Specjalizujemy się w produktach na nietrzymanie moczu. Zadzwoń, by uzyskać poradę! Tel. 56 451 91 44

Ćwiczenia na hemoroidy

Przeczytano 20 960 razy
 

Hemoroidy są dość wstydliwą i z pewnością nieprzyjemną przypadłością, z którą boryka się znaczna część populacji. Dzieje się tak z różnych powodów – najczęściej jednak podaje się siedzący tryb pracy i czynnik dietetyczny, a zatem nieodpowiednią, ubogą w błonnik dietę, która powoduje zaparcia. To także następstwo porodów oraz zwiększonego ciśnienia wewnątrzbrzusznego, jednak hemoroidy mogą być również związane z uwarunkowaniami genetycznymi. Trudno zatem jednoznacznie przyjąć, jak uniknąć tej przypadłości. Warto jednak pamiętać, że powstaniu hemoroidów sprzyjać może osłabienie mięśni Kegla, które odpowiadają za podtrzymanie narządów miednicy mniejszej, czyli także odbytu. Odpowiednie ćwiczenia są więc w stanie wesprzeć prawidłowe wypróżnianie się, a co za tym idzie także złagodzić lub wyeliminować objawy tej dolegliwości.

Hemoroidy – co to takiego?

Chociaż o hemoroidach myśli się właściwie tylko w kategorii choroby, jest to struktura anatomiczna obecna w każdym ciele. Nie zawsze jednak daje objawy chorobowe – krwawienie z odbytu, swędzenie, ból i trudności z wypróżnianiem się. Zadaniem guzików krwawniczych jest przede wszystkim uszczelnianie odbytu. Dzięki nim możliwe jest zachowanie większej kontroli nad wypróżnianiem czy gazami. Tę funkcję wspierają także mięśnie dna miednicy i mięśnie zwieracza. Problem z hemoroidami pojawia się dopiero w momencie, w którym guzki są nienaturalnie powiększone, a odpływanie z nich krwi nie jest prawidłowe. W tym stanie hemoroidy są wypychane przez kał podczas każdego wydalania, co może powodować ich uszkodzenie. Właśnie dlatego najczęstszymi objawami są swędzenie, pieczenie, ból i krwawienie, zwłaszcza podczas wypróżniania.

Hemoroidy a mięśnie Kegla

Mięśnie dna miednicy, czyli tak zwane mięśnie Kegla, są kojarzone przede wszystkim z kwestiami seksualnymi oraz zapobieganiem bądź leczeniem nietrzymania moczu, zwłaszcza u kobiet. Jednak mięśnie te, przez wzgląd na ich umiejscowienie, odpowiadają również za zmniejszenie ryzyka powstania hemoroidów oraz szybszy proces leczenia po ich zdiagnozowaniu. Dlaczego? Mięśnie Kegla otaczają ujście odbytnicy – odpowiadają zatem nie tylko za utrzymanie narządów znajdujących się w obręczy miedniczej, ale także za odpowiedni przepływ krwi w tych okolicach. Zmniejsza to ryzyko powiększenia się guzików krwawniczych oraz ich leczenie. Ćwiczenia mięśni Kegla polecane są zwłaszcza kobietom w ciąży. Redukują one ryzyko pojawienia się hemoroidów oraz wspierają proces naturalnego porodu.

Ćwiczenia na hemoroidy

Ćwiczenia oraz dieta stanowią jedne z najważniejszych elementów profilaktyki oraz leczenia hemoroidów. Istotne jest jednak by pamiętać, iż zwiększony wysiłek nie jest przy tym schorzeniu zalecany. Mowa przede wszystkim o treningu siłowym, który może wzmagać wypychanie guzików krwawniczych z odbytnicy oraz ich pękanie, ale także o ćwiczeniach wymagających siedzenia, takich jak jazda na rowerze czy jazda konna. Dlatego warto pamiętać, że przy problemie hemoroidów trening powinien być dobrany nie tylko z myślą o indywidualnych preferencjach, ale także o specyfice przypadłości. Z kolei przy konieczności siedzenia, na przykład w pracy, polecane jest korzystanie z akcesoriów rozkładających nacisk takich jak poduszka na hemoroidy. Jakie ćwiczenia na hemoroidy są zatem polecane? Przede wszystkim codzienna aktywność, taka jak spacery, gimnastyka, biegi bądź pływanie. Ma ona na celu wsparcie metabolizmu i zredukowanie ryzyka wystąpienia zaparć, które negatywnie wpływają na stan guzków krwawniczych (zarówno przez wzgląd na większe prawdopodobieństwo uszkodzenia ich jak i konieczność parcia, które automatycznie wypycha je z odbytnicy). Dodatkowo warto stosować także wszelkie ćwiczenia mające na celu zwiększenie siły mięśni dna miednicy. W artykule Ćwiczenia mięśni Kegla na nietrzymanie moczu – dla kobiet i mężczyzn opisaliśmy kilka sposobów trenowania tej partii ciała.

Należy pamiętać, że ćwiczenia mogą zmniejszyć dolegliwości związane z hemoroidami, jednak nie powinny stanowić jedynego sposobu leczenia tej przypadłości. Konsultacja z lekarzem, chociaż może być wstydliwa, jest zalecana – zwłaszcza w sytuacji, w której hemoroidy zaczynają pękać.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go