Zakres cenowy:
18,88 zł - 62,33 zł
Pęcherz neurogenny jest niebezpiecznym objawem, który stanowi element innych chorób, przede wszystkim neurologicznych. W ich przebiegu dochodzi do uszkodzenia systemu odpowiedzialnego za magazynowanie i oddawanie moczu w sposób świadomy. Dlatego pęcherz neurogenny przyczynia się do nietrzymania moczu, które wywołuje dyskomfort u chorego i naraża go na podrażnienia oraz infekcje intymne. Jakie są główne przyczyny powstawania pęcherza neurogennego? W jaki sposób można go rozpoznać i leczyć? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w artykule.
W zależności od tego, jaka jest przyczyna pęcherza neurogennego, chory może borykać się z różnymi reakcjami ciała. Jednak najczęstszym objawem jest nasilone nietrzymanie moczu, a zatem oddawanie go bezwiednie lub też do całkowitego zatrzymania moczu. Może to prowadzić do poważnych chorób, takich jak niewydolność nerek. Dlatego przy pęcherzu neurogennym konieczna jest szybka diagnoza oraz rozpoczęcie leczenia, które pomoże uniknąć negatywnych skutków niewydolności układu moczowego.
Pęcherz neurogenny nie jest chorobą, a jedynie objawem schorzenia lub patologii. Dlatego poznanie przyczyny jego powstania jest niezwykle istotne w celu polepszenia życia chorego. Zaburzenia mikcji są efektem uszkodzenia układu nerwowego, na przykład przy stwardnieniu rozsianym, udarach czy chorobie Parkinsona. Może być także objawem towarzyszącym rozszczepowi kręgosłupa, chorób rdzenia kręgowego, przepukliny oponowo-rdzeniowej czy nowotworu uciskającego konkretne nerwy. Jednak to obwodowa neuropatia, będąca wynikiem cukrzycy oraz AIDS, są najczęściej podawaną przyczyną pęcherza neurogennego. Specjaliści wyróżniają cztery rodzaje tego zaburzenia:
Wykazanie, z którym rodzajem pęcherza neurogennego musi borykać się chory, dokonywane jest podczas procesu diagnostycznego.
W celu rozpoznania rodzaju pęcherza neurogennego konieczne jest udanie się do lekarza pierwszego kontaktu lub bezpośrednio do urologa. Wykona on badanie urodynamiczne, podczas którego wskazane zostanie uszkodzone miejsce odpowiedzialne za proces oddawania moczu. Poza badaniem urodynamicznym zostanie przeprowadzone także badanie ogólne oraz posiew moczu, które mają wykazać, czy chory nie cierpi na infekcję układu moczowego. Dobranie sposobu leczenia uzależnione jest bezpośrednio od rozpoznania konkretnego rodzaju pęcherza neurogennego. Najczęstszą metodą niwelowania skutków schorzenia jest samodzielne cewnikowanie za pomocą cewnika urologicznego. Ze względu na to, iż w wielu przypadkach pęcherza neurogennego zatrzymanie mikcji jest częstym objawem, cewnikowanie jest konieczne, by chory był w stanie normalnie funkcjonować.
Dodatkowo - przy nadreaktywnym wypieraczu - możliwe jest także leczenie farmakologiczne. Przede wszystkim poprzez stosowanie leków antycholinergicznych oraz neurotoksyn, na przykład ostrzykiwanie toksyną botulinową. W zależności od zaawansowania problemu konieczne może być także wykonanie nacięcia zwieracza, które ma na celu zmniejszenie ciśnienia w drogach moczowych. Podjęte przez lekarza działania mają na celu umożliwienie choremu oddawania moczu lub pozbycie się problemu nietrzymania moczu. Warto jednak także podkreślić, iż te dwa objawy nie są jedynymi problemami, na które narażone są osoby z pęcherzem neurogennym. Chorzy nierzadko muszą borykać się także z infekcjami układu moczowego czy powstawaniem kamieni moczowych oraz niewydolnością nerek powstałą w wyniku przewlekłej niemożności oddawania moczu. Dlatego tak istotne jest, by z podejrzeniem pęcherza neurogennego jak najszybciej zgłosić się do specjalisty.
Nietrzymanie moczu jest jednym z typowych objawów pęcherza neurogennego - w stopniu bardzo znacznym lub związanym z kropelkowym popuszczaniem z przepełnienia. Stanowi ono dla chorego niezwykle stresujący i krępujący problem, który nierzadko nie tylko utrudnia swobodne wykonywanie codziennych obowiązków, ale także może przyczyniać się do infekcji układu moczowego, które u osób z pęcherzem neurogennym są bardzo trudne do wyleczenia. Dlatego w tym przypadku odpowiednia ochrona przed wilgocią i rozwojem bakterii jest niezbędnym elementem codziennej higieny chorego. W tej sytuacji odpowiednim wyborem będą z pewnością wyroby chłonne, dopasowane do stopnia nietrzymania moczu chorego. W przypadku popuszczania moczu z przepełnienia wystarczające mogą okazać się wkładki urologiczne, które mogą poradzić sobie nawet ze średnim nietrzymaniem moczu. Jednak w sytuacji, w której chory oddaje mocz bezwiednie, nie mając żadnej kontroli nad czynnościami fizjologicznymi, konieczne mogą okazać się pieluchomajtki dla dorosłych bądź - w przypadku, gdy chory jest jeszcze osobą mobilną - majtki chłonne zakładane jak zwykła bielizna. Dodatkowo istotnym elementem jest także dbanie o higienę intymną, a zatem mycie okolic intymnych po każdej zmianie wyrobu chłonnego. W tym celu warto korzystać nie tylko z płynów do higieny intymnej ale także z chusteczek, które można mieć zawsze przy sobie.
Pęcherz neurogenny to poważny problem dla osób, które borykają się z chorobami neurologicznymi czy znacznymi uszkodzeniami kręgosłupa bądź też cukrzycą lub przewlekłym alkoholizmem. Jednak odpowiednio szybka reakcja i zgłoszenie się do specjalisty umożliwia im pozbycie się problemu bądź też zmniejszenie go na tyle, by nie utrudniał on codziennego życia.
Pytania i komentarze
Bądź pierwszym, który napisze recenzję!
Zadaj pytanie lub napisz komentarz