Tabletki i leki na nietrzymanie moczu

Przeczytano 2 281 razy
1 Komentarz
(5)
 

*UWAGA* Po zaobserwowaniu u siebie jakichkolwiek symptomów nietrzymania moczu należy zdiagnozować przyczynę problemu i dopiero na tej podstawie wdrożyć odpowiedni model terapii. Niniejszy artykuł stanowi jedynie informację na temat dostępnych na rynku medykamentów i nie może zastąpić wizyty u specjalisty.

Leki na nietrzymanie moczu, zarówno te dostępne na receptę, jak i te bez recepty pomagają w złagodzeniu wstydliwej dolegliwości występującej u mężczyzn i kobiet. Jakie tabletki na nietrzymanie moczu może przepisać lekarz? Co na nietrzymanie moczu pomoże, jeśli chodzi o leki bez recepty i domowe sposoby? Podpowiadamy.

Leki na nietrzymanie moczu na receptę

Problem w postaci nietrzymania moczu zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Urolog, nefrolog, ginekolog lub nawet lekarz pierwszego kontaktu może przepisać tabletki na nietrzymanie moczu, które pomogą uporać się z tą dolegliwością. Leki na nietrzymanie moczu na receptę wykazują różne działanie – niektóre z nich, tak jak oksybutynina wykazują działanie cholinolityczne, czyli pobudzające wobec centralnego układu nerwowego. Po ich zastosowaniu wydłuża się czas pomiędzy parciem na mocz a potrzebą pójścia do toalety i co za tym idzie, zmniejsza się częstość niekontrolowanego oddawania moczu. Tabletki na nietrzymanie moczu na receptę mogą także zwiększać napięcie zwieracza pęcherza moczowego i powodować jego opróżnienie – tak działa np. midodryna. A gdy klasyczne leki na nietrzymanie moczu nie działają, lekarz może zadecydować o przepisaniu neurotoksyn, np. toksyny botulinowej. Tego typu substancje paraliżują włókna nerwowe pęcherza moczowego, co wpływa na poprawę jego funkcjonowania.

Leki na nietrzymanie moczu bez recepty

W aptekach są dostępne także leki na nietrzymanie moczu bez recepty, najczęściej są to preparaty ziołowe o działaniu moczopędnym, np. na bazie żurawiny.

Nietrzymanie moczu – leki bez recepty dostępne na rynku

Jakie leki na nietrzymanie moczu można kupić bez recepty? Oto przykłady preparatów dostępnych w aptekach z krótkim opisem ich przeznaczenia:

  • APO Lady – suplement diety wspomaga kontrolę oddawania moczu u kobiet. W jego składzie znalazły się standaryzowane ekstrakty roślinne, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej czynności pęcherza moczowego oraz funkcjonowaniu mięśni i naczyń krwionośnych
  • FemiControl Forte – suplement diety jest przeznaczony dla kobiet mających problemy z utrzymaniem moczu. Tabletki na wstrzymanie moczu zawierają między innymi ekstrakt wodno-alkoholowy z pestek dyni, ekstrakt z owocu żurawiny wielkoowocowej oraz ekstrakt z zarodków soi;
  • Feminost – tabletki powlekane stosowane u kobiet na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Leki stworzono na bazie ekstraktów roślinnych i witamin;
  • Poldanentabletki na nietrzymanie moczu u mężczyzn są przeznaczone przede wszystkim dla pacjentów z łagodnym przerostem gruczołu krokowego. Wskazaniem do ich zastosowania jest zarówno częste oddawanie moczu, jak i utrudnione oddawanie moczu lub kropelkowe nietrzymanie moczu. Leki zawierają substancję czynną – wyciąg z kory śliwy afrykańskiej;
  • Prostaceumpreparaty na nietrzymanie moczu u mężczyzn takie jak Prostaceum określa się mianem suplementów diety. Tabletki na nietrzymanie moczu dla mężczyzn stworzono na bazie ekstraktów roślinnych – z pestek dyni, ziela wierzbownicy drobnokwiatowej, liści pokrzywy oraz owoców palmy sabalowej;
  • Vesicare – to przykład leku stosowanego u pacjentów chorujących na pęcherz nadreaktywny. Leki bez recepty takie jak Vesicare zawierają substancję czynną, która rozluźnia mięśnie pęcherza, i co za tym idzie, zmniejsza częstość mimowolnych wycieków moczu;
  • Urofem Control – to przykład leku na nietrzymanie moczu u osób starszych, zaleconego w szczególności u kobiet. Tabletki powstały na bazie ekstraktu z pestek dyni, ziela pokrzywy oraz żurawiny wielkoowocowej.

Nietrzymanie moczu – tabletki – często zadawane pytania

Poniżej prezentujemy najczęściej zadawane pytania związane z tabletkami na nietrzymanie moczu bez recepty wraz z odpowiedziami. Nie zastąpią one wizyty u lekarza, ale pomogą rozwiać niektóre wątpliwości.

Czy leki na nietrzymanie moczu u mężczyzn bez recepty mogą dawać skutki uboczne?

Tak, niektóre leki na nietrzymanie moczu dostępne bez recepty mogą dawać skutki uboczne, np. w postaci nudności, niestrawności lub zaparć. Po ich zaobserwowaniu należy skontaktować się z lekarzem. Informacja na ten temat znajduje się zawsze w ulotce załączonej do opakowania.

Czy lek na trzymanie moczu bez recepty może być przyjmowany przez kobiety w ciąży?

Większości tabletek na trzymanie moczu nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią. Informacja na ten temat znajduje się zawsze w ulotce załączonej do opakowania.

Nietrzymanie moczu – leki bez recepty – ile kosztują?

Koszt zakupu leku na nietrzymanie moczu dla mężczyzn bez recepty wynosi około 25-45 złotych za opakowanie zawierające 30 lub 60 tabletek, w zależności od rodzaju leku.

Tabletki na nietrzymanie moczu – opinie lekarza na ich temat są istotne

Mimo że wiele leków na nietrzymanie moczu jest dostępnych bez recepty, warto przed ich zakupem skonsultować się ze specjalistą, np. lekarzem urologiem. Lekarz doradzi nie tylko najlepsze, ale i najbezpieczniejsze sposoby zwalczania wstydliwej dolegliwości.

Co na nietrzymanie moczu bez recepty?

Przepisane przez urologa lekarstwo na nietrzymanie moczu lub zalecone ziołowe preparaty na nietrzymanie moczu to niejedyne sposoby na uporanie się z dolegliwościami związanymi z układem moczowym. Ogromnym wsparciem terapii będą także metody domowe. O co warto zadbać?
Szczególnie istotna jest troska o higienę osobistą, a więc stosowanie w okresie nasilenia choroby różnorodnych produktów chłonnych, np. pieluchomajtek lub wkładek na nietrzymanie moczu. Ich zadaniem jest nie tylko wchłanianie nadmiaru mimowolnie oddawanego moczu, ale także zapewnienie ochrony przed bakteriami i redukowanie nieprzyjemnego zapachu. Nie można zapominać także o pielęgnacji okolic intymnych przy wykorzystaniu łagodnych płynów i chusteczek do higieny intymnej.
Co jeszcze pomoże pacjentowi, u którego zdiagnozowano nietrzymanie moczu? Lekarze i fizjoterapeuci przypisują coraz większe znaczenie ćwiczeniom mięśni Kegla. To mięśnie, które odpowiadają za zaciskanie cewki moczowej – ich wzmocnienie może znacznie zmniejszyć częstotliwość występowania epizodów nietrzymania moczu. Coraz więcej mówi się także o metodach takich jak biofeedback, specjalnej diecie na nietrzymanie moczu czy też treningu pęcherza. Natomiast jeśli chodzi o leczenie operacyjne, jest ono wdrażane dopiero wtedy, gdy ani farmakologa, ani leczenie zachowawcze, ani domowe sposoby nie przynoszą zamierzonego efektu.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=625
https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=568
Bender S. et al. Nietrzymanie moczu. Medycyna po Dyplomie 20 (6): 73-80 (2011)
https://fizjoterapeuty.pl/fizjoterapia/cwiczenia-miesni-kegla.html

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

  • Napisał: Anna On 2022-10-25
    Ocena:
    5.0

    Witam. Jakie preparaty na nietrzymanie moczu może stosować kobieta karmiąca piersią?

    Odpowiedź Joanna On 2022-10-26 Pani Anno, kobieta karmiąca piersią powinna skonsultować wdrożenie takich leków z lekarzem.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go