszy.
  • Zasilanie – ciśnieniomierze nadgarstkowe mają zasilanie bateryjne. To znacząco ułatwia korzystanie z nich w podróży. Urządzenia naramienne z kolei nierzadko są zasilane także sieciowo (akumulatory są dołączone do zestawu bądź możliwe do dokupienia). Są bowiem przeznaczone głównie do użytku domowego lub innych miejscach z dostępem do gniazdek elektrycznych.
  • Pamięć pomiarów – ta funkcja jest sporym udogodnieniem dla osób, które regularnie sprawdzają poziom swojego ciśnienia. Ułatwia to także wywiad lekarski, gdyż pacjent z łatwością może przywołać ostatnie wyniki pomiarów. Niektóre modele, posiadają pamięć wyników nawet dla czterech osób, co umożliwia korzystanie z urządzenia całej rodzinie. Wybierając ciśnieniomierz warto zatem zastanowić się, kto będzie z niego korzystać, a także jak często będą wykonywane pomiary.

Podczas wyboru odpowiedniego ciśnieniomierza dobrze jest kierować się przede wszystkim wiekiem i stanem zdrowia osoby, która będzie z niego korzystać, a także łatwością zakładania oraz ciężkością i wielkością samego sprzętu. Dokładność pomiaru jest bowiem zależna nie tylko od samych parametrów ciśnieniomierza, ale również od tak zwanego czynnika ludzkiego. Warto jednak pamiętać, że najlepiej sprawdzające się urządzenia to ciśnieniomierze automatyczne naramienne, które zapewniają dokładne pomiary przy jednoczesnej łatwości użytkowania.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Producent: CHDE Sp. z o.o, Omron, Albert Polska Sp. z o.o. Podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.
 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Renata On 2024-01-12
    Rating:
    5.0

    Przymierzam się do zakupu aparatu manualnego,ale nie wiem czym się różni aparat AG1-20 od AG1-40?
    Pozdrawiam

    Replied by: Joanna On 2024-01-12 Pani Renato, ciśnieniomierz BP AG1-20 określany jest przez producenta jako podstawowy, natomiast BP AG1-40 jako profesjonalny. Ciśnieniomierz BP AG1-40 posiada zintegrowane ze sobą pompkę i tarczę, natomiast drugi z ciśnieniomierzy posiada te elementy na dwóch osobnych przewodach. Oba ciśnieniomierze są jednak produktami wysokiej jakości i cechują się dokładnością pomiaru.

  • Napisał: Wera On 2020-10-12
    Rating:
    5.0

    Ja polecam naramienne bo są bardzo dokładne. Kupiliśmy do domu właśnie naramienny (Diagnostic DM400) i dużo lepiej się sprawdza niż nadgarstkowy i ma do tego wiele przydatnych funkcji.

  • Napisał: Martusia006 On 2020-02-11
    Rating:
    5.0

    Z waszego artykułu wynika, że mam zły ciśnieniomierz : )
    Zaraz zakupię u was zgodnie z zaleceniami w artykule :)

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Podkład na łóżko - jednorazowy czy wielorazowy?
Podkład na łóżko - jednorazowy czy wielorazowy?
12 193 2

Podkład na łóżko to jeden z niezbędnych elementów opieki nad osobami z niepełnosprawnościami, starszymi bądź trwale lub czasowo unieruchomionymi, które...

czytaj więcej
Opatrunki na odleżyny - rodzaje i zastosowanie. Jak wybrać plastry na odleżyny?
Opatrunki na odleżyny - rodzaje i zastosowanie. Jak wybrać plastry na odleżyny?
33 574 19

Odleżyny to ogromny problem dotykający osób unieruchomionych, starszych i z niepełnosprawnościami. Ich leczenie jest jednak coraz łatwiejsze – głównie dzięki...

czytaj więcej
Materac przeciwodleżynowy - jak działa? Jaki materac wybrać?
Materac przeciwodleżynowy - jak działa? Jaki materac wybrać?
10 895 5

Materac przeciwodleżynowy jest jednym z najważniejszych elementów profilaktyki przeciwodleżynowej dla osób unieruchomionych czasowo lub stale. Jednak wybór...

czytaj więcej
Maseczka ochronna - którą wybrać?
Maseczka ochronna - którą wybrać?
1 866

Ze względu na epidemię koronawirusa w Polsce, ale także wielu innych miejscach na świecie, wprowadzono wiele zaleceń mających na celu zmniejszenie ryzyka...

czytaj więcej
Ranking ciśnieniomierzy 2024
Ranking ciśnieniomierzy 2024
8 191

Ciśnieniomierz to jedno z urządzeń, które powinno znaleźć się w każdym domu, niezależnie od wieku. Ryzyko wystąpienia nadciśnienia dotyczy bowiem nie tylko...

czytaj więcej
Ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy, który wybrać? Rodzaje ciśnieniomierzy. Jaki ciśnieniomierz kupić?
Ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy, który wybrać? Rodzaje ciśnieniomierzy. Jaki ciśnieniomierz kupić?
6 332

Ciśnieniomierz, czyli aparat do mierzenia ciśnienia w warunkach domowych, to urządzenie, które można kupić w każdej aptece oraz sklepie ze sprzętem...

czytaj więcej
Glukometr — co to jest i do czego służy? Jak go używać i kiedy go stosować? Ile kosztuje, gdzie kupić i jaki glukometr wybrać?
Glukometr — co to jest i do czego służy? Jak go używać i kiedy go stosować? Ile kosztuje, gdzie kupić i jaki glukometr wybrać?
7 179

Glukometr to urządzenie opracowane przede wszystkim z myślą o diabetykach, czyli osobach chorych na cukrzycę. Jak działa glukometr? Kiedy go używać? Gdzie...

czytaj więcej
Jak działa kompresjoterapia i na czym polega? Efekty i przeciwwskazania. Produkty potrzebne do kompresjoterapii.
Jak działa kompresjoterapia i na czym polega? Efekty i przeciwwskazania. Produkty potrzebne do kompresjoterapii.
4 200

Kompresjoterapia to jedna z najstarszych małoinwazyjnych metod stosowanych do profilaktyki oraz leczenia chorób żył. Jak działa kompresjoterapia? Jakie są...

czytaj więcej