Zadzwoń i dowiedz się, jak dbać o higienę podopiecznego z ciężkim nietrzymaniem moczu. Tel. 56 451 91 44

Materac przeciwodleżynowy - jak działa? Jaki materac wybrać?

Przeczytano 4 704 razy
 

Materac przeciwodleżynowy jest jednym z najważniejszych elementów profilaktyki przeciwodleżynowej dla osób unieruchomionych czasowo lub stale. Jednak wybór odpowiedniego materaca może wydawać się problematyczny - zwłaszcza dla opiekuna domowego. Jak działają dostępne na rynku modele materaców przeciwodleżynowych? Który będzie najlepszym wyborem? Na tych zagadnieniach skupimy się w naszym tekście.

Materac przeciwodleżynowy - dla kogo?

Materace przeciwodleżynowe polecane są osobom, które ze względu na swój stan zdrowia są unieruchomione czasowo lub trwale. Nieistotne czy ich receptory skórne są aktywne, czy nie - skóra i tak reaguje na stały ucisk, który powoduje zaburzenia mikrokrążenia. Dlatego specjaliści wskazują na konieczność zmieniania pozycji chorego maksymalnie co cztery godziny. Nie zawsze jednak opiekun ma taką możliwość. Wystarczy chwila zwłoki, by w osłabionej skórze pojawiły się problemy z krążeniem, a w jego efekcie niedotlenienie tkanek. Odleżyny powstają oczywiście stopniowo, dlatego opiekun może reagować na różnych etapach rozwoju rany. Materac przeciwodleżynowy umożliwia zapobieganie powstawaniu odleżyn ale także leczenie ran I stopnia.

Jak działa materac przeciwodleżynowy?

Materac przeciwodleżynowy ma na celu zapewnienie choremu ruch, którego nie jest on w stanie wykonać samodzielnie. Nasz organizm podczas snu i odpoczynku wyczuwa momenty, w których ucisk na tkankę jest zbyt długi. Dlatego ciało odruchowo zmienia pozycję. Chory nie może tego zrobić ze względu na swoją przypadłość - może jedynie liczyć na pomoc opiekuna. Materac przeciwodleżynowy wykonuje tę pracę za niego, zapewniając skórze stałe zmiany nacisku, a co za tym idzie masując ją i dotleniając. Dzieje się tak za sprawą zmiennego ciśnienia w komorach materaca. Jest on podzielony na “bąbelki” bądź rurki, w zależności od rodzaju urządzenia. Niezależne części materaca napełniane są przez pompę, zaś ciśnienie dopasowane jest do wagi podopiecznego.

Materac bąbelkowy a rurowy

Jak już wspomnieliśmy, na rynku dostępne są różne rodzaje materaców przeciwodleżynowych. Wyróżniamy materace bąbelkowe oraz rurowe, które różnią się zarówno budową jak i przeznaczeniem.

Przeciwodleżynowy materac bąbelkowy chroni przed powstaniem odleżyn dzięki wykorzystaniu zmiennego ciśnienia. Nazwa pochodzi od wyglądu materaca, który podzielony jest na komory przypominające niewielkie bąbelki. Przeznaczony jest do działań profilaktycznych oraz leczenia odleżyn I stopnia. Mogą być jednak używane wyłącznie przez osoby ważące maksymalnie 90 kilogramów. To najpopularniejsze materace dostępne na rynku, łatwe w użyciu, dlatego polecane przede wszystkim w opiekunom domowym, którzy zajmują się unieruchomionymi członkami rodziny.

Przeciwodleżynowy materac rurowy jest z kolei trochę bardziej zaawansowanym urządzeniem. Składa się z ułożonych poprzecznie rur, które - podobnie jak w materacach bąbelkowych - napełniane są pulsacyjnie powietrzem. Jednak materace tego typu poleca się przede wszystkim osobom o większej wadze, gdyż w ich przypadku istnieje większa możliwość stracenia równowagi, a co za tym idzie - dotknięcia podłoża. Dodatkowo materace rurowe są bardziej zaawansowane i mogą służyć także w celu wsparcia leczenia odleżyn od II stopnia. W niektórych modelach możliwe jest wyjęcie komór znajdujących się bezpośrednio pod raną, co całkowicie redukuje nacisk na skórę. Materace rurowe są również droższe od bąbelkowych.

Wśród materaców przeciwodleżynowych możemy wyróżnić także materace wykonane z pianki poliureatnowej. Kształtem przypominają gofra, mają bowiem pofałdowaną powierzchnię. Na rynku dostępne są także poduszki w tym kształcie. Nie zapewniają one zmiennego ciśnienia a jedynie umożliwiają delikatny masaż skóry oraz zredukowanie nacisku w punktach takich jak wyniosłości kostne.

Zalety materaca przeciwodleżynowego

Materac przeciwodleżynowy nie bez powodu uznawany jest za główny element działań profilaktycznych u osób unieruchomionych. Materac nie jest w stanie zastąpić zmian pozycji chorego przez opiekuna. Umożliwia jednak stałą zmianę nacisku, co pobudza prawidłowe krążenie krwi i dotlenianie tkanek. Skóra chorego pracuje prawidłowo, co chroni przed bólem związanym ze stałym uciskiem oraz zmianami skórnymi, mogącymi wystąpić nawet po kilku godzinach bezruchu. To znacząco wpływa na komfort podopiecznego, który nie odczuwa bólu i drętwienia. Materac ułatwia także pracę opiekunom, którzy mogą pozwolić sobie na zmniejszenie częstotliwości zmieniania pozycji chorego. Materace są także łatwe w czyszczeniu, co redukuje ryzyko namnażania się bakterii w drobnych skaleczeniach. Tego typu sytuacje również mogą wpłynąć na szybszy rozwój ran odleżynowych.

Jak chronić chorego przed odleżynami

Ochrona przed odleżynami to nie tylko zadanie materaca przeciwodleżynowego. Istotne jest również utrzymywanie skóry chorego w dobrej kondycji. W tym celu konieczne jest nie tylko dbanie o higienę podopiecznego, ale również wzmacnianie elastyczności jego skóry oraz redukcja ryzyka wystąpienia podrażnień czy odparzeń. Podczas codziennej higieny należy zwrócić uwagę nie tylko na preparaty myjące, ale także na to, czym wycierana jest skóra chorego. Materiał musi być miękki, natomiast ruchy delikatne, by przypadkowo nie przerwać słabego naskórka. Żele pod prysznic czy mleczka powinny mieć łagodny skład, dobrany do potrzeb skóry problematycznej. Istotne jest również, by zawierały substancje nawilżające i regenerujące naskórek, jak w przypadku preparatów Seni Care. Warto korzystać także z balsamów nawilżających oraz żelu aktywizującego Seni Care, który wspomaga prawidłowe krążenie. Elementem profilaktyki przeciwodleżynowej jest także dieta. Osoby leżące, borykające się z otyłością, powinny przejść na dietę redukcyjną, która umożliwi im zmniejszenie wagi. Duży nacisk ciała może mieć bowiem wpływ na pojawienie się odleżyn. Posiłki dla osób unieruchomionych powinny być także zbilansowane, bogate w witaminę C, A i E, które chronią skórę przed osłabieniem.

Materace przeciwodleżynowe zwiększają komfort osoby unieruchomionej, jednak przede wszystkim chronią przed poważnymi ranami, jakimi są odleżyny. Zarówno materac bąbelkowy jak i rurowy będzie odpowiednią ochroną podopiecznego. Materac jednak powinien być dobrany bezpośrednio do jego potrzeb, takich jak waga oraz ewentualne zaawansowanie już powstałych zmian skórnych.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go