Worek stomijny – czym jest? Jak często zmieniać? Podciekanie worka. Ceny

Przeczytano 2 676 razy
1 Komentarz
(5)
 

Worki stomijne to wyroby medyczne przeznaczone dla osób posiadających sztuczny odbyt albo przetokę jelitową bądź moczową. Woreczek stomijny pozwala na wydalanie produktów przemiany materii w sytuacji, kiedy proces ten nie może zachodzić w sposób naturalny.

Worek stomijny – czym jest?

Stomia, czyli utworzone chirurgicznie połączenie światła przewodu pokarmowego ze skórą jest wytwarzana najczęściej w celu wytworzenia zastępczej drogi odprowadzenia kału lub moczu. Ponieważ wydalanie odbywa się niezależnie od woli pacjenta, konieczne jest zabezpieczenie, czyli tzw. worek stomijny. Co to takiego? Woreczek stomijny to nic innego jak specjalny plastikowy worek do zbierania kału lub moczu.

Stomia – worki – rodzaje

Worki do stomii dzielą się na jedno- i dwuczęściowe. Worki stomijne jednoczęściowe montuje się poprzez naklejenie na brzuch, w tych modelach płytka jest połączona na stałe z workiem, są one jednoelementowe. Natomiast woreczki stomijne dwuczęściowe składają się z worka na mocz lub kał oraz płytki, która jest przyklejana co kilka dni (w tym czasie konieczna jest jedynie wymiana worka).

Jak często zmienia się worek stomijny?

Wymiana worka stomijnego dwuczęściowego lub jednoczęściowego jest przeprowadzana przez pacjenta samodzielnie. Oczywiście wcześniej zostaje on w odpowiedni przeszkolony przez pielęgniarkę. Jak często zmieniać worek stomijny? Jest to zależne od kilku czynników. Decydujące znaczenie mają:

 • dieta pacjenta,
 • rodzaj stomii,
 • rodzaj worka do stomii,
 • wysokości założenia stomii w przebiegu jelita.

Zazwyczaj lekarz zaleca, aby wymieniać worek jednoczęściowy codziennie, po jego napełnieniu, natomiast worek stomijny dwuczęściowy wymaga wymiany co kilka dni, w zależności od potrzeb.

Powyższe zasady nie mają jednak zastosowania wobec worków urostomijnych, czyli służących do zbierania moczu z dróg moczowych. To, jak często zmieniać worek urostomijny, nie zależy od diety ani wysokości założenia stomii, lecz od stanu nerek oraz tego, czy moczowody uchodzą do zbiornika jelitowego lub są one wyprowadzone bezpośrednio na skórę.
Jak długo można nosić worek stomijny? To zależy od konkretnego przypadku chorobowego – u niektórych pacjentów stomia jest jedynie tymczasowa i zostanie ona zlikwidowana w momencie wyleczenia danego problemu zdrowotnego. Natomiast inni (np. pacjenci onkologiczni) będą ją mieli założoną na stałe, co wiąże się z przyzwyczajeniem do worka stomijnego. Na szczęście pacjenci z dobrze działającą stomią mogą funkcjonować w większości sytuacji socjalnych, noszenie worka stomijnego nie pogarsza znacząco jakości ich życia.

Podciekanie worka stomijnego

Po założeniu stomii pacjent powinien regularnie pojawiać się na kontrolach w poradni stomijnej. Każdy problem, taki jak np. podciekanie worka stomijnego, powinien zostać od razu zgłoszony lekarzowi. Jeśli stomia jest prawidłowo założona, tego typu sytuacje raczej się nie zdarzają, ponieważ cały system jest bardzo szczelny. Ile kosztują dobre worki stomijne? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.

Worki stomijne – cena

Ile kosztuje worek stomijny? Cena w sklepach medycznych nie przekracza kilku złotych za jedną sztukę, ale do tego należy doliczyć jeszcze koszt zakupu dodatkowych akcesoriów, takich jak płytka do wycięcia, pierścień silikonowy czy też pas podtrzymujący do sprzętu stomijnego.

Warto wiedzieć: pacjenci posiadający ubezpieczenie NFZ mogą skorzystać ze 100% refundacji na sprzęt stomijny. Zlecenie na wyroby medyczne może wystawić lekarz, pielęgniarka stomijna, położna, fizjoterapeuta lub inne osoby uprawnione. Dla każdego rodzaju stomii obowiązuje miesięczny limit kwotowy w wysokości od 300 złotych do 480 złotych, uzyskane świadczenie można przeznaczyć na zakup nie tylko worków do stomii, ale także płytki oraz środków do pielęgnacji stomii.

Źródła:

https://www.ortopedio.pl/porady-ekspertow/stomia-co-to-jest-rodzaje-stomii-rodzaje-systemow-stomijnych/
https://www.stomia.pl/porady/sprzet-stomijny/sprzet-jednoczesciowy-a-sprzet-dwuczesciowy/
https://www.brandvital.eu/produkty-medyczne-i-elektromedycyna/worki-stomijne-sposob-na-aktywne-zycie-ze-stomia/
https://stomalife.pl/pomoc/refundacja-sprzetu-stomijnego/

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

 • Napisał: Mariusz On 2022-11-02
  Ocena:
  5.0

  Jak często trzeba zmieniać worek stomijny u osoby, która ma żywienie pozajelitowe.

  Odpowiedź Joanna On 2022-11-08 Panie Mariuszu, to zależy od rodzaju worka stomijnego. Worek jednoczęściowy należy wymieniać codziennie po jego napełnieniu. W przypadku systemu dwuczęściowego płytki można zmienić do 3-5 dni, natomiast mocowane do nich worki również powinny zostać zmienione przynajmniej raz na dobę.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go