Bella

Worek stomijny – czym jest? Jak często zmieniać? Podciekanie worka. Ceny

Przeczytano 8 754
2 Komentarzy
(5)
 

Worki stomijne to wyroby medyczne przeznaczone dla osób posiadających sztuczny odbyt albo przetokę jelitową bądź moczową. Woreczek stomijny pozwala na wydalanie produktów przemiany materii w sytuacji, kiedy proces ten nie może zachodzić w sposób naturalny.

Worek stomijny – czym jest?

Stomia, czyli utworzone chirurgicznie połączenie światła przewodu pokarmowego ze skórą jest wytwarzana najczęściej w celu wytworzenia zastępczej drogi odprowadzenia kału lub moczu. Ponieważ wydalanie odbywa się niezależnie od woli pacjenta, konieczne jest zabezpieczenie, czyli tzw. worek stomijny. Co to takiego? Woreczek stomijny to nic innego jak specjalny plastikowy worek do zbierania kału lub moczu.

Stomia – worki – rodzaje

Worki do stomii dzielą się na jedno- i dwuczęściowe. Worki stomijne jednoczęściowe montuje się poprzez naklejenie na brzuch, w tych modelach płytka jest połączona na stałe z workiem, są one jednoelementowe. Natomiast woreczki stomijne dwuczęściowe składają się z worka na mocz lub kał oraz płytki, która jest przyklejana co kilka dni (w tym czasie konieczna jest jedynie wymiana worka).

Jak często zmienia się worek stomijny?

Wymiana worka stomijnego dwuczęściowego lub jednoczęściowego jest przeprowadzana przez pacjenta samodzielnie. Oczywiście wcześniej zostaje on w odpowiedni przeszkolony przez pielęgniarkę. Jak często zmieniać worek stomijny? Jest to zależne od kilku czynników. Decydujące znaczenie mają:

 • dieta pacjenta,
 • rodzaj stomii,
 • rodzaj worka do stomii,
 • wysokości założenia stomii w przebiegu jelita.

Zazwyczaj lekarz zaleca, aby wymieniać worek jednoczęściowy codziennie, po jego napełnieniu, natomiast worek stomijny dwuczęściowy wymaga wymiany co kilka dni, w zależności od potrzeb.

Powyższe zasady nie mają jednak zastosowania wobec worków urostomijnych, czyli służących do zbierania moczu z dróg moczowych. To, jak często zmieniać worek urostomijny, nie zależy od diety ani wysokości założenia stomii, lecz od stanu nerek oraz tego, czy moczowody uchodzą do zbiornika jelitowego lub są one wyprowadzone bezpośrednio na skórę.
Jak długo można nosić worek stomijny? To zależy od konkretnego przypadku chorobowego – u niektórych pacjentów stomia jest jedynie tymczasowa i zostanie ona zlikwidowana w momencie wyleczenia danego problemu zdrowotnego. Natomiast inni (np. pacjenci onkologiczni) będą ją mieli założoną na stałe, co wiąże się z przyzwyczajeniem do worka stomijnego. Na szczęście pacjenci z dobrze działającą stomią mogą funkcjonować w większości sytuacji socjalnych, noszenie worka stomijnego nie pogarsza znacząco jakości ich życia.

Podciekanie worka stomijnego

Po założeniu stomii pacjent powinien regularnie pojawiać się na kontrolach w poradni stomijnej. Każdy problem, taki jak np. podciekanie worka stomijnego, powinien zostać od razu zgłoszony lekarzowi. Jeśli stomia jest prawidłowo założona, tego typu sytuacje raczej się nie zdarzają, ponieważ cały system jest bardzo szczelny. Ile kosztują dobre worki stomijne? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.

Worki stomijne – cena

Ile kosztuje worek stomijny? Cena w sklepach medycznych nie przekracza kilku złotych za jedną sztukę, ale do tego należy doliczyć jeszcze koszt zakupu dodatkowych akcesoriów, takich jak płytka do wycięcia, pierścień silikonowy czy też pas podtrzymujący do sprzętu stomijnego.

Warto wiedzieć: pacjenci posiadający ubezpieczenie NFZ mogą skorzystać ze 100% refundacji na sprzęt stomijny. Zlecenie na wyroby medyczne może wystawić lekarz, pielęgniarka stomijna, położna, fizjoterapeuta lub inne osoby uprawnione. Dla każdego rodzaju stomii obowiązuje miesięczny limit kwotowy w wysokości od 300 złotych do 480 złotych, uzyskane świadczenie można przeznaczyć na zakup nie tylko worków do stomii, ale także płytki oraz środków do pielęgnacji stomii.

Źródła:

https://www.ortopedio.pl/porady-ekspertow/stomia-co-to-jest-rodzaje-stomii-rodzaje-systemow-stomijnych/
https://www.stomia.pl/porady/sprzet-stomijny/sprzet-jednoczesciowy-a-sprzet-dwuczesciowy/
https://www.brandvital.eu/produkty-medyczne-i-elektromedycyna/worki-stomijne-sposob-na-aktywne-zycie-ze-stomia/
https://stomalife.pl/pomoc/refundacja-sprzetu-stomijnego/

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

 • Napisał: Olga On 2023-09-12
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry.
  Cena za worek rozmiar 70mm

  Replied by: Joanna On 2023-09-12 Pani Olgo, niestety, nie posiadamy w ofercie takiego produktu.

 • Napisał: Mariusz On 2022-11-02
  Rating:
  5.0

  Jak często trzeba zmieniać worek stomijny u osoby, która ma żywienie pozajelitowe.

  Replied by: Joanna On 2022-11-08 Panie Mariuszu, to zależy od rodzaju worka stomijnego. Worek jednoczęściowy należy wymieniać codziennie po jego napełnieniu. W przypadku systemu dwuczęściowego płytki można zmienić do 3-5 dni, natomiast mocowane do nich worki również powinny zostać zmienione przynajmniej raz na dobę.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
12 047 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 214 6

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 452 4

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
6 829 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 673 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 591 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
14 420 4

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
16 536 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej