Bella

Nietypowe objawy menopauzy i sposoby radzenia sobie z nimi

Przeczytano 3 165
4 Komentarzy
(5)
 

Czas czytania: 3 min.

Menopauza może dawać zarówno charakterystyczne objawy (np. uderzenia gorąca lub nieregularne miesiączkowanie), jak i bardzo nietypowe symptomy, takie jak parestezje, szum w uszach czy też wypadanie włosów. Jak sobie radzić z nietypowymi objawami menopauzy? Podpowiadamy.

Menopauza — czym jest i kiedy występuje?

Menopauza w ujęciu biologicznym oznacza ostatnią miesiączkę w życiu kobiety, natomiast szereg zmian zachodzących w organizmie kobiety przed ustaniem miesiączkowania to inaczej klimakterium. Kiedy pojawia się menopauza? W jakim wieku się jej spodziewać? Zwykle pierwsze objawy menopauzy są obserwowane w wieku pomiędzy 45 a 55 rokiem życia.

Bardzo nietypowe objawy menopauzy

Typowe objawy menopauzy to między innymi: nieregularne cykle menstruacyjne, uderzenia gorąca, nocne poty oraz zmiany w nastroju. U niektórych kobiet mogą jednak wystąpić także bardzo nietypowe objawy menopauzy. Należą do nich:

  • parestezje;
  • szum w uszach;
  • wypadanie włosów;
  • syndrom suchego oka.

Parestezje a menopauza

Jednym z bardzo nietypowych objawów menopauzyparestezje. Co to takiego? Mianem tym określa się nieprzyjemne uczucie mrowienia, szczypania, drętwienia lub innych zaburzeń czucia w różnych częściach ciała. Parestezje mogą dotyczyć twarzy, u kobiety w okresie okołomenopauzalnym mogą się rozwinąć także parestezje kończyn dolnych. Niektóre z nich mają przejściowy, a inne trwały charakter. Przyczyną może być spadek poziomu estrogenów w organizmie, w połączeniu z innym czynnikiem ryzyka jak np. napięciem nerwowym, współistniejącymi chorobami czy też zaburzeniami krążenia.
Jak załagodzić parestezje? Leczenie jest zależne od przyczyny, w pierwszej kolejności zwykle koncentruje się ono na wyeliminowaniu czynników, które mogą powodować występowanie parestezji. Celem załagodzenia objawów lekarz może zalecić także uczęszczanie na zajęcia fizjoterapeutyczne, terapię manualną lub stosowanie leków na parestezje.

Menopauza a szumy uszne

Inny nietypowy objaw menopauzy to szum w uszach, czyli odczuwanie dźwięków, które nie mają źródła zewnętrznego. Szumy uszne mogą przybierać różne formy — pacjentki często określają je jako dzwonienie w uszach lub nawet syczenie. Zdarza się zarówno jednostronny szum w uchu, jak i pulsujący szum w obu uszach. Przyczyną jest pośrednio spadek poziomu estrogenów, co nie pozostaje bez wpływu na układ nerwowy. Nie wiadomo jednak, jaką dokładnie rolę pełnią żeńskie hormony płciowe w procesach związanych ze słuchem.
Kobieta, która zauważyła u siebie szumy w uszach, powinna skonsultować się z lekarzem ogólnym, który następnie zleci wizytę u specjalisty otolaryngologa. Leczenie szumów usznych będzie zależeć od ich przyczyny, decyzja co do tego, czy wdrożona zostanie terapia dźwiękiem, techniki relaksacyjne czy może leczenie farmakologiczne, zależy od decyzji lekarza.

Menopauza a wypadanie włosów

Kolejny nietypowy objaw menopauzy to wypadanie włosów. Spadek poziomu hormonów w organizmie, a zwłaszcza estrogenów, może wpływać na cykl wzrostu włosów, prowadząc do ich osłabienia i wypadania. Problem może przybrać nasilony charakter, jeśli dodatkowo pojawiły się określone predyspozycje genetyczne lub zaistniały czynniki środowiskowe (stres, niedobory pokarmowe) albo chorobowe (schorzenia tarczycy, choroby skóry), które mu sprzyjają.
Jak powstrzymać wypadanie włosów w okresie menopauzy? Pierwszy krok to konsultacja z lekarzem, celem zidentyfikowania przyczyny problemu. Następnie dobierana jest odpowiednia metoda leczenia, począwszy od zmiany stylu życia i zastosowaniu odpowiedniej diety lub suplementacji, przez stosowanie wysokiej jakości produktów pielęgnacyjnych do włosów, po leczenie farmakologiczne.

Syndrom suchego oka a menopauza

Ostatni z nietypowych objawów menopauzy, omawianych w niniejszym artykule, to syndrom suchego oka (inaczej zespół suchego oka). Tak nazywa się stan, który polega na tym, że oko nie jest w stanie produkować odpowiedniej ilości łez, co prowadzi do nadmiernej suchości i dyskomfortu oraz potencjalnych problemów ze wzrokiem.
Uważa się, że zespół suchego oka w okresie okołomenopauzalnym jest spowodowany zmianą w równowadze hormonów płciowych. W szczególności estrogeny odgrywają istotną rolę w regulacji funkcji gruczołów łzowych, zmiany w ich stężeniu mogą także wpływać na jakość i skład łez. Celem załagodzenia tego typu objawów można zastosować specjalne krople nawilżające do oczu (przepisane przez lekarza). Wskazane jest również unikanie czynników drażniących, takich jak np. dym tytoniowy czy zbyt suche powietrze oraz stosowanie zdrowej, zrównoważonej diety, bogatej w witaminy, minerały, które wykazują dobroczynny wpływ na narząd wzroku.

Źródła:

https://www.nhs.uk/conditions/menopause [dostęp: 07.07.2023 r.].
https://www.menopausecentre.com.au/ [dostęp: 07.07.2023 r.].
McKnight, J.T., Adcock, B.B. (1997). Paresthesias: a practical diagnostic approach. American Family Physician 56(9): 2253-60.
https://www.balance-menopause.com/menopause-library/hearing-loss-and-tinnitus-in-the-perimenopause-and-menopause/ [dostęp: 07.07.2023 r.].
Peck, T., Olsakovsky, L., Aggarwal, S. (2017). Dry Eye Syndrome in Menopause and Perimenopausal Age Group. Journal of Mid-life Health 8(2): 51-54.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

  • Napisał: Ewa On 2024-03-22
    Rating:
    5.0

    Witam. Ja borykam się z tymi objawami już dłuższy czas. Teraz mocno się nasiliły zwłaszcza lęki i depresja. Mam pytanie czy lekarz może przepisać HTZ jeśli FSH wychodzi w normie. Wszystkie inne objawy według wywiadu wskazują na okres przekwitania. Dodam że zrobione mam badania wykluczające problemy z sercem i trzustką nerkami wątroba.
    Pozdrawiam Ewa

    Replied by: Joanna On 2024-03-22 Pani Ewo, to lekarz powinien podjąć decyzję w sprawie wdrożenia HTZ - niestety, nie umiem odpowiedzieć na Pani pytanie.

  • Napisał: Dominika On 2024-03-04
    Rating:
    5.0

    Witam serdecznie mam 36 lat i od 2 miesięcy nie mam okresu za to jest mi gorąco zalewam się potem za jakiś czas robi mi się zimno i tak co chwilę ogólnie dziwnie się czuję. Jestem po operacji jajnika mam tylko kawałek czy to możliwe, że dopadła mnie menopauza

    Replied by: Joanna On 2024-03-04 Dzień dobry Pani Dominiko, zalecałabym, aby omówiła Pani temat z lekarzem. Bardzo mi przykro, ale nie umiem jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie.

  • Napisał: Sylwia On 2023-12-20
    Rating:
    5.0

    Witam, przeczytałam ten artykuł , żałuję tylko że tak późno na niego natrafiłam. Z problemem menopauzy borykam się już 5 lat, biorę HTZ, trochę pomaga ale moje doświadczenia są okropne. Zaczęło się od nieregularnych miesiączek, uderzeń gorąca. To było do wytrzymania, po pewnym czasie doszło szybkie męczenie się, kolatanie serca, wahania nastroju, płaczliwość. Jakby tego było mało kolejne to bardzo silne uczucie pieczenia skóry rąk i nóg, jakby ktoś polewał wrzątkiem oraz dretwienie skóry twarzy i głowy. Na koniec wisienka na torcie, silne lęki i ataki paniki oraz stany depresyjne aż wylądowałam u psychiatry bo zaczęły pojawiać się myśli żeby to w końcu się skończyło i że można to zakończyć samemu, przypomnę że cały czas jestem pod kontrolą lekarską i biorę HTZ. Gdyby nie pomoc rodziny i psychiatry chyba by mnie już nie było...jestem na lekach przeciwdepresyjnych i przeciwlekowych i dopiero teraz wracam do żywych, więc proszę mi powiedzieć jak się ma do tego terapia HTZ, bo u mnie chyba nie zadziałała a i lekarz chyba też zawiódł....w dodatku kobieta która widziała co się ze mną dzieje. Trzymajcie się babeczki i walczcie o siebie, nie poddawajcie się, mi to zajęło 5 lat ale dałam radę czego i Wam życzę. Trzeba zawalczyć o siebie, pogody ducha i spokoju na nadchodzący świąteczny czas życzę.

    Replied by: Joanna On 2023-12-21 Pani Sylwio, dziękujemy za słowa uznania wobec artykułu oraz za podzielenie się swoją historią. Bardzo się cieszymy, że udało się Pani zapanować nad sytuacją i zawalczyła Pani o swoje zdrowie. Odpowiadając jeszcze na Pani pytanie odnośnie terapii HTZ - w wielu przypadkach znacząco poprawia ona jakość życia kobiet w okresie menopauzy. Przede wszystkim zmniejsza występowanie objawów zespołu klimakterycznego, takich jak zmiany nastrojów czy nadmierna potliwość, a także poprawia libido i samopoczucie psychiczne. Taka terapia nie jest szkodliwa dla zdrowia, jednak nad jej stosowaniem powinien czuwać odpowiedzialny lekarz. Życzymy Pani wszystkiego dobrego - zarówno na czas nadchodzących Świąt, jak i na cały Nowy Rok!

  • Napisał: Ewa On 2023-12-19
    Rating:
    5.0

    Witam dzień dobry czy od menopauzy w która najprawdopodobniej wchodzę są mrowienia twarzy i pieczenie twarzy głowy

    Replied by: Joanna On 2023-12-20 Pani Ewo, jednym z objawów menopauzy są parestezje, czyli nieprzyjemne uczucie mrowienia, szczypania, drętwienia lub innych zaburzeń czucia w różnych częściach ciała. Parestezje mogą obejmować obszar głowy i twarzy. Najczęściej nie stanowią powodu do obaw, ponieważ w okresie przekwitania są spowodowane spadkiem stężenia estrogenów, jednak proszę pamiętać, że jakiekolwiek dolegliwości zdrowotne powinny być zawsze konsultowane z lekarzem, do czego zachęcam.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Fizjoterapia uroginekologiczna — dla kogo, na czym polega? Jak przygotować się do wizyty?
Fizjoterapia uroginekologiczna — dla kogo, na czym polega? Jak przygotować się do wizyty?
3 359

Fizjoterapia uroginekologiczna jest przeznaczona przede wszystkim dla kobiet. Czym się zajmuje fizjoterapeuta uroginekologiczny? W jakich przypadkach...

czytaj więcej
Jak rozmawiać z bliskimi o menopauzie i jednym z jej najbardziej krępujących objawów, czyli NTM? Jak ich poinformować o swoim stanie?
Jak rozmawiać z bliskimi o menopauzie i jednym z jej najbardziej krępujących objawów, czyli NTM? Jak ich poinformować o swoim stanie?
544

Menopauza, a także klimakterium, stanowią nieodłączne etapy życia każdej kobiety. Jednym z najbardziej wstydliwych nietypowych objawów menopauzy jest NTM,...

czytaj więcej
Prawidłowe a nieprawidłowe oddawanie moczu. Dobre praktyki
Prawidłowe a nieprawidłowe oddawanie moczu. Dobre praktyki
995

Prawidłowe oddawanie moczu u mężczyzn, a także i kobiet, minimalizuje ryzyko wystąpienia w późniejszym wieku wielu problemów zdrowotnych w obrębie układu...

czytaj więcej
Okres premenopauzalny oraz okołomenopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Z jakimi zmianami się wiąże?
Okres premenopauzalny oraz okołomenopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Z jakimi zmianami się wiąże?
2 903

Pierwsze objawy menopauzy są dość łatwe do zauważenia, pod warunkiem że kobieta i jej otoczenie mają odpowiednią wiedzę na ten temat. Jakie są...

czytaj więcej
Okres menopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Objawy menopauzy i jak sobie radzić?
Okres menopauzalny — czym jest i kiedy się zaczyna? Objawy menopauzy i jak sobie radzić?
2 674

Okres menopauzalny może znacznie utrudnić życie. Tymczasem jest to naturalna konsekwencja starzenia się organizmu. Jakie są objawy menopauzy? W jakim wieku...

czytaj więcej
Objawy menopauzy. Starzenie menopauzalne jako objaw kliniczny menopauzy
Objawy menopauzy. Starzenie menopauzalne jako objaw kliniczny menopauzy
1 109

Objawy menopauzy, zarówno te typowe (jak np. uderzenia gorąca lub zmiany nastroju), jak i nietypowe (np. dolegliwości żołądkowe, nietrzymanie moczu lub tzw....

czytaj więcej
Menopauza a depresja. Wpływ menopauzy na życie
Menopauza a depresja. Wpływ menopauzy na życie
1 655

W czasie menopauzy u kobiety mogą wystąpić nie tylko objawy somatyczne, takie jak uderzenia gorąca czy suchość pochwy. W wieku okołomenopauzalnym obniżają...

czytaj więcej
HTZ — zastępcza terapia hormonalna na menopauzę
HTZ — zastępcza terapia hormonalna na menopauzę
5 530 1

HTZ, czyli zastępcza terapia hormonalna, może zostać zalecona, gdy objawy menopauzy są u kobiety na tyle nasilone, że utrudniają codzienne funkcjonowanie....

czytaj więcej