Bella

Świadczenie wspierające dla niepełnosprawnych - jak uzyskać? Ile wynosi?

Przeczytano 8 373
21 Komentarzy
(5)
 

Świadczenie wspierające dla niepełnosprawnych jest nowym instrumentem wsparcia, o które mogą ubiegać się osoby w wieku powyżej 18 lat. Przysługuje ono bez względu na dochody oraz niezależnie od innych otrzymywanych świadczeń dla niepełnosprawnych. Ile wynosi świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością? Jak je uzyskać? Podpowiadamy.

Świadczenie wspierające - dla kogo? Ile wynosi?

Świadczenie wspierające dla niepełnosprawnych jest nowym instrumentem wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Ustawa weszła w życie 1 stycznia 2024 roku.

Świadczenie wspierające – dla kogo jest?

O świadczenie wspierające dla niepełnosprawnych mogą ubiegać się osoby z niepełnosprawnościami, w wieku powyżej 18 lat. Celem świadczenia wspierającego jest udzielenie pomocy służącej częściowemu pokryciu wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych osób niepełnosprawnych. Świadczenie wspierające przysługuje bez względu na dochody oraz niezależnie od innych form wsparcia otrzymywanych przez osoby z niepełnosprawnościami.

Świadczenie wspierające – ile wynosi?

Wnioski o świadczenie wspierające złożone w formie elektronicznej rozpatruje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wysokość świadczenia wspierającego zależy od poziomu potrzeby wsparcia, czyli liczby przyznanych punktów (od 70 do 100 punktów w skali). Decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia jest wydawana przez wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności. Wyróżnia się w niej następujące poziomy potrzeby wsparcia osoby z niepełnosprawnościami:

  • 95- 100 pkt
  • 90- 94 pkt
  • 85- 89 pkt
  • 80- 84 pkt
  • 75- 79 pkt
  • 70- 74 pkt

Wysokość świadczenia wspierającego jest również powiązana z wysokością renty socjalnej. Świadczenie wspierające 2025 może bowiem wynieść od 40% do 220% renty socjalnej, w zależności od decyzji wydawanej przez wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności - piszemy o tym w dalszej części artykułu. Jeśli chodzi o waloryzację świadczenia wspierającego, kwota świadczenia będzie podlegała waloryzacji wraz z coroczną waloryzacją renty socjalnej (zwykle 1 marca każdego roku).

Wniosek o świadczenie wspierające - gdzie złożyć? Wzór wniosku

Gdzie ubiegać się o świadczenie wspierające? Wniosek przyjmuje i rozpatruje Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), jednak pierwszy krok polega na złożeniu wniosku o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON). Następnie, po ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia osoba niepełnosprawna może przedłożyć wymagane dokumenty w formie elektronicznej, przez platformę PUE ZUS lub przy pomocy:

  • bankowości elektronicznej;
  • portalu informacyjno-usługowego Emp@tia.

Świadczenie wspierające a świadczenie pielęgnacyjne

Zgodnie z informacjami podanymi przez ZUS wniosek o świadczenie wspierające wpływa na świadczenie przysługujące z organu gminy opiekunowi niepełnosprawnej. Jeśli opiekun jest uprawniony do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego, po złożeniu do ZUS wniosku o świadczenie wspierające gmina wstrzyma wypłatę świadczenia pielęgnacyjnego.

Aby uniknąć nieprzyjemnej sytuacji, w której okresy pobierania obu świadczeń się pokrywają, przez co opiekun musi zwrócić świadczenie pielęgnacyjne do gminy, trzeba dopilnować, aby we wniosku o świadczenie wspierające została wpisana prawidłowa data, począwszy od której ma być odbierane to świadczenie.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

  • Napisał: Anna On 2025-06-16
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry.
    Czy osoba niepełnosprawna, która pobiera emeryturę i zasiłek pielęgnacyjny z ZUS może ubiegać się o świadczenie wspierające?

    Replied by: Magdalena Sz. On 2025-06-18 Dzień dobry, Dziękujemy za zainteresowanie artykułem na temat świadczenia wspierającego. W celu uzyskania najbardziej aktualnych i szczegółowych informacji dotyczących możliwości ubiegania się o świadczenie wspierające w Pani konkretnej sytuacji, uprzejmie prosimy o bezpośredni kontakt z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub lokalnym ośrodkiem pomocy społecznej. Tamtejsi specjaliści będą w stanie udzielić precyzyjnych odpowiedzi, bazując na obowiązujących przepisach i Pani indywidualnych okolicznościach.

  • Napisał: Teresa On 2025-06-08
    Rating:
    5.0

    Co się nale,y jak opiekuje się od nastu lat 74 letnim niepełnosprawnym umiarkowanie

    Replied by: Magdalena Sz. On 2025-06-11 Dzień dobry, dziękujemy za zainteresowanie artykułem i ważne pytanie dotyczące świadczenia wspierającego. Rozumiemy, że opieka nad bliską osobą to wyzwanie.
    Gdzie szukać informacji o świadczeniu wspierającym?
    Jako sklep internetowy nie możemy udzielać szczegółowych informacji ani interpretować przepisów prawnych dotyczących świadczeń socjalnych. Kwestie te są złożone i zależą od wielu czynników.
    Aby uzyskać najbardziej aktualne i wiążące informacje, prosimy o kontakt z odpowiednimi instytucjami:
    Wojewódzkie Zespoły Orzekania o Niepełnosprawności (WZON): Wydają decyzje o potrzebie wsparcia.
    Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS): Instytucja odpowiedzialna za wypłatę świadczenia wspierającego.
    Ośrodki Pomocy Społecznej (OPS): Mogą doradzić w kwestiach innych form wsparcia socjalnego.
    Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie (PCPR): Udzielają informacji o programach wsparcia dla opiekunów.
    Zalecamy bezpośredni kontakt z ZUS-em lub jedną z wymienionych instytucji, aby uzyskać precyzyjne odpowiedzi dostosowane do Państwa sytuacji.
    Mamy nadzieję, że uda się Pani szybko uzyskać potrzebne informacje.

  • Napisał: Józef On 2025-06-06
    Rating:
    5.0

    Czy wniosek oświadczenie wspierające można złożyć przez Powiatowy Zespół Do Spraw Orzekania O Niepełnosprawności w miejscu zamieszkania.

    Replied by: Magdalena Sz. On 2025-06-09 Dzień dobry,
    Dziękujemy za zainteresowanie naszym artykułem i za zadanie pytania dotyczące składania wniosku o świadczenie wspierające.
    Jako Seni24.pl, naszą główną misją jest dostarczanie produktów medycznych i wspieranie osób w potrzebie. Kwestie związane z procedurami składania wniosków o świadczenie wspierające są natomiast regulowane przez przepisy prawa i podlegają określonym procedurom.
    Aby uzyskać najbardziej aktualne i precyzyjne informacje dotyczące tego, gdzie i w jaki sposób można złożyć wniosek o świadczenie wspierające, rekomendujemy bezpośredni kontakt z Wojewódzkim Zespołem do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności lub z właściwym dla Pana miejsca zamieszkania Powiatowym Zespołem do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. To właśnie te instytucje są odpowiedzialne za udzielanie szczegółowych informacji na temat ścieżki składania wniosków oraz wymaganych dokumentów. Dodatkowo, wszelkie oficjalne informacje i formularze często dostępne są na stronach internetowych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz PFRON.

  • Napisał: Mańka On 2025-06-04
    Rating:
    5.0

    Moj mąż jest od dziecka na rencie reya pzyznana na stale jaka mamy pewność że po wstawieniu się na komisję nie zostanie mu reta wstrzymana albo zmieniona na tymczasowa bo uznają że jest zdolny do pracy . Mąż jest na ręce i ma orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, ja mam tylko orzeczenie o stopniu niepełnosprawności Czy możemy starać się o świadczenie wspierające

    Replied by: Magdalena Sz. On 2025-06-05 Dzień dobry, dziękujemy za zainteresowanie naszym artykułem i za zadanie pytania dotyczące świadczenia wspierającego. Rozumiemy Pani obawy związane z ewentualnymi zmianami w rencie męża oraz z niepewnością co do możliwości ubiegania się o nowe świadczenia.
    Jako Seni24.pl skupiamy się na oferowaniu produktów, które poprawiają komfort życia osób potrzebujących. Kwestie dotyczące rent, orzeczeń o niepełnosprawności oraz świadczeń wspierających podlegają szczegółowym przepisom prawa i są oceniane indywidualnie przez odpowiednie instytucje.
    Aby uzyskać najbardziej precyzyjne i wiążące informacje na temat sytuacji Pani męża, a także możliwości ubiegania się o świadczenie wspierające zarówno dla niego, jak i dla Pani, rekomendujemy bezpośredni kontakt z następującymi instytucjami:
    Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) – w przypadku pytań dotyczących renty męża i wszelkich ewentualnych zmian w jej przyznawaniu.
    Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności lub Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności – w celu uzyskania informacji na temat aktualnych kryteriów orzekania o stopniu niepełnosprawności oraz wpływu ewentualnych zmian na posiadane orzeczenia.
    Ośrodek Pomocy Społecznej (OPS) lub Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) – w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat świadczenia wspierającego, kryteriów jego przyznawania oraz wymaganych dokumentów.
    Pracownicy tych instytucji są w stanie udzielić kompleksowych odpowiedzi, bazując na aktualnych przepisach i indywidualnej sytuacji.
    Mamy nadzieję, że uda się Pani uzyskać wszystkie niezbędne informacje i rozwiązać wszelkie wątpliwości.

  • Napisał: Dorota On 2025-05-15
    Rating:
    5.0

    czy świadczenie wspierające jest powiązane z dochodem

    Replied by: Magdalena Sz. On 2025-05-16 Dzień dobry, dziękujemy za wiadomość. Jak wspomniano w artykule, świadczenie wspierające przysługuje bez względy na dochody.

  • Napisał: Basia On 2025-05-08
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry Czy osoba, która jest na rencie zdrowotnej przyznanej na dwa lata bez stopnia niepełnosprawności także może ubiegać się o świadczenie wspierające?

    Replied by: Magdalena Sz. On 2025-05-12 Dzień dobry, Świadczenie wspierające jest ściśle powiązane z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz ustalonym poziomem potrzeby wsparcia, który jest oceniany w punktach przez Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności (WZON).

    Aby uzyskać szczegółowe informacje, najlepiej zajrzeć na oficjalną stronę internetową Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), w zakładce dotyczącej świadczenia wspierającego. Można tam znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, szczegółowe warunki przyznawania świadczenia, informacje o wymaganych dokumentach oraz sposobie składania wniosku.

    Warto również skontaktować się bezpośrednio z infolinią ZUS lub udać się do najbliższej placówki ZUS, gdzie można uzyskać indywidualną poradę.

  • Napisał: Dorota On 2025-05-04
    Rating:
    5.0

    Czy osoba pobierająca emeryturę z KRUS może starać się o świadczenie wspierające z ZUS?

    Replied by: Magdalena Sz. On 2025-05-07 Dzień dobry, w przypadku świadczeń, takich jak świadczenie wspierające, każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie na podstawie aktualnych przepisów i sytuacji konkretnej osoby. Zachęcamy do kontaktu z ZUS lub KRUS, gdzie można uzyskać szczegółowe informacje i pomoc w ocenie możliwości ubiegania się o dane świadczenie.

  • Napisał: DOROTA On 2025-04-29
    Rating:
    5.0

    CZY EMERTKA 62 LAT Z EMERYTURA 2400 ZE STOPNIEM UMIARKOWANYM MOZE SIE UBIEGAC TEZ O TO SWIADCZENIE

    Replied by: Alicja On 2025-04-30 Dzień dobry, o świadczenie wspierające dla niepełnosprawnych mogą ubiegać się osoby z niepełnosprawnościami, w wieku powyżej 18 lat. Celem uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt z placówką wydającą świadczenia wspierające.

  • Napisał: STANISŁAWA On 2025-04-27
    Rating:
    5.0

    moja żona dostała 1 grupę, ja jako opiekun co mam jeszcze załatwiać i gdzie ?

    Replied by: Alicja On 2025-04-28 Dzień dobry, proszę zgłosić się do lokalnego MOPS lub GOPS — tam uzyska Pan informacje, jakie świadczenia i wsparcie przysługują opiekunowi osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności.

  • Napisał: Jola On 2025-04-10
    Rating:
    5.0

    Chciałabym się starać o świadczenie wspierające dla mojej mamy.
    Mama jest osobą niepełnosprawną

    Replied by: Magdalena Sz. On 2025-04-11 Dziękujemy za wiadomość i podzielenie się swoją sytuacją. Świadczenie wspierające to temat, który wzbudza wiele pytań – jego przyznanie zależy od kilku czynników, m.in. od stopnia niesamodzielności oraz oceny w ramach tzw. systemu punktowego.
    Zachęcamy do kontaktu z lokalnym ośrodkiem pomocy społecznej lub do zapoznania się ze szczegółami na stronach rządowych – tam znajdzie Pani najbardziej aktualne i precyzyjne informacje.
    Trzymamy mocno kciuki i życzymy wszystkiego dobrego dla Pani Mamy!

  • Napisał: Grażka On 2025-04-04
    Rating:
    5.0

    Ile max punktów przyznaje się na jeden z podpunktów świadczenia wspierającego?

    Replied by: Magdalena Sz. On 2025-04-08 Dzień dobry, celem uzyskania tak szczegółowych informacji prosimy o kontakt z placówką wydającą świadczenia wspierające. Dziękujemy za zrozumienie.

  • Napisał: Agnieszka On 2025-03-21
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry,mam orzeczenie o niepełnosprawności stopień umiarkowany. Czy mogę się starać o świadczenie wspierające?

    Replied by: Magdalena Sz. On 2025-03-21 Kwestia przyznania świadczenia wspierającego zależy od spełnienia określonych kryteriów, w tym uzyskania oceny potrzeby wsparcia. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronach ZUS lub w MOPS/PCPR właściwym dla miejsca zamieszkania.

  • Napisał: Bogumiła On 2025-03-21
    Rating:
    5.0

    Czy o świadczenie wspierające może ubiegać się osoba niepełnosprawna przebywająca w Domu Pomocy Społecznej?

    Replied by: Magdalena Sz. On 2025-03-21 Możliwość ubiegania się o świadczenie wspierające zależy od wielu czynników, takich jak przepisy prawne, sytuacja osoby ubiegającej się oraz jej miejsce pobytu. Warto skontaktować się z odpowiednimi instytucjami, takimi jak MOPS, PCPR lub inne jednostki zajmujące się pomocą osobom niepełnosprawnym, aby uzyskać szczegółowe informacje na ten temat.

  • Napisał: Teresa On 2025-03-18
    Rating:
    5.0

    Niestety to są słodkie obietnice. Problem zaczyna się na etapie orzeczników ZUS, którzy potrafią nieboszczykowi napisać _ zdolny do każdej pracy. Normalność wróci dopiero po tej wojnie która się zbliża jak świat zostanie oczyszczony z takich elementów żerujących na krzywdzie drugiego człowieka

    Replied by: Magdalena Sz. On 2025-03-19 Dziękujemy za podzielenie się swoją opinią. Rozumiemy, że kwestie związane z orzecznictwem mogą budzić emocje. W przypadku problemów z decyzją ZUS warto skonsultować się z prawnikiem lub organizacjami wspierającymi osoby z niepełnosprawnościami, które mogą pomóc w odwołaniu.

  • Napisał: Ewa On 2025-03-15
    Rating:
    5.0

    Jak długo czeka się po komisji na decyzję i po decyzji trzeba skontaktować się z zusem

    Replied by: Magdalena Sz. On 2025-03-17 Czas oczekiwania na decyzję po komisji orzekającej może się różnić w zależności od indywidualnej sprawy i jednostki rozpatrującej wniosek. Warto śledzić status sprawy oraz w razie potrzeby skontaktować się z odpowiednim urzędem lub ZUS, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat dalszych kroków po otrzymaniu decyzji.

  • Napisał: Judyta On 2025-03-15
    Rating:
    5.0

    Jaką niepełmosprawnoścoą

    jakim stopniem niepełnosprawności trzeba się legitymować by starać się o wsparcie ŚW

    Replied by: Magdalena Sz. On 2025-03-17 Prawo do świadczenia wspierającego zależy od spełnienia określonych kryteriów, w tym oceny poziomu potrzeby wsparcia. W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat warunków przyznawania tego świadczenia, warto skontaktować się z właściwym urzędem lub zapoznać się z aktualnymi przepisami na stronie ZUS lub MOPS/GOPS.

  • Napisał: Ania On 2025-03-05
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry, mam pytanie czy o świadczenie wspierające może się ubiegać obywatelka Ukrainy, która mieszka w Polsce w wyniku wojny na Ukrainie? Z góry dziękuję za odpowiedź.

    Replied by: Alicja On 2025-03-06 Dzień dobry, w tej sprawie prosimy o kontakt z lokalnym oddziałem ZUS.

  • Napisał: Oiko On 2025-02-23
    Rating:
    5.0

    Ktoś zwrócił się do Was z informacją, że na świadczenie czeka od czerwca 2024. Ja czekam (tzn. moja teściowa, lat 98, stopień znaczny) już ponad rok, tj. od stycznia 2024. Bez szans. I wiem dlaczego, bo poszedłem osobiście i zadałem takie pytanie - po prostu nikogo nie zatrudnili do realizacji tego programu. Podobno miało się ruszyć w lutym...i dalej cisza. Konkluzja: moja teściowa z każdym dniem ma coraz mniejsze szanse, aby doczekać .......

    Replied by: Magdalena Sz. On 2025-03-04 Dzień dobry, dziękujemy za podzielenie się tą uwagą. Mamy nadzieję, że ostatecznie sprawa przybierze pozytywny obrót ostatecznie.

  • Napisał: Marlena On 2025-02-20
    Rating:
    5.0

    mój mąż czeka od czerwca na komisję w domu , w orzeczeniu stopień znaczny i do dnia dzisiejszego bez żadnego odzewu z WZON w Poznaniu.Na infolinię można wydzwaniać cały dzień , bot powtarza stałą regułkę ,że wszyscy konsultanci są zajęci i tak to trwa już od kilku miesięcy. W grudniu zostało wysłane ponaglenie , w lutym 2025r e-meil z ponagleniem również bez odzewu . Skontaktowałam się z pełnomocnikiem rządowym osób niepełnosprawnych i o dziwo nawet w tej instytucji nie ma sprawczości !!! jestem w szoku ! Jeszcze w październiku przewodniczący WZON w Poznaniu tak pięknie mówił w wywiadzie ,że zatrudnił wystarczającą liczbę pracowników i teraz będzie już tylko lepiej. Osobiście odnoszę wrażenie ,że jest to celowe działanie tych instytucji aby wypłacać jak najmniej świadczeń z wysoką punktacją. Osoby ,które miały składać wnioski w 2025 r z stopniem umiarkowanym są już po komisjach , które odbyły się w 2024r. Tłumaczenie się ,że wnioski są rozpatrywane według daty ich złożenia , absolutnie do mnie nie przemawia. W 2024r miały być złożone wnioski tylko i wyłącznie z stopniem znacznym, więc na jakiej podstawie są rozpatrywane wszystkie wnioski ? Wielki bałagan i kompletny brak profesjonalizmu. Tak właśnie wygląda w Polsce ta pseudo empatia i wrażliwość w stosunku do osób niepełnosprawnych.

    Replied by: Magdalena Sz. On 2025-02-28 Dzień dobry, naprawdę bardzo mi przykro, że spotkała Panią i Pani męża tak frustrująca sytuacja. Mam nadzieję, że jednak ostatecznie sprawa będzie miała korzystny dla Państwa finał.

  • Napisał: Leszek On 2025-02-13
    Rating:
    5.0

    czy starajac sie o świadczenie wspierajace zaswidczenie o stanie zdrowia lekarza onkologa prowadzacego leczenie mnie od 5 i pól roku opis chorb współistniejacych wystarczy

    Replied by: Magdalena Sz. On 2025-02-14 Dzień dobry, aby uzyskać odpowiedź należy skontaktować się z placówką, które wydaje decyzje w sprawie przyznania świadczenia wspierającego - ZUS oraz z placówką, która ustala poziom potrzeby wsparcia -wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON). Jako sklep internetowy nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć jakie dokumenty są niezbędne celem otrzymania takiego świadczenia.

  • Napisał: Wiola On 2025-02-11
    Rating:
    5.0

    Od czerwca 2024 r. Czekam na decyzję w sprawie świadczenia wspierające, a termin jak podają jest do 3 miesięcy. Do chwili obecnej nie dostałam odpowiedzi.

    Replied by: Magdalena Sz. On 2025-02-14 Dzień dobry, bardzo nam przykro z powodu długiego oczekiwania na decyzję w sprawie świadczenia wspierającego. Warto zasięgnąć informacji w placówce, w której Pani złożyła wniosek, dlaczego nie wydano jeszcze decyzji, czym jest to spowodowane.

    Replied by: Magdalena Sz. On 2025-02-14 Dzień dobry, bardzo nam przykro z powodu długiego oczekiwania na decyzję w sprawie świadczenia wspierającego. Warto zasięgnąć informacji w placówce, w której Pani złożyła wniosek, dlaczego nie wydano jeszcze decyzji, czym jest to spowodowane.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
14 618 6

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
7 381 6

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
8 587 10

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Jak myć osobę leżącą?
Jak myć osobę leżącą?
19 795 5

Osoby obłożnie chore, leżące, wymagają nie tylko odpowiedniego leczenia ale także higieny i pielęgnacji, która umożliwia utrzymanie czystości i zdrowia...

czytaj więcej
Z czego korzystać podczas pielęgnacji chorego?
Z czego korzystać podczas pielęgnacji chorego?
8 161 1

Opieka nad osobą chorą jest ciężką pracą – zarówno w wykonaniu profesjonalnej opiekunki, jak i tak zwanego opiekuna rodzinnego, który nierzadko zostaje z...

czytaj więcej
Jak zapobiegać odleżynom?
Jak zapobiegać odleżynom?
11 217 2

Zapobieganie powstawaniu odleżyn to niezbędny element codziennej opieki nad osobami z niepełnosprawnościami, trwale bądź czasowo unieruchomionymi czy...

czytaj więcej
Podkład na łóżko - jednorazowy czy wielorazowy?
Podkład na łóżko - jednorazowy czy wielorazowy?
12 883 2

Podkład na łóżko to jeden z niezbędnych elementów opieki nad osobami z niepełnosprawnościami, starszymi bądź trwale lub czasowo unieruchomionymi, które...

czytaj więcej
Nietrzymanie moczu - zdrowa dieta wspierająca leczenie
Nietrzymanie moczu - zdrowa dieta wspierająca leczenie
8 083 1

Nietrzymanie moczu jest przypadłością niezwykle krępującą i wywołującą problemy zarówno natury fizycznej jak i psychicznej. Dlatego osoby chore na wszelkie...

czytaj więcej