Udar mózgu – rodzaje, objawy, przyczyny. Leczenie i rokowania

Przeczytano 2 685 razy
 

Czas czytania: 8 min.

Udar mózgu to trzecia najczęstsza przyczyna zgonu. Po czym poznać, że doszło do udaru? Co robić w takiej sytuacji? Na czym polega leczenie oraz jakie są rokowania dla pacjentów po udarze? Odpowiadamy na te pytania.

Udar mózgu – czym jest? Rodzaje

Co to jest udar mózgu? Tak nazywane jest obumarcie komórek nerwowych mózgu (tzw. obumieranie mózgu po udarze) wskutek zatrzymania dopływu krwi. Udar może mieć miejsce w różnych częściach mózgu. Kiedy do jego wystąpienia dojdzie na obszarze móżdżku, jest to udar móżdżku, natomiast gdy w obrębie pnia mózgu – jest to udar pnia mózgu. Udar może dotyczyć prawej półkuli mózgu, wtedy jest to udar prawostronny, natomiast udar lewej półkuli mózgu to tzw. udar lewostronny.

Z udarem mózgu związane jest pojęcie apopleksja. Co to takiego? Słowo to, pochodzące z greki, a konkretnie słowa ἀποπληξία [apoplēksía] oznaczającego porażenie lub paraliż, jest zaliczane do grupy archaizmów w terminologii medycznej. Dawniej apopleksją nazywano nagły wylew krwi do mózgu. Obecnie zamiast sformułowania atak apopleksji, używa się terminów takich jak: udar, udar mózgu czy też udar mózgowy.

Udar mózgu – rodzaje

Wyróżniamy trzy rodzaje udarów:

 • udar krwotoczny mózgu – ten typ udaru stanowi około 20% wszystkich przypadków udaru mózgu,
 • udar niedokrwienny mózgu – to najczęstszy udar mózgu, występuje w około 80% przypadków,
 • udar żylny mózgu – to najrzadszy rodzaj udaru, występuje w mniej niż 1% przypadków.

Pacjenci często zastanawiają się, dlaczego udar jest nazywany zawałem mózgu – wynika to z podobieństwa mechanizmu powstawania tego stanu z zawałem serca. Który udar jest gorszy? Krwotoczny udar mózgu czy udar mózgu niedokrwienny? Najpoważniejsze konsekwencje ma udar krwotoczny mózgu. Śmiertelność jest bardzo wysoka – połowa pacjentów umiera w ciągu pierwszych dwóch dni od udaru.

Wylew a udar

Wiele osób myli pojęcia udar a wylew. Czym się różnią te dwa stany? Wylew to rodzaj udaru, a konkretnie tak jest nazywany udar krwotoczny. Dochodzi do niego, gdy następuje pęknięcie naczynia zaopatrującego mózg w krew i w rezultacie, dochodzi do wylewu krwi do mózgu.

Mini udar z powodu stresu

Warto mieć świadomość, że do udaru mózgu może dojść także w wyniku nadmiernego stresu. Jest to tzw. mini udar (inaczej TIA lub przemijający atak niedokrwienny). Ile trwa udar mózgu TIA? Objawy lekkiego udaru utrzymują się zwykle do 60 minut i ustępują samoistnie. Nie należy ich lekceważyć, ponieważ wystąpienie mikro udaru zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia w przyszłości dużego udaru.

Objawy udaru

Jak rozpoznać udar? Objawy i oznaki udaru zależą od rodzaju udaru oraz tego, która część mózgu została uszkodzona.

Udar niedokrwienny – objawy:

 • nagłe drętwienie twarzy lub kończyn, szczególnie po jednej stronie ciała
 • problemy z mówieniem,
 • problemy z chodzeniem,
 • silny ból głowy bez znanej przyczyny,
 • zaburzenia widzenia,
 • zawroty głowy.

Inne najczęstsze zwiastuny udaru to osłabienie mięśni języka i gardła, np. drętwienie języka. Udar może spowodować także niedowład kończyny górnej lub dolnej oraz zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów.

Udar krwotoczny – objawy:

 • ból mięśni szyi i ramion,
 • nagły, silny ból głowy w okolicy tyłu głowy,
 • niezdolność do poruszania się,
 • nudności i wymioty,
 • wrażliwość na światło,
 • utrata przytomności,
 • zaburzenia widzenia.

Mini udar – objawy

Jeśli u pacjenta wystąpiły symptomy udaru mózgu, ale objawy ustępują w ciągu kilku minut, świadczy to o przejściowym napadzie niedokrwiennym, czyli TIA.

Cichy udar – objawy

Czasami pacjent nie zdaje sobie sprawy z tego, że wystąpił u niego udar. Jest to tzw. cichy udar mózgu. Objawy są trudne do wychwycenia, mogą z nimi być np. problemy z pamięcią. Rozpoznanie może zostać postawione przypadkowo podczas badań obrazowych mózgu.

Udar mózgu – przyczyny

Od czego jest udar? Co powoduje udar? Przyczyny to:

 • w przypadku udaru krwotocznego mózgu – pęknięcie ściany tętnicy mózgowej i wystąpienie krwotoku śródmózgowego lub podpajęczynówkowego,
 • w przypadku udaru niedokrwiennego mózguniedrożność tętnicy zaopatrującej część mózgu w krew (np. w przebiegu miażdżycy lub podczas migotania przedsionków) – w rezultacie dopływ krwi do mózgu jest bardzo ograniczony,
 • w przypadku udaru żylnego mózguzakrzepica zatok żylnych mózgowia.

Czy udar mózgu może się powtórzyć?

Udar mózgu może wystąpić ponownie, przy czym każdy kolejny atak stanowi większe niebezpieczeństwo dla życia pacjenta. Ryzyko nawrotu w ciągu 30 dni po pierwszym epizodzie wynosi 1,7–4%, natomiast w kolejnych miesiącach i latach zwiększa się do 12% (do roku po ataku) oraz do 42% w 5 lat po pierwszym udarze.

Niskie ciśnienie a udar mózgu

Ryzyko wystąpienia ponownego udaru mózgu można zmniejszyć poprzez kontrolę ciśnienia tętniczego. Wdrożenie leczenia hipotensyjnego zmniejsza ryzyko nawrotu udaru niedokrwiennego o 36%, natomiast w przypadku udaru krwotocznego o aż 76%.

Udar mózgu – ile dni w szpitalu, leczenie

Jak leczy się udar mózgu? Pierwsza pomoc i zabezpieczenie podstawowych czynności życiowych ma kluczowe znaczenie.

Jak udzielić pomocy komuś, kto ma udar? Co robić w przypadku udaru? Oto pierwsza pomoc krok po kroku:

 1. upewnij się, że miejsce jest bezpieczne,
 2. ułóż chorego w pozycji leżącej z tułowiem uniesionym na wysokość około 30–40 cm lub, jeśli jest on nieprzytomny, w pozycji bezpiecznej,
 3. natychmiast wezwij służby ratownictwa medycznego, jeżeli poszkodowany nie oddycha – rozpocznij resuscytację,
 4. nie podawaj poszkodowanemu żadnych leków, jedzenia ani picia,
 5. pozostań przy poszkodowanym do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego.

Udar mózgu – leczenie

Jak wygląda postępowanie z pacjentem, który ma udar? Leczenie w warunkach szpitalnych polega na podtrzymywaniu funkcji życiowych – podaniu tlenu oraz kroplówki, a także odpowiednich leków (np. rozpuszczających zakrzepy). Wypis ze szpitala można uzyskać po kilku dniach, gdy stan pacjenta się ustabilizuje. W przypadku gdy rozpoznano rozległy udar mózgu, wypis ze szpitala może mieć miejsce dopiero po kilkunastu dniach od wystąpienia udaru. Po opuszczeniu szpitala konieczne jest odpowiednie żywienie, a także intensywna rehabilitacja.

Czego nie można robić po udarze mózgu?

Pierwsze dni po udarze mogą być ciężkie zarówno dla chorego, jak i jego rodziny, ponieważ będzie on wymagał wsparcia w najprostszych czynnościach, takich jak ubieranie się, przygotowywanie posiłków czy też poruszanie. Konieczne może się okazać także przystosowanie mieszkania lub domu np. poprzez zamontowanie specjalnych poręczy dla niepełnosprawnych. Jak długo regeneruje się mózg po udarze? Proces ten może trwać od kilku miesięcy do nawet 1-2 lat, w zależności od rozległości uszkodzeń w obrębie układu nerwowego.
Rehabilitacja po udarze polega na prowadzeniu w tym kluczowym początkowym okresie oszczędzającego trybu życia, zażywaniu leków przepisanych przez lekarza, uczęszczaniu na zajęcia rehabilitacyjne oraz unikaniu sytuacji, w których mogłoby dojść do upadku. Bardzo ważne jest stosowanie dobrze zbilansowanej diety, bogatej w chude mięso, owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste oraz oleje roślinne, natomiast to, czego nie wolno po udarze mózgu jeść, to: sól, tłuszcze nasycone i węglowodany proste.

Czy udar może się cofnąć? Czy zmiany w mózgu po udarze są odwracalne?

Prawie ¼ pacjentów po udarze niedokrwiennym mózgu powraca do wszystkich aktywności prowadzonych przed chorobą. Czasami zdarza się także, że objawy udaru ustępują samoistnie – wtedy mowa o tzw. TIA, czyli mikro udarze.

Udar mózgu – rokowania. Ryzyko śmierci po udarze.

Każdy udar mózgu jest stanem zagrożenia życia i wymaga jak najszybszego leczenia w szpitalu. Jakie szanse ma pacjent, u którego zdiagnozowano udar krwotoczny lub udar niedokrwienny? Rokowania zależą od rodzaju udaru, czasu reakcji po zaobserwowaniu objawów udaru oraz rozległości uszkodzeń.
Bardzo niebezpieczny jest udar krwotoczny mózgu. Śmiertelność w ciągu pierwszych dwóch dni od udaru wynosi powyżej 50%. Zupełnie inne skutki mają także udar lewostronny oraz udar prawostronny. Rokowania w tym pierwszym przypadku mogą być gorsze, ze względu na to, że lewa półkula odpowiada między innymi za rozumienie i używanie języka, a także logiczne i analityczne myślenie.

Profilaktyka udaru mózgu

Życie po udarze może być trudne zarówno dla chorego, jak i jego bliskich, dlatego zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć udar mózgu. Profilaktykę udaru mózgu powinien stosować nie tylko człowiek zagrożony udarem mózgu (np. ze względu na palenie tytoniu czy też nadużywanie alkoholu), ale każdy z nas. Oto jej najważniejsze zasady:

 • leczenie zdiagnozowanych wcześniej schorzeń, niezwlekanie z wizytami u lekarza ani badaniami kontrolnymi oraz zażywanie przepisanych leków zgodnie z zaleceniami (w szczególności dotyczy to chorób serca, nadciśnienia tętniczego oraz cukrzycy),
 • nielekceważenie symptomów, które mogą wskazywać na udar mózgu. Objawy ostrzegawcze powinny skłonić do jak najszybszego skorzystania z pomocy lekarskiej,
 • utrzymywanie prawidłowej masy ciała, między innymi poprzez regularną aktywność fizyczną,
 • zmodyfikowanie diety — zwiększenie podaży świeżych owoców i warzyw, wybieranie pokarmów o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i węglowodanów prostych, natomiast bogatych w tłuszcze roślinne, błonnik pokarmowy oraz węglowodany złożone. Ograniczenie soli oraz sięganie po zdrowe przekąski.

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest udar? Definicja

Udar (dawniej apopleksja lub zawał mózgu) to obumarcie niektórych obszarów mózgu (np. lewej półkuli lub prawej półkuli), wskutek zatrzymania dopływu krwi do tkanki mózgowej. Najczęstszym rodzajem udaru jest udar niedokrwienny mózgu, natomiast najbardziej śmiertelny jest udar krwotoczny mózgu.

Jakie są przyczyny udaru?

Do udaru niedokrwiennego mózgu dochodzi w wyniku zaburzenia drożności tętnicy, która zaopatruje tkankę mózgową w krew. Dopływ krwi do mózgu może być ograniczony np. gdy ma miejsce długotrwałe i nieleczone migotanie przedsionków. Przyczyną udaru krwotocznego mózgu jest pęknięcie ściany tętnicy mózgowej i wystąpienie krwotoku, do udaru żylnego mózgu prowadzi zakrzepica zatok żylnych mózgowia, natomiast mini udar może nastąpić w wyniku nadmiernego stresu.

Jak rozpoznać udar?

Charakterystyczne objawy, które mogą wskazywać na udar to: nagłe drętwienie twarzy (po jednej stronie ciała), nagłe drętwienie kończyn, niedowład kończyny górnej lub dolnej o niejasnej przyczynie, odrętwienie języka, problemy z mówieniem, problemy z poruszaniem się, silny ból głowy o niejasnej przyczynie, zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów, zaburzenia widzenia, zawroty głowy.

Jakie są objawy udaru? Kiedy do szpitala?

Zaobserwowanie objawów udaru, nawet jeśli po jakimś czasie doszło samoistnie do ich ustąpienia, powinno skłonić do zasięgnięcia konsultacji lekarskiej. W szczególności niebezpieczne są symptomy udaru krwotocznego, takie jak: ból mięśni szyi i ramion, nagły, silny ból głowy w okolicy tyłu głowy, niezdolność do poruszania się, nudności i wymioty, wrażliwość na światło, utrata przytomności, zaburzenia widzenia. W przypadku ich zauważenia konieczna jest pierwsza pomoc i zabezpieczenie podstawowych czynności życiowych a w międzyczasie — wezwanie karetki.

Czego nie wolno po udarze mózgu?

W ciągu pierwszych dni po udarze chory może wymagać pomocy przy takich czynnościach jak ubieranie się, przygotowywanie posiłków czy też poruszanie się po domu lub mieszkaniu. Kluczowe jest, aby prowadzić oszczędzający tryb życia, stosować leki zgodnie z zaleceniami lekarza oraz uczęszczać na zajęcia rehabilitacyjne. Należy unikać sytuacji, w których mogłoby dojść do upadku, a także zmodyfikować dietę, w tym między innymi ograniczyć spożycie węglowodanów prostych, soli oraz tłuszczy nasyconych.

UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.

Źródła:

https://pacjent.gov.pl/zapobiegaj/niespodziewany-udar
Rymer M. M. Hemorrhagic stroke: intracerebral hemorrhage. Missouri medicine 108(1), 50–54 (2011)
https://www.neuraxpharm.com/pl/zaburzenia/udar-mozgu
https://www.cedars-sinai.org/health-library/diseases-and-conditions/i/ischemic-stroke.html
https://www.mountsinai.org/locations/cerebrovascular-center/conditions/stroke/hemorrhagic-stroke
https://www.webmd.com/stroke/guide/silent-stroke-you-need-to-know
https://journals.viamedica.pl/polski_przeglad_neurologiczny/article/view/20194
https://my-ms.org/anatomy_brain_part1.htm
Jankowiak, Lucyna. (2017). Leksem 'apopleksja' w historii polszczyzny. Studia z Filologii Polskiej i Słowiańskiej. 52. 1-28. 10.11649/sfps.2017.001.
https://www.webmd.com/stroke/home-after-stroke
https://www.pennmedicine.org/updates/blogs/neuroscience-blog/2022/march/what-to-do-if-someone-is-having-a-stroke
https://www.cdc.gov/stroke/treatments.htm
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/stroke/stroke-recovery-timeline
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go