Dofinansowanie PFRON do remontu łazienki. Jakie są warunki? Jak wnioskować? Jakie artykuły warto kupić?

Przeczytano 4 676 razy
127 Komentarze
(5)
 

Osoby niepełnosprawne, w szczególności osoby o ograniczonej mobilności, wymagają specjalnie przystosowanej przestrzeni mieszkalnej według indywidualnych potrzeb. W szczególności łazienka dla niepełnosprawnych może wymagać gruntownego remontu i wyeliminowania barier architektonicznych, aby znacząco ułatwić funkcjonowanie w mieszkaniu. Na szczęście w sfinansowaniu zakupów może pomóc jednostka PFRON, czyli Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jak uzyskać dofinansowanie? Co może ono obejmować? Zapraszamy do lektury.

Dofinansowanie PFRON do remontu łazienki dla osoby niepełnosprawnej. Jakie są warunki dofinansowania i jak o nie wnioskować?

Szykujesz się do remontu łazienki w związku z przystosowaniem jej do potrzeb osoby niepełnosprawnej? Może Ci w tym pomóc dofinansowanie z ramienia PFRON, które przysługuje osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności lekkiej, umiarkowanej lub znacznej. Szczegółowe warunki doposażenia pieniężnego określa art. 35a ust. 1 pkt 7 lit. d ustawy o rehabilitacji oraz Rozporządzenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków PFRON.

Zwróć uwagę, żeDofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych nie przysługuje osobom starszym, a jedynie osobom niepełnosprawnym. Warto zatem upewnić się, czy Twój podopieczny nie może wnioskować o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie rządowej.

Aby otrzymać dofinansowanie PFRON do likwidacji barier architektonicznych, należy:

 • posiadać orzeczenie o niepełnosprawności (niezależnie od stopnia),
 • mieć trudności w poruszaniu się,
 • być właścicielem nieruchomości lub użytkować ją wieczyście - w innym wypadku wymagana będzie zgoda właściciela nieruchomości na przeprowadzenie remontu.

Jak przygotować wniosek o dofinansowanie do remontu łazienki dla osoby niepełnosprawnej?

Do wniosku o dofinansowanie zawsze należy dołączyć:

 • orzeczenie o niepełnosprawności (lub jego odpowiednik),
 • oświadczenie o wysokości dochodów i liczbie osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym*,
 • udokumentowaną informację o innych źródłach finansowania zadania.

* Uwaga! Wysokość dochodów nie ma wpływu na przyznanie świadczenia.

Należy przy tym podkreślić, że każdy powiat dysponuje własną listą wymaganych załączników dołączanych do wniosku o dofinansowanie PFRON, dlatego przed złożeniem formularza warto skontaktować się z placówką rozpatrującą wnioski w miejscu zamieszkania chorego. Wśród wymaganych dokumentów często znajdują się:

 • zaświadczenie lekarskie od lekarza specjalisty,
 • kserokopia dowodu osobistego osoby niepełnosprawnej,
 • dokument będący podstawą prawną do zameldowania w lokalu (poświadczający własność lub umowę najmu),
 • zaświadczenie o zatrudnieniu chorego lub zaświadczenie kierownika Powiatowego Urzędu Pracy o statusie zawodowym w przypadku bezrobotnego/poszukującego pracy,
 • kosztorys remontu łazienki dla PFRON, który może wykonać np. firma remontowa lub sklep z zaopatrzeniem łazienek (przykładowo, w postaci faktury pro-forma).

TO MUSISZ WIEDZIEĆ: Wniosek o dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych, w tym m.in. do remontu łazienki, można złożyć w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie oraz Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Wniosek może złożyć osobiście osoba niepełnosprawna lub w jej imieniu może to zrobić przedstawiciel prawny lub ustawowy, opiekun ustanowiony postanowieniem Sądu lub pełnomocnik. W ostatnim przypadku wymagane będzie załączenie do wniosku pisemnego pełnomocnictwa.

Warto dodać, że istnieje możliwość złożenia wniosku także przez Internet bezpośrednio poprzez stronę PFRON.

Instytucje wymienione powyżej, zajmujące się przyjmowaniem wniosków, udostępniają często przykładowy kosztorys remontu łazienki dla niepełnosprawnych oraz wzory wniosków. Wnioski są rozpatrywane w miarę posiadanych przez jednostkę środków według ustalonej kolejności, dlatego korzystną praktyką jest złożenie wniosku w pierwszym kwartale nowego roku.

Ile wynosi maksymalna wysokość dofinansowania z przeznaczeniem na remont łazienki dla niepełnosprawnych? Przepisy mówią o tym, że można uzyskać do 95% zwrotu kosztów, jednak nie więcej niż wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. Udział własny wnioskodawcy to minimum 5% kosztów przedsięwzięcia. Należy przy tym podkreślić, że wysokość maksymalnej kwoty dofinansowania może się różnić w zależności od regionu Polski, w którym mieszka osoba składająca wniosek. Jest ona zależna od puli środków przeznaczonych na ten cel oraz ilości wniosków o dofinansowanie złożonych do placówki.

Jak przystosować łazienkę dla potrzeb osób starszych lub niepełnosprawnych?

Łazienka dla niepełnosprawnych musi spełniać normy określone w art. 5 ust. 1 pkt 4 Prawa Budowlanego. Wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych powinno również zostać dobrane w oparciu o prawo unijne i międzynarodowe (zgodnie z konwencją ONZ o prawach osób niepełnosprawnych).

Łazienka dla niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim – wymogi i zalecenia:

 • prysznic powinien zostać wyposażony w uchwyty do trzymania, jego powierzchnia musi wynosić od 0,9 do 2,5 m2 (w zależności od tego, czy kabina jest otwarta, czy zamknięta);
 • minimalne wymiary wanny w łazience dla niepełnosprawnych wynoszą 70 × 150 cm;
 • pojemnik na papier toaletowy powinien zostać zamontowany na poziomie około 60-70 cm;
 • szerokość drzwi wejściowych powinna wynosić minimum 90 cm;
 • wysokość umywalki dla niepełnosprawnych powinna wynosić około 85 cm od posadzki;
 • wysokość miski ustępowej, mierzona do górnej części deski, powinna wynosić 45-50 cm;
 • w łazience należy zachować przestrzeń manewrową o wymiarach 1,5 m na 1,5 m, a dookoła umywalki należy zapewnić przestrzeń manewrową o powierzchni minimum 90 × 120 cm. (dotyczy obiektów użyteczności publicznej).

Niezbędne wyposażenie łazienki dla osób starszych i niepełnosprawnych

Obowiązkowe wyposażenie łazienki dla osób starszych to różnego rodzaju uchwyty dla niepełnosprawnych i poręcze do łazienki dla niepełnosprawnych. Tego typu udogodnienia pomagają w codziennych czynnościach – wstawaniu, siadaniu czy też wchodzeniu do kabiny prysznicowej.
Poręcze łazienkowe dla niepełnosprawnych należy zamontować pod prysznicem, przy misce ustępowej (około 0,7 m nad podłogą) oraz przy umywalce (około 0,8 m nad podłogą). Ile kosztują uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych? Oto przykładowe ceny:

 • poręcze do łazienki wolnostojące, przytwierdzane do podłogi – około 600-800 złotych;
 • poręcze do WC dla niepełnosprawnych montowane do ściany – około 300-400 złotych;
 • uchwyty do wanny – około 100-300 złotych;
 • uchwyty do kabiny prysznicowej – około 50-200 złotych.

Poza uchwytami dla niepełnosprawnych warto zainwestować także w inne akcesoria, takie jak np. ławka na wannę.

Przydatne akcesoria do mycia dla niepełnosprawnych i osób starszych

Aby łazienka dobrze służyła osobie z ograniczoną ruchomością, warto ją doposażyć o różnego rodzaju sprzęt:

 • akcesoria do mycia dla niepełnosprawnych – maty antypoślizgowe, myjki do ciała, gąbki na rączce;
 • krzesełka pod prysznic;
 • taborety pod prysznic z regulowaną wysokością;
 • stołki pod prysznic składane;
 • taborety do wanny;
 • ławeczka do wanny;
 • taboret prysznicowy z oparciem.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

 • Napisał: Kasia On 2023-05-28
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry, mieszkam z nastoletnim synem w mieszkaniu socjalnym z toaletą na korytarzu, do której dostęp ma również sąsiad. Mam drugą grupę inwalidzką i problemy w poruszaniu się. Mieszkanie składa się z trzech pomieszczeń, niewielkiej kuchni i dwóch pokoi. Czy w tej sytuacji mogę ubiegać się o dofinansowanie do remontu łazienki, który polegałby na wykreowaniu jej od podstaw? Jedynym sanitariatem w mieszaniu jest kran z zimną wodą w kuchni. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedź Joanna On 2023-05-29 Pani Kasiu, co do zasady PFRON udziela dofinansowania do remontu już istniejących łazienek, a nie do ich budowy od podstaw. Obawiam się, że w takiej sytuacji dofinansowanie może nie zostać przyznane. Proszę jednak, dla pewności, skontaktować się z placówką rejestrującą wnioski PFRON w Pani regionie (MOPS, MOPR lub PCPR) celem wyjaśnienia wszelkich wątpliwości.

 • Napisał: Tomek On 2023-05-17
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry jakie są warunki rozliczenia z wykonawca. Czy wykonawca wystawia fakturę urzędowi i dopiero dostaje przelew czy po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przelew dostaje osoba niepełnosprawna i to ona rozlicza się z wykonawca

  Odpowiedź Joanna On 2023-05-19 Panie Tomku, dofinansowanie na remont łazienki z PFRON wypłacane jest dopiero po zakończeniu prac i przeprowadzeniu wizji lokalnej przez pracownika urzędu, ale nie później niż 14 dni od dnia zakończenia remontu. Aby otrzymać wypłatę dofinansowania do łazienki, pracownik PCPR (lub innej jednostki rozpatrującej wnioski) musi zatwierdzić przeprowadzone prace remontowe, a wnioskodawca przedłożyć w urzędzie konieczne dokumenty, np. faktury czy umowy z podwykonawcami. W razie jakichkolwiek dodatkowych wątpliwości należy skontaktować się bezpośrednio z placówką MOPS, MOPR czy PCPR właściwą dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy.

 • Napisał: Jolanta On 2023-05-08
  Ocena:
  5.0

  Witam
  Czy mogę się starać w imieniu mojej teściowej o dofinansowanie remontu łazienki w celu dostosowania jej do potrzeb osoby z problemami ruchu /Posiada I grupę inwalidzką narządu ruchu /. Mieszka sama i nie posiada łazienki dostosowanej do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Mama mieszka w krakowie i na ta chwilę ma 78 lat . Ja nie mam możliwości zabrania mamy do siebie gdyż mieszka już ze mną 4 pokolenia na 60 metrach kwadratowych .
  Pozdrawiam .

  Odpowiedź Joanna On 2023-05-11 Pani Jolanto, może Pani złożyć wniosek o dofinansowanie do remontu łazienki jako pełnomocnik teściowej - w tym celu będzie jednak wymagane pełnomocnictwo. Jeśli mieszka Pani daleko od teściowej, może Pani złożyć wniosek drogą elektroniczną w Systemie Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON (SOW).

 • Napisał: Ela On 2023-05-08
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry, mój tata ma grupę inwalidzką, niesdolnosc do pracy. Obecnie ma 82 lata i problem z umyciem się, w łazience jest wanna do której nie może wejść i wyjść z niej. Potrzebny jest całkowity remont łazienki. Czy to również kwalifikuje do remontu?(nie Wiem czy posiadanie grupy inwalidzkiej jest równoznaczne z byciem niepelnosrpawnym)

  Odpowiedź Joanna On 2023-05-08 Szanowna Pani, grupa inwalidzka jest obecnie jednoznaczna ze stopniem niepełnosprawności. W takiej sytuacji tata kwalifikuje się do wnioskowania o dofinansowanie PFRON.

 • Napisał: Gosia On 2023-04-27
  Ocena:
  5.0

  Witam serdecznie.

  Chcialabym zaczac taki wniosek o dofinansowanie dla babci, osoby z trudnoscia w poruszaniu sie. Moje pytanie brzmi, gdzy juz skompletujemy wszystkie dokumenty wraz z kosztorysem, i zlozymy np w MOPSIE to ile czasu trwa zanim zaczac mozna prace? I w jaki sposob dostaje sie zwrot, w postaci gotowki czy przy rozliczaniu sie z VATU w kwietniu?

  I czy mozna dostac liste przykladow jakie elementy mozna dodac do kosztorysu? np kabine prysznicowa, a plytki pod nia trzeba wyliczyc metrazowo?

  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedź Joanna On 2023-05-02 Pani Gosiu, nie istnieje oficjalna lista elementów mieszczących się w zakresie dofinansowania PFRON do remontu łazienki. Można w tym celu zasięgnąć porady ekipy remontowej lub sklepu, w którym zakupią Państwo potrzebne materiały. Prace remontowe należy rozpocząć dopiero po przyznaniu dofinansowania, ponieważ koszty poniesione wcześniej nie zostaną zwrócone. Kwota dofinansowana PFRON, po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, zostaje przelana na wskazane przez wnioskodawcę konto bankowe.

 • Napisał: MK On 2023-04-26
  Ocena:
  5.0

  Witam. Czy mama mając orzeczenie może wnioskować o remont łazienki ( wymianę na wannę z drzwiczkami itp. ) jeśli nie jest już właścicielem mieszkania (mieszkanie zostało przepisane na dzieci )?

  Odpowiedź Joanna On 2023-04-27 W takiej sytuacji potrzebna będzie zgoda właścicieli nieruchomości (czyli Państwa, dzieci) na przeprowadzenie remontu. W razie jakichkolwiek dodatkowych wątpliwości zachęcam do kontaktu bezpośrednio z placówką rozpatrującą wnioski lub infolinią PFRON.

 • Napisał: Agata On 2023-04-26
  Ocena:
  5.0

  Mąż ma orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym , po zawale ,resuscytacji krążeniowo oddechowej i śpiączce . Potrzebuje zmiany w łazience i zainstalowania prysznica oraz toalety w jednym pomieszczeniu .Jak starać się o dofinansowanie i czy może otrzymać ?

  Odpowiedź Joanna On 2023-04-26 Pani Agato, odpowiadamy na Pani pytania w treści niniejszego artykułu. Zachęcamy do lektury.

 • Napisał: Aneta On 2023-04-25
  Ocena:
  5.0

  Witam. Czy możliwe jest dofinansowanie dla osoby chorej na Alzheimera do dobudowania i wyposażenia łazienki? Osoba chora mieszka z domu gdzie nie ma łazienki. Jest to stary drewniany dom.

  Odpowiedź Joanna On 2023-04-26 Pani Aneto, obawiam się, że nie ma takiej możliwości. Dofinansowanie obejmuje remont już istniejącej łazienki, a nie budowanie jej od podstaw. Ponadto, aby zakwalifikować się do dofinansowania PFRON, należy posiadać orzeczony stopień niepełnosprawności oraz mieć problemy z poruszaniem się.

 • Napisał: Paula On 2023-04-24
  Ocena:
  5.0

  Witam. Moja mama ma orzeczenie o niepełnosprawności i jest niezdolna do samotnej egzystencji z powodu wzroku. (prawie nie widzi) Czy taka osoba mogłaby starać się o dofinansowanie?

  Odpowiedź Joanna On 2023-05-02 Szanowna Pani, nie wiem, jaką decyzję w te sprawie podjęłaby komisja. Co do zasady dofinansowanie przysługuje tylko osobom niepełnosprawnym mającym problem z poruszaniem się. Niestety nie wiem, jak to wygląda w przypadku Pani mamy, dlatego zalecam skonsultowanie swoich wątpliwości z jednostką rozpatrującą wnioski w Pani regionie.

 • Napisał: Marta On 2023-04-24
  Ocena:
  5.0

  Czy można otrzymać dofinansowanie do łazienki w nowym budynku?

  Odpowiedź Joanna On 2023-04-24 Pani Marto, co do zasady dofinansowanie PFRON obejmuje jedynie remont już istniejących łazienek, a nie wykończenie ich od podstaw w nowym budownictwie. Dla pewności zachęcam jednak do kontaktu bezpośrednio z placówką rozpatrującą wnioski w Pani regionie.

 • Napisał: Izabela On 2023-04-19
  Ocena:
  5.0

  Witam. Mama ma orzeczenie o umiarkowanym stopniu . Ale nie ze względu na narządy ruchu. Czy mimo to może starać się o dofinansowanie? Leczy się u reumatolog , bo ma zwyrodnienie stawów rąk i nóg.

  Odpowiedź Joanna On 2023-04-19 Pani Izabelo, jeśli mama ma trudności w poruszaniu się, nie powinno być problemu z otrzymaniem dofinansowania.

 • Napisał: Anna On 2023-04-17
  Ocena:
  5.0

  Czy można jeszcze w tym roku liczyć na dofinansowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej?

  Odpowiedź Joanna On 2023-04-18 Pani Anno, to zależy od rozdysponowania środków na ten cel w Pani powiecie. Wydaje mi się, że nie powinno być z tym problemu, jednak zachęcam do zapytania bezpośrednio w placówce rozpatrującej wnioski w Pani regionie.

 • Napisał: Agnieszka On 2023-04-11
  Ocena:
  5.0

  Mam umiarkowany stopień niepełnosprawności. Chciałabym uzyskać dofinansowanie na remont łazienki (przede wszystkim na wymianę wanny na prysznic , zamontowanie poręczy i położenie antypoślizgowej posadzki). Podłoga mojej łazienki jest z kamienia a ściany są gołe (bez płytek). Czy ewentualne dofinansowanie może obejmować również wyłożenie płytek na ścianach ? Czy to już należy do kosztów prywatnych osoby niepełnosprawnej, czyli musi we własnym zakresie w pierwszej kolejności wyremontować ściany w celu późniejszego montażu prysznica?

  Odpowiedź Joanna On 2023-04-17 Pani Agnieszko, dofinansowanie powinno obejmować także ułożenie płytek, ale warto upewnić się w tej kwestii w placówce rozpatrującej wnioski w Pani regionie lub bezpośrednio na infolinii PFRON.

 • Napisał: Tomasz On 2023-04-10
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry, mam dwa pytania:

  - czy można starać się o dofinansowanie dwóch rzeczy na jednym wniosku, konkretnie chodzi o zakup łóżka ortopedycznego or wanny z drzwiami,
  - podczas remontu łazienki jest ona niedostępna przez tydzień czy dwa, osoba niepełnosprawna musi być na ten czas przewieziona do innego miejsca, np. krótki turnus rehabilitacyjny, czy PFRON również dopłaca do tymczasowej relokacji osoby niepełnosprawnej?

  Odpowiedź Joanna On 2023-04-17 Panie Tomaszu, PFRON nie dopłaca do tymczasowej relokacji osoby chorej na czas remontu. Dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego to zupełnie inna kwestia. Oczywiście, osoba niepełnosprawna może o nie wnioskować na osobnym wniosku. Odnośnie wniosku o dofinansowanie do zakupu wanny i łóżka ortopedycznego - polecam w tym celu kontakt bezpośrednio z placówką rozpatrującą wnioski w Pana regionie. Najprawdopodobniej trzeba będzie w tym celu złożyć dwa osobne wnioski.

 • Napisał: Iwona On 2023-04-01
  Ocena:
  5.0

  Witam. Mam mame po udarze. Prawostronnie jest sparaliżowana, dzięki rehabilitacji małymi krokami niedowład mija. Mama ma 73 lata, tata który sam z nią mieszka ma 75 też jest schorowany. Ciężko mi jest myć ją na łóżku, niestety łazienkę mają bardzo mała i stoi tam brodzik nie mam możliwości by tata mamę tam zawiózł na wózku gdyż nawet wózek inwalidzki tam nie wiedzie. A na rękach ciężko mi by było. A do tego nawet nie ma możliwości posadzenia mamy w tym brodziku by ją umyć. Mama ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Bardo Ch e pomoc w remoncie łazienki nie jest nas stać na remont wiemy że są instytucje które pomagają i my z tatą potrzebujemy takiej pomocy. Co możemy zrobić i co napisać i gdzie by się starać o remont łazienki dla mamy by ułatwić jej życie i tacie. Proszę o odpowiedź i pomoc.
  Pozdrawiam
  Iwona Kaczmarczyk

  Odpowiedź Joanna On 2023-04-03 Pani Iwono, niniejszy artykuł odpowiada na postawione przez Panią pytanie. Dofinansowania do remontu łazienki udziela Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Jeśli Pani mama posiada orzeczony stopień niepełnosprawności, a do tego ma problem z samodzielnym poruszaniem się, nie powinno być problemu z otrzymaniem finansowego wsparcia do remontu. Wnioski składa się w PCPR, MOPS lub MOPR (w zależności od miejsca zamieszkania). Przed złożeniem wniosku zachęcam do kontaktu ze wspomnianą placówką celem ustalenia, jakie załączniki (np. akt notarialny potwierdzający własność zamieszkiwanej nieruchomości) należy dostarczyć razem z wnioskiem. To ważne, ponieważ w każdym powiecie lista załączników może się od siebie różnić. W razie jakichkolwiek pytań sugeruję kontakt z infolinią PFRON lub miejscem rozpatrywania wniosków o dofinansowanie.

 • Napisał: Ada On 2023-03-21
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry. Czy możemy starać się dla rodziców o dofinansowanie remontu łazienki oboje mają znaczny stopień niepełnosprawności, mama po przebytej chorobie chodzi w ortezie bo nie do końca ma sprawną nogę a tata ma niedosłuch

  Odpowiedź Joanna On 2023-03-21 Pani Ado, wydaje mi się, że nie ma żadnych przeciwwskazań przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Dla pewności polecałabym jednak wcześniejszą konsultację bezpośrednio z placówką rozpatrującą wnioski lub infolinią PFRON.

 • Napisał: Patrycja On 2023-03-21
  Ocena:
  5.0

  Witam, uzyskaliśmy dofinansowanie na remont łazienki 10 lat temu w domu jednorodzinnym mojego męża. Teraz kupilismy mieszkanie w bloku i wyprowadzamy sie z meżem. Moje pytanie brzmi czy możemy starac sie na dofinansowanie do wykończenia łazienki w bloku czy już ono nam nie przysługuje jak już jeden raz go uzyskaliśmy?

  Odpowiedź Joanna On 2023-03-21 Pani Patrycjo, mogą Państwo ponownie wnioskować o dofinansowanie. Wniosek można składać maksymalnie raz do roku.

 • Napisał: Krzyszyof On 2023-03-21
  Ocena:
  5.0

  Witam mam orzeczenie o stopniu umiarkowanym planuje remont łazienki czy mogę uzyskać Dofinsdowsnie do remontu tej łazienki. Pozdrawiam

  Odpowiedź Joanna On 2023-03-21 Panie Krzysztofie, aby otrzymać dofinansowanie do remontu łazienki z PFRON należy spełnić kryteria, o których piszemy w treści tego artykułu. A zatem, podsumowując, należy: posiadać orzeczenie o niepełnosprawności (niezależnie od stopnia), mieć trudności w poruszaniu się, być właścicielem nieruchomości lub użytkować ją wieczyście - w innym wypadku wymagana będzie zgoda właściciela nieruchomości na przeprowadzenie remontu.

 • Napisał: Andrzej On 2023-03-20
  Ocena:
  5.0

  Witam poruszam sie na wozku porazenie czterokonczynowe po wypadku izlamaniu kregoslupa .kupilem mieszkani w nowym bloku stan wykonczenia deweloperski czy moge dostac jakies dofinansowanie do lazienki i mebli w kuchni .z gory dziekuje.

  Odpowiedź Joanna On 2023-03-31 Panie Andrzeju, co do zasady PFRON finansuje jedynie remont łazienki celem przystosowania jej do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Dofinansowanie nie obejmuje wyposażenia kuchni i niestety nie jest przyznawane na mieszkania w stanie deweloperskim, a jedynie na remont już istniejących łazienek.

 • Napisał: Jolanta On 2023-03-19
  Ocena:
  5.0

  Mam pytanie czy przysługuje mi dofinansowany z pefronu na remont łazienki syn ma problem wchodzeniem do wanny a chciałabym zrobić prysznic

  Odpowiedź Joanna On 2023-03-20 Pani Jolanto, jeśli syn posiada orzeczenie o niepełnosprawności, mogą Państwo wnioskować o dofinansowanie.

 • Napisał: Aneta On 2023-03-17
  Ocena:
  5.0

  Czy pieniądze na remont łazienki otrzymuje się przed inwestycja czy dopiero po jej zakończeniu nie ukrywam że ciężko z jednej pensji utrzymać dom i dzieci i zrobić jeszcze remont

  Odpowiedź Joanna On 2023-04-03 Pani Aneto, zachęcam do zapoznania się z procedurą wypłacania świadczeń w punkcie, w którym będzie Pani składać wniosek. Podstawę do przekazania dofinansowania stanowią faktury, rachunki wystawione imiennie na wnioskodawcę oraz dowód zapłaty udziału własnego w przedsięwzięciu. A zatem musi Pani posiadać stosowne, imienne faktury za zakupione wyposażenie, a jeśli remontu podejmuje się firma - musi zostać sporządzona umowa na wykonanie prac. Po końcowym rozliczeniu ze wszystkimi podmiotami dofinansowanie z PFRON jest przekazywane na rachunek bankowy wskazany przez wnioskodawcę.

 • Napisał: Sylwia On 2023-03-14
  Ocena:
  5.0

  Witam serdecznie jeśli chodzi o dziecko które ma orzeczenie i staralibyśmy się o dofinansowanie czy konieczne jest montowanie poręczy choć dziecko nie jest w stanie z nich korzystać ponieważ jest całkowicie zależne od nas. Czy są jakieś wymogi które trzeba koniecznie spełnić. Pozdrawiam

  Odpowiedź Joanna On 2023-03-30 Pani Sylwio, nie ma konieczności montowania poręczy. Nie istnieją żadne z góry określone wytyczne odnośnie sprzętu i udogodnień montowanych w łazience podczas takiego remontu. Warto jednak skonsultować swoje wątpliwości z placówką rozpatrującą wnioski w miejscu Państwa zamieszkania przed złożeniem stosownych dokumentów.

 • Napisał: Felicja On 2023-03-12
  Ocena:
  5.0

  Witam . Zajmuje się babcia . Która ma niepełnosprawność grupa 1 i 93lata za sobą . Z ledwością porusza się o 2 kulach ,po mieszkaniu . W łazience ma CV. Wannę i pralkę . Nie kąpie się we wannie tylko leje się garnuszkiem . I oblewa całą toaletę . Kafelki są ślizgie gdy je zalewa i jest to niebezpieczne dla niej . kupiłam maty anty poślizgowe na podłogę ale nie zdało to egzaminów , ponieważ stało się to zagrożeniem . Chciałabym jej kupić wannę która się otwiera by mogła się wykąpać normalnie . . Usiąść na vc . ..
  Czy dofinansowanie na remont obejmuje tego typu zakup . . Dziękuję za odpowiedź

  Odpowiedź Joanna On 2023-03-13 Pani Felicjo, tak - dofinansowanie do remontu łazienki PFRON obejmuje m.in. wymianę sedesu czy wanny, a nawet wymianę płytek w łazience na antypoślizgowe. Jak najbardziej mogą Państwo złożyć wniosek w tej sprawie.

 • Napisał: Patrycja On 2023-03-11
  Ocena:
  5.0

  Mam pytanie iteresuie mię dofinansowanie lup dotacja do remontu domu

  Odpowiedź Joanna On 2023-03-13 Pani Patrycjo, dofinansowanie PFRON obejmuje jedynie remont łazienki. Nie ma możliwości wyremontowania całego domu. O warunkach przyznania dofinansowania piszemy w treści niniejszego artykułu.

 • Napisał: Sebastian On 2023-03-09
  Ocena:
  5.0

  Witam. Czy jak dostane dofinansowania do łazienki to ja osobiście ide do sklepu i kupuje materiały czy to robi pefron?

  Odpowiedź Joanna On 2023-03-10 Panie Sebastianie, to Pan kupuje materiały lub robi to za Pana firma remontowa.

 • Napisał: Teresa On 2023-03-09
  Ocena:
  5.0

  Witam
  Przeczytałam już wiele artykułów ,pytań i komentarzy na temat remontu łazienki.Moje pytanie jak przeskoczyć wymogi dotyczące szerokość,drzwi,kabiny prysznicowej i powierzchni dostępowej w łazience w bloku mieszkalnym która ma 1.8mx1.8m . Chcę zamontować kabinę otwartą, 120x80 mąż porusza się z kulą nie na wózku.czytam,że kabina ma mieć 120x100 i jeszcze miejsce dostępowe też o tych rozmiarach .jak się pomieścić na takiej małej powierzchni.

  Odpowiedź Joanna On 2023-03-10 Pani Tereso, przytoczone przez Panią przykłady są jedynie zaleceniami, a nie wymogami - jeśli w łazience nie ma możliwości poszerzenia otworu drzwiowego, nie trzeba tego robić. Tym bardziej, że mąż nie porusza się na wózku inwalidzkim. Nie powinno to stanowić przeszkody w otrzymaniu dofinansowania PFRON.

 • Napisał: Slawomir On 2023-03-08
  Ocena:
  5.0

  Czy mozna otrzymać dofinansowanie na realizację podłączenia kanalizacji do budynku oraz remontu ,budowy łazienki w przypadku gdy osoba ma grupę inwalidzką ale jest sprawna ruchowo ?

  Odpowiedź Joanna On 2023-03-08 Panie Sławomirze, w takiej sytuacji osoba niepełnosprawna raczej nie otrzyma dofinansowania do remontu łazienki. Polecam jednak konsultację z jednostką rozpatrującą wnioski (PRPC, MOPS lub MOPR) lub bezpośrednio z infolinią PFRON.

 • Napisał: Lucyna On 2023-02-28
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry
  Czy dostanę dofinansowanie na remont łazienki na parterze? Dziecko niepełnosprawne ale może poruszać się na czworakach. Chodzi mi o łazienkę obok pokoju córki.

  Odpowiedź Joanna On 2023-03-02 Pani Lucyno, jeśli córka posiada orzeczenie o niepełnosprawności i ma trudności w poruszaniu się, nie powinno być problemu z uzyskaniem dofinansowania do remontu łazienki z PFRON. Zachęcam jednak do konsultacji z placówką rozpatrującą wnioski w miejscu Państwa zamieszkania - wierzę, że jej pracownicy udzielą Pani kompletnych informacji na ten temat.

 • Napisał: Krzych On 2023-02-24
  Ocena:
  5.0

  Witam czy jako osoba niepełnosprawna z umiarkowanym stopniem mogę dostać dofinansowanie ponieważ zakład pracy odmówił mi zapłacenia za egzamin sep mimo że pracuje w tym zakładzie pracy chronionej jako elektryk a uprawnienia takie są obowiązkowe

  Odpowiedź Joanna On 2023-02-24 Panie Krzychu, dofinansowanie do remontu łazienki (a wnioskuję, że o to Pan pyta) przysługuje osobom z orzeczoną niepełnosprawnością, które mają trudności w poruszaniu się oraz są właścicielami nieruchomości lub posiadają zgodę właściciela nieruchomości na przeprowadzenie remontu.

 • Napisał: Ewa On 2023-02-24
  Ocena:
  5.0

  Jestem osobą niepełnosprawną z umiarkowanym orzeczeniem o niepełnosprawności. Czy mogę wnioskować o dofinansowanie do wymiany podłogi w kuchni? Moja obecna (gres szkliwiony) jest bardzo śliska i niebezpieczna, szczególnie jak spadnie na nią nawet kilka kropli wody. Drugie pytanie dotyczy łazienki. Mam niedostosowaną łazienkę 20 M2 z wanną trójkątną, do której nie ma ławeczek i prysznicem z wysokim brodzikiem. Czy mogę wnioskować o dofinansowanie do wymiany wanny i prysznica ? Dziękuję

  Odpowiedź Joanna On 2023-02-24 Pani Ewo, może Pani wnioskować o dofinansowanie do remontu łazienki, które obejmie wymianę prysznica i wanny, ale niestety PFRON nie sfinansuje wymiany płytek w kuchni.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go