Dofinansowanie PFRON do remontu łazienki. Jakie są warunki? Jak wnioskować? Jakie artykuły warto kupić?

623 Wyświetleń
29 Komentarzy
 5.0  

Osoby niepełnosprawne, w szczególności osoby o ograniczonej mobilności, wymagają specjalnie przystosowanej przestrzeni mieszkalnej według indywidualnych potrzeb. W szczególności łazienka dla niepełnosprawnych może wymagać gruntownego remontu i wyeliminowania barier architektonicznych, aby znacząco ułatwić funkcjonowanie w mieszkaniu. Na szczęście w sfinansowaniu zakupów może pomóc jednostka PFRON, czyli Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jak uzyskać dofinansowanie? Co może ono obejmować? Zapraszamy do lektury.

Dofinansowanie PFRON do remontu łazienki dla osoby starszej lub niepełnosprawnej. Jakie są warunki dofinansowania i jak o nie wnioskować?

Szykujesz się do remontu łazienki w związku z przystosowaniem jej do potrzeb osoby starszej lub niepełnosprawnej? Może Ci w tym pomóc dofinansowanie z ramienia PFRON, które przysługuje osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności lekkiej, znacznej lub umiarkowanej. Szczegółowe warunki doposażenia pieniężnego określa art. 35a ust. 1 pkt 7 lit. d ustawy o rehabilitacji oraz Rozporządzenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków PFRON.

Zwróć uwagę, żeDofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych nie przysługuje osobom starszym, a jedynie osobom niepełnosprawnym. Warto zatem upewnić się, czy Twój podopieczny nie może wnioskować o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie rządowej.

Jak przygotować wniosek o dofinansowanie do remontu łazienki dla osoby niepełnosprawnej? Do wniosku o dofinansowanie zazwyczaj należy dołączyć:

 • kserokopię orzeczenia o niepełnosprawności,
 • zaświadczenie lekarskie od lekarza specjalisty,
 • kserokopię dowodu osobistego osoby niepełnosprawnej,
 • dokument będący podstawą prawną do zameldowania w lokalu (poświadczający własność lub umowę najmu),
 • zaświadczenia o dochodach osoby składającej wniosek,
 • zaświadczenia o dochodach pozostałych domowników,
 • zaświadczenie o zatrudnieniu,
 • zaświadczenie kierownika powiatowego urzędu pracy o statusie zawodowym w przypadku bezrobotnego lub poszukującego pracy,
 • kosztorys remontu łazienki dla PFRON.

W sytuacji, w której osoba chora nie jest właścicielem nieruchomości, musi posiadać zgodę właściciela budynku na wykonanie niezbędnych prac związanych z likwidacją barier architektonicznych.

TO MUSISZ WIEDZIEĆ: Wniosek o dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych, w tym m.in. do remontu łazienki, można złożyć w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie oraz Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Wniosek może złożyć osobiście osoba niepełnosprawna lub w jej imieniu może to zrobić przedstawiciel prawny lub ustawowy, opiekun ustanowiony postanowieniem Sądu lub pełnomocnik. W ostatnim przypadku wymagane będzie załączenie do wniosku pisemnego pełnomocnictwa.

Warto dodać, że istnieje możliwość złożenia wniosku także przez Internet.

Instytucje wymienione powyżej, zajmujące się przyjmowaniem wniosków, udostępniają często przykładowy kosztorys remontu łazienki dla niepełnosprawnych oraz wzory wniosków. Wnioski są rozpatrywane w miarę posiadanych przez jednostkę środków według ustalonej kolejności, dlatego korzystną praktyką jest złożenie wniosku w pierwszym kwartale nowego roku. Ile wynosi maksymalna wysokość dofinansowania z przeznaczeniem na remont łazienki dla niepełnosprawnych? Przepisy mówią o tym, że można uzyskać:
50% – gdy wnioskodawcą nie jest przedsiębiorcą;
30% – gdy wnioskodawcą jest przedsiębiorcą.

Należy przy tym podkreślić, że wysokość maksymalnej kwoty dofinansowania może się różnić w zależności od regionu Polski, w którym mieszka osoba składająca wniosek.

Jak przystosować łazienkę dla potrzeb osób starszych lub niepełnosprawnych?

Łazienka dla niepełnosprawnych musi spełniać normy określone w art. 5 ust. 1 pkt 4 Prawa Budowlanego. Wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych powinno również zostać dobrane w oparciu o prawo unijne i międzynarodowe (zgodnie z konwencją ONZ o prawach osób niepełnosprawnych).

Łazienka dla niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim – wymogi i zalecenia:

 • prysznic powinien zostać wyposażony w uchwyty do trzymania, jego powierzchnia musi wynosić od 0,9 do 2,5 m2 (w zależności od tego, czy kabina jest otwarta, czy zamknięta);
 • minimalne wymiary wanny w łazience dla niepełnosprawnych wynoszą 70 × 150 cm;
 • pojemnik na papier toaletowy powinien zostać zamontowany na poziomie około 60-70 cm;
 • szerokość drzwi wejściowych powinna wynosić minimum 90 cm;
 • wysokość umywalki dla niepełnosprawnych powinna wynosić około 85 cm od posadzki;
 • wysokość miski ustępowej, mierzona do górnej części deski, powinna wynosić 45-50 cm;
 • w łazience należy zachować przestrzeń manewrową o wymiarach 1,5 m na 1,5 m, a dookoła umywalki należy zapewnić przestrzeń manewrową o powierzchni minimum 90 × 120 cm. (dotyczy obiektów użyteczności publicznej).

Niezbędne wyposażenie łazienki dla osób starszych i niepełnosprawnych

Obowiązkowe wyposażenie łazienki dla osób starszych to różnego rodzaju uchwyty dla niepełnosprawnych i poręcze do łazienki dla niepełnosprawnych. Tego typu udogodnienia pomagają w codziennych czynnościach – wstawaniu, siadaniu czy też wchodzeniu do kabiny prysznicowej.
Poręcze łazienkowe dla niepełnosprawnych należy zamontować pod prysznicem, przy misce ustępowej (około 0,7 m nad podłogą) oraz przy umywalce (około 0,8 m nad podłogą). Ile kosztują uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych? Oto przykładowe ceny:

 • poręcze do łazienki wolnostojące, przytwierdzane do podłogi – około 600-800 złotych;
 • poręcze do WC dla niepełnosprawnych montowane do ściany – około 300-400 złotych;
 • uchwyty do wanny – około 100-300 złotych;
 • uchwyty do kabiny prysznicowej – około 50-200 złotych.

Poza uchwytami dla niepełnosprawnych warto zainwestować także w inne akcesoria, takie jak np. ławka na wannę.

Przydatne akcesoria do mycia dla niepełnosprawnych i osób starszych

Aby łazienka dobrze służyła osobie z ograniczoną ruchomością, warto ją doposażyć o różnego rodzaju sprzęt:

 • akcesoria do mycia dla niepełnosprawnych – maty antypoślizgowe, myjki do ciała, gąbki na rączce;
 • krzesełka pod prysznic;
 • taborety pod prysznic z regulowaną wysokością;
 • stołki pod prysznic składane;
 • taborety do wanny;
 • ławeczka do wanny;
 • taboret prysznicowy z oparciem.

Pytania i komentarze

 • Napisał: Natalia 2022-05-18
  Ocena:
  5.0

  Potrzebuje wzór dla firmy remontowej do remontu łazienki pefron

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-05-18 Pani Natalio, jak rozumiem, poszukuje Pani wzoru kosztorysu dla remontu łazienki. Proszę pamiętać, że o tym, jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych decyduje jednostka rozpatrująca wnioski w regionie zamieszkania chorego. Istnieje możliwość, że kosztorys wcale nie będzie wymagany, dlatego zachęcam do kontaktu z odpowiednią instytucją PCPR w celu uzyskania szczegółowych informacji. Wskazana placówka powinna dysponować wzorem kosztorysu lub przynajmniej wskazać Pani, jak powinien on wyglądać.

 • Napisał: Dorota 2022-05-10
  Ocena:
  5.0

  Mam pytanie, stan zdrowia taty pogorszyl sie z dnia ma dzien w zwiazku z czym wystąpiliśmy o niepelnosprawnosc. Po miesiącu przuszla dexyzja z przyznanym stopniem umiarkowanym ale ze wskazaniem ze osoba jest samodzielna. W czasie oczekiwania na decyzje stan zdrowia taty pogorszyl sie na tyle, ze już noe jest samodzielny, a jest leżący i przekladany na wózek. Chcemy wystąpic o dofinansowanie na remont lazienki by zlikwidowac brodzik i moc wjechac wozkiem zeby Tate umyc. Niestety z powodu postepujacej choroby obawiam sie co bedzie jesli w trakcie remontu tata umrze

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-05-12 Pani Doroto, prawo zakłada, że w przypadku śmierci Wnioskodawcy wniosek nie podlega dalszemu rozpatrywaniu. Jeżeli wcześniej został rozpatrzony pozytywnie, a Wnioskodawca w międzyczasie umarł, środki finansowe nie mogą zostać wypłacone, ponieważ są one świadczeniem własnym Wnioskodawcy. W praktyce jednak każde starostwo, a zatem każde PCPR, może postąpić w danej sprawie inaczej. Być może w tym wypadku środki mimo wszystko zostaną wypłacone, ale nie ma na to gwarancji. Zachęcam do skonsultowania się w tej sprawie z odpowiednim dla regionu zamieszkania PCPR.

 • Napisał: Katarzyna Okoniewska 2022-05-09
  Ocena:
  5.0

  Witam , mam pytanie rodzice dostali od syna mieszkanie , ale niestety łazienka nie jest przystosowana dla osób starszych Tata niedługo bedzie miał operacje na oba biodra i kręgosłup, I nie będzie w stanie skorzystać ani z toalety a tym bardziej z prysznica . Obecnie łazienka jest dostosowana pod młode małżeństwo z dzieckiem , a do tego jeszcze została zalana przez sąsiada z góry. Rodzice są w wieku : mama 64 , tata 66 . Nie są wstanie sami wyremontować tej łazienki . Bardzo proszę o pomoc w uzyskaniu informacji do kogo najlepiej można by było się zwrócić w sprawie rodziców remontu i przystosowania łazienki dla osób starszych i czy można aplikować o taką pomoc przez internet.

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-05-10 Pani Katarzyno, dofinansowanie do remontu łazienki z ramienia PFRON przysługuje osobom niepełnosprawnym, bez względu na stopień niepełnosprawności. Jeśli Pani tata jest osobą niesamodzielną i ma lub będzie miał trudności w poruszaniu się, zalecam wyrobienie orzeczenia o niepełnosprawności, które stanowi podstawę do otrzymywania świadczeń finansowych i umożliwia wnioskowanie o dofinansowanie do remontu (usunięcia barier architektonicznych). Aby otrzymać taki dokument, należy zwrócić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właściwego dla miejsca zamieszkania osoby chorej z odpowiednim wnioskiem oraz szeregiem potrzebnych dokumentów medycznych i zawodowych, które świadczą o stanie zdrowia Pani taty. Po uzyskaniu orzeczenia nie powinno być problemu z pozytywnym rozpatrzeniem wniosku o dofinansowanie PFRON do remontu łazienki.

 • Napisał: Jolanta 2022-04-28
  Ocena:
  5.0

  Witam jestem osobą z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ale nabyłam problemy z kręgosłupem nie wiem jak się zabrać za wniosek o dofinansowanie do remontu łazienki ? ciężko mi wychodzić z wanny .Nie wiem jak się za to zabrać?.

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-04-29 Pani Jolanto, każda z jednostek Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie powinna dysponować własnym wnioskiem o dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych. Zachęcam do kontaktu z placówką odpowiednią dla Pani regionu zamieszkania - jej pracownicy powinni udzielić Pani wszystkich niezbędnych informacji, które pomogą wypełnić i złożyć wniosek.

 • Napisał: Olka 2022-04-27
  Ocena:
  5.0

  Witam, chciałam się dowiedziec co zalicza sie do dofinansowania remontu łazienki? czy koszty wykonawcze tego remontu tez mozna dodac czy tylko materiał remontowe ?

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-04-27 Szanowna Pani, zakres udzielanej pomocy w ramach usunięcia barier architektonicznych może się różnić w poszczególnych Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie. Przed złożeniem wniosku należy uzyskać informacje na temat warunków uzyskania dofinansowania we właściwym dla regionu zamieszkania PCPR.

 • Napisał: Zofia 2022-04-25
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry. Proszę o informację. Moja teściowa jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym. Nie porusza się samodzielnie. W mieszkaniu, którego jest głównym najemcom chcemy przeprowadzić remont łazienki. Konieczny jest prysznic bez brodzika. Czy musimy wymieniać drzwi na szerokość 90 cm?. Dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-04-26 Pani Zofio, zgodnie z Prawem budowlany oraz Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. z późniejszymi zmianami w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie szerokość drzwi wejściowych do mieszkania/domu dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich nie może być mniejsza niż 90 centymetrów. Z kolei drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz pomieszczenia, mieć co najmniej 80 cm szerokości i 2 m wysokości w świetle ościeżnicy, a w dolnej części muszą znajdować się otwory o sumarycznym przekroju nie mniejszym niż 0,022 m2 dla dopływu powietrza.

 • Napisał: Piotr 2022-04-23
  Ocena:
  5.0

  Witam posiadam orzeczenie w stopniu umiarkowanym po złamaniu kręgosłupa, poruszam się samodzielnie, ale mam problem korzystania z wanny i toalety, czy mogę uzyskać dofinansowanie i czy trzeba wymieniać drzwi na na 90. Pozdrawiam.

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-04-25 Panie Piotrze, osoby o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą skorzystać z dofinansowania PFRON. Jeśli jako wnioskodawca nie jest Pan właścicielem nieruchomości, niezbędna będzie zgoda właściciela lokalu na wykonanie prac budowlanych/remontowych służących usunięciu tych barier. Nie musi Pan wymieniać drzwi na takie o szerokości 90 cm - niniejsza zmiana ma na celu umożliwienie poruszania się po mieszkaniu na wózku inwalidzkim.

 • Napisał: Ryszard 2022-04-21
  Ocena:
  5.0

  Razem z żoną mamy symbole niepełnosprawności 05-R. na stałe Jesteśmy po 75 lat. od 1czerwca przenosimy się do nowego naszego własnościowego mieszkania w Toruniu.( obecnie mieszkamy w Brodnicy), mieszkanie z rynku wtórnego. Jest tam m.in. wanna, która nie jest dla nas przydatna,. chcemy zmienić na kabinę prysznicową. Pytanie. Gdzie mamy złożyć wniosek o dofinansowanie i jakie możemy ująć roboty i akcesoria.? Mamy wybranego wykonawcę remontu. Proszę o odpowiedz.

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-04-25 Panie Ryszardzie, w Toruniu mogą Państwo złożyć wniosek w MOPR przy ul. Słowackiego 114. Wnioski można również składać online poprzez stronę: https://sow.pfron.org.pl/logowanie. Zakres wsparcia, jakie oferuje PFRON na likwidację barier architektonicznych, jest szeroki i zróżnicowany, dlatego przed złożeniem wniosku zachęcam do kontaktu z placówką MOPR celem uzyskania szczegółowych informacji.

 • Napisał: Marta 2022-04-18
  Ocena:
  5.0

  Witam, Wraz z narzeczonym planujemy remont mieszkania po moich dziadkach, mój narzeczony nie będzie właścicielem mieszkania a jedynie osobą wynajmującą mieszkanie. Narzeczony jest niepełnosprawny - porusza się o kuli, nie jeździ na wózku, mimo to na chwilę obecną wanna, która jest w mieszkaniu jest dla niego bardzo dużą przeszkodą i potrzebuje pomocy drugiej osoby przy wejściu i wyjściu - łazienka i WC zatem są do całkowitego remontu. W planie mamy również remont kuchni - czy mój narzeczony jako osoba niepełnosprawna będzie mógł skorzystać z takiego dofinansowania do remontu mieszkania - kuchni, łazienki, WC będąc jedynie osobą wynajmującą to mieszkanie a nie współwłaścicielem? Jaka jest maksymalna kwota dofinansowania?

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-04-19 Pani Marto, narzeczony, jako osoba niepełnosprawna, będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie do remontu łazienki, jednak potrzebna będzie zgoda właściciela lokalu na usunięcie barier architektonicznych. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi do 95% kosztów przedsięwzięcia, jednak nie więcej niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. Udział własny wnioskodawcy to minimum 5% kosztów remontu. Wysokość dofinansowania może się różnić w zależności od miejsca zamieszkania. Zachęcam do kontaktu z PCPR, MOPS lub MOPR, które rozpatrują wnioski w Państwa regionie.

 • Napisał: Elżbieta 2022-04-15
  Ocena:
  5.0

  Witam, jak można zachować przestrzeń manewrową 1,5m x 1,5m w łazience osoby z niepełnosprawnością ruchową, kiedy wymiary łazienki nie pozwalają na to?

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-04-15 Pani Elżbieto, minimalne wymiary potrzebne do samodzielnego poruszania się na wózku inwalidzkim to 1,5 m × 1,5 m, jednak dotyczy to obiektów użyteczności publicznej. Kwadrat wytyczający właśnie taką przestrzeń umożliwia swobodne korzystanie z sanitariatów i manewrowanie wózkiem. Tego typu przepisy nie mają jednak zastosowania w domach prywatnych, w których łazienki często są dużo mniejsze, dlatego bez obawy można złożyć wniosek o dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych - nie powinien zostać odrzucony.

 • Napisał: Jan 2022-04-08
  Ocena:
  5.0

  Jakie uprawnienia ma małżeństwo do dofinansowania do likwidacji barier achitektonicznych w przypadku gdy oboje są osobami niepełnosprawnymi ( mąż w stopniu umiarkowanym, żona w stopniu lekkim) i oboje są zakwalifikowani do "konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie danej osoby. Ile w tym przypadku wynosi maksymalny dochód na członka rodziny przy którym można ubiegać się o dofinansowania.

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-04-08 Panie Janie, aby skorzystać z pomocy w zakresie dofinansowania do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, średni miesięczny dochód netto osoby niepełnosprawnej nie może przekroczyć 50% przeciętego wynagrodzenia w przeliczeniu na jednego członka wspólnego gospodarstwa domowego (będzie to 2997,55 zł). W razie jakichkolwiek pytań zachęcam do skorzystania z infolinii PFRON lub konsultacji z jednostką zajmującą się rozpatrywaniem wniosków o dofinansowanie odpowiednią dla regionu zamieszkania osób niepełnosprawnych.

 • Napisał: Ula 2022-04-07
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry. Jestem osobą o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z powodu wzroku. Czy mogę ubiegać się o dofinansowanie wymiany oświetlenia w mieszkaniu ponieważ to które mam bardzo utrudnia mi w życiu codziennym.

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-04-08 Pani Ulo, osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności z dysfunkcją narządu wzroku mogą ubiegać się o dofinansowanie wymiany sposobu oświetlenia lub wykonanie dodatkowych punktów światła. Zachęcam do kontaktu z placówką odpowiedzialną za rozpatrywanie wniosków PFRON, która odpowie na wszelkie Pani zapytania.

 • Napisał: Teresa 2022-04-05
  Ocena:
  5.0

  Czy istnieje kryterium dochodowe osoby niepełnosprawnej ubiegającej się o dofinansowanie dostosowania łazienki na potrzeby osoby niepełnosprawnej

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-04-07 Pani Tereso, aktualne kryterium dochodowe (na kwiecień 2022r.), od wysokości którego uzależnia się możliwość otrzymania dofinansowania do likwidacji barier architektonicznych to 2 997,55 zł na osobę pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym (50%) lub 3 896,81 zł w przypadku osoby samotnej (65%). W sytuacji przekroczenia tego limitu dofinansowanie nie będzie możliwe do wypłacenia. Przed złożeniem wniosku zachęcam do kontaktu z placówką rozpatrującą wnioski o dofinansowanie dedykowaną dla regionu zamieszkania osoby niepełnosprawnej.

 • Napisał: Kasia 2022-04-04
  Ocena:
  5.0

  Witam. Kto ma zrobić kosztorys, wycenę remontu. Czy wystarczy,bze sama opisze czy muszę mieć wycenę prac remontowych wyliczona przez firmę?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-04-05 Pani Kasiu, to wszystko zależy od wymogów stawianych przez jednostkę rozpatrującą wnioski o dofinansowanie do remontu w Pani regionie, dlatego w pierwszej kolejności zalecam kontakt z odpowiednią placówką. Istnieje nawet możliwość, że kosztorys wcale nie będzie wymagany. Jeśli jednak zajdzie konieczność jego przedłożenia, prawdopodobnie będzie musiał zostać wykonany w oparciu o wycenę firmy remontowej lub oferty/faktury sklepu z wyposażeniem łazienek, z której planuje Pani kupić niezbędne akcesoria.

 • Napisał: Daniel 2022-03-27
  Ocena:
  5.0

  Gdzie znajdę przykład wniosku i jak zrobić wycenę kosztow

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-03-30 Panie Danielu, o tym, jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych decyduje jednostka rozpatrująca wnioski w regionie zamieszkania chorego. Zachęcam do kontaktu z odpowiednią instytucją w celu uzyskania szczegółowych informacji. Wniosek o dofinansowanie można złożyć również elektronicznie poprzez stronę: https://sow.pfron.org.pl/wnioskodawca/kreator

 • Napisał: Zyta 2022-03-25
  Ocena:
  5.0

  Moja łazienka jest wąska ma tylko 112cm szerokości i około 500 cm długości. Czy w takim przypadku można się starać o dofinansowanie ?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-03-30 Pani Zyto, nie istnieją regulacje mówiące o minimalnych wymiarach łazienki dla osób niepełnosprawnych, dlatego wielkość Pani pomieszczenia nie powinna stanowić przeszkody w otrzymaniu dofinansowania. Zachęcam jednak do konsultacji z placówką rozpatrującą wnioski PFRON znajdującą się w Pani miejscu zamieszkania, która powinna rozwiać wszelkie Pani wątpliwości.

 • Napisał: Katarzyna 2022-03-22
  Ocena:
  5.0

  Witam mój tato ma orzeczona niepełnosprawność i jest emerytem czy ja jako właściciel domu i jego corka mogę wyremontować pod niego łazienkę i skorzystać z dofinansowania ?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-03-25 Pani Katarzyno, wnioskodawcą powinna być osoba chora, czyli Pani tato. W tym wypadku musi wyrazić Pani pisemną zgodę na przeprowadzenie prac remontowych w mieszkaniu, którego jest Pani właścicielką. W razie jakichkolwiek pytań zachęcam do kontaktu z infolinią PFRON lub jednostką rozpatrującą wnioski o dofinansowanie Państwa miejscu zamieszkania.

 • Napisał: Tomasz 2022-03-22
  Ocena:
  5.0

  Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym. Ojciec zmarł, mieszkam z mamą. Nie przeprowadziliśmy jeszcze sprawy spadkowej. wg aktu notarialnego mama jest współwłaścicielem wraz z ojcem. Na złożony wniosek dostałem odpowiedź negatywną, bo nie jestem właścicielem lokalu / mieszkam w nim od 27 lat/. Czy staranie się o dopłatę do umywalki, toalety i kabiny prysznicowej to są zmiany architektoniczne i wymagają aktu własności dla osoby ubiegającej się? Sprawy sądowe trwają miesiącami albo latami. Sprawa dla mnie jest pilna ze względu na pękniętą cieknącą toaletę i również uszkodzoną przez moją niepełnosprawność umywalką? Proszę o odpowiedź.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-03-22 Panie Tomaszu, prawo spadkowe zakłada, że w przypadku śmierci jednego z rodziców jego majątek (w tym wypadku mieszkanie) dziedziczą ustawowo w pierwszej kolejności małżonek/małżonka zmarłego oraz jego dzieci. Jeśli nie złożył Pan oświadczenia o zrzeczeniu się spadku po ojcu, przysługuje Panu udział w spadku. Jest jednak pewna zasada, którą warto podkreślić – małżonek zmarłego musi otrzymać przynajmniej ¼ jego spadku. W praktyce oznacza to, że o ile dzieci jest maksymalnie 3, majątek ulegnie podziałowi na równe części. Jeśli jednak dzieci byłaby 4 lub więcej, małżonek zmarłego otrzyma ¼ spadku, a pozostałe ¾ ulegnie podziałowi między dzieci. Własnością Pana ojca (w odniesieniu do nieruchomości) była połowa mieszkania, zatem podział majątku dotyczy tylko tej połowy, druga połowa nadal pozostaje własnością Pana mamy. Oczywiście zasady dziedziczenia dotyczą jedynie małżeństw na mocy prawa, małżonek rozwiedziony nie miałby prawa do majątku zmarłego. Składając wniosek o dofinansowanie PFRON warto mieć przy sobie akt zgonu zmarłego - być może jednostka realizująca dofinansowania będzie wymagała potwierdzenia faktu zgonu. Gdyby jednak mimo wszystko wystąpiły problemy ze złożeniem wniosku, proszę uzyskać od pozostałych właścicieli lokalu (czyli Pana mamy i pozostałych spadkobierców, jeśli tacy są) pisemną zgodę na przeprowadzenie remontu łazienki. W razie jakichkolwiek dodatkowych wątpliwości zachęcam do kontaktu bezpośrednio z infolinią PFRON. Wierzę, że jednostka przyjmująca wnioski o wydanie dofinansowania pozytywnie rozpatrzy Pana wniosek. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.

 • Napisał: Aga 2022-03-11
  Ocena:
  5.0

  Mąż mąż 1 gr .musimy kupić kabinę prysznicowa z brodzikiem,gdyż łazienka jest b.mala,mąż nie ma się gdzie umyć. Czy można liczyć na dofinansowanie?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-03-11 Pani Agnieszko, osoby niepełnosprawne mogą składać wnioski o dofinansowanie do remontu łazienki, m.in. do montażu kabiny prysznicowej. Wnioski o dofinansowanie rozpatrują Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej, Miejskie Ośrodki Pomocy Rodzinie lub Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie. Zachęcam do kontaktu z placówką odpowiednią dla miejsca Państwa zamieszkania.

 • Napisał: Basia 2022-03-10
  Ocena:
  5.0

  Czy wlicza się do barier architektonicznych wymianę piecyka gazowego, WC, zlewu oraz przeróbka instalacji hydraulicznej i elektrycznej oraz wymiana baterii na zlew i pryśnic w moim przypadku jest to konieczne

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-03-11 Pani Basiu, o przyznaniu dofinansowania PFRON decyduje przypisana do danego regionu placówka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej dlatego zachęcam do kontaktu bezpośrednio z jedną z wyżej wymienionych. Wierzę, że pracownicy placówek odpowiedzą na wszystkie Pani pytania.

 • Napisał: Grażyna Gapinska 2022-03-10
  Ocena:
  5.0

  Witam mam mam stopień niepełnosprawności umiarkowany do 1 marca 2023 czy mogę się starać o dofinansowanie do łazienki jestem po operacji kręgosłupa lędźwiowego 2008 i szyjnego 2013 wstawione implanty czy mam jakąś szansę z pefromu o dofinansowanie

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-03-11 Pani Grażyno, osoby niepełnosprawne, niezależnie od stopnia niepełnosprawności, mogą starać się o dofinansowanie do remontu. Wniosek w tym celu należy złożyć w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej lub Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie (w zależności od miejsca Pani zamieszkania). Powyższe placówki powinny także udzielić Pani szczegółowych informacji dotyczących niniejszego dofinansowania.

 • Napisał: Katarzyna 2022-03-08
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry piszę w takiej sprawie mój Syn ma stwierdzony autyzm nie wiem wiem jaki to jest stopień nie pełno sprawności. Chodzi mi o dofinansowanie do łazienki dla takiego dziecka ponieważ nie mamy wogule łazienki w domu i czy mieścimy się w tych kryteriach żeby te dofinansowanie otrzymać ??

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-03-08 Pani Katarzyno, osobom niepełnosprawnym (niezależnie od stopnia niepełnosprawności) przysługuje prawo do składania wniosków o dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych. Rozumiemy przez to wyeliminowanie takich utrudnień w budynku, które uniemożliwiają lub utrudniają swobodę ruchu osobie niepełnosprawnej. Wykonanie łazienki w domu, który jej w ogóle nie posiada, możemy zatem uznać za usunięcie bariery architektonicznej. Należy jednak zaznaczyć, że ostateczna decyzja o możliwości i zakresie dofinansowania w tej sprawie leży w gestii właściwej dla Pani regionu placówki rozpatrującej wnioski PFRON. Proszę skonsultować się zatem z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej lub Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie (w zależności od miejsca Państwa zamieszkania) - powyższe placówki z całą pewnością udzielą Pani odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania.

 • Napisał: Ela 2022-03-01
  Ocena:
  5.0

  Proszę o wyjaśnienie w kwestii kwoty dofinansowania remontu łazienki dla osoby niepełnosprawnej. Dlaczego wysokość dofinansowania jest niezgodna z ustawą i różni się w zależności od regionu kraju. W moim mieście Elblągu dofinansowanie max. Wynosi 9.000 zł. Jest to niezależne od wielkości łazienki. Posiadam łazienkę o pow. 8 m2 i taka sama kwota dofinansowania jest przy powierzchniach o wiele mniejszych. Na jakiej podstawie można różnicować ludzi niepełnosprawnych gdyż w innych rejonach kraju dofinansowanie wynosi 20.000 czy 40.000.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-03-03 Pani Elu, zgadza się - wysokość dofinansowania do remontu łazienki i usunięcia barier architektonicznych może różnić się w różnych częściach kraju. Zachęcam do kontaktu z infolinią PFRON (www.pfron.org.pl/kontakt/), której pracownicy rzeczowo wyjaśnią, skąd biorą się różnice w kwotach dofinansowania dla poszczególnych regionów.

 • Napisał: Aneta 2022-02-26
  Ocena:
  5.0

  Mieszkam na stancji, posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności, czy istnieje możliwość dofinansowania remontu mieszkania czy tylko dofinansowanie łazienki wchodzi w rachubę?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-02-28 Pani Aneto, przede wszystkim należy pamiętać, że o dofinansowanie do remontu mogą ubiegać się jedynie osoby, które: - są właścicielami nieruchomości lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości albo byli nimi przez okres co najmniej jednego roku przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie robót i są nadal posiadaczami części, lub całości nieruchomości; - udokumentują posiadanie środków własnych lub pozyskanych z innych źródeł na sfinansowanie kosztów realizacji zadania w wysokości nieobjętej dofinansowaniem; - przedstawią pozwolenie na budowę lub zgłoszenie przewidziane w przepisach prawa budowlanego. Po spełnieniu powyższych kryteriów można wnioskować o dofinansowanie do remontu mieszkania, nie tylko łazienki. Taki remont może obejmować poszerzenie otworu drzwiowego i montaż drzwi zewnętrznych, dostosowanie stolarki okiennej i drzwi balkonowych, obniżenie/podwyższenie gniazd elektrycznych i włączników światła, montaż uchwytów i poręczy oraz wiele innych. Zachęcam do konsultacji z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej lub Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie odpowiednim dla regionu, w którym Pani zamieszkuje - powyższe placówki zajmują się rozpatrywaniem wniosków o dofinansowanie PEFRON i udzielą Pani szczegółowych informacji.

 • Napisał: Ada 2022-02-20
  Ocena:
  5.0

  Brat ma niepełnosprawność stopnia lekkiego ale skladał kolejny wniosek ponieważ stan zdrowia znacznie sie pogorszył (cukrzyk z powikĺaniami stopa cukrzycowa jaskra przełom ciśnieniowy iwiele innych)czeka na decyzję mam pytanie brat niema wogóle łazienki czy może starać sie o dofinansownie chociaż niewielkie na pokrycie kosztów zrobienia łazienki

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-02-24 Pani Ado, osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności również mogą ubiegać się o dofinansowanie do zlikwidowania barier architektonicznych. Bariery architektoniczne to wszelkiego rodzaju utrudnienia w mieszkaniu lub budynku, które uniemożliwiają lub utrudniają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym. Zachęcam do konsultacji z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej lub Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie odpowiednim dla regionu, w którym Państwo zamieszkują - powyższe placówki rozpatrują wnioski o dofinansowanie i z całą pewnością udzielą Państwu odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania.

 • Napisał: Joanna 2022-02-20
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry jestem mama dziecka niepełnosprawnego w stopniu znacznym. Czy mogę się ubiegać o remont łazienki,mamy prysznic lecz jest usytuowany w miejscu z ciężko dostępnym miejscem. Pralkę musieliśmy wynieść do pokoju gdyż nie było innego wyjścia.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-02-21 Pani Joanno, tak, może się Pani ubiegać o dofinansowanie do remontu łazienki. Proszę jednak pamiętać, że takie dofinansowanie mogą uzyskać jedynie mieszkańcy, którzy są właścicielami nieruchomości lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości albo posiadają zgodę na remont właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym mieszkają. Zachęcam do kontaktu z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie lub Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej odpowiednim dla regionu, w którym Państwo zamieszkują. Placówki te zajmują się przyjmowaniem wniosków o dofinansowanie do "likwidacji barier architektonicznych" w mieszkaniu chorego - z całą pewnością udzielą Pani pełnych informacji potrzebnych do złożenia wniosku.

 • Napisał: Teresa 2022-02-12
  Ocena:
  5.0

  Jestem osobom z umiarkowanym z powodu dysfunkcji narządu ruchu ,ale nie poruszam się na wózku ,czy mogę otrzymać dofinansowanie na tony łazienki ponieważ ,mam bardzo niska rentę i nie stać mnie na samodzielny remont ,a mam zbyt wysoki brodzik prysznicowy

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-02-18 Pani Tereso, w myśl art. 35a ust. 1 pkt 7 lit. d ustawy o rehabilitacji oraz Rozporządzenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. o dofinansowanie do remontu mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, które mają trudności w poruszaniu się, jeżeli są właścicielami nieruchomości lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości albo posiadają zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym stale zamieszkują.

 • Napisał: Ewelina 2022-02-08
  Ocena:
  5.0

  Witam, mąż jest osobą niepełnosprawna porusza się na wózku po domu. Pracuje w zakładzie pracy chronionej gdzie go przywożą i odwożą do domu. Czy możemy się starać o dofinansowanie do poszerzenia wszystkich wewnętrznych drzwi w mieszkaniu, zewnętrzne sami wymieniliśmy wcześniej. Pozdrawiam

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-02-09 Pani Ewelino, tak, mogą się Państwo starać o dofinansowanie poszerzenia i wymiany drzwi w mieszkaniu. Proszę jednak pamiętać, że jest ono przyznawane tylko właścicielom lub użytkownikom wieczystym nieruchomości, a także osobom, które uzyskały zgodę właściciela budynku, w którym stale zamieszkują, na przeprowadzenie remontu. Dofinansowania realizują Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej, Miejskie Ośrodki Pomocy Rodzinie oraz Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie, dlatego zachęcam do konsultacji z placówką odpowiednią dla Państwa regionu.

 • Napisał: ELŻBIETA 2022-02-03
  Ocena:
  5.0

  Posiadam orzeczenie niepełnosprawności w stopnie umiarkowanym. Muszę przeprowadzić remont łazienki w swoim mieszkaniu, który polegać będzie na zamianie wanny na prysznic, montażu uchwytów i zmianie muszli sedesowej. Czy mogę uzyskać dofinansowanie jeżeli nie mogę zamontować drzwi o szerokości 90cm?.Czy jest to warunek konieczny? Pozdrawiam.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-02-04 Pani Elżbieto, jeśli jest Pani osobą poruszającą się na wózku inwalidzkim, drzwi do łazienki muszą zostać poszerzone do 90 cm. Oczywiście, można wystosować wniosek o dofinansowanie wymiany drzwi. Jeśli jest Pani osobą samodzielną, nie istnieją regulacje mówiące o konieczności zmiany szerokości drzwi do łazienki.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go