Źle dobrany produkt na problem nietrzymania moczu? Pomożemy Ci wybrać odpowiedni! Tel. 56 451 91 44

Choroba Parkinsona a nietrzymanie moczu

Przeczytano 4 680 razy
1 Komentarz
(5)
 

Choroba Parkinsona przez wiele osób kojarzona jest wyłącznie na podstawie najbardziej znanych objawów – drżenia rąk i problemów z poruszaniem się. Nierzadko nie zdają sobie one sprawy z tego, jak wiele powikłań wiąże się z tym schorzeniem. To między innymi zaburzenia pamięci, halucynacje, depresja, zespół niespokojnych nóg, spadki ciśnienia czy zaburzenia układu moczowego: nietrzymanie moczu, nykturia bądź niemożność oddania moczu. W tym tekście skupimy się na objawach związanych z układem moczowo-płciowym, a także sposobie leczenia tych zaburzeń oraz zapewnienia choremu ochrony przed wilgocią.

Choroba Parkinsona – objawy

Objawy choroby Parkinsona zależne są oczywiście od jej zaawansowania, dlatego w zależności od etapów, obserwować można różne symptomy i ich natężenie. Pierwszym z nich jest najczęściej drżenie dłoni bądź nóg, także w pozycji spoczynkowej. Z czasem pojawia się także ogólne spowolnienie ruchowe, tak zwana bradykinezja. W praktyce oznacza to wolniejsze wykonywanie zwykłych czynności, takich jak chodzenie, ale również ubieranie się czy mycie oraz mówienie. Chory nie ma możliwości przyspieszenia ruchów nawet pomimo usilnych starań, o czym opiekun powinien pamiętać. Z czasem bradykinezja zmienia się w akinezję czyli zubożenie ruchów, zwłaszcza mimicznych.

Spowodowane jest to między innymi sztywnością mięśni, która objawia się również bólem kończyn i pochyleniem sylwetki. Typowe dla osób z Parkinsonem są także problemy z utrzymaniem równowagi, które mogą prowadzić do upadków, a co za tym idzie także zwichnięć i złamań kończyn. Wymienione wyżej symptomy choroby Parkinsona są najłatwiej zauważalne dla postronnych, jednak nie jedyne. Wiąże się ona bowiem także z zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego, zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi oraz zaburzeniami układu moczowo-płciowego.

Choroba Parkinsona a nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu przy chorobie Parkinsona to, wbrew pozorom, niezwykle częsta przypadłość, zwłaszcza na późniejszych etapach schorzenia. Zaburzenia funkcji układu moczowego zostały potwierdzone u ponad połowy chorujących na chorobę Parkinsona. Związane są między innymi z częstomoczem, nykturią (zwiększoną potrzebą oddawania moczu w nocy), nietrzymaniem moczu bądź całkowitą niemożnością oddania moczu. Schorzenia te prowadzą do pogorszenia się stanu zdrowia chorego – zarówno psychicznego, poprzez niższy komfort życia, jak i fizycznego. Nietrzymanie moczu może być spowodowane nadaktywnością wypieracza, która spowodowana jest uszkodzeniami w ośrodku oddawania moczu. Chory odczuwa z tego powodu trudne do opanowania parcia naglące, pojawiające się nawet przy niewielkim wypełnieniu pęcherza. W momencie parcia dochodzić może zatem do popuszczania moczu, w różnych ilościach w zależności od zapełnienia pęcherza.

Problem charakteryzuje się także częstszą niż zwykle potrzebą oddawania moczu, również w nocy. Nykturia jest znacznym problemem osób z Parkinsonem – wpływa nie tylko na komfort życia, ale również może być jedną z przyczyn zwichnięć i złamań kończyn, do których dochodzi podczas nocnych prób dostania się do toalety. Występowanie nietrzymania moczu bądź częstomoczu powinny być zawsze zgłaszane lekarzowi prowadzącemu, który z dużym prawdopodobieństwem skieruje chorego do urologa. Tam zostanie przeprowadzone badanie urodynamiczne, podczas którego stwierdza się nadaktywność wypieracza.

Leczenie nietrzymania moczu

Przy chorobie Parkinsona nietrzymanie moczu leczy się farmakologicznie, a dokładniej poprzez stosowanie leków przeciwcholinergicznych. Mają one na celu zmniejszenie częstotliwości oddawania moczu. Istotnym elementem zapobiegania problemom z układem moczowym jest także dbanie o codzienną higienę miejsc intymnych chorego. Dotyczy to zarówno korzystania z odpowiednich preparatów łagodzących podrażnienia oraz chroniących przed infekcjami, jak i regularnej wymiany mokrej bielizny, która przyczynia się do namnażania się bakterii. W sytuacji, w której podopieczny popuszcza mocz najlepszym rozwiązaniem zatem jest korzystanie z wyrobów chłonnych. Które z nich będą odpowiednie?

Jak zapewnić choremu poczucie komfortu?

Osoba chora na Parkinsona, która boryka się z nietrzymaniem moczu, narażona jest na szereg dodatkowych zagrożeń. Przede wszystkim na częstsze infekcje układu moczowego oraz infekcje intymne, które również wpływają na podrażnianie pęcherza, a także na podrażnienia, macerację (marszczenie się) skóry i odparzenia. Aby uniknąć tego typu problemów konieczne jest regularne dbanie o higienę chorego, a także korzystanie z odpowiednich wyrobów chłonnych, które wchłaniają wilgoć i nie dopuszczają do tego, by skóra miała kontakt z moczem. Chorzy na Parkinsona, u których nie obserwuje się jeszcze znaczącego spadku sprawności fizycznej, mogą z powodzeniem korzystać z wkładek urologicznych.

To wyroby przypominające podpaski, jednak charakteryzujące się znacznie wyższą chłonnością. Przykleja się je do bielizny, dlatego są wyjątkowo dyskretne i nie powodują dyskomfortu u chorego. Oddychający materiał chroni wrażliwą skórę, natomiast superabsorbent odpowiada za pochłanianie wilgoci i neutralizowanie nieprzyjemnego zapachu moczu. Wkładki urologiczne sprawdzą się przy nietrzymaniu moczu w stopniu kropelkowym, lekkim i średnim. Natomiast chorzy z nietrzymaniem moczu w stopniu średnim i ciężkim mogą korzystać z majtek chłonnych, zakładanych jak zwykła bielizna. Nadal pozostają one dyskretne, a jednocześnie pozwalają choremu na łatwe ściągnięcie wyrobu w momencie, w którym zachodzi potrzeba skorzystania z toalety. W sytuacji, w której chory jest całkowicie zależny od swojego opiekuna – ma znaczne problemy z poruszaniem się i chwytaniem – odpowiednim wyrobem mogą okazać się pieluchomajtki dla dorosłych. Dzięki temu możliwe jest wygodne i szybkie przebranie podopiecznego, przy jednoczesnym zapewnieniu mu wysokiego poczucia komfortu i suchości.

Nietrzymanie moczu przy chorobie Parkinsona jest czymś niezwykle częstym, choć niewielu opiekunów zdaje sobie z tego sprawę. Szybka wizyta u lekarza jest w stanie zaoszczędzić choremu wiele wstydu i cierpienia. Dodatkowo przy odpowiedniej higienie i pielęgnacji, a także korzystaniu z dostosowanych do potrzeb podopiecznego wyrobów, możliwe jest zapewnienie choremu niezbędnej wygody.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Arleta M On 2020-02-10
    Ocena:
    5.0

    Cudowne wiadomości! Bardzo Państwu dziękuję za tak wartościowy artykuł. Mam dziadka chorego używaliśmy Majtek Chłonnych teraz zastanawiam się nad zmianą na pieluchomajtki!

    Odpowiedź Olga On 2020-02-21 Służymy pomocą :). Jeśli będzie się Pani zastanawiać nad wyborem, z pewnością ktoś z naszej infolinii z chęcią Pani doradzi.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go