Zadzwoń i dowiedz się, jak dbać o higienę podopiecznego z ciężkim nietrzymaniem moczu. Tel. 56 451 91 44

Jak pozbyć się zapachu moczu?

30014 Wyświetleń
2 Komentarzy
 5.0  

Zneutralizowanie bądź całkowite pozbycie się zapachu moczu jest niezwykle istotne zarówno dla komfortu podopiecznego jak i opiekuna, który także cały dzień przebywa w nieprzyjemnie pachnącym pomieszczeniu. W takich sytuacjach konieczne jest przede wszystkim korzystanie z odpowiednich wyrobów chłonnych, takich jak na przykład pieluchomajtki dla dorosłych, ale również neutralizatorów i specjalistycznych środków czyszczących. Zwykłe produkty mogą bowiem nie poradzić sobie z bakteriami znajdującymi się w moczu. Jak zatem pozbyć się zapachu moczu?

Nieprzyjemny zapach moczu – przyczyny

Nieprzyjemny zapach moczu jest dla wielu podopiecznych i opiekunów nieodłącznym elementem codzienności. Niekontrolowane popuszczanie moczu może bowiem powodować przenikanie uryny w głąb materaców czy innych materiałów, gdzie szybko zaczynają się mnożyć bakterie. To właśnie one odpowiadają za intensywny i trwały zapach amoniaku. Warto także podkreślić, iż nieprzyjemny zapach moczu, zwłaszcza w przypadku osób obłożnie chorych, powinien być alarmujący dla opiekunów. Może bowiem sygnalizować infekcje dróg moczowych, cukrzycową kwasicę ketonową, hiperglikemię czy nawet zaburzenia wątroby bądź trzustki. Kolejnym powodem może być nieodpowiednia dieta, zwłaszcza częste spożywanie dość aromatycznych potraw, na przykład z czosnkiem czy orientalnymi przyprawami. W takiej sytuacji wystarczy jedynie ograniczyć pewne produkty.

Jak usunąć zapach moczu?

Istnieje wiele domowych sposobów na usuwanie moczu oraz neutralizowanie zapachu. To między innymi korzystanie z soku z cytryny bądź sody oczyszczonej. Jednak nie zawsze tego typu produkty są w stanie poradzić sobie z większą plamą – na przykład na materacu. Dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w profesjonalne preparaty usuwające mocz i zabrudzenia organiczne, jak chociażby Urine Free. Podczas czyszczenia plamy z moczu należy przede wszystkim przemyć powierzchnię zimną wodą, by zmniejszyć stężenie moczu. Zasada ta dotyczy także materiałów poplamionych krwią – woda doskonale zmywa tego typu zabrudzenia. Warto również pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu dłoni przed substancjami organicznymi. By uniknąć nieprzyjemnego zapachu, plama musi zniknąć całkowicie – może to zatem wymagać kilkukrotnego wykonania tej samej czynności. Zwłaszcza jeśli korzystamy z domowych środków. Jak usunąć plamę z moczu?

 • Po oczyszczeniu plamy wodą oraz odciśnięciu jej za pomocą papierowego ręcznika, zabrudzone miejsce można posypać sodą oczyszczoną. Soda doskonale pochłania płyny oraz neutralizuje zapachy. Czynność należy powtarzać tak długo, aż soda po posypaniu nie będzie wilgotna.
 • Podobnym działaniem charakteryzuje się także mąka kukurydziana, dlatego poleca się wcieranie jej w plamę aż do czasu, gdy pochłonie całą wilgoć.
 • Woda utleniona również uznawana jest za dobry środek pozwalający na zneutralizowanie zapachu moczu. Plamę należy najpierw dobrze osuszyć, a następnie polać wodą utlenioną i pozostawić do wyschnięcia. Warto jednak upewnić się, że nadtlenek wodoru nie uszkodzi materiału. W tym celu powinno się polać powierzchnię w niewidocznym miejscu i poczekać, aż wyschnie.

Oczyszczenie trudnych do usunięcia plam może jednak okazać się niemożliwe jedynie przy pomocy domowych środków. W takich sytuacjach doskonale sprawdzają się preparaty Urine Free, które – dzięki zawartym w składzie bioenzymom – skutecznie neutralizują kryształki kwasu moczowego. Dodatkowo substancje nie powodują alergii, dlatego mogą być używane w pomieszczeniach, w których przebywają seniorzy bądź małe dzieci.

W celu pozbycia się nieprzyjemnego zapachu moczu, ale także innych substancji organicznych (wymiotów, kału), warto również zaopatrzyć się w profesjonalny neutralizator zapachów Seni. To produkt używany między innymi w szpitalach czy DPS-ach i hospicjach, gdzie przebywa wiele osób chorych, co zwykle wiąże się z bardzo intensywnym, specyficznym zapachem – także moczu. Neutralizator w bezpieczny sposób pozwala na pozbycie się nieprzyjemnych woni, a co za tym idzie także na zwiększenie komfortu podopiecznych. 

Wyroby chłonne i pielęgnacja chorego

Wpływ na samopoczucie podopiecznego, ale także na unoszący się w pomieszczeniach zapach, mają również używane wyroby chłonne i preparaty myjące. Nieodpowiednio dobrany rozmiar pieluchomajtek czy majtek chłonnych może przyczyniać się do częstego przeciekania moczu. Dlatego warto dowiedzieć się, jaki wyrób wybrać dla osoby leżącej. Zwłaszcza one są bowiem narażone na dyskomfort związany z pozostawianiem mokrych plam na ubraniach, fotelach czy materacach. Dodatkowo warto podkreślić znaczenie odpowiedniej higieny podopiecznego w procesie neutralizowania nieprzyjemnego zapachu moczu. Regularna pielęgnacja i korzystanie z odpowiednich produktów w oczywisty sposób zmniejszają dyskomfort chorego, redukując ryzyko pojawienia się infekcji i odparzeń, które także wiążą się z nieprzyjemnym zapachem. Co istotne, obecne na rynku preparaty zawierają substancje, które redukują wonie, także te intymne. W przypadku kosmetyków Seni Care to pianka do ciała myjąco-pielęgnująca oraz krem myjący 3w1, które w składzie zawierają pochłaniający zapachy Sinodor. To dobry sposób na jednoczesne zadbanie o higienę podopiecznego i zwiększenie jego komfortu dzięki zneutralizowaniu woni moczu.

Nieprzyjemny zapach moczu dla wielu podopiecznych i opiekunów stanowi duży problem, który odbija się na ich komforcie psychicznym. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele produktów doskonale radzących sobie z neutralizowaniem woni organicznych i usuwaniem plam. Obok wyboru odpowiednich wyrobów chłonnych i dbania o higienę chorego, to najlepszy sposób na uniknięcie nieprzyjemności związanych z unoszącym się w pomieszczeniach zapachem moczu.

Pytania i komentarze

 • Napisał: Lidia 2020-12-03
  Ocena:
  5.0

  Moja mama ma 92 lata i od wczoraj leży,ma problem z nietrzymaniem moczu,ma pieluchy ,basen kaczkę dla kobiet,zmieniam jej podkłady co 2 godz. a nadal śmierdzi moczem dodam że jestem zapachowcem,jaki środek jest najlepszy.

  Odpowiedź autora: Natalia Witkowska 2020-12-30 Polecam Profesjonalny Neutralizator Zapachu Seni. <br>W jego składzie znajduje się naturalny składnik DeoPlex, który neutralizuje m.in. zapach moczu, kału, wymiotów, czosnku, potu, pleśni, zwierząt.

 • Napisał: Piotr 2020-02-10
  Ocena:
  5.0

  Artykuł wiele mi wyjaśnił. A co jest najlepsze wskazał mi odpowiednią linię produktów do tego typu problemów! <br>Więcej takich artykułów ! :-)

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go