Bella

Choroba Parkinsona a nietrzymanie moczu

Przeczytano 7 150
1 Komentarz
(5)
 

Choroba Parkinsona przez wiele osób kojarzona jest wyłącznie na podstawie najbardziej znanych objawów – drżenia rąk i problemów z poruszaniem się. Nierzadko nie zdają sobie one sprawy z tego, jak wiele powikłań wiąże się z tym schorzeniem. To między innymi zaburzenia pamięci, halucynacje, depresja, zespół niespokojnych nóg, spadki ciśnienia czy zaburzenia układu moczowego: nietrzymanie moczu, nykturia bądź niemożność oddania moczu. W tym tekście skupimy się na objawach związanych z układem moczowo-płciowym, a także sposobie leczenia tych zaburzeń oraz zapewnienia choremu ochrony przed wilgocią.

Choroba Parkinsona – objawy

Objawy choroby Parkinsona zależne są oczywiście od jej zaawansowania, dlatego w zależności od etapów, obserwować można różne symptomy i ich natężenie. Pierwszym z nich jest najczęściej drżenie dłoni bądź nóg, także w pozycji spoczynkowej. Z czasem pojawia się także ogólne spowolnienie ruchowe, tak zwana bradykinezja. W praktyce oznacza to wolniejsze wykonywanie zwykłych czynności, takich jak chodzenie, ale również ubieranie się czy mycie oraz mówienie. Chory nie ma możliwości przyspieszenia ruchów nawet pomimo usilnych starań, o czym opiekun powinien pamiętać. Z czasem bradykinezja zmienia się w akinezję czyli zubożenie ruchów, zwłaszcza mimicznych.

Spowodowane jest to między innymi sztywnością mięśni, która objawia się również bólem kończyn i pochyleniem sylwetki. Typowe dla osób z Parkinsonem są także problemy z utrzymaniem równowagi, które mogą prowadzić do upadków, a co za tym idzie także zwichnięć i złamań kończyn. Wymienione wyżej symptomy choroby Parkinsona są najłatwiej zauważalne dla postronnych, jednak nie jedyne. Wiąże się ona bowiem także z zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego, zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi oraz zaburzeniami układu moczowo-płciowego.

Choroba Parkinsona a nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu przy chorobie Parkinsona to, wbrew pozorom, niezwykle częsta przypadłość, zwłaszcza na późniejszych etapach schorzenia. Zaburzenia funkcji układu moczowego zostały potwierdzone u ponad połowy chorujących na chorobę Parkinsona. Związane są między innymi z częstomoczem, nykturią (zwiększoną potrzebą oddawania moczu w nocy), nietrzymaniem moczu bądź całkowitą niemożnością oddania moczu. Schorzenia te prowadzą do pogorszenia się stanu zdrowia chorego – zarówno psychicznego, poprzez niższy komfort życia, jak i fizycznego. Nietrzymanie moczu może być spowodowane nadaktywnością wypieracza, która spowodowana jest uszkodzeniami w ośrodku oddawania moczu. Chory odczuwa z tego powodu trudne do opanowania parcia naglące, pojawiające się nawet przy niewielkim wypełnieniu pęcherza. W momencie parcia dochodzić może zatem do popuszczania moczu, w różnych ilościach w zależności od zapełnienia pęcherza.

Problem charakteryzuje się także częstszą niż zwykle potrzebą oddawania moczu, również w nocy. Nykturia jest znacznym problemem osób z Parkinsonem – wpływa nie tylko na komfort życia, ale również może być jedną z przyczyn zwichnięć i złamań kończyn, do których dochodzi podczas nocnych prób dostania się do toalety. Występowanie nietrzymania moczu bądź częstomoczu powinny być zawsze zgłaszane lekarzowi prowadzącemu, który z dużym prawdopodobieństwem skieruje chorego do urologa. Tam zostanie przeprowadzone badanie urodynamiczne, podczas którego stwierdza się nadaktywność wypieracza.

Leczenie nietrzymania moczu

Przy chorobie Parkinsona nietrzymanie moczu leczy się farmakologicznie, a dokładniej poprzez stosowanie leków przeciwcholinergicznych. Mają one na celu zmniejszenie częstotliwości oddawania moczu. Istotnym elementem zapobiegania problemom z układem moczowym jest także dbanie o codzienną higienę miejsc intymnych chorego. Dotyczy to zarówno korzystania z odpowiednich preparatów łagodzących podrażnienia oraz chroniących przed infekcjami, jak i regularnej wymiany mokrej bielizny, która przyczynia się do namnażania się bakterii. W sytuacji, w której podopieczny popuszcza mocz najlepszym rozwiązaniem zatem jest korzystanie z wyrobów chłonnych. Które z nich będą odpowiednie?

Jak zapewnić choremu poczucie komfortu?

Osoba chora na Parkinsona, która boryka się z nietrzymaniem moczu, narażona jest na szereg dodatkowych zagrożeń. Przede wszystkim na częstsze infekcje układu moczowego oraz infekcje intymne, które również wpływają na podrażnianie pęcherza, a także na podrażnienia, macerację (marszczenie się) skóry i odparzenia. Aby uniknąć tego typu problemów konieczne jest regularne dbanie o higienę chorego, a także korzystanie z odpowiednich wyrobów chłonnych, które wchłaniają wilgoć i nie dopuszczają do tego, by skóra miała kontakt z moczem. Chorzy na Parkinsona, u których nie obserwuje się jeszcze znaczącego spadku sprawności fizycznej, mogą z powodzeniem korzystać z wkładek urologicznych.

To wyroby przypominające podpaski, jednak charakteryzujące się znacznie wyższą chłonnością. Przykleja się je do bielizny, dlatego są wyjątkowo dyskretne i nie powodują dyskomfortu u chorego. Oddychający materiał chroni wrażliwą skórę, natomiast superabsorbent odpowiada za pochłanianie wilgoci i neutralizowanie nieprzyjemnego zapachu moczu. Wkładki urologiczne sprawdzą się przy nietrzymaniu moczu w stopniu kropelkowym, lekkim i średnim. Natomiast chorzy z nietrzymaniem moczu w stopniu średnim i ciężkim mogą korzystać z majtek chłonnych, zakładanych jak zwykła bielizna. Nadal pozostają one dyskretne, a jednocześnie pozwalają choremu na łatwe ściągnięcie wyrobu w momencie, w którym zachodzi potrzeba skorzystania z toalety. W sytuacji, w której chory jest całkowicie zależny od swojego opiekuna – ma znaczne problemy z poruszaniem się i chwytaniem – odpowiednim wyrobem mogą okazać się pieluchomajtki dla dorosłych. Dzięki temu możliwe jest wygodne i szybkie przebranie podopiecznego, przy jednoczesnym zapewnieniu mu wysokiego poczucia komfortu i suchości.

Nietrzymanie moczu przy chorobie Parkinsona jest czymś niezwykle częstym, choć niewielu opiekunów zdaje sobie z tego sprawę. Szybka wizyta u lekarza jest w stanie zaoszczędzić choremu wiele wstydu i cierpienia. Dodatkowo przy odpowiedniej higienie i pielęgnacji, a także korzystaniu z dostosowanych do potrzeb podopiecznego wyrobów, możliwe jest zapewnienie choremu niezbędnej wygody.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Arleta M On 2020-02-10
    Rating:
    5.0

    Cudowne wiadomości! Bardzo Państwu dziękuję za tak wartościowy artykuł. Mam dziadka chorego używaliśmy Majtek Chłonnych teraz zastanawiam się nad zmianą na pieluchomajtki!

    Replied by: Olga On 2020-02-21 Służymy pomocą :). Jeśli będzie się Pani zastanawiać nad wyborem, z pewnością ktoś z naszej infolinii z chęcią Pani doradzi.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
12 478 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 541 7

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 669 5

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
7 266 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 972 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 751 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
15 129 4

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
17 200 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej