Choroba Parkinsona co to? Objawy, przyczyny i leczenie. Czy jest dziedziczna?

Przeczytano 419 razy
 

Choroba Parkinsona występuje u nawet 60-70 tysięcy osób w Polsce. W zaawansowanym stadium Parkinson prowadzi do niepełnosprawności, która znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Po czym poznać chorobę Parkinsona? Jakie są jej przyczyny i na czym polega leczenie?

Choroba Parkinsona – co to?

Co to jest choroba Parkinsona? Tak nazywane jest zwyrodnienie struktur mózgu o nieznanej przyczynie, występujące u nawet 0,3% populacji ogólnej, w tym w szczególności u osób w wieku powyżej 65 lat.
Istnieje wiele innych schorzeń podobnych do choroby Parkinsona. ICD-10 wyróżnia np. parkinsonizm (inaczej zespół parkinsonowski). Różnica między chorobą Parkinsona a parkinsonizmem polega na tym, że do wystąpienia tego drugiego schorzenia może dojść np. w wyniku zatrucia toksycznymi substancjami, po stosowaniu niektórych leków lub w przebiegu niektórych chorób (np. nowotworu mózgu). Natomiast objawy są podobne.

Choroba Parkinsona – objawy

Choroba Parkinsona jest często rozpoznawana, dopiero gdy schorzenie jest w zaawansowanym stadium i daje zauważalne symptomy, takie jak spowolnienie ruchowe (tzw. bradykinezja) oraz drżenie spoczynkowe. Tymczasem ogromne znaczenie dla dalszego leczenia i rokowań ma wczesne rozpoznanie tego schorzenia.

Choroba Parkinsona – pierwsze objawy

Jak zaczyna się choroba Parkinsona? Objawy wczesne to np. widoczne spowolnienie ruchowe, ból barku, okresowe drżenie ręki, pisanie małymi literami oraz zaczepianie nogą o nierówności podłoża. Ze względu na bezpieczeństwo chorego ważna jest wczesna diagnostyka problemu i wdrożenie odpowiedniego modelu leczenia, które pozwoli zapobiec wypadkowi lub uszczerbkowi na zdrowiu pacjenta.

Parkinson – objawy neurologiczne

Charakterystycznym objawem choroby Parkinsona jest spowolnienie ruchowe, dotyczące zarówno poruszania się, jak i mówienia oraz czynności takich jak np. ubieranie się. Inne typowe symptomy tego schorzenia to drżenie ręki lub nogi w spoczynku, trudności z utrzymaniem równowagi oraz zaburzenia chodu. Charakterystyczną oznaką choroby Parkinsona jest także sztywność mięśniowa. Skutkuje ona nie tylko bólem czy dyskomfortem podczas poruszania się, ale także przyczynia się do powstania typowej dla choroby Parkinsona „twarzy pokerzysty” (zubożonej mimiki twarzy).

Choroba Parkinsona – objawy psychiczne

O tyle choroba Parkinsona o wczesnym początku nie daje objawów w postaci zaburzeń psychicznych, o tyle już bardziej zaawansowana postać może poskutkować ich wywołaniem. Typowe objawy psychiczne obserwowane w przebiegu choroby Parkinsona to depresja, zaburzenia pamięci, a nawet omamy i urojenia.

Choroba Parkinsona – inne objawy

O rozwijającej się chorobie Parkinsona może świadczyć również:

  • częste oddawanie moczu,
  • senność w ciągu dnia,
  • spadki ciśnienia krwi przy wstawaniu,
  • zespół niespokojnych nóg.

Choroba Parkinsona – przyczyny

Przyczyny choroby Parkinsona nie zostały do końca poznane. Przypuszcza się, że za jej wywołanie odpowiadają określone predyspozycje genetyczne w połączeniu z czynnikami środowiskowymi, które uszkadzają układ nerwowy.

Choroba Parkinsona – leczenie

Jak rozpoznawana jest choroba Parkinsona? Diagnostyka polega na przeprowadzeniu obszernego wywiadu z pacjentem oraz wykonaniu badań obrazowych – rezonansu magnetycznego MRI. Następnie wdrażane jest leczenie farmakologiczne (lekarz może przepisać leki takie jak lewodopa, rotygotyna, amantadyna, a także entakapon lub tolkapon) oraz rehabilitacja. Leczenie chirurgiczne jest rozważane, gdy choroba Parkinsona jest w zaawansowanym stadium.

Choroba Parkinsona – przebieg

Choroba Parkinsona ma charakter postępujący, w pierwszym okresie jej objawy dają się opanować lekami. Natomiast gdy Parkinson jest w stadium zaawansowanym, odpowiedź na leczenie farmakologiczne jest gorsza, wzrasta także ryzyko wystąpienia powikłań.

Choroba Parkinsona – dieta

Leczenie choroby Parkinsona powinno być kompleksowe. W skład zespołu terapeutycznego wchodzą nie tylko lekarze czy też radiolodzy, ale także dietetyk. Z uwagi na możliwe zaburzenia w połykaniu dieta chorego na Parkinsona powinna być wysokokaloryczna, a jednocześnie bogata w błonnik. Chory nie powinien spożywać w dużych ilościach soli i czerwonego mięsa, należy także zrezygnować z żywności wysoko przetworzonej.

Czy choroba Parkinsona jest dziedziczna?

Naukowcy wciąż badają, czy uwarunkowania genetyczne mają wpływ na to, u kogo się rozwinie choroba Parkinsona. Dziedziczenie tego schorzenia jest, póki co, wykluczane, ponieważ odkryto kilka rodzajów mutacji genetycznych, które odgrywają istotną rolę w jego rozwoju, ale tylko wtedy, gdy zaistnieją pewne czynniki środowiskowe. Choroba Parkinsona wydaje się więc być związana z genetyką, ale nie jest ona dziedziczona rodzinnie.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/151060,choroba-parkinsona
https://zdrowie.pap.pl/senior/choroba-parkinsona-nie-przegap-wczesnych-objawow
https://www.nia.nih.gov/health/parkinsons-disease

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go