Proktologia i proktolog – czym się zajmuje? Jak wygląda wizyta, jak się przygotować? Badanie proktologiczne

Przeczytano 1 963 razy
 

Czas czytania: 5 min.

Do proktologa powinny się zgłosić osoby, które mają problemy zdrowotne związane z końcowym odcinkiem przewodu pokarmowego. Co konkretnie diagnozuje oraz leczy lekarz tej specjalizacji? Na czym polegają badania proktologiczne? Podpowiadamy.

Proktologia i proktolog – czym się zajmuje?

Proktologia to specjalizacja, która zajmuje się schorzeniami końcowego odcinka przewodu pokarmowego, czyli odbytnicy, kanału odbytu oraz odbytu. Konsultacja u lekarza proktologa jest wskazana, gdy u pacjenta zaobserwowano objawy takie jak np.:

 • bolesne wypróżnianie się,
 • krew w stolcu,
 • przewlekłe biegunki,
 • przewlekłe zaparcia,
 • permanentne uczucie wzdęcia,
 • pieczenie lub świąd w okolicach odbytu,
 • problemy z gazami,
 • śluz w stolcu,
 • uczucie niepełnego wypróżnienia.

Proktolog – co to za lekarz? Czym zajmuje się proktolog?

Lekarz proktolog zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem schorzeń odbytu i jelita grubego, takich jak:

 • nietrzymanie stolca,
 • nowotwory okrężnicy i odbytu,
 • przetoki okołoodbytnicze,
 • przewlekłe zaparcia.

Chirurg proktolog sam wykonuje zabiegi chirurgiczne lub uczestniczy w nich w ramach konsultacji. Natomiast proktolog dziecięcy zajmuje się schorzeniami odbytu i jelita grubego u pacjentów poniżej 18. roku życia.

Proktolog – hemoroidy także stanowią wskazanie do wizyty u tego specjalisty

Wiele osób zastanawia się jaki lekarz leczy hemoroidy? Proktolog to przysłowiowy dobry lekarz od hemoroidów, czyli żylaków odbytu. Do poradni proktologicznej warto się zgłosić, gdy zaobserwowano następujące objawy hemoroidów:

 • krwawienie z odbytu,
 • ostry ból podczas oddawania stolca,
 • obecność krwi wokół stolca,
 • pieczenie odbytu,
 • śluz w stolcu,
 • uczucie niecałkowitego wypróżnienia.

Jak przygotować się do wizyty u proktologa?

Do proktologa można udać się za darmo, w ramach refundacji NFZ. Aby skorzystać z wizyty u proktologa na NFZ, potrzebne jest skierowanie wystawione przez lekarza rodzinnego lub zajmującego się chorobami wewnętrznymi.

Proktolog – skierowanie nie jest potrzebne, jeśli wizyta jest realizowana prywatnie

Alternatywą dla proktologa NFZ jest wizyta w prywatnej przychodni proktologicznej. Koszt takiej wizyty może wynieść około 200 złotych, natomiast zaletą są szybkie terminy oraz brak kolejek, ponieważ wizyty są umawiane na konkretną godzinę.

Jak przygotować się do proktologa?

Przygotowanie do wizyty u proktologa polega na spożyciu dużej ilości płynów oraz unikaniu ciężkostrawnych potraw. Do zaleceń należy się zastosować zarówno w przeddzień wykonywania badań proktologicznych, jak i w dniu wizyty. Przed badaniem warto dokładnie umyć okolice odbytu, natomiast jeśli chodzi o przygotowanie psychiczne, należy się spodziewać wywiadu z pacjentem oraz badania odbytu.

Jak wygląda wizyta u proktologa?

Jak wygląda wizyta u proktologa? Pierwszy etap to wywiad z pacjentem – lekarz może zapytać o ogólny stan zdrowia, choroby przewlekłe, a także objawy, które skłoniły pacjenta do wizyty, np. rodzaj odczuwanego bólu lub obfitość krwawienia podczas oddawania stolca. Mogą pojawić się pytania o nawyki żywieniowe lub tryb życia, istotną informacją może się okazać także częstotliwość występowania zaparć. Co zrobić, gdy poza standardowym badaniem konieczne jest także bardziej zaawansowane badanie proktologiczne? Jak się przygotować? Jeśli lekarz zadecyduje o wykonaniu rektoskopii lub kolonoskopii, pacjent otrzyma wszelkie niezbędne wskazówki dotyczące przygotowania do tych badań.

Badania proktologiczne

Jak wygląda badanie u proktologa? Jedno z podstawowych badań, czyli badanie odbytu (per rectum), jest wykonywane przy użyciu palca w rękawiczce. Badanie proktologiczne pozwala na ocenę napięcia oraz struktury zwieraczy odbytu, umożliwia również wybadanie nietypowych lub patologicznych zmian.

Badania proktologiczne wykonywane z wykorzystaniem wziernika

Badanie proktologiczne może zostać wykonane także z użyciem wziernika – wtedy mowa o anoskopii lub rektoskopii. Rektoskopia polega na głębszym wziernikowaniu w celu pobrania wycinków tkanek do badania histopatologicznego.

Proktolog – badanie kolonoskopowe wymaga znieczulenia

Bardzo istotnym badaniem proktologicznym jest także kolonoskopia. Badanie to jest przeprowadzane z wykorzystaniem kolonoskopu. Instrument jest wprowadzany przez odbyt przy znieczuleniu miejscowym lub w narkozie, dzięki niemu lekarz może zbadać jelito grube oraz pobrać wycinki do badań. Kolonoskopia wymaga odpowiednich przygotowań – na tydzień przed jej wykonaniem pacjent nie może przyjmować preparatów żelaza ani spożywać owoców z pestkami, produktów z ziarnami, buraków. Na trzy dni przed badaniem należy przejść na dietę płynną, natomiast na dzień przed niezbędne jest zażycie specjalnego leku przeczyszczającego oraz picie dużych ilości płynów. W dniu wykonania badania trzeba być na czczo.

Inne badania proktologiczne, które może zlecić lekarz proktolog to:

 • laboratoryjne badanie krwi i kału – dzięki analizie można wykryć obecność wirusów, bakterii, grzybów oraz innych drobnoustrojów,
 • prześwietlenie rentgenowskie jelita grubego,
 • test na krew utajoną – badanie jest wykonywane w celu wykrycia śladowych ilości krwi w kale, takich, które są niewidoczne gołym okiem,
 • USG przezodbytnicze (inaczej USG transrektalne).

Ile kosztuje wizyta u proktologa?

Umówienie się do proktologa na NFZ nic nie kosztuje, natomiast minusem jest długi czas oczekiwania na termin oraz kolejki w poradni proktologicznej NFZ. W sytuacji, gdy potrzebny jest pilnie proktolog dziecięcy lub chirurg proktolog, lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z prywatnej opieki medycznej. Ile kosztuje wizyta u proktologa prywatnie? W zależności od placówki, województwa oraz renomy lekarza cena za pojedynczą wizytę może wynieść około 200-220 złotych. Natomiast jeśli dana osoba posiada wykupione prywatne ubezpieczenie zdrowotne lub pakiet prywatnej opieki medycznej, konsultacja proktologiczna odbywa się w jego cenie, bez żadnych dopłat.

Najczęściej zadawane pytania

Proktologia — co to?

Proktologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się schorzeniami w obrębie odbytnicy, kanału odbytu oraz odbytu. Konsultacja w poradni proktologicznej jest wskazana np. po zaobserwowaniu objawów, które mogą wskazywać na chorobę hemoroidalną. Proktologia pomoże również w rozwiązaniu problemów związanych z wypróżnianiem się lub nietrzymaniem stolca.

Proktolog — czym się zajmuje?

Lekarz proktolog zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem chorób związanych z jelitem grubym i odbytem. W przypadku poważniejszych problemów zdrowotnych pacjent może zostać skierowany do proktologa chirurga, czyli proktologa, który wykonuje zabiegi chirurgiczne.

Czy do proktologa potrzebne jest skierowanie?

Wizyta u proktologa na NFZ wymaga uzyskania skierowania wystawionego przez lekarza rodzinnego lub zajmującego się chorobami wewnętrznymi, który ma podpisaną umowę z NFZ. Natomiast wizyta w prywatnej poradni proktologicznej nie wymaga skierowania, ale jest odpłatna. Koszt odbycia konsultacji proktologicznej wynosi około 200-220 złotych, natomiast posiadacze prywatnych polis zdrowotnych lub pakietów medycznych mogą zrealizować wizytę u lekarza bez żadnych dopłat.

Jak przygotować się do wizyty u proktologa?

Przygotowanie do wizyty w poradni proktologicznej zależy od danego przypadku. Zwykle lekarz zaleca, aby spożyć dużo płynów oraz unikać ciężkostrawnych potraw, aby możliwe było wykonanie badań proktologicznych. Dodatkowo wskazane jest dokładne umycie okolic odbytu przed konsultacją proktologiczną.

UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.

Źródła:

https://dpmed.pl/blog/proktolog-czym-sie-zajmuje-i-kiedy-sie-do-niego-udac/
https://www.euro-klinika.pl/blog/czym-zajmuje-sie-proktolog
https://www.wrosinski.pl/proktolog/
https://alfa-lek.pl/pl/poradnik/77_choroby_intymne/1013_wizyta_u_proktologa_przygotowanie
https://inter-med.pl/pierwsza-wizyta-u-proktologa/
https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/165393,badanie-kliniczne-w-proktologii
https://hemoroidy.info.pl/badanie-proktologiczne-pierwszy-krok-w-kierunku-diagnozy/

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go