Nietrzymanie moczu - zabieg czy operacja?

Przeczytano 2 781 razy
6 Komentarze
(5)
 

Czas czytania: 5 min.

Nietrzymanie moczu to problem zdrowotny, który przyczynia się do znacznego pogorszenia jakości życia. Na czym polega specjalistyczne leczenie nietrzymania moczu? Czy lepiej wykonać zabieg na nietrzymanie moczu, np. laserowy, czy operację chirurgiczną?

Nietrzymanie moczu – zabieg

Wielu pacjentów zastanawia się jak leczyć nietrzymanie moczu? Leczenie nietrzymania moczu jest możliwe za pomocą różnych metod. Nie wszystkie z nich to operacje chirurgiczne. Złagodzenie dolegliwości jest możliwe także dzięki prostym zabiegom na nietrzymanie moczu. Zabiegiem nazywamy każdą czynność medyczną, służącą diagnozowaniu, profilaktyce oraz leczeniu pacjenta, wykonywaną ręcznie lub za pomocą specjalistycznej aparatury medycznej.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – leczenie

Mimowolne popuszczanie moczu w czasie wysiłku fizycznego, podczas kaszlu lub kichania – tak objawia się wysiłkowe nietrzymanie moczu. Zabieg, który może znacznie złagodzić tę dolegliwość, polega na wykonaniu niewielkich nacięć w pachwinach i wprowadzeniu pod cewkę moczową specjalnej taśmy na nietrzymanie moczu (TOT). Ma ona za zadanie unieść narząd i go podeprzeć. Zabieg nietrzymania moczu trwa kilka minut, wykonuje się go w znieczuleniu innym niż ogólne. Co sądzą pacjenci oraz lekarze na temat taśmy na nietrzymanie moczu? Opinie są w większości pozytywne, ponieważ rekonwalescencja po zabiegu trwa maksymalnie do 6 tygodni. Decydujące jest także to, od kiedy poprawa po założeniu taśmy TOT na nietrzymanie moczu jest zauważalna. Poprawę w funkcjonowaniu układu moczowego można bowiem zaobserwować już w ciągu 48 godzin.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu

Laserowy zabieg na nietrzymanie moczu to kolejna małoinwazyjna metoda leczenia dolegliwości związanych z układem moczowym. Procedura jest przeznaczona dla kobiet, polega ona na wprowadzeniu do pochwy wiązki lasera i skierowaniu go na odpowiednie obszary celem ich obkurczenia. Zabieg jest bezbolesny, a jego skuteczność jest bardzo wysoka – wzmocnienie ścian pochwy, powięzi wewnątrzmiedniczej oraz ujścia cewki moczowej pozwala przywrócić tym strukturom prawidłowe funkcje.

Zabiegi na nadreaktywny pęcherz

W leczeniu pęcherza nadreaktywnego opornego na leczenie behawioralne i farmakologiczne, zarówno suchego, jak i z towarzyszącym nietrzymaniem moczu, istotną rolę odgrywają zabiegi neuromodulacji krzyżowej. Metoda ta polega na wszczepieniu elektrody, która stymuluje pęcherz moczowy, przywracając jego odpowiednie funkcjonowanie.

Nietrzymanie moczu – zabieg – NFZ może sfinansować niektóre z nich

Leczenie nietrzymania moczu może być refundowane, jednak nie dotyczy to wszystkich zabiegów na nietrzymanie moczu. Refundacji NFZ podlega leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu z użyciem taśm (TVT, TOT) oraz neuromodulacja krzyżowa, natomiast laserowy zabieg na nietrzymanie moczu nie jest nią objęty.

Nie dźwigaj ciężkich paczek z pieluchami! Darmowa dostawa w Seni24.pl już od 79zł!

Operacja na nietrzymanie moczu

Operacja na nietrzymanie moczu to poważniejszy zabieg wykonywany na narządach i tkankach ciała, służący poprawie stanu zdrowia chorego, który wiąże się z naruszeniem ciągłości powłok, a więc i ryzykiem powikłań.

Nietrzymanie moczu – operacja – zalety i wady

Za wykonaniem operacji nietrzymania moczu przemawia fakt, że poza implantacją hydrauliczną zwieracza cewki moczowej oraz zakupem materiałów wstrzykiwanych i neurostymulatorów, wszystkie metody operacyjnego leczenia nietrzymania moczu są w 100% refundowane przez NFZ.

Jeśli chodzi o wady operacji nietrzymania moczu, zalicza się do nich wyższe niż w przypadku zabiegu ryzyko powikłań takich jak krwiaki, krwawienia, infekcje, czy nawet uszkodzenia nerwów, naczyń, narządów lub dróg moczowych. Istnieje jeszcze inny aspekt, o którym trzeba pomyśleć przed operacją na nietrzymanie moczu. Rekonwalescencja, powrót do pracy fizycznej mogą być znacznie dłuższe w porównaniu z mniej inwazyjnymi zabiegami, takimi jak np. elektrostymulator na nietrzymanie moczu. Opinie na temat korzyści i wad poszczególnych metod leczenia nietrzymania moczu, a także konsultacja z lekarzem pomogą w wyborze odpowiedniej terapii.

Nietrzymanie moczu - cena zabiegu a cena operacji

Ile kosztuje zabieg na nietrzymanie moczu? Cena zależy przede wszystkim od rodzaju wykonywanej czynności medycznej i zastosowanej metody leczenia, a także miasta, w którym jest wykonywany dany zabieg lub operacja. Pamiętajmy także, że niektóre rodzaje zabiegów oraz operacyjne leczenie nietrzymania moczu mogą być refundowane.

Nietrzymanie moczu – zabieg – taśma – cena

Założenie taśmy TOT na nietrzymanie moczu (tzw. zabieg TOT) kosztuje od 2500 do 7500 złotych, na najwyższy koszt wykonania zabiegu muszą się przygotować mieszkańcy stolicy.

Nietrzymanie moczu – zabieg laserowy – cena

Laserowy zabieg na nietrzymanie moczu nie podlega refundacji NFZ. Jego cena wynosi od około 1200 do 2500 złotych.

Zabieg nietrzymania moczu – cena neuromodulacji krzyżowej

Ten zabieg podlega refundacji NFZ. Pierwszy refundowany zabieg neuromodulacji krzyżowej został przeprowadzony w 2019 roku przez lekarzy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Wszczepienie neuromodulatorów krzyżowych może być wykonywane na oddziałach urologicznych i ginekologicznych.

Nietrzymanie moczu – zabieg – cena poważniejszych operacji

Cena poważniejszych operacji nietrzymania moczu, takich jak np. wszczepienie sztucznego zwieracza cewki moczowej to wydatek rzędu ponad 40 000 złotych. Operacja nietrzymania moczu typu sling kosztuje około 7 000 złotych, tymczasem technika laparoskopowa metodą Burch’a to wydatek rzędu powyżej 12 000 złotych.

Najczęściej zadawane pytania

Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Leczenie nietrzymania moczu zależy od stanu zdrowia pacjenta oraz stopnia zaawansowania problemu zdrowotnego. Lekarz może zaproponować prosty zabieg — wprowadzenie pod cewkę moczową specjalnej taśmy, tzw. TOT, leczenie laserowe (celem wzmocnienia ujścia cewki moczowej), zabieg neuromodulacji krzyżowej, leczenie farmakologiczne bądź też metody behawioralne (ćwiczenie oddawania moczu w określonych godzinach).

Jaka jest cena zabiegu na nietrzymanie moczu?

Niektóre zabiegi na nietrzymanie moczu, jak wprowadzenie pod cewkę moczową taśmy TVT lub TOT czy neuromodulacja krzyżowa, podlegają refundacji NFZ i można je wykonać bezpłatnie. Natomiast inne jak np. laserowe leczenie nietrzymania moczu, można wykonać jedynie prywatnie i odpłatnie. Cena takiego zabiegu wynosi powyżej 1500 złotych, w zależności od placówki, w której jest on wykonywany.

Taśma na nietrzymanie moczu — opinie

Refundowana przez NFZ metoda leczenia nietrzymania moczu za pomocą specjalnych taśm TVT lub TOT cieszy się bardzo dobrymi opiniami. Wynika to z faktu, iż poprawa w funkcjonowaniu układu moczowego jest dostrzegalna bardzo szybko (w ciągu 2 dni od wykonania zabiegu), natomiast rekonwalescencja po zabiegu jest krótka (trwa do 6 tygodni).

Od kiedy poprawa po założeniu taśmy TOT na nietrzymanie moczu?

Poprawa po założeniu taśmy TOT na nietrzymanie moczu jest zauważalna bardzo szybko, bo już w ciągu 48 godzin od wykonania tego zabiegu. Według dostępnych danych skuteczność tej metody leczenia nietrzymania moczu wynosi powyżej 90%, natomiast ryzyko wystąpienia powikłań jest niewielkie. Zabieg może być powtórzony w późniejszym wieku, w zależności od potrzeb pacjenta.

Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu TOT?

Czas rekonwalescencji po zabiegu TOT wynosi maksymalnie do 6 tygodni (zwykle pacjent wraca do normalnej aktywności po miesiącu). W czasie rekonwalescencji pacjent powinien powstrzymywać się od dźwigania ciężarów, intensywnego wysiłku fizycznego, a także wykonywania większości prac domowych i ogrodowych.

UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.

Źródła:

http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2002
https://www.kliniki.pl/laserowe-leczenie-wysilkowego-nietrzymania-moczu/
https://www.forumginekologii.pl/artykul/nadreaktywnosc-pecherza-moczowego-trzecia-linia-terapii-neuromodulacja-krzyzowa
https://cafesenior.pl/artykuly/nietrzymanie-moczu-a-nfz-co-nam-przysluguje,69513.html
https://www.forumginekologii.pl/artykul/powiklania-leczenia-operacyjnego-nietrzymania-moczu-u-kobiet-o-czym-klinicysta-powinien-zawsze-pamietac

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

  • Napisał: Anna On 2023-02-01
    Ocena:
    5.0

    Choruje na SM. Mam nietrzymanie moczu , naglące. Pęcherz chyba nadreaktywna. Do toalety muszę iść natychmiast. Biorę tabletki Driptane, które mi pomagają w dzień. Ale w nocy niestety nie . Wstaje kilka razy i często nie zdążę . Czy można to operować.

    Odpowiedź Joanna On 2023-02-03 Pani Anno, powinna Pani skonsultować swoje objawy z lekarzem. To specjalista podejmie decyzję odnośnie dalszego leczenia. Zachęcam w pierwszej kolejności wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, który z dużym prawdopodobieństwem skieruje Panią do urologa lub ginekologa.

  • Napisał: Anna On 2023-01-31
    Ocena:
    5.0

    Witam. jestem po zabiegu wszyci taśmy . przez rok bylo ok. problem szybko wrocił.

    Odpowiedź Joanna On 2023-02-02 Pani Anno, zalecam skonsultować swój problem z lekarzem.

  • Napisał: Leszek On 2023-01-17
    Ocena:
    5.0

    Mam nietrzymanie moczu po operacji prostaty do jakiego urologa w Rzeszowie się udać

    Odpowiedź Joanna On 2023-01-18 Panie Leszku, niestety nie jesteśmy w stanie pomóc w tym zakresie. Wierzę, że w internecie znajdzie Pan wiele opinii na temat lekarzy w Pana regionie.

  • Napisał: Aleksandra On 2023-01-12
    Ocena:
    5.0

    Syn ma 10 lat i nie trzyma moczu w dzień i nocy, leczy się urologicznie jednak leczenie farmakologiczne nie jest skuteczne. Czy może mieć zabieg w tym wieku? i poproszę namiary do konsultacji.pozdrawiam

    Odpowiedź Joanna On 2023-01-13 Pani Aleksandro, na wstępie pragnę zaznaczyć, że nie jesteśmy kliniką, a sklepem internetowym, dlatego nie mamy możliwości umówienia Państwa na konsultację ani podać na nią namiarów. O możliwościach leczenia syna powinien Państwa poinformować lekarz urolog, pod którego opieką pozostaje dziecko. Proszę pamiętać, że podstawową metodą leczenia nietrzymania moczu u dzieci jest uroterapia, czyli rehabilitacja pęcherza. Taką rehabilitację każdorazowo dobiera się indywidualnie do potrzeb małego pacjenta. Dopiero w sytuacji, w której rehabilitacja nie przynosi pożądanych efektów, stosuje się elektrosymulację mięśni dna miednicy.

  • Napisał: Krzysztof On 2022-12-16
    Ocena:
    5.0

    Jestem po operacji usunięcia prostaty . Jedyny problem z którym się borykam to nietrzymanie moczu . Czy jest jakikolwiek sposób aby sobie z tym poradzić . Czy jest w ogóle możliwe aby się tego problemu pozbyć .

    Odpowiedź Joanna On 2022-12-20 Panie Krzysztofie, operacja prostaty niesie ze sobą ryzyko nietrzymania moczu - jest to jedno z najczęściej występujących powikłań u mężczyzn po tym zabiegu. Doraźnie zalecam stosowanie wkładek urologicznych zaprojektowanych specjalnie z myślą o męskiej anatomii, znajdzie je Pan pod tym linkiem: https://www.seni24.pl/wkladki-dla-mezczyzn-seni-man/ Zazwyczaj pacjenci wracają do zdrowia po upływie 6-12 miesięcy po operacji, dlatego proszę być dobrej myśli. Pacjenci po zabiegu na gruczoł krokowy powinni poddać się także rehabilitacji, początkowo pod okiem wykwalifikowanego specjalisty.

  • Napisał: Elżbieta On 2022-08-04
    Ocena:
    5.0

    Chciałabym mamę wyleczyć Z nietrzymanie moczu,jest na wózku inwalidzkim i podczas wysiłku się moczy . Jest w wieku 74lat chciałabym skorzystać dla niej z zabiegu NFZ . Pozdrawiam i proszę o poradę .

    Odpowiedź Joanna On 2022-08-04 Pani Elżbieto, powinny się Panie umówić do lekarza celem omówienia takiego zabiegu. Polecam w pierwszej kolejności kontakt z lekarzem rodzinnym, który prawdopodobnie skieruje Panie do specjalisty (urologa). W takiej sytuacji trzeba będzie wziąć pod uwagę wiele czynników kwalifikujących lub dyskwalifikujących Pani mamę z zabiegu, ale o tym wszystkim zdecyduje doświadczony lekarz.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go