Bella

Jak pozbyć się zapachu moczu?

Przeczytano 42 198
3 Komentarzy
(5)
 

Czas czytania: 6 min.

Zneutralizowanie bądź całkowite pozbycie się zapachu moczu jest niezwykle istotne zarówno dla komfortu podopiecznego jak i opiekuna, który także cały dzień przebywa w nieprzyjemnie pachnącym pomieszczeniu. W takich sytuacjach konieczne jest przede wszystkim korzystanie z odpowiednich wyrobów chłonnych, takich jak na przykład pieluchomajtki dla dorosłych, ale również neutralizatorów i specjalistycznych środków czyszczących. Zwykłe produkty mogą bowiem nie poradzić sobie z bakteriami znajdującymi się w moczu. Jak zatem pozbyć się zapachu moczu?

Nieprzyjemny zapach moczu – przyczyny

Nieprzyjemny zapach moczu jest dla wielu podopiecznych i opiekunów nieodłącznym elementem codzienności. Dlaczego mocz śmierdzi? Niekontrolowane popuszczanie moczu może bowiem powodować przenikanie uryny w głąb materaców czy innych materiałów, gdzie szybko zaczynają się mnożyć bakterie. To właśnie one odpowiadają za intensywny zapach moczu i trwały zapach amoniaku. Warto także podkreślić, iż nieprzyjemny zapach moczu, zwłaszcza w przypadku osób obłożnie chorych, powinien być alarmujący dla opiekunów. Śmierdzący mocz może bowiem sygnalizować infekcje dróg moczowych, cukrzycową kwasicę ketonową, hiperglikemię czy nawet zaburzenia wątroby bądź trzustki. Kolejnym powodem może być nieodpowiednia dieta, zwłaszcza częste spożywanie dość aromatycznych potraw, na przykład z czosnkiem czy orientalnymi przyprawami. W takiej sytuacji wystarczy jedynie ograniczyć pewne produkty.

Jak usunąć zapach moczu?

Istnieje wiele domowych sposobów na usuwanie moczu oraz neutralizowanie zapachu. To między innymi korzystanie z soku z cytryny bądź sody oczyszczonej. Jednak nie zawsze tego typu produkty są w stanie poradzić sobie z większą plamą – na przykład na materacu. Dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w profesjonalne preparaty usuwające mocz i zabrudzenia organiczne, jak chociażby Urine Free. Podczas czyszczenia plamy z moczu należy przede wszystkim przemyć powierzchnię zimną wodą, by zmniejszyć stężenie moczu. Zasada ta dotyczy także materiałów poplamionych krwią – woda doskonale zmywa tego typu zabrudzenia. Warto również pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu dłoni przed substancjami organicznymi. By uniknąć nieprzyjemnego zapachu, plama musi zniknąć całkowicie – może to zatem wymagać kilkukrotnego wykonania tej samej czynności. Zwłaszcza jeśli korzystamy z domowych środków. Jak usunąć plamę z moczu?

 • Po oczyszczeniu plamy wodą oraz odciśnięciu jej za pomocą papierowego ręcznika, zabrudzone miejsce można posypać sodą oczyszczoną. Soda doskonale pochłania płyny oraz neutralizuje zapachy. Czynność należy powtarzać tak długo, aż soda po posypaniu nie będzie wilgotna.
 • Podobnym działaniem charakteryzuje się także mąka kukurydziana, dlatego poleca się wcieranie jej w plamę aż do czasu, gdy pochłonie całą wilgoć.
 • Woda utleniona również uznawana jest za dobry środek pozwalający na zneutralizowanie zapachu moczu. Plamę należy najpierw dobrze osuszyć, a następnie polać wodą utlenioną i pozostawić do wyschnięcia. Warto jednak upewnić się, że nadtlenek wodoru nie uszkodzi materiału. W tym celu powinno się polać powierzchnię w niewidocznym miejscu i poczekać, aż wyschnie.

Oczyszczenie trudnych do usunięcia plam może jednak okazać się niemożliwe jedynie przy pomocy domowych środków. W takich sytuacjach doskonale sprawdzają się preparaty Urine Free, które – dzięki zawartym w składzie bioenzymom – skutecznie neutralizują kryształki kwasu moczowego. Dodatkowo substancje nie powodują alergii, dlatego mogą być używane w pomieszczeniach, w których przebywają seniorzy bądź małe dzieci.

W celu pozbycia się nieprzyjemnego zapachu moczu, ale także innych substancji organicznych (wymiotów, kału), warto również zaopatrzyć się w profesjonalny neutralizator zapachów Seni. To produkt używany między innymi w szpitalach czy DPS-ach i hospicjach, gdzie przebywa wiele osób chorych, co zwykle wiąże się z bardzo intensywnym, specyficznym zapachem – także moczu. Neutralizator w bezpieczny sposób pozwala na pozbycie się nieprzyjemnych woni, a co za tym idzie także na zwiększenie komfortu podopiecznych. 

Jakie wyroby chłonne neutralizują zapach moczu?

Wpływ na samopoczucie podopiecznego, ale także na unoszący się w pomieszczeniach zapach, mają również używane wyroby chłonne i preparaty myjące. Nieodpowiednio dobrany rozmiar pieluchomajtek czy majtek chłonnych może przyczyniać się do częstego przeciekania moczu. Dlatego warto dowiedzieć się, jaki wyrób wybrać dla osoby leżącej. Zwłaszcza one są bowiem narażone na dyskomfort związany z pozostawianiem mokrych plam na ubraniach, fotelach czy materacach.

Dodatkowo warto podkreślić znaczenie odpowiedniej higieny podopiecznego w procesie neutralizowania nieprzyjemnego zapachu moczu. Regularna pielęgnacja i korzystanie z odpowiednich produktów w oczywisty sposób zmniejszają dyskomfort chorego, redukując ryzyko pojawienia się infekcji i odparzeń, które także wiążą się z nieprzyjemnym zapachem. Co istotne, obecne na rynku preparaty zawierają substancje, które redukują wonie, także te intymne. W przypadku kosmetyków Seni Care to pianka do ciała myjąco-pielęgnująca oraz krem myjący 3w1, które w składzie zawierają pochłaniający zapachy Sinodor. To dobry sposób na jednoczesne zadbanie o higienę podopiecznego i zwiększenie jego komfortu dzięki zneutralizowaniu woni moczu.

Nieprzyjemny zapach moczu dla wielu podopiecznych i opiekunów stanowi duży problem, który odbija się na ich komforcie psychicznym. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele produktów doskonale radzących sobie z neutralizowaniem woni organicznych i usuwaniem plam. Obok wyboru odpowiednich wyrobów chłonnych i dbania o higienę chorego, to najlepszy sposób na uniknięcie nieprzyjemności związanych z unoszącym się w pomieszczeniach zapachem moczu.

Najczęściej zadawane pytania

Jak pozbyć się zapachu moczu z tapicerki?

W przypadku obaw związanych z tym, że domowe sposoby, takie jak stosowanie sody oczyszczonej czy też woda utleniona, mogłyby uszkodzić tapicerkę, lepiej sięgnąć po profesjonalne preparaty do czyszczenia tego typu powierzchni, takie jak np. Urine Free. Produkt można bezpiecznie rozpylać na materacach, ubraniach, pościeli, dywanach czy też powierzchniach twardych.

Jak chronić meble przed plamami moczu?

Aby uchronić meble przed zabrudzeniem, stosuje się produkty, takie jak podkłady na łóżko (jednorazowe lub wielokrotnego użytku) czy też podkłady do przewijania. Tego typu wyroby stanowią skuteczną barierę przed wilgocią zarówno podczas codziennej higieny, jak i w przypadku osób z problemem nietrzymania moczu.

Jakie neutralizatory zapachu są najlepsze?

Dobry neutralizator zapachu poradzi sobie z różnymi nieprzyjemnymi zapachami — moczu, pleśni, wymiocin czy też niektórych rodzajów żywności. Tego typu preparaty nie mają na celu maskowania brzydkiego zapachu moczu, lecz jego usuwanie, dodatkowo powinny one być bezpieczne dla skóry oraz przyjazne dla naturalnego środowiska. Wszystkie wspomniane kryteria spełnia profesjonalny neutralizator zapachu Seni.

Jak usunąć zapach moczu z kanapy?

W pierwszym kroku można sięgnąć po domowe metody na brzydkie zapachy, takie jak soda oczyszczona czy też mąka kukurydziana. W uporaniu się z nieprzyjemną wonią pomoże również woda utleniona, sposób ten może się jednak wiązać z ryzykiem uszkodzenia materiału. Najbezpieczniejsze będzie zastosowanie profesjonalnego preparatu do czyszczenia, np. Urine Free.

Jak usunąć zapach moczu z materaca?

Do czyszczenia materacy, mat, podkładów, a także pościeli polecamy profesjonalny preparat usuwający mocz i zabrudzenia organiczne, Urine Free. Preparat wystarczy rozpylić na zabrudzonej powierzchni i pozostawić tak do wyschnięcia, nie należy go wcierać w materiał.

Jak usunąć zapach moczu z podłogi?

W przypadku twardych powierzchni, takich jak drewniana podłoga czy kafelki, polecamy skorzystanie z profesjonalnego preparatu usuwającego zabrudzenia organiczne, Urine Free. Produkt ten wystarczy rozpylić i następnie poczekać do jego wyschnięcia. Jeśli plama jest nadal widoczna, wskazane jest powtórzenie czynności.

UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

 • Napisał: Pola On 2022-10-25
  Rating:
  5.0

  Jakiego środka najlepiej użyć do zneutralizowania zapachu moczu który wsiąknąć w panele? Czy jakiś środek można użyc przed założeniem pieluchy aby zneutralizować zapach moczu ?

  Replied by: Joanna On 2022-10-26 Pani Polu, na rynku istnieje wiele preparatów do neutralizowania nieprzyjemnego zapachu moczu, np. profesjonalny środek Seni Care: (https://www.seni24.pl/profesjonalny-neutralizator-zapachu-seni-500-ml_1117-8576#/1329-pojemnosc-500_m) lub Urine Free (https://www.seni24.pl/urine-free-preparat-usuwajacy-mocz-i-zabrudzenia-organiczne_4235-16993#/1333-pojemnosc-250_ml/3504-zapach-cytrusowo_kwiatowy). Jednocześnie warto wspomnieć, że dobrej jakości pieluchy posiadają specjalny wkład chłonny, który nie tylko równomiernie rozprowadza ciecz i oddziela ją od skóry, ale także wykazuje działanie antybakteryjne i zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Sięgając po takie produkty problem brzydkiej woni powinien zniknąć.

 • Napisał: Lidia On 2020-12-03
  Rating:
  5.0

  Moja mama ma 92 lata i od wczoraj leży,ma problem z nietrzymaniem moczu,ma pieluchy ,basen kaczkę dla kobiet,zmieniam jej podkłady co 2 godz. a nadal śmierdzi moczem dodam że jestem zapachowcem,jaki środek jest najlepszy.

  Replied by: Natalia Witkowska On 2020-12-30 Polecam Profesjonalny Neutralizator Zapachu Seni.
  W jego składzie znajduje się naturalny składnik DeoPlex, który neutralizuje m.in. zapach moczu, kału, wymiotów, czosnku, potu, pleśni, zwierząt.

 • Napisał: Piotr On 2020-02-10
  Rating:
  5.0

  Artykuł wiele mi wyjaśnił. A co jest najlepsze wskazał mi odpowiednią linię produktów do tego typu problemów!
  Więcej takich artykułów ! :-)

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
12 199 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 342 7

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 525 5

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
6 996 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 765 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 648 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
14 666 4

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Jak myć osobę leżącą?
Jak myć osobę leżącą?
17 877 3

Osoby obłożnie chore, leżące, wymagają nie tylko odpowiedniego leczenia ale także higieny i pielęgnacji, która umożliwia utrzymanie czystości i zdrowia...

czytaj więcej