Dofinansowanie PFRON do remontu łazienki. Jakie są warunki? Jak wnioskować? Jakie artykuły warto kupić?

1822 Wyświetleń
59 Komentarzy
 5.0  

Osoby niepełnosprawne, w szczególności osoby o ograniczonej mobilności, wymagają specjalnie przystosowanej przestrzeni mieszkalnej według indywidualnych potrzeb. W szczególności łazienka dla niepełnosprawnych może wymagać gruntownego remontu i wyeliminowania barier architektonicznych, aby znacząco ułatwić funkcjonowanie w mieszkaniu. Na szczęście w sfinansowaniu zakupów może pomóc jednostka PFRON, czyli Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jak uzyskać dofinansowanie? Co może ono obejmować? Zapraszamy do lektury.

Dofinansowanie PFRON do remontu łazienki dla osoby starszej lub niepełnosprawnej. Jakie są warunki dofinansowania i jak o nie wnioskować?

Szykujesz się do remontu łazienki w związku z przystosowaniem jej do potrzeb osoby starszej lub niepełnosprawnej? Może Ci w tym pomóc dofinansowanie z ramienia PFRON, które przysługuje osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności lekkiej, znacznej lub umiarkowanej. Szczegółowe warunki doposażenia pieniężnego określa art. 35a ust. 1 pkt 7 lit. d ustawy o rehabilitacji oraz Rozporządzenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków PFRON.

Zwróć uwagę, żeDofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych nie przysługuje osobom starszym, a jedynie osobom niepełnosprawnym. Warto zatem upewnić się, czy Twój podopieczny nie może wnioskować o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie rządowej.

Jak przygotować wniosek o dofinansowanie do remontu łazienki dla osoby niepełnosprawnej? Do wniosku o dofinansowanie zawsze należy dołączyć:

 • orzeczenie o niepełnosprawności (lub jego odpowiednik),
 • oświadczenie o wysokości dochodów i liczbie osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym,
 • udokumentowaną informację o innych źródłach finansowania zadania.

Wśród wymaganych dokumentów często znajdują się także:

 • zaświadczenie lekarskie od lekarza specjalisty,
 • kserokopia dowodu osobistego osoby niepełnosprawnej,
 • dokument będący podstawą prawną do zameldowania w lokalu (poświadczający własność lub umowę najmu),
 • zaświadczenie o zatrudnieniu chorego lub zaświadczenie kierownika Powiatowego Urzędu Pracy o statusie zawodowym w przypadku bezrobotnego/poszukującego pracy,
 • kosztorys remontu łazienki dla PFRON.

Należy przy tym podkreślić, że każdy powiat dysponuje własną listą wymaganych załączników dołączanych do wniosku o dofinansowanie PFRON, dlatego przed złożeniem formularza warto skontaktować się z placówką rozpatrującą wnioski w miejscu zamieszkania chorego.

W sytuacji, w której osoba chora nie jest właścicielem nieruchomości, musi posiadać zgodę właściciela budynku na wykonanie niezbędnych prac związanych z likwidacją barier architektonicznych.

TO MUSISZ WIEDZIEĆ: Wniosek o dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych, w tym m.in. do remontu łazienki, można złożyć w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie oraz Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Wniosek może złożyć osobiście osoba niepełnosprawna lub w jej imieniu może to zrobić przedstawiciel prawny lub ustawowy, opiekun ustanowiony postanowieniem Sądu lub pełnomocnik. W ostatnim przypadku wymagane będzie załączenie do wniosku pisemnego pełnomocnictwa.

Warto dodać, że istnieje możliwość złożenia wniosku także przez Internet.

Instytucje wymienione powyżej, zajmujące się przyjmowaniem wniosków, udostępniają często przykładowy kosztorys remontu łazienki dla niepełnosprawnych oraz wzory wniosków. Wnioski są rozpatrywane w miarę posiadanych przez jednostkę środków według ustalonej kolejności, dlatego korzystną praktyką jest złożenie wniosku w pierwszym kwartale nowego roku. Ile wynosi maksymalna wysokość dofinansowania z przeznaczeniem na remont łazienki dla niepełnosprawnych? Przepisy mówią o tym, że można uzyskać:
50% – gdy wnioskodawcą nie jest przedsiębiorcą;
30% – gdy wnioskodawcą jest przedsiębiorcą.

Należy przy tym podkreślić, że wysokość maksymalnej kwoty dofinansowania może się różnić w zależności od regionu Polski, w którym mieszka osoba składająca wniosek.

Jak przystosować łazienkę dla potrzeb osób starszych lub niepełnosprawnych?

Łazienka dla niepełnosprawnych musi spełniać normy określone w art. 5 ust. 1 pkt 4 Prawa Budowlanego. Wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych powinno również zostać dobrane w oparciu o prawo unijne i międzynarodowe (zgodnie z konwencją ONZ o prawach osób niepełnosprawnych).

Łazienka dla niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim – wymogi i zalecenia:

 • prysznic powinien zostać wyposażony w uchwyty do trzymania, jego powierzchnia musi wynosić od 0,9 do 2,5 m2 (w zależności od tego, czy kabina jest otwarta, czy zamknięta);
 • minimalne wymiary wanny w łazience dla niepełnosprawnych wynoszą 70 × 150 cm;
 • pojemnik na papier toaletowy powinien zostać zamontowany na poziomie około 60-70 cm;
 • szerokość drzwi wejściowych powinna wynosić minimum 90 cm;
 • wysokość umywalki dla niepełnosprawnych powinna wynosić około 85 cm od posadzki;
 • wysokość miski ustępowej, mierzona do górnej części deski, powinna wynosić 45-50 cm;
 • w łazience należy zachować przestrzeń manewrową o wymiarach 1,5 m na 1,5 m, a dookoła umywalki należy zapewnić przestrzeń manewrową o powierzchni minimum 90 × 120 cm. (dotyczy obiektów użyteczności publicznej).

Niezbędne wyposażenie łazienki dla osób starszych i niepełnosprawnych

Obowiązkowe wyposażenie łazienki dla osób starszych to różnego rodzaju uchwyty dla niepełnosprawnych i poręcze do łazienki dla niepełnosprawnych. Tego typu udogodnienia pomagają w codziennych czynnościach – wstawaniu, siadaniu czy też wchodzeniu do kabiny prysznicowej.
Poręcze łazienkowe dla niepełnosprawnych należy zamontować pod prysznicem, przy misce ustępowej (około 0,7 m nad podłogą) oraz przy umywalce (około 0,8 m nad podłogą). Ile kosztują uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych? Oto przykładowe ceny:

 • poręcze do łazienki wolnostojące, przytwierdzane do podłogi – około 600-800 złotych;
 • poręcze do WC dla niepełnosprawnych montowane do ściany – około 300-400 złotych;
 • uchwyty do wanny – około 100-300 złotych;
 • uchwyty do kabiny prysznicowej – około 50-200 złotych.

Poza uchwytami dla niepełnosprawnych warto zainwestować także w inne akcesoria, takie jak np. ławka na wannę.

Przydatne akcesoria do mycia dla niepełnosprawnych i osób starszych

Aby łazienka dobrze służyła osobie z ograniczoną ruchomością, warto ją doposażyć o różnego rodzaju sprzęt:

 • akcesoria do mycia dla niepełnosprawnych – maty antypoślizgowe, myjki do ciała, gąbki na rączce;
 • krzesełka pod prysznic;
 • taborety pod prysznic z regulowaną wysokością;
 • stołki pod prysznic składane;
 • taborety do wanny;
 • ławeczka do wanny;
 • taboret prysznicowy z oparciem.

Pytania i komentarze

 • Napisał: Andrzej 2022-09-28
  Ocena:
  5.0

  Choruję na reumatoidalne zapalenie stawów,mam przyznaną w stopniu umiarkowanym na stałe chciałbym zrobić remont łazienki ,nigdy nie korzystałem z pomocy społecznej moje pytanie jest takie,jakie przedmioty, typu umywalka, baterie,kabina prysznicowa,brodzik , uchwyt łazienkowe sedes płytki ceramiczne itp, Dziękuję i proszę o odpowiedź, pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-09-29 Panie Andrzeju, jeśli posiada Pan orzeczenie o niepełnosprawności i ma Pan trudności w poruszaniu się, a do tego jest Pan właścicielem nieruchomości lub jej wieczystym użytkownikiem, może się Pan starać o dofinansowanie do remontu z ramienia PFRON. Jeśli nieruchomość nie jest Pana własnością, będzie Pan potrzebował zgody właściciela lokalu na przeprowadzenie tego typu prac remontowych. Więcej na ten temat przeczyta Pan na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-likwidacji-barier-architektonicznych

 • Napisał: Stanisław 2022-09-28
  Ocena:
  5.0

  Mam pytanie,jaki jest dochód w rodzinie seniorów brany pod uwagę przez PFRON dp wniosku o dofinansowanie remontu łazienki , <br>polegający m.in na wymianie wanny na prysznic,zmianę umiejscowienia sedesu,zakupu i zamontowania bidetu. <br>Dziękuję za odpowiedż Stanisław Karaszewski.

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-09-29 Panie Stanisławie, przede wszystkim należy podkreślić, że dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych przysługuje tylko osobom niepełnosprawnym, które mają trudności w korzystaniu z przestrzeni łazienkowej ze względu na ograniczenia ruchowe. Jednym z dokumentów, który należy przedłożyć przy składaniu wniosku o dofinansowanie, jest rzeczywiście oświadczenie o dochodach - powinno ono uwzględniać dochody zarówno osoby niepełnosprawnej, jak i <br>wszystkich osób mieszkających razem z nią. O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby, których miesięczny dochód podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym lub 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej. W realnym przeliczeniu będzie to obecnie około 3000 zł w przypadku osoby mieszkającej we wspólnym gospodarstwie domowym lub około 4000 zł w przypadku osoby samotnej. Na stronie internetowej MOPS lub MOPR odpowiednim dla miejsca Pana zamieszkania powinna znaleźć się informacja, jakie kwoty są w tym wypadku brane pod uwagę. Zachęcam do kontaktu bezpośrednio z placówką.

 • Napisał: Andrzej 2022-09-24
  Ocena:
  5.0

  Jestem osobą która choruję na reumatoidalne zapalenie stawów chciałbym się dowiedzieć Czy jest dofinansowanie na płytki podłogowe i ścienne, baterie prysznicową i umywalkową kabinę prysznicową brodzik,uchwyt łazienkowe dziękuję pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-09-27 Panie Andrzeju, dofinansowanie PFRON obejmuje tylko osoby niepełnosprawne. Jeśli nie posiada Pan stosownego orzeczenia o niepełnosprawności, nie będzie mógł Pan skorzystać z tego typu refundacji.

 • Napisał: Xyzxyz 2022-09-24
  Ocena:
  5.0

  Witam, w rodzinie jest osoba niepełnosprawna, mieszka ona z żoną, z tym, że w ogóle nie mają zrobionej łazienki-nie posiadają nawet podłączenia do wodociągu...mieszkają we wiosce i od kilkunastu lat były podejmowane próby, aby gmina zrobiła przyłącze, lecz gmina nie zrobi nic, dopóki nie dostanie od nich ok. 70 000 za te podłączenie, kopanie, pracowników itd. Teraz nasuwa się pytanie jak to rozegrać z gminą, gdyż za przyłącze wodociągowe i całą tą robotę życzą sobie takiej kwoty, gdzie osoba chora dostaje co miesiąc śmieszne pieniądze które przeznacza na wyjazdy do szpitali czy na leki, pampersy, a jego żona opiekuje się nim i jest w domu, nie pracuje..skoro takiej kwoty nie mają to czy można coś zrobić z tym, żeby nie wiem dostać dofinansowanie na to, aby wykonać przyłącze z hydroforem i wtedy taka łazienka mogłaby powstać? i to z tego funduszu czy jest się w stanie coś ugrać? skoro gmina życzy sobie takiej kwoty to wątpie, aby dofinansowanie do łazienki pomogło w czymkolwiek jak nie będzie żadnego przyłącza do wody..ciężka sprawa, może państwo podpowiedzą?:(

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-09-28 PFRON rzeczywiście nie przyzna dofinansowania na poczet budowy łazienki od podstaw. Niestety, na mocy ustawy z dnia 7 czerwca 2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków koszt wykonania przyłącza wodnego leży po stronie wnioskodawcy. Kwota zaproponowana przez gminę jest jednak horrendalna i wydaje się być mocno zawyżona, ponieważ koszt wykonania podłączenia do sieci wodociągowej powinien się zamknąć w 5000-6000 zł (pod warunkiem, że dom znajduje się blisko głównego wodociągu, w innym wypadku koszta mogą wzrosnąć). Zachęcam do pogłębienia tematu i ponownej, rzeczowej rozmowy z przedstawicielami gminy. Dodatkowo nadmienię, że osoby niepełnosprawne mogą korzystać z wielu form wsparcia z ramienia PFRON, więcej na ten temat można doczytać na stronie: https://portal-sow.pfron.org.pl/opencms/export/sites/pfron-sow/sow/baza-wiedzy/informator/osoby-niepelnosprawne/ Zachęcam również do konsultacji z placówką MOPS dedykowaną dla regionu Państwa zamieszkania, ponieważ być może istnieją jakieś szanse na sfinansowanie choćby części przedsięwzięcia lub inny rodzaj wsparcia dla chorego.

 • Napisał: Maria / 20-09-2022 Witam, mąż otrzymał orzeczenie o najwyższym stopniu niepełnosprawności, w związku z tym obecna łazienka 1,5 m x 2 m nie spełnia wymogów dla osoby niepełnosprawnej i jestem zmuszona zbudować łazienkę w innej części domu i muszę podnieść podłogi o dwa schodni celem wyrównania całej powierzchni domu. Proszę o informację, czy mogę się starać o dofinansowanie na w/w prace. Mąż skończył 65 lat i ma trudności z poruszaniem się. 2022-09-20
  Ocena:
  5.0

  Otrzymałam informację, że na budowę nowej łazienki i wyrównanie podłóg dofinansowanie nie przysługuje.

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-09-21 Pani Mario, dofinansowanie PFRON ma na celu usunięcie już istniejących barier architektonicznych w łazience i dostosowanie jej do potrzeb osoby niepełnosprawnej, a nie budowę nowej łazienki od podstaw. Rzeczywiście, ten rodzaj pracy może nie zostać objęty dofinansowaniem. Proszę jednak pamiętać, że organem decydującym jest w tym wypadku PCPR w miejscu Państwa zamieszkania, zatem zalecam kontakt z niniejszą placówką celem otrzymania dokładnych informacji.

 • Napisał: Agnieszka 2022-09-10
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry . Moja mama ma orzeczenie o niepełnosprawności mieszka z synem ktory tez ma orzeczenie . Pobierają rente z powidu choroby psychicznej . Czy należy się im zrobienie łazienki. Nie stać nas aby mamę wspomoc a nie ma wcale łazienki. Ma cukrzycę do tego . Bardzo proszę o odpowiedź.

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-09-12 Pani Agnieszko, z dofinansowania do remontu łazienki może skorzystać każdy, kto posiada orzeczenie o niepełnosprawności i ma trudności w poruszaniu się po mieszkaniu. Co ważne, aby wnioskować o dofinansowanie, Pani mama musi być właścicielką nieruchomości lub jej wieczystym użytkownikiem. Jeśli wnioskodawca nie jest właścicielem nieruchomości, niezbędna będzie zgoda właściciela lokalu na wykonanie prac remontowych służących usunięciu barier architektonicznych. Zachęcam do kontaktu z placówką MOPR znajdującą się w miejscu zamieszkania mamy, której pracownicy powinni odpowiedzieć na wszystkie pytania jeszcze przed złożeniem wniosku o dofinansowane. Proszę mieć na uwadze, że maksymalna kwota dofinansowania wynosi 95% kosztów remontu, ale nie więcej niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. Ze swojej strony będą Państwo musieli zapłacić minimum 5% kwoty remontu.

 • Napisał: Marta 2022-08-31
  Ocena:
  5.0

  Proszę o informację, czy wykonawcą remontu łazienki powinna być tylko i wyłącznie firma budowlana? (jaki przepis to reguluje?), czy też może to być osoba (np. emeryt), która wykonuje tego tupu usługi.

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-09-05 Pani Marto, podmiotem wykonującym remont musi być firma budowlana lub wykonawca o zarejestrowanej działalności. W razie jakichkolwiek wątpliwości zachęcam do kontaktu bezpośrednio z infolinią PFRON lub placówką rozpatrującą wniosku o dofinansowanie w miejscu Pani zamieszkania.

 • Napisał: Barbara 2022-08-29
  Ocena:
  5.0

  Dostałam mieszkanie do remontu( posiadam tylko umowę o remont). Umowę najmu dostane dopiero po wyremontowaniu. Czy w takim przypadku mogę się starać o dofinansowanie remontu łazienki. Pozdrawiam

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-08-30 Pani Barbaro, aby uzyskać dofinansowanie, musi być Pani przynajmniej najemcą lokalu. Dodatkowo, jeśli nie jest Pani prawnym właścicielem nieruchomości, osoba, do której należy mieszkanie, musi wydać zgodę na wykonanie remontu z usunięciem barier architektonicznych. Pani sytuacja jest dość nietypowa, dlatego zachęcam do kontaktu z placówką rozpatrującą wnioski w miejscu Pani zamieszkania bądź bezpośrednio z infolinią PFRON.

 • Napisał: Sylwia 2022-08-23
  Ocena:
  5.0

  Czy jeżeli 13lat temu korzystałam z dofinansowania z pcpr na dostosowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej to czy mogę ponownie ubiegać się o dofinansowanie? Ponieważ wtedy oprócz zrobienia miejsca prysznicowego gdzie nie powinnam mieć żadnych progów a jest ponieważ nie usuneli i jeszcze był z dofinansowania zakup termy i położenie płytek na podłodze i poręcze i krzesełko prysznicowe nic więcej nie było, WC nie dofinansowane, umywalka też nie, za płytki na ścianie sama płaciłam. To czy mogę ubiegać się o ponowne dofinansowanie do usunięcia barier architektonicznych?

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-08-25 Pani Sylwio, dofinansowanie na likwidację barier architektonicznych może być udzielone raz na rok, zatem po 13 latach może Pani ponownie wnioskować. W razie jakichkolwiek wątpliwości polecam skonsultować się z właściwą dla Pani miejsca zamieszkania jednostką PCPR lub bezpośrednio z infolinią PFRON.

 • Napisał: Darek 2022-08-18
  Ocena:
  5.0

  Witam serdecznie moja babcia jest po udarze czy jej też przysługuje dofinansowanie z PFRON do remontu łazienki?

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-08-18 Panie Darku, jeśli babcia posiada orzeczenie o niepełnosprawności, jak najbardziej może wnioskować o dofinansowanie do remontu łazienki z PFRON. Nadmienię, że przebyty udar stanowi podstawę do wydania niniejszego orzeczenia. Więcej na ten temat przeczyta Pan na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-orzeczenie-o-stopniu-niepelnosprawnosci

 • Napisał: Grzem 2022-08-10
  Ocena:
  5.0

  Witam. Czy przy takim dofinansowaniu do remontu z PFRON, wykonywanego przez wynajętą firrmę (która przedstawiła kosztorys na materiały i robociznę) MOPS ma prawo żądać przedłożenia faktur zakupowych np. na płytki od tej firmy?

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-08-11 Przy dofinansowaniu PFRON do remontu łazienki podstawę do przekazania pieniędzy stanowią faktury/rachunki wystawione imiennie na wnioskodawcę oraz dowód zapłaty udziału własnego w przedsięwzięciu, dlatego MOPS ma prawo egzekwować od Pani/Pana przedłożenia niniejszych dokumentów.

 • Napisał: Daniel 2022-08-03
  Ocena:
  5.0

  Babcia ma małą łązienkę i praktycznie nie możliwe jest wstawienie prysznica o wymiarach 0,9m2. czy w takim razie nie możemy wykonać takiego remontu z dofinansowaniem? Babcia ma orzeczenie o częściowej niepełnosprawności ale nie potrzebuje wózka.

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-08-03 Panie Danielu, wymiana prysznica nie jest warunkiem koniecznym do uzyskania dofinansowania. Zakres remontu może obejmować inne elementy, np. zakup i montaż umywalki z baterią, muszli klozetowej, uchwytów i poręczy, a nawet ułożenie w łazience płytek antypoślizgowych. Przed złożeniem wniosku zachęcam do kontaktu z odpowiednim ośrodkiem realizującym dofinansowania w regionie zamieszkania babci, aby mieć pewność, jakie dokumenty powinni Państwo przygotować - proszę pamiętać, że każda placówka posiada własny spis potrzebnych załączników.

 • Napisał: Tomasz 2022-07-31
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry, zostało mi przyznane dofinansowanie na przystosowanie łazienki dla potrzeb osoby niepełnosprawnej , złożyłem w MOPS wszystkie dokumenty tylko mam jeszcze podpisać umowę pomiędzy wykonawcą remontu a mną. Szukałem w necie jak taka umowa ma wyglądać / podobno jest tego pełno/, ale widziałem tylko wzory umów gdzie zlecenie jest finansowane w całości przez właściciela mieszkania a tu jednak 95% pokrywa PFRON. Czy są wzory umów odpowiadające mojej sytuacji? Drugie pytanie to czy jeśli przyznano mi dofinansowanie odpowiadające połowie kosztów remontu jakie zostały przedstawione a jest to maksymalna możliwa kwota dofinansowania, to czy muszę wykonać wszystkie podane prace czy mogę np. pominąć wymianę drzwi na szersze bo jestem osoba mobilną i nie jest to w tej chwili dla mnie najważniejsze. Gdybym wykonał wszystkie prace z kosztorysu, który sporządził przyszły wykonawca to zamiast obowiązkowych 5% będę musiał zapłacić 50%. Dziękuje za odpowiedź

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-08-05 Panie Tomaszu, powinien Pan skonsultować swoje wątpliwości z jednostką rozpatrującą Pana wniosek i przyznającą dofinansowanie. Na podstawie złożonego wniosku i dołączonej do niego dokumentacji pracownicy MOPS obliczyli zakres prac, które może objąć dofinansowanie PFRON, dlatego nie wiem, czy możliwe będzie pominięcie jakichś punktów kosztorysu. Prawdopodobnie otrzymał Pan pisemną informację o zakwalifikowanym zakresie prac i wysokości przyznanego dofinansowania, wobec której powinien się Pan ustosunkować. Co do samej umowy z podwykonawcą, prawdopodobnie wystarczy zwykła umowa z firmą budowlaną, ale tutaj również sugerowałabym zapytać o to odpowiednią osobę w MOPS - być może mają własne wzory umów z podwykonawcą uwzględniające dofinansowanie PFRON.

 • Napisał: Kasia 2022-07-26
  Ocena:
  5.0

  Witam. Jestem na etapie robienia łazienki od podstaw i będzie ona przystosowana dla osoby niepełnosprawnej ze stopniem umiarkowanym przyzane na stałe. Czy mogę starać się o dofinansowanie?

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-07-27 Pani Kasiu, dofinansowanie PFRON do remontu łazienki przysługuje osobom niepełnosprawnym, dlatego nie powinno być problemu z uzyskaniem dofinansowania. Proszę jednak pamiętać, że koszty poniesione przed przyznaniem dotacji nie są zwracane, dlatego sugeruję, aby wstrzymać się z zakupem niezbędnego wyposażenia do czasu pozytywnego rozstrzygnięcia Państwa sprawy. Dla pewności zachęcam do kontaktu z placówką rozpatrującą wnioski w regionie zamieszkania chorego, która powinna udzielić Państwu wszystkich niezbędnych informacji.

 • Napisał: Dominik 2022-07-26
  Ocena:
  5.0

  Witam mam takie pytanie : mój tata ma 79lat i jest właśnie po amputacji nogi porusza sie na wózku chciałem zapytać jak i gdzie i co potrzeba do złożenia wniosku o dofinansowanie na zrobienie łazienki pod osobę niepełnosprawną. Dziękuję

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-07-27 Panie Dominiku, do wniosku o dofinansowanie zawsze należy dołączyć orzeczenie o niepełnosprawności (lub jego odpowiednik), oświadczenie o wysokości dochodów i liczbie osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym oraz udokumentowaną informację o innych źródłach finansowania zadania. Należy przy tym podkreślić, że każdy powiat dysponuje własną listą wymaganych załączników dołączanych do wniosku o dofinansowanie PFRON, dlatego przed złożeniem formularza warto skontaktować się z placówką rozpatrującą wnioski w miejscu zamieszkania chorego. Wniosek można złożyć w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie lub Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Zachęcam jednocześnie do lektury niniejszego artykułu, w którym znajdzie Pan wszystkie niezbędne informacje o dofinansowaniu z ramienia PFRON. W razi wątpliwości zachęcam do kontaktu z infolinią PFRON lub placówką rozpatrującą wnioski.

 • Napisał: Edyta 2022-07-26
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry. Mam umiarkowany stopień niepełnosprawności z obustronna gluchotą. Od ponad dwóch lat mam problem z kręgosłupem lędźwiowym, dyskopatia. Obecnie korzystam z zabiegów w sanatorium. Czy muszę mieć orzeczony stopień na kręgosłup żeby starać się o dofinansowanie na remont łazienki? Czy wystarczy zaświadczenie od lekarza specjalisty? Jaka max kwota jest brana pod uwagę na remont łazienki? Będę wdzięczna za odpowiedź

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-07-29 Pani Edyto, dofinansowanie do remontu w ramach PFRON przysługuje osobom mającym problem z poruszaniem się udokumentowanym stosownym orzeczeniem o niepełnosprawności. Proszę jednak pamiętać, że każda jednostka rozpatrująca wnioski o przyznanie dofinansowania posiada indywidualny zestaw niezbędnych dokumentów dołączanych do wniosku, dlatego w Pani wypadku być może wystarczy zaświadczenie od specjalisty dokumentujące Pani niesamodzielność ruchową. Zalecam skontaktowanie się z odpowiednią placówką (MOPS, MOPR, PCPR) znajdującą się w Pani regionie zamieszkania celem uzyskania dokładnych wytycznych.

 • Napisał: Monika 2022-07-15
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry <br> Mam POChP i kardiomiopatię, obecnie przebywam na świadczeniu rehabilitacyjnym, będę starać się o rentę. W związku z choroba, która daje duże ograniczenia zamieniłam mieszkanie, mieszkałam na 3 piętrze. Obecnie jestem właścicielką mieszkania usytuowanego na parterze, całe mieszkanie wymaga remontu, szczególnie łazienka.Czy takie schorzenia kwalifikują mnie do wnioskowania do dofinansowania do remontu łazienki? Moja choroba ma podłoże genetyczne. Pozdrawiam <br>Monika

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-07-26 Pani Moniko, dofinansowanie PFRON do remontu łazienki przysługuje osobom posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności - wnioskuję, że Pani nie zostało ono przyznane. Ponadto wskazaniem do przeprowadzenia remontu są także trudności z poruszaniem się, jednak z Pani opisu nie wynika, aby choroba uniemożliwiała wygodne korzystanie z obecnej łazienki. Mimo wszystko zachęcam do kontaktu bezpośrednio z infolinią PFRON lub jednostką rozpatrującą wnioski o dofinansowanie - wierzę, że uzyska Pani rzetelne informacje "z pierwszej ręki" i rozwieje wszelkie wątpliwości.

 • Napisał: Elżbieta 2022-07-15
  Ocena:
  5.0

  Witam.Mam pytanie jeśli zostanie przyznane dofinansowanie do remontu łazienki ile jest czasu na wykonanie remontu? Czy można kupować materiały do remontu jeśli dofinansowanie nie zostało jeszcze przyznane?Czy dofinansowanie dotyczy tylko materiałów czy również robocizny?Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-07-26 Pani Elżbieto, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie nie zwraca kosztów remontu poniesionych przed przyznaniem dotacji, dlatego z wszelkimi pracami remontowymi i zakupami należy wstrzymać się do momentu przyznania środków i zawarcia umowy o dofinansowanie z PFRON. Dofinansowanie może dotyczyć także robocizny, nie tylko materiałów. W kwestii terminu realizacji remontu najlepiej skontaktować się z jednostką przyznającą dofinansowanie we właściwym dla Państwa regionie zamieszkania. Dla pewności przed złożeniem wniosku zachęcam do konsultacji z daną placówką również w przypadku pozostałych pytań i celem rozwiania wszelkich wątpliwości.

 • Napisał: Monika 2022-07-13
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry, czy do dochodu wlicza się 500plus dla osób niepełnosprawnych i zasiłek pielęgnacyjny? Pozdrawiam

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-07-27 Pani Moniko, 500+ dla osób niepełnosprawnych oraz zasiłek pielęgnacyjny nie wliczają się do dochodu.

 • Napisał: Krzysztof 2022-07-04
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry!!! Jestem osobą na rencie czasowej z orzeczenieniem o nieplnosprawnosci także czasowym stopniu średnim po przebytym rozległym zawale i wszczepieniu kardiowertera oraz osobą chorą na epilepsje. Mieszkam wraz z żoną i teściową. Mamy stałe zameldowanie w mieszkaniu którego wlwlascicielem jest inna osobą. Moja teściowa ktora takze jest na rencie ma także orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu średnim. Że względu na fakt iż wysokość mojej renty pozostawia dużo życzenia dorabiam. Proszę o informację jakie i w jakiej formie mogę otrzymać wsparcie finansowe

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-07-05 Panie Krzysztofie, artykuł dotyczy dofinansowania do remontu łazienki z ramienia PFRON, zatem mniemam, że o takie wsparcie finansowe Pan pyta. Przysługuje one osobom niepełnosprawnym - spełniają Państwo te kryteria. Nie są Państwo jednak prawnymi właścicielami mieszkania, zatem w celu przeprowadzenia remontu najprawdopodobniej będzie potrzebna pisemna zgoda właściciela. Przed złożeniem wniosku o dofinansowanie PFRON zachęcam do kontaktu z instytucją rozpatrującą wnioski w regionie Państwa zamieszkania - jej pracownicy powinni udzielić Panu wszelkich informacji na temat kompletu dokumentów, które należy dostarczyć. Warto zapoznać się także z informacjami na temat dofinansowania na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-likwidacji-barier-architektonicznych

 • Napisał: Helena 2022-06-29
  Ocena:
  5.0

  Witam. <br>Moje pytanie jest takie ,mieszkam za granicą i mam mieszkanie w Polsce i to wynajmuje na zasadzie umowy zwykłej między mną i moją siostrą . Siostry syn jest jest na pierwszej grupie. I czy w tej sytuacji może siostra ubiegać się o dofinansowanie robienia remontu łazienki .i czy ja jako właścicielka tego lokalu mieszkalnego będę musiała ponieść też jakieś koszty remontu . góry dziękuję za informację.

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-07-01 Pani Heleno, w takiej sytuacji prawdopodobnie będzie Pani musiała wyrazić pisemną zgodę na przeprowadzenie remontu łazienki. Może zaistnieć także konieczność przedłożenia w urzędzie umowy najmu nieruchomości pomiędzy Panią a siostrą. Przed złożeniem wniosku zachęcam do kontaktu z placówką rozpatrującą wnioski o dofinansowanie w miejscu zamieszkania siostry i siostrzeńca, ponieważ każda instytucja posiada własne wytyczne co do załączników dostarczanych razem z wnioskiem. Proszę mieć na uwadze, że maksymalna kwota dofinansowania wynosi do 95% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. Udział własny wnioskodawcy to minimum 5% kosztów przedsięwzięcia.

 • Napisał: RENATA 2022-06-29
  Ocena:
  5.0

  MOJA MAMA MA DEMENCJE I CHCIELIŚMY ZŁOŻYCZYĆ O ORZECZENIE O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI A MIESZKANIE JEST PRYWATNE WŁAŚCIELEM JEST MOJA CÓRKA <br>KTÓRA MA UMOWE DOŻYWOCIA CZY MOŻNA LICZYĆ NA DOFINASOWANIE KOSZTÓW ŁAZIENKI JEŻELI JEST UMOWA DOŻYWOCIA A MAMA CZYLI BABCIA DLA CÓRKI JEST DOŻYWOTNIKIEM?

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-07-01 Pani Renato, w takiej sytuacji prawdopodobnie będzie wymagana pisemna zgoda właściciela lokalu (czyli Pani córki) na przeprowadzenie remontu łazienki. Jak najbardziej mogą Panie złożyć wniosek o dofinansowanie PFRON w jednostce zajmującej się ich rozpatrywaniem w miejscu Pań zamieszkania. Przed złożeniem stosownych dokumentów zachęcam do kontaktu z ww. placówką, ponieważ każda instytucja może posiadać własny, indywidualny wykaz potrzebnych załączników.

 • Napisał: Hanna 2022-06-09
  Ocena:
  5.0

  Witam mam pod opieką osobę z dużym ograniczeniem ruchowym i w poprzednim roku zrobiłam remont łazienki za pieniądze własne czy m szansę na dofinansowanie ?

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-06-09 Pani Hanno, niestety PFRON nie zwraca kosztów remontu poniesionych przed przyznaniem dotacji.

 • Napisał: Magdalena 2022-06-07
  Ocena:
  5.0

  Mam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (znaczne) ,będę starała się o dofinansowanie z PFRON na remont łazienki ,jestem współwłaścicielem domu razem z synem,mam pytanie odnośnie drzwi do łazienki ,bo przeczytałam że powinny mieć szerokość do 90 cm , niestety moje mają 70 cm i nie mogę ich ruszyć ponieważ do łazienki wchodzi się od kuchni ,a tam mam meble pod wymiar , stąd była konieczność zmniejszenia drzwi,pytanie brzmi czy muszę obowiązkowo wymieniać drzwi przy remoncie łazienki

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-06-08 Pani Magdaleno, jeśli jest Pani osobą mobilną (tzn. nie porusza się Pan na wózku inwalidzkim) nie ma konieczności wymiany drzwi na większe. Poszerzenie otworu drzwiowego umożliwia osobie chorej wjechanie do łazienki wózkiem inwalidzkim - wnioskuję, że w tym wypadku nie mamy do czynienia z taką formą niepełnosprawności.

 • Napisał: Sylwia 2022-06-04
  Ocena:
  5.0

  Witam. Mam syna, który na nie całe 15 lat. CIERPI na zespół Aspergera. Ma orzeczenie o niepełnosprawności oraz orzeczenie o specjalnej potrzebie nauczania. Syn nie może przebywać w małych pomieszczeniach, boi się. Szczególnie po wypadku w łazience, przez kyory lezsl w szpitalu <br>w Bialymstoku i mial zszywane sciegna i palce i nogi orsz 3 zlamania. Od tamtego ma jakiś uraz i strach, że musi ktoś być przy nim jak się kupię i myje. Czy w związku z tym mogłabym się ubiegać o dotacje na remont łazienki? I

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-06-08 Pani Sylwio, osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności mogą ubiegać się o dofinansowanie PFRON do remontu łazienki. W niniejszym artykule wskazujemy, jakie kryteria należy spełnić oraz jakie dokumenty dołączyć do wniosku o dofinansowanie.

 • Napisał: Krzysztof.sm 2022-06-02
  Ocena:
  5.0

  Mama mieszka samotnie, ma problemy ruchowe i stwierdzony lekki stopien niepelnosprawnosci, chcemy zrobic remont lazienki - wymienic kabine prysznicowa na bardziej dostepna, umywalke dac wyzej gniazdka osadzic nizej. Podczas tych prac bedzie trzeba wymienic kafle na scianach i mozliwe tez na podlodze. czy dofinansowanie pokryje koszty ?

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-06-02 Panie Krzysztofie, dofinansowanie nie pokryje kosztów w całości, jednak w znacznej jej części. Maksymalna kwota dofinansowania PFRON wynosi do 95% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. Udział własny wnioskodawcy to minimum 5% kosztów remontu.

 • Napisał: Ola 2022-05-29
  Ocena:
  5.0

  Mama posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności- m.in. ma problemy z poruszaniem sie. Czy należy się dofinansowanie? Od jakiego specjalisty należy mieć zaświadczenie ? Pozdrawiam

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-05-31 Pani Olu, wszystkie osoby niepełnosprawne, niezależnie od stopnia niepełnosprawności, mogą wnioskować o dofinansowanie PFRON. Aby złożyć wniosek należy dołączyć do niego orzeczenie o niepełnosprawności (lub jego odpowiednik), oświadczenie o wysokości dochodów i liczbie osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, udokumentowaną informację o innych źródłach finansowania zadania oraz inne załączniki, których może wymagać dana jednostka rozpatrująca wniosek o dofinansowanie. Przed złożeniem wniosku zachęcam zatem do kontaktu z placówką odpowiednią dla regionu, w którym mieszka Pani mama celem uzyskana pełnej informacji o wymaganych dokumentach.

 • Napisał: Janusz 2022-05-28
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry. Złożyłem wniosek do pefron o dofinansowanie do remontu łazienki przystosowanie dla osoby niepełnosprawnej ruchowo.We wniosku określiłem że remont jest planowany od marca do maj 2022 Wniosek był złożony 2 marca,łazienkę zacząłem remontować w kwietniu i jeszcze jej nie skończyłem.W miedzy czasie pytałem w pefron kiedy będą rozpatrywać wniosek powiedziano mi że w maju.Ok 15 maja po rozmowie telefonicznej Pani z pefrom powiedziała że mam przesłać zdjęcia z remontu przesłałem zdjęcia jak wyglądała łazienka przed remontem i na jakim jest teraz etapie .W dniu 28 maja otrzymałem odmowę dofinansowania z powodu rozpoczęcia remontu łazienki .Posiadam na wszystko rachunki i dokumentacje fotograficzną całego remontu który był pilny i bardzo potrzebny.Co mam teraz zrobić .Nikt w pefromie nie informował mnie że nie mogę rozpoczynać remontu przed uzyskaniem dofinansowania .Proszę o pomoc co mam teraz zrobić.

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-05-31 Panie Januszu, bardzo mi przykro, ale obawiam się, że nie uda się pozytywnie rozwiązać Pana sprawy. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie nie zwraca kosztów remontu poniesionych przed przyznaniem dotacji, dlatego z wszelkimi pracami remontowymi trzeba było wstrzymać się do momentu przyznania środków i zawarcia umowy o dofinansowanie z PFRON. W internecie (m.in. na stronach MOPR) można zapoznać się ze szczegółami przyznawania dofinansowania z ramienia PFRON, dlatego nie może Pan obwiniać pracowników danej placówki o niedoinformowanie Pana w tej kwestii. Życzę wszystkiego dobrego.

 • Napisał: Bożena 2022-05-24
  Ocena:
  5.0

  Witam. Mój mąż cztery lata temu przeszedł udar prawostronny,cukrzyca ,amputacja 4 palców nogi prawej i 1 palec nogi lewej. Starą się teraz o orzeczenie niepełnosprawności. Czy w związku z tym mogę starać się o dofinansowanie do przystosowania dla niego łazienki? Chciałam nadmienić iż mąż na swój charakter pracy ma zdolność do niej,a ja jestem emerytka. Chcieliśmy kabinę i uchwyty zakupić wraz z siedziskiem. Obecnie mamy wannę i taboret. Pozdrawiam.

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-05-24 Pani Bożeno, jeśli mąż posiada (lub będzie posiadał) orzeczenie o niepełnosprawności, będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie do remontu łazienki i wyposażenia jej w niezbędne sprzęty ułatwiające poruszanie się. Zachęcam do zapoznania się z listą rzeczy, które mogą zostać objęte takim dofinansowaniem oraz kontaktu z miejscowym PCPR celem skompletowania niezbędnych dokumentów dołączanych do wniosku.

 • Napisał: Zmartwiona 2022-05-21
  Ocena:
  5.0

  Witam,moje pytanie jest takie opiekuje się siostrą ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz jestem jej prawnym opiekunem, również moją mamą ze znacznym stopniem niepełnosprawności czy mogę starać się o dofinansowanie z Pefronu o remont łazienki? nie jesteśmy właścicielami domu tylko wynajmujemy -umowa zwykła między właścicielem a mną,czy w takiej sytuacji możemy prosić o wsparcie?

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-05-23 Szanowna Pani, jeśli właściciel mieszkania wyrazi zgodę na przeprowadzenie remontu łazienki z dostosowaniem jej do potrzeb osób niepełnosprawnych, nie ma przeciwwskazań do starania się o dofinansowanie z ramienia PFRON. Przed przystąpieniem do złożenia wniosku zachęcam do konsultacji z jednostką zajmującą się przyznawaniem tego typu wsparcia finansowego w miejscu Pań zamieszkania. Placówka z całą pewnością podpowie, jakie dokumenty należy złożyć celem otrzymania dofinansowania.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go