Dofinansowanie PFRON do remontu łazienki. Jakie są warunki? Jak wnioskować? Jakie artykuły warto kupić?

Przeczytano 3 099 razy
84 Komentarze
(5)
 

Osoby niepełnosprawne, w szczególności osoby o ograniczonej mobilności, wymagają specjalnie przystosowanej przestrzeni mieszkalnej według indywidualnych potrzeb. W szczególności łazienka dla niepełnosprawnych może wymagać gruntownego remontu i wyeliminowania barier architektonicznych, aby znacząco ułatwić funkcjonowanie w mieszkaniu. Na szczęście w sfinansowaniu zakupów może pomóc jednostka PFRON, czyli Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jak uzyskać dofinansowanie? Co może ono obejmować? Zapraszamy do lektury.

Dofinansowanie PFRON do remontu łazienki dla osoby starszej lub niepełnosprawnej. Jakie są warunki dofinansowania i jak o nie wnioskować?

Szykujesz się do remontu łazienki w związku z przystosowaniem jej do potrzeb osoby starszej lub niepełnosprawnej? Może Ci w tym pomóc dofinansowanie z ramienia PFRON, które przysługuje osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności lekkiej, znacznej lub umiarkowanej. Szczegółowe warunki doposażenia pieniężnego określa art. 35a ust. 1 pkt 7 lit. d ustawy o rehabilitacji oraz Rozporządzenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków PFRON.

Zwróć uwagę, żeDofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych nie przysługuje osobom starszym, a jedynie osobom niepełnosprawnym. Warto zatem upewnić się, czy Twój podopieczny nie może wnioskować o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie rządowej.

Jak przygotować wniosek o dofinansowanie do remontu łazienki dla osoby niepełnosprawnej? Do wniosku o dofinansowanie zawsze należy dołączyć:

 • orzeczenie o niepełnosprawności (lub jego odpowiednik),
 • oświadczenie o wysokości dochodów i liczbie osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym,
 • udokumentowaną informację o innych źródłach finansowania zadania.

Wśród wymaganych dokumentów często znajdują się także:

 • zaświadczenie lekarskie od lekarza specjalisty,
 • kserokopia dowodu osobistego osoby niepełnosprawnej,
 • dokument będący podstawą prawną do zameldowania w lokalu (poświadczający własność lub umowę najmu),
 • zaświadczenie o zatrudnieniu chorego lub zaświadczenie kierownika Powiatowego Urzędu Pracy o statusie zawodowym w przypadku bezrobotnego/poszukującego pracy,
 • kosztorys remontu łazienki dla PFRON.

Należy przy tym podkreślić, że każdy powiat dysponuje własną listą wymaganych załączników dołączanych do wniosku o dofinansowanie PFRON, dlatego przed złożeniem formularza warto skontaktować się z placówką rozpatrującą wnioski w miejscu zamieszkania chorego.

W sytuacji, w której osoba chora nie jest właścicielem nieruchomości, musi posiadać zgodę właściciela budynku na wykonanie niezbędnych prac związanych z likwidacją barier architektonicznych.

TO MUSISZ WIEDZIEĆ: Wniosek o dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych, w tym m.in. do remontu łazienki, można złożyć w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie oraz Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Wniosek może złożyć osobiście osoba niepełnosprawna lub w jej imieniu może to zrobić przedstawiciel prawny lub ustawowy, opiekun ustanowiony postanowieniem Sądu lub pełnomocnik. W ostatnim przypadku wymagane będzie załączenie do wniosku pisemnego pełnomocnictwa.

Warto dodać, że istnieje możliwość złożenia wniosku także przez Internet.

Instytucje wymienione powyżej, zajmujące się przyjmowaniem wniosków, udostępniają często przykładowy kosztorys remontu łazienki dla niepełnosprawnych oraz wzory wniosków. Wnioski są rozpatrywane w miarę posiadanych przez jednostkę środków według ustalonej kolejności, dlatego korzystną praktyką jest złożenie wniosku w pierwszym kwartale nowego roku. Ile wynosi maksymalna wysokość dofinansowania z przeznaczeniem na remont łazienki dla niepełnosprawnych? Przepisy mówią o tym, że można uzyskać:
50% – gdy wnioskodawcą nie jest przedsiębiorcą;
30% – gdy wnioskodawcą jest przedsiębiorcą.

Należy przy tym podkreślić, że wysokość maksymalnej kwoty dofinansowania może się różnić w zależności od regionu Polski, w którym mieszka osoba składająca wniosek.

Jak przystosować łazienkę dla potrzeb osób starszych lub niepełnosprawnych?

Łazienka dla niepełnosprawnych musi spełniać normy określone w art. 5 ust. 1 pkt 4 Prawa Budowlanego. Wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych powinno również zostać dobrane w oparciu o prawo unijne i międzynarodowe (zgodnie z konwencją ONZ o prawach osób niepełnosprawnych).

Łazienka dla niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim – wymogi i zalecenia:

 • prysznic powinien zostać wyposażony w uchwyty do trzymania, jego powierzchnia musi wynosić od 0,9 do 2,5 m2 (w zależności od tego, czy kabina jest otwarta, czy zamknięta);
 • minimalne wymiary wanny w łazience dla niepełnosprawnych wynoszą 70 × 150 cm;
 • pojemnik na papier toaletowy powinien zostać zamontowany na poziomie około 60-70 cm;
 • szerokość drzwi wejściowych powinna wynosić minimum 90 cm;
 • wysokość umywalki dla niepełnosprawnych powinna wynosić około 85 cm od posadzki;
 • wysokość miski ustępowej, mierzona do górnej części deski, powinna wynosić 45-50 cm;
 • w łazience należy zachować przestrzeń manewrową o wymiarach 1,5 m na 1,5 m, a dookoła umywalki należy zapewnić przestrzeń manewrową o powierzchni minimum 90 × 120 cm. (dotyczy obiektów użyteczności publicznej).

Niezbędne wyposażenie łazienki dla osób starszych i niepełnosprawnych

Obowiązkowe wyposażenie łazienki dla osób starszych to różnego rodzaju uchwyty dla niepełnosprawnych i poręcze do łazienki dla niepełnosprawnych. Tego typu udogodnienia pomagają w codziennych czynnościach – wstawaniu, siadaniu czy też wchodzeniu do kabiny prysznicowej.
Poręcze łazienkowe dla niepełnosprawnych należy zamontować pod prysznicem, przy misce ustępowej (około 0,7 m nad podłogą) oraz przy umywalce (około 0,8 m nad podłogą). Ile kosztują uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych? Oto przykładowe ceny:

 • poręcze do łazienki wolnostojące, przytwierdzane do podłogi – około 600-800 złotych;
 • poręcze do WC dla niepełnosprawnych montowane do ściany – około 300-400 złotych;
 • uchwyty do wanny – około 100-300 złotych;
 • uchwyty do kabiny prysznicowej – około 50-200 złotych.

Poza uchwytami dla niepełnosprawnych warto zainwestować także w inne akcesoria, takie jak np. ławka na wannę.

Przydatne akcesoria do mycia dla niepełnosprawnych i osób starszych

Aby łazienka dobrze służyła osobie z ograniczoną ruchomością, warto ją doposażyć o różnego rodzaju sprzęt:

 • akcesoria do mycia dla niepełnosprawnych – maty antypoślizgowe, myjki do ciała, gąbki na rączce;
 • krzesełka pod prysznic;
 • taborety pod prysznic z regulowaną wysokością;
 • stołki pod prysznic składane;
 • taborety do wanny;
 • ławeczka do wanny;
 • taboret prysznicowy z oparciem.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

 • Napisał: Piotr On 2023-01-30
  Ocena:
  5.0

  Mieszkam z mamą w wieku 92 lat z I grupą inwalidz. jestem jej synem i chciałbym wnioskować o dofinansowanie z PFRON na likwidację barier architektonicznych (remont łazienki). Mama moja ma duży problem z myciem ogólnym. Najtrudniejszym zadaniem w złożeniu wniosku o dofinansow. jest przedłożenie kosztorysu remontu. Nie posiadam informacji w jaki sposób to wykonać, kto ma to zrobić i jakie są koszty tego przedsięwzięcia i kto ma za to zapłacić, jeżeli moja mama utrzymuje się z niskiej renty rodzinnej po zmarłym mężu. Kto może pomóc wykonać taki kosztorys i plan remontu. Proszę o niezbędne informacje odnośnie tej sprawy przeprowadzenia tego zadania, aby dokumenty dołączyć do wniosku. Dziękuję! Pozdrawiam Piotr.

  Odpowiedź Joanna On 2023-01-30 Panie Piotrze, kosztorys może wykonać np. firma, w której zakupią Państwo niezbędne sprzęty do wyposażenia łazienki lub firma kompleksowo zajmująca się remontem. Za kosztorys może być uznana nawet faktura proforma. W razie jakichkolwiek dodatkowych wątpliwości zachęcam do skorzystania z infolinii PFRON lub placówki zajmującej się rozpatrywaniem wniosków o dofinansowanie w miejscu Państwa zamieszkania.

 • Napisał: Joanna On 2023-01-23
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry,
  Szwagier jest osobą niepełnosprawną, symbol niepełnosprawności 03-L/04-O. Znaczny stopień niepełnosprawności. Mieszka z nami w domu, ma to zagwarantowane wpisem w księdze wieczystej. Czy może się starać o dofinansowanie do zakupu wanny z hydromasażem? W dzieciństwie uległ wypadkowi komunikacyjnemu, ma na nodze rozległe blizny po przeszczepach.

  Odpowiedź Joanna On 2023-01-24 Pani Joanno, likwidacja barier architektonicznych, bo tak fachowo nazywamy zakres dofinansowania do remontu łazienki z ramienia PFRON, ma na celu usunięcie potencjalnych barier uniemożliwiających lub znacznie ograniczających choremu korzystanie z łazienki w mieszkaniu. Do likwidacji barier zaliczamy m.in. wymianę płytek podłogowych na antypoślizgowe, montaż wanny z otwieranymi drzwiami, montaż specjalnych uchwytów i poręczy, na których osoba niepełnosprawna może się wesprzeć itp. Nie mam pewności, czy wanna z hydromasażem spełni wymogi stawiane przez placówkę rozpatrującą wniosek, dlatego zachęcam do kontaktu bezpośrednio z tą instytucją - będzie to PCPR, MOPS lub MOPR.

 • Napisał: Jacek. T On 2023-01-22
  Ocena:
  5.0

  Witam. Mam brata o znacznym stopniu niepełnosprawności. Ma lewy niedowład kończyn. W mieszkaniu jest tylko wanna, rodzice są schorowani i wiekowi, już nie mają sił przy pomaganiu mu do wchodzenia do wanny , dorosłemu niepełnosprawnemu. Moje pytanie brzmi. Jak wygląda rozliczenie z dotacji na remont łazienki? Czy trzeba najpierw wyremontować i zapłacić że swoich pieniędzy, a w późniejszym czasie PFRON zwraca cześć remontu, po okazaniu faktur, czy jest to jakaś kwota wypłacana z góry na ten remont. Drugie pytanie brzmi, czy ta dotacja obejmuje również tzw robociznę?

  Odpowiedź Joanna On 2023-01-24 Panie Jacku, PFRON nie zwraca kosztów poniesionych przed przyznaniem dotacji, dlatego z wszelkimi pracami remontowymi należy wstrzymać się do momentu wypłaty świadczenia. Dotacja przysługuje także na wykonawstwo prac, czyli tzw. robociznę.

 • Napisał: Radek On 2023-01-21
  Ocena:
  5.0

  Witam, czy można złożyć wniosek o dofinansowanie na wykończenie łazienki w mieszkaniu w stanie deweloperskim po odbiorze ale przed przeniesieniem własności? Jest to nowe mieszkanie w którym będzie mieszkał mój dziadek z niepełnosprawnością ruchową.

  Odpowiedź Joanna On 2023-01-24 Panie Radku, wnioskodawcą może być osoba, która posiada nieruchomości lub użytkuje ją wieczyście. Jeśli wnioskodawca nie jest właścicielem nieruchomości, niezbędna będzie zgoda właściciela lokalu na wykonanie prac budowlanych/remontowych służących usunięciu barier architektonicznych. Niestety, nie wiem, czy mieszkania w stanie deweloperskim mogą zostać objęte dofinansowaniem. W tej sprawie polecam kontakt bezpośrednio z centrum PFRON lub instytucją zajmującą się rozpatrywaniem wniosków.

 • Napisał: Danka On 2023-01-19
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry, mam córkę lat 6 z autyzmem, która ma orzeczenie o niepełnosprawności fo 16 toku życia. Ma przyznany punkt 7 i 8. Czy należy mi sie dofinansowanie do remontu łazienki.

  Odpowiedź Joanna On 2023-01-20 Pani Danko, jeśli poza orzeczeniem o niepełnosprawności córka ma problem z samodzielnym poruszaniem się, istnieje szansa na przyznanie dofinansowania PFRON. W przeciwnym razie wniosek może zostać odrzucony. Dla pewności zachęcam do konsultacji w tej sprawie z PCPR, MOPS lub MOPR rozpatrującym wnioski w miejscu Państwa zamieszkania.

 • Napisał: Marcin On 2023-01-18
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry We wspólnym gospodarstwie domowym obliczany jest dochód od osoby niepełnosprawnej, czy od wszystkich osób zamieszkałych

  Odpowiedź Joanna On 2023-01-20 Panie Marcinie, bierze się pod uwagę dochód wszystkich osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, czyli również zdrowych członków rodziny mieszkających z chorym.

 • Napisał: Kamila On 2023-01-16
  Ocena:
  5.0

  Dzien dobry mam pytanie razem z moim partnerem mieszkamy w mieszkaniu z zgm oboje mamy grupę inwalidzką mój partner ma 2 grupę inwalidzką z symbolem p a ja mam 3 grupę inwalidzką z symbolem p czy należy nam się dofinansowanie do remontu łazienki

  Odpowiedź Joanna On 2023-01-18 Pani Kamilo, aby otrzymać dofinansowanie do remontu łazienki z ramienia PFRON należy spełnić trzy kryteria. Osoby uprawnione do otrzymania dofinansowania muszą posiadać orzeczenie o niepełnosprawności, mieć trudności z poruszaniem się, a także być właścicielem nieruchomości lub jej wieczystym użytkownikiem. Jeśli wnioskodawca nie jest w posiadaniu mieszkania, musi uzyskać pisemną zgodę jego właściciela na przeprowadzenie tego typu remontu. Proszę mieć na uwadze, że dofinansowaniem mogą zostać objęte jedynie prace związane z usunięciem tzw. barier architektonicznych, czyli na przykład montażem uchwytów i poręczy, wymianie płytek na antypoślizgowe czy wymianie wanny na prysznic. W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu z placówką odpowiedzialną za rozpatrywanie wniosków w miejscu Państwa zamieszkania: MOPR, MOPS lub PCPR.

 • Napisał: Maciej On 2023-01-16
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry

  Mama ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności i będziemy się starać o dofinansowanie remontu łazienki ale pani w MOPS-ie i Pan z PFRON nie umiał mi odpowiedzieć jakie rzeczy będą dofinansowane a które nie. Mama porusza się na wózku i nie wiem czy będę w stanie poszerzyć drzwi do 90 cm. co wtedy??

  Odpowiedź Joanna On 2023-01-18 Panie Macieju, wymienione przez Pana instytucje powinny jako pierwsze udzielić Panu kompetentnych odpowiedzi na zadane pytania. Jestem zdziwiona brakiem jednoznacznej opinii na ten temat. Wato zaznaczyć, że nie istnieje jeden obowiązujący katalog sprzętów i prac objętych dofinansowaniem PFRON obejmujących remont łazienki. Najczęściej każdy powiat dysponuje własną listą proponowanych rozwiązań dla niepełnosprawnych, które mogą zostać współfinansowane z budżetu PFRON. Co ważne, nie ma konieczności poszerzania otworu drzwiowego do 90 cm. Jeśli obecne ościeżnice mają 80 cm szerokości, może tak pozostać i nie powinno wpłynąć to na rozpatrzenie wniosku.

 • Napisał: Jola On 2023-01-10
  Ocena:
  5.0

  Witam. Bardzo proszę o poradę .Posiadam orzeczenie o niepełnosprawności . Czy jest możliwe otrzymanie dofinansowania na remont łazienki , ale obejmujące tylko zakres prac remontowych ( tzw. robociznę) ? Mam już wcześniej zakupioną armaturę ( wannę , zlewozmywak , uchwyty i.t.p.)

  Odpowiedź Joanna On 2023-01-11 Pani Jolu, obawiam się, że taki wniosek nie zostanie rozpatrzony pozytywnie. Proszę jednak skontaktować się z miejscowym MOPSem bądź inną placówką rozpatrującą wnioski w miejscu Pani zamieszkania - być może istnieje szansa na przyznanie dofinansowania.

 • Napisał: Ole On 2023-01-08
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry, babcia zapisała mi w umowie dożywocia 5/8 nieruchomości, teraz potrzebowałabym przystosować łazienkę czy mogę w jej imieniu stata się o dofinansowanie na np kabinę prysznicowa nowy ustęp przyłącze hydrauliczne itd?

  Odpowiedź Joanna On 2023-01-09 Przede wszystkim należy podkreślić, że dofinansowanie PFRON przysługuje jedynie osobom z orzeczoną niepełnosprawnością. Jeśli posiada Pani taki dokument, może Pani złożyć wniosek w regionalnej placówce PCPR, MOPS lub MOPR. Biorąc pod uwagę, że jest Pani tylko częściowo właścicielem nieruchomości, prawdopodobnie potrzebna będzie pisemna zgoda babci na przeprowadzenie remontu. I odwrotnie - jeśli to babcia jest osobą niepełnosprawną, do uzyskania dofinansowania potrzebna będzie Pani zgoda. Zachęcam do konsultacji w tej sprawie bezpośrednio z jednostką rozpatrującą wnioski PFRON.

 • Napisał: Anna On 2023-01-02
  Ocena:
  5.0

  Mieszkam z synem u rodziców na jednym pokoju. Syn ma stopień niepodległości, ja też mam stopień z powodu kręgosłupa. Mieszkamy w domku na piętrze. Czy jest możliwość dostania dofinansowania do remontu pomieszczenia które znajduje się na parterze (nie użyteczne) ale można by zrobić z niego pokój. ?

  Odpowiedź Joanna On 2023-01-03 Pani Anno, niestety nie ma takiej możliwości. PRFON dofinansuje jedynie remont łazienki celem przystosowania jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 • Napisał: Paulina On 2022-12-27
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry.
  Zastanawiam się czy jest możliwość dofinansowania np na wymianę wanny na dostosowaną do osoby z niepełnosprawnością ? Razem z moim partnerem mamy grupę niepełnosprawności - ja mam częściowy niedowład , on jest po amputacji. Mamy w miarę nową łazienkę - problem stanowi wanna , która chcemy wymienić na wannę z drzwiami ( prysznic dla niego nie wchodzi w grę, dla mnie zwykła wanna odpada). Nie potrzebujemy zmieniać WC, umywalki i innych rzeczy które często się czyta że są wymagane w łazience "bez barier". Zastanawiam się czy w takim wypadku jest możliwość wymiany samej wanny ?

  Odpowiedź Joanna On 2022-12-27 Pani Paulino, może Pani wnioskować o dofinansowanie tylko do wymiany wanny na nowy model przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 • Napisał: Hanna On 2022-12-26
  Ocena:
  5.0

  Witam. Czy jest możliwość dofinansowania łazienki ze względu na astmę oskrzelową, alergie i choroby tarczycy u dziecka 10-letniego z niepełnosprawnością. Łazienka jest w bardzo złym stanie, wanna niezabudowana ale co najgorsze wszedł grzyb. A wiadomo grzyb przy astmie jest najgorszy.

  Odpowiedź Joanna On 2022-12-27 Pani Hanno, dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych z zasady przysługuje osobom niepełnosprawnym, które mają trudności w poruszaniu się. Z Pani opisu wynika, że dziecko jest osobą samodzielną, a wymienione przez Panią choroby nie stanowią wystarczającej kwalifikacji do uzyskania dofinansowania. Mimo wszystko zachęcam do kontaktu z miejscową placówką MOPS, MOPR lub PCPR - być może uda się Państwu uzyskać inne, satysfakcjonujące rozwiązanie.

 • Napisał: Ewa On 2022-12-15
  Ocena:
  5.0

  Gdzie znajdę druk kosztorysu remontu łazienki?

  Odpowiedź Joanna On 2022-12-20 Pani Ewo, nie istnieje jeden wzór kosztorysu remontu łazienki. Najczęściej jest to po prostu oferta cenowa sprzedawcy, np. faktura proforma. Zachęcam mimo to do kontaktu z placówką rozpatrującą wnioski o dofinansowanie PFRON - być może dysponuje ona własnym wzorem takiego dokumentu.

 • Napisał: Kamila On 2022-12-08
  Ocena:
  5.0

  Nie posiadam łazienka w domu ale moja mama ma grupę znaczną nie jest w stanie funkcjonować sama czy ma możliwość złożenia wniosku o dofinansowanie do zrobienia łazienki jeżeli to ja jestem prawnym opiekunem ale tam nie mieszkam ?

  Odpowiedź Joanna On 2022-12-12 Pani Kamilo, przede wszystkim proszę mieć świadomość, że dofinansowanie PFRON przysługuje na remont już istniejącej łazienki, a nie budowanie jej od podstaw, dlatego Pani wniosek może spotkać się z odmową. Zalecam w tym celu konsultację z placówką rozpatrującą wnioski w Pani regionie zamieszkania (MOPS, MOPR lub PCPR). Jeśli jest Pani prawnym opiekunem swojej mamy może Pani złożyć wniosek w jej imieniu.

 • Napisał: Anna On 2022-11-22
  Ocena:
  5.0

  Witam. Moja mama ma orzeczenie i problemy z poruszaniem sie. Co teraz trzeba zrobić skoro nie mamy łazienki tylko pomieszczenie jest z którego można by stworzyć łazienkę. Co trzeba zrobić w tej sytuacji aby pefron dofinansował

  Odpowiedź Joanna On 2022-11-22 Pani Anno, w takiej sytuacji polecam skontaktowanie się z miejscowym MOPS-em, MOPR-em bądź PCPR. Z założenia dofinansowanie powinno zostać przeznaczone na remont i wyposażenie łazienki już istniejącej, a nie budowanie jej od podstaw, jednak ostateczna decyzja będzie należała do instytucji rozpatrującej wnioski.

 • Napisał: Alisia On 2022-11-22
  Ocena:
  5.0

  Witam. Posiadam orzeczenie o niepełnosprawności i zamierzam starać się o dofinansowanie. Mam małą łazienkę 3m2, poruszam sie o kulach. Nie mam możliwości poszerzenia drzwi do 90 cm. Czy nie będzie to stanowiło przeszkody do uzyskania dofinansowania? I czy z racji małych gabarytów lazienki mogę zamontować mniejsza kabinę prysznicowa która zmieści się w łazience.

  Odpowiedź Joanna On 2022-11-22 Szanowna Pani, nie ma konieczności poszerzania otworu drzwiowego do 90 cm, tym bardziej, że nie porusza się Pani na wózku inwalidzkim. Likwidacja barier architektonicznych ma ułatwić osobie niepełnosprawnej korzystanie z łazienki, dlatego PFRON dofinansuje m.in. wymianę płytek na antypoślizgowe, zamontowanie poręczy i uchwytów, zakup i montaż umywalki itp. Zachęcam do kontaktu z jednostką Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej lub Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie celem dopytania o szczegóły dofinansowania w przypadku Pani łazienki. Odpowiednia placówka powinna poinformować Panią również o tym, jakie dodatkowe dokumenty należy dołączyć przy składaniu wniosku - proszę pamiętać, że w każdym powiecie lista takich załączników może przedstawiać się nieco inaczej.

 • Napisał: BARBARA On 2022-11-19
  Ocena:
  5.0

  Moja mama ma stopień znaczny mieszka sama ale w mieszkaniu jest zameldowana córka która 35 lat mieszka w usa czy mozna się ubiegać o dofinansowanie do remontu łazienki .Mama porusza się na wózku

  Odpowiedź Joanna On 2022-11-21 Pani Barbaro, osoby wchodzące w skład wspólnego gospodarstwa domowego to podmioty mieszkające ze sobą pod jednym dachem. Jeśli siostra jest zameldowana pod adresem mamy, ale z nią nie mieszka, nie wlicza się do wspólnego gospodarstwa domowego. Ubiegając się o dofinansowanie do remontu łazienki z ramienia PFRON Pani mama nie ma obowiązku zgłaszania dochodów siostry.

 • Napisał: Jolanta On 2022-11-09
  Ocena:
  5.0

  Mam mamę 83 lata z orzeczeniem znacznym. Czy mogę starać się o dofinansowanie na remont łazienki? (zaburzenie funkcji poznawczych, podejrzenie otępienia)

  Odpowiedź Joanna On 2022-11-09 Pani Jolanto, jeśli mama posiada orzeczenie o niepełnosprawności i korzystanie z łazienki obecnie sprawia jej trudność, nie powinni mieć Państwo problemu z otrzymaniem dofinansowania PFRON. Przed złożeniem dokumentów zachęcam jednak do konsultacji z placówką rozpatrującą wnioski w miejscu Państwa zamieszkania.

 • Napisał: Iwona On 2022-11-08
  Ocena:
  5.0

  Witam, brat jest osobą niepełnosprawna w stopniu całkowitym. Opiekuje się nim mama, ale z racji wieku i chorób ma problemy z poruszaniem się, coraz trudniej wejść jej po schodach. Obecnie łazienka znajduje się na piętrze domu, natomiast dodatkowe WC jest również na parterze. Czy z racji niepełnosprawności brata i dodatkowo problemów mamy (jego opiekuna) możemy ubiegać się o dofinansowanie na remont łazienki na parterze?

  Odpowiedź Joanna On 2022-11-09 Pani Iwono, dofinansowanie PFRON przysługuje osobom niepełnosprawnym i mającym trudność z poruszaniem się. Jeśli brat spełnia niniejsze kryterium, nie powinni mieć Państwo problemu z uzyskaniem dofinansowania. Przed złożeniem wniosku zalecam jednak konsultację z instytucją rozpatrującą wnioski odpowiednią dla regionu Państwa zamieszkania.

 • Napisał: Dawid On 2022-11-07
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry mam mamę po operacji złamanej kości udowej rok czasu nie chodzi ma orzeczenie o nie zdolności egzystencji samodzielnej mycie jej w dotychczasowej łazience nie możliwe czy można starać się o dofinansowanie na remont ma 83 lata

  Odpowiedź Joanna On 2022-11-08 Panie Dawidzie, dofinansowanie przysługuje osobom z orzeczoną niepełnosprawnością (niezależnie od stopnia niepełnosprawności) i takim, które mają problem z poruszaniem się. Zatem jeśli to podstawowe kryterium pozostaje spełnione, nie powinno być problemu z uzyskaniem dofinansowania. Informacyjnie nadmienię, że osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji zaliczane są do znacznego stopnia niepełnosprawności. Aby uzyskać dofinansowanie PFRON do remontu łazienki orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji może jednak nie wystarczyć, ale co do tego proszę upewnić się w odpowiedniej instytucji, w której będzie Pan składał wniosek.

 • Napisał: Beata On 2022-11-07
  Ocena:
  5.0

  Witam. Teście niemaja łazienki chcemy. Pokoju zrobić i zaczęliśmy od toalety zakupiony kibelek rury i zaczynać dalej remont czy jak? I wtedy starać się o dofinansowanie? Mama ma stopień niepełnosprawności

  Odpowiedź Joanna On 2022-11-08 Pani Beato, dofinansowanie PFRON nie obejmuje żadnych prac remontowych rozpoczętych przed przyznaniem dotacji, dlatego zalecam wstrzymanie się z zakupem dalszego wyposażenia. Aby otrzymać dofinansowanie należy złożyć w tym celu stosowny wniosek w odpowiedniej instytucji (Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie lub Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie). Każda placówka posiada własne wytyczne odnośnie załączników do wniosku, ale z pewnością będzie od Państwa wymagała przedłożenia orzeczenia o niepełnosprawności oraz aktu własności lokalu, w którym mieszkają teściowie. Jeśli nie są oni właścicielami domu/mieszkania, powinni uzyskać pisemną zgodę właściciela na przeprowadzenie remontu. Do wniosku dołącza się także oświadczenie o wysokości dochodów i liczbie osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.

 • Napisał: Agata On 2022-11-05
  Ocena:
  5.0

  Dzieńdobry moja mama ma orzeczenie o niepełnosprawnosci ponieważ jest nie widoma czy należy jej się dofinansowanie do łazienki ?

  Odpowiedź Joanna On 2022-11-08 Pani Agato, dofinansowanie PFRON do remontu łazienki przysługuje osobom z orzeczoną niepełnosprawnością, niezależnie od jej stopnia oraz takim, które mają problem w poruszaniu się. Mama, z racji problemu z widzeniem, powinna zakwalifikować się do przyznania dotacji. Przed złożeniem wniosku zachęcam jednak do kontaktu z placówką rozpatrującą wnioski w regionie zamieszkania Pani mamy, aby upewnić się, czy rzeczywiście jest szansa na dofinansowanie oraz jakie załączniki należy dostarczyć razem z wnioskiem (każdy powiat może określać własną listę niniejszych załączników).

 • Napisał: Niepelnosprawny Marian On 2022-10-17
  Ocena:
  5.0

  Choruje na rzadką chorobę mięśni i niewycolnośc oddechową posiadam mieszkanie socjalne, zadłużone. Mam znaczny stopień czy mogę się starać o dofinansowanie do remontu łazienki?

  Odpowiedź Joanna On 2022-10-18 Panie Marianie, aby otrzymać dofinansowanie trzeba spełnić kilka podstawowych kryteriów. Poza, rzecz jasna, orzeczeniem o niepełnosprawności należy m.in. być właścicielem mieszkania, użytkownikiem wieczystym mieszkania lub otrzymać zgodę właściciela lokalu na przeprowadzenie tego typu remontu. Mniemam, że ma Pan trudności w poruszaniu się z powodu choroby mięśni, które również stanowią kwalifikację do otrzymania świadczenia pieniężnego na remont łazienki. Przed przystąpieniem do złożenia wniosku zachęcam Pana do konsultacji z pracownikiem MOPS odpowiednim dla regionu Pana zamieszkania - wierzę, że wyjaśni wszelkie wątpliwości i odpowie na każde pytanie.

 • Napisał: Małgorzata On 2022-10-14
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry,
  pisał Pan wyżej o kryterium dochodu dla osoby pozostającej we wspólnym gospodarstwie - 3000 zł. Czy jest to kwota brutto czy netto?

  Odpowiedź Joanna On 2022-10-18 Pani Małgorzato, mówimy o kwotach brutto.

 • Napisał: Andrzej On 2022-09-28
  Ocena:
  5.0

  Choruję na reumatoidalne zapalenie stawów,mam przyznaną w stopniu umiarkowanym na stałe chciałbym zrobić remont łazienki ,nigdy nie korzystałem z pomocy społecznej moje pytanie jest takie,jakie przedmioty, typu umywalka, baterie,kabina prysznicowa,brodzik , uchwyt łazienkowe sedes płytki ceramiczne itp, Dziękuję i proszę o odpowiedź, pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedź Joanna On 2022-09-29 Panie Andrzeju, jeśli posiada Pan orzeczenie o niepełnosprawności i ma Pan trudności w poruszaniu się, a do tego jest Pan właścicielem nieruchomości lub jej wieczystym użytkownikiem, może się Pan starać o dofinansowanie do remontu z ramienia PFRON. Jeśli nieruchomość nie jest Pana własnością, będzie Pan potrzebował zgody właściciela lokalu na przeprowadzenie tego typu prac remontowych. Więcej na ten temat przeczyta Pan na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-likwidacji-barier-architektonicznych

 • Napisał: Stanisław On 2022-09-28
  Ocena:
  5.0

  Mam pytanie,jaki jest dochód w rodzinie seniorów brany pod uwagę przez PFRON dp wniosku o dofinansowanie remontu łazienki ,
  polegający m.in na wymianie wanny na prysznic,zmianę umiejscowienia sedesu,zakupu i zamontowania bidetu.
  Dziękuję za odpowiedż Stanisław Karaszewski.

  Odpowiedź Joanna On 2022-09-29 Panie Stanisławie, przede wszystkim należy podkreślić, że dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych przysługuje tylko osobom niepełnosprawnym, które mają trudności w korzystaniu z przestrzeni łazienkowej ze względu na ograniczenia ruchowe. Jednym z dokumentów, który należy przedłożyć przy składaniu wniosku o dofinansowanie, jest rzeczywiście oświadczenie o dochodach - powinno ono uwzględniać dochody zarówno osoby niepełnosprawnej, jak i
  wszystkich osób mieszkających razem z nią. O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby, których miesięczny dochód podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym lub 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej. W realnym przeliczeniu będzie to obecnie około 3000 zł w przypadku osoby mieszkającej we wspólnym gospodarstwie domowym lub około 4000 zł w przypadku osoby samotnej. Na stronie internetowej MOPS lub MOPR odpowiednim dla miejsca Pana zamieszkania powinna znaleźć się informacja, jakie kwoty są w tym wypadku brane pod uwagę. Zachęcam do kontaktu bezpośrednio z placówką.

 • Napisał: Andrzej On 2022-09-24
  Ocena:
  5.0

  Jestem osobą która choruję na reumatoidalne zapalenie stawów chciałbym się dowiedzieć Czy jest dofinansowanie na płytki podłogowe i ścienne, baterie prysznicową i umywalkową kabinę prysznicową brodzik,uchwyt łazienkowe dziękuję pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedź Joanna On 2022-09-27 Panie Andrzeju, dofinansowanie PFRON obejmuje tylko osoby niepełnosprawne. Jeśli nie posiada Pan stosownego orzeczenia o niepełnosprawności, nie będzie mógł Pan skorzystać z tego typu refundacji.

 • Napisał: Xyzxyz On 2022-09-24
  Ocena:
  5.0

  Witam, w rodzinie jest osoba niepełnosprawna, mieszka ona z żoną, z tym, że w ogóle nie mają zrobionej łazienki-nie posiadają nawet podłączenia do wodociągu...mieszkają we wiosce i od kilkunastu lat były podejmowane próby, aby gmina zrobiła przyłącze, lecz gmina nie zrobi nic, dopóki nie dostanie od nich ok. 70 000 za te podłączenie, kopanie, pracowników itd. Teraz nasuwa się pytanie jak to rozegrać z gminą, gdyż za przyłącze wodociągowe i całą tą robotę życzą sobie takiej kwoty, gdzie osoba chora dostaje co miesiąc śmieszne pieniądze które przeznacza na wyjazdy do szpitali czy na leki, pampersy, a jego żona opiekuje się nim i jest w domu, nie pracuje..skoro takiej kwoty nie mają to czy można coś zrobić z tym, żeby nie wiem dostać dofinansowanie na to, aby wykonać przyłącze z hydroforem i wtedy taka łazienka mogłaby powstać? i to z tego funduszu czy jest się w stanie coś ugrać? skoro gmina życzy sobie takiej kwoty to wątpie, aby dofinansowanie do łazienki pomogło w czymkolwiek jak nie będzie żadnego przyłącza do wody..ciężka sprawa, może państwo podpowiedzą?:(

  Odpowiedź Joanna On 2022-09-28 PFRON rzeczywiście nie przyzna dofinansowania na poczet budowy łazienki od podstaw. Niestety, na mocy ustawy z dnia 7 czerwca 2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków koszt wykonania przyłącza wodnego leży po stronie wnioskodawcy. Kwota zaproponowana przez gminę jest jednak horrendalna i wydaje się być mocno zawyżona, ponieważ koszt wykonania podłączenia do sieci wodociągowej powinien się zamknąć w 5000-6000 zł (pod warunkiem, że dom znajduje się blisko głównego wodociągu, w innym wypadku koszta mogą wzrosnąć). Zachęcam do pogłębienia tematu i ponownej, rzeczowej rozmowy z przedstawicielami gminy. Dodatkowo nadmienię, że osoby niepełnosprawne mogą korzystać z wielu form wsparcia z ramienia PFRON, więcej na ten temat można doczytać na stronie: https://portal-sow.pfron.org.pl/opencms/export/sites/pfron-sow/sow/baza-wiedzy/informator/osoby-niepelnosprawne/ Zachęcam również do konsultacji z placówką MOPS dedykowaną dla regionu Państwa zamieszkania, ponieważ być może istnieją jakieś szanse na sfinansowanie choćby części przedsięwzięcia lub inny rodzaj wsparcia dla chorego.

 • Napisał: Maria / 20-09-2022 Witam, mąż otrzymał orzeczenie o najwyższym stopniu niepełnosprawności, w związku z tym obecna łazienka 1,5 m x 2 m nie spełnia wymogów dla osoby niepełnosprawnej i jestem zmuszona zbudować łazienkę w innej części domu i muszę podnieść podłogi o dwa schodni celem wyrównania całej powierzchni domu. Proszę o informację, czy mogę się starać o dofinansowanie na w/w prace. Mąż skończył 65 lat i ma trudności z poruszaniem się. On 2022-09-20
  Ocena:
  5.0

  Otrzymałam informację, że na budowę nowej łazienki i wyrównanie podłóg dofinansowanie nie przysługuje.

  Odpowiedź Joanna On 2022-09-21 Pani Mario, dofinansowanie PFRON ma na celu usunięcie już istniejących barier architektonicznych w łazience i dostosowanie jej do potrzeb osoby niepełnosprawnej, a nie budowę nowej łazienki od podstaw. Rzeczywiście, ten rodzaj pracy może nie zostać objęty dofinansowaniem. Proszę jednak pamiętać, że organem decydującym jest w tym wypadku PCPR w miejscu Państwa zamieszkania, zatem zalecam kontakt z niniejszą placówką celem otrzymania dokładnych informacji.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go