Bella

Nietrzymanie moczu - jaki lekarz nam pomoże?

Przeczytano 13 275
1 Komentarz
(5)
 

Nietrzymanie moczu jest przypadłością, która statystycznie dotyka około 10-15% całego społeczeństwa. Dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal pozostaje jedną z najbardziej krępujących chorób, z którymi wiele osób wstydzi się udać do specjalisty. To ogromny błąd, który może wywołać u chorego znaczne pogorszenie stanu zdrowia. W tym tekście wskażemy główne objawy oraz rodzaje nietrzymania moczu, a także poradzimy, do którego specjalisty powinno się udać z tym problemem.

Objawy i rodzaje nietrzymania moczu

O nietrzymaniu moczu możemy mówić w sytuacji, w której do mikcji dochodzi w sposób całkowicie niezależny od woli chorego. Popuszczanie jest zatem mimowolne i może do niego dochodzić zarówno w trakcie dnia jak i w nocy. W zależności od ilości popuszczanego moczu można mówić o jednym z pięciu stopni nietrzymania moczu:

  • Kropelkowe (do 50 ml – najczęściej występuje jako gubienie kilku kropli moczu w trakcie dnia)
  • Lekkie (50-100 ml – wyciek moczu jest większy, często następuje podczas dźwigania, śmiania się czy kichania)
  • Średnie (100-200 ml – mocz wycieka już w trakcie codziennych czynności, takich jak wstawanie z krzesła czy bieganie)
  • Ciężkie (200-300 ml – wyciek moczu może nastąpić nawet podczas stania. To obfite ilości, porównywalne z tymi oddawanymi zwykle w toalecie)
  • Bardzo ciężkie (powyżej 300 ml – wiąże się z całkowitą utratą władzy nad czynnościami fizjologicznymi)

Nietrzymanie moczu dzieli się także na rodzaje, które determinują sposób leczenia schorzenia. Rodzaj nietrzymania moczu poznawany jest podczas procesu diagnostycznego, jednak na podstawie niektórych objawów nierzadko można rozpoznać go samodzielnie. Wyróżniamy cztery rodzaje nietrzymania moczu:

  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu - spowodowane najczęściej osłabieniem mięśni dna miednicy. Wskazywać na nie może popuszczanie moczu podczas kichania, kaszlenia czy śmiania się. Istotny jest także fakt, iż przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu parcie na pęcherz nie jest odczuwane. Występuje przede wszystkim u kobiet.
  • Naglące nietrzymanie moczu - nierzadko związane z tak zwanym pęcherzem nadreaktywym (OAB). Ten rodzaj nietrzymania moczu spowodowany jest zbyt dużą pobudliwością mięśni pęcherza. Przez to parcie odczuwane jest nawet przy niewielkim jego zapełnieniu. Dlatego częstomocz oraz parcia naglące to najczęstsze objawy naglącego NTM.
  • Mieszane nietrzymanie moczu - połączenie dwóch powyższych rodzajów NTM. Wiele danych wskazuje na to, że jest to najczęściej występujący rodzaj nietrzymania moczu.
  • Nietrzymanie moczu z przepełnienia - nietrzymanie moczu następuje w sytuacji, w której pęcherz jest przepełniony i nie może już utrzymać zawartości. Dochodzi zatem do popuszczenia uryny, zwykle w niewielkich ilościach. Ten rodzaj nietrzymania moczu jest częsty u mężczyzn - może być spowodowany bowiem przerostem prostaty, która stanowi przeszkodę podpęcherzową, uniemożliwiającą normalne oddanie moczu.

Jednak by móc mieć pewność co do rodzaju nietrzymania moczu konieczne jest przeprowadzenie badań diagnostycznych. Do jakiego lekarza zgłosić się w tej sprawie?

Do jakiego lekarza z nietrzymaniem moczu?

Przy pierwszych objawach nietrzymania moczu, nawet niewielkim popuszczaniu, warto zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu. To jego zadaniem jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu i skierowanie na dalsze badania lub do lekarza specjalisty. Dlatego przed pierwszą wizytą warto przygotować się na wiele pytań, nawet bardzo krępujących. Przede wszystkim będą one dotyczyć częstotliwości popuszczania moczu, ilości oraz związanych z nimi odczuć fizycznych. Dobrym pomysłem jest także przygotowanie dzienniczka mikcji.

Lekarz pierwszego kontaktu może odesłać osobę chorą do urologa, ginekologa (w przypadku kobiet) bądź do geriatry (w przypadku osób starszych). Każdy z tych specjalistów może wykonać zestaw badań mających na celu zdiagnozowanie rodzaju nietrzymania moczu i wybraniu odpowiedniego sposobu leczenia schorzenia. Przede wszystkim są to badania fizykalne, w tym badanie prostaty u mężczyzn, a także posiew moczu, badania krwi i USG układu moczowego. Dodatkowo najczęstszym badaniem wykonywanym w celu dokonania diagnozy jest badanie urodynamiczne. Polega ono na sprawdzeniu przepływu moczu. Do cewki moczowej wprowadzany jest cewnik z urządzeniem, które ma na celu mierzenie ciśnienia w pęcherzu. Drugi cewnik wprowadzany jest do odbytu. Gdy pęcherz zostanie napełniony pacjent zostanie poproszony o zakasłanie a następnie oddanie moczu, by zmierzyć jego przepływ.

Jak chronić się przed wilgocią?

Zarówno w trakcie procesu diagnostycznego jak i leczenia, osoba cierpiąca na nietrzymanie moczu może borykać się z wilgocią związaną z popuszczaniem moczu. Powoduje ona nie tylko dyskomfort i poczucie wstydu, także spowodowane nieprzyjemnym zapachem, ale również podrażnienia, odparzenia i macerację skóry. Wyroby chłonne mogą jednak skutecznie chronić przed wilgocią, niwelując ryzyko powstania infekcji intymnych czy problemów skórnych. Który z nich wybrać?

Osoby aktywne, które nie chcą, by nietrzymanie moczu przeszkadzało im w codziennych zajęciach, powinny skorzystać z wkładek urologicznych. To najbardziej dyskretne wyroby, które doskonale dopasowują się do ciała i chronią przed przeciekami. Dodatkowo niektóre wkładki, jak Seni Lady Slim, pakowane są w osobnych saszetkach, by jak najbardziej ułatwić korzystanie z nich w pracy czy miejscach publicznych.

Osoby aktywne, choć z większym problemem nietrzymania moczu (w stopniu ciężkim), mogą korzystać z majtek chłonnych, zakładanych jak zwykła bielizna. Doskonale chronią przed wyciekami, jednocześnie stanowiąc dyskretne rozwiązanie, niewidoczne pod ubraniem.

Dla osób leżących oraz częściowo mobilnych najlepszym wyjściem mogą okazać się jednak pieluchomajtki dla dorosłych. Są zauważalne pod ubraniem, jednak dzięki odpowiedniemu przyleganiu do ciała i elastycznym elementom zapewniają skuteczną ochronę przed wyciekami, także w nocy. To istotne zwłaszcza dla osób, które potrzebują opieki.

Niezależnie od tego, jak krępujące jest nietrzymanie moczu, wizyta u lekarza może tylko polepszyć sytuację chorego. Dlatego już przy pierwszych objawach warto skorzystać z profesjonalnej pomocy.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Producent: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. Podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.
 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Danuta On 2023-07-07
    Rating:
    5.0

    Mam 67 lat.Od 3 lat cierpię na nietrzymanie moczu.Nie biorę żadnych leków , używam podpaski od lekarza rodzinnego.potrzebuje odpowiedniego specjalisty.prosze o pomoc .

    Replied by: Alicja On 2023-07-07 Dzień dobry, do odpowiedniego specjalisty może skierować lekarz rodzinny.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
11 851 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 010 5

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 362 4

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
6 611 7

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 477 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 523 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
14 076 3

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
16 174 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej