Bella

Na co można dostać dofinansowanie z PFRON 2023?

Przeczytano 10 681
125 Komentarzy
(5)
 

Czas czytania: 3,5 min.

PFRON, czyli Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oferuje wiele różnych dofinansowań dla osób niepełnosprawnych, celem poprawy ich sytuacji życiowej. Na co można dostać dofinansowanie w 2023 roku? Odpowiadamy na to pytanie w artykule.

Na co można dostać dofinansowanie z PFRON 2023?

Dotacje PFRON mogą posłużyć do sfinansowania zakupu wielu różnych towarów oraz usług. Na co można dostać dofinansowanie z PFRON 2023? Oto niektóre z możliwości:

 • dofinansowanie zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych oraz środków pomocniczych;
 • dofinansowanie wynagrodzenia asystenta osobistego, który pomaga osobie niepełnosprawnej w codziennych czynnościach, takich jak np. ubieranie się, mycie czy przygotowywanie posiłków. Aby uzyskać dotację, wymagane jest zaświadczenie lekarskie o konieczności korzystania z usług asystenta osobistego. Osoba, która ma pełnić funkcję asystenta osobistego, musi również spełniać określone wymagania określone przez PFRON;
 • dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą;
 • dofinansowanie na wózek inwalidzki, a także dotacja z przeznaczeniem na zakup części zamiennych, akumulatorów, wyposażenia, naprawę, przegląd techniczny, konserwację czy też renowację tego typu sprzętów;
 • dofinansowanie dla pracodawcy, który zatrudnia osobę niepełnosprawną (w tym również dofinansowanie PFRON dla rencisty). Fakt pobierania renty nie ma wpływu na możliwość uzyskania dofinansowania wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej.

Wysokość dotacji PFRON zależy od indywidualnych potrzeb i sytuacji osoby niepełnosprawnej. Na kwotę dofinansowania dla niepełnosprawnych wpływa również dostępność środków finansowych w Funduszu.

PFRON — dofinansowanie dla niepełnosprawnych można łączyć z innymi dotacjami

Na co jeszcze można wydać środki uzyskane od PFRON? Dofinansowanie dla niepełnosprawnych może obejmować także:

  • kursy i szkolenia, które pomogą osobie niepełnosprawnej zdobyć nowe kwalifikacje i umiejętności zawodowe, co zwiększy szanse na jej zatrudnienie oraz poprawi sytuację materialną. Z dotacji PFRON można sfinansować np. kursy informatyczne lub językowe. Można ją przeznaczyć także na studia podyplomowe oraz szkolenia zawodowe;
  • likwidację barier technicznych oraz utrudnień w budynkach. Dotacja może obejmować montaż podjazdów i platform dla niepełnosprawnych, przebudowę klatki schodowej czy też montaż windy w budynku mieszkalnym;
  • usprawnienie samochodu, tak aby możliwe było prowadzenie auta przez osobę niepełnosprawną lub bezpieczny przewóz osoby niepełnosprawnej. W pojeździe mogą zostać zainstalowane specjalne podnośniki lub rampy, które umożliwiają swobodne wejście i wyjście. Dostosować do potrzeb niepełnosprawnych można również fotele, pedały oraz różne czujniki samochodowe;
  • zakup sprzętu elektronicznego. Dotacja obejmuje w takim przypadku komputer stacjonarny lub laptop oraz inne urządzenia wraz z oprogramowaniem, dzięki któremu można ograniczyć skutki niepełnosprawności. Dodatkowo można uzyskać środki na sfinansowanie szkolenia z użytkowania sprzętu elektronicznego oraz oprogramowania, które zostały zakupione w ramach dotacji.

Warto mieć również świadomość, że dofinansowanie dla niepełnosprawnych z PFRON można łączyć z innymi formami dofinansowania (na określonych warunkach). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby z dotacji skorzystał rencista lub emeryt. Inne możliwości, jeśli chodzi o dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych to także:

 • MOPS — dofinansowanie dla niepełnosprawnych może obejmować: zakup leków, specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego, czy nawet wynajem mieszkania;
 • PCPR — dofinansowanie dla niepełnosprawnych może obejmować: sfinansowanie kosztów opieki pielęgniarskiej, zakup specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego czy też zakup leków.

PFRON — dofinansowanie do remontu pomoże w dostosowaniu mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej

Co jeszcze można sfinansować ze środków PFRON? Dofinansowanie do remontu, budowy lub adaptacji mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej, mającej problem z samodzielnym poruszaniem się, to kolejna z form pomocy, z której warto skorzystać.

Aby ubiegać się o PFRON dofinansowanie 2023 do remontu, wymagane są:

 • orzeczenie o niepełnosprawności lub inna dokumentacja potwierdzająca niepełnosprawność;
 • przedstawienie odpowiedniej dokumentacji, np. umów z podwykonawcami;
 • sporządzenie kosztorysu remontu zgodnie z cenami rynkowymi i realnymi potrzebami osoby niepełnosprawnej;
 • status zamieszkania w mieszkaniu lub domu, które ma zostać wyremontowane lub pisemna zgoda właściciela budynku na przeprowadzenie prac remontowych.

Wysokość dofinansowania wynosi zwykle około 70-80% (maksymalnie 95%) kosztów całego przedsięwzięcia, wiele zależy od aktualnej sytuacji finansowej Funduszu. Osoby niepełnosprawne, które są zainteresowane uzyskaniem dofinansowania PFRON, mogą skorzystać z pomocy w urzędzie gminy, w którym wyznaczono specjalistyczny wydział ds. osób niepełnosprawnych. Dotacje przyznawane są przez PCPR, MOPS lub MOPR. Na naszym blogu także pisaliśmy więcej o dotacjach PFRON, dofinansowanie do remontu łazienki zostało omówione w artykule.

UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

 • Napisał: Andrzej On 2024-05-16
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry.Mój tata ma pierwszą grupę inwalidzką jest jest częściowo sparaliżowany.Jest na emeryturze.Chcemy się dowiedzieć czy jest możliwosć dofinansowania do laptopa żeby zmniejszyć barierę w komunikowaniu.

  Replied by: Joanna On 2024-05-16 Dzień dobry Panie Andrzeju, wszelkie informacje na temat dofinansowania do zakupu sprzętu elektronicznego (np. komputera) znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-zakupu-sprzetu-elektronicznego - zachęcamy do zapoznania się z wytycznymi. W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z placówkami realizującymi świadczenia lub infolinią PFRON.

 • Napisał: Mama On 2024-05-08
  Rating:
  5.0

  Czy możliwe jest starać się o dofinansowanie na auto? Syn z cukrzyca typu 1 często musimy jeździć do szpitala który jest 30km oddalony od nas. Czas jaki pochłania nam dojazd i powrót jest ogromny nawet zajmuje cały dzień gdzie muszę zapewniać posiłki dziecku. Latem może się zdarzyć że insulina która podaje pompa się gotuje co również już może zagrażać kwasicy ketonowej.
  Autem było by o wiele łatwiej dojechać i szybciej.

  Replied by: Joanna On 2024-05-08 Dzień dobry, dofinansowanie PFRON do zakupu samochodu odbywa się w ramach programu "Samodzielność - aktywność - mobilność". Zachęcam do zapoznania się z wytycznymi dotyczącymi świadczenia, a w razie wątpliwości kontakt z infolinią PFRON lub PCPR w regionie Państwa zamieszkania.

 • Napisał: Ela On 2024-05-07
  Rating:
  5.0

  Witam mamy taką sytuację iż córka ma 16 lat stopień umiarkowany przy 05-R datowana niepełnosprawność od urodzenia,uczy się w szkole średniej czy jest możliwość dofinansowania laptopa dla niej? I na przykład drukarki? Jakie dokumenty i gdzie trzebaby złożyć?

  Replied by: Joanna On 2024-05-08 Dzień dobry Pani Elu, wszelkie informacje dotyczące dofinansowania PFRON do zakupu urządzeń elektronicznych znajdują się na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-zakupu-sprzetu-elektronicznego - zachęcamy do zapoznania się z wytycznymi. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skierować zapytanie do PCPR, czyli instytucji rozpatrującej wnioski PFRON.

 • Napisał: Maria On 2024-04-24
  Rating:
  5.0

  Czy POPR może odmówić dofinansowania z PEFRON na lupę elektroniczną 72 letniej osobie mocno niedowidzącej z orzeczeniem umiark. o niepełn. O-04 uzasadniając, że jest w wieku nieprodukcyjnym?

  Replied by: Joanna On 2024-04-25 Dzień dobry Pani Mario, bardzo mi przykro, ale nie umiem odpowiedzieć na Pani pytanie. Dofinansowanie do likwidacji barier w komunikowaniu się (czyli m.in. dofinansowanie do zakupu lupy) przysługuje osobom niepełnosprawnym, których schorzenie utrudnia kontakty z otoczeniem, a zakup odpowiedniego sprzętu taką komunikację ułatwi. Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie rządowej "Dofinansowanie do likwidacji barier w komunikowaniu się nie przysługuje osobom niepełnosprawnym, które w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku uzyskały odpowiednio na ten cel dofinansowanie ze środków PFRON" (https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-likwidacji-barier-w-komunikowaniu-sie). Trudno zatem jednoznacznie odnieść się do odmowy przyznania Państwu tego świadczenia. Zalecałabym konsultację np. z prawnikiem lub choćby infolinią PFRON celem rozwiania wątpliwości.

 • Napisał: Agnieszka On 2024-04-22
  Rating:
  5.0

  dzień dobry, Moja siostra jest niepełnosprawna ,Nie pamiętam jaki stopien ale jest ubezwłasnowolniona, opiekują się rodzice. Nigdy nie korzystała z żadnych dotacji, ulg. Proszę o informację z jakiego programu siostra może skorzystać. Nie ukrywam , ze łazienka wymagałaby remontu do jej niepełnosprawności.

  Replied by: Joanna On 2024-04-22 Dzień dobry Pani Agnieszko, zachęcamy do zapoznania się z możliwościami pomocy ze strony PFRON (https://www.pfron.org.pl/). Ponadto, ze strony ZUS można pobrać darmowy informator dla osób z niepełnosprawnością (https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia). W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z placówkami realizującymi świadczenia. Więcej informacji uzyska Pani także na stronie https://niepelnosprawni.gov.pl/strona-glowna

 • Napisał: Elżbieta On 2024-04-12
  Rating:
  5.0

  Mam pytanie czy są dotacje na rower dla dziecka trójkołowy rehabilitacyjny?

  Replied by: Joanna On 2024-04-17 Dzień dobry, rowery trójkołowe są objęte dofinansowaniem PFRON. O dofinansowanie może ubiegać się każdy, kto ma znaczny, umiarkowany lub lekki stopień niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności w przypadku osób do 16. roku życia. Osoba ubiegająca się o dofinansowanie roweru trójkołowego ze środków PFRON musi posiadać komplet dokumentów wskazujących, że jest to urządzenie wspomagające jej codziennie funkcjonowanie. Rower trójkołowy jest przyznawany głównie osobom ze schorzeniami ruchowymi. Więcej informacji na ten temat udzielą Pani w placówce PCPR lub na infolinii PFRON, do czego serdecznie zachęcam.

 • Napisał: Andi1966 On 2024-04-11
  Rating:
  5.0

  Mam umiarkowany stopień niepełnosprawnosci nie mam renty ani emerytury nie pracuję jestem po laryngoktomi czy należ mi się dofinansowanie do rurek tracheostomijnych i wymienników ciepła HME przedmioty te sa refinansowane przez NFZ al za resztę trzeba płacic dodam jeszcze ze mieszkam z mamą. którą ledwo stać na wykup swoich leków

  Replied by: Joanna On 2024-04-17 Dzień dobry, wymienniki ciepła HME podlegają refundacji. Kryterium przyznawania dofinansowania to całkowita laryngektomia. Rurki tracheotomijne również podlegają dofinansowaniu, w tym wypadku otrzymają je osoby z tracheostomią. Aby móc zakupić sprzęty z refundacją NFZ należy posiadać zlecenie wystawiane przez lekarza (np. w dziedzinie audiologii, foniatrii lub lekarza POZ). W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań zachęcamy do konsultacji z lekarzem.

 • Napisał: Dani On 2024-04-09
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry, chcę kupić skuter z certyfikatem medycznym, mam ponad 85 lat i orzeczenie że mam wadę słuchu (w stopniu lekkim). Jednak ze względu na wiek samodzielne poruszanie się stanowi dla mnie problem. Czy możliwe jest dofinansowanie zakupu skutera inwalidzkiego trójkołowca np.

  Replied by: Joanna On 2024-04-09 Dzień dobry, wszelkie informacje na temat dofinansowania do zakupu skutera inwalidzkiego znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-zakupu-skutera-inwalidzkiego-lub-oprzyrzadowania-elektrycznego-do-wozka-recznego

 • Napisał: Zbigniew K On 2024-04-06
  Rating:
  5.0

  Witam z Oświęcimia.Pytanie :Czy istnieje możliwość zamiany mieszkania z 36 m kwadratowych na większe z fiansowaniem przez PFERON?.PS.Jestem ojcem syna niepełnosprawnego lat 27.Zamieszkujemy razem 3 osoby tzn.Zona ,syn ja.Mamy mieszkanie z jednym pokojem ,czyli pokuj jest wspólony.Czy na tej podstawie mogli byśmy się starać z PFERON u o większe mieszkanie z dopłatą przez tę instytucje.Proszę o odpowiedź.Pozdrawiam.

  Replied by: Joanna On 2024-04-09 Dzień dobry Panie Zbigniewie, niestety nie umiem udzielić odpowiedzi na nurtujące Pana pytanie. PFRON nie sfinansuje zakupu/wynajmu mieszkania, ale proszę zapytać o możliwości w miejscowym PCPR, MOPS lub MOPR. Być może czegoś więcej dowie się Pan także w urzędzie gminy. Życzę wszystkiego dobrego!

 • Napisał: Zbigniew On 2024-04-03
  Rating:
  5.0

  Czy są dofinansowania na skutery w 2024

  Replied by: Joanna On 2024-04-05 Dzień dobry, z naszych informacji wynika, że dofinansowanie PFRON obejmuje również skutery inwalidzkie. Wszelkie informacje na ten temat znajdują się na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-zakupu-skutera-inwalidzkiego-lub-oprzyrzadowania-elektrycznego-do-wozka-recznego

 • Napisał: Bogusia On 2024-04-02
  Rating:
  5.0

  Witam mam umiarkowany stopień niepełnosprawności, choruje między innymi na cukrzycę typu 2 czego powikłaniem są częste hipoglikemię. Jedyna metoda która umożliwia mi kontrolę na tym
  Jest sensor libre , który nie jest dla mnie refundowany , czy mogę ubiegać się o refundację z pefronu jako środek ułatwiający mi życie codzienne ?

  Replied by: Joanna On 2024-04-04 Dzień dobry, sensor FreeStyle Libre 2 podlega refundacji i mogą z niej skorzystać m.in. osoby dorosłe z cukrzycą typu 1 lub 3 albo z innymi typami cukrzycy wymagającymi co najmniej 3 wstrzyknięć insuliny na dobę (intensywna insulinoterapia). NFZ refunduje 80%, a zatem pacjent musi dopłacić 20% kwoty. Proszę omówić z lekarzem temat potencjalnej refundacji w Pani przypadku. Jeżeli kwalifikuje się Pani do dofinansowania, lekarz wystawi stosowne zlecenie, na mocy którego zrealizuje Pani zakup z dopłatą NFZ.

 • Napisał: Mario On 2024-03-29
  Rating:
  5.0

  Witam,
  Jeśli osoba ma drugą grupę leczy się na depresję już od 10 lat czy jest szansa na dofinansowanie z PEFRON do remontu łazienki.

  Replied by: Joanna On 2024-04-02 Dzień dobry, aby otrzymać dofinansowanie PFRON do likwidacji barier architektonicznych, należy posiadać orzeczenie o niepełnosprawności (niezależnie od stopnia), mieć trudności w samodzielnym poruszaniu się oraz być właścicielem nieruchomości lub użytkować ją wieczyście - w innym wypadku wymagana będzie zgoda właściciela nieruchomości na przeprowadzenie remontu. Szczegółowe informacje na temat świadczenia znajdują się na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-likwidacji-barier-architektonicznych

 • Napisał: Lusia On 2024-03-25
  Rating:
  5.0

  Witam jestem na rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy ale nie mam orzeczenia o niepełnosprawności czy mogę ubiegać się o dofinansowanie do aparatu słuchowego.

  Replied by: Joanna On 2024-03-26 Dzień dobry, możliwość dofinansowania PFRON do zakupu aparatu słuchowego przysługuje jedynie osobom z orzeczoną niepełnosprawnością słuchową. Więcej na temat tego świadczenia przeczyta Pani na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-zakupu-przedmiotow-ortopedycznych-i-srodkow-pomocniczych

 • Napisał: Justyna On 2024-03-20
  Rating:
  5.0

  Jakie warunki musi spełnić osoba aby dostać dofinansowanie e asystenta osobistego?

  Replied by: Joanna On 2024-03-21 Dzień dobry Pani Justyno, wsparcie asystenta przysługuje dorosłym osobom niepełnosprawnym w stopniu znacznym lub umiarkowanym, które wymagają usług asystenta w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym. Wsparcie asystenta mogą uzyskać także dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami lub orzeczeniem równoważnym. Aby korzystać z pomocy asystenta wśród wskazań musi znajdować się konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczność codziennego współudziału opiekuna w procesie leczenia, rehabilitacji, edukacji.

 • Napisał: Jurek On 2024-03-06
  Rating:
  5.0

  jestem na pierwszej grupie inwalidzki czy mogę ubiegać się o samochód lub komputer

  Replied by: Joanna On 2024-03-06 Panie Jurku, wszelkiego rodzaju świadczenia PFRON dla osób z niepełnosprawnością zostały uwzględnione na stronie Funduszu: https://portal-sow.pfron.org.pl/opencms/export/sites/pfron-sow/sow/baza-wiedzy/informator/osoby-niepelnosprawne/ - zachęcam do zapoznania się z możliwościami.

 • Napisał: Kasia On 2024-03-03
  Rating:
  5.0

  Mam dziecko 4 latka z orzeczeniem o niepełnosprawności i kształceniem specjalnym autyzm atypowy sprzężenie z zaburzeniami mowy afazja ruchowa zaburzenia sensoryczne i pytanie czy mogę starać się o dofinansowanie do zrobienia pokoju sensorycznego ?

  Replied by: Joanna On 2024-03-04 Pani Kasiu, byłoby to dofinansowanie PFRON do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego. Celem dofinansowania jest pomoc finansowa przy zakupie sprzętów, przyrządów i urządzeń wspierających funkcjonowanie i rehabilitację osób niepełnosprawnych w ich miejscu zamieszkania. Wszelkie informacje na temat tego świadczenia znajdzie Pani na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-zakupu-sprzetu-rehabilitacyjnego
  W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu z infolinią PFRON lub bezpośrednio z jednostką realizującą wnioski.

 • Napisał: Wioletta On 2024-03-01
  Rating:
  5.0

  Witam serdecznie jeżeli ja pracuję to czy pracodawca załatwia mi ten fundusz z pefronu jestem osobą nie dowodząca nie otrzymuje żadnej rety tylko pracuję pozdrawiam serdecznie Wiola

  Replied by: Joanna On 2024-03-04 Pani Wioletto, jako osoba niepełnosprawna może Pani skorzystać z różnego rodzaju świadczeń - o wiele z nich należy o nie wnioskować indywidualnie, a nie za pośrednictwem pracodawcy. Proszę pamiętać, że osoby niepełnosprawne posiadają wiele uprawnień pracowniczych, np. skrócony dzień pracy przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia oraz dodatkowe dni urlopowe. Zachęcamy do zapoznania się z możliwościami pomocy ze strony PFRON (https://www.pfron.org.pl/). Ponadto, ze strony ZUS można pobrać darmowy informator dla osób z niepełnosprawnością (https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia). W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z placówkami realizującymi świadczenia.

 • Napisał: Ewelina On 2024-02-28
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry chciałabym zapytać czy dofinansowanie do laptopa ze specjalnym programem dla dziecka wynosi tyle ile gmina ma środków ? Bo czytam komentarze mam które dostały takie dofinansowanie to 90% kosztów czy to prawda?

  Replied by: Joanna On 2024-02-28 Dzień dobry, maksymalna kwota dofinansowania do zakupu sprzętu elektronicznego wynosi odpowiednio:
  - dla osoby niewidomej – 26.500 zł, z czego na urządzenia brajlowskie - 16.500 zł,
  - dla pozostałych osób z dysfunkcją narządu wzroku i znacznym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniem o niepełnosprawności – 10.000 zł,
  - dla osoby z dysfunkcją narządu wzroku i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności – 10.000 zł,
  - dla osoby z dysfunkcją narządu słuchu i znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniem o niepełnosprawności – 6.000 zł.

  Decyzję o wysokości dofinansowania podejmuje realizator na podstawie oceny wniosku, dlatego bardzo ważne jest, aby uzasadnić potrzebę zakupu.
  Udział własny wnioskodawcy: co najmniej 10% ceny brutto zakupu/usługi.
  Wszelkie informacje na ten temat znajdzie Pani na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-zakupu-sprzetu-elektronicznego

 • Napisał: Stanisław On 2024-02-27
  Rating:
  5.0

  Mam pytanie dotyczące dofinansowania z PFRON, chcę zapytać czy PFRON dofinansuje zakup telefonu komórkowego jest wszędzie mowa i laptopach i innym sprzęcie ale nie ma nigdzie informacji o telefonach, mam pierwszą grupę inwalidzką problemy z wychodzeniem z domu poruszam się o kulach i balkoniku lat 74

  Replied by: Joanna On 2024-02-27 Dzień dobry Panie Stanisławie, dofinansowaniem w ramach likwidacji barier w komunikowaniu się ze środków PFRON nie mogą być objęte telefony komórkowe (iPhony). Wyjątek stanowi klawiszowy telefon komórkowy w pełni udźwiękowiony, zaprojektowany z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących.

 • Napisał: Marek On 2024-02-26
  Rating:
  5.0

  Czy mogę starać się o dofinansowanie działalnosci gospodarczej i kupna samochodu

  Replied by: Joanna On 2024-02-27 Dzień dobry Panie Marku, wszelkie informacje na temat dofinansowania do zakupu samochodu znajdują się na stronie:
  https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-dofinansowanie-zakupu-samochodu-osobowego
  Natomiast informacje dotyczące dofinansowania do działalności gospodarczej znajdują się na stronie:
  https://www.pfron.org.pl/osoby-niepelnosprawne/dofinansowanie-dzialalnosci-gospodarczej/

 • Napisał: Małgorzata On 2024-02-25
  Rating:
  5.0

  Witam serdecznie mam pytanie czy dostanę dofinansowanie do barier architektonicznych konkretnie chodzi o brodzik z kabiną i montaż wraz z remontem.Mam grupę niepełnosprawności umiarkowana mam 71 lat mieszkam w starym domu i mam wannę i trudnosci z prostymi czynnościami mieszkam na ll piętrze choruje na RZS.osteoropoze.i zwyrodnienie kręgosłupa mam zaburzenia równowagi i zawroty głowy.Czy mogę złożyć wniosek.Bardzo dziękuję za informację.

  Replied by: Joanna On 2024-02-26 Dzień dobry Pani Małgorzato, temat dofinansowania do remontu łazienki dla osób niepełnosprawnych omówiliśmy w innym naszym artykule - zachęcamy do lektury: https://www.seni24.pl/poradnik/Wpis/206-dofinansowanie-pefron-do-remontu-lazienki-jakie-sa-warunki-jak-wnioskowac-jakie-artykuly-warto-kupic

 • Napisał: Leszek On 2024-02-21
  Rating:
  5.0

  Hi, mieszkam poza Polską i jestem inwalidą , nie mogę chodzić, poruszam się przy pomocy kul. Mam potwierdzone inwalictwo i otrzymuje pomoc od kraju gdzie mieszkam, np; ekstra pieniądze , samochód itp. Jakbym chciał na stałe przeprowadzić się do Polski , mieszkam poza Polską ponad 30 lat, czy otrzymam pomoc od polskiego państwa ?
  Głównie interesuje mnie od czego czy kogo zacząć żeby otrzymać pomoc finansową i pomoc tzw. rzeczową od naszego państwa.
  Z poważaniem
  Leszek
  PS
  Urodziłem się w Toruniu i mam numer PESEL

  Replied by: Joanna On 2024-02-22 Dzień dobry Panie Leszku, uprzejmie nadmieniamy, że jako osoba niepełnosprawna może Pan skorzystać w Polsce z różnego rodzaju świadczeń. Zachęcamy do zapoznania się z możliwościami pomocy ze strony PFRON (https://www.pfron.org.pl/). Ponadto, ze strony ZUS można pobrać darmowy informator dla osób z niepełnosprawnością (https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia). W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z placówkami realizującymi świadczenia.

 • Napisał: Ania On 2024-02-12
  Rating:
  5.0

  Czy mając pierwszą grupę niepełnosprawności z ogólnego stanu zdrowia można ubiegać się o dofinansowanie np.do zakupu laptopa.

  Replied by: Joanna On 2024-02-13 Dzień dobry Pani Aniu, wszystkie informacje na temat form dofinansowania dla danej grupy niepełnosprawności znajdują się na stronie PFRON - zachęcamy do zapoznania się: https://portal-sow.pfron.org.pl/opencms/export/sites/pfron-sow/sow/baza-wiedzy/informator/osoby-niepelnosprawne/

 • Napisał: Andrzej On 2024-02-05
  Rating:
  5.0

  Witam Posiadam orzeczenie o niepelnosorawnosci w stopniu umiarkowanym . Przez 2 lata mialem stwierdzona niezdolnosc do pracy. W lipcu 2023 Powiatowa Komisja ds orzekania o niepelnosprawnosci wydala decyzje ze moge pracowac ze wzgl na poprawe mojego zdrowia zachowujac stopien niepelnosprawnosci. Mimo uplywu 6 miesiecy nie udalo mi sie znalezc pracy. Mysle o zalozeniu dzialalnosci gospodarczej. Mam tytul technika budowlanego. Od dawna intetesuje sie architektura i projektowaniem wnetrz. Potrzebuje komputer i oprogramowanie. Nawiazalem wspolprace z firma ogolnopolska z branzy ktora zapewni mi potrzebny komputer, oprogramowanie i pakiet szkolen. Koszt ok 20 000 pln. Czy moge liczyc na dofinansowanie. Nie pobieram renty/ emerytury. Mam zasilek staly z MOPR w wysokosci 1 000 pln miesiecznie. Po oplaceniu rachunkow zostaje mi 600.pln na zycie. Chce to zmienic; realizowac swoje pasje i na tym zarabiac aby sie utrzymac i godnie zyc. Pozdrawiam Andrzej

  Replied by: Joanna On 2024-02-05 Panie Andrzeju, co do zasady dofinansowanie do zakupu komputera może otrzymać osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, która posiada dysfunkcję narządu wzroku oraz jest w wieku aktywności zawodowej lub jest zatrudniona.
  Wszelkie informacje na temat dofinansowania do zakupu komputera oraz udziału w szkoleniach komputerowych znajdują się na stronach rządowych:
  https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-zakupu-sprzetu-elektronicznego
  https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-udzialu-w-szkoleniach-komputerowych
  Zachęcam do zapoznania się z wytycznymi.

 • Napisał: Elzbieta On 2024-01-31
  Rating:
  5.0

  Czy emerytka z orzeczeniem o niepełnosprawności znacznym 1 grupa może ubiegać się o dofinansowanie na samochód

  Replied by: Joanna On 2024-02-01 Pani Elżbieto, wszelkie informacje dotyczące dofinansowania PFRON do zakupu samochodu znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-dofinansowanie-zakupu-samochodu-osobowego

 • Napisał: Ola On 2024-01-31
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry. Jestem osobą niepełnosprawną od urodzenia. Od 18 roku życia posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności na który do niedawna składały się: wada słychu, wada układu moczowego oraz RZS. W ubiegłym roku miałam wylew do gałki ocznej w efekcie czego widzenie w jednym oku jest znikome. Złożyłam więc nowy wniosek o dopisanie tej niepełnosprawności do orzeczenia. Oczywiście symbol dotyczący wady wzroku został dopisany do orzeczenia ale zabrano mi symbol odpowiadający wadzie słuchu uzasadnuajac to tym że na orzeczeniu mogą być tylko trzy symbole. Czy w takiej sytuacji mogę starać się o dofinansowanie do aparatów słuchowych?

  Replied by: Joanna On 2024-02-01 Dzień dobry Pani Olu, rzeczywiście - możliwość dofinansowania PFRON do zakupu aparatu słuchowego przysługuje jedynie osobom z orzeczoną niepełnosprawnością słuchową. Więcej na temat tego świadczenia przeczyta Pani na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-zakupu-przedmiotow-ortopedycznych-i-srodkow-pomocniczych

 • Napisał: Estera On 2024-01-31
  Rating:
  5.0

  Jestem na pierwszej grupie otrzymanej z KRUSu co mogę się starać

  Replied by: Joanna On 2024-01-31 Dzień dobry, jako osoba niepełnosprawna może Pani skorzystać z różnego rodzaju świadczeń. Zachęcamy do zapoznania się z możliwościami pomocy ze strony PFRON (https://www.pfron.org.pl/). Ponadto, ze strony ZUS można pobrać darmowy informator dla osób z niepełnosprawnością (https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia). W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z placówkami realizującymi świadczenia.

 • Napisał: Zdzisław On 2024-01-30
  Rating:
  5.0

  Czy jest możliwe uzyskanie dofinansowania na montaż pomp ciepła jako ogrzewanie dla osoby niepełnosprawnej z funduszu PFRON

  Replied by: Joanna On 2024-01-31 Dzień dobry, z naszych informacji wynika, że PFRON nie realizuje dofinansowania do pomp ciepła i innych źródeł ogrzewania. Istnieją jednak programy rządowe, takie jak Moje Ciepło lub Czyste Powietrze - być może z któregoś z nich będzie Pan mógł skorzystać. Proszę podpytać o to np. w Pana gminie.

 • Napisał: Jerzy On 2024-01-28
  Rating:
  5.0

  Lat 86. Samotny. Orzeczona znaczna niepełnosprawność. Czy mógłbym otrzymać dofinansowanie na zakup zmywarki do kuchni? I jeżeli tak, to jak to załatwiać?

  Replied by: Joanna On 2024-01-29 Dzień dobry Panie Jerzy, osoby z niepełnosprawnością mogą skorzystać z dofinansowania do likwidacji barier technicznych. Dofinansowanie przysługuje każdemu, kto ma potrzeby wynikające z niepełnosprawności, mogące być zrealizowane dzięki dofinansowaniu, a przedmiot wniosku umożliwi lub w znacznym stopniu ułatwi osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontakty z otoczeniem. Wysokość dofinansowania wynosi do 95% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. Więcej informacji na ten temat na pewno udzieli Panu miejscowy PCPR, MOPS lub MOPR, które przyjmują wnioski o dofinansowanie. Ponadto, szczegóły znajdzie Pan także na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-likwidacji-barier-technicznych

 • Napisał: Kazimierz barwicki On 2024-01-24
  Rating:
  5.0

  Proszę o udzielenie mi informacji w następującej sprawie: jestem inwalidą I grupy od 2009 roku i mam orzeczony mały stopień niepełnosprawności, czy mogę ubiegać się o dopłatę na zakup sprzętu elektronicznego/laptopa/.Jakie kryteria muszę spełniać i jakie są formalności.

  Replied by: Joanna On 2024-01-25 Panie Kazimierzu, dawna I grupa inwalidzka to obecnie znaczny stopień niepełnosprawności. Dawna grupa III to lekki stopień niepełnosprawności. Dofinansowanie do zakupu sprzętu elektronicznego przysługuje osobie, która:
  - posiada znaczny stopień niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności oraz dysfunkcję obu kończyn górnych lub narządu wzroku, a jednocześnie jest w wieku poniżej 18 lub w wieku aktywności zawodowej lub jest zatrudniona,
  - posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz dysfunkcję narządu wzroku, a także jest w wieku aktywności zawodowej lub jest zatrudniona,
  - posiada orzeczenie o niepełnosprawności albo znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz dysfunkcję narządu słuchu, a jednocześnie jest w wieku do lat 18 lub w wieku aktywności zawodowej lub jest zatrudniona.
  Wszystkie informacje na temat dofinansowania do zakupu sprzętu elektronicznego znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-zakupu-sprzetu-elektronicznego

 • Napisał: Darek On 2024-01-23
  Rating:
  5.0

  Jestem osobą ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Utrzymuje się tylko z zasiłku stałego i świadczenia pielęgnacyjnego, razem ok 1000zl. Razem ze mną zamieszkuje moja mama która ma 85lat i też znaczny stopień niepełnosprawności. Jej renta to 2300zl. Dużo choruje i dużo wydaje na leki. Często brak jest nam na opłaty, w związku z tym chciałbym zapytać się czy w naszej sytuacji przysługuje nam dofinansowywanie do mieszkania którego ja jestem właścicielem lub też jakąś pomoc np przy zakupie leków dla mamy. Bardzo proszę o informację za co dziekuje

  Replied by: Joanna On 2024-01-24 Panie Darku, osoba, która ukończyła 75 lat ma prawo do pobierania tzw. dodatku pielęgnacyjnego z ZUS. Jego wysokość na chwilę obecną wynosi 294,39 zł (od marca 2024 roku ma nastąpić jego waloryzacja do 324,39 zł). Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobom powyżej 75. roku życia automatycznie, powinien być wypłacany razem z emeryturą. Ponadto, osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności mogą skorzystać bez kolejki z obsługi w aptece, a ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych korzystać bez skierowania. Nie dotyczą ich też limity finansowania świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu rehabilitacji leczniczej, a także w okresach użytkowania wyrobów medycznych. O ilości miesięcznego zaopatrzenia w wyroby medyczne decyduje osoba uprawniona do wystawienia zlecenia. Jako osoby z niepełnosprawnością możecie też Państwo skorzystać z tzw. ulgi rehabilitacyjnej, czyli odliczenia od podatku wydatków poniesionych np. na rehabilitację czy zakup wyrobów medycznych. Więcej o tej uldze przeczyta Pan na stronie: https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/ulga-rehabilitacyjna/. Osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności mogą się także ubiegać o różnego rodzaju dofinansowania ze strony PFRON - więcej na ten temat przeczyta Pan na stronie: https://portal-sow.pfron.org.pl/opencms/export/sites/pfron-sow/sow/baza-wiedzy/informator/osoby-niepelnosprawne/. Możliwości jest bardzo dużo, nie sposób wymienić ich w tym miejscu. Zachęcam do pobrania darmowego informatora ZUS dla osób z niepełnosprawnością, w który zostały zawarte najważniejsze informacje: https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia. W razie dodatkowych pytań proszę kontaktować się z placówkami realizującymi świadczenia. Życzę wszystkiego dobrego!

 • Napisał: Anna On 2024-01-18
  Rating:
  5.0

  Wciąż złożyć wniosek o dofinansowanie do podnośnika nie wiem jak wypełnić uzasadnienie składanego wniosku ze wskazaniem potrzeb jak to napisać żeby miało ręce i nogi.

  Replied by: Joanna On 2024-01-19 Pani Anno, podnośniki dedykowane osobom z niepełnosprawnością pełnią kluczową rolę w procesie rehabilitacji oraz ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Te urządzenia umożliwiają podnoszenie, opuszczanie i przemieszczanie pacjentów, którzy zmagają się z ograniczoną lub utraconą zdolnością do poruszania się. Przed zakupem odpowiedniego podnośnika istotne jest zdefiniowanie jego wielkości, przeznaczenia, rodzaju sterowania oraz typu nosidła. Podnośniki są szczególnie korzystne dla osób częściowo lub całkowicie unieruchomionych, które poruszają się na wózku inwalidzkim. Dodatkowo, znajdują zastosowanie u osób z amputacją, deformacją kończyn czy uszkodzeniem i sztywnością stawów. Starsze osoby oraz pacjenci z chorobami układu krążenia również czerpią korzyści z korzystania z tych urządzeń, które znacząco ułatwiają mobilność oraz codzienne czynności życiowe. Wybór podnośnika należy wcześniej skonsultować ze specjalistą, który dobierze odpowiedni model. Można przypuszczać, że w dokumencie uzasadniającym potrzebę zakupu takiego sprzętu należy umieścić korzyści płynące ze stosowania podnośnika z uwzględnieniem schorzenia użytkownika. Jednym słowem - w jaki sposób sprzęt tego typu ułatwi lub umożliwi choremu codzienne funkcjonowanie. W razie jakichkolwiek pytań zalecam, aby skonsultowała się Pani z infolinią PFRON lub jednostką realizującą świadczenia w Pani regionie.

 • Napisał: Małgorzata On 2024-01-17
  Rating:
  5.0

  Czy można otrzymać dofinansowanie z PFRON na pieluchy dla osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności ?

  Replied by: Joanna On 2024-01-17 Dzień dobry Pani Małgorzato, samo orzeczenie o niepełnosprawności nie uprawnia do otrzymania refundacji NFZ do wyrobów chłonnych. Więcej na temat przyznania tego świadczenia przeczyta Pani w innym artykule z naszego poradnika, który kompleksowo przybliża temat dofinansowania: https://www.seni24.pl/poradnik/Wpis/12-refundacja-pieluchomajtek-i-innych-wyrobow-chlonnych-jak-z-niej-skorzystac

 • Napisał: Patrycja On 2024-01-15
  Rating:
  5.0

  Jestem osobą z SM z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Jestem zatrudnion w firmie jednoosobowej i teraz pytanie jaka jest szansa na to by pracodawca dostal dofinansowanie na moje wynagrodzenie??

  Replied by: Joanna On 2024-01-17 Dzień dobry, pracodawcy zatrudniającemu osoby niepełnosprawne przysługuje ze środków PFRON miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego, o ile pracownik ten został ujęty w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych prowadzonej przez PFRON. Uprawnieni do otrzymania dofinansowania są m.in. pracodawcy zatrudniający mniej niż 25 osób w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.
  Więcej na ten temat przeczyta Pani na stronie: https://niepelnosprawni.gov.pl/art,17,dofinansowanie-do-wynagrodzen-osob-niepelnosprawnych

 • Napisał: Emilka On 2024-01-10
  Rating:
  5.0

  Czy s peron mając dziecko niepełnosprawne można starać się o zakup pralki lub dofinansowanie

  Replied by: Joanna On 2024-01-11 Pani Emilio, niestety, pralka nie jest objęta dofinansowaniem PFRON. Pełen wykaz form wsparcia z ramienia PFRON znajduje się na stronie: https://portal-sow.pfron.org.pl/opencms/export/sites/pfron-sow/sow/baza-wiedzy/informator/osoby-niepelnosprawne/

 • Napisał: Misia yogi 12$ On 2024-01-09
  Rating:
  5.0

  Czy mogę uzyskać dofinansowanie do zakupu łóżka rehabilitacyjnego

  Replied by: Joanna On 2024-01-09 Dzień dobry, osoba niepełnosprawna może skorzystać z dofinansowania do zakupu łóżka rehabilitacyjnego. Szczegóły dotyczące tej dotacji znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-zakupu-sprzetu-rehabilitacyjnego

 • Napisał: Piotr On 2024-01-06
  Rating:
  5.0

  W miasteczku gdzie obecnie mieszkam jak widzą mnie Ze samodzielnie chodzę Nie jestem na wózku To za plecami kpią i się śmieją ..
  I Pani oznajmiła z MOPS że do czerwca nie mam co u nich szukać
  Miałem wypadek w drodze do pracy w roku 2007
  Ledwo przeżyłem
  Rozwałkowane kręgi kręgosłupa th i inne urazy kręgosłupa ,wielonarządowe urazy ciała w tym poparzenia wewnętrzne i zewnętrzne , Uszkodzone kolana , i inne choroby nabyte ..
  Nie otrzymałem z tego tytułu ani żadnego wsparcia finansowego ani pomocy każdego dnia
  Dziś nie jestem w stanie sam się ubrać aby wyjść z domu
  Niedawno miałem wywrotkę na lodzie pokrytym śniegiem Ból niesamowity ..nawet na okrojona rehabilitację nie poszłem piechotą /nie mam pojazdu /..tam nie ma odpowiednich zabiegów dla mnie ..Szukałem /ogłaszałem zbiórki i ZERO WSPARCIA .. Tak jakbym był już od 2007 roku umarły ..
  Samotny kawaler po 50 ..
  Jak żyć ? wegetować ..
  Nie mając renty z tego tytułu ..ani żadnego odszkodowania z tego tytułu Gdyż wszyszcy Pracodawcy są zwolnieni z tych składek od 2007 r Tak chciał Rząd i wielki Biznes
  To smutne ..życie samotne ..
  05R stopień Umiarkowany
  Już nie oczekuję na nic
  Tylko zamieszczam Przestrogę dla innych co pracują .. aby zadbali o siebie .. wykupili Ubezpieczenia na ten tytuł Inaczej będą tak jak ja żyć w Polsce .. Miłego Dnia Tobie ..

  Replied by: Joanna On 2024-01-10 Panie Piotrze, bardzo Panu współczuję. Przede wszystkim ze względu na stan zdrowia, niepozwalający normalnie funkcjonować, ale także mając na uwadze poczucie Pana osamotnienia. Dziękujemy, że podzielił się Pan swoją historią z nami i innymi czytelnikami - zgadzamy się, że ubezpieczenie na życie jest sprawą szalenie istotną, ponieważ zabezpiecza nas finansowo w przypadku podobnych tragedii. Nie jesteśmy placówką udzielającą dotacji, zatem nie możemy Panu pomóc w tym zakresie. Chcielibyśmy jednak nadmienić, że jako osoba niepełnosprawna może Pan liczyć na różnego rodzaju formy wsparcia - zachęcamy, aby zapoznał się Pan bezpłatnym z informatorem dla osób z niepełnosprawnością, który można pobrać ze strony ZUS: https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia. Nie wiemy, z czego wynika odmowa bieżącego wsparcia z MOPS, dlatego trudno nam się ustosunkować do tej decyzji. Życzymy Panu, mimo wszystko, dużo sił i zdrowia.

 • Napisał: Kasia On 2024-01-03
  Rating:
  5.0

  Mój mąż ma stopień znaczny
  z powodu wzroku jstem jego opiekunek mam pytanie czy mogę ubiegać się o dofinansowanie do auta?

  Replied by: Joanna On 2024-01-05 Dzień dobry Pani Kasiu, wszelkie informacje na temat dofinansowania do zakupu samochodu znajdują się na stronie:
  https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-dofinansowanie-zakupu-samochodu-osobowego

 • Napisał: Jola On 2024-01-01
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry, szwagierka ma 2 gr. inwalidzką - mózgowe porażenie dziecięce oraz pistępujaca degeneracja siatkówki - czy może mieć sfinansowany zakup laptopa? Jeśli tak, to co musimy zrobić, by takowy otrzymała?

  Replied by: Joanna On 2024-01-03 Dzień dobry, z dofinansowania PFRON do zakupu sprzętu elektronicznego mogą skorzystać m.in. osoby posiadające umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz dysfunkcję narządu wzroku, a jednocześnie są w wieku aktywności zawodowej lub są zatrudnione. Więcej na temat tego świadczenia znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-zakupu-sprzetu-elektronicznego

 • Napisał: Danuta On 2023-12-30
  Rating:
  5.0

  Czy osoba niepełnosprawna może złożyć wniosek o dofinansowanie do zakupu telefonu

  Replied by: Joanna On 2024-01-05 Pani Danuto, przedmiotem dofinansowania PFRON w ramach programu o likwidacji barier w komunikowaniu się jest zakup sprzętu lub wykonanie usług, które umożliwią lub w znacznym stopniu ułatwią osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych codziennych czynności bądź kontaktowanie się z otoczeniem. O dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych może starać się osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Sprzęt objęty dofinansowaniem powinien jednak cechować się indywidualnym przeznaczeniem, a jednocześnie być urządzeniem specjalistycznym - wspomagającym samodzielne funkcjonowanie osoby niepełnosprawnej. Sam w sobie telefon komórkowy, nie spełniający określonych norm dla osób niepełnosprawnych, może nie zostać objęty dofinansowaniem. Zalecam jednak, aby skonsultowała Pani tę sprawę z infolinią PFRON lub bezpośrednio z jednostką rozpatrującą wnioski w Pani regionie.

 • Napisał: Janina On 2023-12-29
  Rating:
  5.0

  Witam,mam orzeczenie ZUS o grupie inwalidzkiej w stopniu umiarkowanym . Od kilku lat nie otrzymuje dofinansowania na wczasy rehabilitacyjne . Czy odmowa z PEFRONu jest właściwa ?

  Replied by: Joanna On 2024-01-03 Pani Janino, z dofinansowania do turnusu rehabilitacyjnego może skorzystać osoba niepełnosprawna posiadająca stosowne skierowanie od lekarza. Jeżeli przedkłada je Pani w urzędzie razem z wnioskiem o dofinansowanie, to trudno powiedzieć, z czego wynika odmowa przyznania dotacji. Więcej na temat dofinansowania przeczyta Pani na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-turnusu-rehabilitacyjnego

 • Napisał: Małgorzata On 2023-12-29
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry jestem osobą niepełnosprawna z ropniem znacznym chciałabym się dowiedzieć czy mogę się starać o auto z peronu

  Replied by: Joanna On 2023-12-29 Dzień dobry Pani Małgorzato, wszelkie informacje na temat dofinansowania do zakupu samochodu znajdują się na stronie:
  https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-dofinansowanie-zakupu-samochodu-osobowego

 • Napisał: Wojciech On 2023-12-28
  Rating:
  5.0

  Czy mogę starać się o dotację na robót , który sprząta

  Replied by: Joanna On 2023-12-29 Dzień dobry, niestety nie, dotacje PFRON nie obejmują takiego sprzętu. Pełen wykaz świadczeń PFRON znajduje się na stronie: https://portal-sow.pfron.org.pl/opencms/export/sites/pfron-sow/sow/baza-wiedzy/informator/osoby-niepelnosprawne/

 • Napisał: Mam pierwszą grupę inwalidzką jestem niewidomy ,mieszkam z przyrodnim bratem jestem sierotą moja rodzina chcieli mnie odać do przytułku On 2023-12-28
  Rating:
  5.0

  Jestem sierotą

  Replied by: Joanna On 2023-12-29 Dzień dobry, jako osoba niepełnosprawna w stopniu znacznym może Pan skorzystać z różnego rodzaju świadczeń PFRON. Pełna ich lista znajduje się na stronie: https://portal-sow.pfron.org.pl/opencms/export/sites/pfron-sow/sow/baza-wiedzy/informator/osoby-niepelnosprawne/
  Zachęcam też do zapoznania się z Informatorem ZUS dla osób z niepełnosprawnością, w którym znajdują się wszystkie możliwe formy wsparcia:
  https://www.zus.pl/documents/10182/167496/Informator+dla+os%C3%B3b+z+niepe%C5%82nosprawno%C5%9Bci%C4%85.pdf
  Jest ich na tyle dużo, że nie sposób wymienić wszystkie w jednej odpowiedzi. Proszę zapoznać się z podanymi stronami, a w razie konieczności rozmawiać bezpośrednio z instytucjami realizującymi dotacje.

 • Napisał: Eliza On 2023-12-27
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry otrzymałam na męża dofinasowanie do wózka elektrycznego z aktywnego samorządu ,moje pytanie brzmi czy mogę również starac się o dofinasowanie z Pefron na zakup auta do przewozu męża. Mąż ma znaczny stopień niepełnosprawności i porusza się tylko na wózku elektrycznym

  Replied by: Joanna On 2023-12-27 Dzień dobry Pani Elizo, wszelkie informacje na temat dofinansowania do zakupu samochodu znajdują się na stronie:
  https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-dofinansowanie-zakupu-samochodu-osobowego

 • Napisał: Marza On 2023-12-26
  Rating:
  5.0

  Witam.Czy malzenstwu w wieku76 77 lat posiadającym znaczny st niepełnosprawnosci mogę ubiegać się o dofinansowanie do remontu łazienek w domu jednorodzinnym.Jeśli tak to gdzie?Pozdrawiam

  Replied by: Joanna On 2023-12-27 Dzień dobry, wszelkie informacje na temat dofinansowania PFRON do remontu łazienki dla osób niepełnosprawnych zawarliśmy w artykule:
  https://www.seni24.pl/poradnik/Wpis/206-dofinansowanie-pefron-do-remontu-lazienki-jakie-sa-warunki-jak-wnioskowac-jakie-artykuly-warto-kupic
  Zachęcamy do lektury!

 • Napisał: Rafal On 2023-12-19
  Rating:
  5.0

  Chciałbym zapytać na jakie dofinansowanie mogę się starać dla dwujki dzieci z autyzmem? Dziękuję

  Replied by: Joanna On 2023-12-21 Panie Rafale, autyzm nie jest równoznaczny z niepełnosprawnością, ale zdarza się, że podczas diagnozy autyzmu u dzieci pojawia się jednocześnie dodatkowa diagnoza dotycząca niepełnosprawności intelektualnej. Aby dziecko zostało uznane za niepełnosprawne w placówce edukacyjnej (szkole, przedszkolu), musi posiadać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez Poradnię Psychologiczno–Pedagogiczną. Natomiast, aby skorzystać z zasiłku, świadczenia pielęgnacyjnego, ulgi rehabilitacyjnej i różnego rodzaju dofinansowań z PFRON, dziecko musi posiadać orzeczenie o niepełnosprawności. Takie orzeczenie wydaje Powiatowy lub Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

 • Napisał: Stanisław On 2023-12-17
  Rating:
  5.0

  PCPR co to znaczy ?

  Replied by: Joanna On 2023-12-18 Panie Stanisławie, PCPR to skrót od nazwy Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Jest to jednostka samorządu terytorialnego, która świadczy pomoc rodzinom w trudnej sytuacji życiowej.

 • Napisał: Jakub On 2023-12-13
  Rating:
  5.0

  Witam zamierzam zatrudnić osoby niepelnosprawne do firmy budowlanej, ale nie w charakterze pracownika na budowiea raczej pompcy w organizacji pracy, zatowarowania ( elementy lekkie ) częsciowo do prac związanych z dokumentacją firmy, czy w takim przypadku moge starać sie o jakąś pomoc z PEFRON?

  Replied by: Joanna On 2023-12-14 Dzień dobry Panie Jakubie, pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą otrzymywać dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Mogą też dostać dofinansowanie m.in. na przystosowanie stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych. Więcej na ten temat przeczyta Pan na stronie PFRON: https://www.pfron.org.pl/pracodawcy/

 • Napisał: Maria On 2023-12-08
  Rating:
  5.0

  Jestem opiekunem {pielęgniarka} męża {leżący, znaczny st. niepełnosprawności} z otwartymi 3-ma przetokami w okolicy krocza i pośladków. Wymaga codziennej zmiany opatrunków. Czy przysługuje mu refundacja na środki dezynfekcyjne, materiał opatrunkowy, specjalistyczne środki higieniczne.

  Replied by: Joanna On 2023-12-08 Pani Mario, niektóre rodzaje opatrunków znajdują się na liście leków refundowanych i mogą być przepisywane na recepty. Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 18 lutego 2020 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 marca 2020 r. refundacja dotyczy konkretnych stanów chorobowych. Zachęcam do zapoznania się z obwieszczeniami. Aby uzyskać dokładne informacje na temat refundacji na opatrunki, zalecam także skontaktowanie się z lokalnym oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) lub ubezpieczycielem prywatnym. Pracownicy tych instytucji będą w stanie udzielić konkretnych informacji dotyczących procedur, dokumentów wymaganych do złożenia wniosku o refundację oraz warunków, na jakich refundacja może być udzielona.

 • Napisał: Hubert On 2023-12-05
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry, proszę nie wprowadzać w błąd co do pomocy MOPS. Jestem osobą niepełnoprawną byłem bez pracy bez renty bez jakichkolwiek środków do życia od 10.2022. poprosiłem MOPS o pomoc i okazało się że nie spełniam kryteriów. Na wynajem mieszkania pożyczam pieniądze, jestem po rozwodzie i na alimenty pożyczam od mamy. to według MOPS w skrócie oznacza że sobie radzę i odmówili jakiejkolwiek pomocy finansowej...... nie istotny jest mój dług za mieszkanie i alimentacyjny, pożyczki mops traktuje jako mój dochód

  Replied by: Joanna On 2023-12-06 Panie Hubercie, bardzo nam przykro z powodu zaistniałej sytuacji. Nie wprowadzamy jednak czytelników w błąd - osoby niepełnosprawne mogą liczyć na różnego rodzaju formy wsparcia, m.in. właśnie z ramienia PFRON. Zachęcamy Pana do lektury szczegółowego informatora dla osób niepełnosprawnych, do pobrania ze strony ZUS: https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia
  Mamy nadzieję, że Pana sytuacja życiowa ustabilizuje się. Życzymy wszystkiego dobrego.

 • Napisał: Krystyna On 2023-12-05
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry, mąż jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym. Jest osobą leżącą. W 2023 roku dostał dofinansowanie na zakup schodołaza. Obecnie bardzo potrzebuje łóżka rehabilitacyjnego. Kiedy można starać się o dofinansowanie.

  Replied by: Joanna On 2023-12-05 Pani Krystyno, wszelkie informacje na temat dofinansowania do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego znajdują się na stronie rządowej - zachęcam do lektury pod niniejszym linkiem: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-zakupu-sprzetu-rehabilitacyjnego

 • Napisał: Grzegorz On 2023-12-04
  Rating:
  5.0

  Witam jestem osobą nie zdolną do samodzielnej egzystencji Igrupa rencista, czy mogę odliczyć ulgę rehabilitacyjna na remont domu jednorodzinnego na wsi , na przykład remont dachu, elewacji itp,

  Replied by: Joanna On 2023-12-05 Panie Grzegorzu, ulga rehabilitacyjna przysługuje m.in. na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb, które wynikają z niepełnosprawności chorego. Remont dachu czy elewacji mogą nie być wystarczającym powodem do odliczenia takiej ulgi podatkowej. Więcej na temat ulgi rehabilitacyjnej przeczyta Pan na stronie: https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/ulga-rehabilitacyjna/

 • Napisał: Wojciech On 2023-11-28
  Rating:
  5.0

  Witam mam pytanie odnośnie dofinansowania do zakupu komputera gdzie mam się zgłosić albo do kogo by uzyskać więcej informacji?

  Replied by: Joanna On 2023-11-28 Panie Wojciechu, wszelkie informacje dotyczące dofinansowania do zakupu sprzętu elektronicznego znajdzie Pan na stronie rządowej pod tym linkiem: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-zakupu-sprzetu-elektronicznego

 • Napisał: Anna On 2023-11-26
  Rating:
  5.0

  wynajnuje mieszkanie w bloku m2 od 1 listopada podjełam pracę nie jestem z mężem po rozwodzie czy należ mi się dofinasowanie z MOPSU jeśli tak to jakie papiery ma przedstawić z poważaniem Anna dziękuję

  Replied by: Joanna On 2023-11-27 Pani Anno, w tej sprawie powinna się Pani skontaktować bezpośrednio z MOPS, ponieważ nie wiem, jakie kryteria spełnia Pani względem świadczeń socjalnych.

 • Napisał: Justyna On 2023-11-23
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry, mam znaczny stopień niepełnosprawności ze względu na wrodzoną wadę serca i nadciśnienie płucne (przed 16stym rokiem życia). Jestem już osobą dorosłą, pracuję na 1/4 etatu. Niestety nie widzę możliwości dofinansowania czegokolwiek z PFRON-u w moim wypadku. Większość programów dedykowana jest niepełnosprawnym ruchowo lub z narządem wzroku. Jestem bardzo słaba wydolnościowo, szybko się męczę, mam sinicę, chodzę bardzo wolno, nie jestem w stanie biegać czy uprawiać sportów.
  Czy mogę skorzystać z jakiegoś programu u Państwa?
  Z poważaniem
  Justyna J.

  Replied by: Joanna On 2023-11-24 Dzień dobry Pani Justyno, bardzo mi przykro, ale nie ma takiej możliwości - jesteśmy sklepem internetowym, nie realizujemy świadczeń socjalnych. Zachęcam do konsultacji z infolinią PRFON lub jednostkami realizującymi takie dofinansowania (PCPR, MOPS, MOPR, ZUS). Mam nadzieję, że uda się Pani uzyskać pomoc. Łączymy pozdrowienia!

 • Napisał: Ryszard łytek On 2023-11-20
  Rating:
  5.0

  czy niepełnosprawny może uzyskać dofinansowanie na remont łazieniki (dostosowanie dla osoby niepełnosprawnej

  Replied by: Joanna On 2023-11-21 Dzień dobry, tak, osoby niepełnosprawne, mające problem z poruszaniem się, mogą skorzystać z dofinansowania PFRON do remontu łazienki. Więcej na ten temat przeczyta Pan w naszym artykule: https://www.seni24.pl/poradnik/Wpis/206-dofinansowanie-pefron-do-remontu-lazienki-jakie-sa-warunki-jak-wnioskowac-jakie-artykuly-warto-kupic

 • Napisał: Kuba On 2023-11-14
  Rating:
  5.0

  Mam chorobę schizofrenię paranoidalną z komponentą afektywną i rentę z zsu 1450 mam też syna i ograniczone prawa do niego walczę o syna i cokolwiek do życia nie wiem od czego mam zacząć ? Pomocy

  Replied by: Joanna On 2023-11-15 Panie Kubo, domyślam się, że jako osoba chorująca na schizofrenię paranoidalną posiada Pan aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Takie orzeczenie upoważnia Pana do korzystania z różnego rodzaju ulg i dofinansowań, m.in. z ramienia PFRON. Przesyłam link do oficjalnej strony PFRON - zachęcam do zapoznania się z możliwościami wsparcia: https://portal-sow.pfron.org.pl/opencms/export/sites/pfron-sow/sow/baza-wiedzy/informator/osoby-niepelnosprawne/
  Ponadto, ze strony ZUS można pobrać darmowy informator dla osób z niepełnosprawnością (https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia). W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z placówkami realizującymi świadczenia. Może się Pan zwrócić o pomoc także do miejscowego oddziału MOPS, MOPR lub PCPR.

 • Napisał: Elżbieta On 2023-11-09
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry,
  mam pytanie, jestem chora na raka wątroby i dróg żółciowych, aktualnie jestem na chemii, która jest dla mnie ciężka i czasem brak sił. Dodatkowo zachorowałam na cukrzycę po sterydowa, która jest skutkiem leczenia wątroby sterydami . Mam znaczny stopień niepełnosprawności. Moje leki dojazdy do Lublina wymagają dużych kosztów, których nie mam a jeszcze dieta specjalna. Nie mogę jeździć środkami lokomocji publicznej bo nie mam siły by znieść podróż z przesiadkami, korzystam z taksi gdzie jeden przejazd Pawłów - Lublin to koszt 140/160 zł . Gdzie i z jakiego dofinansowania mogę skorzystać by dać radę przetrwać ten ciężki dla mnie okres Z wyrazami szacunku
  Elżbieta R.

  Replied by: Joanna On 2023-11-15 Pani Elżbieto, bardzo mi przykro z powodu zaistniałej sytuacji. Muszę jednak nadmienić, że nie istnieje konkretne dofinansowanie obejmujące dojazdy, o które Pani pyta. Może Pani natomiast skorzystać z tzw. ulgi rehabilitacyjnej na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podstawę obliczenia podatku stanowi dochód, od którego odlicza się m.in. kwoty wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Za wydatki podlegające rozliczeniu w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej uważa się odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Warto nadmienić, że odliczeniu podlega także używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność lub współwłasność osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł. Zachęcam do pogłębienia wiedzy na temat wskazanej ulgi rehabilitacyjnej. Chciałabym jednocześnie nadmienić, że osobom chorującym na nowotwór, którym została przyznana renta z tytułu niezdolności do pracy, przysługuje tzw. dodatek pielęgnacyjny w wysokości 294,39 zł (na dzień 15.11.2023). Inne możliwości wsparcia finansowego są zależne od sytuacji materialnej chorego. Zachęcam do konsultacji w tej sprawie z infolinią PFRON, pomocna może okazać się też rozmowa z lekarzem. Życzę Pani dużo sił i zdrowia w walce z chorobą. Mam nadzieję, że odpowiedź okaże się pomocna.

 • Napisał: Adam On 2023-11-07
  Rating:
  5.0

  Chce dofinasowanie na jazde i teorie gdyż kurs mam wazny

  Replied by: Joanna On 2023-11-08 Panie Adamie, z dofinansowania PFRON do kursu prawa jazdy może skorzystać każdy, kto posiada znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz dysfunkcję narządu ruchu lub dysfunkcję narządu słuchu, w stopniu wymagającym korzystania z usług tłumacza języka migowego. Więcej na ten temat przeczyta Pan na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-uzyskania-prawa-jazdy

 • Napisał: Henryk On 2023-11-01
  Rating:
  5.0

  Czy mogę się starać o dofinansowanie remontu obecnie mieszkam z żoną i cztero miesięcznym dzieckiem na 18 metrach kwadratowych gmina dała mi możliwość połączenia wolnego mieszkania obok w jedno pod warunkiem że sobie sam wyremontuje i zrobię ciąg komunikacyjny między lokalami . Obecnie choruję i jestem na znacznej grupie niepełnosprawnosci i nie posiadam żadnych środków finansowych na tę realizację.wspomniany lokal to 19 metrów.Co mogę zrobić w takiej sytuacji i gdzie się udać.

  Replied by: Joanna On 2023-11-03 Panie Henryku, niestety, PFRON nie udziela dofinansowania na tego typu prace remontowe. Dotację można otrzymać jedynie na remont i wyposażenie łazienki pod kątem jej użyteczności dla osoby niepełnosprawnej, mającej problem z poruszaniem się. Z naszych informacji wynika, że państwowe programy świadczeń również nie obejmują tego typu inwestycji. Nie chcąc wprowadzać Pana w błąd zalecamy, aby skonsultował Pan swoje pytanie z miejscową placówką MOPS, MOPR lub PCPR. Być może istnieje też możliwość przyznania świadczenia z gminy lub powiatu, dlatego proszę skierować swoje pytanie również do tych instytucji.

 • Napisał: Czy mogę dostać dofinansowanie na rower trójkołowy On 2023-10-24
  Rating:
  5.0

  Proszę o informację

  Replied by: Joanna On 2023-10-25 Dzień dobry, dofinansowanie PFRON do zakupu roweru trójkołowego jest przyznawane osobom niepełnosprawnym ze schorzeniami ruchowymi. Nie w każdym powiecie rower trójkołowy kwalifikuje się jednak do uzyskania dofinansowania. Katalog sprzętu, na który można je otrzymać, ustalany jest przez poszczególne powiaty, dlatego zachęcam do uzyskania szczegółowych informacji w PCPR, MOPS lub MOPR w miejscu zamieszkania.

 • Napisał: Agnieszka On 2023-10-21
  Rating:
  5.0

  Czy z PFRON można otrzymać dofinansowanie na mikropolaryzacje mózgu

  Replied by: Joanna On 2023-10-25 Dzień dobry, niestety, nie posiadamy wiedzy w tym zakresie. Zachęcamy do konsultacji bezpośrednio z infolinią PFRON: https://www.pfron.org.pl/

 • Napisał: Blondynka On 2023-10-20
  Rating:
  5.0

  Jestem w wieku 76 lat druga grupa. Zainstowalam ogrzewanie gazowe w dwoch pomieszczeniach sama ponosze koszty gdyz corka wogole sie mna nie interesuje. Nie ogrzewa domu a ja nie mam sil. Moz znajduje sie w Dps. Czy moge sie starac o dofinanzowanie i jak to zrobic. Stanislawa.

  Replied by: Joanna On 2023-10-23 Dzień dobry, na wstępie chciałabym zaznaczyć, że osobom niepełnosprawnym przysługuje wiele różnego rodzaju dotacji z ramienia PFRON, z których warto skorzystać. Pełen katalog takich form wsparcia znajdzie Pani na stronie PFRON. Opcjonalnie zachęcam do skonsultowania się z pracownikami PCPR, MOPS lub MOPR odpowiednim dla miejsca Pani zamieszkania, ponieważ właśnie te placówki przyznają dofinansowanie z ramienia PFRON. Natomiast jeżeli chodzi dofinansowanie do ogrzewania - trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Programy rządowe obejmują dofinansowaniem jedynie wymianę obecnego źródła ciepła na bardziej ekologiczne, co nie dotyczy Pani sytuacji. Warto jednak podkreślić, że w niektórych miastach i gminach istnieją programy dofinansowania do ogrzewania, które różnią się od siebie pod względem zasad i dostępności. Powinna się Pani w tej sprawie skonsultować z urzędem gminy w miejscu, w którym Pani mieszka.

 • Napisał: Pav On 2023-10-18
  Rating:
  5.0

  Czy jeśli mam umiarkowany stopień i łazienkę na półpiętrze - muszę wyjść z mieszkania by skorzystać z toalety i wanny , co sprawia mi ciężkość muszę chodzić po chodach a mam chorobę neurologiczną 10-N , mogę liczyć na dofinansowanie do zrobienia łazienki w mieszkaniu bym nie musiał chodzić po schodach

  Replied by: Joanna On 2023-10-19 Dzień dobry, PFRON przyznaje dofinansowanie na remont już istniejących łazienek, a nie wykonanie ich od podstaw. Niemniej zachęcam do konsultacji w tej sprawie z infolinią PFRON lub regionalną placówką rozpatrującą wnioski - będzie to MOPS, MOPR lub PCPR.

 • Napisał: Edyta On 2023-10-18
  Rating:
  5.0

  Mam pytanie, czy jako osoba całkowicie niezdolna do pracy (orzeczenie o niepełnosprawności ZUS). Mam prawo do dofinansowania laptopa czy komputera stacjonarnego?

  Replied by: Joanna On 2023-10-19 Pani Edyto, całkowita niezdolność do pracy traktowana jest na równi z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. W myśl tej zasady osobom niepełnosprawnym przysługuje dofinansowanie PFRON do zakupu sprzętu elektronicznego, z którego może Pani skorzystać. Więcej na temat tego świadczenia przeczyta Pani na stronie rządowej, do czego zachęcam: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-zakupu-sprzetu-elektronicznego

 • Napisał: Małgosia On 2023-10-17
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry. Mam niepełnosprawne dziecko. Czy mogę otrzymać dofinansowanie z pefron na lekcje z logopedą?

  Replied by: Joanna On 2023-10-17 Pani Małgosiu, PFRON przyznaje dofinansowanie do eliminacji tzw. barier w komunikowaniu się. Są to bariery uniemożliwiające osobom niepełnosprawnym samodzielne funkcjonowanie lub utrudniające swobodne porozumiewanie się i/lub przekazywanie informacji. Więcej na ten temat przeczyta Pani na stronie rządowej pod tym linkiem: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-likwidacji-barier-w-komunikowaniu-sie

 • Napisał: Marianna On 2023-10-16
  Rating:
  5.0

  mam bardzo zniszczony chodnik betonowy, mam orzeczenie o całkowitej niezdolności do samodzielnego funkcjonowania czy mogę liczyć na pomoc w remoncie lub położenie nowego . Proszę o odpowiedż

  Replied by: Joanna On 2023-10-17 Pani Marianno, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na postawione pytanie, dlatego zachęcam do konsultacji z infolinią PFRON lub jednostką rozpatrującą wnioski w miejscu Pani zamieszkania (będzie to PCPR, MOPS lub MOPR). Co do zasady PFRON przyznaje dofinansowanie do eliminacji tzw. barier architektonicznych. Są to wszelkiego rodzaju utrudnienia występujące w budynku i w jego najbliższej okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają lub utrudniają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym. Zakładam, że w Pani przypadku remont chodnika umożliwi poruszanie się po nim, dlatego wierzę, że Pani wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie.

 • Napisał: Kamello On 2023-10-16
  Rating:
  5.0

  Witam, ja mam takie pytanie: Czy osobie z lekkim stopniem niepełnosprawności jest możliwość finansowania kursu umożliwiającego zdobycie wykształcenia średniego?

  Replied by: Joanna On 2023-10-17 Dzień dobry, PFRON przyznaje dofinansowanie do uzyskania wykształcenia na poziomie wyższym, ponadto, przysługuje ono tylko chorym o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Co do zasady jednak należy nadmienić, że osoba niepełnosprawna w Polsce może zdobyć wykształcenie średnie. System edukacyjny w Polsce jest dostosowany do potrzeb uczniów niepełnosprawnych, co obejmuje również możliwość zdobywania wykształcenia średniego. Istnieją szkoły i placówki edukacyjne, które są przystosowane do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, takie jak szkoły integracyjne czy specjalne ośrodki edukacyjno-wychowawcze. Osoba niepełnosprawna może korzystać z dostosowań, takich jak asystenci nauczyciela, specjalistyczne materiały edukacyjne czy dodatkowe wsparcie, które pomagają im w zdobywaniu wykształcenia średniego. Ważne jest, aby kontaktować się z odpowiednimi placówkami edukacyjnymi i organami odpowiedzialnymi za edukację osób niepełnosprawnych, aby dowiedzieć się więcej o dostępnych możliwościach i wsparciu.

 • Napisał: Boguslaw On 2023-10-11
  Rating:
  5.0

  Czy w tym roku mogę otrzymać z PFRON - u na telefon dotykowy. Ma on zastąpić komputer, laptop których i tak nie mam. Mam pełna niepełnosprawność, jestem emerytem. Dziękuję, pozdrawiam am.

  Replied by: Alicja On 2023-10-12 Dzień dobry, w tej sprawie należy kontaktować się z lokalnym MOPS, MOPR lub PCPR.

 • Napisał: Dzień dobry,dzisiaj dowiedziałam się w Katowickim biurze Pfron,ze nie powinnam składać wniosku o łóżko,czy wózek dla mojej 89letniej matki,która ma pierwszy stopień niepełnosprawności. Jestem oburzona i zniesmaczona. Proszę mi odpowiedzieć w czym możecie mi pomoc? On 2023-09-18
  Rating:
  5.0

  Płakać mi się chce z niemocy,braku pomocy,,lekceważeniu ludzi niepełnosprawnych.

  Replied by: Joanna On 2023-09-19 Szanowna Pani, rozumiemy Pani frustrację, jednak nie jesteśmy w stanie Pani pomóc, ponieważ nie zajmujemy się przyznawaniem świadczeń (nie jesteśmy jednostką PFRON). Jeżeli wniosek o dofinansowanie został odrzucony, najwyraźniej zaistniały ku temu podstawy, bardzo mi przykro.

 • Napisał: Artur On 2023-09-18
  Rating:
  5.0

  Jestem niepełnosprawny w stopniu znacznym. Czy mogę ubiegać się o dofinansowanie remontu w domu jednorodzinnym (zakup, montaż paneli podłogowych i płytek w łazience)? Właścicielką domu jest moja mama.

  Replied by: Joanna On 2023-09-18 Panie Arturze, zasady przyznawania świadczenia PFRON obejmującego remont łazienki opisaliśmy w tym artykule: https://www.seni24.pl/poradnik/Wpis/206-dofinansowanie-pefron-do-remontu-lazienki-jakie-sa-warunki-jak-wnioskowac-jakie-artykuly-warto-kupic
  Dofinansowanie PFRON przyznawane jest osobom niepełnosprawnym mającym problem z poruszaniem się. Remont służy likwidacji barier architektonicznych utrudniających samodzielne poruszanie się. Ponadto, jeżeli nie jest Pan właścicielem nieruchomości, powinien Pan posiadać zgodę właściciela na przeprowadzenie tego typu remontu. W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu z infolinią PFRON lub jednostką rozpatrującą wnioski w regionie zamieszkania.

 • Napisał: Katarzyna On 2023-09-11
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry, córka jest chora na SM, ma umiarkowany stopień niepełnosprawności. Przez kilka miesięcy w roku mieszka w naszym domu(pracuje zdalnie), nie jest już u nas zameldowana. Dom jest piętrowy z lat 70-tych, sypialnie są na górze i chcielibyśmy, w celu ułatwienia jej przemieszczania się, zainstalować takie elektryczne siedzisko do podjechania na piętro przy schodach. Czy jest możliwość dofinansowania takiego elektrycznego fotelika i jakie warunki trzeba spełniać, jakie i gdzie dokumenty należy złożyć i jaka jest możliwa ewentualna kwota dofinansowania z PFRON? Pozdrawiam i czekam na informację.

  Replied by: Joanna On 2023-09-11 Pani Katarzyno, wnioskodawca (w tym przypadku córka z orzeczonym stopniem niepełnosprawności) powinna być właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości, w której miałoby zostać zamocowane krzesełko. Jeżeli nie jest osobą zamieszkującą nieruchomość, dofinansowanie najprawdopodobniej nie zostanie przyznanie. Celem uzyskania dokładniejszych informacji zalecam kontakt z miejscową placówką PCPR/MOPS/MOPR lub infolinią PFRON.

 • Napisał: Małgorzata On 2023-09-06
  Rating:
  5.0

  Witam. Można ubiegać się o dofinansowanie sprzętu sportowego dla szkoły ,np. siłowni,w której uczą się uczniowie z orzeczeniami-autyzm, niedowidzący,niedosłyszący? Jeśli tak, to proszę o instrukcję. Dziękuję.

  Replied by: Joanna On 2023-09-08 Pani Małgorzato, niestety, nie umiem odpowiedzieć na Pani pytanie. Zachęcam do zapoznania się z wiadomościami zamieszczonymi na stronie rządowej (https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka) lub kontaktu z infolinią PFRON.

 • Napisał: Paulina On 2023-09-06
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry, przed chwilką pisałam pytania dotyczące 3 dofinansowań dla studentki kosmetologii na UMED. Zapomniałam wspomnieć, że posiadam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym.

 • Napisał: Paulina On 2023-09-06
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry, czy jak studentka kosmetologii uczelni państwowych studiów dziennych na Uniwersytecie Medycznym mogę otrzymać:
  1. Dofinansowanie z programu aktywny samorząd ( czy dobrze rozumiem 1650zł + 550zł za dojazd do innego miasta + 550zł za studiowanie w poprzednim roku w sposób hybrydowy?
  2. Zasiłek pielęgnacyjny, gdyż choroba powstała przed ukończeniem 21 roku życia.
  3. Kursy z kosmetologii na podniesienie kwalifikacji? oraz, gdzie mogę dowiedzieć się więcej na temat dofinansowania kursów?
  Otrzymałam po raz pierwszy orzeczenie, nie do końca wiem, czy dofinansowania można łączyć ze sobą i czy wymienione powyżej będą dla mnie możliwe.

  Replied by: Joanna On 2023-09-08 Pani Paulino, zachęcam Panią do kontaktu z infolinią PFRON, ponieważ wierzę, że otrzyma tam Pani kompleksowe odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania: https://www.pfron.org.pl/

 • Napisał: Ewa On 2023-09-01
  Rating:
  5.0

  Czy osoba już na emeryturze ( niepracująca) że znacznym stopniem niepełnosprawności 10-N i 05-R może ubiegać się o dofinansowanie do skutera elektrycznego? Mieszkam sama i z trudem się poruszam.

  Replied by: Joanna On 2023-09-01 Pani Ewo, z dofinansowania PFRON do zakupu skutera z napędem elektrycznym może skorzystać każdy, kto ma znaczny stopień niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności, dysfunkcję narządu ruchu, która powoduje problemy w samodzielnym przemieszczaniu się oraz zgodę lekarza specjalisty na użytkowanie skutera o napędzie elektrycznym lub wózka ręcznego z oprzyrządowaniem elektrycznym. Więcej na temat tego świadczenia przeczyta Pani na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-zakupu-skutera-inwalidzkiego-lub-oprzyrzadowania-elektrycznego-do-wozka-recznego

 • Napisał: Zuzanna On 2023-08-30
  Rating:
  5.0

  Czy dofinansowanie można uzyskać na iPad (forma tableta marki Apple) i na jakiej podstawie oblicza się jego wysokość (czy wpływ ma wysokość dochodów)?

  Replied by: Joanna On 2023-09-04 Pani Zuzanno, cytując wytyczne ze strony rządowe:
  "Nie obowiązuje katalog dopuszczalnych do dofinansowania sprzętów/urządzeń/ oprogramowania, ale muszą one spełniać warunki definicji programowej - przedmiotem dofinansowania może być komputer (stacjonarny lub mobilny) oraz/lub współpracujące z nim urządzenia i dedykowane oprogramowanie, umożliwiające ograniczanie skutków rodzaju i stopnia niepełnosprawności (z uwzględnieniem urządzeń brajlowskich) [...] Głównym kryterium uznania kwalifikowalności danego kosztu są indywidualne i specyficzne dla danego rodzaju dysfunkcji potrzeby związane z rehabilitacją zawodową i społeczną beneficjenta. Realizator programu każdorazowo i indywidualnie ocenia, czy dany przedmiot dofinansowania proponowany przez wnioskodawcę spełnia warunki określone w definicji. Istotnym narzędziem wspomagającym w tym są odpowiednio szczegółowe uzasadnienia zakupu poszczególnych elementów sprzętu i oprogramowania przedstawiane przez wnioskodawców."
  Więcej na temat dofinansowania przeczyta Pani na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-zakupu-sprzetu-elektronicznego

 • Napisał: Alicja On 2023-08-30
  Rating:
  5.0

  Czy PFRON dofinansuje protezę nogi dla osoby 60 lat trwale niezdolnej fo pracy do kogo się zwrócić w tej sprawie?

  Replied by: Joanna On 2023-09-01 Pani Alicjo, z dofinansowania do zakupu protezy kończyny może skorzystać każdy, kto posiada stopień niepełnosprawności, ma potwierdzoną opinią eksperta Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) stabilność procesu chorobowego, ma potwierdzone opinią eksperta PFRON rokowania uzyskania zdolności do pracy w wyniku wsparcia udzielonego w programie. Więcej na temat tego świadczenia może Pani przeczytać na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-zakupu-protezy-konczyny

 • Napisał: Zofia On 2023-08-29
  Rating:
  5.0

  Chciałam się zapytać w jaki sposób można załatwić dofinansowanie na windę krzesełkowa.Mieszkam w domu jednorodzinnym.Jestem osoba niepełnosprawna o znacznym stopniu.
  Po udarze mam porażona lewa stronę . Schody są dla mnie największym problemem. Prosze mnie nakierować co mam zrobić? Gdzie się udać? Dziekuje serdecznie za odpowiedz.
  Z poważaniem Zofia Prus

  Replied by: Joanna On 2023-08-30 Pani Zofio, dofinansowanie do montażu windy krzesełkowej otrzymuje się z PFRON w ramach tzw. usunięcia barier architektonicznych. Wniosek należy składać do PCPR, MOPS lub MOPR w miejscu zamieszkania. Istnieje także możliwość złożenia wniosku przez internet poprzez stronę PFRON: https://sow.pfron.org.pl/wnioskodawca/kreator/wybierz-jst?id=245&a=new
  Więcej na temat tego świadczenia przeczyta Pani na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-likwidacji-barier-architektonicznych

 • Napisał: Onaa On 2023-08-29
  Rating:
  5.0

  Witam, jeżeli dziecko ma niepełnosprawność czy można się starać o dofinansowanie na zrobienie WC nie ma w ogóle w mieszkaniu ?! A dziecko w nocy wstaje i musi korzystać z WC w XXI wieku bez WC się nie da funkcjonować osobie niepełnosprawnej .

  Replied by: Joanna On 2023-08-29 Szanowna Pani, niestety nie ma możliwości na otrzymanie dofinansowania na wykonanie łazienki od podstaw. Dotacja PFRON obejmuje jedynie remont łazienek już istniejących i przystosowanie ich do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mimo wszystko zachęcam do kontaktu z miejscową jednostką MOPS/MOPR - być może istnieją jakieś inne możliwości dofinansowania dla Państwa.

 • Napisał: Robert On 2023-08-24
  Rating:
  5.0

  Jak uzyskać dotacje na tableta

  Replied by: Joanna On 2023-08-29 Panie Robercie, dofinansowanie do zakupu tabletu otrzymuje się w ramach dotacji to likwidacji barier w komunikowaniu się. Więcej na ten temat przeczyta Pan na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-likwidacji-barier-w-komunikowaniu-sie

 • Napisał: Robert On 2023-08-24
  Rating:
  5.0

  Jak dodać dotacje dla opiekuna

  Replied by: Joanna On 2023-08-29 Panie Robercie, opiekun osoby niepełnosprawnej rezygnujący z pracy zarobkowej na poczet opieki nad chorym może liczyć na tzw. świadczenie pielęgnacyjne. Inną opcją dofinansowania jest zasiłek pielęgnacyjny przyznawany w celu częściowego pokrycia wydatków związanych z koniecznością zapewnienia opieki nad osobą niepełnosprawną. Istnieje też tzw. zasiłek opiekuńczy przysługujący każdemu ubezpieczonemu w razie konieczności sprawowania opieki nad dziećmi lub innymi chorymi członkami rodziny (nie więcej niż 14 lub 60 dni w roku kalendarzowym). Takie dotacje otrzymuje się od ZUS po uprzednim złożeniu odpowiednich wniosków. Jednocześnie nadmieniam, że osoba niepełnosprawna może skorzystać z wielu możliwości dofinansowania ze strony PFRON - zachęcam do pogłębienia lektury na temat rodzajów świadczeń.

 • Napisał: Teresa On 2023-08-23
  Rating:
  5.0

  Mama ma 84 lata jest o znacznym stopniu niepełnosprawności(Alzheimera i Parkinsona i nietrzymania moczu) o jaki sprzęt mogę się starać z dofinansowania z PFRON i NFZ. Jest nie samodzielna .

  Replied by: Joanna On 2023-08-24 Szanowna Pani, zachęcam do zapoznania się z informatorem PFRON:
  https://portal-sow.pfron.org.pl/opencms/export/sites/pfron-sow/sow/baza-wiedzy/informator/osoby-niepelnosprawne/
  Informacje na temat świadczeń ZUS znajdzie Pani natomiast w Informatorze, który można pobrać bezpośrednio ze strony ZUS:
  https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-niepelnosprawnych

 • Napisał: Krzysztof On 2023-08-23
  Rating:
  5.0

  Nie mam aktualnego orzeczenia. Mam sztywną i krótszą nogę o 12cm(dawna III grupa). Mam 88lat. Chciałbym kupić rower trzykołowy,ew. z napędem elektrycznym. Czy mogę otrzymać dofinansowani e?

  Replied by: Joanna On 2023-08-24 Panie Krzysztofie, dofinansowanie do zakupu roweru 3-kołowego z ramienia PFRON przysługuje jedynie osobom z orzeczoną niepełnosprawnością. Jeżeli Pana orzeczenie się przedawniło, w pierwszej kolejności należałoby je odnowić.

 • Napisał: Maja On 2023-08-22
  Rating:
  5.0

  Witam mama ma pierwszą grupę niepełnosprawności ,czy może się ubiegać o dofinansowanie na piec gazowy do centralnego ,zbliża się zima i nie ma szans na ogrzewanie mieszkania oraz kaloryfery.

  Replied by: Joanna On 2023-08-23 Pani Maju, zachęcam do konsultacji z miejscowym Urzędem Gminy lub PCPR (opcjonalnie z MOPS lub MOPR) celem ustalenia, czy takie dofinansowanie jest możliwe. Nie do końca rozumiem, z jakim problemem mamy tutaj do czynienia - czy chodzi o wymianę obecnej instalacji grzewczej na nową?

 • Napisał: Ola On 2023-08-22
  Rating:
  5.0

  Gdzie mogę uzyskać informacje w sprawie dofinansowania dla rencisty na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

  Replied by: Joanna On 2023-08-23 Pani Olu, zachęcam do zapoznania się ze stroną:
  https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/001008

 • Napisał: Ligia On 2023-08-21
  Rating:
  5.0

  Mąz od 12 lat jest prawostronnie sparalizowany, porusza sie bardzo słabo, potrzebuję na schody wejsciowe do budynku (mamy dom)barierke, ktora mu to ułatwi.Pytalam w Zabierzowie firmę, ktora to robi, ale policzyli za barierke na 2 schodki (!) 1700 zl.nie stac mnie.Czy moge liczyc na pomoc, nigdy o nic nie prosilam.Pozdrawiam

  Replied by: Joanna On 2023-08-23 Szanowna Pani, mogą Państwo wnioskować o dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych. Aby wniosek został rozpatrzony pozytywnie, wnioskodawca powinien posiadać orzeczoną niepełnosprawność, powinien mieć problemy z poruszaniem się oraz być właścicielem bądź użytkować wieczyście nieruchomość (w przeciwnym razie konieczna będzie zgoda prawnego właściciela domu na wykonanie prac remontowych). Maksymalna kwota dofinansowania wynosi do 95% kosztów przedsięwzięcia, jednak nie więcej niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. Udział własny wnioskodawcy to minimum 5% kosztów przedsięwzięcia. Więcej na temat tego świadczenia przeczyta Pani na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-likwidacji-barier-architektonicznych

 • Napisał: EWA On 2023-08-17
  Rating:
  5.0

  mam pytanie jestem osoba niepełnosprawna pomagacie takim ludzia

  Replied by: Joanna On 2023-08-17 Pani Ewo, osobom niepełnosprawnym pomagają inne instytucje, takie jak PFRON, PCPR, MOPS, MOPR czy ZUS. Zachęcam do kontaktu bezpośrednio z niniejszymi placówkami.

 • Napisał: Sylwia On 2023-08-16
  Rating:
  5.0

  Witam.
  Mama ma znaczny stopień niepełnosprawności i potrzebuje małego remontu. Można wiedzieć na co może otrzymać takie dofinansowanie? Czy na zakup i położenie np.paneli również mogłaby uzyskać takie dofinansowanie?

  Replied by: Joanna On 2023-08-16 Pani Sylwio, PFRON przyznaje dofinansowanie jedynie do remontu łazienki - jednak jest ono przeznaczone tylko dla osób niepełnosprawnych, mających problem z samodzielnym poruszaniem się. PFRON pozwala usunąć tzw. bariery architektoniczne i ułatwić choremu codzienne funkcjonowanie. Więcej na temat form wsparcia z ramienia PFRON przeczyta Pani na stronie: https://www.pfron.org.pl/osoby-niepelnosprawne/

 • Napisał: Magda Lena On 2023-08-15
  Rating:
  5.0

  Chciałabym kupić auto mam 2 grupę na stale albo pralkę do łazienki, w której mam już po lilwidacji barier architektonicznych przystosowana jest super.
  Albo chciałabym kurs językowy

  Replied by: Joanna On 2023-08-16 Szanowna Pani, zachęcamy do konsultacji z infolinią PFRON lub miejscowym PCPR, MOPS lub MOPR. Powyższe instytucje powinny udzielić Pani informacji, na jakie dofinansowanie może Pani liczyć i jakie dokumenty należy w tym celu przygotować.

 • Napisał: Edii On 2023-08-14
  Rating:
  5.0

  Posiadam rentę i orzeczenie stopień umiarkowany moim hobby jest zamiłowanie do roślin chciałabym ukończyć kurs florysty i otworzyć kwiaciarnię. Chciałbym prosić o dofinansowanie do moich planów jak to wygląda ile czasu się czeka na decyzję . Nadmieniam że mam już prawie 50lat a z moim schorzeniem ciężko o pracę. Czekam na info ,pozdrawiam serdecznie

  Replied by: Joanna On 2023-08-14 Szanowny Panie, więcej na temat dofinansowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej znajdzie Pan pod linkiem:
  https://www.pfron.org.pl/osoby-niepelnosprawne/dofinansowanie-dzialalnosci-gospodarczej/dotacja-na-rozpoczecie-dzialalnosci-gospodarczej/
  W razie jakichkolwiek pytań zachęcam do kontaktu z infolinią PFRON lub Powiatowym Urzędem Pracy.

 • Napisał: Adam On 2023-08-13
  Rating:
  5.0

  Czy można starać się o dofinansowanie jeśli mieszkam/pracuje w miescie X a meldunek mam miasto Y? Chcąc składać o dofinansowanie w mieście X?

  Replied by: Joanna On 2023-08-17 Panie Adamie, polecałabym Panu złożenie wniosku za pomocą strony internetowej Funduszu (https://sow.pfron.org.pl/) - jest to obecnie najwygodniejsza forma wnioskowania, ponieważ nie wymaga wychodzenia z domu i pozwoli uniknąć stania w kolejkach. W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu z infolinią PFRON.

 • Napisał: Marek On 2023-08-12
  Rating:
  5.0

  Jeśli wykonałem remont na własną rękę i mam faktury za materiały i sprzęty. Mogę ubiegać się o zwrot części kosztów ?

  Replied by: Joanna On 2023-08-14 Panie Marku, niestety nie. Dofinansowanie PFRON nie obejmuje kosztów remontu poniesionych przed przyznaniem świadczenia.

 • Napisał: Mirek On 2023-08-12
  Rating:
  5.0

  Witam,mam 48lat.6lat temu uległem wypadkowi przy pracy.mam rentę czasową z Zusu i bezterminowo przyznany znaczny stopień niepoełnosprawności z PFRONu.Poruszam się na wózku i o kulach na krotkich dystansach.Proszę o informację czy mogę ubiegać się o dofinansowanie na zakup roweru trójkołowego i o dostosowanie terenu wokół mego domu dla osoby niepełnosprawnej(tj,ułożenie gladkiego chodnika wokół domu).
  W miejscu mego zamieszkania dowiadywałem się ale panie z urzędu twierdzą że nie ma możliwości na taką pomóc w dofinansowaniu.

  Replied by: Joanna On 2023-08-14 Panie Mirku, w ramach Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) można uzyskać dofinansowanie do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego wspierającego funkcjonowanie osób niepełnosprawnych. Określenie "sprzęt rehabilitacyjny" odnosi się do wszystkich urządzeń i sprzętów zaleconych przez lekarza, a niezbędnych do rehabilitacji w warunkach domowych, nieobjętych ubezpieczeniem zdrowotnym NFZ. Sprzęt rehabilitacyjny traktowany jest jednak w przepisach odmiennie niż wyroby medyczne i należy podkreślić, że nie ma odgórnie narzuconego katalogu sprzętów rehabilitacyjnych. Co do zasady, rowery trójkołowe nie są niezbędne w taki sposób jak np. wózki inwalidzkie, ale jednocześnie służą przecież likwidacji barier architektonicznych. Podsumowując, osoba ubiegająca się o dofinansowanie roweru trójkołowego ze środków PFRON powinna zebrać komplet dokumentów wskazujących, że jest to urządzenie wspomagające jej codziennie funkcjonowanie. Rower trójkołowy jest przyznawany głównie osobom ze schorzeniami ruchowymi. Więcej na temat dofinansowania do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego przeczyta Pan na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-zakupu-sprzetu-rehabilitacyjnego W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu z infolinią PFRON lub jednostką rozpatrującą takie wnioski w miejscu Pana zamieszkania.

 • Napisał: Margaret On 2023-08-12
  Rating:
  5.0

  Czy osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności może się starać o dofinansowanie na wymianę okna w mieszkaniu?

  Replied by: Joanna On 2023-08-14 Szanowna Pani, z naszych informacji wynika, że dofinansowanie do wymiany stolarki okiennej w domach jednorodzinnych przysługuje w ramach programu Czyste Powietrze. O taką dotację mogą starać się właściciele i współwłaściciele nieruchomości, niezależnie, czy posiadają oni stopień niepełnosprawności. W przypadku mieszkań w blokach lub innych budynkach wielorodzinnych dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze nie obowiązuje, jednak samorządy gminne mają możliwość otrzymania środków pieniężnych na termomodernizację budynków wielorodzinnych z rządowego Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Zachęcam do pogłębienia wiedzy na temat ww. świadczeń, a w razie dodatkowych pytań do kontaktu z miejscowym urzędem gminy.

 • Napisał: Jakie wymagania powinien spełniać asystent osoby niepełnosprawnej. On 2023-08-11
  Rating:
  5.0

  Jakie warunki powinien spełniać asystent osoby niepełnosprawnej.

  Replied by: Joanna On 2023-08-14 Asystentem osoby niepełnosprawnej może być osoba:
  - posiadająca udokumentowane kwalifikacje w kierunkach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta;
  - posiadająca min. 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnym w formie wolontariatu;
  - wskazana przez uczestnika programu lub jego opiekuna prawnego, która nie jest członkiem rodziny osoby niepełnosprawnej, pod warunkiem złożenia przez osobę niepełnosprawną pisemnego oświadczenia, że wskazany przez nią asystent jest przygotowany do realizacji wobec niej usług asystencji osobistej.

 • Napisał: Lidka On 2023-08-10
  Rating:
  5.0

  Czy jest dofinansowanie do montażu pompy ciepła jeśli mam znacznym stopień niepelnosprawnosci

  Replied by: Joanna On 2023-08-11 Pani Lidko, nic nam na ten temat nie wiadomo. Są jednak inne programy przyznające dofinansowanie do montażu pompy ciepła (Moje Ciepło oraz Czyste Powietrze), dlatego zachęcam do zagłębienia się w lekturę niniejszych świadczeń.

 • Napisał: Andrzej On 2023-08-07
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry, mam pytanie dotyczące możliwości dofinansowania modernizacji protezy udowej. jestem użytkownikiem takiej właśnie protezy współfinansowanej z PFRON. Obecnie pojawiła się możliwość zastąpienia w tej protezie modułu kolana na model zapewniający zdecydowanie lepszy chodzenia. Lecz cena bagatela 12500 zł jest dla mnie zdecydowanie za wysoka. Na jakie wsparcie ze strony Funduszu mógłbym liczyć.

  Andrzej

  Replied by: Joanna On 2023-08-08 Panie Andrzeju, proszę skontaktować się w tej sprawie z infolinią PFRON - wierzę, że personel Funduszu najdokładniej odpowie na Pana pytanie.

 • Napisał: Magdalena On 2023-08-01
  Rating:
  5.0

  Mąż ma stopień znaczny. W tym roku otrzymał dofinansowanie z PFRON na aparat słuchowy, jest osobą bardzo słabowidzącą i słabosłyszącą. Czy może się starać w tym roku o dofinansowanie do tandemu? Dziękuję

  Replied by: Joanna On 2023-08-02 Pani Magdaleno, wszelkie informacje dot. dofinansowania do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego z ramienia PFRON znajdzie Pani na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-zakupu-sprzetu-rehabilitacyjnego

 • Napisał: Beata On 2023-07-29
  Rating:
  5.0

  Jestem osobą niepełnosprawną z literką P.Mam małe mieszkanie.Czy dostanę dofinansowanie do większego mieszkania z balkonem?

  Replied by: Joanna On 2023-07-31 Pani Beato, niestety bez wiedzy na temat szczegółów Pani choroby (jaki jest stopień niepełnosprawności? czy porusza się Pani na wózku inwalidzkim?) niewiele jestem w stanie pomóc. Istnieje rządowy program mieszkaniowy dla osób z niepełnosprawnościami pod nazwą „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. Zachęcam do pogłębienia wiedzy na jego temat, być może będzie mogła Pani z niego skorzystać.

 • Napisał: Grazia On 2023-07-27
  Rating:
  5.0

  Jestem osobą niepełnosprawna 70 kat orosze powiedzieć jak.migedostac dofinansowanie i laptop

  Replied by: Joanna On 2023-07-28 Szanowna Pani, wszelkie informacje dotyczące dofinansowania do zakupu sprzętu elektronicznego znajdzie Pani na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-zakupu-sprzetu-elektronicznego

 • Napisał: Lech On 2023-07-27
  Rating:
  5.0

  Moja żona jest osobą niesprawną w stopniu umiarkowanym, wiek 65 lat. Ze względu na niesprawność ruchową planujemy zakup skutera elektrycznego. Czy jest możliwość uzyskania dofinansowania.

  Replied by: Joanna On 2023-07-28 Panie Lechu, dofinansowanie PFRON do zakupu skutera inwalidzkiego skierowane jest do osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, u których występuje dysfunkcja uniemożliwiającą samodzielne poruszanie się za pomocą wózka inwalidzkiego ręcznego. Jeżeli żona posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności, niestety, nie może skorzystać ze świadczenia. Więcej na temat dofinansowania przeczyta Pan na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-zakupu-skutera-inwalidzkiego-lub-oprzyrzadowania-elektrycznego-do-wozka-recznego

 • Napisał: Małgorzata On 2023-07-22
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry syn w orzeczeniu o niepełnosprawność. Ma symbol przyczyny -04-0 ma pkt 5,6,8
  Chciałabym się dowiedzieć jak jest z dofinansowaniem okularów i szkieł oraz syn będzie musiał przez około 3miesiace dojeżdżać ponad 100km na rechabilitacje po operacji oka czy należy się jakieś dofinansowanie do zakupu auta i zwrotu dojazdów lub prywatnej rechabilitacji? O co można się ubiegać . Z góry dziękuję za odp.

  Replied by: Joanna On 2023-07-25 Pani Małgorzato, dzieci są upoważnione do refundacji szkieł tak często jak to konieczne, ale nie częściej niż co 6 miesięcy. Przy zakupie szkieł dla dzieci do 18. roku życia z wadą do +/- 6 dioptrii kwota refundowana w limicie ustalonym przez NFZ wynosi maksymalnie 25 zł na jedno szkło. Dla dzieci z wadą przekraczającą +/- 6 dioptrii refundacja NFZ wynosi do 50 zł na jedno szkło. Odnośnie drugiej części pytania - prawnemu opiekunowi dziecka niepełnosprawnego przysługuje tzw. ulga rehabilitacyjna na eksploatację samochodu będącego jego własnością lub współwłasnością służącego np. do dowozu dziecka na rehabilitację. Zachęcam do zapoznania się z zasadami przyznawania tego świadczenia.

 • Napisał: Mirosław 0612 On 2023-07-19
  Rating:
  5.0

  Czy można uzyskać dotacje na zakupy aparatów sluchowych

  Replied by: Joanna On 2023-07-20 Tak, można uzyskać dofinansowanie do zakupu aparatów słuchowych. Jest to możliwe z ramienia NFZ, PFRON lub Urzędu ds. kombatantów. Celem ustalenia szczegółów zalecam skontaktowanie się z jedną z ww. placówek.

 • Napisał: Jolanta On 2023-07-14
  Rating:
  5.0

  Witam czy jest dotacja do auta dla osoby z 2 grupą?

  Replied by: Alicja On 2023-07-17 Dzień dobry, prosimy o kontakt z lokalnym MOPSem, MOPRem lub PCPR.

 • Napisał: Renata On 2023-07-13
  Rating:
  5.0

  Mąż ma znaczny stopień łazienka jest nie dostosowana do potrzeb osoby niepełnosprawnej czy mogę starać się o dofinansowanie jestem na zasiłku na męża

  Replied by: Alicja On 2023-07-13 Dzień dobry, prosimy o kontakt z lokalnym MOPSem, MOPRem lub PCPR.

 • Napisał: Gabriela On 2023-07-08
  Rating:
  5.0

  Witam serdecznie mam pytanie moja mama ma znaczny stopień niepełnosprawnosci mama jest po drugim udarze i nie stety nie jest samodzielna a mieszkamy w bloku w którym nie ma windy ani czegoś dla osoby niepełnosprawnej tylko schody czy można starać się o dofinansowanie na coś takiego lub czy wspólnota morze starać się proszę o wiadomość

  Replied by: Alicja On 2023-07-10 Dzień dobry, prosimy o kontakt z lokalnym MOPSem, MOPRem lub PCPR.

 • Napisał: Kiki On 2023-07-06
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry Czy można się ubiegać np o lodówkę, kuchenkę gazową, remont domu? Pozdrawiam

  Replied by: Alicja On 2023-07-06 Dzień dobry, prosimy o kontakt z lokalnym MOPSem, MOPRem lub PCPR.

 • Napisał: Krystyna On 2023-06-30
  Rating:
  5.0

  Jestem po 2 operacjach złamania kości udowej I 2 tygodniowym pobycie na rehabilitacji w Vratislawia Med koszt pobytu 9000zł.Czy mogę starać się o dofinansowanie

  Replied by: Alicja On 2023-07-03 Dzień dobry, prosimy o kontakt z lokalnym MOPSem, MOPRem lub PCPR.

 • Napisał: Mmmm On 2023-06-28
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry,
  Posiadam stopień znacznym 09M. O co mogę się ubiegać w PFRON-u

  Replied by: Alicja On 2023-06-29 Dzień dobry, przykłady dofinansowań można znaleźć w treści artykułu. W celu uzyskania szczegółów prosimy o kontakt z lokalnym MOPSem, MOPRem lub PCPR.

 • Napisał: Gosik On 2023-06-27
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry jestem osobą niepełnosprawną stopień znaczny.
  Mam pytanie czy Mops lub Pefron może dofinansować zakup kuchenki elektrycznej lub kuchenki mikrofalowej?
  Lata temu można było pisać o takie dofinansowanie...Ma to jakaś konkretna nazwę ten program? Proszę o odpowiedź

  Replied by: Alicja On 2023-06-27 Dzień dobry, w tej sprawie należy kontaktować się z MOPSem, MOPRem lub PCPR w swojej okolicy.

 • Napisał: Piotr On 2023-06-24
  Rating:
  5.0

  Opiekuje się siostrą niepełnosprawną , czy jest możliwość dostania dofinansowania na zakup samochodu

  Replied by: Alicja On 2023-06-26 Dzień dobry, prosimy o kontakt z lokalnym MOPSem, MOPRem lub PCPR.

 • Napisał: Ewa On 2023-06-22
  Rating:
  5.0

  Mam znaczny stopień z niezdolnością do samodzielnej egzystencji - mieszkam sama - czy mam możliwość uzyskania dofinansowania do turnusu rehabilitacyjnego 35% przeciętnego wynagrodzenia- ja pokrywam koszty opiekuna - jakie dokumenty muszę złożyć żeby otrzymać to dofinansowanie?

  Replied by: Alicja On 2023-06-23 Dzień dobry, prosimy o kontakt z lokalnym MOPSem, MOPRem lub PCPR.

 • Napisał: Ewelina On 2023-06-19
  Rating:
  5.0

  Witam, czy mozna uzyskać dofinansowanie na czesne na studia niestacjonarne dla osoby z umiarkowanym stopnień niepełnosprawności?

  Replied by: Alicja On 2023-06-20 Dzień dobry, więcej informacji o dofinansowaniu można przeczytać tutaj - https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-uzyskania-wyksztalcenia-na-poziomie-wyzszym lub skontaktować się z jednostką odpowiedzialną w swojej okolicy.

 • Napisał: Monika On 2023-06-16
  Rating:
  5.0

  Od lipca 2023 podnoszą drugi raz z rzędu minimalne wynagrodzenie. Niestety zapomnieli o podniesieniu dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych. Powinni o tym mówić, żeby się zebrać wspólnie i poruszyć tą kwestię publicznie, bo przy zwiększonych kosztach płacy procentowe dofinansowanie spada i tym samym szanse na zatrudnienie osób niepełnosprawnych stają się niższe :-(

  Replied by: Alicja On 2023-06-16 Pani Moniko, bardzo nam przykro z powodu zaistniałej sytuacji, jednak nie mamy na nią wpływu. Mamy nadzieję, że w przyszłości ta kwestia zostanie rozwiązana z korzyścią dla Państwa. Pozdrawiamy!

 • Napisał: Jan On 2023-06-13
  Rating:
  5.0

  czy moge otrzymac dofinansowanie do zakupu laptopa niepelnosprawnosc umiarkowana

  Replied by: Alicja On 2023-06-13 Dzień dobry, prosimy o kontakt z lokalnym MOPSem, MOPRem lub PCPR.

 • Napisał: Dagmara On 2023-06-11
  Rating:
  5.0

  Chciałabym uzyskać dofinansowanie do roweru trójkołowego. Posiadam znaczny stopień niepełnosprawności. Jaki wniosek złożyć?

  Replied by: Alicja On 2023-06-12 Dzień dobry, w tej sprawie trzeba kontaktować się z MOPSem, MOPRem lub PCPR w swojej okolicy.

 • Napisał: Magda On 2023-06-11
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry.
  Proszę mi powiedzieć,jakie wsparcie mogę otrzymać przy remoncie łazienki?. Powiedziano mi ,że mogę wymienić wannę na prysznic ,wokół prysznica kafelki ,rury i inne części do montażu tej łazienki ,i ewent krzesełko do prysznica i wsporniki.
  Podobno umywalki ( jakby nie było osoba niepeł osprawna tez korzysta z umywalki.
  już nie i toalety również nie. Tylko to co jest wokół prysznica( za resztę płytek,kaloryfer,toaletę,oświetlenie,to podobno muszę zapłacić że swoich pieniędzy.
  Szacuję ,że koszt remontu to z robocizna wyniesie ok.18000 zł.
  Przy składaniu wniosku powiedziano mi,że dofinanowanie będzie ok.8 tys...a teraz mówi się, że to zależy ile wyjdzie pieniędzy za tylko ten zakres ,który wymieniam i od tego będzie przyznane dofinansowanie. Gdzie mogę uzyskać informację ,co wchodzi w zakres remontu łazienki dla osoby z umiarkowaną niepełnosprawnością . W uzasadnieniu stwierdzono,naruszenie sprawności organizmu wymagające czasowej lub częściowej pomocy innych osóbw celu pełnienia ról społecznych oraz powoduje zdolność do pracy w warunkach pracy chronionej.
  Symbol niepełnosprawności 08-T.
  Proszę o odpowiedź.
  Dziękuję.
  Pozdrawiam,
  Magdalena

  Replied by: Alicja On 2023-06-12 Dzień dobry, prosimy o kontakt z PCPR lub MOPS lub MOPR w swojej okolicy.

 • Napisał: Aga On 2023-06-06
  Rating:
  5.0

  Moja mama ma 1 porażenie czterokończynowe i pierwszą grupę inwalidzką
  Że względu na swój stan zdrowia chciałabym zakupić komplet mankietów uciskowych na ręce i nogi do masażu limfatycznego. Czy na tego typu zakup mogłabym ubiegać o dofinansowanie z PFRON

  Replied by: Alicja On 2023-06-07 Dzień dobry, prosimy o kontakt z PCPR lub MOPS lub MOPR w swojej okolicy.

 • Napisał: Izabela On 2023-06-01
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry. Czy osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności z wadą wzroku (niedowidząca) będąca na emeryturze nigdzie nie zatrudniona może otrzymać dofinasowanie do zakupu telefonu komórkowego dla osób niewidomych?

  Replied by: Joanna On 2023-06-02 Pani Izabelo, tak, dofinansowaniem są objęte m.in. telefony komórkowe z programem udźwiękawiającym przeznaczone dla osób niewidomych i niedowidzących. Wszelkie informacje na temat dofinansowania PFRON do likwidacji barier w komunikowaniu się znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-likwidacji-barier-w-komunikowaniu-sie. Wysokość wsparcia finansowego wynosi do 95% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. Udział własny wnioskodawcy to minimum 5% kosztów przedsięwzięcia.

 • Napisał: Zofia On 2023-05-31
  Rating:
  5.0

  Czy że stopniem umiarkowanym należy mi dotacja Pfron na zakup aparatow sluchowych?

  Replied by: Joanna On 2023-06-02 Szanowna Pani, z dofinansowania do zakupu aparatu słuchowego może skorzystać każdy, kto spełnia następujące wymogi:
  1. posiada dokument potwierdzający niepełnosprawność, 2. posiada zalecenia, dotyczące zakupu sprzętu od lekarza prowadzącego, 3. spełnia kryterium dochodowe. O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby, których przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty: 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym lub 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej. Szczegóły dotyczące dofinansowania znajdują się na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-zakupu-przedmiotow-ortopedycznych-i-srodkow-pomocniczych

 • Napisał: Urszula On 2023-05-31
  Rating:
  5.0

  Pytanie czy jest dofinansowanie na JDG już istniejącą w celu zmiany lub unowocześnienia,zakupu samochodu do tego, szkolenie odnośnie podatków,rozliczeń,szkolenie jak sprzedawać przez internet,dofinansowanie do zakupu laptopa,dofinansowanie do remontu mieszkania

  Replied by: Joanna On 2023-05-31 Szanowna Pani, informacje na temat dofinansowania z ramienia PFRON znajdują się bezpośrednio na stronie Funduszu: https://www.pfron.org.pl/ W razie wątpliwości zachęcam do konsultacji z infolinią PFRON.

 • Napisał: Jerzy On 2023-05-22
  Rating:
  5.0

  Czy mogę dostać dofinansowanie na remont łazienki z wymianą prysznica z wysokim brodzikiem płaski czy niski brodzik z kabiną prysznicową .Montaż poręczy co związane jest z remontem i wymianą sedesu umywalki drzwi.Posiadam znaczny stopień niepełnosprawności oraz znacznie ograniczoną samodzielną egzystencją.Orzeczenie wydano na stałe.Jestem w wieku 71 lat.Symbol niepełnosprawności -05-R 07-S

  Replied by: Joanna On 2023-05-22 Panie Jerzy, jako osoba niepełnosprawna i mająca problemy z samodzielnym poruszaniem się, ma Pan szansę otrzymać dofinansowanie do remontu łazienki. Proszę jedynie pamiętać, że jeśli nie jest Pan właścicielem nieruchomości, powinien Pan posiadać zgodę jej właściciela na przeprowadzenie prac remontowych. W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu z infolinią PFRON lub placówką rozpatrującą wnioski w Pana regionie - MOPS, MOPR lub PCPR.

 • Napisał: Anna On 2023-05-15
  Rating:
  5.0

  Czy można dostać dotację na zakup samochodu, żeby można było przewozić osobę niepełnosprawną?

  Replied by: Joanna On 2023-05-16 Pani Anno, tak, można otrzymać taką dotację. Dofinansowanie przyznaje się na podstawie programu wsparcia „Samodzielność-Aktywność-Mobilność”. Dofinansowanie może uzyskać osoba z niepełnosprawnością, która nie może poruszać się bez użycia wózka inwalidzkiego i posiada ważne orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie o niepełnosprawności ze wskazaniem konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Więcej na temat dotacji znajdzie Pani pod linkiem: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-dofinansowanie-zakupu-samochodu-osobowego

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Ustawa "Za życiem" - refundacja 2023/2024
Ustawa "Za życiem" - refundacja 2023/2024
26 517 15

Ustawa „Za życiem” to rozwiązanie przygotowane z myślą o kobietach w ciąży i rodzinach dzieci z niepełnosprawnościami. Ma ono na celu wsparcie rodziców...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne - refundacja
Wkładki urologiczne - refundacja
17 253 21

Refundacja środków higienicznych najczęściej kojarzy się z zakupem pieluchomajtek bądź podkładów chłonnych - wyrobów dla osób leżących. Jednak nierzadko...

czytaj więcej
Refundacja NFZ pieluchomajtek 2024 i innych wyrobów chłonnych - jak z niej skorzystać, komu przysługuje i jak ją obliczyć?
Refundacja NFZ pieluchomajtek 2024 i innych wyrobów chłonnych - jak z niej skorzystać, komu przysługuje i jak ją obliczyć?
261 071 238

Nietrzymanie moczu stanowi nie tylko problem natury zdrowotnej, psychologicznej i społecznej, ale również ekonomicznej. Nie da się ukryć, iż regularne...

czytaj więcej
Dofinansowanie PFRON do remontu łazienki. Jakie są warunki? Jak wnioskować? Jakie artykuły warto kupić?
Dofinansowanie PFRON do remontu łazienki. Jakie są warunki? Jak wnioskować? Jakie artykuły warto kupić?
22 795 239

Osoby niepełnosprawne, z ograniczoną ruchomością, wymagają specjalnie przystosowanej przestrzeni mieszkalnej. W szczególności łazienka dla niepełnosprawnych...

czytaj więcej
Materac przeciwodleżynowy — refundacja
Materac przeciwodleżynowy — refundacja
6 440 2

Materac przeciwodleżynowy to specjalny rodzaj materaca na łóżko, który stosuje się u pacjentów unieruchomionych ze względu na stan zdrowia. W jaki sposób z...

czytaj więcej
Jak żyć ze stomią? Sprzęt stomijny — refundacja NFZ
Jak żyć ze stomią? Sprzęt stomijny — refundacja NFZ
4 366

Stomia łączy układ pokarmowy ze skórą, to utworzone chirurgicznie połączenie służy do wprowadzania substancji odżywczych do światła przewodu pokarmowego...

czytaj więcej
Zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne - dofinansowanie. Kto może otrzymać, kto może wystawić zlecenie?
Zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne - dofinansowanie. Kto może otrzymać, kto może wystawić zlecenie?
5 170 9

Jesteś osobą chorą, która korzysta na co dzień z wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie? Refundacja NFZ może zatem sporo odciążyć Twój domowy budżet....

czytaj więcej