Bella

Nietypowe objawy menopauzy i sposoby radzenia sobie z nimi

Przeczytano 185
 

Czas czytania: 3 min.

Menopauza może dawać zarówno charakterystyczne objawy (np. uderzenia gorąca lub nieregularne miesiączkowanie), jak i bardzo nietypowe symptomy, takie jak parestezje, szum w uszach czy też wypadanie włosów. Jak sobie radzić z nietypowymi objawami menopauzy? Podpowiadamy.

Menopauza — czym jest i kiedy występuje?

Menopauza w ujęciu biologicznym oznacza ostatnią miesiączkę w życiu kobiety, natomiast szereg zmian zachodzących w organizmie kobiety przed ustaniem miesiączkowania to inaczej klimakterium. Kiedy pojawia się menopauza? W jakim wieku się jej spodziewać? Zwykle pierwsze objawy menopauzy są obserwowane w wieku pomiędzy 45 a 55 rokiem życia.

Bardzo nietypowe objawy menopauzy

Typowe objawy menopauzy to między innymi: nieregularne cykle menstruacyjne, uderzenia gorąca, nocne poty oraz zmiany w nastroju. U niektórych kobiet mogą jednak wystąpić także bardzo nietypowe objawy menopauzy. Należą do nich:

  • parestezje;
  • szum w uszach;
  • wypadanie włosów;
  • syndrom suchego oka.

Parestezje a menopauza

Jednym z bardzo nietypowych objawów menopauzyparestezje. Co to takiego? Mianem tym określa się nieprzyjemne uczucie mrowienia, szczypania, drętwienia lub innych zaburzeń czucia w różnych częściach ciała. Parestezje mogą dotyczyć twarzy, u kobiety w okresie okołomenopauzalnym mogą się rozwinąć także parestezje kończyn dolnych. Niektóre z nich mają przejściowy, a inne trwały charakter. Przyczyną może być spadek poziomu estrogenów w organizmie, w połączeniu z innym czynnikiem ryzyka jak np. napięciem nerwowym, współistniejącymi chorobami czy też zaburzeniami krążenia.
Jak załagodzić parestezje? Leczenie jest zależne od przyczyny, w pierwszej kolejności zwykle koncentruje się ono na wyeliminowaniu czynników, które mogą powodować występowanie parestezji. Celem załagodzenia objawów lekarz może zalecić także uczęszczanie na zajęcia fizjoterapeutyczne, terapię manualną lub stosowanie leków na parestezje.

Menopauza a szumy uszne

Inny nietypowy objaw menopauzy to szum w uszach, czyli odczuwanie dźwięków, które nie mają źródła zewnętrznego. Szumy uszne mogą przybierać różne formy — pacjentki często określają je jako dzwonienie w uszach lub nawet syczenie. Zdarza się zarówno jednostronny szum w uchu, jak i pulsujący szum w obu uszach. Przyczyną jest pośrednio spadek poziomu estrogenów, co nie pozostaje bez wpływu na układ nerwowy. Nie wiadomo jednak, jaką dokładnie rolę pełnią żeńskie hormony płciowe w procesach związanych ze słuchem.
Kobieta, która zauważyła u siebie szumy w uszach, powinna skonsultować się z lekarzem ogólnym, który następnie zleci wizytę u specjalisty otolaryngologa. Leczenie szumów usznych będzie zależeć od ich przyczyny, decyzja co do tego, czy wdrożona zostanie terapia dźwiękiem, techniki relaksacyjne czy może leczenie farmakologiczne, zależy od decyzji lekarza.

Menopauza a wypadanie włosów

Kolejny nietypowy objaw menopauzy to wypadanie włosów. Spadek poziomu hormonów w organizmie, a zwłaszcza estrogenów, może wpływać na cykl wzrostu włosów, prowadząc do ich osłabienia i wypadania. Problem może przybrać nasilony charakter, jeśli dodatkowo pojawiły się określone predyspozycje genetyczne lub zaistniały czynniki środowiskowe (stres, niedobory pokarmowe) albo chorobowe (schorzenia tarczycy, choroby skóry), które mu sprzyjają.
Jak powstrzymać wypadanie włosów w okresie menopauzy? Pierwszy krok to konsultacja z lekarzem, celem zidentyfikowania przyczyny problemu. Następnie dobierana jest odpowiednia metoda leczenia, począwszy od zmiany stylu życia i zastosowaniu odpowiedniej diety lub suplementacji, przez stosowanie wysokiej jakości produktów pielęgnacyjnych do włosów, po leczenie farmakologiczne.

Syndrom suchego oka a menopauza

Ostatni z nietypowych objawów menopauzy, omawianych w niniejszym artykule, to syndrom suchego oka (inaczej zespół suchego oka). Tak nazywa się stan, który polega na tym, że oko nie jest w stanie produkować odpowiedniej ilości łez, co prowadzi do nadmiernej suchości i dyskomfortu oraz potencjalnych problemów ze wzrokiem.
Uważa się, że zespół suchego oka w okresie okołomenopauzalnym jest spowodowany zmianą w równowadze hormonów płciowych. W szczególności estrogeny odgrywają istotną rolę w regulacji funkcji gruczołów łzowych, zmiany w ich stężeniu mogą także wpływać na jakość i skład łez. Celem załagodzenia tego typu objawów można zastosować specjalne krople nawilżające do oczu (przepisane przez lekarza). Wskazane jest również unikanie czynników drażniących, takich jak np. dym tytoniowy czy zbyt suche powietrze oraz stosowanie zdrowej, zrównoważonej diety, bogatej w witaminy, minerały, które wykazują dobroczynny wpływ na narząd wzroku.

Źródła:

https://www.nhs.uk/conditions/menopause [dostęp: 07.07.2023 r.].
https://www.menopausecentre.com.au/ [dostęp: 07.07.2023 r.].
McKnight, J.T., Adcock, B.B. (1997). Paresthesias: a practical diagnostic approach. American Family Physician 56(9): 2253-60.
https://www.balance-menopause.com/menopause-library/hearing-loss-and-tinnitus-in-the-perimenopause-and-menopause/ [dostęp: 07.07.2023 r.].
Peck, T., Olsakovsky, L., Aggarwal, S. (2017). Dry Eye Syndrome in Menopause and Perimenopausal Age Group. Journal of Mid-life Health 8(2): 51-54.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Fizjoterapia uroginekologiczna — dla kogo, na czym polega? Jak przygotować się do wizyty?
Fizjoterapia uroginekologiczna — dla kogo, na czym polega? Jak przygotować się do wizyty?
1 245

Fizjoterapia uroginekologiczna jest przeznaczona przede wszystkim dla kobiet. Czym się zajmuje fizjoterapeuta uroginekologiczny? W jakich przypadkach...

czytaj więcej
Jak rozmawiać z bliskimi o menopauzie i jednym z jej najbardziej krępujących objawów, czyli NTM? Jak ich poinformować o swoim stanie?
Jak rozmawiać z bliskimi o menopauzie i jednym z jej najbardziej krępujących objawów, czyli NTM? Jak ich poinformować o swoim stanie?
155

Menopauza, a także klimakterium, stanowią nieodłączne etapy życia każdej kobiety. Jednym z najbardziej wstydliwych nietypowych objawów menopauzy jest NTM,...

czytaj więcej
Prawidłowe a nieprawidłowe oddawanie moczu. Dobre praktyki
Prawidłowe a nieprawidłowe oddawanie moczu. Dobre praktyki
276

Prawidłowe oddawanie moczu u mężczyzn, a także i kobiet, minimalizuje ryzyko wystąpienia w późniejszym wieku wielu problemów zdrowotnych w obrębie układu...

czytaj więcej
Okres premenopauzalny oraz okołomenopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Z jakimi zmianami się wiąże?
Okres premenopauzalny oraz okołomenopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Z jakimi zmianami się wiąże?
902

Pierwsze objawy menopauzy są dość łatwe do zauważenia, pod warunkiem że kobieta i jej otoczenie mają odpowiednią wiedzę na ten temat. Jakie są...

czytaj więcej
Okres menopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Objawy menopauzy i jak sobie radzić?
Okres menopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Objawy menopauzy i jak sobie radzić?
1 567

Okres menopauzalny może znacznie utrudnić życie. Tymczasem jest to naturalna konsekwencja starzenia się organizmu. Jakie są objawy menopauzy? W jakim wieku...

czytaj więcej
Objawy menopauzy. Starzenie menopauzalne jako objaw kliniczny menopauzy
Objawy menopauzy. Starzenie menopauzalne jako objaw kliniczny menopauzy
310

Objawy menopauzy, zarówno te typowe (jak np. uderzenia gorąca lub zmiany nastroju), jak i nietypowe (np. dolegliwości żołądkowe, nietrzymanie moczu lub tzw....

czytaj więcej
Menopauza a depresja. Wpływ menopauzy na życie
Menopauza a depresja. Wpływ menopauzy na życie
513

W czasie menopauzy u kobiety mogą wystąpić nie tylko objawy somatyczne, takie jak uderzenia gorąca czy suchość pochwy. W wieku okołomenopauzalnym obniżają...

czytaj więcej
HTZ — zastępcza terapia hormonalna na menopauzę
HTZ — zastępcza terapia hormonalna na menopauzę
1 492

HTZ, czyli zastępcza terapia hormonalna, może zostać zalecona, gdy objawy menopauzy są u kobiety na tyle nasilone, że utrudniają codzienne funkcjonowanie....

czytaj więcej