Bella

Materac przeciwodleżynowy - jak działa? Jaki materac wybrać?

Przeczytano 10 895
5 Komentarzy
(5)
 

Materac przeciwodleżynowy jest jednym z najważniejszych elementów profilaktyki przeciwodleżynowej dla osób unieruchomionych czasowo lub stale. Jednak wybór odpowiedniego materaca może wydawać się problematyczny - zwłaszcza dla opiekuna domowego. Jak działają dostępne na rynku modele materaców przeciwodleżynowych? Który będzie najlepszym wyborem? Na tych zagadnieniach skupimy się w naszym tekście.

Materac przeciwodleżynowy - dla kogo?

Materace przeciwodleżynowe polecane są osobom, które ze względu na swój stan zdrowia są unieruchomione czasowo lub trwale. Nieistotne czy ich receptory skórne są aktywne, czy nie - skóra i tak reaguje na stały ucisk, który powoduje zaburzenia mikrokrążenia. Dlatego specjaliści wskazują na konieczność zmieniania pozycji chorego maksymalnie co cztery godziny. Nie zawsze jednak opiekun ma taką możliwość. Wystarczy chwila zwłoki, by w osłabionej skórze pojawiły się problemy z krążeniem, a w jego efekcie niedotlenienie tkanek. Odleżyny powstają oczywiście stopniowo, dlatego opiekun może reagować na różnych etapach rozwoju rany. Materac przeciwodleżynowy umożliwia zapobieganie powstawaniu odleżyn ale także leczenie ran I stopnia.

Jak działa materac przeciwodleżynowy?

Materac przeciwodleżynowy ma na celu zapewnienie choremu ruch, którego nie jest on w stanie wykonać samodzielnie. Nasz organizm podczas snu i odpoczynku wyczuwa momenty, w których ucisk na tkankę jest zbyt długi. Dlatego ciało odruchowo zmienia pozycję. Chory nie może tego zrobić ze względu na swoją przypadłość - może jedynie liczyć na pomoc opiekuna. Materac przeciwodleżynowy wykonuje tę pracę za niego, zapewniając skórze stałe zmiany nacisku, a co za tym idzie masując ją i dotleniając. Dzieje się tak za sprawą zmiennego ciśnienia w komorach materaca. Jest on podzielony na “bąbelki” bądź rurki, w zależności od rodzaju urządzenia. Niezależne części materaca napełniane są przez pompę, zaś ciśnienie dopasowane jest do wagi podopiecznego.

Materac bąbelkowy a rurowy

Jak już wspomnieliśmy, na rynku dostępne są różne rodzaje materaców przeciwodleżynowych. Wyróżniamy materace bąbelkowe oraz rurowe, które różnią się zarówno budową jak i przeznaczeniem.

Przeciwodleżynowy materac bąbelkowy chroni przed powstaniem odleżyn dzięki wykorzystaniu zmiennego ciśnienia. Nazwa pochodzi od wyglądu materaca, który podzielony jest na komory przypominające niewielkie bąbelki. Przeznaczony jest do działań profilaktycznych oraz leczenia odleżyn I stopnia. Mogą być jednak używane wyłącznie przez osoby ważące maksymalnie 90 kilogramów. To najpopularniejsze materace dostępne na rynku, łatwe w użyciu, dlatego polecane przede wszystkim w opiekunom domowym, którzy zajmują się unieruchomionymi członkami rodziny.

Przeciwodleżynowy materac rurowy jest z kolei trochę bardziej zaawansowanym urządzeniem. Składa się z ułożonych poprzecznie rur, które - podobnie jak w materacach bąbelkowych - napełniane są pulsacyjnie powietrzem. Jednak materace tego typu poleca się przede wszystkim osobom o większej wadze, gdyż w ich przypadku istnieje większa możliwość stracenia równowagi, a co za tym idzie - dotknięcia podłoża. Dodatkowo materace rurowe są bardziej zaawansowane i mogą służyć także w celu wsparcia leczenia odleżyn od II stopnia. W niektórych modelach możliwe jest wyjęcie komór znajdujących się bezpośrednio pod raną, co całkowicie redukuje nacisk na skórę. Materace rurowe są również droższe od bąbelkowych.

Wśród materaców przeciwodleżynowych możemy wyróżnić także materace wykonane z pianki poliureatnowej. Kształtem przypominają gofra, mają bowiem pofałdowaną powierzchnię. Na rynku dostępne są także poduszki w tym kształcie. Nie zapewniają one zmiennego ciśnienia a jedynie umożliwiają delikatny masaż skóry oraz zredukowanie nacisku w punktach takich jak wyniosłości kostne.

Zalety materaca przeciwodleżynowego

Materac przeciwodleżynowy nie bez powodu uznawany jest za główny element działań profilaktycznych u osób unieruchomionych. Materac nie jest w stanie zastąpić zmian pozycji chorego przez opiekuna. Umożliwia jednak stałą zmianę nacisku, co pobudza prawidłowe krążenie krwi i dotlenianie tkanek. Skóra chorego pracuje prawidłowo, co chroni przed bólem związanym ze stałym uciskiem oraz zmianami skórnymi, mogącymi wystąpić nawet po kilku godzinach bezruchu. To znacząco wpływa na komfort podopiecznego, który nie odczuwa bólu i drętwienia. Materac ułatwia także pracę opiekunom, którzy mogą pozwolić sobie na zmniejszenie częstotliwości zmieniania pozycji chorego. Materace są także łatwe w czyszczeniu, co redukuje ryzyko namnażania się bakterii w drobnych skaleczeniach. Tego typu sytuacje również mogą wpłynąć na szybszy rozwój ran odleżynowych.

Jak chronić chorego przed odleżynami

Ochrona przed odleżynami to nie tylko zadanie materaca przeciwodleżynowego. Istotne jest również utrzymywanie skóry chorego w dobrej kondycji. W tym celu konieczne jest nie tylko dbanie o higienę podopiecznego, ale również wzmacnianie elastyczności jego skóry oraz redukcja ryzyka wystąpienia podrażnień czy odparzeń. Podczas codziennej higieny należy zwrócić uwagę nie tylko na preparaty myjące, ale także na to, czym wycierana jest skóra chorego. Materiał musi być miękki, natomiast ruchy delikatne, by przypadkowo nie przerwać słabego naskórka. Żele pod prysznic czy mleczka powinny mieć łagodny skład, dobrany do potrzeb skóry problematycznej. Istotne jest również, by zawierały substancje nawilżające i regenerujące naskórek, jak w przypadku preparatów Seni Care. Warto korzystać także z balsamów nawilżających oraz żelu aktywizującego Seni Care, który wspomaga prawidłowe krążenie. Elementem profilaktyki przeciwodleżynowej jest także dieta. Osoby leżące, borykające się z otyłością, powinny przejść na dietę redukcyjną, która umożliwi im zmniejszenie wagi. Duży nacisk ciała może mieć bowiem wpływ na pojawienie się odleżyn. Posiłki dla osób unieruchomionych powinny być także zbilansowane, bogate w witaminę C, A i E, które chronią skórę przed osłabieniem.

Materace przeciwodleżynowe zwiększają komfort osoby unieruchomionej, jednak przede wszystkim chronią przed poważnymi ranami, jakimi są odleżyny. Zarówno materac bąbelkowy jak i rurowy będzie odpowiednią ochroną podopiecznego. Materac jednak powinien być dobrany bezpośrednio do jego potrzeb, takich jak waga oraz ewentualne zaawansowanie już powstałych zmian skórnych.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Monika On 2024-08-19
    Rating:
    5.0

    Poszukuję materaca przeciwodlezynowegi dla pacjenta leżącego o wadze 26kg.

    Replied by: Joanna On 2024-08-19 Dzień dobry Pani Moniko, materace przeciwodleżynowe dostępne w ofercie sklepu Seni24.pl znajdują się w tym miejscu: https://www.seni24.pl/materace-przeciwodlezynowe/

  • Napisał: Katarzyna On 2024-07-15
    Rating:
    5.0

    Jaki jest najlepszy materac dla osoby otyłej?

    Replied by: Joanna On 2024-07-15 Dzień dobry Pani Katarzyno, każdy producent podaje w charakterystyce materaca jego maksymalne obciążenie. Przykładowo, maksymalna waga użytkownika materaca bąbelkowego VITEA CARE Simply Bubble to 110-120 kg, a materaca rurowego Aston PROTECTOR II to 140 kg. Przy wyborze odpowiedniego rodzaju produktu należy zatem zwrócić uwagę na zalecenia producenta.

  • Napisał: Ilona On 2024-03-25
    Rating:
    5.0

    Jakie wymiary ma materac?

    Replied by: Joanna On 2024-03-26 Pani Ilono, to zależy od konkretnego modelu materaca. Zalecam, aby zapoznać się ze specyfikacją konkretnego modelu.

  • Napisał: Elżbieta On 2024-02-10
    Rating:
    5.0

    W jaki sposób mogę zakupić
    Materac przeciwodleżynowy
    bąbelkowy dla chorego całkowicie nieruchomego?
    Czy potrzebne jest zlecenie od lekarza?

    Replied by: Joanna On 2024-02-12 Dzień dobry, materace tego typu można kupić również bez skierowania od lekarza. Jeżeli jednak pacjent jest osobą uprawnioną do wystawienia zlecenia na refundację NFZ, warto się o nią ubiegać, pomoże ona zminimalizować koszty zakupu materaca przeciwodleżynowego.

  • Napisał: Iwona On 2023-08-30
    Rating:
    5.0

    witam mam wystawione zlecenie na P.117 jaki najlepszy byłby osoba jest po udarze.

    Replied by: Joanna On 2023-09-04 Pani Iwono, wybór materaca powinien uwzględniać przede wszystkim stopień odleżyn. Nie bez znaczenia jest też waga pacjenta. Polecamy Pani uwadze materace znajdujące się w naszym sklepie - mam nadzieję, że uda się Pani wybrać odpowiedni produkt: https://www.seni24.pl/materace-przeciwodlezynowe/

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
12 478 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 669 5

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
7 266 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 751 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Jak myć osobę leżącą?
Jak myć osobę leżącą?
18 143 3

Osoby obłożnie chore, leżące, wymagają nie tylko odpowiedniego leczenia ale także higieny i pielęgnacji, która umożliwia utrzymanie czystości i zdrowia...

czytaj więcej
Z czego korzystać podczas pielęgnacji chorego?
Z czego korzystać podczas pielęgnacji chorego?
7 205 1

Opieka nad osobą chorą jest ciężką pracą – zarówno w wykonaniu profesjonalnej opiekunki, jak i tak zwanego opiekuna rodzinnego, który nierzadko zostaje z...

czytaj więcej
Jak wybrać odpowiedni ciśnieniomierz?
Jak wybrać odpowiedni ciśnieniomierz?
5 824 3

Zaburzenia ciśnienia tętniczego to problem, który dotyka osób w różnym wieku – zarówno seniorów, jak i młodych. To choroba cywilizacyjna, która prowadzi do...

czytaj więcej
Jak zapobiegać odleżynom?
Jak zapobiegać odleżynom?
10 489 2

Zapobieganie powstawaniu odleżyn to niezbędny element codziennej opieki nad osobami z niepełnosprawnościami, trwale bądź czasowo unieruchomionymi czy...

czytaj więcej