Bella

Stopnie niepełnosprawności. Lekki, umiarkowany i znaczny

Przeczytano 25 120
462 Komentarzy
(5)
 

Niepełnosprawność to trwała lub okresowa niezdolność do wypełniania ról społecznych (w tym w szczególności do pracy), z powodu naruszenia sprawności organizmu (stałego lub długotrwałego). Jakie są stopnie niepełnosprawności? Kto o nich orzeka? Podpowiadamy.

Stopnie niepełnosprawności

Zanim odpowiemy na pytanie, jakie są stopnie niepełnosprawności, warto wyjaśnić, kto orzeka o niepełnosprawności. Zgodnie z przepisami Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych niepełnosprawnym jest osoba, która posiada stosowne orzeczenie.
W Polsce jako pierwsza instancja orzeczenie wydaje powiatowy/miejski zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności, natomiast jako druga instancja – wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. W skład orzekającego zespołu powiatowego i wojewódzkiego wchodzi co najmniej dwóch specjalistów – co najmniej jeden lekarz oraz pedagog, psycholog, pracownik socjalny, doradca zawodowy lub inny lekarz.

Orzeczenie o niepełnosprawności – stopnie i rodzaje

Jakie wyróżniamy rodzaje i stopnie niepełnosprawności? Jeśli chodzi o typy niepełnosprawności, stosuje się podział na:

  • choroby neurologiczne, w tym neurodegeneracyjne,
  • choroby psychiczne,
  • choroby rzadkie/genetyczne,
  • choroby układu moczowo-płciowego,
  • choroby układu oddechowego i krążenia,
  • niepełnosprawność intelektualną,
  • niepełnosprawność narządu wzroku i głuchoślepotę,
  • niepełnosprawność ruchową,
  • niepełnosprawność słuchu i/lub mowy,
  • nowotwory,
  • otyłość,
  • schorzenia metaboliczne.

Stopnie orzeczenia o niepełnosprawności

Zarówno jeśli chodzi o stopnie niepełnosprawności intelektualnej, jak i stopnie niepełnosprawności ruchowej oraz stopnie inwalidztwa innego rodzaju, obowiązuje ten sam podział zależny od zakresu ograniczenia sprawności organizmu: lekki, umiarkowany i znaczny.

Lekki stopień niepełnosprawności

Stopień niepełnosprawności lekki (inaczej trzeci stopień niepełnosprawności) oznacza, że osoba ma naruszoną sprawność organizmu i w związku z tym obniżoną sprawność funkcjonowania, a jej zdolności wykonywania pracy są ograniczone w porównaniu do pracy osoby o pełnej sprawności fizyczno-ruchowej oraz psychicznej. Pewne ograniczenia można jednak kompensować przy pomocy odpowiednich środków (np. sprzętu ortopedycznego). Co daje lekki stopień niepełnosprawności? Przynależność do III grupy inwalidzkiej pozwala korzystać z ulgi rehabilitacyjnej.
Stopień lekki niepełnosprawności upoważnia także do ubiegania się o dofinansowanie w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Może ono zostać przeznaczone np. na likwidację barier architektonicznych w mieszkaniu lub domu. 3 stopień niepełnosprawności wiąże się także z ulgą komunikacyjną oraz specjalnymi warunkami zatrudnienia określonymi w Ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 z późn. zm.), a także regulowanymi przez Kodeks pracy.

Umiarkowany stopień niepełnosprawności

Stopień niepełnosprawności umiarkowany (inaczej drugi stopień niepełnosprawności) oznacza, że osoba jest niezdolna do pracy lub zdolna do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej, lub wymaga czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych. Każda z tych przesłanek stanowi samodzielną podstawę do zaliczenia do stopnia umiarkowanego niepełnosprawności.
Co daje umiarkowany stopień niepełnosprawności? Jedną z korzyści wynikającej z przynależności do II grupy inwalidzkiej są ulgi dla niepełnosprawnych. Stopień umiarkowany upoważnia do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej, zniżek podczas wyrabiania paszportu, a także w niektórych firmach telekomunikacyjnych.
Orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym wiąże się z prawem do zasiłku pielęgnacyjnego, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do dwudziestego pierwszego roku życia, oraz kartą parkingową w przypadku osób z chorobami narządu wzroku, chorobami neurologicznymi, chorobami układu oddechowego i krążenia lub upośledzeniem narządu ruchu. 2 stopień niepełnosprawności może także zapewnić dofinansowanie ze środków PFRON, np. z przeznaczeniem na zakup przedmiotów ortopedycznych. Osoba o znacznej niepełnosprawności może również liczyć na specjalne warunki zatrudnienia: skrócony czas pracy, dodatkowe przerwy i dodatkowe urlopy.

Znaczny stopień niepełnosprawności

Stopień niepełnosprawności znaczny (inaczej pierwszy stopień niepełnosprawności) można rozumieć dwojako. Po pierwsze oznacza, że osoba jest niezdolna do pracy i wymaga stałej lub długotrwałej opieki oraz pomocy w celu pełnienia ról społecznych. Znaczny stopień niepełnosprawności może zostać także osobom zdolnym do pracy w warunkach pracy chronionej, wymagające stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych. Pierwszy stopień niepełnosprawności jest równoznaczny z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Stopień znaczny niepełnosprawności upoważnia do skorzystania z jednego z poniższych świadczeń:

  • dodatek pielęgnacyjny,
  • zasiłek pielęgnacyjny.

Dodatkowo osobie niepełnosprawnej w stopniu znacznym przysługują:

  • dofinansowanie ze środków PFRON,
  • karta parkingowa,
  • rabat na usługi telekomunikacyjne,
  • specjalne warunki zatrudnienia: skrócony czas pracy, dodatkowe przerwy, dodatkowe urlopy oraz prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia,
  • ulga rehabilitacyjna,
  • zniżki w komunikacji PKP i PKS,
  • zniżki w komunikacji miejskiej,
  • zwolnienie z abonamentu za radio i telewizję (tylko w przypadku znacznego stopnia niepełnosprawności).

Zmiana stopnia niepełnosprawności

W przypadku pogorszenia stanu zdrowia osoba z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności może wystąpić z wnioskiem o wydanie nowego orzeczenia o wyższym stopniu niepełnosprawności. Odpowiedni wniosek wraz z dokumentacją potwierdzającą aktualną sytuację zdrowotną należy dostarczyć do powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Źródła:

https://niepelnosprawni.gov.pl/a,13,instytucje-orzekajace-procedury-orzekania-tryb-i-zasady
https://www.pfron.org.pl/pracodawcy/dofinansowanie-wynagrodzen/status-osoby-niepelnosprawnej/
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/203749
https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-orzeczenie-o-stopniu-niepelnosprawnosci
https://www.spes.org.pl/twoje-prawa/orzekanie-o-niepelnosprawnosci/stopien-niepelnosprawnosci
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/278922
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/298746
http://niepelnosprawni.pl/ledge/x/335627
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/270527

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

  • Napisał: Joanna On 2025-01-16
    Rating:
    5.0

    czy kobieta urodzona z wada genetyczna Zespołem Turnera leczaca się endrykonologicznie moze dostac umiarkowany stopień niepełnosprawności? głównie chodzi zeby wyszła do ludzi i podjęła prace

    Replied by: Alicja On 2025-01-16 Dzień dobry, zależy to od komisji orzekającej. Stopień niepełnosprawności przy Zespole Turnera ocenia się indywidualnie, biorąc pod uwagę stan zdrowia i wpływ choroby na codzienne funkcjonowanie. Warto złożyć wniosek i przedstawić dokumentację medyczną.

  • Napisał: Gosiamaralig3 On 2025-01-14
    Rating:
    5.0

    Moja siostra ma syna z zespołem DRAVET. Syn skończył 16 lat i w zwiazku z tym musiał stanąć po raz kolejny przed komisją orzekającą stopień niepełnosprawności. Do tej pory miał znaczy stopień, lecz tym razem orzeczono, że stopień niepełnosprawności jest umiarkowany. Siostra złożyła odwołanie, które zostało w całości odrzucone, teraz będzie rozpatrywane w wojewodzkiej komisji.
    Nie możemy wszyscy zrozumieć dlaczego w ogóle zmieniono mu ten stopień, mimo że stan zdrowia nie poprawił się w ogóle.

    Replied by: Alicja On 2025-01-15 Dzień dobry, decyzja o stopniu niepełnosprawności zależy od oceny komisji orzekającej, która bierze pod uwagę dokumentację medyczną, wywiad i obowiązujące przepisy. Wojewódzka komisja będzie miała teraz możliwość ponownego rozpatrzenia sprawy, więc warto dobrze przygotować się do tego etapu, dostarczając wszystkie możliwe dowody na aktualny stan zdrowia i jego wpływ na funkcjonowanie.

  • Napisał: Barbara On 2025-01-11
    Rating:
    5.0

    Dzien dobry, czy po 28 latach z cukrzyca i majac stopien umiarkowany lekarz moze zmienic na lekki? Oczywiscie nie ma poprawy cukry zawsze sie wachaja gora dol ??

    Replied by: Alicja On 2025-01-15 Dzień dobry, stopień niepełnosprawności przyznawany jest na podstawie indywidualnej oceny stanu zdrowia, funkcjonowania w życiu codziennym i dokumentacji medycznej. Warto dokładnie przedstawić wszystkie problemy zdrowotne i ich wpływ na codzienne życie w odwołaniu. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie.

  • Napisał: Beata On 2025-01-11
    Rating:
    5.0

    Jestem w trakcie leczenia onkologicznego, rak piersi. Obecnie przebywam na swiadczeniu rehabilitacyjnym do 5 czerwca. Mam tez przyznane orzeczenie o stopniu niepelnosprawnosci do 30 listopada 2025 r. - stopien umiarkowany. We wskazaniach dotyczacych zatrudnienia pusze niezdolna do pracy. Jestem osoba czynna zawodowo i chcialabym wrocic do pracy w czerwcu. Ale kadrowa.w pracy mnie poinformowala ze majac takie orzeczenie o niepelnosprawnosci w ktorym pisze niezdolna do pracy lekarz medycyny pracy moze mnie nie dopuscic do pracy. A wtedy pracodawca bedzie musial mnie zwolnic. Czy faktycznie przy takim orzeczeniu i dobrym samopoczuciu i checi powrotu do pracy lekarz medycyny pracy moze mnie niedopuscic do pracy?

    Beata

    Replied by: Alicja On 2025-01-13 Dzień dobry, proszę skontaktować się z lekarzem medycyny pracy, który oceni Pani zdolność do pracy na podstawie aktualnego stanu zdrowia. Warto również skonsultować się z lokalnym MOPS, PCPR lub PFRON, aby uzyskać wsparcie i szczegółowe informacje dotyczące zatrudnienia osób z niepełnosprawnością.

  • Napisał: Jednooczny On 2025-01-10
    Rating:
    5.0

    Jestem osobą jednooczną 54lat mam orzeczenie lekkie czy coś mi przysługuje jakiś zasiłek np,stały

    Replied by: Alicja On 2025-01-10 Dzień dobry, uprzejmie informujemy, że jako osoba niepełnosprawna może Pan skorzystać z różnego rodzaju świadczeń. Zachęcamy do zapoznania się z możliwościami pomocy ze strony PFRON (https://www.pfron.org.pl/).
    Ponadto, ze strony ZUS można pobrać darmowy informator dla osób z niepełnosprawnością (https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia).

  • Napisał: Honorata On 2025-01-09
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry czy krotsza noga o 2cm jest wskazanim do przyznania stopnia niepełnsprawności? Noga jest krotsza od wieku niemowlęcego związanego z bioderkami. W pracy w biurze mi to nie przeszkadza ale w pracy fizycznej już tsk boli kręgosłup i puchnie kosta krótszej nogi

    Replied by: Alicja On 2025-01-10 Dzień dobry, skrócenie nogi samo w sobie może nie być podstawą do przyznania stopnia niepełnosprawności, ale zespół orzekający ocenia, jak wpływa to na Pani codzienne funkcjonowanie i zdolność do pracy. Warto złożyć wniosek i dołączyć dokumentację medyczną.

  • Napisał: Ewa On 2025-01-09
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry, czy na chorobę Leśniowskiego przysługuje stopień niepełnosprawności ? czy jeżeli u chorego występuje "wielo-chorobowość" to zaświadczenie należy przedstawić od każdego specjalisty z osobna? pozdrawiam

    Replied by: Alicja On 2025-01-10 Dzień dobry, stopień niepełnosprawności przyznawany jest na podstawie oceny zespołu orzekającego, który uwzględnia wpływ choroby, w tym choroby Leśniowskiego-Crohna, na codzienne funkcjonowanie. Przy wielochorobowości warto przedstawić zaświadczenia od każdego specjalisty, aby dokładnie udokumentować stan zdrowia.

  • Napisał: Jozef On 2025-01-08
    Rating:
    5.0

    Co oznacza symbol N-12F w orzeczeniu o niepelnosprawnosci

    Replied by: Alicja On 2025-01-10 Dzień dobry, symbol 12-F w orzeczeniu o niepełnosprawności oznacza całościowe zaburzenia rozwojowe, w tym m.in. autyzm, autyzm atypowy czy inne zaburzenia mieszczące się w spektrum autyzmu. Litera N przy stopniu niepełnosprawności wskazuje na zakres wsparcia wynikający z ustaleń zespołu orzekającego, np. brak konieczności korzystania z opieki osób trzecich. Szczegóły warto sprawdzić w opisie orzeczenia.

  • Napisał: Robert On 2025-01-08
    Rating:
    5.0

    Witam leczę się na zaburzenia depresyjne lękowe od 15 lat i na wrzodziejące zapalenie jelita grubego od 20 lat mam lekki stopień niepełnosprawności czy na te schorzenia jest szansa dostać umiarkowany stopień.

    Replied by: Alicja On 2025-01-10 Dzień dobry, istnieje możliwość uzyskania umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, jeśli schorzenia znacząco ograniczają Pana codzienne funkcjonowanie lub wymagają stałej pomocy. Warto złożyć wniosek, dołączając szczegółową dokumentację medyczną i opisy trudności w życiu codziennym.

  • Napisał: Dzień dobry,czy choroba kręgosłupa szyjnego ucisku na korzenie rdzenia kręgowego 3mil,i miałem paraliż od pasa w górę jagby mnie pszełona bym się udusił, zaliczyli mi stopień lekki 10N nie rozumiem dlaczego a nie do umiarkowanego trzeba mieć głowę pod pachą to poprostu nie rozumiem tych lekarzy zamiast spytać o zdrowie to tylko gdzie lala pracy, zamiast badać pacjenta pozdrawiam On 2025-01-07
    Rating:
    5.0

    ***

    Replied by: Alicja On 2025-01-10 Dzień dobry, jeśli uważa Pan, że przyznano niewłaściwy stopień niepełnosprawności, może Pan złożyć odwołanie do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. Warto dołączyć szczegółową dokumentację medyczną. Jeśli odwołanie nie przyniesie efektu, sprawę można skierować do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Proszę też skonsultować się z lekarzem specjalistą, który pomoże dokładnie opisać Pana stan zdrowia.

  • Napisał: Joanna On 2025-01-04
    Rating:
    5.0

    Witam. Mam nawykowe zwichnięcie barku. Wypada podczas zwykłych codziennych czynności. Nawet podczas snu. Muszę codziennie się pilnować. Będę kwalifikowana do operacji, na którą muszę czekać od około roku do 5 lat. Czy na taką przypadłość mogę ubiegać się o orzeczenie o niepełnosprawności?

    Replied by: Alicja On 2025-01-07 Dzień dobry, nawykowe zwichnięcie barku, szczególnie jeśli znacząco ogranicza codzienne funkcjonowanie i wymaga pilnowania się przez całą dobę, może być podstawą do ubiegania się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Decyzja zależy od oceny lekarzy w zespole orzekającym. Warto skompletować dokumentację medyczną, w tym zaświadczenia od ortopedy, i złożyć wniosek do właściwego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.

  • Napisał: Paweł On 2025-01-02
    Rating:
    5.0

    Mam stopień umiarkowany 10-N i czy należy mi się karta parkingowa

    Replied by: Alicja On 2025-01-02 Dzień dobry, karta parkingowa przysługuje osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub umiarkowanym, jeśli występują znaczne trudności w poruszaniu się.

  • Napisał: Pawel On 2025-01-01
    Rating:
    5.0

    czy w wieku 79 lat mogą zmienić orzeczenie o niepełnosprawnosci znacznej na umiarkowana

    Replied by: Alicja On 2025-01-02 Dzień dobry, tak, w wyjątkowych przypadkach możliwa jest zmiana stopnia niepełnosprawności, nawet w wieku 79 lat. Orzeczenie zależy od aktualnej oceny stanu zdrowia i dokumentacji medycznej. Jeśli stan zdrowia znacząco się poprawił i wpływ schorzeń na codzienne funkcjonowanie jest mniejszy, komisja może przyznać stopień umiarkowany. Warto jednak skonsultować się z lekarzem i upewnić, że dokumentacja w pełni odzwierciedla aktualny stan zdrowia.

  • Napisał: Michał On 2024-12-31
    Rating:
    5.0

    Witam byłem 2 razy w psychiatryku mam stwierdzoną schizofrenie zawsze jak staram się pracować to po około 2-3 tygodniach coś w mojej głowie zaczyna do mnie gadać i dekoncentrowac tracę kontrolę nad sobą i muszę się zwolnić . Jaką grupe dostanę na badaniu lekarskim ? 2 ? Proszę o odpowiedź?

    Replied by: Alicja On 2025-01-02 Dzień dobry, decyzja o przyznaniu grupy niepełnosprawności zależy od indywidualnej oceny lekarzy orzeczników. W przypadku schizofrenii, gdy choroba znacząco wpływa na zdolność do pracy i codzienne funkcjonowanie, często przyznawany jest stopień umiarkowany lub znaczny. Warto zgromadzić pełną dokumentację medyczną i opisać, jak choroba wpływa na Pana życie, aby komisja mogła podjąć odpowiednią decyzję.

  • Napisał: Marzena On 2024-12-30
    Rating:
    5.0

    Witam, syn lat 21, autyzm wczesnodziecięcy, upośledzenie głębokie, zaburzenia od urodzenia. Cały czas miał stopień znaczny, teraz przyznali orzeczenie na stałe, ale stopień umiarkowany. Co dalej robić?

    Replied by: Alicja On 2025-01-02 Dzień dobry, w takiej sytuacji warto złożyć odwołanie od decyzji komisji w wyznaczonym terminie (zazwyczaj 14 dni od otrzymania orzeczenia). W odwołaniu należy szczegółowo opisać wpływ stanu zdrowia syna na codzienne funkcjonowanie oraz załączyć aktualną dokumentację medyczną i opinie specjalistów. W razie potrzeby można skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w takich sprawach.

  • Napisał: Maria On 2024-12-29
    Rating:
    5.0

    Dzien dobry .Mam na stale stopien umiarkowany kody 07-S,05=R.W tym roku mialam operacje uciecie plata pluc i wezly chlonne srodpiersia .Nowotwor zlosliwy .Zlozylam wniosek w zwiazku z pogorszeniem stanu zdrowia .OTRZYMALAM TEN SAM STOPIEN UMIARKOWANY .Nie moge zrozumiec ze znajomi ktory borykaja sie z ta choroba -rak dostali niemal wszyscy stopien znaczy .Odwolalam sie nie wiem czy bedzie wyzszy stopien .Od czego to zalezy ? Skoro znam ludzi rak przelyku nieoperacyjny /nie zgodzil sie / leczy sie w Gliwicach i dostal stopien znaczny .Jezdzi autem radzi sobie miedzy ludzmi .Od czego to zalezy ?

    Replied by: Alicja On 2025-01-02 Dzień dobry, stopień niepełnosprawności przyznawany jest na podstawie indywidualnej oceny stanu zdrowia, funkcjonowania w życiu codziennym i dokumentacji medycznej. Warto dokładnie przedstawić wszystkie problemy zdrowotne i ich wpływ na codzienne życie w odwołaniu. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie.

  • Napisał: Barwinek On 2024-12-26
    Rating:
    5.0

    Witam serdecznie...chciałam cię zapytać o ile to możliwe ,będę wdzięczna za pomoc
    Więc w orzeczeniu mam symbol "KL"...nie rozumiem ,ponieważ nigdzie nie widnieje taki rodzaj symbola" K" czy mogłabym prosić o informację na ten temat ?
    Bardzo dziękuję

    Replied by: Katarzyna On 2025-01-02 Dzień dobry, istnieje możliwość, że "KL" może być stosowane w medycynie lub psychiatrii jako symbol określający rodzaj dokumentacji lub kategorię. Czasem może to być też odniesienie do specjalistycznych procedur, klasyfikacji czy kodów, chociaż rzadziej spotykane w codziennym użytkowaniu. O wyjaśnienie warto zapytać bezpośrednio instytucję, która wydała orzeczenie.

  • Napisał: Bartek On 2024-12-25
    Rating:
    5.0

    Jestem osobą niepełnosprawną mam stopień umiarkowany nie dolatuje do ubikacji też zdaża mi się zrobić kupię do majtek czy mi się należą pampersy na dzień i noc pozdrawiam

    Replied by: Katarzyna On 2025-01-02 Nie każdy pacjent z nietrzymaniem moczu może otrzymać zlecenie na wyroby chłonne. Komu przysługuje refundacja? Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 27 października 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie refundacja przysługuje w przypadku:

    choroby nowotworowej przebiegającej w postaci owrzodziałych lub krwawiących guzów krocza lub okolicy krzyżowej,
    przetok nowotworowych lub popromiennych,
    nietrzymania moczu lub stolca będącego następstwem chorób nowotworowych,
    powikłań po leczeniu chorób nowotworowych,
    neurogennego lub nieneurogennego nietrzymania moczu lub stolca (z wyłączeniem wysiłkowego nietrzymania moczu) połączonego z występowaniem CO NAJMNIEJ jednej z poniższych chorób, takich jak:
    głębokie upośledzenie umysłowe,
    zespoły otępienne o różnej przyczynie,
    wady wrodzone i choroby układu nerwowego lub trwałe uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego,
    wady wrodzone dolnych dróg moczowych,
    jatrogenne lub pourazowe uszkodzenie dróg moczowych,
    jatrogenne lub pourazowe uszkodzenie układu pokarmowego.

    Zalecamy konsultację odnośnie refundacji wyrobów chłonnych z lekarzem prowadzącym.

  • Napisał: Przemysław On 2024-12-24
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry '.Jeśli mam poważna chorobę bezdechu sennego ',nadciśnienie tętnicze, leczę się na depresję. Mam padaczkę i chce uzyskać wniosek o lekkim stopniu niepełnosprawności to co podać i jak to zrobić, czy jest gdzieś pomóc kto pomoże wypełnić wniosek?

    Replied by: Katarzyna On 2025-01-02 Dzień dobry, zalecamy omówienie tej kwestii z lekarzem prowadzącym.

  • Napisał: Iwona On 2024-12-21
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry.
    Mój 18 letni syn ma zespół Aspergera i na komisji do spraw orzekania o niepełnosprawności dostał orzeczenie o stopniu umiarkowanym
    Chciałam zapytać czy należy mu się jakaś renta jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku 4 lat i od tamtej pory ma przedłużane orzeczenia.

    Replied by: Katarzyna On 2025-01-02 Dzień dobry, jeśli syn nie był wcześniej objęty rentą, można złożyć wniosek o rentę socjalną w ZUS. Warto przy tym dołączyć aktualne orzeczenie o niepełnosprawności oraz inne dokumenty potwierdzające niezdolność do pracy. Ze strony ZUS można pobrać darmowy informator dla osób z niepełnosprawnością (https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia)

  • Napisał: Anna On 2024-12-17
    Rating:
    5.0

    7 lat temu zostałam potrącona przez samochód na przejściu dla pieszych z winy kierowcy. Miałam złamaną kość krzyżową, kość łonową, poszarpane więzadła w kolanie, zrotowaną nogę w biodrze, złamaną kość jarzmową i kości zatoki bocznej, wstrząs siatkówki oka. Leczę się na nadciśnienie i mam niedoczynność tarczycy i otyłość. Mam trudności z chodzeniem. I mam stwierdzone PTSD. Czy przysługuje mi umiarkowany stopień niepełnosprawności?

    Replied by: Katarzyna On 2025-01-02 Dzień dobry, zalecamy omówienie tej kwestii z lekarzem prowadzącym.

  • Napisał: Natalia On 2024-12-13
    Rating:
    5.0

    Czy mając lekki stopień niepełnosprawności przysługuje mi dodatkowy urlop w wymiarze 10 dni i 7godzinny czas pracy?

    Replied by: Katarzyna On 2024-12-13 Dzień dobry, uprzejmie informujemy, że jako osoba niepełnosprawna może Pani skorzystać z różnego rodzaju świadczeń. Zachęcamy do do zapoznania się z możliwościami pomocy ze strony ZUS, można tam pobrać darmowy informator dla osób z niepełnosprawnością (https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia).

  • Napisał: Iwona On 2024-12-10
    Rating:
    5.0

    Posiadam orzeczenie o niepełnoprawności w stopniu umiarkowanym na stałe z symbolami przyczyny 09-M oraz O5-R czy mogę starać się o wydanie karty parkingowej ? Jednocześnie orzecznik w decyzji podał ,że nie spełniam przesłanek określonych w art.8 ust.3a pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 -Prawo o ruchu drogowym

    Replied by: Katarzyna On 2025-01-02 Dzień dobry, posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym z symbolami 09-M (choroby układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej) oraz 05-R (inne choroby układu oddechowego) nie uprawnia automatycznie do otrzymania karty parkingowej. Zgodnie z ustawą, karta parkingowa może być przyznana osobom, które:
    1. Posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, które wskazuje na poważne ograniczenie zdolności poruszania się,
    2. Są całkowicie lub częściowo unieruchomione, co znaczy, że mają znaczne trudności w poruszaniu się, wymagające wsparcia.

  • Napisał: Monika On 2024-12-10
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry, jestem od 2010r po operacji kręgosłupa L4/L5 i mam założony stablizator. Przez rok czasu byłam na świadczeniu rehabilitacyjnym . Cały czas pracuje , jednakże jest to praca siedząca. Przez ostatnie kilka lat ból kregosłupa narastał do tego stopnia że mam wyznaczoną kolejną operację w lutym - stenoza kanału kręgowego. Czy po operacji mogę starać się o stopień niepełnosprawności umiarkowany.

    Replied by: Katarzyna On 2025-01-02 Dzień dobry, zalecamy omówienie tej kwestii z lekarzem prowadzącym.

  • Napisał: Marta On 2024-12-08
    Rating:
    5.0

    dzień dobry,
    miałam znaczny stopień niepełnosprawności symbol 04-O
    przy przedłużaniu orzeczenia zmieniono stopień na umiarkowany
    czy jest sens się odwoływać?

    Replied by: Katarzyna On 2025-01-02 Dzień dobry, decyzja o odwołaniu się od zmiany stopnia niepełnosprawności zależy od kilku czynników. Symbol 04-O oznacza "niepełnosprawność w zakresie narządu ruchu" i przypisanie do znacznego stopnia niepełnosprawności zazwyczaj wynika z poważnych trudności w poruszaniu się lub wykonywaniu codziennych czynności. Jeśli przy przedłużeniu orzeczenia zmieniono stopień na umiarkowany, oznacza to, że komisja uznała, że zdolności funkcjonalne poprawiły się na tyle, że nie spełnia Pani już kryteriów dla "znacznego" stopnia. Jeśli uważa Pani, że decyzja jest niezgodna z Pani stanem zdrowia lub była podjęta na podstawie błędnych lub niepełnych informacji, warto złożyć odwołanie.

  • Napisał: Honorata Praca On 2024-12-08
    Rating:
    5.0

    Witam. Tata ma 84 lat,jest emerytem. Niedawno dostal udar, rozległy. Będzie wymagal stałej opieki. Czy jako córka mogę wystąpić o orzeczenie niepełnosprawności Taty?( Tata ma niedowlad prawej ręki,nie jest w stanie nic napisać,ani się wypowiedzieć)

    Replied by: Katarzyna On 2025-01-02 Dzień dobry, zalecamy omówienie tej kwestii z lekarzem prowadzącym.

  • Napisał: Ana On 2024-12-08
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry
    Przyznano mi stopień niepełnosprawności lekki symbol 05-R 10-N.
    Przyznane przez Miejski Zespół ds. Orzekania o niepełnosprawności.
    O co mogę się teraz starać i czy zgłosić to do ZUS u?

    Replied by: Katarzyna On 2025-01-02 Dzień dobry, uprzejmie informujemy, że jako osoba niepełnosprawna może Pani skorzystać z różnego rodzaju świadczeń. Zachęcamy do zapoznania się z możliwościami pomocy ze strony PFRON (https://www.pfron.org.pl/).
    Ponadto, ze strony ZUS można pobrać darmowy informator dla osób z niepełnosprawnością (https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia).

  • Napisał: Zbigniew On 2024-12-08
    Rating:
    5.0

    Mam pytanie mieszkam z partnerem dostał stopień umiarkowany mamy dziecko pomóc Społeczna odmówił mu jakiej kolwiek pomocy

    Replied by: Katarzyna On 2025-01-02 Dzień dobry, zachęcamy do zapoznania się z możliwościami pomocy ze strony PFRON (https://www.pfron.org.pl/).
    Ponadto, ze strony ZUS można pobrać darmowy informator dla osób z niepełnosprawnością (https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia).

  • Napisał: Magduś On 2024-12-07
    Rating:
    5.0

    Witam. Mój 22 letni syn na komisji lekarskiej dostał stopień znaczny na 4 lata czy ja opiekun prawny nadal będę mogła pobierać świadczenie pielęgnacyjne na starych zasadach.

    Replied by: Katarzyna On 2025-01-02 Dzień dobry, informujemy, że ze strony ZUS można pobrać darmowy informator dla osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów (https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia).

  • Napisał: Arachin On 2024-12-07
    Rating:
    5.0

    Witam. Od paru miesięcy cierpię na ból kolan. Po wizycie u lekarza ortopedy i zdjęciu rentgenowskim padła diagnoza zwyrodnienie obu stawów kolanowych w stopniu 3, jedyna metoda leczenia wstrzykiwanie kwasu hialuronowego do obu kolan. Czy mogę się ubiegać o grupę niepełnosprawności czy musi być o wiele poważniejszy stan? Nadmieniam że z bólu kolan coraz ciężej mi się poruszać. Pozdrawiam.

    Replied by: Katarzyna On 2025-01-02 Dzień dobry, zalecamy omówienie tej kwestii z lekarzem prowadzącym.

  • Napisał: Sylwester On 2024-12-07
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry? Pytam czy ze stopniem umiarkowanym należy się dodatek dopełniający?

    Replied by: Alicja On 2024-12-31 Dzień dobry, dodatek uzupełniający przysługuje osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności, a nie z umiarkowanym. Proszę skontaktować się z ZUS, aby uzyskać szczegółowe informacje o innych możliwych świadczeniach.

  • Napisał: Dzien dobry jestem po calkowitej endoprotezie biodra choruje od lat na ystonie czy moge sie ubiegac o karte parkingową o jaki stopien niepełnosprawności mogę otrzymac On 2024-12-05
    Rating:
    5.0

    Dziękuję bardzo za odpowiedz

    Replied by: Alicja On 2024-12-31 Dzień dobry, karta parkingowa przysługuje osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub umiarkowanym, jeśli występują znaczne trudności w poruszaniu się. Stopień niepełnosprawności określa komisja na podstawie dokumentacji medycznej.

  • Napisał: Edyta On 2024-12-05
    Rating:
    5.0

    Moja mama ma umiarkowany stopień niepełnosprawności czy może liczyć na większy limit na wyroby i kosmetyki stomijne a jeśli tak to na jaki

    Replied by: Alicja On 2024-12-31 Dzień dobry, proszę skontaktować się z NFZ, aby uzyskać szczegółowe informacje o limitach na wyroby i kosmetyki stomijne dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

  • Napisał: Piotr On 2024-12-03
    Rating:
    5.0

    Witam. Czy na bezdech senny można dostać stopień o niepełnosprawności?

    Replied by: Alicja On 2024-12-31 Dzień dobry, stopień niepełnosprawności może być przyznany w przypadku bezdechu sennego, jeśli schorzenie powoduje istotne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu lub zdolności do pracy. Decyzję podejmuje komisja ds. orzekania o niepełnosprawności na podstawie dokumentacji medycznej.

  • Napisał: Krzysztof On 2024-12-02
    Rating:
    5.0

    Jaka zniżka na pociągi TLK i IC? Wzrok dobrybSchorzenia sercowo,oddechowe,psychiczne_deorwsja,i dyskopatia. 58 lat. Dziękuję.

    Replied by: Alicja On 2024-12-30 Dzień dobry, zależy to od lokalnych przepisów i oferty przewoźnika. Warto sprawdzić szczegóły w PKP.

  • Napisał: Ewa On 2024-12-02
    Rating:
    5.0

    co mi przysluguje przy lekkim stopniu niepelnosprawnosci 02-P

    Replied by: Alicja On 2024-12-30 Dzień dobry, uprzejmie informujemy, że jako osoba niepełnosprawna może Pani skorzystać z różnego rodzaju świadczeń. Zachęcamy do zapoznania się z możliwościami pomocy ze strony PFRON (https://www.pfron.org.pl/).
    Ponadto, ze strony ZUS można pobrać darmowy informator dla osób z niepełnosprawnością (https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia).

  • Napisał: Riwana On 2024-12-01
    Rating:
    5.0

    Witam,chciałam się zapytać czy z stopień niepełnosprawności lekkim mogę znaleźć pracę w ochronie?

    Replied by: Alicja On 2024-12-30 Dzień dobry, posiadanie lekkiego stopnia niepełnosprawności nie wyklucza pracy w ochronie, o ile spełnia Pani wymagania zdrowotne i kwalifikacyjne określone dla tego zawodu. Proszę sprawdzić oferty pracy oraz wymagania pracodawców w tej branży.

  • Napisał: Ryszard On 2024-12-01
    Rating:
    5.0

    Witam a jak mam martwicę jałowa bioder w tym jedno po endoprotezie i martwicę kości ramienia z obu stronach to czy należy mi się stopień znaczny? Pozdrawiam

    Replied by: Alicja On 2024-12-30 Dzień dobry, decyzja o przyznaniu stopnia niepełnosprawności należy do odpowiedniej komisji orzekającej i zależy od oceny całokształtu Pana stanu zdrowia oraz stopnia ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu. Proszę zgromadzić pełną dokumentację medyczną i złożyć wniosek do komisji.

  • Napisał: Rafał On 2024-11-30
    Rating:
    5.0

    Witam mam ślepotę oka lewego plus jaskra,
    Prawe okoNeuropatia jaskrowa oka lewego plus zwężenie pola widzenia 30 procent do tego arytmia i migotanie przedsionków jestem po dwóch zabiegach ablacji i dale zazywam lek concor cor 5mg raz na dobe dostałem rente umiarkowany stopień 3 lata temu z zus
    I moje pytanie zbliża się komisja lekarska czy mogą mi odebrać całkowicie rentę dziękuję pozdrawiam

    Replied by: Alicja On 2024-12-30 Dzień dobry, decyzja o przyznaniu lub odebraniu renty zależy od oceny stanu zdrowia dokonanej przez komisję lekarską ZUS. Proszę przygotować całą dokumentację medyczną i szczegółowo przedstawić swój stan zdrowia podczas komisji.

  • Napisał: Beata On 2024-11-29
    Rating:
    5.0

    Dzien Dobry.Ile godzin pracy ma osoba z umiarkowanym stopniem niesprawnosci i czy przysluguje jej 10 dni urlopu dodatkowego?

    Replied by: Alicja On 2024-12-18 Dzień dobry, osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności może pracować maksymalnie 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo. Przysługuje jej także 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego w roku.

  • Napisał: Małgorzata On 2024-11-29
    Rating:
    5.0

    Jakie to są zniżki na bilety tramwajowe i autobusowe dla osoby ze stopniem niepełnosprawności umiarkowanym? I jak to udokumentować podczas kontroli.

    Replied by: Alicja On 2024-12-18 Dzień dobry, osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności przysługują zniżki na bilety komunikacji miejskiej, ale ich wysokość zależy od przepisów obowiązujących w danym mieście lub gminie.
    Aby skorzystać ze zniżki, podczas kontroli należy okazać dokument potwierdzający stopień niepełnosprawności, np.:
    Legitymację osoby niepełnosprawnej,
    Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
    Warto sprawdzić zasady obowiązujące w swojej miejscowości na stronie lokalnego przewoźnika lub urzędu miasta.

  • Napisał: Alicja On 2024-11-29
    Rating:
    5.0

    Czy po operacji kręgosłupa lędźwiowego mogę się starać o rete

    Replied by: Alicja On 2024-12-18 Dzień dobry, tak, po operacji kręgosłupa lędźwiowego można starać się o rentę, jeśli stan zdrowia ogranicza zdolność do pracy. Decyzję podejmuje lekarz orzecznik ZUS na podstawie dokumentacji medycznej i badań.

  • Napisał: Renata On 2024-11-28
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry. Mam znaczny stopień niepełnosprawności że wskazaniem do oddzielnego pokoju . Mam też bezdech senny i aparat Capap. Ostatnio byłam w
    szpitalu poprosiłam o zmianę pokoje powołując się na orzeczenie, które doręczyłam przy przyjęciu. Pielęgniarka powiedziała, że to nie dotyczy szpitala. To gdzie mam wykorzystać prawo do oddzielnego pokoju. Pozdrawiam

    Replied by: Katarzyna On 2024-12-13 Dzień dobry, prawo do oddzielnego pokoju w szpitalu przysługuje jeśli wskazuje na to orzeczenie o niepełnosprawności. W wielu szpitalach istnieje możliwość przydzielenia oddzielnego pokoju pacjentowi, który ma specjalne potrzeby, w tym osoby z niepełnosprawnością znaczną. Jednakże dostępność takich pokoi może być ograniczona przez warunki szpitala i jego strukturę, np. liczbę jednoosobowych sal, dostępność takich pomieszczeń w danym czasie lub inne czynniki organizacyjne.

  • Napisał: Bożena On 2024-11-28
    Rating:
    5.0

    Dlaczego prywatni przewoźnicy nie honorują orzeczeń z niepełnosprawnością przy tym pobierają dwukrotnie wyższą cenę za bilety.

    Replied by: Katarzyna On 2024-12-13 Dzień dobry. W Polsce, publiczni przewoźnicy (np. w komunikacji miejskiej, PKP, czy PKS) mają obowiązek udzielania ulg osobom z orzeczoną niepełnosprawnością na podstawie przepisów prawa. Z kolei prywatni przewoźnicy nie zawsze są zobowiązani do stosowania ulg, jeśli nie wynika to bezpośrednio z umów czy regulacji między nimi a odpowiednimi instytucjami publicznymi. W przypadku transportu prywatnego, decyzja o stosowaniu ulg zależy od polityki konkretnego przewoźnika.

  • Napisał: M.k. On 2024-11-27
    Rating:
    5.0

    Witam.czy jako osoba dorosła mam orzeczenie niepełnosprawności umiarkowany symbol.5-R.10-N.11-l. Jestem po udarze czy przysługuje mi ulga na przejazdy PKS?

    Replied by: Katarzyna On 2024-12-13 Dzień dobry, w takim przypadku przysługuje ulga na przejazdy PKS. Należy skontaktować się z przewoźnikami, aby poznać szczegóły dotyczące ulg oraz wymaganych dokumentów, które pozwolą z tej ulgi skorzystać.

  • Napisał: Małgorzata On 2024-11-27
    Rating:
    5.0

    Mam pytanie. Mam nieruchomy jeden fałd głosowy i leczę się na depresję lękowa czy należy mi się umiarkowany stopień niepełnosprawności. Dziękuję

    Replied by: Katarzyna On 2024-12-13 Dzień dobry, kwestia możliwości starania się o przyznanie orzeczenia o niepełnosprawności powinny zostać omówione z lekarzem.

  • Napisał: Rafał On 2024-11-25
    Rating:
    5.0

    Byłem na komisji ZUS i mam trwałą niezdolność do samodzielnej egzystencji.!!! A powiatowy zepsuł do spraw orzekania dał mi stopień umiarkowany..
    Mimo że Psycholog, lekarz rodziny i wszelkie dokumenty medyczne wyraźnie podkreślają że wymagam stałej opieki osoby drugiej.. Mam uszkodzony rdzeń kręgowy i implanty w kręgosłupie.... Prawie nie chodzę a mimo to PCPR dał mi stopień umiarkowany ☹️☹️to skandal!!!!

    Replied by: Katarzyna On 2024-12-13 Dzień dobry, od decyzji powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności można odwołać się do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Odwołanie należy złożyć w terminie 14 dni od otrzymania decyzji.

  • Napisał: Małgorzata On 2024-11-23
    Rating:
    5.0

    Witam. Moja córka dostała umiarkowany stopień niepełnosprawności. Chciałam się zapytać co Jej i Mi jako matce się należy i co dalej zrobić?

    Replied by: Katarzyna On 2024-12-13 Dzień dobry. Córka, jako osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, może ubiegać się o zasiłek pielęgnacyjny, który przysługuje rodzicom lub opiekunom dzieci niepełnosprawnych. Jako opiekun osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności ma Pani prawo do ubiegania się o zasiłek opiekuńczy, jeśli jest się opiekunem pełnoetatowym dziecka, które wymaga stałej opieki i pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Zasiłek ten jest przyznawany przez ZUS na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności. Ze strony ZUS można pobrać darmowy informator dla osób z niepełnosprawnością (https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia).

  • Napisał: Rafal On 2024-11-22
    Rating:
    5.0

    Jakie przysługują mi w
    opiecespołecznej

    Replied by: Katarzyna On 2024-12-13 Dzień dobry, uprzejmie informujemy, że jako osoba niepełnosprawna może Pan skorzystać z różnego rodzaju świadczeń. Zachęcamy do zapoznania się z możliwościami pomocy ze strony PFRON (https://www.pfron.org.pl/).
    Ponadto, ze strony ZUS można pobrać darmowy informator dla osób z niepełnosprawnością (https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia).

  • Napisał: Teodor On 2024-11-21
    Rating:
    5.0

    Mam orzeczenie stopień lekki 05r czy mogę z czegoś skorzystać?

    Replied by: Katarzyna On 2024-12-13 Dzień dobry, uprzejmie informujemy, że jako osoba niepełnosprawna może Pan skorzystać z różnego rodzaju świadczeń. Zachęcamy do zapoznania się z możliwościami pomocy ze strony PFRON (https://www.pfron.org.pl/).
    Ponadto, ze strony ZUS można pobrać darmowy informator dla osób z niepełnosprawnością (https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia).

  • Napisał: Jacek On 2024-11-19
    Rating:
    5.0

    Dzien dobry mam 49 lat jestem po 6 cyklach chemioterapii BEP w 2006/2007 roku w sumie 80 chemii. Miałem nowotwór złoscliwy jadra z przerzutem do płuca, Mam obecnie orzeczony umiarnowany symbol 09 M i 10N. Ze względu na polineuropatie obwodową po cisplatynie oraz zwyrodnienia stawów i kręgosłupa. Poza tym mam problem z Skoki ciśnienia do 200/115, Astma oskrzelowa z wysiłkową. Przpuchlinę pępkową, Przewlekłe zapalenie oskrzeli, przewlekłe zapalenie przewodu pokarmowego z przewlekłym zapaleniem żołądka, przepuchlina żołądka, nadżerka żołądka. Dodatkowo miałem stwierdzone około 10 guzków osterosklerotycznych w kosciach talerzy udowych i 1 przy kregosłupie na rwie. Ostatnio mam ciagły ból rwy i wyczuwac zaczałem ten guzek tak samo coraz czesciej bola mnie biodra. Bedac na orzecznictwie ZUS na prewencje zostałem odrzucony przez Orzecznikow gdyz sie nie nadaje na rehabilitacje i dostałem zalecenie, żeby udać się do psychiatry i brać leki i nie być świadomym że choruję. Pani doktor podczas przyznawania stopnia niepełnosprawności zaleciła również leczenie psychiatryczne na zbyt dużą liczbe chorób przewlekłych. Obecnie jeszcze pracuję w wojsku jako cywil na stanowisku Informatyka. Co mi się należy?? Czy się ubiegać o świadczenie rehabilitacyjne? Nie jestem jeszcze na wózku czy kulach.

    Replied by: Katarzyna On 2024-12-13 Dzień dobry, uprzejmie informujemy, że jako osoba niepełnosprawna może Pan skorzystać z różnego rodzaju świadczeń. Zachęcamy do zapoznania się z możliwościami pomocy ze strony PFRON (https://www.pfron.org.pl/).
    Ponadto, ze strony ZUS można pobrać darmowy informator dla osób z niepełnosprawnością (https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia).

  • Napisał: Krzysztof W On 2024-11-18
    Rating:
    5.0

    Witam mój brat pod koniec sieprpnia uległ wypadkowi w efekcie stracił prawa górna kończynę był na komisji o niepełnosprawności i orzekli stopien umiarkowany dodatkowo brat cierpi na depresje powypadkowa pozostaje tylko odwołanie

    Replied by: Katarzyna On 2024-12-13 Dzień dobry, bardzo nam przykro z powodu zaistniałej sytuacji. Informacje na temat świadczeń dla osób z niepełnosprawnością można znaleźć na: https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia

  • Napisał: Magdalena On 2024-11-17
    Rating:
    5.0

    Witam .Proszę o radę. Córka lat 12 . Od roku zmagamy się z cukrzycą typu 1 insulina itd . Rok temu otrzymała punt 7 i 8 stała opieka lecz tylko na rok do listopada 2024 roku. Moje pytanie brzmi . Jak córka teraz na komisji nie dostanie punktu 7 tylko 8 to co nam przysługuje ? Z góry dziękuję za odpowiedź

    Replied by: Alicja On 2024-12-06 Dzień dobry, jeśli córka otrzyma tylko punkt 8 („konieczność pomocy”), nadal przysługuje zasiłek pielęgnacyjny, ale nie będzie już prawa do świadczenia pielęgnacyjnego (przyznawanego za punkt 7 – „stała opieka”). Warto przygotować pełną dokumentację medyczną i podkreślić potrzebę stałej opieki, aby starać się o zachowanie punktu 7.

  • Napisał: Dorota On 2024-11-16
    Rating:
    5.0

    Witam. Od miesiąca dostałam straszny ból pleców i ręki. Po wizycie u lekarza i zrobieniu rezonansu magnetycznego , stwierdzono ból stawu m(25.5). Dostałam skierowanie do ośrodka rehabilitacji leczniczej dziennej celem zabiegów wielopoziomowe przepukliny odcinka c. Rehabilitacja mam dopiero na czerwiec. Obecnie nie mogę pracować, ponieważ ból mi przeszkadza. Zarejestrowana chciałabym się dowiedzieć czy mogę się starać o stopień niepełnosprawności.

    Replied by: Alicja On 2024-12-06 Dzień dobry, tak, w Pani sytuacji można ubiegać się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. W tym celu należy złożyć wniosek w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności właściwym dla miejsca zamieszkania. Proszę dołączyć do wniosku dokumentację medyczną, w tym wyniki rezonansu i zaświadczenie od lekarza prowadzącego.

  • Napisał: MARTA T. On 2024-11-15
    Rating:
    5.0

    Witam mam pytanie czy moge ubiegac sie o orzeczenie o niepełnosprawność dla babci lat 99 ktora w czerwcu przeszla udar ma stwierdzony niedosluch niedowidzi potrzebuje pomocy w czynnosciach codziennych .Babcia jest osoba mającą z powodu niedokrwienia omamy przywidzenia natomiast nie mam jeszcze zadnej opini psychiatrycznej w tej sprawie.Ze szpitala ma stwierdzona demencje i otepiałość.

    Replied by: Alicja On 2024-11-27 Dzień dobry, tak, można ubiegać się o orzeczenie o niepełnosprawności dla babci. Warto zgromadzić dokumentację medyczną, w tym wypis ze szpitala, potwierdzenia udaru, demencji i otępienia, a także zaświadczenie od lekarza rodzinnego lub specjalistów (np. neurologa, geriatrę). Jeśli brakuje opinii psychiatrycznej, dobrze jest ją uzyskać, ale nie jest to konieczne, by złożyć wniosek do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

  • Napisał: Konsta On 2024-11-15
    Rating:
    5.0

    Witam mam pytanko mojej żonie przyznał z mopsu stopień umiarkowany oznaczenia 02-p i 06-e czy w związku z tym jama tą kartę z MoPS ma zniżkę na bilety PKP lub komunikację miejską?

    Replied by: Alicja On 2024-11-27 Dzień dobry, stopień umiarkowany z kodami 02-P i 06-E może uprawniać do zniżek na bilety PKP lub komunikację miejską, ale zależy to od lokalnych przepisów i oferty przewoźnika. Warto sprawdzić szczegóły w PKP i komunikacji miejskiej w swoim mieście.

  • Napisał: Krzysztof On 2024-11-13
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry otrzymał pierwszą grupę inwalidzką opracuj czy mogę słuchać o rentę

    Replied by: Alicja On 2024-11-22 Dzień dobry, przyznanie pierwszej grupy inwalidzkiej oznacza, że może Pan ubiegać się o rentę, o ile spełnia Pan odpowiednie kryteria. Proszę skontaktować się z ZUS lub inną instytucją, od której zależy przyznanie renty (np. KRUS, jeśli Pan tam odprowadzał składki), aby uzyskać szczegółowe informacje i złożyć wniosek.

  • Napisał: Henryk On 2024-11-13
    Rating:
    5.0

    Skoro Komisja orzekająca w dostarczonej dokumentacji medycznej otrzymała m.in. od lekarza psychiatry i lekarza rodzinnego określenie, "że nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji i wymaga całodobowej opieki i nadzoru", a Skład wydał orzeczenie o Umiarkowanym stopnie niesprawności, czy to uzasadnia złożenia Odwołanie do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania i Niepełnosprawności?

    Replied by: Alicja On 2024-11-22 Dzień dobry, tak, jeżeli dokumentacja medyczna jasno wskazuje, że osoba nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji i wymaga całodobowej opieki, a mimo to przyznano umiarkowany stopień niepełnosprawności, zdecydowanie warto złożyć odwołanie. W odwołaniu należy szczegółowo odnieść się do załączonej dokumentacji medycznej oraz decyzji komisji. Odwołanie składa się do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w terminie 14 dni od otrzymania decyzji.

  • Napisał: Bogusia On 2024-11-13
    Rating:
    5.0

    Mam umiarkowany stopień symbol 08-T 09-M 07-S Czy przyslugoja mi darmowe przejazdy komunikacja miejska

    Replied by: Alicja On 2024-11-22 Dzień dobry, prawo do darmowych przejazdów komunikacją miejską zależy od lokalnych przepisów w danym mieście. Proszę skontaktować się z wydziałem transportu w Pani mieście lub sprawdzić regulamin przewoźnika, aby dowiedzieć się, czy umiarkowany stopień niepełnosprawności uprawnia do takich ulg.

  • Napisał: Skaward On 2024-11-13
    Rating:
    5.0

    Witam.
    Mój syn ma cukrzycę, od kilku lat miał orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności. Obecnie jego stan zdrowia uległ lekkiemu pogorszeniu (opinia diabetologa). Po komisji dostał lekki stopień niepełnosprawności, nie może pracować tam gdzie złożył CV (policja,wojsko,stocznia), czy warto złożyć odwołanie od decyzji komisji

    Replied by: Alicja On 2024-11-22 Dzień dobry, jeśli uważa Pani, że decyzja komisji nie odzwierciedla faktycznego stanu zdrowia syna, zdecydowanie warto rozważyć złożenie odwołania. Kluczowe będzie dostarczenie dodatkowej dokumentacji medycznej (np. szczegółowej opinii diabetologa lub wyników badań), która potwierdzi pogorszenie stanu zdrowia i wpływ na codzienne funkcjonowanie.
    Odwołanie należy złożyć do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności w terminie 14 dni od otrzymania decyzji. Warto również skonsultować sprawę z prawnikiem lub organizacjami wspierającymi osoby z niepełnosprawnościami.

  • Napisał: Anna On 2024-11-13
    Rating:
    5.0

    Szanowni Państwo, czy ktoś interesuje się warunkami egzystencji osób całkowicie niepełnosprawnych. Wiem o osobie bez obu nóg, poruszającej się na wózku której życie ogranicza się do oglądania ścian pokoju w bloku (wyłącznie). Jak wygląda świat, wie tylko z telewizji. Nie zna zapachu łąki ( albo już nie pamięta) Można rzec, że nie żyje a wegetuje. Czy taka osoba nie zasługuje na więcej niż talerz zupy i czekanie na śmierć ? Kto powinien się tym zainteresować ? Nie znam tej osoby a o Jej sytuacji wiem od sąsiadki.
    Pozdrawiam

    Replied by: Alicja On 2024-11-22 Dzień dobry, taka sytuacja jest niezwykle poruszająca. Osoba w takiej sytuacji powinna mieć dostęp do wsparcia z lokalnego ośrodka pomocy społecznej (MOPS/GOPS), który może pomóc w zapewnieniu asystenta osobistego, rehabilitacji lub innych form pomocy. Warto również skontaktować się z organizacjami pozarządowymi wspierającymi osoby z niepełnosprawnościami, takimi jak fundacje czy stowarzyszenia, które oferują pomoc w poprawie jakości życia i przeciwdziałają izolacji społecznej.

  • Napisał: Stanisław Egon On 2024-11-13
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry jak to jest że mam umiarkowany stopień niepełnosprawności i nie mogę znaleźć żadnej pracy byłem na kilku spotkaniach ale nigdy nie otrzymałem żadnej odpowiedzi dziękuję Życzę Miłego Spokojnego dnia

    Replied by: Alicja On 2024-11-22 Dzień dobry, znalezienie pracy przy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności bywa trudne, ale warto skorzystać z pomocy instytucji takich jak Powiatowy Urząd Pracy lub PFRON, które oferują programy wspierające zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami. Proszę również sprawdzić lokalne agencje pracy lub organizacje pozarządowe specjalizujące się w pomocy w takich sytuacjach.

  • Napisał: Danuta On 2024-11-12
    Rating:
    5.0

    Dzien dobry chcialam zapytac czy przy grupie umiarkowanej moge sie starac z o dotacje na zakup sprzetu ortopedycznego do cwiczen z PFRON ze wzgledu ze mam problem z chodzeniem czy dostae jakas legitymacje ze mam ll grupe co moge jeszcze dostac bede wdzieczna o odpowiedz na e-mailu pozdrawiam

    Replied by: Alicja On 2024-11-22 Dzień dobry, przy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może Pani starać się o dofinansowanie na zakup sprzętu ortopedycznego z PFRON, np. w ramach programu "Aktywny Samorząd" lub innych lokalnych programów wsparcia. Proszę skontaktować się z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR), które pomoże w złożeniu wniosku.
    Legitymację osoby niepełnosprawnej można uzyskać w Miejskim/Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Warto tam zapytać również o inne możliwe ulgi i świadczenia.

  • Napisał: Marian On 2024-11-11
    Rating:
    5.0

    Mam Orzeczenie Znaczny Stopień niepełnosprawności Wyrokiem Sądu Na Zmianę Orzeczenia Znacznego Z Chorobą Niewydolność krążenia NYHA 3 Sąd Powołał Biegłych Sadowych i Sąd Przywrócił Wyrokiem Sądu Znaczny Stopień Do samodzielnej pracy iegzystencji do Wymagające stałej opieki Stopień Barthel 35 Jak WZON Orzecznik Zmienił Orzeczenie I Zataił w Orzeczeniu Dokumentację Medyczną NYHA 3 Które i Zmienił Orzeczenie Znaczny Stopień na Umiarkowany Pisząc w Uzasadnieniu Do Sądu PRIORI Sąd Powołał Biegłych Sadowych Lekarzy Którzy Orzekli Już NYHA 4 Sąd Przywrócił Wyrokiem Sądu Znaczny Stopień Osoba Krążeniowo NYHA 4 Jest osobą która każdy Wysiłek fizyczny Powoduje Utratę Przytomności Wymaga Pomocy długotrwałej To Jest Osobą leżąca Moje Pytanie Komisja Wspierająca oceny Punktacji WZON To Te Osoby potrzebują wsparcia Jako pierwszy stopień Wniosek Złożony w Sierpniu Ustawa Zapis Termin Trzy miesiące Żadnej odpowiedzi Czekanie na Zgon

    Replied by: Alicja On 2024-11-22 Dzień dobrym, bardzo mi przykro z powodu trudności, z jakimi musi się Pan zmagać. W takiej sytuacji sugerujemy:
    Skontaktowanie się z Rzecznikiem Praw Pacjenta, który może pomóc w wyjaśnieniu spraw związanych z dokumentacją medyczną i procesem orzeczniczym.
    Konsultację z prawnikiem specjalizującym się w prawie medycznym i sprawach osób z niepełnosprawnością, aby omówić możliwość wniesienia skargi na działanie WZON lub ewentualnie interwencję sądową.

  • Napisał: Szczepan On 2024-11-11
    Rating:
    5.0

    Ostatnio poprosiłem o zasiłek celowy na środki czystości w kwocie 150 zł i odmówiono mi ze względu na to ,że 1000 zł zasiłku stałego przekracza kryterium dochodowe. Czy to Prawda?

    Replied by: Alicja On 2024-11-20 Dzień dobry, jeśli otrzymuje Pan zasiłek stały, jego kwota wlicza się do dochodu, co może wpłynąć na przekroczenie kryterium dochodowego dla zasiłku celowego. Szczegóły są określone w ustawie o pomocy społecznej. Proszę skontaktować się z miejscowym ośrodkiem pomocy społecznej (OPS), aby wyjaśnić sytuację i sprawdzić, czy przysługuje Panu inne wsparcie.

  • Napisał: Mario On 2024-11-11
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry choruje na hemofilię A ,trombofilię,jestem po udarze 9 lat po dwóch operacjach wymiany zastawki . Mam grupę umiarkowaną . Obecnie świeżo po złamaniu ręki . Mam bardzo mocną artropatię hemofiliową . Moje pytanie czy mogę się starać o znaczny stopień niepełnosprawności?

    Replied by: Alicja On 2024-11-20 Dzień dobry, tak, na podstawie opisanego stanu zdrowia, w tym artropatii hemofiliowej i innych poważnych schorzeń, może Pan złożyć wniosek o znaczny stopień niepełnosprawności. Proszę zgromadzić pełną dokumentację medyczną i złożyć ją w powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności. Lekarze ocenią wpływ chorób na Pana funkcjonowanie.

  • Napisał: Piotr On 2024-11-11
    Rating:
    5.0

    Witam. Mam pytanie. Mój Tato lat 75 otrzymal w roku 2022 orzeczenie niep o stopniu znacznym na 24 miesiące. Po 24 m zebrał się Zespół, który podtrzymał stopień orzeczenia ale tym razem tylko na 12 miesięcy. Możemy się odwołać tylko na ten skrócony kolejny termin? Decyzjacdziwna. Tato czuję się coraz gorzej co lekarze w dołączonych przez nas dokumentacjach wyraźnie zaznaczyli. Sami stwierdzili, że powinno już być bezterminowe. Pozdrawiam.

    Replied by: Alicja On 2024-11-20 Dzień dobry, tak, mogą się Państwo odwołać od decyzji dotyczącej skrócenia terminu ważności orzeczenia. Odwołanie należy złożyć do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności za pośrednictwem zespołu, który wydał decyzję. Warto dołączyć dodatkową dokumentację medyczną potwierdzającą pogarszający się stan zdrowia.

  • Napisał: Grażyna On 2024-11-09
    Rating:
    5.0

    199r wypadek samochodowy - dyskopatia kręgów szyjnych ( ból ) ,2003 rak piersi = wycięcie 21 węzłów chłonnych chemioterapia radioterapia hormonoterapia , 2004r usunięcie macicy z przydatkami obecnie mocne zrosty otrzewnowe ( bolesne ) w związku z tym nie możliwe jest wykonanie kolonoskopii konwencjonalnej tylko w TK 2023r zamrożenie barku strony operowanej ( wyrehabilitowany ) ograniczenia z powodu braku węzłów chłonnych ) teraz 6,5 ml lewego płata tarczycy , wyniki TSH pow 3,3, torbiele na tarczycy . od 2021 roku zapalenie błony śluzowej żołądka refluks nadżerki . Nadżerki opanowane , uszkodzony wpust. polipy . zwyrodnienia całego kręgosłupa dyskopatia kręgów szyjnych i odcinka lędźwiowego . Czy w związku z powyższym mogę złożyć wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności >

    Replied by: Alicja On 2024-11-20 Dzień dobry, tak, na podstawie opisanego stanu zdrowia może Pani złożyć wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności. Proszę zgromadzić pełną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań i historie leczenia, i złożyć ją w powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności. Lekarze ocenią wpływ schorzeń na codzienne funkcjonowanie i przyznają odpowiedni stopień.

  • Napisał: Marta On 2024-11-08
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry. Mój mąż choruje od dziecka na padaczke, od wielu lat nie ma napadów, lecz zauważyłam pogorszających stan zdrowia w stopniu intelektulalnym oraz zawieszeniami Posiada podwierdzona padaczke w badaniu wes oraz rzadką chorobę genetycznna. Choruje na nadciśnienie, oraz jest po operacji endoprotezy biodra.
    Potrzebuję mojego wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.
    Moje pytanie brzmi czy możemy się ubiegać o stopień znaczny?

    Replied by: Alicja On 2024-11-20 Dzień dobry, tak, mogą Państwo ubiegać się o orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, zwłaszcza jeśli mąż wymaga stałej pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Proszę zgłosić się do powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności i złożyć wniosek wraz z dokumentacją medyczną potwierdzającą stan zdrowia i zakres potrzebnej opieki.

  • Napisał: Mirosław On 2024-11-07
    Rating:
    5.0

    jakie są przywileje drugiej grupy niesprawności. OR-5 07-S

    Replied by: Alicja On 2024-11-20 Dzień dobry, przywileje dla drugiej grupy niepełnosprawności (symbol 07-S, choroby układu oddechowego i krążenia) mogą obejmować m.in.:
    Ulgę podatkową na cele rehabilitacyjne (np. dojazdy na leczenie).
    Prawo do korzystania z miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami (po uzyskaniu karty parkingowej).
    Możliwość dodatkowego urlopu lub skróconego czasu pracy (w zależności od stopnia niepełnosprawności).
    Uprawnienia w dostępie do świadczeń zdrowotnych poza kolejnością.
    Szczegóły zależą od stopnia niepełnosprawności i lokalnych przepisów. Polecam skonsultować się z urzędem ds. niepełnosprawnych lub PCPR.

  • Napisał: Mirosława On 2024-11-07
    Rating:
    5.0

    Czy mozna starac sie o przywrocenie pkt 10 w decyzji o niepelnosprawnosci.Maz mial stopien znaczny gdzie mial punkt 10 ,ze wymaga osobnego pokoju,a obecne orzeczenie zmienione na umiarkowany i zabrano ten punkt I w takiej sytuacji nie nalezy sie dodatek mieszkaniowy.Powiem ,ze maz jest po transplantacji watroby w 2021 roku i przebytym udarze mozgu w roku 2023.Co mozna zrobic w tym przypadku ,aby przywrocono ten punkt 10 dotyczy on osobnego pokoju ,czyli dodatkowej 15m2 powierzchni.Dziekuje za odpowiedz bo nie wiem ,czy mozna cos z tym zrobic

    Replied by: Alicja On 2024-11-19 Dzień dobry, można odwołać się od decyzji o orzeczeniu niepełnosprawności do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania w terminie 14 dni od jej otrzymania. Jeśli termin minął, należy złożyć nowy wniosek o wydanie orzeczenia, podkreślając konieczność uwzględnienia punktu 10, powołując się na stan zdrowia męża i załączając dokumentację medyczną.

  • Napisał: Julita On 2024-11-05
    Rating:
    5.0

    Witam jestem tutaj z pytaniem.
    Jezeli moja mama jest juz od ok. pol roku na zwolnieniu lekarskim z powodu niezdolności do pracy i w tym miesiącu będzie miala operację na kręgosłup to
    czy należy jej soe stopien nieprlnosprawnosci i czy nalezy się zasilek/renta chorobowa? pozdrawiam

    Replied by: Alicja On 2024-11-19 Dzień dobry, Pani Mama może ubiegać się o stopień niepełnosprawności po operacji – wniosek składa się w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Jeśli będzie niezdolna do pracy, może starać się o rentę chorobową z ZUS po wykorzystaniu okresu zasiłkowego (182 dni zwolnienia).

  • Napisał: Marzenka On 2024-11-05
    Rating:
    5.0

    Mam przyznana orzeczenie znaczne .Co to znaczy ulga rehabilitacyjna ?

    Replied by: Alicja On 2024-11-18 Dzień dobry, ulga rehabilitacyjna to możliwość odliczenia od dochodu wydatków związanych z rehabilitacją i ułatwieniami w codziennym funkcjonowaniu osób z niepełnosprawnością. Dotyczy m.in. kosztów leczenia, sprzętu rehabilitacyjnego, dojazdów na zabiegi czy opiekuna.

  • Napisał: Jagoda On 2024-11-05
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry. Mam 73 lata. Od 1999 roku mam ustalony umiarkowany stopień niepełnosprawności przyczyna T. Pogorszył mi się stan zdrowia. Aktualnie stwierdzono u mnie między innymi: przewlekłe zapalenie trzustki z wielokrotnymi zaostrzeniami, wole Hashimoto, TIA, niedokrwistość, osteoporoza, nadciśnienie, nietrzymanie moczu (dwie plastyki moczu – nic to nie dało) . Leczę się w poradni bólu i u neurologa. Od października 2022 roku jestem na żywieniu dojelitowym przez pompę w warunkach domowych. Mam założony PEG-PEJ. Przez to stałam się praktycznie niesamodzielna. Na krótkich dystansach jestem w stanie powoli poruszać się. Czy mogłabym starać się o dofinansowanie do wózka inwalidzkiego i otrzymanie karty parkingowej (samochód prowadzi mąż)? W związku z nietrzymaniem moczu, czy mogę się starć o dofinansowanie do pieluch, które od paru lat kupuję sama? Jeżeli tak, to do kogo się zwrócić? Czy może starać się o wyższy stopień? Wdzięczna będę za poradę, za którą z góry dziękuję. Jagoda

    Replied by: Alicja On 2024-11-18 Dzień dobry, może Pani ubiegać się o:
    Dofinansowanie do wózka inwalidzkiego – wniosek składa się u lekarza rodzinnego, który wystawia zlecenie do NFZ, a ewentualne dodatkowe dofinansowanie można uzyskać przez PCPR lub PFRON.
    Kartę parkingową – można złożyć wniosek w Powiatowym Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.
    Dofinansowanie do pieluchomajtek – lekarz wystawia wniosek do NFZ, który częściowo refunduje ich zakup.
    Wyższy stopień niepełnosprawności – warto złożyć wniosek o ponowne orzeczenie w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności, zwłaszcza przy pogorszeniu stanu zdrowia.

  • Napisał: Iza On 2024-11-03
    Rating:
    5.0

    Mam pytanie posiadam stopień niepełnosprawności lekki ale złożyłam wniosek bo 2 ponieważ jestem po przeczepie wątroby i czy mi się na Lezy .

    Replied by: Alicja On 2024-11-18 Dzień dobry, decyzję o przyznaniu stopnia niepełnosprawności podejmuje Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności na podstawie dostarczonej dokumentacji medycznej i stanu zdrowia. Zalecamy oczekiwanie na wynik postępowania lub ewentualne uzupełnienie dokumentacji, jeśli zespół o to poprosi.

  • Napisał: EwaEva On 2024-11-03
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry. 20 mają byłam operowana. Usunięto u mnie guza kręgów c2/C3 wyściółczaka. Po operacji przeszłam rehabilitację w ipin warszawa. Do tej pory mam problemy ze "sztywnością" obu nóg. Lewa ręką jest sztywna mam problem żeby coś w niej utrzymać. Czy zrobić nią jakieś normalne czynności które robiłam przed operacją i pojawieniem się objawów. Do tego mam problemy fizjologiczne... Nie do końca mam kontrolę nad oddawaniem moczu itp. jeśli poczuje taka potrzebę muszę w ciągu minuty być w łazience albo mam wtedy problem.
    Czy istnieje jakaś szansa na chociaz lekki stopień który ułatwi mi znalezienie pracy?

    Replied by: Alicja On 2024-11-18 Dzień dobry, w tej sytuacji zalecamy zgłoszenie się do lokalnych instytucji, takich jak Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, gdzie można złożyć wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności. Stopień niepełnosprawności może ułatwić dostęp do programów wsparcia i aktywizacji zawodowej. Rekomendujemy również kontakt z Powiatowym Urzędem Pracy lub PFRON, które mogą pomóc w znalezieniu odpowiedniej pracy oraz w uzyskaniu dodatkowego wsparcia.

  • Napisał: ###@@ On 2024-11-03
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry.Czy na umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z prawo do pracy chronionej .mogę starać się o dofinansowanie z ZUS.Mam 54l i nie chcą mnie zatrudnić przy czym co 6 m+czy mam wymianę sondy dj.

    Replied by: Alicja On 2024-11-18 Dzień dobry, ZUS nie oferuje bezpośrednich dofinansowań do zatrudnienia, jednak istnieje możliwość skorzystania z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej. W przypadku zatrudnienia z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności rekomendujemy kontakt z PFRON, który udziela wsparcia w zakresie aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Jeśli chodzi o Państwa sytuację zdrowotną, sugerujemy dodatkową konsultację z lekarzem orzecznikiem ZUS.

  • Napisał: Magda On 2024-11-02
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry, brat 24 lata, ma umiarkowany stopień niepełnosprawności, cierpi na schizofrenie, od dziecka również na opóźnienie intelektualne, ale raczej lekkie, nie radzi sobie w społeczeństwie, czy może się ubiegać o jakieś dodatkowe środki oprócz renty na leczenie psychiatryczne, jakaś terapię itp?

    Replied by: Alicja On 2024-11-15 Dzień dobry, brat może ubiegać się o dodatkowe wsparcie, np. dofinansowanie do leczenia psychiatrycznego, terapii czy rehabilitacji społecznej, z programów realizowanych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR), Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS) lub PFRON. Warto skontaktować się z tymi instytucjami w okolicy, aby dowiedzieć się o dostępnych formach pomocy, takich jak turnusy rehabilitacyjne, warsztaty terapii zajęciowej czy dofinansowania do leków lub terapii.

  • Napisał: Jerzy On 2024-11-01
    Rating:
    5.0

    Posiadam od połowy stycznia stopień umiarkowany.Jestem po 3 zawałach i udarze mózgu w 2022 r. Nie posiadam lewej od urodzenia,prawa nerka jest chora z 2 torbielami 1 dwa cm ,2 ma 9 i 0,5 cm. Serce ma 32 procent wydolności, płuca chore, wątroba złuszczona, przykurcze w 2 rękach . 2 komisja z ZUS jak przyszła bo się odwoływałem to powiedzieli że 88 punktów to za dużo mi przyznali.Przez te przykurcze na rękach pokazałem im jak mam się umyć i osuszyć ręcznikiem , jak nie mogę wyprostować palców.A w punkcie w tej ankiecie którą mieli, było pytanie odnośnie mycia i osuszania rąk, to dostałem 0,000 punktów.Co to za komisja.Zarty sobie robią z chorych ludzi

    Replied by: Alicja On 2024-11-15 Dzień dobry, rozumiem, że sytuacja jest bardzo trudna i frustrująca. Niestety, w tej sprawie tylko komisja ZUS może zmienić ocenę punktową lub przyznać wyższy stopień niezdolności do samodzielnej egzystencji. Zalecamy ponowny kontakt z komisją, aby wyjaśnić szczegóły i przedstawić pełną dokumentację medyczną. Niestety, my nie mamy możliwości wpłynięcia na decyzje komisji.

  • Napisał: Agnes On 2024-10-31
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry, w 2019 roku dostałam pierwszą grupę niepełnosprawności na stałe mam padaczkę oraz schizofrenię paranoidalną i na legitymacji mam że termin ważności legitymacji jest do 2029 nie wiem co powinnam zrobić jak mi straci ważność?

    Replied by: Alicja On 2024-11-15 Dzień dobry, jeśli termin ważności legitymacji osoby niepełnosprawnej mija w 2029 roku, przed upływem tego terminu należy złożyć wniosek o wydanie nowej legitymacji w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) lub odpowiednim organie wydającym legitymację w Pani miejscu zamieszkania. Ponieważ orzeczenie o niepełnosprawności ma Pani na stałe, nie trzeba odnawiać samego orzeczenia – wystarczy wniosek o nową legitymację.

  • Napisał: Jola On 2024-10-31
    Rating:
    5.0

    Witam mam umiarkowany stopień niepełnosprawności i ostatnio jechałam pociągiem PKP podmiejskim i konduktor odmówił mi sprzedaży biletu ze zniżką mam stopień na kręgosłup czy słusznie mi odmówił

    Replied by: Alicja On 2024-11-15 Dzień dobry, osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mają prawo do korzystania ze zniżek na bilety kolejowe tylko w określonych przypadkach, zależnych od rodzaju niepełnosprawności i odpowiedniego kodu na orzeczeniu. W przypadku niepełnosprawności ruchowej (np. związanej z kręgosłupem), zniżki przysługują tylko wtedy, gdy orzeczenie zawiera odpowiedni symbol (np. 05-R dla niepełnosprawności ruchowej). Jeśli Pani orzeczenie nie zawiera symbolu uprawniającego do ulg ustawowych w komunikacji publicznej, konduktor mógł mieć podstawy do odmowy. Warto jednak upewnić się, czy Pani orzeczenie obejmuje symbol, który kwalifikuje Panią do ulg kolejowych. Zachęcam do sprawdzenia szczegółów w orzeczeniu oraz w regulaminie przewoźnika, a w przypadku wątpliwości, można zgłosić się do przewoźnika w celu wyjaśnienia sprawy.

  • Napisał: BALTIC On 2024-10-31
    Rating:
    5.0

    Witam.Stwierdzono u mnie tetniaka i rozwarstwienie aorty.wrodzone wady rozwojowe zastawki aortalnej i zastawki mitralnej.Bedzie konieczna operacja.Jestem pracownikiem fizycznym.co powoduje ze nie moge wykonywac w pelni swojej pracy.Ale nie pracuje na umowe,czy przysluguje mi jakies swiadczenie w zwiazku z choroba

    Replied by: Alicja On 2024-11-13 Dzień dobry, w przypadku poważnych schorzeń serca, takich jak tętniak i rozwarstwienie aorty, oraz wrodzonych wad zastawek, można ubiegać się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, które może umożliwić dostęp do pewnych świadczeń oraz wsparcia.
    Jednakże, ponieważ pracuje Pan bez formalnej umowy, czyli najprawdopodobniej bez ubezpieczenia, nie będzie Pan mógł skorzystać ze standardowych świadczeń chorobowych (zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego z ZUS). Bez umowy niestety nie przysługują też świadczenia w razie czasowej niezdolności do pracy.

  • Napisał: Piotr On 2024-10-30
    Rating:
    5.0

    Czy można ubiegać się o wydanie karty parkingowej mając Orzeczenie o stopniu niepełnosprawnośc - lekkiego ( 05- R )

    Replied by: Alicja On 2024-11-13 Dzień dobry, nie, przy lekkim stopniu niepełnosprawności, nawet z symbolem 05-R (choroby narządu ruchu), karta parkingowa nie przysługuje. Kartę parkingową mogą uzyskać tylko osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, ale w przypadku umiarkowanego stopnia – wyłącznie jeśli w orzeczeniu jest zaznaczone, że mają znaczne ograniczenia w samodzielnym poruszaniu się.

  • Napisał: Wida5 On 2024-10-30
    Rating:
    5.0

    Mam pytanie, Niepełnosprawność umiarkowana 05-R,08-T. Czy mogę się ubiegać o kartę parkingową, i jak to się odbywa

    Replied by: Alicja On 2024-11-13 Dzień dobry, Tak, z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i symbolami 05-R (choroby narządu ruchu) oraz 08-T (choroby układu pokarmowego) można ubiegać się o kartę parkingową, ale tylko jeśli w orzeczeniu stwierdzono znacznie ograniczoną możliwość samodzielnego poruszania się.
    Jak się ubiegać o kartę:
    Sprawdzenie orzeczenia: Upewnij się, że w orzeczeniu o niepełnosprawności jest zaznaczone ograniczenie w samodzielnym poruszaniu się.
    Wniosek: Złóż wniosek o wydanie karty parkingowej w Powiatowym Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, właściwym dla miejsca zamieszkania.
    Opłata i zdjęcie: Wniosek wymaga zdjęcia oraz wniesienia opłaty.
    Karta parkingowa uprawnia do parkowania na wyznaczonych miejscach dla osób z niepełnosprawnościami i jest wydawana na 5 lat.

  • Napisał: Mam 48 lat gr niepełnosprawności umiarkowanym ślepotę oka prawego drugie słabe jestem po 2 kardiowersjach i ablacji serca pracuje czy należy mi się pomoc finansową z Mops On 2024-10-30
    Rating:
    5.0

    Proszę o konkretną odpowiedź dziękuję

    Replied by: Alicja On 2024-11-13 Dzień dobry, w tej sytuacji warto zgłosić się do MOPS, ponieważ przy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz problemach zdrowotnych można mieć prawo do wsparcia, np. zasiłku celowego lub dofinansowania na leki. MOPS oceni indywidualnie możliwość udzielenia pomocy finansowej lub innych świadczeń.

  • Napisał: DANUTA On 2024-10-29
    Rating:
    5.0

    dzień dobry, mam chorą siostrę o znacznym stopniu niepełnosprawności, jest osobą upośledzoną psychicznie od urodzenia,zamieszkuje z drugą siostrą o podobnym schorzeniu. ja mieszkam od nich o 25 km, pracuję i nie zawsze mam możliwość podjechania, ich lekarz rodzinny i pielęgniarka wręcz wymuszają na mnie różne rzeczy, np. wykupienie leków (ja to robię ale nie zawsze mogę jak one sobie tego życzą), przywiezienie na badania, itp. czy błędnie myślę że takim osobom należy się opieka stacjonarna, domowa? proszę o informację co takim osobom się należy w zakresie opieki lekarskiej jeżeli same nie mogą dotrzeć do lekarza? a ja nie zawsze mam możliwość

    Replied by: Alicja On 2024-11-13 Dzień dobry, Pani siostry mają prawo do wsparcia, które obejmuje zarówno wizyty domowe lekarza i pielęgniarki, jak i możliwość zorganizowania transportu na badania oraz pomoc z ośrodka pomocy społecznej. Warto porozmawiać z lekarzem lub pielęgniarką na temat pełnego zakresu pomocy, która może być im zapewniona, oraz wyjaśnić swoje ograniczenia związane z opieką. Można również skontaktować się z ośrodkiem pomocy społecznej, aby uzyskać informacje na temat dostępnych usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania Pani sióstr.

  • Napisał: Domino On 2024-10-28
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry.Mam pytanie.Moja mama ma 76lat i jest już dawno na emeryturze.Niedawno przyznano jest znaczny stopień niepełnosprawności.Jakie zatem ma przywileje w związku z tym?

    Replied by: Alicja On 2024-10-31 Dzień dobry, stopień znaczny niepełnosprawności upoważnia do skorzystania z jednego z poniższych świadczeń:
    dodatek pielęgnacyjny,
    zasiłek pielęgnacyjny.
    Dodatkowo osobie niepełnosprawnej w stopniu znacznym przysługują:
    dofinansowanie ze środków PFRON,
    karta parkingowa,
    rabat na usługi telekomunikacyjne,
    specjalne warunki zatrudnienia: skrócony czas pracy, dodatkowe przerwy, dodatkowe urlopy oraz prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia,
    ulga rehabilitacyjna,
    zniżki w komunikacji PKP i PKS,
    zniżki w komunikacji miejskiej,
    zwolnienie z abonamentu za radio i telewizję (tylko w przypadku znacznego stopnia niepełnosprawności).

  • Napisał: Grażyna On 2024-10-28
    Rating:
    5.0

    w 2003r rak piersi , operacja oszczędzająca, ale z wycięciem 21 węzłów chłonnych, chemioterapia , radioterapia 18 x kobalt +5 clinac , hormonoterapia , mięśniaki i endometrim 4cm niemożność zajścia w ciążę a w 2004r usunięcie macicy z przydatkami ( guzy 13x9 cm ) od 2019 polipy usuwane na esicy od 1999r rozpoczynajace sie zwyrodnienia , obecnie dyskopatia kręgów szyjnych i na odcinku lędźwiowo krzyżowego , od 2016r osteopenia, od 2021 r przewlekłe zapalenie żołądka i dwunastnicy z 6 polipami w części żołądka po przebyciu ostrej fazy w 2021-2022r: stanu zapalnego końca przełyku ,zarzucanie żółcią, nadżerki w żołądku ,Ostatnia kolonoskopia nie możliwa do wykonania z powodu : mocne zrosty otrzewnowe długie pętle jelita - tylko komputerowo Pytanie Czy w tej sytuacji mogę złożyć wniosek do Pow ZON i jakie są szanse na uzyskanie stonia niepełnosprawności ?

    Replied by: Alicja On 2024-11-13 Dzień dobry, w opisanej sytuacji, zdecydowanie warto złożyć wniosek do Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności (Pow ZON). Historia zdrowotna obejmuje poważne schorzenia, w tym przebycie raka piersi, operacje onkologiczne i ginekologiczne, liczne zabiegi usuwania polipów, zwyrodnienia kręgosłupa, dyskopatię, osteopenię oraz przewlekłe zapalenia układu pokarmowego, co poważnie wpływa na funkcjonowanie i jakość życia.

  • Napisał: Krystyna On 2024-10-25
    Rating:
    5.0

    Mam 78 lat,W 1991r miałam usuniętą macicę,2015r stwierdzono nowotwór prawego płuca,jestem po radioterapii,2017r operacja tętniaka aorty brzusznej,Cukrzyca o typ.2 od 20 lat,niewydolność nerek i w dodatku powiększające się guzki pęcherzykowe tarczycy,przepuklina międzykręgowa lędżwiowa.Czy jest szansa ubiegać się o grupę niepełnosporawności aby skorzystać ze świadczeń rehabilitacyjnych.Jestem na emeryturze po 37 latach pracy i pobieram dodatek pielęgnacyny.Prosze o odpowedź.

    Replied by: Alicja On 2024-10-31 Dzień dobry, tak, w Pani sytuacji można ubiegać się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, co dałoby możliwość korzystania z dodatkowych świadczeń, w tym z rehabilitacji. Na podstawie Pani schorzeń (nowotwór płuca, cukrzyca, niewydolność nerek, tętniak aorty, problemy z kręgosłupem i guzki tarczycy) są duże szanse, że orzecznictwo mogłoby przyznać Pani stopień niepełnosprawności, co otworzyłoby drogę do szerszej pomocy.

  • Napisał: Ela On 2024-10-25
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry, mam niepełnosprawna rękę złamana w dzieciństwie i od 2017 r mam przyznany przez Powiatowy Zespol umiarkowany stopień niepełnosprawności i za nim zasilek stały z mops. Teraz mam 55 lat i stan zdrowia pogorszył się na tyle , zwłaszcza druga ręką którą ledwo wykonuje czynności koło siebie, więc starałam się w zusie o przyznanie renty socjalnej. ZUS oczywiście cudownie mnie uzdrowił ale sąd orzekł ze jestem całkowicie niezdolna do pracy. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny ale chciałabym już wiedzieć czy jeśli się już uprawomocni to czy ja będę mieć już z automatu znaczny stopień niepełnosprawności w związku ze jestem całkowicie niezdolna do pracy czy jak to potem ma być. No i nie wiem bo nie mogę się nigdzie dowiedzieć czy mogę starać się o świadczenie wspierające czy muszę być niezdolna do samodzielnej egzystencji...co to właściwie oznacza ...bardzo dziękuję za odpowiedź. P.s jeśli np musiałabym osobno znowu wystąpić do ZUS o znaczny stopień to już naprawdę nie mam na to siły przechodzić tych upokorzeń co przeszłam. Np lekarz konsultant wydarł się do mnie ze to było 40 lat temu kiedy lekarze zrobili mnie kaleką i wg niego mogę leczyć ambulatoryjnie ta całkowicie niepełnosprawna rękę i pracować. Dlaczego w tym kraju osoby kalekie mają tak ciężko nie mają za co zyc a bogaci rodzice dostają po 800 zł których nawet nie potrzebują. Kto nam w końcu pomoże?

    Replied by: Alicja On 2024-10-31 Dzień dobry, rozumiem, że sytuacja jest bardzo trudna i przygnębiająca, a starania o należne wsparcie wymagają ogromnych sił i cierpliwości. Wyrok sądu o całkowitej niezdolności do pracy nie jest jednoznaczny z przyznaniem znacznego stopnia niepełnosprawności. Decyzję o stopniu niepełnosprawności wydaje Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, a nie ZUS czy sąd. Oznacza to, że po uprawomocnieniu wyroku, nadal konieczne byłoby złożenie wniosku do Zespołu o zmianę orzeczenia z umiarkowanego na znaczny stopień. Decyzja sądu o całkowitej niezdolności do pracy może stanowić silny argument, ale procedura jest niestety osobna. Świadczenie wspierające jest nowym dodatkiem, który wymaga orzeczenia o "całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji". Jest to status przyznawany osobom, które mają duże trudności z wykonywaniem codziennych czynności bez pomocy innych osób. Jeśli obecny stan zdrowia mocno ogranicza samodzielność, warto rozważyć ubieganie się o takie orzeczenie. Całkowita niezdolność do pracy: oznacza, że osoba nie jest w stanie wykonywać jakiejkolwiek pracy zawodowej.
    Całkowita niezdolność do samodzielnej egzystencji: oznacza, że osoba wymaga pomocy innych w codziennym funkcjonowaniu (np. przy higienie osobistej, jedzeniu czy ubieraniu się).
    Jeśli stan zdrowia znacząco ogranicza codzienne funkcjonowanie, można złożyć wniosek o ocenę pod kątem niezdolności do samodzielnej egzystencji. Orzeczenie tego typu może być podstawą do uzyskania świadczenia wspierającego. Niestety, obecne przepisy często nie odzwierciedlają rzeczywistych potrzeb osób niepełnosprawnych, co prowadzi do niepotrzebnych komplikacji i trudności w uzyskaniu wsparcia. Warto jednak walczyć o swoje prawa, korzystając z przysługujących narzędzi prawnych, zwłaszcza z pomocą prawną.

  • Napisał: Ewa On 2024-10-24
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry.
    Mam takie zapytanie ; od 2014 roku posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności o symbolach;07 -S oraz 05 R. Od roku 2018 posiadam w/w niepełnosprawność na stałe. W roku 2023 poważnie zachorowałam , gdzie wykryto u mnie; Cukrzyce typu 2. Miałam robione badania PET - CT gdzie wykazano mi guzek płucu prawego. Nie mogłam być operowana ze względu na bardzo zły stan mego serca oraz nadciśnienie tętnicze. Napadowe migotanie przedsionków, przewlekła niewydolność serca - EF 25 - 30% Stan po OZW Przez to konsylium lekarskie wraziło zgodę na seans radioterapii. Również przewlekła choroba nerek. Stan po posocznicy o etiologii E. Przez to zwracam się z pytaniem czy mogę wypisać wniosek o wyższy stopień niepełno sprawności.

    Replied by: Alicja On 2024-10-25 Dzień dobry, tak, w Pani sytuacji może Pani złożyć wniosek o wyższy stopień niepełnosprawności, czyli znaczny stopień niepełnosprawności. Pani nowe, poważne schorzenia, które znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie i wymagają intensywnej opieki medycznej, stanowią mocne podstawy do ubiegania się o zmianę orzeczenia.

  • Napisał: BARBARA On 2024-10-24
    Rating:
    5.0

    Do ktorego roku zycia osoba z niepełnosprawnością II-go stopnia moze srarac sie o I-sza grupe niespelnosprawnosci..
    Chora zdana jest na całodobowa opieke drugiej osoby. Jest na wozku inwalidzkim.
    Prosze o odpowiedź, bo w urzedzie stwierdzono, ze sie tej chorej nie należy , ze jest juz za stara by mozna jej zalatwic I-sza grupe. Czy to nie chore stwierdzenie... Czy zniedoleznialy czlowiek ma czekac tylko na śmierć c w Polsce?...
    Dobrze jak wychowal szescioro dzieci dla Ojczyzny a te dzieci... następne pokolenie Polaków....
    Z calym szacunkiem prosze o odpowiedź Barbara

    Replied by: Alicja On 2024-10-25 Dzień dobry, w Polsce nie ma ograniczeń wiekowych dotyczących przyznawania stopnia niepełnosprawności, w tym znacznego stopnia (I grupy). Decyzja o przyznaniu I grupy powinna opierać się wyłącznie na stanie zdrowia osoby ubiegającej się oraz na jej potrzebach opiekuńczych, a nie na jej wieku.

  • Napisał: Wiola On 2024-10-24
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry,mam przyznany stopień lekki niepełnosprawnosci z kodem 95R i 10N. Mam usunięta tarczycę razem z przytarczyc ani. Jestem po 5 operacjach (4 kręgosłup ledzwiowo-krzyzowy gdzie jest stabilizacja z 8 śrub i prętów,a także 1operacja kręgosłupa szyjnego też stabilizacja śrubami i płytą). Przez jakiś czas po operacji było nawet znośnie,teraz znów wracają drętwienia nóg i rąk oraz bóle od karku, łopatki po czubki palców rąk,a także bóle dolnej części kręgosłupa z promieniowaniem do nóg i silnym bólem. Jestem na lekach przeciwbólowych,a od tarczycy biorę Letrox w dawce 150 mg co dziennie gdyż wynik TSH skacze i ciężko uregulować. Po nocy jest mi ciężko wstać z łóżka, już nie mówiąc żeby założyć,skarpetki czy spodnie. Muszę powoli się rozchodzić co zajmuje mi z 15 minut ,żeby się wyprostować nie mówiąc o bólu jaki jest w tym czasie. Ogonie mój stan się pogarsza i samopoczucie również. I tu moje pytanie :czy mogę się ubiegać o wyższy stopień niepełnosprawności i jakie jeszcze dokumenty trzeba dostarczyć. ? Nadmieniam , że stopień lekki orzeczono na początku października 2024 roku, czy mogę w tak krótkim czasie złożyć wniosek o wyższy stopień? Na komisji zwracałam uwagę na pogorszenie mego stanu zdrowia. Pozdrawiam i proszę o odpowiedź

    Replied by: Alicja On 2024-10-25 Dzień dobry, procedura przewiduje możliwość złożenia nowego wniosku, gdy stan zdrowia ulega pogorszeniu, i nie ma minimalnego okresu, który trzeba odczekać po uzyskaniu poprzedniego orzeczenia. Można więc ponownie ubiegać się o wyższy stopień, nawet jeśli obecne orzeczenie zostało wydane w październiku 2024 roku.

  • Napisał: Antek On 2024-10-23
    Rating:
    5.0

    Witam . Mam pytanie czy osoba ze znacznym orzeczeniem o niepełnosprawności i wydane na stałe przez PZON jest zaliczana do niezdolna do pracy i samodzielnej egzystencji które jest potrzebne do dodatku dopełniającego od 2025 r. do renty socjalnej ? . Bo mam różne sprzeczne informacje

    Replied by: Alicja On 2024-10-25 Dzień dobry, aby mieć pewność co do kwalifikacji do dodatku uzupełniającego od 2025 roku, osoba z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności powinna zwrócić się do ZUS o orzeczenie w zakresie niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. Warto także skonsultować się bezpośrednio z ZUS, aby upewnić się, czy konkretne orzeczenie spełnia wszystkie wymogi potrzebne do uzyskania dodatku.

  • Napisał: Beata On 2024-10-22
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry.
    Moja 84 letnia Mama w związku ze złamaniem biodra otrzymała na 2 lata orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Czy w związku z tym warto złożyć wniosek o wydanie legitymacji osoby niepełnosprawnej? W czym taka legitymacja może Mamie pomóc?

    Replied by: Alicja On 2024-10-23 Dzień dobry, zdecydowanie warto złożyć wniosek o wydanie legitymacji osoby niepełnosprawnej dla Pani Mamy. Taka legitymacja może przynieść wiele korzyści, m.in.:
    Zniżki na przejazdy – osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności często mogą korzystać z ulgowych biletów na komunikację miejską, a także na transport kolejowy i autobusowy.
    Dofinansowania i ulgi – legitymacja uprawnia do ubiegania się o różnego rodzaju dofinansowania i ulgi, np. z PFRON, zasiłki pielęgnacyjne, czy ulgi podatkowe.
    Parking – może pomóc w uzyskaniu karty parkingowej, która umożliwia parkowanie na miejscach dla osób niepełnosprawnych.
    Udogodnienia w dostępie do usług publicznych – legitymacja może ułatwić korzystanie z usług medycznych czy urzędowych (np. szybsza obsługa w niektórych instytucjach).
    Legitymacja jest więc praktycznym dokumentem, który pozwala na korzystanie z wielu uprawnień, co może znacznie ułatwić codzienne funkcjonowanie Pani Mamy.

  • Napisał: Beata On 2024-10-21
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry od 10 lat mam zwyrodnienie stawu biodrowego w grudniu przejdę operację biodra czy mogę się ubiegać o grupę?

    Replied by: Alicja On 2024-10-23 Dzień dobry, tak, przy zwyrodnieniu stawu biodrowego oraz planowanej operacji, może Pani ubiegać się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Grupa będzie przyznana na podstawie oceny lekarza orzecznika, który oceni, w jakim stopniu choroba ogranicza Pani codzienne funkcjonowanie oraz zdolność do pracy. Warto złożyć wniosek z pełną dokumentacją medyczną dotyczącą stanu zdrowia i planowanej operacji.

  • Napisał: Gosia On 2024-10-21
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry ,proszę powiedzieć czy przy stwierdzonej niedokrwistości u niemowlaka nalezy sie swiadczenie ??Czy mogę wystąpić o grupe i swisdczenie na dziecko?? Dziecko ma 5 miesięcy i przyjmuje żelazo ?Serdecznie dziękuję, Małgorzata

    Replied by: Alicja On 2024-10-23 Dzień dobry, przy stwierdzonej niedokrwistości u niemowlaka, samo w sobie nie jest to wystarczającą przesłanką do przyznania świadczenia ani orzeczenia o niepełnosprawności. Aby otrzymać świadczenie, stan zdrowia dziecka musiałby być na tyle poważny, że wpływa na jego codzienne funkcjonowanie oraz wymaga stałej opieki lub leczenia. Warto jednak skonsultować się z lekarzem specjalistą, który oceni, czy niedokrwistość wpływa na rozwój dziecka w taki sposób, że można wnioskować o wsparcie finansowe lub grupę. Orzeczenie o niepełnosprawności umożliwia dostęp do różnorodnych świadczeń i ulg, więc warto omówić to z lekarzem i rozważyć wniosek.

  • Napisał: Arek On 2024-10-20
    Rating:
    5.0

    Witam Serdecznie. Mam takie pytanie ale najpierw opisze moją sytuacje. Jestem po wielu złamaniach i operacjach tzn. lewy obojczyk operowany po wypadku rowerowym i mam metalową płytke i 9 śrób. Lewa noga też operowana ponieważ miałem zwyrodnienia i to była moja pierwsza operacja w życiu. Prawy obojczyk złamany. Prawa noga operowana 2 krotnie, przekrętarzowe złamanie kości udowej. W prawej nodze jest tyle metalowych części że rentgen nic nie pokazuje tylko na tomografii komputerowej jest coś widać. Mam jeszcze złamanie prawostronne miednicy. Podziękować Bogu że jeszcze mogę chodzić. Naprawdę lekarze się postarali. Z zawodu jestem monterem mebli kuchennych na wymiar i stolarzem. Nie zrobiłem wykształcenia w życiu ponieważ bardzo potrzebowałem pieniędzy bo w mojej rodzinie się nie przelewało. Ostatnie ok. 6-7 lat jestem w Niemczech. W Polsce mam co najmniej 10 lat pracy. Do tego mam jeszcze nierówny puls serca i lekarze powiedzieli, że to wada wrodzona, że poprostu taki się urodziłem. Moje pytanie brzmi: czy należy mi sie jakaś renta inwalidzka i jaka grupa mi przysługuje i na jaki okres czasu? Chcę zapytać się jeszcze o jakie wsparcie finansowe mogę się starać? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Arek.

    Replied by: Alicja On 2024-10-23 Dzień dobry, dziękuję za wiadomość i szczegółowy opis sytuacji. Na podstawie Pańskich urazów i stanu zdrowia z pewnością warto rozważyć złożenie wniosku o rentę inwalidzką. Grupa inwalidzka oraz okres, na jaki mogłaby być przyznana, będą zależeć od oceny lekarza orzecznika. W Niemczech może Pan starać się o rentę zdrowotną (Erwerbsminderungsrente), jeśli Pańska zdolność do pracy jest ograniczona. W Polsce również może Pan ubiegać się o rentę inwalidzką. Warto złożyć wniosek w obu krajach i przedstawić pełną dokumentację medyczną.

  • Napisał: Joanna On 2024-10-18
    Rating:
    5.0

    Czy przy znacznym stopniu niepełnosprawności symbol 05-R 07-S można korzystać z bezpłatnych leków

    Replied by: Alicja On 2024-10-21 Dzień dobry, W Polsce osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności mogą korzystać z pewnych uprawnień dotyczących dostępu do leków. Zgodnie z przepisami, osoby te mogą być uprawnione do refundacji leków, wyrobów medycznych i środków pomocniczych w stopniu przewidzianym przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).
    Symbole niepełnosprawności 05-R (choroby narządu ruchu) i 07-S (choroby układu oddechowego i krążenia) nie stanowią bezpośredniego kryterium przyznania darmowych leków, ale mogą uprawniać do refundacji, w zależności od tego, jakie konkretnie leki są potrzebne oraz jakie przepisy refundacyjne dotyczą danego schorzenia.
    Dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności obowiązują jednak pewne ułatwienia:
    Mogą one korzystać z leków refundowanych na specjalnych warunkach (w tym także z bezpłatnych leków, jeśli są one uwzględnione w wykazie leków refundowanych przez NFZ).
    Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą otrzymać leki przepisane na receptę bez konieczności ponoszenia pełnych kosztów.
    Warto skonsultować się z lekarzem, który wypisuje recepty, aby upewnić się, jakie dokładnie leki są refundowane i czy mogą one być wydane bezpłatnie w konkretnym przypadku. Lekarz ma obowiązek uwzględnić stopień niepełnosprawności przy wypisywaniu recept.

  • Napisał: Grzegorz On 2024-10-14
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry! Zdiagnozowano u mnie zaburzenia rytmu serca I49.9. Jestem pod opieką specjalisty kardiologa. Czy mogę ubiegać się o przyznanie niepełnosprawności. Jestem również leczony na niedoczynność tarczycy. Na emeryturze jestem na emeryturze.

    Replied by: Alicja On 2024-10-17 Dzień dobry, tak, mogą się Państwo ubiegać o przyznanie stopnia niepełnosprawności w związku z diagnozą zaburzeń rytmu serca (I49.9) oraz leczeniem niedoczynności tarczycy, szczególnie jeśli te schorzenia powodują istotne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu lub wpływają na zdolność do samodzielnego wykonywania pewnych czynności.
    Jakie kroki należy podjąć, aby ubiegać się o orzeczenie o niepełnosprawności?
    Złożenie wniosku – Należy złożyć wniosek do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Formularze można pobrać w urzędzie lub znaleźć na stronach internetowych lokalnych instytucji.
    Dokumentacja medyczna – Do wniosku dołączyć pełną dokumentację medyczną dotyczącą leczenia zaburzeń rytmu serca i niedoczynności tarczycy. Ważne jest zaświadczenie od kardiologa i endokrynologa, które opisują wpływ tych schorzeń na Pańskie zdrowie i codzienne życie.
    Komisja lekarska – Po złożeniu wniosku zostanie Pan wezwany na komisję, która dokona oceny stanu zdrowia i funkcjonowania. Na tej podstawie zespół podejmie decyzję o przyznaniu stopnia niepełnosprawności.
    Skonsultowanie się z lekarzem prowadzącym (kardiologiem i endokrynologiem) w celu uzyskania szczegółowych zaświadczeń medycznych jest kluczowym krokiem przed złożeniem wniosku.

  • Napisał: Katarzyna On 2024-10-13
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry jestem po złamaniu trojkowskowym stawu skokowego minął już rok i 3 miesiące ja nadal kuleje, noga mnie boli, nie mogę pracować już tak ciężko fizycznie, lekarz mi nic nie mówił nie pokierował. W związku z tym że nie daje rady tak ciężko pracować fizycznej mogę starać się o stopień niepełnosprawności ?

    Replied by: Alicja On 2024-10-17 Dzień dobry,
    tak, w sytuacji, gdy po złamaniu trójkostkowym stawu skokowego nadal odczuwa Pani ból, trudności w poruszaniu się oraz ograniczenia w wykonywaniu ciężkiej pracy fizycznej, istnieje możliwość ubiegania się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
    Jak wygląda proces ubiegania się o stopień niepełnosprawności?
    Wniosek do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności – Proszę udać się do Powiatowego Zespołu właściwego dla miejsca zamieszkania i złożyć wniosek o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
    Dokumentacja medyczna – Do wniosku należy dołączyć dokumentację medyczną, w tym wyniki badań, opinie lekarskie, potwierdzenia przebytych zabiegów i rehabilitacji oraz aktualne zaświadczenie od lekarza, który opiekuje się Panią w związku z tym urazem.
    Komisja lekarska – Po złożeniu wniosku zostanie Pani wezwana na komisję lekarską, która oceni stan zdrowia i ustali stopień niepełnosprawności.
    Warto więc skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który pomoże w skompletowaniu odpowiednich dokumentów.

  • Napisał: Hanna On 2024-10-09
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry, mam dwa pytania:
    1/ czy osoba 60 letnia z umiarkowanym stopniem niep. może w autobusie MZK kupić bilet ze zniżką?
    2/ czy samotnej osobie 27 letniej że znacznym stopniem może PFRON dofinansować wymianę okien w mieszkaniu spółdzielczym? Pozdrawiam serdecznie, Hanna

    Replied by: Alicja On 2024-10-17 Dzień dobry, zniżki w komunikacji miejskiej zależą od regulaminów lokalnych przewoźników. W wielu miastach osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności są uprawnione do zniżek na bilety, ale warto sprawdzić dokładne zasady obowiązujące w Pani mieście. Proszę skontaktować się z MZK lub sprawdzić ich stronę internetową, aby uzyskać szczegółowe informacje.
    PFRON oferuje wsparcie w dostosowywaniu mieszkań dla osób z niepełnosprawnością, ale głównie w kontekście likwidacji barier architektonicznych (np. przystosowanie łazienki, montaż wind, ramp). Wymiana okien nie jest typowo traktowana jako likwidacja barier, jednak można spróbować ubiegać się o dofinansowanie, szczególnie jeśli zła jakość okien wpływa na warunki zdrowotne. W tym celu warto złożyć wniosek w MOPS lub PCPR właściwym dla Pani miejsca zamieszkania, które współpracują z PFRON i mogą udzielić informacji o dostępnych formach wsparcia.

  • Napisał: Mariusz On 2024-10-08
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry. Jestem po zawale 5 rok, mam 3 stopień niepełnosprawności. W tym roku przeszedłem alloplastykę stawu biodrowego. Moje pytanie, czy mogę ubiegać się o wyższą grupę niepełnosprawności?

    Replied by: Alicja On 2024-10-11 Dzień dobry, tak, może Pan ubiegać się o wyższą grupę niepełnosprawności, zwłaszcza po przebytej alloplastyce. Wystarczy zgłosić wniosek do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, dołączając aktualną dokumentację medyczną. Lekarz prowadzący powinien przygotować niezbędne zaświadczenia. Na podstawie nowej oceny, zespół zdecyduje, czy kwalifikuje się Pan do wyższego stopnia.

  • Napisał: Robert On 2024-10-07
    Rating:
    5.0

    Witam.Posiadam stopien umiarkowany.Jestem po czterech nieudanych operacjach usunieciecia rzadkiego guza pomiedzy tetnicami szyjnymi z powikłaniami9min zator siatkowki oka sztuczna tetnica itd]Jestem osoba chodzaca,Czy jest szansa zmiany gupy na stopien znaczny.

    Replied by: Alicja On 2024-10-10 Dzień dobry, stopień znaczny przysługuje osobom, które wymagają stałej pomocy i opieki innych w codziennym funkcjonowaniu, nawet jeśli są osobami chodzącymi. Warto zgromadzić dokumentację medyczną potwierdzającą zakres komplikacji i ich wpływ na życie codzienne oraz wskazującą na potrzebę stałej pomocy.

  • Napisał: Ewelina On 2024-10-07
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry. Mam 16 letnią córkę z chwiejną cukrzycą typu 1. Korzystamy też z wizyt u psychologa ponieważ córka nie radzi sobie z emocjami co wpływa też na poziom glikemii. Często muszę ją odbierać lub zawozić do szkoły. Czy jest szansa na uzyskanie znacznego stopnia niepełnosprawności i dalej opieki nad córka???

    Replied by: Alicja On 2024-10-10 Dzień dobry, tak, istnieje szansa na uzyskanie znacznego stopnia niepełnosprawności dla córki, szczególnie biorąc pod uwagę jej chwiejną cukrzycę typu 1, która może wymagać stałej opieki i kontroli. Wnioskując o znaczny stopień niepełnosprawności, warto podkreślić, że cukrzyca ma wpływ nie tylko na fizyczne zdrowie córki (częste zmiany poziomu glikemii), ale także na jej zdrowie psychiczne i codzienne funkcjonowanie (problemy z emocjami, które utrudniają zarządzanie chorobą). Do wniosku należy dołączyć pełną dokumentację medyczną (od diabetologa i psychologa/psychiatry), która potwierdzi te trudności, oraz opisać, jak cukrzyca wpływa na jej zdolność do samodzielnego funkcjonowania i potrzeby opieki z Pani strony.

  • Napisał: Tomasz On 2024-10-06
    Rating:
    5.0

    Czy osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (niedosłuch) może korzystać z ulg na przejazdy PKP i PKS

    Replied by: Alicja On 2024-10-10 Dzień dobry, osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z powodu niedosłuchu nie ma automatycznego prawa do ulg na przejazdy PKP i PKS. Ulgi te przysługują głównie osobom z niepełnosprawnością narządu wzroku, ruchu lub intelektualną. W przypadku niedosłuchu mogą obowiązywać inne zasady, więc warto sprawdzić indywidualnie, np. w lokalnym MOPS, czy w Pana przypadku przysługuje taka ulga.

  • Napisał: Iwona On 2024-10-06
    Rating:
    5.0

    Witam, od 4 lat mam problem z kręgosłupem lędźwiowym, przepuklina odcinka L4/5 z uciskiem na worek oponowy oraz prawostronna rwa kulszowa. Obecnie po wykonaniu badania MR w tym roku jest pogorszenie stanu zdrowia gdzie mam obustronna przepuklinę L4/5 z uciskiem na worek oponowy i rdzeń kręgowy, dodatkowo przepuklina wpukla się do otworów m-k, gdzie kanał kręgowy jest węższy o 0,85 cm i powstała dehydratacja krążka m-k, jest też wielopoziomowe wypadanie dysku ( jak wstaje słyszę jak przeskakuje mi w kręgach )nadal rwa kulszowa gdzie coraz bardziej drętwieje mi noga i od kilku miesięcy drętwieje prawa ręka, czasem brak czucia. Mam coraz większe problemy z wstawaniem z łóżka, staniem w miejscu lub siedzeniem, coraz bardziej boli mnie wręcz jest uczucie kucia ucisku w kręgosłupie. Mam grupę lekką i czy mogę starać o grupę drugą? Czuje się coraz gorzej w pracy często nie mogę się wyprostować zaś ortopeda twierdzi że nic mi nie jest, neurolog uważa że mam problem z ruchomością i wymagam rehabilitacji kilka razy w roku, lekarz poz również uważa że nie jestem zdolna do pracy, tym bardziej że badania wskazują na pogorszenie stanu zdrowia. Zatem czy mogę starać się o drugą grupę? jeśli tak jak mam umotywować zmianę grupy?

    Replied by: Alicja On 2024-10-10 Dzień dobry, tak, może Pani starać się o podwyższenie stopnia niepełnosprawności do grupy umiarkowanej. Wniosek warto oprzeć na aktualnej dokumentacji medycznej, w tym wynikach MRI, które pokazują pogorszenie stanu kręgosłupa, oraz opiniach lekarzy (neurologa, ortopedy, lekarza rodzinnego), które wskazują na ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu i zdolności do pracy. Ważne jest opisanie, jak objawy (ból, drętwienie, problemy z poruszaniem się) wpływają na Pani życie.

  • Napisał: Wiki On 2024-10-03
    Rating:
    5.0

    Czy przy chorobie serca, tarczycy i przebytej gruźlicy.Moge starać się o stopień niepełnosprawności?

    Replied by: Alicja On 2024-10-10 Dzień dobry, tak, można starać się o orzeczenie stopnia niepełnosprawności, jeśli choroba serca, problemy z tarczycą i przebyta gruźlica powodują istotne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu lub zdolności do pracy. Komisja oceniająca bierze pod uwagę stopień wpływu chorób na życie codzienne oraz zdolność do samodzielności. Ważne jest, aby przedłożyć dokumentację medyczną potwierdzającą te schorzenia oraz ich wpływ na zdrowie i funkcjonowanie.

  • Napisał: Basia On 2024-09-30
    Rating:
    5.0

    Witam.
    Proszę o informację, czy osoba pełnoletnia - 38 lat, z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym stwierdzonym przed 16 rokiem życia, ma możliwość na uzyskanie Orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z Powiatowej Komisji ds. orzekania o niepełnosprawności. Osoba ta nie pracuje zawodowo, nie choruje, nie jest pod opieką żadnego lekarza specjalisty.
    Jeśli tak, to czy z tego tytułu otrzyma jakieś wsparcie finansowe.
    Dziękuję za odp.

    Replied by: Alicja On 2024-10-10 Dzień dobry, tak, osoba z umiarkowanym upośledzeniem umysłowym, stwierdzonym przed 16 rokiem życia, może uzyskać orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności od Powiatowej Komisji ds. Orzekania o Niepełnosprawności, nawet jeśli nie choruje ani nie jest pod opieką lekarza specjalisty. Z tytułu takiego orzeczenia może przysługiwać wsparcie finansowe, np. zasiłek pielęgnacyjny lub świadczenia z MOPS/PCPR, w zależności od sytuacji życiowej i rodzinnej.

  • Napisał: Aga On 2024-09-26
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry. Czy osoba z cukrzycą typu pierwszego może mieć przyznany znaczny stopień niepełnosprawności? Dodam, że chodzi o nastolatka który nie ma innych chorób współistniejących, uprawiającego sport, korzystający z pompy insulinowej (CMG) Czy są wytyczne które określają do jakiej grupy dana osoba jest przypisana czy zależy to od widzimisię komisji? Dziękuję za odpowiedź

    Replied by: Marta On 2024-09-30 Dzień dobry,
    Tak, osoba z cukrzycą typu 1, w tym nastolatek, może otrzymać znaczny stopień niepełnosprawności, choć nie jest to gwarantowane. Decyzja o przyznaniu stopnia niepełnosprawności zależy od oceny indywidualnego przypadku przez komisję orzekającą o niepełnosprawności, która bierze pod uwagę kilka czynników, takich jak wpływ choroby na codzienne funkcjonowanie, zdolność do samodzielnej egzystencji oraz konieczność stałej pomocy osób trzecich. Dla osób z cukrzycą, szczególnie typu 1, które korzystają z nowoczesnych technologii, takich jak pompa insulinowa i system CGM (ciągły monitoring glikemii), komisja ocenia również, jak te technologie wpływają na kontrolę choroby i ograniczenia w życiu codziennym. Sport i aktywność fizyczna, jak również brak chorób współistniejących, mogą być argumentami za przyznaniem niższego stopnia niepełnosprawności, np. umiarkowanego zamiast znacznego, jeśli komisja uzna, że osoba dobrze radzi sobie z cukrzycą i nie wymaga stałej opieki.

    Wytyczne dotyczące orzekania o niepełnosprawności są określone w przepisach prawnych, w tym w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 lutego 2002 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności.

  • Napisał: Nela On 2024-09-24
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry. Gdzie należy się zgłosić aby pojechać do sanatorium z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności ale nie przez NFZ czy ZUS? Czy można pojechać przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności?

    Replied by: Marta On 2024-09-30 Dzień dobry,
    Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnoprawności nie zajmuje się skierowaniami do sanatoriów. Można skorzystać z ofert prywatnych sanatoriów, organizacji pozarządowych, fundacji lub stowarzyszeń, które czasami organizują dofinansowane wyjazdy rehabilitacyjne. Ewentualnie sugerujemy, aby sprawdzić, czy w Państwa przypadku przysługuje dofinansowanie na turnus rehabilitacyjny z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), które można uzyskać poprzez Miejski lub Powiatowy Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS/PCPR).

  • Napisał: Basia On 2024-09-22
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry. Mam pytanie związane co do syna pełnoletniego 21 lat. Jako siedmioletnie dziecko huśtał się na huśtawce i spadł z niej nie fortunnie na głowę od tamtej pory ma epilepsję. Od jakiegoś roku zaczęły się problemy psychiczne, wychodzi o 3 w nocy na podwórko, biega i mówi, że Go lawa goni itd. Był zabierany do szpitala psychiatrycznego, i na neurologię. Ma rozpoznanie zasadnicze F07.9-Nieokreślone organiczne zaburzenia osobowości i zachowania spowodowane chorobą, uszkodzeniem lub dysfunkcją mózgu. Niestety nikt Go nie chce przyjąć do pracy bo się boją, że dostanie padaczkę w pracy, nie posiada orzeczenia bo stwierdzili, że nie ma podstaw i się Jemu nie należy. Za co ten chłopak ma żyć? Proszę o pomoc.

    Replied by: Marta On 2024-09-24 Dzień dobry,
    w opisanej sytuacji istnieje kilka możliwych kroków, które mogą pomóc w uzyskaniu wsparcia:

    1. Złożenie wniosku o orzeczenie o niepełnosprawności: Mimo wcześniejszych trudności warto spróbować ponownie złożyć wniosek o orzeczenie o niepełnosprawności w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Istnieje możliwość, że teraz, po pogorszeniu się stanu zdrowia psychicznego syna i mając nowe dokumenty, sytuacja może zostać ponownie rozpatrzona.

    2. Odwołanie od decyzji o odmowie orzeczenia: Jeżeli w przeszłości syn otrzymał odmowną decyzję w sprawie orzeczenia o niepełnosprawności, można odwołać się od tej decyzji. Warto skonsultować się z prawnikiem lub rzecznikiem praw pacjenta, aby pomóc w odwołaniu.

    3. Konsultacja z psychiatrą lub neurologiem: Biorąc pod uwagę diagnozę (F07.9) oraz padaczkę, warto ponownie skonsultować się z lekarzami, aby uzyskać szczegółową opinię medyczną dotyczącą zdolności syna do pracy oraz dalszego leczenia. To może być kluczowe w procesie uzyskiwania orzeczenia lub innych świadczeń.

    4. Świadczenia socjalne: Warto rozważyć możliwość ubiegania się o świadczenia socjalne, takie jak renta socjalna z ZUS lub świadczenia z pomocy społecznej. Aby uzyskać rentę socjalną, syn musiałby przedstawić odpowiednią dokumentację potwierdzającą niezdolność do pracy. Konsultacja z prawnikiem specjalizującym się w prawach socjalnych może pomóc w tym procesie.

    5. Wsparcie psychologiczne i terapeutyczne: Oprócz pomocy finansowej, syn może również potrzebować wsparcia psychologicznego lub terapeutycznego, aby radzić sobie z problemami psychicznymi. Są programy, które oferują pomoc bezpłatnie lub za niewielką opłatą.

    Podsumowując, kluczowe jest ponowne ubieganie się o orzeczenie o niepełnosprawności oraz poszukiwanie wsparcia w formie renty lub innych świadczeń socjalnych, a także kontynuowanie leczenia zarówno neurologicznego, jak i psychiatrycznego.

  • Napisał: Wioleta On 2024-09-19
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry . U mojej córki zdiagnozowano chorobę genetyczna dziedziczna. Na razie nie ma objawów. Ale moje pytanie czy córka może starać się o stopień niepełnosprawności? Mam syna z tą choroba i ze stopniem znacznym .córka ma 21 lat.

    Replied by: Marta On 2024-09-20 Dzień dobry,
    W przypadku starania się o stopień niepełnosprawności, kluczową rolę odgrywa stopień nasilenia objawów i ich wpływ na codzienne funkcjonowanie osoby. Ponieważ Pani córka ma zdiagnozowaną chorobę genetyczną, ale na razie nie ma objawów, to może być trudniejsze uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności. Orzecznictwo o stopniu niepełnosprawności w Polsce opiera się na ocenie, jak choroba wpływa na zdolność do wykonywania codziennych czynności, pracy zawodowej oraz samodzielności. Jeżeli w przyszłości u córki pojawią się objawy, które ograniczą jej funkcjonowanie, będzie mogła ubiegać się o taki stopień. Warto też skonsultować się z lekarzem, który wystawi odpowiednią opinię, oraz z lokalną komisją orzekającą, aby uzyskać dokładniejsze informacje. Możesz również sprawdzić, czy w niektórych przypadkach możliwe jest uzyskanie orzeczenia prewencyjnie, jeśli istnieje duże ryzyko wystąpienia poważnych objawów w przyszłości.

  • Napisał: Mirosław On 2024-09-16
    Rating:
    5.0

    Mam całkowitą niezdolność do pracy,mama mama ma znaczny stopień niepełnosprawności,pobiera zasiłek wspomagający(98pkt na 100) . Czy mogę się starać o zasiłek pielęgnacyjny dla mnie lub mamy nie tracąc żadnego świadczenia. Jakie jeszcze przysługują mi lub mamie świadczenia.

    Replied by: Marta On 2024-09-18 Dzień dobry,
    istnieje możliwość ubiegania się o zasiłek pielęgnacyjny bez ryzyka utraty innych świadczeń, o ile są spełnione określone warunki: mama musi posiadać orzeczenie o znacznym stopniu niepełnoprawności, a Pan musi posiadać orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, dodatkowo nie może Pan pobierać dodatku pielęgnacyjnego z ZUS. Inne świadczenia, które mogą Państwu przysługiwać to, świadczenie opiekuńcze, dodatek mieszkaniowy, zasiłek stały lub okresowy, ulgi i uprawnienia dla osób niepełnosprawnych. Dla każdego ze świadczeń określone są kryteria przyznawania. Warto skonsultować się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej (MOPS), który może pomóc w szczegółowej ocenie sytuacji i wypełnieniu odpowiednich wniosków.

  • Napisał: Gabbi On 2024-09-14
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry. Mam pytanie - dostałam orzeczenie w stopniu umiarkowanym. Czy przysługuje jakąkolwiek obniżka na bilety PKP/SKM/ Polregio oraz bilety w komunikacji miejskiej ( chodzi mi o Trójmiasto?)
    Nikt mi nic nie wytłumaczył niestety (.

    Replied by: Marta On 2024-09-16 Dzień dobry,
    niestety w przypadku orzeczenia o o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, nie przysługuje automatyczna zniżka na bilety PKP, SKM, Polregio ani na bilety komunikacji miejskiej, ponieważ ulgi te są głównie dostępne dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności (III stopień). Jednakże, w niektórych miastach lub regionach mogą istnieć lokalne programy wsparcia dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które oferują zniżki na komunikację miejską. Warto sprawdzić to bezpośrednio w swojej gminie lub u przewoźnika lokalnego, ponieważ zasady mogą się różnić w zależności od miejsca zamieszkania.

  • Napisał: Yakiv On 2024-09-14
    Rating:
    5.0

    Dzien dobry.Czy zespol Kleinfeltera(kariotyp 48 xxyy),powiklany drzeniem samoistnym, uprawnia do lll stopnia niepelnosprawnosci?

    Replied by: Marta On 2024-09-16 Dzień dobry,
    Zespół Klinefeltera (kariotyp 48, XXYY) sam w sobie nie jest automatycznym powodem do przyznania III stopnia niepełnosprawności (znacznego stopnia), ale w połączeniu z powikłaniami, takimi jak drżenie samoistne oraz innymi objawami mogącymi wpływać na codzienne funkcjonowanie, może stanowić podstawę do przyznania takiego stopnia. W Polsce o stopniu niepełnosprawności decyduje komisja orzekająca, która ocenia wpływ danej choroby na zdolność do pracy, codzienne funkcjonowanie oraz samodzielność pacjenta.

  • Napisał: Libia On 2024-09-14
    Rating:
    5.0

    Choruję na padaczkę od 40 lat w związku z tym otrzymałam w 1996 r stopień lekki na stałe. Od 2014 nastąpiło pogorszenie stanu zdrowia o choroby autoimmunologiczne; gastroentorogiczne WZJG i neurologiczne Miastenia do tego nadciśnienie tętnicze. Czy w związku z tym mogę się ubiegać o podnienienie stopnia niepełnosprawności

    Replied by: Marta On 2024-09-16 Dzień dobry,
    w Państwa sytuacji, z uwagi na pogorszenie stanu zdrowia i pojawienie się dodatkowych schorzeń (choroby autoimmunologiczne, gastroenterologiczne, miastenia, nadciśnienie), można ubiegać się o podwyższenie stopnia niepełnosprawności. Warto ponownie złożyć wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, ponieważ nowe schorzenia mogą wpłynąć na ocenę Państwa zdolności do pracy i codziennego funkcjonowania. Aby to zrobić należy zebrać aktualną dokumentację medyczną dotyczącą nowych chorób oraz ich wpływu na Państwa zdrowie i sprawność, złożyć wniosek do Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności wraz z dokumentacją medyczną.

  • Napisał: Iwona On 2024-09-13
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry,
    obecnie mam 56 lat, w 2011r. stwierdzono u mnie i potwierdzono badaniem genetycznym polineuropatie czuciowo-ruchowa Charcot-Marie-Toth typu 1A. Od 2014r. posiadam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Od 2023 roku jestem trwale całkowicie niezdolna do pracy -orzeczeniem ZUS. W moim przypadku pozostaje tylko i wyłącznie leczenie rehabilitacyjne, korzystam z leczenia szpitalnego na oddziale rehabilitacyjnym, jako ze mieszkam na wsi , nie posiadam samochodu, mam już duży problem z poruszaniem się... czy mogę starać się o rehabilitację w warunkach domowych np. masaże ? Czy przysługują mi jeszcze jakieś przywileje z powodu mojej niepełnosprawności?
    Dziękuję.
    Pozdrawiam

    Replied by: Marta On 2024-09-16 Dzień dobry,
    W Państwa sytuacji można ubiegać się o rehabilitację w warunkach domowych, jeśli schorzenie i stan zdrowia uniemożliwiają samodzielne dotarcie do placówki rehabilitacyjnej. W przypadku osób z ograniczoną mobilnością, Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) przewiduje możliwość świadczenia rehabilitacji w domu pacjenta, co może obejmować także masaże, fizjoterapię i inne formy rehabilitacji. Aby skorzystać z tej opcji, należy posiadać skierowania od lekarza, który potwierdzi konieczność takiej formy leczenia. Dodatkowo, mając orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, mogą przysługiwać następujące przywileje:
    1. Ulgi i uprawnienia komunikacyjne
    2. Dofinansowanie do sprzętu rehabilitacyjnego
    3.Opieka długoterminowa
    4. Świadczenia finansowe
    Zachęcamy do skontaktowania się z lokalnym ośrodkiem pomocy społecznej (MOPS) lub PFRON, aby dowiedzieć się o dostępnych formach wsparcia w Państwa okolicy.

  • Napisał: Angelika On 2024-09-11
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry od półtora roku jestem pacjentem onkologicznym oraz pacjentem neurologicznym pumonologicznym laryngologicznym urologicznym oraz chorób piersi wszystko onkologicznie .
    Czy mogę otrzymać stopień niepełnosprawności
    Jestem cały czas pod kontrolą onkolog8w . Moam częściowo usunięta nerkę z powodu guza nerki usunięta cześć piersi z tego samego powodu czeka mnie operacja usunięcia nadnercza wszystko onkologicznie leczenie . Mam stwierdzona astma oskrzelową taeczyce nadciśnienie. Jaki stopień niepełnosprawności mogę otrzymać

    Replied by: Marta On 2024-09-12 Dzień dobry,
    Na podstawie opisanych schorzeń, mają Państwo prawo ubiegać się o orzeczenie stopnia niepełnosprawności. W Polsce stopień niepełnosprawności orzeka Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności i opiera się na ocenie stanu zdrowia oraz ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu. Biorąc pod uwagę liczbę schorzeń oraz ich ciężkość, możliwe jest, że otrzymają Państwo umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności. Decyzja zależy jednak od oceny komisji, która uwzględni Państwa dokumenty medyczne oraz aktualny stan zdrowia. Aby uzyskać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, należy złożyć wniosek wraz z zaświadczeniami lekarskimi do odpowiedniego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności w Twoim miejscu zamieszkania.

  • Napisał: Biegaczs On 2024-09-11
    Rating:
    5.0

    Czy osoba z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym (po udarze , problemy z czuciem głębokim oraz poruszaniem się) , może ubiegać się o dofinansowanie na zakup sprzętu rehabilitacyjnego?

    Replied by: Marta On 2024-09-12 Dzień dobry,
    osoba z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym, która ma problemy z czuciem głębokim oraz poruszaniem się po udarze, może ubiegać się o dofinansowanie na zakup sprzętu rehabilitacyjnego. W Polsce istnieje kilka źródeł, z których można uzyskać takie wsparcie: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) oraz NFZ. W niektórych regionach istnieją również dodatkowe programy pomocowe, finansowane przez lokalne samorządy, które wspierają osoby z niepełnosprawnościami.

  • Napisał: Barbara On 2024-09-10
    Rating:
    5.0

    Witam serdecznie chciałbym wiedzieć czy mi żonie należy się opieka nad mężem który ma stopień znaczny i potrzebna jest mu opieka cało dobową i gdzie mam coś kolwiek załatwiać i gdzie z tym wszystkim mam się udać

    Replied by: Marta On 2024-09-11 Dzień dobry,
    w takim przypadku można starać się o świadczenie pielęgnacyjne. Świadczenie to jest przeznaczone dla osób, które ze względu na opiekę nad osobą niepełnosprawną rezygnują z pracy. Wniosek składa się w Miejskim lub Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Istnieje również specjalny zasiłek opiekuńczy – przysługuje, jeśli żona nie może podjąć pracy ze względu na opiekę nad mężem. Wniosek można złożyć w MOPS/GOPS. Gminy oferują również usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, np. pomoc opiekunki społecznej. O te usługi można również wnioskować w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

    Podsumowując, aby uzyskać wsparcie, należy udać się do Miejskiego lub Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz ZUS (jeśli w grę wchodzi dodatek pielęgnacyjny). Ośrodek pomocy społecznej pomoże również w organizacji usług opiekuńczych.

  • Napisał: Wiesko66 On 2024-09-10
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry. Jakie zniżki oferuje PKP dla osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności , bo ja nigdzie nie spotkałem się z taką ofertą. Pozdrawiam.

    Replied by: Marta On 2024-09-11 Dzień dobry,
    Osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności w Polsce może korzystać z następujących zniżek na przejazdy kolejowe oferowanych przez PKP:

    1. 37% zniżki na bilety jednorazowe w pociągach kategorii TLK, IC, EIC oraz EIP w 2. klasie. Zniżka obowiązuje zarówno w podróży w jedną stronę, jak i powrotnej.
    2. 95% zniżki dla opiekuna towarzyszącego osobie niepełnosprawnej w trakcie podróży. Opiekun musi podróżować razem z osobą niepełnosprawną, aby móc skorzystać z tej zniżki.
    3. Osoba niepełnosprawna może również korzystać z zniżki na bilety miesięczne (o ile przewoźnik przewiduje taką możliwość).

  • Napisał: Artur On 2024-09-07
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry. Od dzieciństwa choruję na Cukrzycę.. moje zdrowie po latach się bardzo pogorszyło... mam retinopatię,neuropatię, problemy ze stawami, kręgosłup w ciężkim stanie..czy z uwagi na pogorszenie stanu mogę stanąć na komisji lekarskiej w celu zmiany stopnia niepełnosprawności? Obecnie pobieram rentę socjalną czy mogę się ubiegać o zasiłek wspierający?

    Replied by: Marta On 2024-09-09 Dzień dobry,
    W przypadku pogorszenia stanu zdrowia osoba z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności może wystąpić z wnioskiem o wydanie nowego orzeczenia o wyższym stopniu niepełnosprawności. Odpowiedni wniosek wraz z dokumentacją potwierdzającą aktualną sytuację zdrowotną należy dostarczyć do powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.

  • Napisał: Andrzej On 2024-09-05
    Rating:
    5.0

    Mam choroby przewlekla niewydolnosc nerek w stopniu 4 nadcisinienie cukrzyce chora tarczyce czy mam szanse na jakikolwiek stopien niepelnosprawnosci

    Replied by: Marta On 2024-09-06 Dzień dobry,
    przy przewlekłej niewydolności nerek w stopniu 4, nadciśnieniu, cukrzycy i chorobie tarczycy istnieje szansa na uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności. Orzeczenie to zależy jednak od stopnia, w jakim choroby te wpływają na Państwa zdolność do samodzielnego funkcjonowania i pracy. Aby uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności należy zgłosić się do lokalnego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, przedstawić pełną dokumentację medyczną dotyczącą wszystkich chorób. Następnie lekarze ocenią wpływ wszystkich schorzeń na codzienne funkcjonowanie.

  • Napisał: Gorgo On 2024-09-04
    Rating:
    5.0

    Posiadam chorobę zaburzenia adaptacyjne oraz zaburzenia emocji zdiagnozowana w wieku 16 lat czy można się ubiegać o niepełnosprawność oraz rentę ?

    Replied by: Marta On 2024-09-06 Dzień dobry,
    istnieje możliwość ubiegania się o orzeczenie o niepełnosprawności oraz rentę w przypadku zaburzeń adaptacyjnych i emocjonalnych, ale każda sytuacja jest oceniana indywidualnie przez zespół ds. orzekania o niepełnosprawności.

  • Napisał: Helena On 2024-09-02
    Rating:
    5.0

    Czy do stopnia umiarkowanego 04-O 05-Rprzysługuje karta parkingowa

    Replied by: Marta On 2024-09-06 Dzień dobry,
    przy stopniu umiarkowanym nie zawsze przysługuje karta parkingowa. Aby otrzymać kartę parkingową, osoba musi mieć umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz oznaczenie wskazań specjalnych, takich jak:
    04-O – choroby narządu wzroku, lub
    05-R – upośledzenie narządu ruchu.
    Jednak aby przysługiwała karta parkingowa, muszą być spełnione dodatkowe warunki. Osoba musi mieć znacznie ograniczoną możliwość samodzielnego poruszania się. To oznacza, że nie każda osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności otrzyma kartę – decyzję podejmuje komisja, oceniając indywidualny przypadek.

    W przypadku wątpliwości, warto zasięgnąć szczegółowych informacji w lokalnym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności.

  • Napisał: Piotr On 2024-09-01
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry, chciałbym zapytać czy całkowite lub prawie całkowite zablokowanie stawu skokowego moze być podstawą do otrzymania orzeczenia o niepełnosprawności i jeżeli tak to jakiego stopnia.

    Replied by: Marta On 2024-09-03 Dzień dobry,
    całkowite lub prawie całkowite zablokowanie stawu skokowego może być podstawą do otrzymania orzeczenia o niepełnosprawności. Stopień niepełnosprawności będzie zależał od stopnia upośledzenia funkcji ruchowych oraz wpływu tej dysfunkcji na codzienne życie.

  • Napisał: Hubert On 2024-08-31
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry,

    jestem po operacji na płuco przez odmę, został usunięty kawałek płuca, przez co codziennie dokuczają mi bóle i bardzo szybko się męczę. Jest sens ubiegania się o stopień?

    Replied by: Marta On 2024-09-03 Dzień dobry,
    oczywiście mogą Państwo spróbować ubiegać się o orzeczenie o niepełnosprawności. W pierwszej kolejności sugerujemy konsultację z lekarzem prowadzącym, który pomoże Państwu przygotować dokumentację. Następnie należy złożyć wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności w odpowiednim urzędzie, zazwyczaj jest to Miejski lub Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.

  • Napisał: Bozrna On 2024-08-29
    Rating:
    5.0

    Opiekuje się mamą która ma stopień znaczny niepełnosprawności i wymaga mojej opieki. O co mogę złożyć wniosek ?

    Replied by: Marta On 2024-08-30 Dzień dobry,
    zachęcamy do zapoznania się z witryną PFRON. Są tam zawarte informacje o formach wsparcia, jakie można uzyskać przy danym stopniu niepełnosprawności: https://portal-sow.pfron.org.pl/opencms/export/sites/pfron-sow/sow/baza-wiedzy/informator/osoby-niepelnosprawne/

  • Napisał: Agnieszka On 2024-08-29
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry. Rozpoznano i mnie raka piersi DCIS. 12 września będę miała mastektomię piersi z jednoczesną rekonstrukcja i częściowo wycięte węzły wartownicze do biopsji. Moje pytanie brzmi, czy jest szansa otrzymać orzeczenie o niepełnosprawności, czy w ogóle jest sens składać taki wniosek. Pozdrawiam

    Replied by: Marta On 2024-08-29 Dzień dobry,
    istnieje taka szansa, jednak orzeczenie o niepełnosprawności zależy od kilku czynników, w tym:
    1.Stopnia zaawansowania choroby: Różne etapy raka piersi mogą wpływać na ocenę zdolności do pracy i codziennego funkcjonowania.
    2. Rodzaju leczenia: Operacje, takie jak mastektomia, oraz leczenie uzupełniające (chemioterapia, radioterapia) mogą wpływać na zdrowie pacjenta.
    3. Wpływu choroby na codzienne życie: Jeśli choroba i leczenie znacząco ograniczają Twoją zdolność do pracy lub wykonywania codziennych czynności, może to być brane pod uwagę przy przyznawaniu orzeczenia.
    Aby uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności, należy złożyć wniosek do odpowiedniego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (najczęściej w Państwa powiatowym lub miejskim ośrodku pomocy społecznej). Przed złożeniem wniosku sugerujemy omówienie sprawy z lekarzem prowadzącym.

  • Napisał: Marek On 2024-08-23
    Rating:
    5.0

    Mam orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Czy należy mi się większy limit sprzętu stomijnego?

    Replied by: Marta On 2024-08-26 Dzień dobry,
    jeśli posiadają Państwo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, to przysługuje Państwu większy limit sprzętu stomijnego. Dokładne limity są określane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a ich wysokość zależy od rodzaju stomi i innych indywidualnych potrzeb pacjenta. Warto skontaktować się bezpośrednio z NFZ lub lekarzem prowadzącym, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat przysługujących świadczeń.

  • Napisał: Marlena On 2024-08-22
    Rating:
    5.0

    Czy uraz barku 3 stopnia zalicza si3 do całkowitej niepełnosprawności

    Replied by: Marta On 2024-08-23 Dzień dobry,
    Uraz barku 3. stopnia sam w sobie nie determinuje automatycznie całkowitej niepełnosprawności. Całkowita niepełnosprawność jest zwykle oceniana na podstawie ogólnej zdolności do samodzielnej egzystencji oraz wykonywania pracy. Aby stwierdzić, czy uraz barku 3. stopnia prowadzi do całkowitej niepełnosprawności, konieczna jest ocena medyczna i orzeczenie przez odpowiednią komisję lekarską. W przypadku wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem specjalistą, który może doradzić w kwestii dalszych kroków, w tym ewentualnego złożenia wniosku o orzeczenie stopnia niepełnosprawności.

  • Napisał: Ania K On 2024-08-22
    Rating:
    5.0

    Dzień Dobry .
    Córka posiada orzeczenie o niepełnosprawności w związku ze nie ma ukończonego 16 raku życia nie ma w piśmie określonego stopnia . Zastanawiam się czy córce przysługuje ulga na PKP jako dziecko niepełnosprawne ?

    Replied by: Marta On 2024-08-23 Dzień dobry,
    niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży przysługuje ulga w wysokości 78%. Warunki są opisane pod tym linkiem: https://utk.gov.pl/pl/aktualnosci/21575,Bilet-na-pociag-z-ulga-lub-bezplatny-komu-przysluguje.html?search=68840790252

  • Napisał: Alleen On 2024-08-19
    Rating:
    5.0

    Mam umiarkowany stopień z dysfunkcją poruszania i kartę parkingowa orzecznictwo wydane na stałe pytam czy mogę poruszać się skuteremczterokolowym bili Blike po ulicy z tym orzecznictwem.ur.w 51r.

    Replied by: Marta On 2024-08-21 Dzień dobry,
    Orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz karta parkingowa nie są wystarczającymi dokumentami, aby legalnie poruszać się skuterem czterokołowym (takim jak Bili Blike) po ulicy. Aby móc poruszać się takim pojazdem po drogach publicznych, skuter musi spełniać odpowiednie przepisy i wymagania dotyczące homologacji, co jest kluczowe, by pojazd był dopuszczony do ruchu drogowego.
    Ponadto, kierowca musi posiadać prawo jazdy odpowiedniej kategorii (najczęściej AM lub B, w zależności od mocy i prędkości skutera). W celu uzyskania szczegółowych informacji sugerujemy kontakt z PFRON lub ZUS.

  • Napisał: Krzysztof On 2024-08-18
    Rating:
    5.0

    dzien dobry prosze o pomoc w wieku 14 lat stracilem oko jestem na trzeciej grupie pracuje jusz 42 lata czy przysluguje mi renta

    Replied by: Joanna On 2024-08-19 Dzień dobry Panie Krzysztofie, wszelkie informacje nt. renty znajdują się w informatorze ZUS, do pobrania ze strony: https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia - zachęcam do zapoznania się z wytycznymi.

  • Napisał: Anna On 2024-08-17
    Rating:
    5.0

    Moja mama ma pierwszą grupę inwalidzką od 1999 roku przyznaną przez ZUS ale po wyroku Sądu Okręgowego / po odwołaniu/.
    Czy zatem ma stopień znaczny czy umiarkowany ?
    Otrzymała tylko aktualne orzeczenie z ZUS iż ma przyznane świadczenie pielęgnacyjne na stałe ..i nic więcej chociaż wniskowała o kopię orzeczenia .
    Jak mam to rozumieć ?

    Replied by: Joanna On 2024-08-19 Dzień dobry Pani Anno, pierwsza grupa inwalidzka jest rozumiana jako znaczny stopień niepełnosprawności. Wszelkie informacje na temat orzekania o niepełnosprawności znajdują się na stronie: https://niepelnosprawni.gov.pl/a,13,instytucje-orzekajace-procedury-orzekania-tryb-i-zasady

  • Napisał: Paweł On 2024-08-16
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry. Moja mama ma orzeczenie od ZUS, że jest trwale niezdolna do samodzielnej egzystencji. Jest osobą przykutą do wózka inwalidzkiego. Czy istnieje praktyka wydawania orzeczenia od Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności na czas nieokreślony, kierując się wydanym orzeczeniem z ZUS? Taką informację udzielił mi kiedyś lekarz. Nie mogę jednak znaleźć jej potwierdzenia. Mama dostaje od wielu już lat orzeczenie na 2 lata. A powtarzanie procedury wnioskowania o wydanie orzeczenia jest dla niej bardzo kłopotliwe. Jej stan cały czas się pogarsza i nie rokuje na poprawę, co potwierdzają badania i zaświadczenia lekarskie. Dziękuję za pomoc.

    Replied by: Joanna On 2024-08-16 Dzień dobry Panie Pawle, stopień niepełnosprawności osoby zainteresowanej orzeka się na czas określony lub na stałe. Decyduje w tej sprawie ocena możliwości poprawy funkcjonowania osoby chorej. Więcej informacji na ten temat znajdzie Pan na stronie: https://niepelnosprawni.gov.pl/a,13,instytucje-orzekajace-procedury-orzekania-tryb-i-zasady

  • Napisał: Zdzisław On 2024-08-15
    Rating:
    5.0

    Witam . Jestem rok po operacji raka płuc ( lobektomia -usunięcie płata) oraz 8 miesięcy po chemii uzupełniającej. Wracam do pracy gdyż jest wszystko ok -( byle jak najdłużej -onkolog dopuścił). Pytam się czy jest szansa uzyskania II grupy niepełnosprawności po lobektomii pomimo podjęcia pracy. Duszności są już nieodłącznym moim skutkiem choroby. Nadmienię że po chemii wystąpił niedosłuch słuchu ( efekt to aparaty słuchowe obu uszu oczywiście dotacja była z PREFON przy 3 grupie schorzenia ruchowego jaki mam od 2005 r)

    Replied by: Joanna On 2024-08-16 Dzień dobry Panie Zdzisławie, decyzja o przyznaniu II grupy niepełnosprawności (umiarkowanego stopnia) zależy od oceny komisji orzekającej o niepełnosprawności, która uwzględnia ogólny stan zdrowia, zdolność do samodzielnego funkcjonowania oraz stopień ograniczeń spowodowanych chorobą. W Pana przypadku kluczowe znaczenie będą miały duszności jako skutek operacji raka płuc, a także niedosłuch, który pojawił się po chemioterapii. Podjęcie pracy nie wyklucza możliwości uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności, jednak istotne będzie udokumentowanie, w jaki sposób te dolegliwości wpływają na Pana życie codzienne oraz zdolność do wykonywania pracy. Zachęcam do konsultacji z lekarzem prowadzącym, który może przygotować odpowiednią dokumentację medyczną potwierdzającą stan Pana zdrowia oraz stopień ograniczeń. Następnie należy złożyć wniosek do Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, który przeprowadzi ocenę i podejmie decyzję.

  • Napisał: Katarzyna On 2024-08-14
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry piszę w sprawie mojej mamy ,która jest na emeryturze ma orzeczenie o niepełnosprawności wydane z 2015 r w stopniu umiarkowanym .W tej chwili jest po zabiegu ortopedycznym w (czerwcu 2024 ,złamanie przezskrętarżowym uda lewej nogi) , oprócz tego ma cukrzycę 2 typu i jest po udarze mózgu w 2012 r. . Jak mogę pomóc mamie dojść do sprawności z przed złamania i jakie korzyści wynikają z tego orzeczenia.

    Replied by: Joanna On 2024-08-16 Dzień dobry Pani Katarzyno, aby pomóc mamie dojść do sprawności po złamaniu uda, warto rozważyć następujące kroki:
    1. Rehabilitacja: Proszę skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który oceni stan zdrowia mamy i zaleci odpowiednią rehabilitację. Fizjoterapia po zabiegach ortopedycznych jest kluczowa w odzyskiwaniu pełnej sprawności.
    2. Kontrola cukrzycy: Regularne monitorowanie poziomu cukru we krwi i przestrzeganie zaleceń dotyczących diety oraz leków jest ważne, ponieważ cukrzyca może wpływać na gojenie się kości.
    3. Opieka po udarze: Choć udar miał miejsce w 2012 roku, warto upewnić się, że wszystkie zalecenia dotyczące opieki po udarze są nadal przestrzegane, aby uniknąć komplikacji podczas rehabilitacji po złamaniu.
    4. Wsparcie psychiczne: Należy zapewnić mamie wsparcie emocjonalne, ponieważ powrót do zdrowia po złamaniu i udarze może być wyzwaniem. Proszę rozważyć konsultację z psychologiem, jeśli zajdzie taka potrzeba.

    Korzyści wynikające z posiadania orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym mogą obejmować:
    1. Udogodnienia w pracy: Jeśli mama nadal pracuje, orzeczenie może uprawniać do różnych ułatwień w miejscu pracy.
    2. Ulgi finansowe: Mama może być uprawniona do różnych ulg podatkowych lub zniżek na przejazdy komunikacją miejską.
    3. Dofinansowanie rehabilitacji: Wiele programów wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami oferuje dofinansowanie do zabiegów rehabilitacyjnych czy zakupu sprzętu ortopedycznego - zachęcam do zapoznania się z możliwościami ze strony PFRON.

    W celu uzyskania dokładnych informacji na temat przysługujących ulg i świadczeń warto skontaktować się z lokalnym PCRP (lub MOPS/MOPR), a także organizacjami wspierającymi osoby z niepełnosprawnościami (PFRON).

  • Napisał: Katarzyna On 2024-08-14
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry.Mam 46 lat,od ok.13 mam problemy z kręgosłupem(przepikliny na kilku poziomach,torbiel w kanale kręgowym,mnóstwo osteofitów i jeszcze kilka innych ,nieprawidłowości),do tego obustronny ZCN,jestem po pierwszym zabiegu uwolnienia kanału,choruję też na pooperacyjną niedoczynność tarczycy oraz nerwicę lękową.Oczywiście wszystko jest poparte farmakologia i rehabilitacją.Czy ma szansę na jakąkolwiek rentę lub jakieś orzeczenie?naprawdę jest mi cięzko,a nie wiem co mogłabym dla siebie zrobić.

    Replied by: Joanna On 2024-08-16 Dzień dobry Pani Katarzyno, otrzymanie renty lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności zależy od oceny całkowitego wpływu wszystkich schorzeń na zdolność do pracy oraz codzienne funkcjonowanie. W Pani przypadku warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym na temat możliwości uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności lub renty. Lekarz może pomóc w ocenie stanu zdrowia oraz doradzić w sprawie dokumentacji medycznej niezbędnej do złożenia wniosku. Posiadając wszelkie możliwe dokumenty potwierdzające Pani schorzenia wniosek o orzeczenie o niepełnosprawności należy złożyć do Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Wniosek o rentę należy złożyć w ZUS i tutaj również przedstawić niezbędną dokumentację. Po złożeniu wniosku do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności zostanie Pani zaproszona na komisję lekarską, która oceni stan zdrowia i jego wpływ na zdolność do pracy oraz funkcjonowanie. Na tej podstawie zostanie wydane orzeczenie. W przypadku niekorzystnej decyzji ma Pani prawo do odwołania do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Warto wtedy skonsultować się z prawnikiem lub organizacją pozarządową zajmującą się pomocą osobom z niepełnosprawnościami. Jeżeli wskazane wyżej instytucje przychylą się do Pani wniosków, będzie Pani mogła skorzystać z różnego rodzaju uprawnień - więcej na ten temat może Pani doczytać np. na stronie rządowej: https://niepelnosprawni.gov.pl/strona-glowna

  • Napisał: Gosia On 2024-08-14
    Rating:
    5.0

    Czy przebyty pooperacyjny nowotwór złośliwy szyjki macicy, podlega ubieganie się o umiarkowany stopień niepełnosprawności? Jestem emerytką.

    Replied by: Joanna On 2024-08-16 Dzień dobry Pani Gosiu, tak, przebyty pooperacyjny nowotwór złośliwy szyjki macicy może być podstawą do ubiegania się o stopień niepełnosprawności. W przypadku składania wniosku o orzeczenie o niepełnosprawności, komisja lekarska ocenia wpływ choroby na codzienne funkcjonowanie oraz zdolność do pracy. Ważne jest posiadanie pełnej dokumentacji medycznej, która potwierdza przebycie choroby, jej leczenie oraz obecny stan zdrowia.

  • Napisał: Daniel On 2024-08-13
    Rating:
    5.0

    Moja Mama otrzymała na początku sierpnia stopień znaczny, staram się o otrzymanie dodatku pielęgnacyjnego oraz świadczenie uzupełniające. Czy jeszcze mogę cokolwiek zrobić, aby uzyskać opiekę pielęgniarską (oprócz pielęgniarki środowiskowej) lub otrzymać jeszcze jakieś dofinansowania, aby móc opłacić mamie rehabilitantów domowych?

    Replied by: Joanna On 2024-08-16 Dzień dobry Panie Danielu, zachęcam do zapoznania się z wytycznymi dotyczącymi uzyskania pielęgniarskiej opieki domowej długoterminowej: https://pacjent.gov.pl/artykul/pielegniarska-domowa-opieka-dlugoterminowa
    Ponadto, zachęcam do zapoznania się z możliwościami pomocy ze strony PFRON (https://www.pfron.org.pl/). Ze strony ZUS można pobrać darmowy informator dla osób z niepełnosprawnością (https://www.zus.pl/lekarze/publikacje/informator-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia). W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z placówkami realizującymi świadczenia. Więcej informacji uzyska Pan także na stronie https://niepelnosprawni.gov.pl/strona-glowna

  • Napisał: Mariusz On 2024-08-10
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry Mam rentę i chciałbym się dowiedzieć jaki to jest stopień grupy jak mam napisane trwałe całkowicie niezdolny do pracy ?

    Replied by: Joanna On 2024-08-12 Dzień dobry Panie Mariuszu, orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy traktowane jest na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Wyrok sądu o przyznaniu renty oraz decyzja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przyznaniu renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy jest podstawą do traktowania osoby jako osoby niepełnosprawnej. Więcej informacji na ten temat znajdzie Pan na stronie: https://niepelnosprawni.gov.pl/p,103,orzekanie-o-niepelnosprawnosci

  • Napisał: Agata On 2024-08-08
    Rating:
    5.0

    Witam. Leczę się na kręgosłup od 2011 roku. W 2016 otrzymałam stopień umiarkowany ze względu na pogorszenie stanu zdrowia. Zostałam skierowana do Sanatorium i cyklicznie odbywam fizjoterapię jak i kontrolne badania MR. Mam kilka przepuklin kręgosłupa ze zwężeniem kanałów i uciskiem na korzenie nerwów rdzeniowych, co powoduje ból o różnym nasileniu, co bardzo ogranicza mi codzienne funkcjonowanie. Z wiekiem doszły mi choroby współistniejące - cukrzyca typ 2, astma oskrzelowa i alergia na środki chemiczne. Zażywam dużo leków na każdą dolegliwość w tym na stałe sterydy ( wziewy) kilka dni temu miałam komisję i otrzymałam otrzymałam stopień lekki. Czy to możliwe p tylu latach i znacznym pogorszeniu stanu zdrowia? Oczywiście odwołałam się od tego orzeczenia, ale czuję się strasznie, gdyż zostałam uzdrowiona tylko na papierze. Pozdrawiam

    Replied by: Joanna On 2024-08-09 Dzień dobry Pani Agato, bardzo nam przykro z powodu zaistniałej sytuacji. Nie rozumiemy, w jaki sposób komisja umotywowała tę decyzję. Mamy nadzieję na pozytywne rozpatrzenie Pani odwołania.

  • Napisał: Halina On 2024-08-04
    Rating:
    5.0

    Czy przy zdiagnozowany schizofrenii oraz zaburzenia że spektrum autyzmu należy się renta dla córki, ma obecnie 19 lat

    Replied by: Joanna On 2024-08-05 Dzień dobry, schizofrenia jest podstawą do ubiegania się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, tzw. rentę inwalidzką. W przypadku autyzmu decyzja o przyznaniu renty na stałe zależy od indywidualnej oceny stopnia niepełnosprawności danej osoby. Diagnoza jest tutaj kluczowym elementem. Osoba z autyzmem może ubiegać się o rentę na stałe, jeśli jej stan zdrowia znacząco wpływa na zdolność do samodzielnej egzystencji.

  • Napisał: Grzegorz On 2024-08-01
    Rating:
    5.0

    dzień dobry moja mama ma stopień znaczny stopień i orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane przez zus starała się o świadczenie wspierające dostała 35 punktów czyli po za skalą odwoła się i teraz czy jak przyjdzie znowu decyzja która odmawia mamie świadczenia wspierającego można się odwołać do sądu

    Replied by: Joanna On 2024-08-05 Dzień dobry Panie Grzegorzu, "w przypadku niesatysfakcjonującej decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, osoba niepełnosprawna lub jej opiekun prawny ma prawo złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, co umożliwi procesową weryfikację zasadności rozstrzygnięć organu orzekającego. Od decyzji wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności ustalającej poziom potrzeby wsparcia będzie przysługiwać odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych." (cyt. ze strony https://swiadczenie-wspierajace.pl/)

  • Napisał: Aga123 On 2024-07-29
    Rating:
    5.0

    Maz ma zespol uschera, nie slyszy nic i ma pole widzenia 10 %.wlasnie otrzymal lekki stopien niepeln.napisali,ze aparat sluchowy i okulary moga skorygowac te wady.PARANOJA

  • Napisał: Ania On 2024-07-24
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry.
    Choruję na łuszczycowe zapalenie stawów (stwierdzone przez lekarza). Znacznie utrudnione funkcjonowanie mam wtedy gdy następują nawroty choroby. Jak może to zostać zakwalifikowane tj. do jakiego stopnia niepełnosprawności?

    Replied by: Joanna On 2024-07-25 Dzień dobry Pani Aniu, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Komisja orzekająca wydaje decyzję o przyznaniu stopnia niepełnosprawności na podstawie dokumentacji medycznej i stanu zdrowia pacjenta. Prawdopodobnie otrzyma Pani lekki stopień niepełnosprawności, ale nie ma co do tego 100% przesłanek.

  • Napisał: Hubert On 2024-07-24
    Rating:
    5.0

    Informuje że kod niepełnosprawności 07-S (choroby układu oddechowego i krążenia) również uprawnia do otrzymania karty parkingowej. Sam taką posiadam. (obowiązuje od 1 kwietnia 2020 r.) Nie ma tej informacji w tekście na stronie rządowej.

    Replied by: Joanna On 2024-07-26 Dzień dobry Panie Hubercie, dziękujemy za zwrócenie uwagi na niniejszą kwestię. Mamy nadzieję, że informacje na stronie rządowej zostaną niebawem zaktualizowane.

  • Napisał: Wiesława On 2024-07-21
    Rating:
    5.0

    Witam ponownie,,, dołączam drugie pytanie,,,karta parkingowa też mi się nie przysługuje? jestem po amputacji piersi,mam szeroki zakres operacyjny,,,trudno mi jest nosić zakupy,,np..

    Replied by: Joanna On 2024-07-23 Pani Wiesławo, karta parkingowa przysługuje każdemu, kto ma stwierdzone znaczne ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się oraz wskazanie w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności do wydania karty parkingowej. Ponadto, w przypadku niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym należy posiadać w orzeczeniu jeden z poniższych symboli niepełnosprawności:
    - 04-O (choroby narządu wzroku),
    - 05-R (upośledzenie narządu ruchu)
    - 10-N (choroba neurologiczna).
    Wszelkie informacje na temat karty parkingowej znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-karte-parkingowa

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
13 404 4

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 969 5

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
7 821 9

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Jak myć osobę leżącą?
Jak myć osobę leżącą?
18 798 5

Osoby obłożnie chore, leżące, wymagają nie tylko odpowiedniego leczenia ale także higieny i pielęgnacji, która umożliwia utrzymanie czystości i zdrowia...

czytaj więcej
Z czego korzystać podczas pielęgnacji chorego?
Z czego korzystać podczas pielęgnacji chorego?
7 603 1

Opieka nad osobą chorą jest ciężką pracą – zarówno w wykonaniu profesjonalnej opiekunki, jak i tak zwanego opiekuna rodzinnego, który nierzadko zostaje z...

czytaj więcej
Jak zapobiegać odleżynom?
Jak zapobiegać odleżynom?
10 769 2

Zapobieganie powstawaniu odleżyn to niezbędny element codziennej opieki nad osobami z niepełnosprawnościami, trwale bądź czasowo unieruchomionymi czy...

czytaj więcej
Podkład na łóżko - jednorazowy czy wielorazowy?
Podkład na łóżko - jednorazowy czy wielorazowy?
12 475 2

Podkład na łóżko to jeden z niezbędnych elementów opieki nad osobami z niepełnosprawnościami, starszymi bądź trwale lub czasowo unieruchomionymi, które...

czytaj więcej
Nietrzymanie moczu - zdrowa dieta wspierająca leczenie
Nietrzymanie moczu - zdrowa dieta wspierająca leczenie
7 800 1

Nietrzymanie moczu jest przypadłością niezwykle krępującą i wywołującą problemy zarówno natury fizycznej jak i psychicznej. Dlatego osoby chore na wszelkie...

czytaj więcej