Bella

Stopnie niepełnosprawności. Lekki, umiarkowany i znaczny

Przeczytano 22 039
348 Komentarzy
(5)
 

Niepełnosprawność to trwała lub okresowa niezdolność do wypełniania ról społecznych (w tym w szczególności do pracy), z powodu naruszenia sprawności organizmu (stałego lub długotrwałego). Jakie są stopnie niepełnosprawności? Kto o nich orzeka? Podpowiadamy.

Stopnie niepełnosprawności

Zanim odpowiemy na pytanie, jakie są stopnie niepełnosprawności, warto wyjaśnić, kto orzeka o niepełnosprawności. Zgodnie z przepisami Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych niepełnosprawnym jest osoba, która posiada stosowne orzeczenie.
W Polsce jako pierwsza instancja orzeczenie wydaje powiatowy/miejski zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności, natomiast jako druga instancja – wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. W skład orzekającego zespołu powiatowego i wojewódzkiego wchodzi co najmniej dwóch specjalistów – co najmniej jeden lekarz oraz pedagog, psycholog, pracownik socjalny, doradca zawodowy lub inny lekarz.

Orzeczenie o niepełnosprawności – stopnie i rodzaje

Jakie wyróżniamy rodzaje i stopnie niepełnosprawności? Jeśli chodzi o typy niepełnosprawności, stosuje się podział na:

  • choroby neurologiczne, w tym neurodegeneracyjne,
  • choroby psychiczne,
  • choroby rzadkie/genetyczne,
  • choroby układu moczowo-płciowego,
  • choroby układu oddechowego i krążenia,
  • niepełnosprawność intelektualną,
  • niepełnosprawność narządu wzroku i głuchoślepotę,
  • niepełnosprawność ruchową,
  • niepełnosprawność słuchu i/lub mowy,
  • nowotwory,
  • otyłość,
  • schorzenia metaboliczne.

Stopnie orzeczenia o niepełnosprawności

Zarówno jeśli chodzi o stopnie niepełnosprawności intelektualnej, jak i stopnie niepełnosprawności ruchowej oraz stopnie inwalidztwa innego rodzaju, obowiązuje ten sam podział zależny od zakresu ograniczenia sprawności organizmu: lekki, umiarkowany i znaczny.

Lekki stopień niepełnosprawności

Stopień niepełnosprawności lekki (inaczej trzeci stopień niepełnosprawności) oznacza, że osoba ma naruszoną sprawność organizmu i w związku z tym obniżoną sprawność funkcjonowania, a jej zdolności wykonywania pracy są ograniczone w porównaniu do pracy osoby o pełnej sprawności fizyczno-ruchowej oraz psychicznej. Pewne ograniczenia można jednak kompensować przy pomocy odpowiednich środków (np. sprzętu ortopedycznego). Co daje lekki stopień niepełnosprawności? Przynależność do III grupy inwalidzkiej pozwala korzystać z ulgi rehabilitacyjnej.
Stopień lekki niepełnosprawności upoważnia także do ubiegania się o dofinansowanie w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Może ono zostać przeznaczone np. na likwidację barier architektonicznych w mieszkaniu lub domu. 3 stopień niepełnosprawności wiąże się także z ulgą komunikacyjną oraz specjalnymi warunkami zatrudnienia określonymi w Ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 z późn. zm.), a także regulowanymi przez Kodeks pracy.

Umiarkowany stopień niepełnosprawności

Stopień niepełnosprawności umiarkowany (inaczej drugi stopień niepełnosprawności) oznacza, że osoba jest niezdolna do pracy lub zdolna do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej, lub wymaga czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych. Każda z tych przesłanek stanowi samodzielną podstawę do zaliczenia do stopnia umiarkowanego niepełnosprawności.
Co daje umiarkowany stopień niepełnosprawności? Jedną z korzyści wynikającej z przynależności do II grupy inwalidzkiej są ulgi dla niepełnosprawnych. Stopień umiarkowany upoważnia do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej, zniżek w komunikacji PKP i PKS oraz rabatów w komunikacji miejskiej, podczas wyrabiania paszportu, a także w niektórych firmach telekomunikacyjnych.
Orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym wiąże się z prawem do zasiłku pielęgnacyjnego, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do dwudziestego pierwszego roku życia, oraz kartą parkingową w przypadku osób z chorobami narządu wzroku, chorobami neurologicznymi, chorobami układu oddechowego i krążenia lub upośledzeniem narządu ruchu. 2 stopień niepełnosprawności może także zapewnić dofinansowanie ze środków PFRON, np. z przeznaczeniem na zakup przedmiotów ortopedycznych. Osoba o znacznej niepełnosprawności może również liczyć na specjalne warunki zatrudnienia: skrócony czas pracy, dodatkowe przerwy i dodatkowe urlopy.

Znaczny stopień niepełnosprawności

Stopień niepełnosprawności znaczny (inaczej pierwszy stopień niepełnosprawności) można rozumieć dwojako. Po pierwsze oznacza, że osoba jest niezdolna do pracy i wymaga stałej lub długotrwałej opieki oraz pomocy w celu pełnienia ról społecznych. Znaczny stopień niepełnosprawności może zostać także osobom zdolnym do pracy w warunkach pracy chronionej, wymagające stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych. Pierwszy stopień niepełnosprawności jest równoznaczny z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Stopień znaczny niepełnosprawności upoważnia do skorzystania z jednego z poniższych świadczeń:

  • dodatek pielęgnacyjny,
  • zasiłek pielęgnacyjny.

Dodatkowo osobie niepełnosprawnej w stopniu znacznym przysługują:

  • dofinansowanie ze środków PFRON,
  • karta parkingowa,
  • rabat na usługi telekomunikacyjne,
  • specjalne warunki zatrudnienia: skrócony czas pracy, dodatkowe przerwy, dodatkowe urlopy oraz prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia,
  • ulga rehabilitacyjna,
  • zniżki w komunikacji PKP i PKS,
  • zniżki w komunikacji miejskiej,
  • zwolnienie z abonamentu za radio i telewizję (tylko w przypadku znacznego stopnia niepełnosprawności).

Zmiana stopnia niepełnosprawności

W przypadku pogorszenia stanu zdrowia osoba z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności może wystąpić z wnioskiem o wydanie nowego orzeczenia o wyższym stopniu niepełnosprawności. Odpowiedni wniosek wraz z dokumentacją potwierdzającą aktualną sytuację zdrowotną należy dostarczyć do powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Źródła:

https://niepelnosprawni.gov.pl/a,13,instytucje-orzekajace-procedury-orzekania-tryb-i-zasady
https://www.pfron.org.pl/pracodawcy/dofinansowanie-wynagrodzen/status-osoby-niepelnosprawnej/
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/203749
https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-orzeczenie-o-stopniu-niepelnosprawnosci
https://www.spes.org.pl/twoje-prawa/orzekanie-o-niepelnosprawnosci/stopien-niepelnosprawnosci
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/278922
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/298746
http://niepelnosprawni.pl/ledge/x/335627
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/270527

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

  • Napisał: Gabbi On 2024-09-14
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry. Mam pytanie - dostałam orzeczenie w stopniu umiarkowanym. Czy przysługuje jakąkolwiek obniżka na bilety PKP/SKM/ Polregio oraz bilety w komunikacji miejskiej ( chodzi mi o Trójmiasto?)
    Nikt mi nic nie wytłumaczył niestety (.

    Replied by: Marta On 2024-09-16 Dzień dobry,
    niestety w przypadku orzeczenia o o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, nie przysługuje automatyczna zniżka na bilety PKP, SKM, Polregio ani na bilety komunikacji miejskiej, ponieważ ulgi te są głównie dostępne dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności (III stopień). Jednakże, w niektórych miastach lub regionach mogą istnieć lokalne programy wsparcia dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które oferują zniżki na komunikację miejską. Warto sprawdzić to bezpośrednio w swojej gminie lub u przewoźnika lokalnego, ponieważ zasady mogą się różnić w zależności od miejsca zamieszkania.

  • Napisał: Yakiv On 2024-09-14
    Rating:
    5.0

    Dzien dobry.Czy zespol Kleinfeltera(kariotyp 48 xxyy),powiklany drzeniem samoistnym, uprawnia do lll stopnia niepelnosprawnosci?

    Replied by: Marta On 2024-09-16 Dzień dobry,
    Zespół Klinefeltera (kariotyp 48, XXYY) sam w sobie nie jest automatycznym powodem do przyznania III stopnia niepełnosprawności (znacznego stopnia), ale w połączeniu z powikłaniami, takimi jak drżenie samoistne oraz innymi objawami mogącymi wpływać na codzienne funkcjonowanie, może stanowić podstawę do przyznania takiego stopnia. W Polsce o stopniu niepełnosprawności decyduje komisja orzekająca, która ocenia wpływ danej choroby na zdolność do pracy, codzienne funkcjonowanie oraz samodzielność pacjenta.

  • Napisał: Libia On 2024-09-14
    Rating:
    5.0

    Choruję na padaczkę od 40 lat w związku z tym otrzymałam w 1996 r stopień lekki na stałe. Od 2014 nastąpiło pogorszenie stanu zdrowia o choroby autoimmunologiczne; gastroentorogiczne WZJG i neurologiczne Miastenia do tego nadciśnienie tętnicze. Czy w związku z tym mogę się ubiegać o podnienienie stopnia niepełnosprawności

    Replied by: Marta On 2024-09-16 Dzień dobry,
    w Państwa sytuacji, z uwagi na pogorszenie stanu zdrowia i pojawienie się dodatkowych schorzeń (choroby autoimmunologiczne, gastroenterologiczne, miastenia, nadciśnienie), można ubiegać się o podwyższenie stopnia niepełnosprawności. Warto ponownie złożyć wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, ponieważ nowe schorzenia mogą wpłynąć na ocenę Państwa zdolności do pracy i codziennego funkcjonowania. Aby to zrobić należy zebrać aktualną dokumentację medyczną dotyczącą nowych chorób oraz ich wpływu na Państwa zdrowie i sprawność, złożyć wniosek do Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności wraz z dokumentacją medyczną.

  • Napisał: Iwona On 2024-09-13
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry,
    obecnie mam 56 lat, w 2011r. stwierdzono u mnie i potwierdzono badaniem genetycznym polineuropatie czuciowo-ruchowa Charcot-Marie-Toth typu 1A. Od 2014r. posiadam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Od 2023 roku jestem trwale całkowicie niezdolna do pracy -orzeczeniem ZUS. W moim przypadku pozostaje tylko i wyłącznie leczenie rehabilitacyjne, korzystam z leczenia szpitalnego na oddziale rehabilitacyjnym, jako ze mieszkam na wsi , nie posiadam samochodu, mam już duży problem z poruszaniem się... czy mogę starać się o rehabilitację w warunkach domowych np. masaże ? Czy przysługują mi jeszcze jakieś przywileje z powodu mojej niepełnosprawności?
    Dziękuję.
    Pozdrawiam

    Replied by: Marta On 2024-09-16 Dzień dobry,
    W Państwa sytuacji można ubiegać się o rehabilitację w warunkach domowych, jeśli schorzenie i stan zdrowia uniemożliwiają samodzielne dotarcie do placówki rehabilitacyjnej. W przypadku osób z ograniczoną mobilnością, Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) przewiduje możliwość świadczenia rehabilitacji w domu pacjenta, co może obejmować także masaże, fizjoterapię i inne formy rehabilitacji. Aby skorzystać z tej opcji, należy posiadać skierowania od lekarza, który potwierdzi konieczność takiej formy leczenia. Dodatkowo, mając orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, mogą przysługiwać następujące przywileje:
    1. Ulgi i uprawnienia komunikacyjne
    2. Dofinansowanie do sprzętu rehabilitacyjnego
    3.Opieka długoterminowa
    4. Świadczenia finansowe
    Zachęcamy do skontaktowania się z lokalnym ośrodkiem pomocy społecznej (MOPS) lub PFRON, aby dowiedzieć się o dostępnych formach wsparcia w Państwa okolicy.

  • Napisał: Angelika On 2024-09-11
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry od półtora roku jestem pacjentem onkologicznym oraz pacjentem neurologicznym pumonologicznym laryngologicznym urologicznym oraz chorób piersi wszystko onkologicznie .
    Czy mogę otrzymać stopień niepełnosprawności
    Jestem cały czas pod kontrolą onkolog8w . Moam częściowo usunięta nerkę z powodu guza nerki usunięta cześć piersi z tego samego powodu czeka mnie operacja usunięcia nadnercza wszystko onkologicznie leczenie . Mam stwierdzona astma oskrzelową taeczyce nadciśnienie. Jaki stopień niepełnosprawności mogę otrzymać

    Replied by: Marta On 2024-09-12 Dzień dobry,
    Na podstawie opisanych schorzeń, mają Państwo prawo ubiegać się o orzeczenie stopnia niepełnosprawności. W Polsce stopień niepełnosprawności orzeka Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności i opiera się na ocenie stanu zdrowia oraz ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu. Biorąc pod uwagę liczbę schorzeń oraz ich ciężkość, możliwe jest, że otrzymają Państwo umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności. Decyzja zależy jednak od oceny komisji, która uwzględni Państwa dokumenty medyczne oraz aktualny stan zdrowia. Aby uzyskać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, należy złożyć wniosek wraz z zaświadczeniami lekarskimi do odpowiedniego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności w Twoim miejscu zamieszkania.

  • Napisał: Biegaczs On 2024-09-11
    Rating:
    5.0

    Czy osoba z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym (po udarze , problemy z czuciem głębokim oraz poruszaniem się) , może ubiegać się o dofinansowanie na zakup sprzętu rehabilitacyjnego?

    Replied by: Marta On 2024-09-12 Dzień dobry,
    osoba z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym, która ma problemy z czuciem głębokim oraz poruszaniem się po udarze, może ubiegać się o dofinansowanie na zakup sprzętu rehabilitacyjnego. W Polsce istnieje kilka źródeł, z których można uzyskać takie wsparcie: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) oraz NFZ. W niektórych regionach istnieją również dodatkowe programy pomocowe, finansowane przez lokalne samorządy, które wspierają osoby z niepełnosprawnościami.

  • Napisał: Barbara On 2024-09-10
    Rating:
    5.0

    Witam serdecznie chciałbym wiedzieć czy mi żonie należy się opieka nad mężem który ma stopień znaczny i potrzebna jest mu opieka cało dobową i gdzie mam coś kolwiek załatwiać i gdzie z tym wszystkim mam się udać

    Replied by: Marta On 2024-09-11 Dzień dobry,
    w takim przypadku można starać się o świadczenie pielęgnacyjne. Świadczenie to jest przeznaczone dla osób, które ze względu na opiekę nad osobą niepełnosprawną rezygnują z pracy. Wniosek składa się w Miejskim lub Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Istnieje również specjalny zasiłek opiekuńczy – przysługuje, jeśli żona nie może podjąć pracy ze względu na opiekę nad mężem. Wniosek można złożyć w MOPS/GOPS. Gminy oferują również usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, np. pomoc opiekunki społecznej. O te usługi można również wnioskować w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

    Podsumowując, aby uzyskać wsparcie, należy udać się do Miejskiego lub Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz ZUS (jeśli w grę wchodzi dodatek pielęgnacyjny). Ośrodek pomocy społecznej pomoże również w organizacji usług opiekuńczych.

  • Napisał: Wiesko66 On 2024-09-10
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry. Jakie zniżki oferuje PKP dla osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności , bo ja nigdzie nie spotkałem się z taką ofertą. Pozdrawiam.

    Replied by: Marta On 2024-09-11 Dzień dobry,
    Osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności w Polsce może korzystać z następujących zniżek na przejazdy kolejowe oferowanych przez PKP:

    1. 37% zniżki na bilety jednorazowe w pociągach kategorii TLK, IC, EIC oraz EIP w 2. klasie. Zniżka obowiązuje zarówno w podróży w jedną stronę, jak i powrotnej.
    2. 95% zniżki dla opiekuna towarzyszącego osobie niepełnosprawnej w trakcie podróży. Opiekun musi podróżować razem z osobą niepełnosprawną, aby móc skorzystać z tej zniżki.
    3. Osoba niepełnosprawna może również korzystać z zniżki na bilety miesięczne (o ile przewoźnik przewiduje taką możliwość).

  • Napisał: Artur On 2024-09-07
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry. Od dzieciństwa choruję na Cukrzycę.. moje zdrowie po latach się bardzo pogorszyło... mam retinopatię,neuropatię, problemy ze stawami, kręgosłup w ciężkim stanie..czy z uwagi na pogorszenie stanu mogę stanąć na komisji lekarskiej w celu zmiany stopnia niepełnosprawności? Obecnie pobieram rentę socjalną czy mogę się ubiegać o zasiłek wspierający?

    Replied by: Marta On 2024-09-09 Dzień dobry,
    W przypadku pogorszenia stanu zdrowia osoba z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności może wystąpić z wnioskiem o wydanie nowego orzeczenia o wyższym stopniu niepełnosprawności. Odpowiedni wniosek wraz z dokumentacją potwierdzającą aktualną sytuację zdrowotną należy dostarczyć do powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.

  • Napisał: Andrzej On 2024-09-05
    Rating:
    5.0

    Mam choroby przewlekla niewydolnosc nerek w stopniu 4 nadcisinienie cukrzyce chora tarczyce czy mam szanse na jakikolwiek stopien niepelnosprawnosci

    Replied by: Marta On 2024-09-06 Dzień dobry,
    przy przewlekłej niewydolności nerek w stopniu 4, nadciśnieniu, cukrzycy i chorobie tarczycy istnieje szansa na uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności. Orzeczenie to zależy jednak od stopnia, w jakim choroby te wpływają na Państwa zdolność do samodzielnego funkcjonowania i pracy. Aby uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności należy zgłosić się do lokalnego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, przedstawić pełną dokumentację medyczną dotyczącą wszystkich chorób. Następnie lekarze ocenią wpływ wszystkich schorzeń na codzienne funkcjonowanie.

  • Napisał: Gorgo On 2024-09-04
    Rating:
    5.0

    Posiadam chorobę zaburzenia adaptacyjne oraz zaburzenia emocji zdiagnozowana w wieku 16 lat czy można się ubiegać o niepełnosprawność oraz rentę ?

    Replied by: Marta On 2024-09-06 Dzień dobry,
    istnieje możliwość ubiegania się o orzeczenie o niepełnosprawności oraz rentę w przypadku zaburzeń adaptacyjnych i emocjonalnych, ale każda sytuacja jest oceniana indywidualnie przez zespół ds. orzekania o niepełnosprawności.

  • Napisał: Helena On 2024-09-02
    Rating:
    5.0

    Czy do stopnia umiarkowanego 04-O 05-Rprzysługuje karta parkingowa

    Replied by: Marta On 2024-09-06 Dzień dobry,
    przy stopniu umiarkowanym nie zawsze przysługuje karta parkingowa. Aby otrzymać kartę parkingową, osoba musi mieć umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz oznaczenie wskazań specjalnych, takich jak:
    04-O – choroby narządu wzroku, lub
    05-R – upośledzenie narządu ruchu.
    Jednak aby przysługiwała karta parkingowa, muszą być spełnione dodatkowe warunki. Osoba musi mieć znacznie ograniczoną możliwość samodzielnego poruszania się. To oznacza, że nie każda osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności otrzyma kartę – decyzję podejmuje komisja, oceniając indywidualny przypadek.

    W przypadku wątpliwości, warto zasięgnąć szczegółowych informacji w lokalnym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności.

  • Napisał: Piotr On 2024-09-01
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry, chciałbym zapytać czy całkowite lub prawie całkowite zablokowanie stawu skokowego moze być podstawą do otrzymania orzeczenia o niepełnosprawności i jeżeli tak to jakiego stopnia.

    Replied by: Marta On 2024-09-03 Dzień dobry,
    całkowite lub prawie całkowite zablokowanie stawu skokowego może być podstawą do otrzymania orzeczenia o niepełnosprawności. Stopień niepełnosprawności będzie zależał od stopnia upośledzenia funkcji ruchowych oraz wpływu tej dysfunkcji na codzienne życie.

  • Napisał: Hubert On 2024-08-31
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry,

    jestem po operacji na płuco przez odmę, został usunięty kawałek płuca, przez co codziennie dokuczają mi bóle i bardzo szybko się męczę. Jest sens ubiegania się o stopień?

    Replied by: Marta On 2024-09-03 Dzień dobry,
    oczywiście mogą Państwo spróbować ubiegać się o orzeczenie o niepełnosprawności. W pierwszej kolejności sugerujemy konsultację z lekarzem prowadzącym, który pomoże Państwu przygotować dokumentację. Następnie należy złożyć wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności w odpowiednim urzędzie, zazwyczaj jest to Miejski lub Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.

  • Napisał: Bozrna On 2024-08-29
    Rating:
    5.0

    Opiekuje się mamą która ma stopień znaczny niepełnosprawności i wymaga mojej opieki. O co mogę złożyć wniosek ?

    Replied by: Marta On 2024-08-30 Dzień dobry,
    zachęcamy do zapoznania się z witryną PFRON. Są tam zawarte informacje o formach wsparcia, jakie można uzyskać przy danym stopniu niepełnosprawności: https://portal-sow.pfron.org.pl/opencms/export/sites/pfron-sow/sow/baza-wiedzy/informator/osoby-niepelnosprawne/

  • Napisał: Agnieszka On 2024-08-29
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry. Rozpoznano i mnie raka piersi DCIS. 12 września będę miała mastektomię piersi z jednoczesną rekonstrukcja i częściowo wycięte węzły wartownicze do biopsji. Moje pytanie brzmi, czy jest szansa otrzymać orzeczenie o niepełnosprawności, czy w ogóle jest sens składać taki wniosek. Pozdrawiam

    Replied by: Marta On 2024-08-29 Dzień dobry,
    istnieje taka szansa, jednak orzeczenie o niepełnosprawności zależy od kilku czynników, w tym:
    1.Stopnia zaawansowania choroby: Różne etapy raka piersi mogą wpływać na ocenę zdolności do pracy i codziennego funkcjonowania.
    2. Rodzaju leczenia: Operacje, takie jak mastektomia, oraz leczenie uzupełniające (chemioterapia, radioterapia) mogą wpływać na zdrowie pacjenta.
    3. Wpływu choroby na codzienne życie: Jeśli choroba i leczenie znacząco ograniczają Twoją zdolność do pracy lub wykonywania codziennych czynności, może to być brane pod uwagę przy przyznawaniu orzeczenia.
    Aby uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności, należy złożyć wniosek do odpowiedniego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (najczęściej w Państwa powiatowym lub miejskim ośrodku pomocy społecznej). Przed złożeniem wniosku sugerujemy omówienie sprawy z lekarzem prowadzącym.

  • Napisał: Marek On 2024-08-23
    Rating:
    5.0

    Mam orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Czy należy mi się większy limit sprzętu stomijnego?

    Replied by: Marta On 2024-08-26 Dzień dobry,
    jeśli posiadają Państwo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, to przysługuje Państwu większy limit sprzętu stomijnego. Dokładne limity są określane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a ich wysokość zależy od rodzaju stomi i innych indywidualnych potrzeb pacjenta. Warto skontaktować się bezpośrednio z NFZ lub lekarzem prowadzącym, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat przysługujących świadczeń.

  • Napisał: Marlena On 2024-08-22
    Rating:
    5.0

    Czy uraz barku 3 stopnia zalicza si3 do całkowitej niepełnosprawności

    Replied by: Marta On 2024-08-23 Dzień dobry,
    Uraz barku 3. stopnia sam w sobie nie determinuje automatycznie całkowitej niepełnosprawności. Całkowita niepełnosprawność jest zwykle oceniana na podstawie ogólnej zdolności do samodzielnej egzystencji oraz wykonywania pracy. Aby stwierdzić, czy uraz barku 3. stopnia prowadzi do całkowitej niepełnosprawności, konieczna jest ocena medyczna i orzeczenie przez odpowiednią komisję lekarską. W przypadku wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem specjalistą, który może doradzić w kwestii dalszych kroków, w tym ewentualnego złożenia wniosku o orzeczenie stopnia niepełnosprawności.

  • Napisał: Ania K On 2024-08-22
    Rating:
    5.0

    Dzień Dobry .
    Córka posiada orzeczenie o niepełnosprawności w związku ze nie ma ukończonego 16 raku życia nie ma w piśmie określonego stopnia . Zastanawiam się czy córce przysługuje ulga na PKP jako dziecko niepełnosprawne ?

    Replied by: Marta On 2024-08-23 Dzień dobry,
    niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży przysługuje ulga w wysokości 78%. Warunki są opisane pod tym linkiem: https://utk.gov.pl/pl/aktualnosci/21575,Bilet-na-pociag-z-ulga-lub-bezplatny-komu-przysluguje.html?search=68840790252

  • Napisał: Alleen On 2024-08-19
    Rating:
    5.0

    Mam umiarkowany stopień z dysfunkcją poruszania i kartę parkingowa orzecznictwo wydane na stałe pytam czy mogę poruszać się skuteremczterokolowym bili Blike po ulicy z tym orzecznictwem.ur.w 51r.

    Replied by: Marta On 2024-08-21 Dzień dobry,
    Orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz karta parkingowa nie są wystarczającymi dokumentami, aby legalnie poruszać się skuterem czterokołowym (takim jak Bili Blike) po ulicy. Aby móc poruszać się takim pojazdem po drogach publicznych, skuter musi spełniać odpowiednie przepisy i wymagania dotyczące homologacji, co jest kluczowe, by pojazd był dopuszczony do ruchu drogowego.
    Ponadto, kierowca musi posiadać prawo jazdy odpowiedniej kategorii (najczęściej AM lub B, w zależności od mocy i prędkości skutera). W celu uzyskania szczegółowych informacji sugerujemy kontakt z PFRON lub ZUS.

  • Napisał: Krzysztof On 2024-08-18
    Rating:
    5.0

    dzien dobry prosze o pomoc w wieku 14 lat stracilem oko jestem na trzeciej grupie pracuje jusz 42 lata czy przysluguje mi renta

    Replied by: Joanna On 2024-08-19 Dzień dobry Panie Krzysztofie, wszelkie informacje nt. renty znajdują się w informatorze ZUS, do pobrania ze strony: https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia - zachęcam do zapoznania się z wytycznymi.

  • Napisał: Anna On 2024-08-17
    Rating:
    5.0

    Moja mama ma pierwszą grupę inwalidzką od 1999 roku przyznaną przez ZUS ale po wyroku Sądu Okręgowego / po odwołaniu/.
    Czy zatem ma stopień znaczny czy umiarkowany ?
    Otrzymała tylko aktualne orzeczenie z ZUS iż ma przyznane świadczenie pielęgnacyjne na stałe ..i nic więcej chociaż wniskowała o kopię orzeczenia .
    Jak mam to rozumieć ?

    Replied by: Joanna On 2024-08-19 Dzień dobry Pani Anno, pierwsza grupa inwalidzka jest rozumiana jako znaczny stopień niepełnosprawności. Wszelkie informacje na temat orzekania o niepełnosprawności znajdują się na stronie: https://niepelnosprawni.gov.pl/a,13,instytucje-orzekajace-procedury-orzekania-tryb-i-zasady

  • Napisał: Paweł On 2024-08-16
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry. Moja mama ma orzeczenie od ZUS, że jest trwale niezdolna do samodzielnej egzystencji. Jest osobą przykutą do wózka inwalidzkiego. Czy istnieje praktyka wydawania orzeczenia od Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności na czas nieokreślony, kierując się wydanym orzeczeniem z ZUS? Taką informację udzielił mi kiedyś lekarz. Nie mogę jednak znaleźć jej potwierdzenia. Mama dostaje od wielu już lat orzeczenie na 2 lata. A powtarzanie procedury wnioskowania o wydanie orzeczenia jest dla niej bardzo kłopotliwe. Jej stan cały czas się pogarsza i nie rokuje na poprawę, co potwierdzają badania i zaświadczenia lekarskie. Dziękuję za pomoc.

    Replied by: Joanna On 2024-08-16 Dzień dobry Panie Pawle, stopień niepełnosprawności osoby zainteresowanej orzeka się na czas określony lub na stałe. Decyduje w tej sprawie ocena możliwości poprawy funkcjonowania osoby chorej. Więcej informacji na ten temat znajdzie Pan na stronie: https://niepelnosprawni.gov.pl/a,13,instytucje-orzekajace-procedury-orzekania-tryb-i-zasady

  • Napisał: Zdzisław On 2024-08-15
    Rating:
    5.0

    Witam . Jestem rok po operacji raka płuc ( lobektomia -usunięcie płata) oraz 8 miesięcy po chemii uzupełniającej. Wracam do pracy gdyż jest wszystko ok -( byle jak najdłużej -onkolog dopuścił). Pytam się czy jest szansa uzyskania II grupy niepełnosprawności po lobektomii pomimo podjęcia pracy. Duszności są już nieodłącznym moim skutkiem choroby. Nadmienię że po chemii wystąpił niedosłuch słuchu ( efekt to aparaty słuchowe obu uszu oczywiście dotacja była z PREFON przy 3 grupie schorzenia ruchowego jaki mam od 2005 r)

    Replied by: Joanna On 2024-08-16 Dzień dobry Panie Zdzisławie, decyzja o przyznaniu II grupy niepełnosprawności (umiarkowanego stopnia) zależy od oceny komisji orzekającej o niepełnosprawności, która uwzględnia ogólny stan zdrowia, zdolność do samodzielnego funkcjonowania oraz stopień ograniczeń spowodowanych chorobą. W Pana przypadku kluczowe znaczenie będą miały duszności jako skutek operacji raka płuc, a także niedosłuch, który pojawił się po chemioterapii. Podjęcie pracy nie wyklucza możliwości uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności, jednak istotne będzie udokumentowanie, w jaki sposób te dolegliwości wpływają na Pana życie codzienne oraz zdolność do wykonywania pracy. Zachęcam do konsultacji z lekarzem prowadzącym, który może przygotować odpowiednią dokumentację medyczną potwierdzającą stan Pana zdrowia oraz stopień ograniczeń. Następnie należy złożyć wniosek do Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, który przeprowadzi ocenę i podejmie decyzję.

  • Napisał: Katarzyna On 2024-08-14
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry piszę w sprawie mojej mamy ,która jest na emeryturze ma orzeczenie o niepełnosprawności wydane z 2015 r w stopniu umiarkowanym .W tej chwili jest po zabiegu ortopedycznym w (czerwcu 2024 ,złamanie przezskrętarżowym uda lewej nogi) , oprócz tego ma cukrzycę 2 typu i jest po udarze mózgu w 2012 r. . Jak mogę pomóc mamie dojść do sprawności z przed złamania i jakie korzyści wynikają z tego orzeczenia.

    Replied by: Joanna On 2024-08-16 Dzień dobry Pani Katarzyno, aby pomóc mamie dojść do sprawności po złamaniu uda, warto rozważyć następujące kroki:
    1. Rehabilitacja: Proszę skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który oceni stan zdrowia mamy i zaleci odpowiednią rehabilitację. Fizjoterapia po zabiegach ortopedycznych jest kluczowa w odzyskiwaniu pełnej sprawności.
    2. Kontrola cukrzycy: Regularne monitorowanie poziomu cukru we krwi i przestrzeganie zaleceń dotyczących diety oraz leków jest ważne, ponieważ cukrzyca może wpływać na gojenie się kości.
    3. Opieka po udarze: Choć udar miał miejsce w 2012 roku, warto upewnić się, że wszystkie zalecenia dotyczące opieki po udarze są nadal przestrzegane, aby uniknąć komplikacji podczas rehabilitacji po złamaniu.
    4. Wsparcie psychiczne: Należy zapewnić mamie wsparcie emocjonalne, ponieważ powrót do zdrowia po złamaniu i udarze może być wyzwaniem. Proszę rozważyć konsultację z psychologiem, jeśli zajdzie taka potrzeba.

    Korzyści wynikające z posiadania orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym mogą obejmować:
    1. Udogodnienia w pracy: Jeśli mama nadal pracuje, orzeczenie może uprawniać do różnych ułatwień w miejscu pracy.
    2. Ulgi finansowe: Mama może być uprawniona do różnych ulg podatkowych lub zniżek na przejazdy komunikacją miejską.
    3. Dofinansowanie rehabilitacji: Wiele programów wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami oferuje dofinansowanie do zabiegów rehabilitacyjnych czy zakupu sprzętu ortopedycznego - zachęcam do zapoznania się z możliwościami ze strony PFRON.

    W celu uzyskania dokładnych informacji na temat przysługujących ulg i świadczeń warto skontaktować się z lokalnym PCRP (lub MOPS/MOPR), a także organizacjami wspierającymi osoby z niepełnosprawnościami (PFRON).

  • Napisał: Katarzyna On 2024-08-14
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry.Mam 46 lat,od ok.13 mam problemy z kręgosłupem(przepikliny na kilku poziomach,torbiel w kanale kręgowym,mnóstwo osteofitów i jeszcze kilka innych ,nieprawidłowości),do tego obustronny ZCN,jestem po pierwszym zabiegu uwolnienia kanału,choruję też na pooperacyjną niedoczynność tarczycy oraz nerwicę lękową.Oczywiście wszystko jest poparte farmakologia i rehabilitacją.Czy ma szansę na jakąkolwiek rentę lub jakieś orzeczenie?naprawdę jest mi cięzko,a nie wiem co mogłabym dla siebie zrobić.

    Replied by: Joanna On 2024-08-16 Dzień dobry Pani Katarzyno, otrzymanie renty lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności zależy od oceny całkowitego wpływu wszystkich schorzeń na zdolność do pracy oraz codzienne funkcjonowanie. W Pani przypadku warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym na temat możliwości uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności lub renty. Lekarz może pomóc w ocenie stanu zdrowia oraz doradzić w sprawie dokumentacji medycznej niezbędnej do złożenia wniosku. Posiadając wszelkie możliwe dokumenty potwierdzające Pani schorzenia wniosek o orzeczenie o niepełnosprawności należy złożyć do Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Wniosek o rentę należy złożyć w ZUS i tutaj również przedstawić niezbędną dokumentację. Po złożeniu wniosku do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności zostanie Pani zaproszona na komisję lekarską, która oceni stan zdrowia i jego wpływ na zdolność do pracy oraz funkcjonowanie. Na tej podstawie zostanie wydane orzeczenie. W przypadku niekorzystnej decyzji ma Pani prawo do odwołania do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Warto wtedy skonsultować się z prawnikiem lub organizacją pozarządową zajmującą się pomocą osobom z niepełnosprawnościami. Jeżeli wskazane wyżej instytucje przychylą się do Pani wniosków, będzie Pani mogła skorzystać z różnego rodzaju uprawnień - więcej na ten temat może Pani doczytać np. na stronie rządowej: https://niepelnosprawni.gov.pl/strona-glowna

  • Napisał: Gosia On 2024-08-14
    Rating:
    5.0

    Czy przebyty pooperacyjny nowotwór złośliwy szyjki macicy, podlega ubieganie się o umiarkowany stopień niepełnosprawności? Jestem emerytką.

    Replied by: Joanna On 2024-08-16 Dzień dobry Pani Gosiu, tak, przebyty pooperacyjny nowotwór złośliwy szyjki macicy może być podstawą do ubiegania się o stopień niepełnosprawności. W przypadku składania wniosku o orzeczenie o niepełnosprawności, komisja lekarska ocenia wpływ choroby na codzienne funkcjonowanie oraz zdolność do pracy. Ważne jest posiadanie pełnej dokumentacji medycznej, która potwierdza przebycie choroby, jej leczenie oraz obecny stan zdrowia.

  • Napisał: Daniel On 2024-08-13
    Rating:
    5.0

    Moja Mama otrzymała na początku sierpnia stopień znaczny, staram się o otrzymanie dodatku pielęgnacyjnego oraz świadczenie uzupełniające. Czy jeszcze mogę cokolwiek zrobić, aby uzyskać opiekę pielęgniarską (oprócz pielęgniarki środowiskowej) lub otrzymać jeszcze jakieś dofinansowania, aby móc opłacić mamie rehabilitantów domowych?

    Replied by: Joanna On 2024-08-16 Dzień dobry Panie Danielu, zachęcam do zapoznania się z wytycznymi dotyczącymi uzyskania pielęgniarskiej opieki domowej długoterminowej: https://pacjent.gov.pl/artykul/pielegniarska-domowa-opieka-dlugoterminowa
    Ponadto, zachęcam do zapoznania się z możliwościami pomocy ze strony PFRON (https://www.pfron.org.pl/). Ze strony ZUS można pobrać darmowy informator dla osób z niepełnosprawnością (https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia). W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z placówkami realizującymi świadczenia. Więcej informacji uzyska Pan także na stronie https://niepelnosprawni.gov.pl/strona-glowna

  • Napisał: Mariusz On 2024-08-10
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry Mam rentę i chciałbym się dowiedzieć jaki to jest stopień grupy jak mam napisane trwałe całkowicie niezdolny do pracy ?

    Replied by: Joanna On 2024-08-12 Dzień dobry Panie Mariuszu, orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy traktowane jest na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Wyrok sądu o przyznaniu renty oraz decyzja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przyznaniu renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy jest podstawą do traktowania osoby jako osoby niepełnosprawnej. Więcej informacji na ten temat znajdzie Pan na stronie: https://niepelnosprawni.gov.pl/p,103,orzekanie-o-niepelnosprawnosci

  • Napisał: Agata On 2024-08-08
    Rating:
    5.0

    Witam. Leczę się na kręgosłup od 2011 roku. W 2016 otrzymałam stopień umiarkowany ze względu na pogorszenie stanu zdrowia. Zostałam skierowana do Sanatorium i cyklicznie odbywam fizjoterapię jak i kontrolne badania MR. Mam kilka przepuklin kręgosłupa ze zwężeniem kanałów i uciskiem na korzenie nerwów rdzeniowych, co powoduje ból o różnym nasileniu, co bardzo ogranicza mi codzienne funkcjonowanie. Z wiekiem doszły mi choroby współistniejące - cukrzyca typ 2, astma oskrzelowa i alergia na środki chemiczne. Zażywam dużo leków na każdą dolegliwość w tym na stałe sterydy ( wziewy) kilka dni temu miałam komisję i otrzymałam otrzymałam stopień lekki. Czy to możliwe p tylu latach i znacznym pogorszeniu stanu zdrowia? Oczywiście odwołałam się od tego orzeczenia, ale czuję się strasznie, gdyż zostałam uzdrowiona tylko na papierze. Pozdrawiam

    Replied by: Joanna On 2024-08-09 Dzień dobry Pani Agato, bardzo nam przykro z powodu zaistniałej sytuacji. Nie rozumiemy, w jaki sposób komisja umotywowała tę decyzję. Mamy nadzieję na pozytywne rozpatrzenie Pani odwołania.

  • Napisał: Halina On 2024-08-04
    Rating:
    5.0

    Czy przy zdiagnozowany schizofrenii oraz zaburzenia że spektrum autyzmu należy się renta dla córki, ma obecnie 19 lat

    Replied by: Joanna On 2024-08-05 Dzień dobry, schizofrenia jest podstawą do ubiegania się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, tzw. rentę inwalidzką. W przypadku autyzmu decyzja o przyznaniu renty na stałe zależy od indywidualnej oceny stopnia niepełnosprawności danej osoby. Diagnoza jest tutaj kluczowym elementem. Osoba z autyzmem może ubiegać się o rentę na stałe, jeśli jej stan zdrowia znacząco wpływa na zdolność do samodzielnej egzystencji.

  • Napisał: Grzegorz On 2024-08-01
    Rating:
    5.0

    dzień dobry moja mama ma stopień znaczny stopień i orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane przez zus starała się o świadczenie wspierające dostała 35 punktów czyli po za skalą odwoła się i teraz czy jak przyjdzie znowu decyzja która odmawia mamie świadczenia wspierającego można się odwołać do sądu

    Replied by: Joanna On 2024-08-05 Dzień dobry Panie Grzegorzu, "w przypadku niesatysfakcjonującej decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, osoba niepełnosprawna lub jej opiekun prawny ma prawo złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, co umożliwi procesową weryfikację zasadności rozstrzygnięć organu orzekającego. Od decyzji wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności ustalającej poziom potrzeby wsparcia będzie przysługiwać odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych." (cyt. ze strony https://swiadczenie-wspierajace.pl/)

  • Napisał: Aga123 On 2024-07-29
    Rating:
    5.0

    Maz ma zespol uschera, nie slyszy nic i ma pole widzenia 10 %.wlasnie otrzymal lekki stopien niepeln.napisali,ze aparat sluchowy i okulary moga skorygowac te wady.PARANOJA

  • Napisał: Ania On 2024-07-24
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry.
    Choruję na łuszczycowe zapalenie stawów (stwierdzone przez lekarza). Znacznie utrudnione funkcjonowanie mam wtedy gdy następują nawroty choroby. Jak może to zostać zakwalifikowane tj. do jakiego stopnia niepełnosprawności?

    Replied by: Joanna On 2024-07-25 Dzień dobry Pani Aniu, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Komisja orzekająca wydaje decyzję o przyznaniu stopnia niepełnosprawności na podstawie dokumentacji medycznej i stanu zdrowia pacjenta. Prawdopodobnie otrzyma Pani lekki stopień niepełnosprawności, ale nie ma co do tego 100% przesłanek.

  • Napisał: Hubert On 2024-07-24
    Rating:
    5.0

    Informuje że kod niepełnosprawności 07-S (choroby układu oddechowego i krążenia) również uprawnia do otrzymania karty parkingowej. Sam taką posiadam. (obowiązuje od 1 kwietnia 2020 r.) Nie ma tej informacji w tekście na stronie rządowej.

    Replied by: Joanna On 2024-07-26 Dzień dobry Panie Hubercie, dziękujemy za zwrócenie uwagi na niniejszą kwestię. Mamy nadzieję, że informacje na stronie rządowej zostaną niebawem zaktualizowane.

  • Napisał: Wiesława On 2024-07-21
    Rating:
    5.0

    Witam ponownie,,, dołączam drugie pytanie,,,karta parkingowa też mi się nie przysługuje? jestem po amputacji piersi,mam szeroki zakres operacyjny,,,trudno mi jest nosić zakupy,,np..

    Replied by: Joanna On 2024-07-23 Pani Wiesławo, karta parkingowa przysługuje każdemu, kto ma stwierdzone znaczne ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się oraz wskazanie w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności do wydania karty parkingowej. Ponadto, w przypadku niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym należy posiadać w orzeczeniu jeden z poniższych symboli niepełnosprawności:
    - 04-O (choroby narządu wzroku),
    - 05-R (upośledzenie narządu ruchu)
    - 10-N (choroba neurologiczna).
    Wszelkie informacje na temat karty parkingowej znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-karte-parkingowa

  • Napisał: Wiesława On 2024-07-21
    Rating:
    5.0

    Posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności i nie dostaję zasiłku pielęgnacyjnego.. gdzie trzeba to zgłosić

    Replied by: Joanna On 2024-07-23 Dzień dobry Pani Wiesławo, aby uzyskać zasiłek pielęgnacyjny, należy złożyć wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego. Składa się go w urzędzie gminy lub miasta w miejscu zamieszkania lub w ośrodku pomocy społecznej czy innej jednostce, która zajmuje się realizacją świadczeń rodzinnych. Wniosek to wypełniony formularz dostępny w urzędzie gminy lub miasta lub właściwym ośrodku. Do formularza należy dołączyć orzeczenie stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem daty jej powstania. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości proszę skontaktować się z urzędem, w którym składany będzie wniosek.

  • Napisał: Joanna On 2024-07-17
    Rating:
    5.0

    Witam mąż otrzymał orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym jakie świadczenia finansowe mu przysługują?

    Replied by: Joanna On 2024-07-18 Dzień dobry Pani Joanno, zachęcamy do zapoznania się z możliwościami pomocy ze strony PFRON (https://www.pfron.org.pl/). Ponadto, ze strony ZUS można pobrać darmowy informator dla osób z niepełnosprawnością (https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia). W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z placówkami realizującymi świadczenia. Więcej informacji uzyska Pani także na stronie https://niepelnosprawni.gov.pl/strona-glowna

  • Napisał: Katarzyna On 2024-07-17
    Rating:
    5.0

    Witam mam pytanie straciłam w wypadku palec wskazujący prawej ręki jestem osobom praworeczna czy mogę się starać o umiarkowany stopień niepełnosprawności?

    Replied by: Joanna On 2024-07-18 Dzień dobry Pani Katarzyno, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Komisja orzekająca wydaje decyzję o przyznaniu stopnia niepełnosprawności na podstawie dokumentacji medycznej i stanu zdrowia pacjenta. Amputacja palca, której wynikiem jest utrata sprawności i samodzielne życie, może kwalifikować do przyznania stopnia niepełnosprawności.

  • Napisał: Ania On 2024-07-11
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry! Choruje od dziecka. Mam przyznaną rentę socjalną już na stałe ale nie ma na decyzji wzmianki o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Posiadam również stopień znaczny na stałe przyznany przez Powiatowy Zespół Do Orzekania O Niepełnosprawności. Czy z takimi dokumentami otrzymam dodatek do renty wyrównujący do poziomu najniższej krajowej?

    Replied by: Joanna On 2024-07-12 Dzień dobry, według naszych informacji dodatek do renty socjalnej będzie mogła otrzymać jedynie osoba pobierająca rentę socjalną całkowicie niezdolna do pracy i samodzielnej egzystencji.

  • Napisał: Justyna On 2024-07-10
    Rating:
    5.0

    Moja mama stanęła prze komisją kilka dni temu. Ma od 15 lat orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności na stałe. Chcieliśmy podwyższyć grupę na stopień znaczny, gdyż ma zdiagnozowanego czerniaka, nawykowe wypadanie barku i coraz bardziej postępującą chorobę stawów, które uniemożliwia jej poruszanie się. Nie jest w stanie przejść nawet samodzielnie do pobliskiego sklepu. Komisja nie podwyższyła jej grupy. Czy takie orzeczenie jest zasadne?

    Replied by: Joanna On 2024-07-11 Dzień dobry Pani Justyno, komisja orzekająca wydaje decyzję o przyznaniu stopnia niepełnosprawności na podstawie dokumentacji medycznej i stanu zdrowia pacjenta. Najwyraźniej w tej sytuacji nie zaistniała podstawa do wydania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności. Jeżeli cokolwiek budzi Państwa wątpliwości, zalecam konsultację z prawnikiem.

  • Napisał: Ewa On 2024-07-10
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry jestem po endoprotezie biodra i dostałam stopień lekki czy mogę się odwołać i liczyć na umiarkowany czy nie kwalifikuje się

    Replied by: Joanna On 2024-07-10 Pani Ewo, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Stopień niepełnosprawności przy endoprotezie biodra zależy od oceny lekarza orzekającego, podejmującego decyzję na podstawie dostarczonych dokumentów medycznych oraz aktualnego stanu zdrowia pacjenta. Każda diagnoza stawiana jest indywidualnie.

  • Napisał: Eva On 2024-07-10
    Rating:
    5.0

    Otrzymanie stopnia lekkiego co może zadecydować o zmianie na stopień umiarkowany zależy mi na zmianie

    Replied by: Joanna On 2024-07-10 Dzień dobry, jeżeli stan Pani zdrowia uległ pogorszeniu od momentu wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, komisja orzekająca może wziąć pod uwagę przedłożoną przez Panią dokumentację medyczną i na tej podstawie wydać decyzję o przyznaniu wyższego stopnia niepełnosprawności. Proszę jednak pamiętać, że wniosek może się także spotkać z odmową, ponieważ Pani schorzenia, według komisji, nie muszą kwalifikować do otrzymania nowego orzeczenia.

  • Napisał: Celina On 2024-07-09
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Czy prawdą jest, że ludzie ci mają prawo przekraczać jezdnię również poza pasami, jak też na skrzyżowaniach.Dziękuję za wyjaśnienie

    Replied by: Joanna On 2024-07-10 Dzień dobry Pani Celino, z naszej wiedzy wynika, że osoba z niepełnosprawnością poruszająca się na wózku inwalidzkim traktowana jest jako pieszy (art. 2 pkt 18 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym). W związku z powyższym obowiązują ją takie same zasady uczestnictwa w ruchu drogowym, jak osoby poruszające się pieszo. Osoby z niepełnosprawnością na wózku inwalidzkim powinny korzystać z chodnika lub pasa ruchu w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu.

  • Napisał: Kasia On 2024-07-08
    Rating:
    5.0

    Piszecie o świadczeniach w takim razie moje pytanie brzmi czy opiekun osoby mającej 16 lat i która ma znaczny stopień niepełnosprawności otrzyma swiadczenie pielegnacyjne niezależnie od pkt 7 i 8 w ustawie pisze ze trzeba mieć znaczny stopień albo orzeczenie z pkt 7 i 8 i trochę się pogubiłam ?

    Replied by: Joanna On 2024-07-10 Dzień dobry Pani Kasiu, zgodnie z informacjami zawartymi na stronie rządowej (https://www.gov.pl/web/rodzina/swiadczenie-pielegnacyjne-od-1-stycznia-2024-r--nowe-zasady), aby otrzymać świadczenie pielęgnacyjne wymagane jest, aby osoba wymagająca opieki legitymowała się ważnym orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji (takie orzeczenie zawiera informację w punktach 7 i 8 o treści: „wymaga”) albo orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Można przez to rozumieć, że osoba niepełnoletnia musi posiadać w orzeczeniu u niepełnosprawności wskazanie w punktach 7 i 8 określone jako "wymaga".

  • Napisał: Katarzyna On 2024-07-05
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry, w artykule jest napisane, że jako niepełnosprawna osoba mam zniżki na PKP I PKS. Niestety PKP nie daje zniżek, tylko dla osób niepełnosprawnych z wadami wzroku/ślepych. Pozdrawiam

    Replied by: Joanna On 2024-07-05 Pani Katarzyno, o zniżkach dla osób niepełnosprawnych w danym środku transportu decyduje konkretny przewoźnik. Regulamin każdego z przewoźników może się od siebie różnić. Niestety, nie każda osoba z niepełnosprawnością może liczyć na ulgi komunikacyjne.

  • Napisał: Natalia On 2024-07-03
    Rating:
    5.0

    Mam pytanie jak mogę sprawdzić jaka mam chorobę jesli mam orzeczenie w stopniu umiarkowanym

    Replied by: Joanna On 2024-07-03 Dzień dobry, chorobę rozpoznaje lekarz i na tej podstawie stawia diagnozę. Określenie choroby powinna Pani zatem otrzymać od lekarza, który Panią diagnozował, np. na wypisie ze szpitala. Na podstawie stanu Pani zdrowia w oparciu o dokumentację medyczną przyznano Pani stopień niepełnosprawności.

  • Napisał: Magda On 2024-07-03
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry, mąż jest emerytem wojskowym ze względu na chorobę, która ujawniła się 2 lata temu i teraz stan się pogorszył, stanął przed Wojskową Komisją Lekarską i otrzymał orzeczenie o I stopnia i niezdolność do samodzielnej egzystestencji. Dziś chcieliśmy uzyskać legitymację oraz złożyć wniosek o kartę parkingową niestety dowidzieliśmy się ze mąż musi stanąć ponownie przed komisją lekarską, czyli zebrać dokumenty, złożyć wniosek ... czy to jest zasadne? czy na podstawie orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej nic nie można załatwić w urzędzie? Jaki ma sense męczenie osoby niepełnosprawnej i dlaczego decyzja wojskowego lekarza jest nie waż na dla urzędnika?

    Replied by: Joanna On 2024-07-03 Dzień dobry Pani Magdo, w orzeczeniu o niepełnosprawności musi znaleźć się wskazanie do wydania karty parkingowej. W przeciwnym razie otrzymanie jej nie będzie możliwe. Wszelkie informacje na temat karty parkingowej dla niepełnosprawnych znajdują się np. na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-karte-parkingowa

  • Napisał: Karolina On 2024-06-26
    Rating:
    5.0

    Witam. Mój partner był na komisji z Zusu i dostał znaczny stopień niepełnosprawności. Ale nie dostał że jest nie zdolny do samodzielnej egzystencji. Czy w tym przypadku możemy starać się o dodatek pielęgnacyjny w kwocie 500 zł czy musimy odwoływać się aby uzyskać ta druga decyzję?

    Replied by: Joanna On 2024-06-27 Dzień dobry Pani Karolino, nie wiem, czy dobrze sformułowała Pani pytanie. Wysokość dodatku pielęgnacyjnego od 1 marca 2024 roku wynosi 330,07 zł. Dodatek ten jest corocznie waloryzowany i ulega podwyższeniu wraz z waloryzacją świadczeń emerytalnych. Być może chodziło Pani o świadczenie uzupełniające 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Wszelkie informacje na temat tego świadczenia znajdują się na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/rodzina/500-swiadczenie-uzupelniajace-dla-osob-niezdolnych-do-samodzielnej-egzystencji

  • Napisał: Joanna On 2024-06-23
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry, moja córka ma orzeczenie od 16 r.ż., stopień umiarkowany. Nie dali jej karty parkingowej twierdząc, że to tylko znaczny stoień może dostać. W tym roku zdiagnozowano u niej SM i nie dali znacznego stopnia bo to choroba neurologiczna. Nie distaje też kwot o których tu mowa (1300zł) Jak to można zalatwić? Jest po wielu operacjach, jamistość rdzenia, SM, i wiele innych

    Replied by: Joanna On 2024-06-28 Dzień dobry, karta parkingowa może przysługiwać osobom z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności tylko w kilku przypadkach. Co do zasady karta parkingowa przysługuje każdemu, kto ma stwierdzone znaczne ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, a także wskazanie w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności do ulg i uprawnień do wydania karty parkingowej. Ponadto orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności musi mieć jeden z symboli, który oznacza przyczynę niepełnosprawności: 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu), 10-N (choroba neurologiczna). Jeżeli orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane przez powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności nie spełnia oczekiwań wnioskodawcy – powinien on w ciągu 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia o stopniu niepełnosprawności złożyć odwołanie do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności za pośrednictwem powiatowego zespołu, który wydał orzeczenie. Więcej na ten temat przeczytają Państwo na stronie: https://niepelnosprawni.gov.pl/a,13,instytucje-orzekajace-procedury-orzekania-tryb-i-zasady

  • Napisał: Wiola On 2024-06-13
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry pierwszy raz złożyłam papiery o ustalenia stopnia niepełnosprawnosci dołączyłam dokumentację, dziś byłam na komisji że stanu zdrowia bo jestem po operacji kręgosłupa szyjnego i od wielu lat mam problemy z tym i dziś bylam na komisji lekarz zajrzał w papiery te co miał i ani słowem się nie odezwał dlaczego tu jestem jak się czuje nie zbadał mnie ? I tu moje pytanie czy jest szansa żeby dostać stopień jakiś czy nie z góry dziękuję za odpowiedź

    Replied by: Joanna On 2024-06-14 Dzień dobry, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności może zostać wydane jedynie na podstawie dokumentacji medycznej dostarczonej przez pacjenta, bez przeprowadzenia badania podczas posiedzenia składu orzekającego. Komisja orzekająca może uznać dokumentację medyczną za wystarczającą podstawę do wydania orzeczenia. Trudno zatem jednoznacznie odpowiedzieć na postawione przez Panią pytanie, czy jest szansa na otrzymanie stopnia niepełnosprawności. Decyzję w tej sprawie podejmuje komisja orzekająca.

  • Napisał: Dorota On 2024-06-10
    Rating:
    5.0

    Czy to prawda że dla osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności lekarz rodzinny może wypisać receptę na dowolną ilość pieluch, a nie tylko 10 jak w innych przypadkach?

    Replied by: Joanna On 2024-06-10 Dzień dobry Pani Doroto, tak - osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności posiadają dodatkowe uprawnienia w zakresie liczby wyrobów chłonnych wydawanych na zlecenie. W takiej sytuacji lekarz może wypisać zlecenie na większą liczbę wyrobów chłonnych miesięcznie niż 90 szt. (jak w przypadku pacjentów bez dodatkowych uprawnień).

  • Napisał: Grazyna On 2024-06-09
    Rating:
    5.0

    U mojej mamy wykryto tetniaka aorty .lekarze odradzają operację. Mama ma 82 lata czy przysługuje mi się opiekuncze nad nia

    Replied by: Joanna On 2024-06-10 Dzień dobry, uprzejmie nadmieniamy, że istnieją różne formy wsparcia finansowego:
    - zasiłek pielęgnacyjny (https://www.gov.pl/web/rodzina/zasilek-pielegnacyjny)
    - świadczenie pielęgnacyjne (https://www.gov.pl/web/rodzina/wiadczenie-pielegnacyjne)
    - zasiłek opiekuńczy (https://www.gov.pl/web/rodzina/zasilek-opiekunczy)
    Więcej na ich temat można przeczytać na wskazanych powyżej w linkach stronach rządowych.

  • Napisał: Iwona On 2024-06-06
    Rating:
    5.0

    witam jak moge zmienic stopien niepelnosprawnosci z umiarkowanego na znaczny ?

    Replied by: Joanna On 2024-06-06 Dzień dobry Pani Iwono, jeżeli stan zdrowia uległ pogorszeniu może Pani wystąpić z wnioskiem do miejskiego/powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności o wydanie ponownego orzeczenia uwzględniającego zmianę stanu zdrowia. Do wniosku należy dołączyć dokumentację medyczną potwierdzającą pogorszenie stanu zdrowia. Proszę pamiętać, że komisja może jednak odmówić zmiany stopnia niepełnosprawności na wyższy.

  • Napisał: Marina On 2024-06-05
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry, moja mama jest całkowicie głucha. Ma 87 lat, choruje na miażdżycę, zaniki pamięci, ma zawroty głowy. Stałej opieki nie potrzebuje, ale potrzebuje dużo pomocy w czynnościach na codzień. Komisja orzekła, że ma lekki stopień niepełnosprawności. Jak taka decyzja się ma do całkowitej utraty słuchu? Czy przy odwołaniu mamy szansę na grupę średnią?
    Dziękuję i pozdrawiam

    Replied by: Joanna On 2024-06-06 Dzień dobry, osobom z uszkodzeniem słuchu zazwyczaj przyznaje się lekki stopień niepełnosprawności. Jeśli chory posiada dokumentację medyczną wskazującą na znacznie większe problemy zdrowotne, wysokość grupy może ulec zwiększeniu i niedosłuch wchodzi wtedy w jedną ze składowych orzecznictwa. Mogą się Państwo odwołać od wydanego stopnia niepełnosprawności - być może komisja ponownie rozpatrzy Państwa wniosek.

  • Napisał: Zofia On 2024-06-02
    Rating:
    5.0

    Miałam 15 lat stopień lekki niepełnosprawności czy należy mi się dodatek do emerytury?

    Replied by: Joanna On 2024-06-04 Dzień dobry Pani Zofio, istnieje wiele rodzajów świadczeń dla osób niepełnosprawnych. Osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności mogą liczyć na dofinansowanie PFRON m.in. sprzętu rehabilitacyjnego, turnusu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych i innych - warto zapoznać się z możliwościami wsparcia (link: https://portal-sow.pfron.org.pl/opencms/export/sites/pfron-sow/sow/baza-wiedzy/informator/osoby-niepelnosprawne/). Do dyspozycji osób niepełnosprawnych pozostaje infolinia PFRON, można o nie zapytać także w miejscowym PCPR, MOPS lub MOPR. Być może będzie Pani mogła skorzystać także z tzw. świadczenia wspierającego ZUS, wszelkie informacje na ten temat powinna Pani uzyskać na stronie ZUS lub w placówce.

  • Napisał: Beata On 2024-05-27
    Rating:
    5.0

    Witam. Co oznaczają zniżki w PKP i PKS. Ile to procent, jeśli mówimy o umiarkowanym stopniu. Niestety nikt do tej pory nie potrafi mi odpowiedzieć. Bardzo dziękuję.

    Replied by: Joanna On 2024-05-27 Dzień dobry Pani Beato, każdy przewoźnik posiada indywidualny regulamin zniżek dla osób z niepełnosprawnością. Ponadto, w każdym mieście mogą obowiązywać inne ulgi na przejazdy dla osób niepełnosprawnych - są one ustalane poprzez uchwały władz danej gminy. Jeżeli interesuje Panią zniżka na przejazdy, należy zapoznać się z regulaminami każdego przewoźnika.

  • Napisał: Grażyna On 2024-05-26
    Rating:
    5.0

    Mam stopień znaczy czy mogę korzystać z sanatorium szybciej niż po 18 miesiącach od powrotu

    Replied by: Joanna On 2024-05-27 Dzień dobry Pani Grażyno, z dofinansowania PFRON do turnusu rehabilitacyjnego można skorzystać tylko raz w roku kalendarzowym. Za datę uczestnictwa w turnusie uznaje się datę rozpoczęcia turnusu. Jeżeli ma Pani dodatkowe pytania, zachęcamy do konsultacji z infolinią PFRON lub miejscową jednostką PCPR.

  • Napisał: Opiekun On 2024-05-26
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry
    W artykule jest napisane,że znaczny stopień niepełnosprawności jest traktowany na równi z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. A ja wyczytałem z innego źródła,że oba pojęcia nie są tożsame i posiadanie jednego np.znacznego stopnia nie uprawnia do ulg ,świadczeń i przywilejów jakie daję niezdolność do samodzielnej egzystencji.Jak to w końcu jest ? Czy warto zdobyć dokument o niezdolności do samodzielnej egzystencji, jeśli posiada się znaczny stopień ,aby w przyszłości jakieś świadczenia nie przeleciały obok nosa?

    Replied by: Joanna On 2024-05-27 Dzień dobry, orzeczenie stwierdzające znaczny stopień niepełnosprawności nie jest równoznaczne z orzeczeniem lekarza orzecznika organu rentowego o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji. Natomiast Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS-u o niezdolności do samodzielnej egzystencji jest traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Wszelkie dodatkowe pytania prosimy kierować do PFRON lub ZUS.

  • Napisał: Marzena On 2024-05-26
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry. Pracuję w markecie jako osoba niepełnosprawna z stopniem lekkim. Kierowniczka mi nie pozwoliła iść do lekarza bo nie ma obstawy a ja miałam wizytę do lekarza specjalisty na zastrzyk w staw i nie dała mi urlopu na dzień wizyty u lekarza . Proszę o poradę jakie mam przywileje w pracy mam symbol S7 niepełnosprawności .

    Replied by: Joanna On 2024-05-28 Pani Marzeno, zgodnie z Kodeksem Pracy osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje zwolnienie od pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy. Nieobecność w takim przypadku może trwać cały dzień bądź kilka godzin, a pracodawca nie może wymagać, aby pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego. Przepisy nie określają jednak szczegółowych zasad udzielania przez pracodawcę zwolnienia od pracy w celu wykonania zabiegów leczniczych lub usprawniających. Określenie tych zasad należy więc do pracodawcy. Zwolnienie może być udzielone np. na podstawie skierowania lekarza na zabiegi. Co ważne, pracodawca ma prawo żądać udokumentowania takiego wyjścia, a wynagrodzenie za czas zwolnień od pracy oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy. Więcej na ten temat znajdzie Pani na stronie: https://niepelnosprawni.gov.pl/a,5,prawo-do-korzystania-ze-zwolnien-od-pracy-pjm

  • Napisał: Jolanta On 2024-05-25
    Rating:
    5.0

    Moja 90 -letnia mama ma przyznany znaczny stopień niepełnosprawności. Ja jestem już na emeryturze. Jakie dokumenty mam załatwić, żebym mogła odbierać przesyłki, uzyskiwać informacje n/t zdrowia, załatwiać wizyty w urzędach bez udziału mamy.
    Jakie formy dofinansowania mogą przysługiwać jej do pobieranej emerytury / renty rodzinnej/

    Replied by: Joanna On 2024-05-28 Dzień dobry Pani Jolanto, zgodnie z naszą wiedzą do załatwiania urzędowych spraw w imieniu seniora wystarczy okazać pełnomocnictwo, czyli dokument napisany odręcznie lub na druku otrzymanym w urzędzie. Taki dokument musi zawierać podpis seniora, dane osoby ustanowionej pełnomocnikiem oraz zakres pełnomocnictwa. Odpowiadając na drugie z pytań - zachęcamy do zapoznania się z możliwościami pomocy ze strony PFRON (https://www.pfron.org.pl/). Ponadto, ze strony ZUS można pobrać darmowy informator dla osób z niepełnosprawnością (https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia). W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z placówkami realizującymi świadczenia. Więcej informacji uzyska Pani także na stronie https://niepelnosprawni.gov.pl/strona-glowna

  • Napisał: Dorota On 2024-05-19
    Rating:
    5.0

    Mam stopień umiarkowany na niedosłuch obustronny na jedno ucho gorzej słyszę czy mogę starać się o świadczenie wspierające ?

    Replied by: Joanna On 2024-05-20 Dzień dobry Pani Doroto, wszelkiego rodzaju informacje dotyczące świadczenia wspierającego znajdują się m.in. na stronie ZUS, zachęcamy do zapoznania się z wytycznymi: https://www.zus.pl/-/%C5%9Awiadczenie-wspieraj%C4%85ce-6

  • Napisał: Anna On 2024-05-09
    Rating:
    5.0

    Przyznano mi stopień niepełnosprawności znaczny,jednak stan mojego zdrowia poprawia się i chce wrócić do pracy ,czy lekarz medycyny pracy może odmówić mi podbicia zdolności do pracy

    Replied by: Joanna On 2024-05-10 Pani Anno, osoby osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności mogą podejmować zatrudnienie u pracodawcy, który zapewnia warunki pracy chronionej (jest zakładem pracy chronionej) lub jeżeli pracodawca niebędący zakładem pracy chronionej przystosuje miejsce pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej bądź zatrudni w formie telepracy. Niezależnie od orzeczonego stopnia niepełnosprawności warunkiem podstawowym do wykonywania pracy zarobkowej jest orzeczenie lekarza medycyny pracy o zdolności do pracy na danym stanowisku. Proszę jednocześnie pamiętać, że osoby z niepełnosprawnością, wykonujące pracę zawodową, przysługują dodatkowe ulgi. Więcej na ten temat znajdzie Pani np. w informatorze ZUS: (https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia).

  • Napisał: Marek On 2024-05-09
    Rating:
    5.0

    czy umiarkowany stopień uprawnia do zasiłku pielęgnacyjnego, aktualnie mam 2 st. od 15.04.2024 wiek 61 lat

    Replied by: Joanna On 2024-05-09 Panie Marku, zasiłek pielęgnacyjny przysługuje m.in. osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia. Zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi możliwościami wsparcia dla osób niepełnosprawnych, np. z ramienia PFRON. Ponadto, ze strony ZUS można pobrać darmowy informator dla osób z niepełnosprawnością (https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia). W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z placówkami realizującymi świadczenia. Więcej informacji uzyska Pan także na stronie https://niepelnosprawni.gov.pl/strona-glowna

  • Napisał: Zbigniew On 2024-05-08
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry. Mam zdiagnozowane SLA. Na dzień dzisiejszy (trwa to już dwa lata) - mam niedowład prawej nogi - kuleję. Wystąpiłem o wydanie karty parkingowej, gdyż mam świadomość, że niepełnosprawność będzie się pogłębiała. Otrzymałem orzeczenie o lekkiej niepełnosprawności - IIIst, o symbolach 10-N i 03-L (dodam, że mam również niedosłuch, wrodzoną wadę wzroku oraz niedokrwienie serca (w 2022r wstawiono mi stend). Nie przyznano mi karty parkingowej o którą się ubiegałem we wniosku. Lekarz orzecznik w dwóch zdaniach uzasadnienia odmówił mi przyznania karty parkingowej. Czy miał ku temu podstawy, czy nie powinien uznać dodatkowo symbolu niepełnosprawności 05-R? Jestem pracującym pełnoprawnym emerytem (rocznik 1956).

    Replied by: Joanna On 2024-05-08 Panie Zbigniewie, kartę parkingową mogą uzyskać jedynie osoby, które mają stwierdzone znaczne ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się oraz wskazanie do wydania karty parkingowej w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności. Karta parkingowa przysługuje tylko osobom z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności. Więcej informacji na temat karty parkingowej znajduje się na stronie: https://niepelnosprawni.gov.pl/p,95,karta-parkingowa

  • Napisał: Dominik On 2024-05-03
    Rating:
    5.0

    Witam posiadam umiarkowany stopien niepełnosprawności z orzeczeniem na stałe. Pobieram zasiłek stały. Czy mogę ubiegać się o świadczenie wspierające ?

    Replied by: Joanna On 2024-05-06 Dzień dobry Panie Dominiku, wszelkie informacje na temat świadczenia wspierającego znajdują się na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/rodzina/swiadczenie-wspierajace - zachęcam do zapoznania się ze szczegółami.

  • Napisał: Lidia On 2024-04-28
    Rating:
    5.0

    Dzien dobry. Mam stopien umiarkowany. Jestem po operacji tętniaka aorty. Mam wstawiane dwie wstawki. Chciałbym iść do pracy,ślę po pierwsze lekarskie nue dawaja mi pozwolenia,podrugie żaden zakład nie chce przyjąć do pracy z powodu serca. Chciałbym się odwołać z stopnia umiarkowanego na znaczny. Czy otrzymam taki syopien. Nie mam siły jeszcze po operacji muszę mieć przy sobie druga osobę.

    Replied by: Joanna On 2024-04-29 Dzień dobry, ocena stanu zdrowia, na podstawie której wydaje się orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, leży po stronie komisji orzekającej. Nie ma pewności, że otrzyma Pani znaczny stopień niepełnosprawności - będzie to zależało od stanu zdrowia oraz ewentualnej poprawy bądź pogorszenia względem sytuacji w momencie wydania obecnego orzeczenia. Istnieje możliwość wystąpienia z wnioskiem do Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności o wydanie nowego orzeczenia, które będzie odpowiadało aktualnemu stanowi zdrowia. W przypadku złożenia takiego wniosku zespół orzekający może wydać orzeczenie uwzględniające zmianę stanu zdrowia albo orzeczenie o odmowie wydania orzeczenia, jeżeli w jego ocenie stan zdrowia nie pogorszył się od chwili wydania aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Przy składaniu wniosku o ponowne rozpatrzenie stopnia niepełnosprawności należy udokumentować obecną sytuację zdrowotną. Proszę jednocześnie pamiętać, że nowe schorzenia lub pogłębiająca się choroba nie zawsze jest tożsama z pogłębiającą się niepełnosprawnością i zespół orzekający może odmówić wydania orzeczenia z wyższym stopniem niepełnosprawności.

  • Napisał: Marian On 2024-04-28
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry. Moja Mama ma 89 lat z I gr. inwalidztwa. Jest po trzech zawałach, ma chory kręgosłupa, problemy z przemieszczaniem się, przewraca się. Jest pod opieką lek. Geriatry. Muszę Mamę wozić do lekarzy specjalistów i często są problemy z parkowaniem samochodu. Co muszę zrobić aby uzyskać na Mamę kartę parkingową dla niepełnosprawnych. Z góry dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam

    Replied by: Joanna On 2024-04-29 Panie Marianie, kartę parkingową otrzyma każda osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności, która ma stwierdzone znaczne ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się oraz wskazanie do wydania karty parkingowej w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności. Wszelkie informacje na temat karty znajdują się m.in. na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-karte-parkingowa

  • Napisał: Patryk On 2024-04-25
    Rating:
    5.0

    Witam.
    Mam stopień niepełnosprawności znaczny jeszcze przez rok i chciałem się dowiedzieć czy jeśli zostanę zatrudniony czy mogę stopie niepełnosprawności znaczny utracić ?
    Czy za rok zostanie mi przyznany ponownie ten sam stopień ?

    Replied by: Joanna On 2024-04-26 Panie Patryku, ocena stanu zdrowia, na podstawie której wydaje się orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, leży po stronie komisji orzekającej. Nie ma pewności, że za rok ponownie otrzyma Pan znaczny stopień niepełnosprawności - będzie to zależało od stanu zdrowia oraz ewentualnej poprawy bądź pogorszenia względem sytuacji w momencie wydania obecnego orzeczenia. Osoby niepełnosprawne mogą podejmować pracę zarobkową, dlatego proszę się nie obawiać o utratę orzeczenia ze względu na status osoby pracującej. Wszelkie informacje m.in. na temat zatrudniania osób niepełnosprawnych znajdują się na stronie PFRON oraz ZUS (np. w poradniku dla osób niepełnosprawnych, do pobrania ze strony: https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia).

  • Napisał: Ewa On 2024-04-24
    Rating:
    5.0

    Czy nauczyciel zatrudniony w SP przy zniżce godzin ma prawo do urlopu z tytułu wizyty w poradni kardiologicznej, ale nie bezpłatnego lub zwolnienia na czas wizyty w poradni. Znalazłam się w takiej sytuacji ż e musiałam wziąść urlop bezpłatny, mimo ze nie było mnie w pracy 1.5 h. Dziękuję za odpowiedź

    Replied by: Joanna On 2024-04-25 Pani Ewo, cytuję wytyczne zgodnie z informacjami zawartymi w informatorze ZUS (do pobrania ze strony https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia):
    "Jeśli masz orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a wymienionych niżej czynności nie możesz wykonać poza godzinami pracy, masz prawo skorzystać ze zwolnienia od pracy, aby:
    ▪ wykonać badania specjalistyczne,
    ▪ poddać się zabiegom leczniczym lub usprawniającym,
    ▪ uzyskać zaopatrzenie ortopedyczne lub je naprawić.
    Za ten czas zwolnienia od pracy zachowujesz prawo do wynagrodzenia obliczonego tak jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy."

  • Napisał: Emm On 2024-04-22
    Rating:
    5.0

    Witam. Mam pytanie posiadam IIgr. (umiarkowany) 31.08.2024 kończy mi się orzeczenie ,co mam zrobić i gdzie się udać aby dostać wezwanie na komisie lekarska i przedłużyć orzeczenie ,jakie dokumenty są do tego potrzebne ?

    Replied by: Joanna On 2024-04-22 Dzień dobry, wszelkie informacje w sprawie przedłużania orzeczeń można uzyskać w organach, które wydają orzeczenia. Po upływie ważności obecnego orzeczenia konieczne jest ponowne stawienie się przed komisją orzeczniczą celem jego przedłużenia.

  • Napisał: Jeżeli po złożeniu wniosku o świadczenie wspierające pogorszy się stan zdrowia czy będzie można złożyć wniosek o korektę przyznanych punktów On 2024-04-17
    Rating:
    5.0

    Proszę o odpowiedź czy na takie pytanie można otrzymać odpowiedź

    Replied by: Joanna On 2024-04-24 Dzień dobry, istnieje możliwość wystąpienia z wnioskiem do Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności o wydanie nowego orzeczenia, które będzie odpowiadało aktualnemu stanowi zdrowia. W przypadku złożenia takiego wniosku zespół orzekający może wydać orzeczenie uwzględniające zmianę stanu zdrowia albo orzeczenie o odmowie wydania orzeczenia, jeżeli w jego ocenie stan zdrowia nie pogorszył się od chwili wydania aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Przy składaniu wniosku o ponowne rozpatrzenie stopnia niepełnosprawności należy udokumentować obecną sytuację zdrowotną. Proszę jednocześnie pamiętać, że nowe schorzenia lub pogłębiająca się choroba nie zawsze jest tożsama z pogłębiającą się niepełnosprawnością i zespół orzekający może odmówić wydania orzeczenia z wyższym stopniem niepełnosprawności.

  • Napisał: Iza On 2024-04-16
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry czy jak mam przepuchline lędźwiowa kręgosłupa czy dostanę grupę o niepelnosprawnosc

    Replied by: Joanna On 2024-04-17 Pani Izo, o przyznaniu stopnia niepełnosprawności decyduje komisja orzekająca i każdy przypadek traktuje indywidualnie. Zachęcam, aby złożyć wniosek o rozpoznanie Pani sytuacji - wierzę, że uda się Pani uzyskać odpowiednie orzeczenie. Więcej na temat procedury orzekania o niepełnosprawności znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-orzeczenie-o-stopniu-niepelnosprawnosci

  • Napisał: Andrzej On 2024-04-15
    Rating:
    5.0

    Jakie zniżki przysługują na komunikację PKP i PKS przy umiarkowanym stopniu niesprawności

    Replied by: Joanna On 2024-04-17 Panie Andrzeju, to zależy od regulaminu danego przewoźnika - w każdym mieście sytuacja może prezentować się inaczej. Zachęcam do zapoznania się z regulaminem interesującego Pana środka transportu.

  • Napisał: Paweł On 2024-04-15
    Rating:
    5.0

    mam 62l od 2014r stopień znaczny na 5lat teraz na 3 lata czemui

    Replied by: Joanna On 2024-04-17 Panie Pawle, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie. Decyzję w sprawie stopnia niepełnosprawności wydaje każdorazowo komisja orzekająca na podstawie zgromadzonej dokumentacji medycznej o pacjencie. Najwyraźniej komisja uznała za zasadne przyznanie Panu stopnia umiarkowanego - być może stan zdrowia uległ poprawie? Od decyzji komisji przysługuje Panu odwołanie, jednak nie później niż 14 dni od momentu otrzymania orzeczenia.

  • Napisał: Zbigniew On 2024-04-11
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry. Jestem emerytem , pobieram świadczenie w wysokości 1500 pln. 16.03.2024. otrzymałem orzeczenie o stopniu niepełnosprawności-ZNACZNEGO. Wydane przez Powiatowy Zespół Orzekania o Niepełnosprawności w Wejherowie (-05-R07-S). W chwili obecnej , jestem osobą bezdomną , ale mieszkam u przyjaciół w Gdańsku Morenie , tymczasowo. Chciałbym się dowiedzieć , jakiego wsparcia mogę oczekiwać , do jakich instytucji mam się zgłość i jaki wpływ na moją sytuację , ma brak adresu zameldowania? Z góry dziękuję!

    Replied by: Joanna On 2024-04-17 Dzień dobry Panie Zbigniewie, niestety nie wiemy, jaki wpływ na świadczoną pomoc ma brak stałego adresu zameldowania. Pomoc osobom niepełnosprawnym należy do kompetencji gminy, dlatego polecamy skonsultować problem z tym urzędem. Co do form pomocy, zachęcamy do zapoznania się z możliwościami pomocy ze strony PFRON (https://www.pfron.org.pl/). Ponadto, ze strony ZUS można pobrać darmowy informator dla osób z niepełnosprawnością (https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia). W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z placówkami realizującymi świadczenia. Więcej informacji uzyska Pan także na stronie: https://niepelnosprawni.gov.pl/strona-glowna

  • Napisał: Władysław On 2024-04-11
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry. Żona ma 79 lat, otrzymała orzeczenie stopnia niepełnosprawności - znacznego ( Symbol 11-I). Proszę o informację co jej przysługuje i gdzie to należy załatwiać. Pozdrawiam

    Replied by: Joanna On 2024-04-17 Dzień dobry Panie Władysławie, zachęcamy do zapoznania się z możliwościami pomocy ze strony PFRON (https://www.pfron.org.pl/). Ponadto, ze strony ZUS można pobrać darmowy informator dla osób z niepełnosprawnością (https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia). W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z placówkami realizującymi świadczenia. Więcej informacji uzyskają Państwo także na stronie: https://niepelnosprawni.gov.pl/strona-glowna

  • Napisał: Hanna On 2024-04-09
    Rating:
    5.0

    Mój syn ma 16 lat. Od dwóch lat jest niepełnosprawny i otrzymał dodatek pielęgnacyjny,
    zasiłek pielęgnacyjny.. Od 16 roku życia ustalany jest lekki stopień niepełnosprawności i anulowane świadczenia. Uczy się w technikum i jest niepełnoletni. Czy możemy otrzymać jakieś płatności?

    Replied by: Joanna On 2024-04-17 Dzień dobry Pani Hanno, zachęcamy do zapoznania się z możliwościami pomocy ze strony PFRON (https://www.pfron.org.pl/). Ponadto, ze strony ZUS można pobrać darmowy informator dla osób z niepełnosprawnością (https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia). W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z placówkami realizującymi świadczenia. Więcej informacji uzyska Pani także na stronie https://niepelnosprawni.gov.pl/strona-glowna

  • Napisał: Jolanta On 2024-04-07
    Rating:
    5.0

    Mam stopien umiarkowany z symbolem 10N i05R czy nalezy się zasilek pielegnacyjny

    Replied by: Joanna On 2024-04-09 Dzień dobry, zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności w sytuacji, gdy niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia. Wszelkie informacje na temat świadczenia znajdują się na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/rodzina/zasilek-pielegnacyjny

  • Napisał: Bernadetta On 2024-04-02
    Rating:
    5.0

    Dlaczego przy stopniu umiarkowanym nie przysługuje mi zasiłek pielęgnacyjny ani karta parkingowa jestem emerytką mam 68 lat

    Replied by: Joanna On 2024-04-03 Pani Bernadetto, zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobom niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym jedynie w sytuacji, gdy niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia. Kartę parkingową natomiast mogą uzyskać jedynie osoby, które mają stwierdzone znaczne ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się oraz wskazanie do wydania karty parkingowej w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności. Orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności musi mieć jeden z symboli, który oznacza przyczynę niepełnosprawności: 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu), 10-N (choroba neurologiczna).

  • Napisał: Janusz On 2024-03-28
    Rating:
    5.0

    Pracuję na 3/4 etatu ( 6 godzin), czy w chwili otrzymania umiarkowanego stopnia niesprawności, czy pracodawca będzie naliczał większą liczbę godzin i ile przysługuje mi urlopu rehabilitacji?

    Replied by: Joanna On 2024-03-29 Panie Januszu, norma czasu pracy naliczana jest proporcjonalnie do wysokości etatu określonego w umowie o pracę, a zatem liczba godzin w miesiącu w Pana przypadku nie zwiększy się. Prawo do dodatkowego urlopu przysługuje pracownikowi, który zaliczony został do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności i wynosi 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Pracownik nabywa prawo po raz pierwszy do dodatkowego urlopu wypoczynkowego po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia go do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności. Przepracowanie jednego roku nie musi mieć miejsca u jednego pracodawcy, a także nie musi być zachowana ciągłość zatrudnienia, tylko sumujemy wszystkie okresy pracy. Zachęcam, aby wszelkie dodatkowe pytania skierować do kadrowego w miejscu pracy. Można też zapoznać się z informacjami zawartymi na stronie np. PIP: https://www.pip.gov.pl/dla-sluzb-bhp/porady-prawne/zatrudnianie-osob-niepelnosprawnych

  • Napisał: Krystyna On 2024-03-23
    Rating:
    5.0

    Maz dostał stopień znaczny.jest na rencie z tytułu choroby zawodowej i emeryturze.czy dostanie z ZUS podwyżkę

    Replied by: Joanna On 2024-03-25 Pani Krystyno, od 1 marca wzrastają wysokości świadczeń ZUS. Każdy emeryt i rencista, który miał prawo do wypłaty świadczenia z ZUS, otrzyma decyzję o nowej wysokości swojej emerytury lub renty. Waloryzacja obejmie także m.in. dodatek pielęgnacyjny. Waloryzacja jest przeprowadzana z urzędu – nie trzeba w tym celu składać żadnego wniosku.

  • Napisał: Sylwek On 2024-03-20
    Rating:
    5.0

    jakie schorzenia kwalifikują do uzyskania niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym>

    Replied by: Joanna On 2024-03-21 Dzień dobry, do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mogą być zaliczone trzy grupy osób z naruszoną sprawnością organizmu: osoby niezdolne do pracy, zdolne do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej oraz wymagające czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych. Nie istnieje katalog schorzeń klasyfikujących do uzyskania danego stopnia niepełnosprawności - decyduje o tym komisja orzekająca.

  • Napisał: Makgorzata On 2024-03-13
    Rating:
    5.0

    Kończy mi się grupa lekarz zawnioskował pogorszenie stanu zdrowia (choroba psychiczna) czy mogę dostać znaczny stopien

    Replied by: Joanna On 2024-03-14 Dzień dobry Pani Małgorzato, ostateczna decyzja dotycząca przyznania konkretnego stopnia niepełnosprawności należy do komisji orzekającej. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie.

  • Napisał: Maria On 2024-03-12
    Rating:
    5.0

    W grudniu stwierdzono nowotwór trzonu macicy, wstyczniu zostałam zoperowana,teraz prawdopodobnie chemia czy moge wystąpić o stopień niepełnosprawności.Nadmieniam że jestem emerytką z 1300 zł.Na co mogę liczyć.

    Replied by: Joanna On 2024-03-15 Pani Mario, choroby onkologiczne bardzo często wpływają na ograniczenie sprawności pacjenta - warto, aby wnioskowała Pani o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, które może być przepustką do różnego rodzaju ulg i uprawnień. Proszę jednak pamiętać, że ostateczna decyzja w tej sprawie będzie należała do komisji orzekającej. Zachęcam Panią do zapoznania się z informatorem ZUS dla osób z niepełnosprawnością (do pobrania ze strony: https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia), w którym opisano możliwości pomocy. Jako sklep internetowy nie zajmujemy się pomocą w uzyskaniu świadczeń, dlatego zachęcam, aby zapoznała się Pani z zasadami przyznawania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-orzeczenie-o-stopniu-niepelnosprawnosci), a wszelkie wątpliwości skonsultowała np. z instytucją PFRON. Życzę Pani dużo zdrowia i trzymam kciuki za pozytywne rozpatrzenie Pani wniosku.

  • Napisał: Urszula On 2024-03-07
    Rating:
    5.0

    Jestem emerytką60+.Mam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym.W postanowieniu jest,że 1.Niepełnosprawność nie da się ustalić.2.Ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od grudnia 2007.Moje pytanie,czy mogę starać się o jakiś dodatek do emerytury?

    Replied by: Joanna On 2024-03-14 Pani Urszulo, być może klasyfikuje się Pani do otrzymania tzw. świadczenia wspierającego dla osób niepełnosprawnych. Świadczenie wspierające to comiesięczny dodatek finansowy dla osób z niepełnosprawnościami mających więcej niż 18 lat, które mieszkają w Polsce i mają orzeczenie o potrzebie wsparcia w zakresie od 70 do 100 punktów. Orzeczenie tego typu wydawane jest przez wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. Aby otrzymać świadczenie wspierające należy udowodnić trudności z samodzielnym funkcjonowaniem. W tym celu trzeba uzyskać decyzję o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia od wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Decyzję tę wydaje się m.in. na podstawie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Decyzja o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia jest ważna przez cały okres trwania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, ale nie dłużej jednak niż przez 7 lat. Po uzyskaniu decyzji o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia, osoba z niepełnosprawnością może złożyć wniosek o przyznanie świadczenia wspierającego do ZUS. Więcej na temat świadczenia wspierającego przeczyta Pani na stronie: https://www.gov.pl/web/rodzina/swiadczenie-wspierajace

  • Napisał: Maria Kleszczewska On 2024-03-07
    Rating:
    5.0

    Co to znaczy ulga rehabilitacyjna - stopień niepełnosprawności znaczny

    Replied by: Joanna On 2024-03-14 Pani Mario, ulga rehabilitacyjna to kwota, którą można odliczyć od rozliczenia rocznego PIT. Przysługuje ona osobom niepełnosprawnym lub opiekunom osób niepełnosprawnych, które poniosły wydatki na rehabilitację lub wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Wszelkie informacje na temat ulgi rehabilitacyjnej znajdują się na stronie: https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/ulga-rehabilitacyjna/

  • Napisał: Jolanta On 2024-03-06
    Rating:
    5.0

    Mam lekki stopień niepełnosprawności i czy przysługuje mi zniżka na bilety komunikacji miejskiej

    Replied by: Joanna On 2024-03-13 Pani Jolanto, to zależy od regulaminu danego przewoźnika. Nie każda komunikacja miejska posiada takie same ulgi dla osób z niepełnosprawnością.

  • Napisał: Joasia On 2024-03-05
    Rating:
    5.0

    0d 2019 po zawale otrzymałam st.umiarkowany3l.tak było jeszcze 2 razy po 2.5r.po 4 złożeniu dostałam już lekki i następne 2 też lekki mam już 5 orzeczeń i teraz w 2022 wszczepiono mi następne 3 stendy.mam już5 inadal st.lekki bo według komisji ozdrowiałam po 14 latach.Mam691 zł emerytury i żadnej pomocy .Nie starcza na leki ani na jedzenie.Co robić klo może mi pomóc.

    Replied by: Joanna On 2024-03-06 Dzień dobry, bardzo nam przykro z powodu zaistniałej sytuacji. Niestety, nie mamy wpływu na decyzję komisji orzekającej. Od momentu wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności choremu przysługuje możliwość odwołania w terminie 14 dni od otrzymania orzeczenia, jednak, przypuszczam, że w Pani wypadku termin ten już minął. Polecam, aby skontaktować się z miejscowym PCPR, MOPS lub MOPR celem ustalenia możliwości pomocy. Informacje o świadczeniach dla osób niepełnosprawnych powinna Pani także otrzymać dzwoniąc na infolinię PFRON, ZUS, a może nawet do miejscowego urzędu gminy. Mam nadzieję, że któreś z podanych źródeł okaże się pomocne.

  • Napisał: Bożena On 2024-03-02
    Rating:
    5.0

    Mam stopien umiarkowany od 2019 roku czy przysługuje mi zasiłek pielegnacyjny?

    Replied by: Joanna On 2024-03-04 Dzień dobry Pani Bożeno, zasiłek pielęgnacyjny przysługuje m.in. osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia. Zasiłek otrzymują też osoby, które ukończyły 75. rok życia. Więcej informacji na temat zasiłku znajdzie Pani na stronie: https://www.gov.pl/web/rodzina/zasilek-pielegnacyjny

  • Napisał: Ilona On 2024-02-28
    Rating:
    5.0

    Córka do 18 roku życia miała tak zwany stopień umiarkowany w chwili ukończenia 18 lat zabrano dając lekki stopień 0 7-s oraz 05r po operacji serca nadal się uczy w liceum w tym roku matura czy może liczyć na jakieś wsparcie bo gdy idę do pefronu czy to o prawo jazdy czy materac rehabilitacyjny na kręgosłup to mówią mi że dotacja jest dla osób z umiarkowanym stopniem wiedz nie rozumiem po co jest ten lekki

    Replied by: Joanna On 2024-02-28 Dzień dobry, uprzejmie informujemy, że osoba niepełnosprawna w stopniu lekkim może skorzystać z różnego rodzaju świadczeń. Zachęcamy do zapoznania się z możliwościami pomocy ze strony PFRON (https://www.pfron.org.pl/). Ponadto, ze strony ZUS można pobrać darmowy informator dla osób z niepełnosprawnością (https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia). W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z placówkami realizującymi świadczenia.

  • Napisał: Ilona On 2024-02-28
    Rating:
    5.0

    Od 20 lat mam lekki stopień niepełnosprawności na stałe nigdy na nic się nie załapałam co roku składałam dofinansowanie na turnus rehabilitacyjny i nigdy nie otrzymałam dofinansowania na taki turnus z uwagi na brak pieniędzy na materac ortopedyczny chodzi o kręgosłup nie łapie się bo tylko na umiarkowanym stopniu luz znacznym. Po co jest ten lekki chyba tylko tyle żeby byl

    Replied by: Joanna On 2024-02-28 Pani Ilono, osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności mogą liczyć na wiele form wsparcia. Znajdzie je Pani m.in. na stronie PFRON: https://portal-sow.pfron.org.pl/opencms/export/sites/pfron-sow/sow/baza-wiedzy/informator/osoby-niepelnosprawne/

  • Napisał: Natalia On 2024-02-27
    Rating:
    5.0

    posiadam 3 stopień niepełnosprawności potwierdzony w Polsce. Czy mam jakieś korzyści. podziękowanie

    Replied by: Joanna On 2024-02-27 Dzień dobry, uprzejmie informujemy, że jako osoba niepełnosprawna może Pani skorzystać z różnego rodzaju świadczeń. Zachęcamy do zapoznania się z możliwościami pomocy ze strony PFRON (https://www.pfron.org.pl/). Ponadto, ze strony ZUS można pobrać darmowy informator dla osób z niepełnosprawnością (https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia). W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z placówkami realizującymi świadczenia.

  • Napisał: Slawek On 2024-02-26
    Rating:
    5.0

    Czy rzecze nie o stopniu niepełnosprawności wydane na stałe może dotyczyć każdego stopnia niepełnosprawności?

    Replied by: Joanna On 2024-02-27 Dzień dobry, stopień niepełnosprawności osoby zainteresowanej orzeka się na czas określony lub na stałe. Decyduje ocena możliwości poprawy funkcjonowania osoby zainteresowanej. Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydaje się osobie, która ukończyła 16 rok życia. Orzeczenie wydane na stałe może dotyczyć każdego stopnia niepełnosprawności.

  • Napisał: Katarzyna On 2024-02-23
    Rating:
    5.0

    Jestem po 5 operacji Nowotwor kości pięty nie złośliwy
    Lekarz chirurg ortopeda napisał że nie rokuje na powrót do zdrowia
    Nie mam prawa jazdy ale ma mój zięć
    Czy ja mogę starać się o kartę parkingową?
    On wszędzie wozi mnie po lekarzach chodzę o kulach
    W zeszłym roku miałam dwie operacje Nowotwor złośliwy jajnika wszystko wycieli
    A za 4 miesiące wycinali sieć
    W życiu przeszłam 15 operacji
    Byłam wczoraj na komisji
    Do tej pory miałam stopień lekko
    Czekam na decyzję

    Replied by: Joanna On 2024-02-26 Pani Katarzyno, kartę parkingową może otrzymać każdy, kto ma stwierdzone znaczne ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się oraz wskazanie w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień do wydania karty parkingowej. Wszelkie informacje na temat tego dokumentu znajdują się na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-karte-parkingowa

  • Napisał: Dorota On 2024-02-22
    Rating:
    5.0

    Moja mama ma 84 lata ma stopień niepełnosprawny znaczny czy należą się jej pieluchomajtki z NFZ

    Replied by: Joanna On 2024-02-22 Dzień dobry, samo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności nie stanowi podstawy do wydania zlecenia na wyroby chłonne. Więcej na temat zasad refundacji przeczyta Pani w naszym artykule: https://www.seni24.pl/poradnik/Wpis/12-refundacja-pieluchomajtek-i-innych-wyrobow-chlonnych-jak-z-niej-skorzystac

  • Napisał: Barb On 2024-02-20
    Rating:
    5.0

    W 2012 roku po ciężkim wypadku samochodowym uzyskałam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym. Czy teraz muszę składać o nowe orzeczenie jeżeli mam przyznane na stałe

    Replied by: Joanna On 2024-02-21 Dzień dobry, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności przyznane na stałe jest orzeczeniem bezterminowym, którego nie trzeba przedłużać.

  • Napisał: Mariusz On 2024-02-20
    Rating:
    5.0

    Mam pytanie czy choroba zespół Guliana Barego podlega grupie inwalidzkie jakia stopień.

    Replied by: Joanna On 2024-02-21 Panie Mariuszu, sam w sobie zespół Guillaina-Barrégo nie jest wskazaniem do wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, jednak u około 20% chorych konsekwencją zachorowania jest trwała niepełnosprawność ruchowa. Decyzję w sprawie stopnia niepełnosprawności wydaje komisja orzekająca powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności - trudno przewidzieć, jaka opinia zostanie wydana w Pana przypadku. Komisja bierze pod uwagę stan zdrowia osoby wnioskującej i jego rokowanie.

  • Napisał: Bogdan On 2024-02-20
    Rating:
    5.0

    Mam umiarkowany stopień niesprawności, chcę wiedzieć czy stracę na placu w zakładzie pracy,bo wynika że jestem około 600 zł.do tyłu.Najgorsze to że nikt nic nie robi aby to wyjaśnić.Teraz problem czy mogę zrezygnować z grupy.Dziekuję.

    Replied by: Joanna On 2024-02-21 Panie Bogdanie, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności nie jest jednoznaczne z orzeczeniem o niezdolności do pracy. Osoby niepełnosprawne, jeżeli stan ich zdrowia na to pozwala, mogą podejmować zatrudnienie. Obowiązuje ich jednak wiele przywilejów, np. krótszy dzień pracy przy zachowaniu takiego samego wynagrodzenia, zwiększenie liczby dni urlopowych w roku kalendarzowym i inne. Zachęcam do zapoznania się z informatorem ZUS dla osób niepełnosprawnych, w którym dobrze wyjaśniono te kwestie. Informator można pobrać bezpłatnie ze strony ZUS: https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia

  • Napisał: Izabella On 2024-02-19
    Rating:
    5.0

    Witam.
    Moje pytanie jest takie..
    Z Powiatowego dostałam znaczny stopień niepełnosprawności i czekam na komisję z Zusu o rentę chorobową.
    Oto moje pytanie!
    Czy jeśli ZUS przyzna mi rentę to mogę pobierać ją i też zasilek z Powiatowego?
    Czy muszę wybierać któreś z tych dwóch?
    Bo nie mam o tym pojecia

    Replied by: Joanna On 2024-02-21 Dzień dobry, nie wiem, o jaki zasiłek Pani pyta, zatem wskazuję źródła dotyczące świadczeń dla osób niepełnosprawnych:
    1. zasiłek pielęgnacyjny: https://www.gov.pl/web/rodzina/zasilek-pielegnacyjny
    2. zasiłek opiekuńczy: https://www.gov.pl/web/rodzina/zasilek-opiekunczy
    3. świadczenie pielęgnacyjne: https://www.gov.pl/web/rodzina/swiadczenie-pielegnacyjne-od-1-stycznia-2024-r--nowe-zasady

  • Napisał: Robert On 2024-02-17
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry Chciałbym się zapytać czy aby dodać do dokumentów lekarskich potwierdzenie że mam otyłość wystarczy zrobić u lekarza dietetyka badanie analizy ciała, które wykarze poziom tkanki tłuszczowej czy robi się to przy pomocy innych badań? pozdrawiam

    Replied by: Joanna On 2024-02-20 W przypadku diagnostyki nadwagi i otyłości kluczowe jest określenie wartości wskaźnika masy ciała (BMI). W przypadku występowania wskazań medycznych lekarz może rozważyć zlecenie wykonania dodatkowych badań laboratoryjnych i konsultacji specjalistycznych. Nie służą one diagnostyce otyłości samej w sobie, ale są przydatne przy kompleksowej ocenie stanu zdrowia pacjenta otyłego i monitorowaniu chorób współistniejących lub powikłań otyłości. Leczenie otyłości wymaga współpracy wielu specjalistów z różnych obszarów medycyny. Zespół terapeutyczny powinien obejmować lekarza pierwszego kontaktu, dietetyka, pielęgniarkę, psychologa, fizjoterapeutę i w razie potrzeby innych specjalistów - również uwzględniając choroby współistniejące.

  • Napisał: Helena On 2024-02-16
    Rating:
    5.0

    Zamieściliście informację, że stopień umiarkowany wiąże się z prawem do zasiłku pielęgnacyjnego. Jakie są warunki przyznania tego zasiłku? Drugie pytanie, to jako osoba że stopniem umiarkowanym mam dostęp do rehabilitacji praktycznie raz na 1,5 roku mimo, iż potrzebuje więcej rehabilitacji. Czy mialabym możliwość częściej korzystać z rehabilitacji? Schorzenie neurologiczno-ruchowe.

    Replied by: Joanna On 2024-02-20 Dzień dobry, wszelkie informacje na temat zasiłku pielęgnacyjnego znajdują się na stronie:
    https://www.gov.pl/web/rodzina/zasilek-pielegnacyjny
    Bardzo mi przykro, ale w przypadku pytania o rehabilitację nie umiem Pani pomóc. Proszę zapytać o to swojego lekarza.

  • Napisał: Maria On 2024-02-15
    Rating:
    5.0

    ojciec ma 92 lata czy z automatu moze miec okreslona grupe niepelnosprawnosci. Wiadomo ze slabo slyszy, zle widzi, wymaga pomocy w czynnosciach domowych, pielegnacyjnych ale czy musze go targac na komisje? czy po dostarczeniu dokumentow moge spodziewac sie ze okreslenie niepelnosprawnosci nastapi z automatu.

    Replied by: Joanna On 2024-02-16 Pani Mario, wydawanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności odbywa się na wniosek osoby chorej złożony wraz z kompletem niezbędnych załączników, w tym aktualnym (nie starszym niż 30 dni) zaświadczeniu lekarskim o stanie zdrowia osoby wnioskującej oraz dokumentacją medyczną potwierdzającą przebieg choroby. Po złożeniu wniosku chory otrzymuje termin posiedzenia składu orzekającego. Udział w takim posiedzeniu jest obowiązkowy. Istnieje od niego jeden wyjątek - jeżeli osoba zainteresowana nie może uczestniczyć w posiedzeniu składu orzekającego z powodu długotrwałej i nierokującej poprawy choroby uniemożliwiającej osobiste stawiennictwo (potwierdzonej zaświadczeniem lekarskim), a lekarz będący przewodniczącym składu orzekającego uzna posiadaną dokumentację medyczną za wystarczającą do wydania oceny stanu zdrowia, może być ona przeprowadzona bez badania, a orzeczenie wydane bez stawiennictwa osoby zainteresowanej. Oceny kompletności dokumentacji oraz przyczyn uzasadniających brak osobistego stawiennictwa dokonuje lekarz - przewodniczący składu orzekającego. Jeżeli załączona dokumentacja medyczna okaże się niewystarczająca, badanie może zostać przeprowadzone w miejscu pobytu osoby zainteresowanej. Są to jednak przypadki indywidualne, dlatego trudno jednoznacznie ocenić, jak sprawa potoczy się w Państwa przypadku. Więcej na temat wydawania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności przeczyta Pani na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-orzeczenie-o-stopniu-niepelnosprawnosci

  • Napisał: Renata On 2024-02-15
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry. Czy jest jakiś art. prawny na który mogę się powołać przy odwołaniu, regulujący przyznanie znacznego stopnia.

    Replied by: Joanna On 2024-02-20 Dzień dobry, orzekanie o stopniu niepełnosprawności odbywa się na mocy ustaw. Podstawę prawną dotyczącą niniejszego zagadnienia znajdzie Pani na stronie rządowej w zakładce Podstawa prawna: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-orzeczenie-o-stopniu-niepelnosprawnosci

  • Napisał: Gabriela On 2024-02-14
    Rating:
    5.0

    Czy osoba bez obydwu nóg na stopniu umiarkowanym może starać się o świadczenie wspierające

    Replied by: Joanna On 2024-02-14 Dzień dobry Pani Gabrielo, wszelkie informacje na temat świadczenia wspierającego znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/rodzina/swiadczenie-wspierajace

  • Napisał: Cukrzyca pierszego stopnia czy jest podawana niepiewnosprawnoc On 2024-02-14
    Rating:
    5.0

    syn choryj cukrzycą 1 stopnia

    Replied by: Joanna On 2024-02-14 Dzień dobry, cukrzyca jako choroba przewlekła uprawnia do ubiegania się o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Diabetyk może uzyskać orzeczenie.

  • Napisał: Zygmunt On 2024-02-12
    Rating:
    5.0

    Witam.Posiadam II grupę inwalidzką - trwale całkowicie niezdolny do pracy - i teraz jestem na emeryturze ( mam 84 lat ) w jaki sposób mogę uzyskać kartę parkingową

    Replied by: Joanna On 2024-02-13 Dzień dobry Panie Zygmuncie, kartę parkingową mogą uzyskać m.in. osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności musi mieć jeden z symboli, który oznacza przyczynę niepełnosprawności: 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu), 10-N (choroba neurologiczna). Ponadto, przysługuje ono osobom, które mają stwierdzone znaczne ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się oraz wskazanie w orzeczeniu o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień do wydania karty parkingowej. Bez wskazania w orzeczeniu karty parkingowej nie ma możliwości jej uzyskania. Więcej na ten temat przeczyta Pan na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-karte-parkingowa

  • Napisał: Jan On 2024-02-12
    Rating:
    5.0

    Nie zgadzam sie z tym, aby do stopnia znacznego dawali karte parkingowa. Daja jedynie, jesli nie masz nog. W innym przypadku karty parkingowej nie wydaja.

    Replied by: Joanna On 2024-02-12 Dzień dobry, nie ma Pan racji. Karta parkingowa wydawana jest każdemu, kto ma stwierdzone znaczne ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się oraz posiada wskazanie w orzeczeniu o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień do wydania karty parkingowej. Ponadto, orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności musi zawierać jeden z symboli, który oznacza przyczynę niepełnosprawności: 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu), 10-N (choroba neurologiczna). Wszystkie informacje a ten temat znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-karte-parkingowa

  • Napisał: Aneta On 2024-02-12
    Rating:
    5.0

    Czy pracując w systemie 12 godz dzień i noc na co wyraził zgodę lekarz przysługuje mi 35 godz tydzień pracy i czy mogę być rozliczona miesięcznie bo pracując w zmianach nie mam jak wyjść pół godz wcześniej bo nie mam swojej zmiany .Czy układając grafik mogę być rozliczona z 35 godz tygodniowo i w ten sposob odebrac sobie ten skrocony czas pracy, czy normalnie jestem rozliczana z 40 godz

    Replied by: Joanna On 2024-02-15 Dzień dobry Pani Aneto, czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Wskazanych powyżej norm nie stosuje się jedynie do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz gdy na wniosek osoby zatrudnionej lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę. Wszelkiego rodzaju wątpliwości dotyczące czasu pracy warto byłoby omówić z prawnikiem specjalizującym się w zakresie prawa pracy.

  • Napisał: Agata On 2024-02-08
    Rating:
    5.0

    Pracuję w zakładzie pracy już ponad 20 lat. W tym miesiącu uzyskałam umiarkowany stopień niepełnosprawności z PCPR. Od kiedy przysługuje mi dodatkowe 10 dni urlopu. Będę wdzięczna za odpowiedź.

    Replied by: Joanna On 2024-02-09 Dzień dobry Pani Agato, prawo do pierwszego urlopu dodatkowego niepełnosprawny pracownik nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu wydania orzeczenia o niepełnosprawności. Przykładowo, data wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności to 9 lutego 2024 roku. W takiej sytuacji prawo do dodatkowego urlopu nabędzie Pani dopiero 9 lutego 2025 roku.

  • Napisał: Regina On 2024-02-08
    Rating:
    5.0

    Witam serdecznie mam pytanie czy mając umiarkowany stopień niepełnosprawności o symbolach 07-S oraz 05- R mogę odliczać przy rocznym PIT zakup leków ( chodzi o schorzenie krążeniowe owrzodzenie żylaków) dziękuję za odpowiedź

    Replied by: Joanna On 2024-02-09 Dzień dobry, wszelkie informacje na temat tzw. ulgi rehabilitacyjnej znajdują się na stronie: https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/ulga-rehabilitacyjna/
    Zachęcam do zapoznania się ze szczegółowymi wytycznymi.

  • Napisał: Dominika On 2024-02-07
    Rating:
    5.0

    Miałam rentę z powodu całkowitej niezdolności do pracy, zabrano mi ją bo stwierdzono że "jestem" zdrowa , czy mogę mimo to złożyć ponownie wniosek o rentę ale tym razem o częściową niezdolność do pracy?

    Replied by: Joanna On 2024-02-09 Pani Dominiko, osoba zainteresowana, która nie zgadza się z decyzją komisji orzekającej, może wnieść sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika do komisji lekarskiej w ciągu 14 dni od dnia jego otrzymania. Komisja lekarska nie rozpatruje sprzeciwu wniesionego po terminie. W razie jakichkolwiek dodatkowych wątpliwości proszę kontaktować się bezpośrednio z placówką ZUS. Ponadto, wszelkie informacje o wydawaniu orzeczeń od niezdolności do pracy znajdują się na stronie ZUS: https://www.zus.pl/lekarze/orzekanie-o-niezdolnosci-do-pracy/pojecie-niezdolnosci-do-pracy/definicje

  • Napisał: Janek On 2024-02-07
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry
    Jestem obecnie na emeryturze. W czasie mojej pracy zawodowej mój stan zdrowia bardzo się pogorszył i byłem zmuszony przejść na rentę
    chorobową. W 1982 roku otrzymałem II grupę inwalidztwa na stałe i nie byłem w stanie pracować.
    W związku z tym że moje lata składkowe były dużo mniejsze czy mogę ubiegać się o jakieś dodatki czy zasiłki do mojej emerytury.
    Pozdrawiam.

    Replied by: Joanna On 2024-02-09 Dzień dobry, uprzejmie nadmieniamy, że jako osoba niepełnosprawna może Pan skorzystać z różnego rodzaju świadczeń. Zachęcamy do zapoznania się z możliwościami pomocy ze strony PFRON (https://www.pfron.org.pl/). Ponadto, ze strony ZUS można pobrać darmowy informator dla osób z niepełnosprawnością (https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia). Znajdują się w nim informacje dotyczące świadczeń i uprawnień, jakie nabywa osoba niepełnosprawna. W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z placówkami realizującymi świadczenia.

  • Napisał: Urszula On 2024-02-06
    Rating:
    5.0

    Witam! Mam niepelnosprawnosci w stopniu umiarkowanym i kartę parkingową czy mogę starac się o jakiś zasiłek? Jak tak to gdzie i jak?

    Replied by: Joanna On 2024-02-07 Dzień dobry, uprzejmie nadmieniamy, że jako osoba niepełnosprawna może Pani skorzystać z różnego rodzaju świadczeń. Zachęcamy do zapoznania się z możliwościami pomocy ze strony PFRON (https://www.pfron.org.pl/). Ponadto, ze strony ZUS można pobrać darmowy informator dla osób z niepełnosprawnością (https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia). W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z placówkami realizującymi świadczenia.

  • Napisał: Beata On 2024-02-06
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry. Mąż w ubiegłym roku stawał po raz kolejny na komisji z ZUS-otrzymał niezdolność do samodzielnej egzystencji i całkowitą niezdolność do pracy. Obecnie stawał na komisji z Pfron i przeszedł że stopnia znacznego na umiarkowany. Będę się odwoływać. Problem jest z kolejką u lekarzy. Ze stopniem znacznym miał wizyty praktycznie poza kolejnością i nielimitowaną rehabilitację (mąż po udarze I że znaczną spastyką lewostronna kończyn) Na co mam się powoływać rejestrując męża ? W rejestracji wymagają orzeczenia o stopniu znacznym a decyzja z ZUS stanowi dla nich nieistotny kwitek. A zależy mi na czasie (wizyta pilna w poradni rehabilitacji). Zanim dojdzie do kolejnej komisji odwoławczej....
    Pozdrawiam.

    Replied by: Joanna On 2024-02-07 Dzień dobry Pani Beato, bardzo mi przykro, ale nie umiem Pani pomóc. Być może prawnik będzie w stanie udzielić Pani szczegółowych informacji na ten temat.

  • Napisał: Danuta On 2024-02-05
    Rating:
    5.0

    Mojemu synowi nie przyznano dalej renty socjalnej ( miał 3lata).Ma lekki stopień niepełnosprawności to czy może ubiegać się o zasiłek pielęgnacyjny .Udowodniliśmy , że niepełnosprawność powstała od urodzenia ,czyli do 20 roku życia.

    Replied by: Joanna On 2024-02-06 Pani Danuto, zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobom dorosłym z orzeczonym lekkim stopniem niepełnosprawności. Więcej informacji na temat tego świadczenia znajdzie Pani na stronie: https://www.gov.pl/web/rodzina/zasilek-pielegnacyjny

  • Napisał: Aneta On 2024-02-05
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry.Czy w związku z tym , że córka skończyła 18 lat ,zmieniły się jakieś kryteria.Miala stopień umiarkowany przed 16 rokiem az to teraz.A po skończeniu 18 lat zmienili jej na lekki ,pomimo że nie ma poprawy stanu zdrowia.Komisja wojewódzka podtrzymała stopień lekki , zastanawiam się czy się odwoływać do sądu.Corka psychicznie czuje się bardzo źle,nie ma siły pracować ,chodzi na terapię dzienną cały czas.Prosze o odpowiedź czy jest sens się odwoływać dalej ,córka ma fobie społeczna i sąd to dodatkowy stres.Pozdrawiam Aneta.

    Replied by: Joanna On 2024-02-05 Pani Aneto, bardzo mi przykro, ale nie umiem jednoznacznie wskazać odpowiedzi na podane pytanie. Jeżeli nie zgadza się Pani z decyzją organów orzekających o stopniu niepełnosprawności, może Pani wnioskować o ponowne rozpatrzenie tej kwestii. Zalecam, aby porozmawiała Pani na ten temat z prawnikiem.

  • Napisał: Lidia On 2024-02-03
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry. W grudniu 2022r , miałam usuniętą macicę z jajowodami. Czy mogę jeszcze wnioskować o stopień niepełnosprawności.

    Replied by: Joanna On 2024-02-05 Pani Lidio, w chwili składania wniosku o stopień niepełnosprawności zaświadczenie lekarskie nie może być starsze niż 30 dni. Do wniosku dołącza się komplet dokumentów, który obejmuje wniosek, zaświadczenie lekarskie oraz wszelką dokumentację medyczną potwierdzającą stan zdrowia.

  • Napisał: Wiktoria On 2024-02-02
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry, mam pytanie - moja mama ma znaczny stopień niepełnosprawności - jednak ciągle pojawiają się pytania czy jest to pierwsza grupa inwalidzka. Jeśli jest to I grupa - to czy ZUS wypłaca z automatu świadczenie za I grupę czy są specjalne procedury?

    Replied by: Joanna On 2024-02-02 Dzień dobry Pani Wiktorio, znaczny stopień niepełnosprawności to dawna I grupa inwalidzka. Orzeczenia o zaliczeniu do grupy inwalidzkiej, wydane przed 1 stycznia 1998 r., traktuje się na równi z odpowiednim orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności tylko jeżeli są nadal ważne.

  • Napisał: Krystyna On 2024-02-02
    Rating:
    4.0

    Czy należy się zasiłek pielęgnacyjny osobie na emeryturze z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności?

    Replied by: Joanna On 2024-02-02 Pani Krystyno, zasiłek pielęgnacyjny przysługuje m.in. osobie, która ukończyła 75 lat oraz osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.
    Więcej na temat tego świadczenia przeczyta Pani na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/rodzina/zasilek-pielegnacyjny

  • Napisał: Ewa On 2024-02-01
    Rating:
    5.0

    Stopien niepelnosprawnosci znaczny na 3 lata proszę mi powiedzieć czy mogę się starać dla taty o jakieś wsparcie finansowe jak tak to gdzie

    Replied by: Joanna On 2024-02-02 Dzień dobry, osoba niepełnosprawna może skorzystać z różnego rodzaju świadczeń. Zachęcamy do zapoznania się z możliwościami pomocy ze strony PFRON (https://www.pfron.org.pl/). Ponadto, ze strony ZUS można pobrać darmowy informator dla osób z niepełnosprawnością (https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia). W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z placówkami realizującymi świadczenia.

  • Napisał: Danuta On 2024-02-01
    Rating:
    5.0

    Dziękuję za odpowiedż.Ale dlatego ze jest wydane przez MSWiA nie jest uznawane przez MOPS do przyznania opieki wytchnieniowej, lub asystenta.I tu jest problem.

    Replied by: Joanna On 2024-02-01 Dzień dobry Pani Danuto, rzeczywiście - orzeczenia komisji lekarskich podległych MON i MSWiA wydane po 1 stycznia 1998 r. nie stanowią podstawy do zaliczenia osób, których orzeczenia te dotyczą, do osób niepełnosprawnych w rozumieniu ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Jeżeli chce być Pani traktowana jako osoby niepełnosprawna, powinna Pani wystąpić z wnioskiem do powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności o ustalenie stopnia niepełnosprawności. Dopiero wówczas będzie Pani mogła skorzystać ze świadczeń PFRON.

  • Napisał: Agnieszka On 2024-02-01
    Rating:
    5.0

    Witam czy lecząc się na chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa lędźwiowego z wypuklinami które uciskają worek oponowy i naciskają na trzy nerwy L3-L5 mogę starać się o lekki stopień niepełnosprawności. Uniemożliwia mi to codzienne funkcjonowanie, ale czy nie jest to mało podstawne. Proszę o poradę czy nie ośmieszę się składając owy wniosek.

    Replied by: Joanna On 2024-02-01 Pani Agnieszko, przyznanie stopnia niepełnosprawności zależy od oceny indywidualnej sytuacji zdrowotnej danej osoby. Stopień niepełnosprawności ustala powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, który dokonuje oceny stanu zdrowia danej osoby na podstawie dokumentacji medycznej i ewentualnych badań diagnostycznych. Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności może uzyskać każda osoba dorosła, która ma naruszoną sprawność organizmu. Więcej informacji na temat orzekania o niepełnosprawności znajduje się na stronie rządowej, zachęcam do lektury, a w dalszej perspektywie - do wnioskowania o wydanie orzeczenia: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-orzeczenie-o-stopniu-niepelnosprawnosci

  • Napisał: Eliza On 2024-01-31
    Rating:
    5.0

    Mam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Czy są jakieś specjalne warunki, które musi spełnić pracodawca gdy będzie mnie chciał zatrudnić korzystając z ulg przysługującej mu z tego tytułu.

    Replied by: Joanna On 2024-01-31 Dzień dobry Pani Elizo, wszelkie informacje na temat zatrudniania osób niepełnosprawnych znajdują się na stronie: https://niepelnosprawni.gov.pl/p,1,zatrudnienie-osob-niepelnosprawnych

  • Napisał: Jarosław On 2024-01-31
    Rating:
    5.0

    Gdy ma nikłe rokowania na chodzenie mimo rehabilitacji nie ustoję długo na nogach a poruszam się jedynie na wózku zwykłem i przy jakim stopniu mogę się starać o wózek elektryczny lub skuter który umożliwi mi wyjście z domu na zakupy bo o kulach nie ma mowy a ręce szybko się męczą bo teren do najbliższego sklepu nie jest płaski mam na myśli wzniesienia i normalne dziury jak to zazwyczaj jest na Polskich drogach i chodnikach

    Replied by: Joanna On 2024-01-31 Panie Jarosławie, z dofinansowania do zakupu wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym może skorzystać każdy, kto:
    - posiada znaczny stopień niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności,
    - jest w wieku do 18 lat lub wieku aktywności zawodowej lub jest zatrudniony,
    - jest zatrudniony lub się uczy lub posiada potwierdzone opinią eksperta Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) rokowania uzyskania zdolności do pracy albo do podjęcia nauki w wyniku wsparcia udzielonego w programie,
    - posiada dysfunkcje uniemożliwiające samodzielne poruszanie się za pomocą wózka inwalidzkiego o napędzie ręcznym.
    Więcej na temat świadczenia znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-zakupu-wozka-inwalidzkiego-o-napedzie-elektrycznym

  • Napisał: Danuta On 2024-01-30
    Rating:
    5.0

    Czy orzeczenie wydane w 2021 roku przez MSWiA pierwsza grupa inw. i żadna praca na czas nieokreślony jest ważne, czy nie jest honorowane.
    Czy należy wystąpić do Powiatowgo zespołu d/s orzekania o niepełnosprawnosci o wydanie orzeczenia.

    Replied by: Joanna On 2024-01-31 Dzień dobry Pani Danuto, jeżeli orzeczenie o stopniu niepełnosprawności jest bezterminowe, to znaczy, że jego ważność nadal obowiązuje. Czy tak mamy rozumieć Pani pytanie?

  • Napisał: Ewa On 2024-01-27
    Rating:
    5.0

    Mam stopień umiarkowany, wyraziłam zgodę na 8 godzinny czas pracy ale chciałabym wrócić do 7 godzinny ponieważ pracodawca traktuje mnie jak zwykłego pracownika. Jaki wniosek muszę złożyć by wrócić do ustawowe go czasu pracy.

    Replied by: Joanna On 2024-01-29 Pani Ewo, jeżeli pracownik (osoba niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym lub znacznym), chce pracować w większym wymiarze godzinowym niż 7 godzin dziennie, musi otrzymać stosowne zaświadczenie od lekarza, który przeprowadza badania profilaktyczne pracowników lub, w razie jego braku, od lekarza sprawującego opiekę nad nim. Nie istnieją jednak jasno określone zasady powrotu do skróconej normy czasu pracy w sytuacji, kiedy pracownik zmieni zdanie. W takiej sytuacji osoba niepełnosprawna powinna złożyć wniosek do pracodawcy, w którym wskaże chęć pracy zgodnie z przepisami Ustawy o rehabilitacji - a zatem w systemie 7-godzinnego dnia pracy. W przypadku jakichkolwiek zastrzeżeń pracodawcy, warto skonsultować sprawę z prawnikiem.

  • Napisał: Tadeusz On 2024-01-26
    Rating:
    5.0

    Jaki stopień niepełnosprawności mogę dostać na zwyrodnienie plamki i bieguna tylnego (nawracająca, wieloogniskowa postać centralnej surowiczej chorioretinopatii CSR obu oczu?

    Replied by: Joanna On 2024-01-26 Panie Tadeuszu, o wydaniu orzeczenia o stopniu niepełnosprawności orzekają powiatowe/miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. Przykro mi, ale trudno jednoznacznie wskazać, jaki stopień niepełnosprawności będzie przysługiwał w Pana wypadku.

  • Napisał: Igor On 2024-01-25
    Rating:
    5.0

    Czy przy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogę się starać o świadczenie wspierające

    Replied by: Joanna On 2024-01-26 Panie Igorze, prawo do świadczenia wspierającego uzależnione jest od uzyskania przez osobę z niepełnosprawnością decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, na poziomie od 70 do 100 punktów. Wniosek o wydanie takiej decyzji należy złożyć do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności (wojewoda) począwszy od 1 stycznia 2024 r. Więcej informacji na temat świadczenia wspierającego znajdzie Pan na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/rodzina/swiadczenie-wspierajace

  • Napisał: Małgorzata On 2024-01-24
    Rating:
    5.0

    Mam pytanie zachorowałam na SM od 2019r jest to postać ppsm mam teraz stopień umiarkowany czy mogę się starć o stopień znaczny?

    Replied by: Joanna On 2024-01-25 Dzień dobry, niepełnosprawność wynikająca z stwardnienia rozsianego może być różna w zależności od stopnia zaawansowania choroby i indywidualnych cech pacjenta. W początkowych stadiach SM niepełnosprawność może być oceniona na stopień lekki, ale w miarę postępu choroby sprawność organizmu może się pogarszać. Jeżeli uznaje Pani, że stan zdrowia pozwala na wydanie nowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, proszę złożyć wniosek z dołączoną stosowną dokumentacją medyczną potwierdzającą pogorszenie się stanu Pani zdrowia.

  • Napisał: Aneta On 2024-01-23
    Rating:
    5.0

    Od paru miesięcy mam zawroty głowy, ale chodziłam do pracy, za coś trzeba żyć .Pracowałam pod firmą ale chciałam przejść na firmę prawie by się udało ale nie przeszłam badań neurologicznych ups wiem że muszę udać się do poradni zdrowia i ponownie zrobić badania i mam takie pytanie jeżeli znów będzie źle gdzie mam się udać do jakiego doktora? Proszę o podpowieć.z góry dziękuję

    Replied by: Joanna On 2024-01-24 Pani Aneto, zawroty głowy to sygnały ze strony organizmu, których nie należy lekceważyć - powinna Pani zdiagnozować, co jest ich przyczyną. Zawroty głowy bardzo często mają podłoże na tle układu nerwowego, mogą świadczyć o zaburzeniach ogólnoustrojowych i narządowych (np. nadciśnieniu, zaburzeniu rytmu serca, klimakterium, miażdżycy), mogą być także skutkiem chorób ucha czy problemów z błędnikiem. Zazwyczaj pacjent skarżący się na zwroty głowy otrzymuje skierowanie na wykonanie rezonansu magnetycznego. Takie badanie umożliwia dokładną ocenę wszystkich struktur mózgu, również naczyń krwionośnych. Rezonans pozwala wykluczyć udar mózgu, obecność guza, a także inne choroby układu nerwowego. W przypadku zawrotów głowy w pierwszej kolejności warto udać się do lekarza rodzinnego, który wyda skierowanie do neurologa lub laryngologa. W zależności od podłoża problemu, być może konieczna okaże się dalsza diagnostyka pod okiem innych lekarzy, np. kardiologa. Proszę nie odwlekać wizyty u lekarza, by jak najszybciej przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem. Życzę Pani wszystkiego dobrego!

  • Napisał: Alex On 2024-01-22
    Rating:
    5.0

    Jestem po operacji guza mózgu i mam stwierdzoną padaczkę. Jaki stopień niepełnosprawności mogę dostać?

    Replied by: Joanna On 2024-01-22 Dzień dobry, trudno odpowiedzieć jednoznacznie na postawione pytanie, ponieważ w obowiązującym systemie nie ma katalogu schorzeń i odpowiadających im stopni niepełnosprawności. Dodatkowo należy nadmienić, że ocena stanu zdrowia nie jest jedynym wyznacznikiem niepełnosprawności - orzecznictwo uwzględnia zarówno fizyczne, psychiczne, jak i społeczne aspekty funkcjonowania człowieka. Zazwyczaj osoby z epilepsją otrzymują jednak lekki, maksymalnie umiarkowany stopień niepełnosprawności.

  • Napisał: Bogdan On 2024-01-18
    Rating:
    5.0

    Co oznacza symbol niepełnosprawności umiarkowanej 09-M 07-S 05-R

    Replied by: Joanna On 2024-01-18 Dzień dobry Panie Bogdanie, wskazane przez Pana symbole oznaczają kolejno:
    - 09-M to choroby układu moczowo-płciowego,
    - 07-S to choroby układu oddechowego i krążenia,
    - 05-R to upośledzenie narządu ruchu.
    Symbol przyczyny niepełnosprawności umieszczony w orzeczeniu o niepełnosprawności wskazuje na rozpoznanie uszkodzenia lub choroby, która powoduje zaburzenia funkcji organizmu oraz ograniczenia w wykonywaniu czynności życiowych i aktywności społecznej, kwalifikując chorego do otrzymania orzeczenia.

  • Napisał: Krystyna On 2024-01-17
    Rating:
    5.0

    Co mi się należy w stopniu znacznym niepełnosprawnosci z orzeczeniem z komisji Powiatowej skierowanej przez MOPS.

    Replied by: Joanna On 2024-01-18 Dzień dobry, uprzejmie informujemy, że jako osoba niepełnosprawna może Pani skorzystać z różnego rodzaju świadczeń. Zachęcamy do zapoznania się z możliwościami pomocy ze strony PFRON (https://www.pfron.org.pl/). Ponadto, ze strony ZUS można pobrać darmowy informator dla osób z niepełnosprawnością (https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia). W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z placówkami realizującymi świadczenia.

  • Napisał: Lucyna On 2024-01-17
    Rating:
    5.0

    Dzień Dobry, Czy podczas wyliczania punktów przy świadczeniu wspierającym brane jest pod uwagę rodzaj orzeczenia o niepełnosprawności jak i że jest wydane na stałe i symbole niepełnosprawności? Mam niepełnosprawność, która powstała przed 18 rokiem życia i mam orzeczenie w stopniu umiarkowanym 01-U oraz 10-N. Bo nie do końca jasno jest to napisane jak będą liczone punkty co będzie brane pod uwagę.

    Replied by: Joanna On 2024-01-19 Pani Lucyno, wszystkie informacje na temat świadczenia wspierającego znajdują się na stronie ZUS:
    https://www.zus.pl/-/%C5%9Awiadczenie-wspieraj%C4%85ce-dla-os%C3%B3b-z-niepe%C5%82nosprawno%C5%9Bci%C4%85?redirect=%2Fo-zus%2Faktualnosci
    Wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, do wydania decyzji o przyznaniu świadczenia wspierającego, będzie brała pod uwagę orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Komisja wyda decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia na taki sam okres, na jaki dana osoba ma orzeczenie o niepełnosprawności, nie dłużej jednak niż na 7 lat.

  • Napisał: Norbert On 2024-01-15
    Rating:
    5.0

    Czy przysługuje mi jakiś dostatek pieniężny z ZUS w stopniu umiarkowanym?

    Replied by: Joanna On 2024-01-16 Dzień dobry Panie Norbercie, uprzejmie informujemy, że jako osoba niepełnosprawna może Pan skorzystać z różnego rodzaju świadczeń. Zachęcamy do zapoznania się z możliwościami pomocy ze strony PFRON (https://www.pfron.org.pl/). Ponadto, ze strony ZUS można pobrać darmowy informator dla osób z niepełnosprawnością (https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia). W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z placówkami realizującymi świadczenia. Pozdrawiamy serdecznie!

  • Napisał: Jan On 2024-01-15
    Rating:
    5.0

    Czy przyznana grupa znaczną na stałe będzie brana pod uwagę przy przyznąwaniu stopnia potrzeby przez Wojewódzki zespół orzekania do zasiłku wspierajoncego

    Replied by: Joanna On 2024-01-15 Dzień dobry Panie Janie, tak - stopień niepełnosprawności będzie brany pod uwagę przez wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności w sprawie wniosku o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. WZON wyda decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia na taki sam okres, na jaki dana osoba ma orzeczenie o niepełnosprawności, nie dłużej jednak niż na 7 lat. Więcej na temat świadczenia wspierającego znajduje się na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/rodzina/swiadczenie-wspierajace-i-swiadczenie-pielegnacyjne---informacje

  • Napisał: Beata On 2024-01-14
    Rating:
    5.0

    Jeśli ma się umiarkowany stopień niepełnosprawności i jest się zatrudnionym w warunkach pracy chronionej i chce wystąpić do ZUS o rentę inwalidzką, Czy mogę to zrobić z ,,marszu,, czy muszę najpierw być na zwolnieniu lekarskim? Nie chcę L4, bo zależy mi na zachowaniu i kontynuacji pracy ze względów zarobkowych potrzebnych do przeżycia.
    Proszę o odpowiedź.

    Replied by: Joanna On 2024-01-15 Dzień dobry Pani Beato, uprzejmie informujemy, że wszelkie informacje dotyczące renty z tytułu niezdolności do pracy znajdują się na stronie ZUS:
    https://www.zus.pl/swiadczenia/renty/renty-z-tytulu-niezdolnosci-do-pracy/warunki-wymagane-do-przyznania-renty
    Dodatkowe pytania należy kierować do prawnika lub innej osoby specjalizującej się w prawie pracy.

  • Napisał: Danuta On 2024-01-09
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry proszę o poradę co przysluguje osobie na ręcie ZUS-stopień (umiarkowany) i z orzeczeniem-znacznym z P. C. P. R. Czego można się domagać i do jakich instytucji pukać Z góry dziękuję.

    Replied by: Joanna On 2024-01-09 Dzień dobry Pani Danuto, uprzejmie informujemy, że jako osoba niepełnosprawna może Pani skorzystać z różnego rodzaju świadczeń. Zachęcamy do zapoznania się z możliwościami pomocy ze strony PFRON (https://www.pfron.org.pl/). Ponadto, ze strony ZUS można pobrać darmowy informator dla osób z niepełnosprawnością (https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia). W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z placówkami realizującymi świadczenia. Pozdrawiamy serdecznie!

  • Napisał: Elżbieta On 2024-01-08
    Rating:
    5.0

    Jaka jest wysokość dofinansowania do zabiegów rehabilitacji

    Replied by: Joanna On 2024-01-09 Pani Elżbieto, domyślam się, że pyta Pani o dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego? Wszelkie informacje na jego temat znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-turnusu-rehabilitacyjnego
    Co do zasady, wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności, wieku oraz sytuacji dochodowej wnioskodawcy, a całkowity koszt turnusu zależy od organizatora.

  • Napisał: Krzysztof On 2024-01-07
    Rating:
    5.0

    Czy osoba mająca autyzm ma szansę aby dostać znaczny stopień niepełnosprawności

    Replied by: Joanna On 2024-01-08 Panie Krzysztofie, autyzm nie jest równoznaczny z niepełnosprawnością, ale zdarza się, że podczas diagnozy autyzmu u dzieci pojawia się jednocześnie dodatkowa diagnoza dotycząca niepełnosprawności intelektualnej. Aby dziecko zostało uznane za niepełnosprawne w placówce edukacyjnej (szkole, przedszkolu), musi posiadać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez Poradnię Psychologiczno–Pedagogiczną. Natomiast, aby skorzystać z zasiłku, świadczenia pielęgnacyjnego, ulgi rehabilitacyjnej i różnego rodzaju dofinansowań z PFRON, dziecko musi posiadać orzeczenie o niepełnosprawności. Takie orzeczenie wydaje Powiatowy lub Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

  • Napisał: Jerzy On 2024-01-07
    Rating:
    5.0

    Moja mama ma 95 lat i stopień niepełnosprawności ZNACZNY o symbolu 05-R (orzeczenie wydane w 2009 r. ). Czy mogę starać się o świadczenie wspierające dla mojej mamy ?

    Replied by: Joanna On 2024-01-08 Dzień doby Panie Jerzy, osobom niepełnosprawnym przysługują różnego rodzaju świadczenia. Zachęcam do zapoznania się z informatorem ZUS dla osób z niepełnosprawnością, w którym znajdują się wszelkie informacje na temat możliwości wsparcia: https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia

  • Napisał: Teresa On 2024-01-05
    Rating:
    5.0

    Czy osoba mająca orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji /bez przyznania grupy inwalidzkiej / może się starać o świadczenie wspierające dla osób niepełnosprawnych ?

    Replied by: Joanna On 2024-01-05 Pani Tereso, orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji jest traktowane równoznacznie z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, a zatem osobie posiadającej takie orzeczenie przysługują uprawnienia osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym.

  • Napisał: Aleksandra On 2024-01-03
    Rating:
    5.0

    witam. mam pytanie czy grupa lekka na ruchowosć rozni sie czymś z grupa na wzrok ? czy po prostu grupa lekka to grupa lekka umiarkowana to umiarkowana a znaczna to znaczna czy są jakoś podzielone te grupy na kody choroby ?

    Replied by: Joanna On 2024-01-05 Pani Aleksandro, istnieje coś takiego jak symbol przyczyny niepełnosprawności umieszczany w orzeczeniu o niepełnosprawności lub orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności. Symbol dotyczący przyczyny niepełnosprawności odzwierciedla zdiagnozowane uszkodzenie lub chorobę, które niezależnie od źródła mają wpływ na funkcjonowanie organizmu, prowadząc do zakłóceń w wykonywaniu codziennych czynności oraz ograniczeń w aktywności społecznej. Orzeczenie może zawierać maksymalnie trzy symbole schorzeń, z których każdy wpływa w podobnym stopniu na zaburzenie funkcji organizmu. Przepisy prawne ograniczają liczbę symboli przyczyn niepełnosprawności w jednym orzeczeniu do trzech, jednocześnie wymagając, aby każdy z tych symboli, niezależnie od innych, stanowił samodzielną przyczynę stopnia niepełnosprawności lub samej niepełnosprawności w przypadku takiego orzeczenia. Pacjent otrzymuje jednak tylko jedno orzeczenie o stopniu niepełnosprawności uwzględniające całościowo problemy zdrowotne.

  • Napisał: Piotr On 2024-01-02
    Rating:
    5.0

    Witam.
    Czy prowadzący działalność gospodarczą z lekkim stopniem niepełnosprawności może ubiegać się o świadczenie socjalne?

    Replied by: Joanna On 2024-01-05 Panie Piotrze, osoba prowadząca działalność gospodarczą w Polsce oraz posiadająca lekki stopień niepełnosprawności może skorzystać z różnego rodzaju świadczeń socjalnych i ulg, zarówno dla osób niepełnosprawnych, jak i dla przedsiębiorców. W celu uzyskania konkretnych informacji na temat dostępnych świadczeń socjalnych dla osób prowadzących działalność gospodarczą z lekkim stopniem niepełnosprawności w Polsce zalecam skontaktowanie się z odpowiednimi instytucjami realizującymi takie świadczenia.

  • Napisał: Paweł On 2023-12-31
    Rating:
    5.0

    W 2011 roku uległem wypadkowi w pracy, przez co do dnia dzisiejszego nie posiadam chwytu oraz czucia w części jednej dłoni. Kręgosłup operowany z powodu dyskopatii z sekwestracją- po niej ciągłe bóle, problemy z siedzeniem oraz nawracającą przepuklinę. Od lat leczę się psychiatrycznie na agorafobię oraz nerwicę lękową- duży problem z miejscami publicznymi, tłumami ludzi. Od urodzenia zez, aktualnie oko po operacji, jednakże niedowidzenie jednego oka pozostało. Czy w związku z w/w przypadłościami mam szansę na jakąkolwiek grupę? Nie chcę się wygłupić przed komisją gdyby uznali że "nic mi nie jest".

    Replied by: Joanna On 2024-01-04 Panie Pawle, dociekanie swoich praw nie jest formą ośmieszenia się - proszę się o to nie martwić. Wprawdzie nie jesteśmy placówką medyczną, jednak z naszej wiedzy wynika, że istnieją wady wzroku kwalifikujące do uzyskania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Przykładowo, lekki stopień niepełnosprawności obejmuje osoby z obuoczną bezsoczewkowością, osoby jednooczne oraz osoby, których ostrość wzroku w lepszym oku po korekcji szkłami nie przekracza 25% normalnej ostrości. Nie wiem, w jakim stopniu występuje u Pana niedowidzenie, dlatego trudno mi jednoznacznie ustosunkować się do tej kwestii. Dyskopatia również jest schorzeniem uprawniającym do uzyskania stopnia niepełnosprawności. Można przypuszczać, że uszkodzenie dłoni także zostanie wzięte pod uwagę. Ustalenie stopnia niepełnosprawności jest kwestią wysoce indywidualną, zależną od opinii powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. Zachęcam, aby złożył Pan wniosek o wydanie stopnia niepełnosprawności - wierzę w pozytywne rozpatrzenie Pana sprawy. Życzę dużo zdrowia!

  • Napisał: Renata On 2023-12-30
    Rating:
    5.0

    Syn ma 16 lat stanęłam z nim na komisję i dodał stopień lekki na wadę słuchu jednego ucha. 4lata temu go ozdrowili i złożyłam odwołanie do wojewódzkiej a potem do sądu. Sąd mu przyznał punkty w orzeczeniu 5,6 i 8. Teraz lekarz dał stopień lekki tylko z punktem 5 pytanie czy mogę się od tego odwołać i dostać pozostałe punkty 6 i 8.

    Replied by: Joanna On 2024-01-04 Pani Renato, z naszej wiedzy wynika, że jeżeli nie zgadza się Pani z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, może się Pani od niego odwołać w ciągu 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia. W tym celu należy złożyć odwołanie do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności za pośrednictwem powiatowego zespołu, który wydał orzeczenie. Nie ma jednak pewności, w jaki sposób komisja rozpatrzy Pani wniosek. W razie jakichkolwiek pytań proszę kontaktować się z Powiatowym Zespołem ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

  • Napisał: Tomasz On 2023-12-27
    Rating:
    5.0

    Czy Gminny ośrodek pomocy społecznej może odmówić mi świadczenia do zasiłku pielęgnacyjnego gdy mam umiarkowany stopień niepełnosprawności

    Replied by: Joanna On 2023-12-29 Panie Tomaszu, osoby dorosłe z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mogą liczyć na zasiłek pielęgnacyjny jedynie w sytuacji, gdy niepełnosprawność powstała u nich przed ukończeniem 21. roku życia. Być może niespełnienie tego kryterium dyskwalifikuje Pana z otrzymania zasiłku. Ponadto, zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobom uprawnionym do dodatku pielęgnacyjnego, osobom umieszczonym w instytucji zapewniającej nieodpłatnie całodobowe utrzymanie oraz w sytuacji, gdy członkowi rodziny chorego przysługuje za granicą świadczenie na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tej osoby (chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej).

  • Napisał: Bogumila On 2023-12-27
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry. Proszę o informację odnośnie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Przez rok do 30 listopada z powodu między innymi chorób kregoslupa otrzymałam umiarkowany stopień niepełnosprawności. Po komisji w listopadzie otrzymałam lekki stopień niepełnosprawności. Przez ten rok moje zdrowie uległo pogorszeniu,zachorowałam na astme stwierdzono migrene,szumy uszne i Haszimoto co bardzo utrudnią mi codzienne wunkcjonowanie. Bardzo się załamałam i zaczęłam leczyć psychiatrucznie.
    Czy te wszystkie choroby nie są powodem do stopnia umiarkowanego? Proszę podpowiedzieć co mam zrobić.

    Replied by: Joanna On 2023-12-29 Pani Bogumiło, od orzeczenia powiatowego zespołu ds. niepełnosprawności przysługuje choremu odwołanie do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Odwołanie takie należy jednak złożyć w terminie do 14 dni kalendarzowych od otrzymania orzeczenia. Jak rozumiem, w tym wypadku termin ten minął, dlatego odwołanie Pani nie przysługuje. Jeżeli posiada Pani orzeczenie wydane na czas określony, może Pani wystąpić z wnioskiem o ponowne ustalenie stopnia niepełnosprawności. Należy to zrobić nie wcześniej niż 30 dni przed upływem ważności dotychczasowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Wniosek taki składa się w powiatowym zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności, załączając do niego odpowiednią dokumentację medyczną, potwierdzającą pogorszenie się stanu zdrowia.

  • Napisał: Jerzy On 2023-12-26
    Rating:
    5.0

    Mam 75 lat stopień znaczny na stałe .Emeryturę w wysokości 1300 zł netto.Czy mogę ubiegać się o dofinansowanie z PFRON na zakup auta

    Replied by: Joanna On 2023-12-27 Dzień dobry Panie Jerzy, jeżeli ma Pan orzeczenie o niepełnosprawności i porusza się Pan na wózku inwalidzkim, może Pan uzyskać dofinansowanie do zakupu samochodu osobowego w ramach programu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Samodzielność-Aktywność-Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Dofinansowanie obejmuje część kosztów zakupu dostosowanego samochodu osobowego. tj. pojazdu, który technicznie dostosowano do indywidualnych potrzeb kierowcy lub pasażera albo pasażerów z niepełnosprawnością, która uniemożliwia poruszanie się bez wózka inwalidzkiego. W samochodzie dostosowanym w ten sposób chory zajmuje miejsce kierowcy lub pasażera bez przesiadania się z wózka inwalidzkiego. Dofinansowanie można przeznaczyć na zakup nowego lub używanego dostosowanego samochodu osobowego. Więcej na temat tego świadczenia znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-dofinansowanie-zakupu-samochodu-osobowego

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
12 475 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 668 5

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
7 261 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Jak myć osobę leżącą?
Jak myć osobę leżącą?
18 139 3

Osoby obłożnie chore, leżące, wymagają nie tylko odpowiedniego leczenia ale także higieny i pielęgnacji, która umożliwia utrzymanie czystości i zdrowia...

czytaj więcej
Z czego korzystać podczas pielęgnacji chorego?
Z czego korzystać podczas pielęgnacji chorego?
7 203 1

Opieka nad osobą chorą jest ciężką pracą – zarówno w wykonaniu profesjonalnej opiekunki, jak i tak zwanego opiekuna rodzinnego, który nierzadko zostaje z...

czytaj więcej
Jak zapobiegać odleżynom?
Jak zapobiegać odleżynom?
10 487 2

Zapobieganie powstawaniu odleżyn to niezbędny element codziennej opieki nad osobami z niepełnosprawnościami, trwale bądź czasowo unieruchomionymi czy...

czytaj więcej
Podkład na łóżko - jednorazowy czy wielorazowy?
Podkład na łóżko - jednorazowy czy wielorazowy?
12 187 2

Podkład na łóżko to jeden z niezbędnych elementów opieki nad osobami z niepełnosprawnościami, starszymi bądź trwale lub czasowo unieruchomionymi, które...

czytaj więcej
Nietrzymanie moczu - zdrowa dieta wspierająca leczenie
Nietrzymanie moczu - zdrowa dieta wspierająca leczenie
7 592 1

Nietrzymanie moczu jest przypadłością niezwykle krępującą i wywołującą problemy zarówno natury fizycznej jak i psychicznej. Dlatego osoby chore na wszelkie...

czytaj więcej