Odleżyny – czym są? Stopnie odleżyn

Przeczytano 2 296 razy
 

Odleżyny rozwijają się przede wszystkim u osób długotrwale leżących. Co to takiego? Jak wyglądają odleżyny? Jakie wyróżniamy stopnie odleżyn? Odpowiadamy na pytania w niniejszym artykule.

Odleżyny – czym są?

Co to są odleżyny? Tak nazywane są miejscowe martwice tkanek, spowodowane przez ucisk wystających części układu kostnego, rozwijające się przede wszystkim u osób obłożnie chorych. Najczęstsze są odleżyny na kości ogonowej i pośladkach, a także odleżyny na piętach, ale owrzodzenia mogą powstać także w obrębie łokci, kolan i wokół kostek.

Jak wyglądają odleżyny?

Odleżyny wyglądają początkowo jak niewielkie zaczerwienienie na skórze. Dopiero na dalszych etapach rozwoju owrzodzenie przypomina pęcherz wypełniony ropą lub nawet krater o czerwonych krawędziach, wydzielający nieprzyjemny zapach. W zaawansowanym stadium rozwoju postępująca martwica tkanek powoduje czernienie skóry, dochodzi także do licznych infekcji.

Czy odleżyny bolą?

O ile odleżyny w początkowym stadium zaawansowania jeszcze nie bolą, o tyle już zmiany w postaci pęcherzy lub kraterów z ropą są bolesne.

Czy odleżyny prowadzą do śmierci?

Odleżyny same w sobie nie prowadzą do śmierci pacjenta. Zgon wynika najczęściej z powikłań w postaci rozległej infekcji i zakażenia ogólnoustrojowego, do których dochodzi, gdy odleżyny nie są leczone.

Odleżyny – stopnie

Wyróżniamy następujące stopnie odleżyn:

  • odleżyny 1. stopniaodleżyny I stopnia wyglądają jak blednące zaczerwienienie,
  • odleżyny 2. stopnia – II stopień to wciąż jeszcze odleżyny delikatne – zaczerwienienie nie znika po ustaniu ucisku, co wskazuje na uszkodzone mikrokrążenie,
  • odleżyny 3. stopnia – im wyższy stopień na skali odleżyn, tym większe uszkodzenie tkanek i trudniejsze leczenie. Odleżyny III stopnia świadczą o uszkodzeniu pełnej grubości skóry. Rana jest obrzęknięta, a jej dno wypełnia czerwona ziarnina, dochodzi także do powstawania pęcherzy z ropą,
  • odleżyny 4. stopniaodleżyny IV stopnia świadczą o postępującej martwicy, w tym stadium zaawansowania dno rany może być brunatno-czarne,
  • odleżyny 5. stopnia – to najbardziej zaawansowana postać odleżyn, martwica może obejmować nie tylko skórę, ale także ścięgna, stawy, a nawet kości.

Czy odleżyny śmierdzą?

Odleżyny, jeśli są w zaawansowanym stadium rozwoju, mogą wydzielać nieprzyjemny zapach. Wynika to z wtórnych zakażeń bakteryjnych i wydzielania ropy.

Co stosować na odleżyny?

Przede wszystkim należy pamiętać, że przed przystąpieniem do zastosowania jakiejkolwiek terapii ranę powinien zobaczyć lekarz. Na rynku istnieje wiele preparatów dedykowanych odleżynom, jednak skuteczność ich działania zależy od prawidłowego doboru produktu do stopnia rany. W sklepie internetowym Seni24 polecamy szczególnie opatrunki Medisorb, które powstały z myślą o odleżynach każdego stopnia.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/171049,odlezyny
https://posilkiwchorobie.pl/gojenie-ran/czym-sa-odlezyny/
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/pressure-sores-4-stages

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go