Odleżyny

KATEGORIE:

 • Opatrunki na odleżyny - rodzaje i zastosowanie. Jak wybrać plastry na odleżyny?
  Opatrunki na odleżyny - rodzaje i zastosowanie. Jak wybrać plastry na odleżyny?
  Przeczytano 18 921 razy
  14
    (5.0)

  Odleżyny to ogromny problem dotykający osób unieruchomionych, starszych i z niepełnosprawnościami. Ich leczenie jest jednak coraz łatwiejsze – głównie dzięki wykorzystaniu opatrunków zapewniających ranie optymalne warunki przy jednoczesnym chronieniu jej przed drobnoustrojami. W tym artykule postaramy się wyjaśnić różnice pomiędzy opatrunkami, ich właściwościami i zastosowaniem. Wskażemy także, które z nich są przeznaczone dla odleżyn w konkretnym stopniu rozwoju rany.

  czytaj więcej
 • Jak zapobiegać odleżynom?
  Jak zapobiegać odleżynom?
  Przeczytano 5 867 razy
  1
    (5.0)

  Zapobieganie powstawaniu odleżyn to niezbędny element codziennej opieki nad osobami z niepełnosprawnościami, trwale bądź czasowo unieruchomionymi czy jeżdżącymi na wózkach. Profilaktyka przeciwodleżynowa stanowi złożony proces, składający się z kilku istotnych czynników: zmniejszania ucisku ciała, utrzymywania odpowiedniego mikrokrążenia, higieny i pielęgnacji a także diety. W tym tekście wskażemy kilka porad, jak zapobiegać odleżynom oraz jakie akcesoria i preparaty będą przy tym pomocne.

  czytaj więcej
 • Odleżyny - zapobieganie, leczenie, najczęstsze miejsca występowania
  Odleżyny - zapobieganie, leczenie, najczęstsze miejsca występowania
  Przeczytano 5 334 razy
  2
    (5.0)

  Odleżyny stanowią ogromny problem osób, które są unieruchomione czasowo lub na stałe – osób z niepełnosprawnościami, po operacjach, sparaliżowanych czy seniorów z demencją. Leczenie ran odleżynowych nie należy do najprostszych, chociaż opatrunki specjalistyczne są już coraz lepiej dostosowane do potrzeb pacjentów. Nadal jednak najlepszym sposobem walki z odleżynami jest zapobieganie im. Czym tak naprawdę są odleżyny i gdzie najczęściej powstają? W jaki sposób można im zapobiegać i je leczyć?...

  czytaj więcej
 • Materac przeciwodleżynowy - jak działa? Jaki materac wybrać?
  Materac przeciwodleżynowy - jak działa? Jaki materac wybrać?
  Przeczytano 3 842 razy

  Materac przeciwodleżynowy jest jednym z najważniejszych elementów profilaktyki przeciwodleżynowej dla osób unieruchomionych czasowo lub stale. Jednak wybór odpowiedniego materaca może wydawać się problematyczny - zwłaszcza dla opiekuna domowego. Jak działają dostępne na rynku modele materaców przeciwodleżynowych? Który będzie najlepszym wyborem? Na tych zagadnieniach skupimy się w naszym tekście.

  czytaj więcej
 • Odleżyny – czym są? Stopnie odleżyn
  Odleżyny – czym są? Stopnie odleżyn
  Przeczytano 1 061 razy

  Odleżyny rozwijają się przede wszystkim u osób długotrwale leżących. Co to takiego? Jak wyglądają odleżyny? Jakie wyróżniamy stopnie odleżyn? Odpowiadamy na pytania w niniejszym artykule.

  czytaj więcej
Showing 1 to 5 of 5 (1 Page)