

Stopnie niepełnosprawności. Lekki, umiarkowany i znaczny
Niepełnosprawność to trwała lub okresowa niezdolność do wypełniania ról społecznych (w tym w szczególności do pracy), z powodu naruszenia sprawności organizmu (stałego lub długotrwałego). Jakie są stopnie niepełnosprawności? Kto o nich orzeka? Podpowiadamy.
Stopnie niepełnosprawności
Zanim odpowiemy na pytanie, jakie są stopnie niepełnosprawności, warto wyjaśnić, kto orzeka o niepełnosprawności. Zgodnie z przepisami Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych niepełnosprawnym jest osoba, która posiada stosowne orzeczenie.
W Polsce jako pierwsza instancja orzeczenie wydaje powiatowy/miejski zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności, natomiast jako druga instancja – wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. W skład orzekającego zespołu powiatowego i wojewódzkiego wchodzi co najmniej dwóch specjalistów – co najmniej jeden lekarz oraz pedagog, psycholog, pracownik socjalny, doradca zawodowy lub inny lekarz.
Orzeczenie o niepełnosprawności – stopnie i rodzaje
Jakie wyróżniamy rodzaje i stopnie niepełnosprawności? Jeśli chodzi o typy niepełnosprawności, stosuje się podział na:
- choroby neurologiczne, w tym neurodegeneracyjne,
- choroby psychiczne,
- choroby rzadkie/genetyczne,
- choroby układu moczowo-płciowego,
- choroby układu oddechowego i krążenia,
- niepełnosprawność intelektualną,
- niepełnosprawność narządu wzroku i głuchoślepotę,
- niepełnosprawność ruchową,
- niepełnosprawność słuchu i/lub mowy,
- nowotwory,
- otyłość,
- schorzenia metaboliczne.
Stopnie orzeczenia o niepełnosprawności
Zarówno jeśli chodzi o stopnie niepełnosprawności intelektualnej, jak i stopnie niepełnosprawności ruchowej oraz stopnie inwalidztwa innego rodzaju, obowiązuje ten sam podział zależny od zakresu ograniczenia sprawności organizmu: lekki, umiarkowany i znaczny.
Lekki stopień niepełnosprawności
Stopień niepełnosprawności lekki (inaczej trzeci stopień niepełnosprawności) oznacza, że osoba ma naruszoną sprawność organizmu i w związku z tym obniżoną sprawność funkcjonowania, a jej zdolności wykonywania pracy są ograniczone w porównaniu do pracy osoby o pełnej sprawności fizyczno-ruchowej oraz psychicznej. Pewne ograniczenia można jednak kompensować przy pomocy odpowiednich środków (np. sprzętu ortopedycznego). Co daje lekki stopień niepełnosprawności? Przynależność do III grupy inwalidzkiej pozwala korzystać z ulgi rehabilitacyjnej.
Stopień lekki niepełnosprawności upoważnia także do ubiegania się o dofinansowanie w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Może ono zostać przeznaczone np. na likwidację barier architektonicznych w mieszkaniu lub domu. 3 stopień niepełnosprawności wiąże się także z ulgą komunikacyjną oraz specjalnymi warunkami zatrudnienia określonymi w Ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 z późn. zm.), a także regulowanymi przez Kodeks pracy.
Umiarkowany stopień niepełnosprawności
Stopień niepełnosprawności umiarkowany (inaczej drugi stopień niepełnosprawności) oznacza, że osoba jest niezdolna do pracy lub zdolna do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej, lub wymaga czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych. Każda z tych przesłanek stanowi samodzielną podstawę do zaliczenia do stopnia umiarkowanego niepełnosprawności.
Co daje umiarkowany stopień niepełnosprawności? Jedną z korzyści wynikającej z przynależności do II grupy inwalidzkiej są ulgi dla niepełnosprawnych. Stopień umiarkowany upoważnia do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej, zniżek w komunikacji PKP i PKS oraz rabatów w komunikacji miejskiej, podczas wyrabiania paszportu, a także w niektórych firmach telekomunikacyjnych.
Orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym wiąże się z prawem do zasiłku pielęgnacyjnego oraz kartą parkingową, 2 stopień niepełnosprawności może także zapewnić dofinansowanie ze środków PFRON, np. z przeznaczeniem na zakup przedmiotów ortopedycznych. Osoba o znacznej niepełnosprawności może również liczyć na specjalne warunki zatrudnienia: skrócony czas pracy, dodatkowe przerwy i dodatkowe urlopy.
Znaczny stopień niepełnosprawności
Stopień niepełnosprawności znaczny (inaczej pierwszy stopień niepełnosprawności) oznacza, że osoba jest niezdolna do pracy i wymaga stałej lub długotrwałej opieki oraz pomocy w celu pełnienia ról społecznych. I stopień niepełnosprawności jest równoznaczny z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
Stopień znaczny niepełnosprawności upoważnia do skorzystania z jednego z poniższych świadczeń:
- dodatek pielęgnacyjny,
- zasiłek pielęgnacyjny.
Dodatkowo osobie niepełnosprawnej w stopniu znacznym przysługują:
- dofinansowanie ze środków PFRON,
- karta parkingowa,
- rabat na usługi telekomunikacyjne,
- specjalne warunki zatrudnienia: skrócony czas pracy, dodatkowe przerwy, dodatkowe urlopy oraz prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia,
- ulga rehabilitacyjna,
- zniżki w komunikacji PKP i PKS,
- zniżki w komunikacji miejskiej,
- zwolnienie z abonamentu za radio i telewizję (tylko w przypadku znacznego stopnia niepełnosprawności).
Zmiana stopnia niepełnosprawności z umiarkowanego na znaczny
W przypadku pogorszenia stanu zdrowia osoba z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może wystąpić z wnioskiem o wydanie nowego orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności. Odpowiedni wniosek wraz z dokumentacją należy dostarczyć do powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Źródła:
https://niepelnosprawni.gov.pl/a,13,instytucje-orzekajace-procedury-orzekania-tryb-i-zasady
https://www.pfron.org.pl/pracodawcy/dofinansowanie-wynagrodzen/status-osoby-niepelnosprawnej/
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/203749
https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-orzeczenie-o-stopniu-niepelnosprawnosci
https://www.spes.org.pl/twoje-prawa/orzekanie-o-niepelnosprawnosci/stopien-niepelnosprawnosci
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/278922
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/298746
http://niepelnosprawni.pl/ledge/x/335627
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/270527
Komentarze
Od 1989 roku przebywałam na rencie inwalidzkiej z powodu SM. W 1997 roku doznałam złamania kręgosłupa w odcinku L2 na turnusie rehabilitacyjnym. Tego samego roku złamania pięty lewej. Posiadam zakaz wykonywania pracy a obecnie na emeryturze. Osteoporoza w stopniu przekraczającym normy wiekowe. W międzyczasie kolejne złamania kręgosłupa w odcinkach L3, L4, L5, T 11,T12 i we wrześniu 2022 T13. W trzech odcinkach ucisk na rdzeń kręgowy. Od września praktycznie leżę. Posiadam stopień umiarkowany ale rehabilitanci kazali złożyć wniosek o stopień znaczny po ostatnim złamaniu. Komisja powiatowa - odmowa, wojewódzka odmowa. Uzasadnienie posiadam stopień umiarkowany i wg Komisji mój stan zdrowia od wydania orzeczenia z 2015 roku ponoć się nie zmienił (co jest niezgodne z prawdą). Będę składała odwołanie ale jakie załączyć zaświadczenia skoro opisy rezonansu z 2022 sa zatrważające dla ortopedów przeciwnie do lekarzy na Komisjach.
Odpowiedź Joanna On 2023-03-17
Mam znaczny stopień ale pracowałem nielegalnie czy coś mi przysługuje od pomocy socjalnej
Odpowiedź Joanna On 2023-03-17
Moja żona posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności - UMIARKOWANY, wydane na stałe. Posiadała kartę parkingową. Gdy zwróciła się do WZds.O o Niepełnosprawności stwierdzono, że orzeczenie nie kwalifikuje do wydania karty parkingowej. Pytanie:
- czy można zabierać rzeczy nabyte i na jakiej podstawie?
- czy ponowne orzeczenie uzdrowi osobę niepełnosprawną?
- czy ponowne badania przyczynią się lepszego funkcjonowania służby zdrowia?
- co wnosi ponowne badanie osoby niepełnosprawnej?
Pewne jest, że powoduje duże utrudnienie dla tej osoby.
Odpowiedź Joanna On 2023-03-17
skąd pobrać wniosek o zmianę orzeczenia
Odpowiedź Joanna On 2023-03-13
Posiadam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym z uwagi na chorobę nowotworową. Pracuję w szkolnictwie i urlop muszę wykorzystać wiadomo w wakacje. Czy mogę się ubiegać o dodatkowy - płatny dzień wolny na wlew dożylny, zalecony przez prowadzącego onkologa w ramach NFZ. Leczę się poza miejscem zamieszkania. Jeśli tak, jaka jest podstawa prawna.
Odpowiedź Joanna On 2023-03-10
Mam rozdzielczości majątkowe z żoną czy mogę starać się o zasiłek stały z Opieki Społecznej dla samotnie gospodarującej osoby
Odpowiedź Joanna On 2023-03-08
Biorę zasiłek z Opieki Społecznej jestem w rodzinie mam dochody zasiłek rodzinny czy Opieka Społeczna może mi obniżyć zasiłek stały z 518zł. na 444zł.
Odpowiedź Joanna On 2023-03-08
Witam,posiadam drogą gr inwalidzką umiarkowany stopień niepełnosprawności od roku 2000 na stałe.moj stan zdrowia bardzo pogorszył się i zamierzam stanąć ponownie na komisję o zmianę gr.teraz wogule pieniążki wypłaca mi MOPS jako stały zasiłek wyrównawczy,do ZUS nie załapałem się bo nie miałem lat pracy.Teraz licząc szkole,wojsko i przepracowanych lat jest już 5czyli ile czeba żeby poprostu rentę wypłacał ZUS a nie opieką.Mysle że mogę teraz dostać wogule pierwsza gr zcalkowita niezdolnością do pracy i problemu by nie było już.ale gdyby utrzymali mi tą 2 grupę to mając już te 5 lat pracy będę mógł przenieść się do ZUS aby oni wypłacali i korzystać z ich norm?bo zpieniazkow zopieki nieda się przeżyć,niestarcza na leki a życie,opłaty.... proszę o konkretna poradę bo jestem wstanie depresyjnym i niemam pojęcia jak zabrać się do tego i co mogę co mi się należy,co przysługuje. Dziękuję bardzo i dobranoc
Odpowiedź Joanna On 2023-03-08
Syn stopień niepełnosprawności umiarkowany ..
Teraz w maju stanie się pełnoletni, w mojej ocenie nie jest sam zdolny samodzielne podejmować decyzje a tym bardziej żeby podjął pracę chodź tego zapisu nie ma w orzeczeniu o niepełnosprawności .
Syn ma wadę genetyczną więc tutaj żadne rokowania na poprawey stanu jego zdrowia nie istnieją . Co możemy dalej zrobić czy stawać na komisję na rentę ?
Odpowiedź Joanna On 2023-03-08
Jle wynosi zasiłek stały przy stopniu niepełnosprawności umiarkowanym
Odpowiedź Joanna On 2023-03-07
skąd pobrać wniosek o orzeczenie znacznego stopnia niepełnosprawności on-line
Odpowiedź Joanna On 2023-03-07
Witam czy jak mam 44lata i mam stopień umiarkowany o symbolu 03-l należy mi się zasiłek pielęgnacyjny
Odpowiedź Joanna On 2023-03-07
Witam otrzymałam stopień niepełnosprawności lekki 05 R na stałe. Czy mogę korzystać z ulgi rehabilitacji jeśli na orzeczeniu istnieje zapis cytuje „6) korzystania z systemu środowiskowego wsparcia samodzielnej egzystencji, przez co rozumie się korzystanie z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej,organizacje pozarządowe oraz inne placówki - nie wymaga”. Czy to oznacza ze nie mogę korzystać z ulgi rehabilitacji i odpisywać jej w rozliczeniu rocznym ?
Odpowiedź Joanna On 2023-03-03
Witam serdecznie
Mam grupę inwalidzką umiarkowaną chciałam spytać jaki metraż mi przysługuje i jaki metraż jest minimum w sanatorium.
Odpowiedź Joanna On 2023-03-03
Witam,czy niemowlę może dostać stopień niepełnosprawności,czy dopiero po 16 roku życia jest on określany ?
Odpowiedź Joanna On 2023-03-03
Dzień dobry,mam pytanie : czy silne ataki lękowe oczywiście leczone ale z marnym skutkiem które powodują niemożność wyjścia z domu gdziekolwiek ( potrzebuje pomocy drugiej osoby ) kwalifikuja sie do stopnia znacznego? Obecnie posiadam stopień niepełnosprawności umiarkowany, lecze się na depresje, padaczke skroniowa,początek demencji a teraz jakby było mało doszło mi włóknienie wątroby F -4. Jestem w stałym leczeniu. Mam zasiłek stały z MOPS . Pozdrawiam i życzę dobrego dnia z poważaniem Ewa lat 58
Odpowiedź Joanna On 2023-03-03
Dzień dobry mam na imię Monika jestem niepełnosprawna dziewczyna chcę się starać o zwrot podatku za leki za rok 2021i 2022prosze o odpowiedź
Odpowiedź Joanna On 2023-03-03
Czy osobie posiadającej lekki stopień niepełnosprawności przysługuje ulga z tytułu korzystania z komunikacji miejskiej? Do tej pory nie było, a teraz widzę, że się pojawił taki zapis.
Odpowiedź Joanna On 2023-02-27
Witam i proszę o jednoznaczną odpowiedz czy osobie z umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w wieku 75 lat należy się zasiłek pielęgnacyjny.
I czy umiarkowany stopień niepełnosprawności to odpowiednik drugiej grupy inwalidzkiej
Odpowiedź Joanna On 2023-02-27
Od 2010 roku mam zaliczony umiarkowany stopień niepełnosprawności na stałe o symbolach 02-P, 08-T i jednocześnie kod 04-O z lekkim stopniem niepełnosprawności. W orzeczeniu stwierdzono również, żę spełniam przesłanki określone w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Czy mogę w związku z tym ubiegać się o Kartę Parkingową?
Odpowiedź Joanna On 2023-02-27
mam niepełnosprawność umiarkowaną ,czy mogę odliczyć dojazd swoim samochodem na rehabilitację. Jeśli tak to jak to zrobić?
Odpowiedź Joanna On 2023-02-27
Witam moja sąmsiatka ma znaczny stopień niepełnosprawności 07-S i 05-R czy może sie starać o 500zł.oraz co moze jeszcze dostać.
Odpowiedź Joanna On 2023-02-27
Witam
Mam 39 lat i prowadzę działalność gospodarczą jedno osobowa, czy jak mam na stałe 3 grupę inwalidztwa mogę starać się o jakieś świadczenia?
Choroba jest od urodzenia.
Z góry dziękuję Pozdrawiam
Karol
Odpowiedź Joanna On 2023-02-21
Witam. W ubiegłym roku miałam operację usunięcia krtani. Dostałam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. W 2022 roku NFZ nie refundowal zakupu potrzebnych do stomii wymienników ciepła i rurek tracheostomijnych. Czy PFRON może dofinansować takie wydatki?
Odpowiedź Joanna On 2023-02-21
Gdzie skladac wniosek o zmiane orzeczenia o niepełnosprawności.na jaki zasiłek może liczyć dorosła osoba z upośledzeniem umysłowym lekkim.
Odpowiedź Joanna On 2023-02-20
Mam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności S-07 z brakiem otrzymania karty parkingowej. w październiku miałem wszczepione bypasy. czy mogę wnioskować o zmianę orzeczenia z zapisem o wydanie karty parkingowej?
Odpowiedź Joanna On 2023-02-21
Trzy lata temu stawałam na komisji.Dostałam stopień umiarkowany,dostałam pracę w zakładzie chronionym. Teraz ponownie stanęłam na komisji,ponieważ minął termin i pani orzekła,że należy mi się maksymalnie lekki. Czy to możliwe,że z umiarkowanego nagle dostaję lekki? To się wiąże z utratą pracy.Co mam zrobić w takiej sytuacji?
Odpowiedź Joanna On 2023-02-13
Dzień dobry. Czy na stopień umiarkowany można dostać dofinansowanie do aparatów słuchowych? Jeśli tak to gdzie składać wniosek, co jest potrzebne do takiego wniosku oraz jaką kwotę można dostać?
Odpowiedź Joanna On 2023-02-13
Czy Ze stopniem znacznym można pracować na zmiany?
Odpowiedź Joanna On 2023-02-08
Witam ,córce lat 17 przyznano orzeczenie o niepełnosprawności umiarkowanej o symbolu 05-R, chciałabym dowiedzieć się jakie świadczenia z tego tytułu jej przysługują,wiem już że świadczenie pielęgnacyjne jej się należy tylko nie wiem za bardzo gdzie to się składa,proszę o odpowiedź, dziękuję
Odpowiedź Joanna On 2023-02-07
Zadaj pytanie lub napisz komentarz