Bella

Laserowe usuwanie żylaków. Leczenie, rekonwalescencja i cena

Przeczytano 11 702
5 Komentarzy
(5)
 

Operacja żylaków stanowi często jedyny sposób na pozbycie się tego problemu zdrowotnego. Jaka jest najbezpieczniejsza metoda usuwania żylaków? Czy nowoczesne metody usuwania żylaków są inwazyjne? Na czym polega laserowe usuwanie żylaków? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

Usuwanie żylaków

Leczenie żylaków nóg zależy od stadium zaawansowania choroby. W mniej zaawansowanych stadiach wystarczy profilaktyka, np. w postaci kompresjoterapii. Tymczasem w bardziej zaawansowanych stadiach mogą być konieczne metody inwazyjne. Najczęściej wykonywane zabiegi usuwania żylaków to: stripping, flebektomia, skleroterapia, miniflebektomia, termiczna ablacja naczynia indukowana prądem, laserowe wycinanie żylaków oraz zamykanie żylaków za pomocą pary wodnej. Na czym one polegają? Czy są inwazyjne? Jaka jest najlepsza metoda usuwania żylaków? Poniżej dowiesz się więcej na ten temat.

Chirurgiczne usuwanie żylaków, czyli stripping

Klasyczne leczenie żylaków kończyn dolnych to tzw. stripping, czyli chirurgiczne usunięcie niewydolnego naczynia. Zabieg polega na wykonaniu cięcia w pachwinie lub dole podkolanowym i wydobyciu niewydolnego naczynia, następnie wszystkie naczynia dochodzące do tego miejsca są podwiązywane. Jest on realizowany w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub, jeśli jest taka potrzeba – ogólnym.

Operacyjne leczenie żylaków – flebektomia i miniflebektomia

Inny typ operacji na żylaki to flebektomia (inaczej szydełkowanie żył). Usuwanie żylaków tą metodą jest małoinwazyjne, zabieg jest wykonywany metodą Meullera lub Varadaya, polega on na wykonaniu mikronacięć i wydobyciu żylaków przy pomocy małych narzędzi chirurgicznych w obecności znieczulenia miejscowego.

Skleroterapia – zamykanie żylaków

Skleroterapia to operacja żylaków kończyn dolnych zalecana przy niewielkich i średnich zmianach. Zabieg polega na podaniu do żyły środka chemicznego, który stymuluje obliterację, wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym.

Nowoczesne metody usuwania żylaków

Jak pozbyć się żylaków bez operacji? Nowsze sposoby na żylaki wewnętrzne na nogach to:

  • termiczna ablacja naczynia indukowana prądem o częstotliwości fal radiowych – zabieg jest małoinwazyjny, polega na zmapowaniu żylaków pod kontrolą USG i następnie wprowadzeniu przez wenflon prowadnika oraz sondy, która wytwarza fale radiowe. Rozgrzanie naczyń krwionośnych skutkuje ich zapadnięciem i zamknięciem. Po zabiegu niezbędna jest kompresjoterapia,
  • usuwanie żylaków za pomocą pary wodnej – metoda ta polega na nakłuciu żylaków oraz pnia naczynia wenflonem, wprowadzeniu cewnika i następnie podaniu pary wodnej o temperaturze ok. 120°C. Dzięki temu można zamknąć niewielkie i kręte naczynia,
  • laserowe usuwanie żylakówusuwanie żylaków laserem to alternatywa dla inwazyjnych metod chirurgicznych. Zabieg wykorzystuje światło lasera i polega na zamknięciu niewydolnego naczynia, przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym, pod kontrolą aparatury USG.

Jaka jest najbezpieczniejsza metoda usuwania żylaków? Ze względu na wysoką skuteczność, dobre rezultaty kosmetyczne, bezbolesność, mniejsze ryzyko powikłań, a także szybki powrót do normalnej aktywności, jedną z częściej wybieranych metod jest usuwanie żylaków laserem.

Jak usunąć żylaki – przeciwwskazania do laseroterapii

Nie wszyscy pacjenci mogą skorzystać z metody laserowego usuwania żylaków. Przeciwwskazania do zabiegu laserowego to:

  • ciąża,
  • zaawansowana miażdżyca tętnic kończyn dolnych,
  • zły stan ogólny pacjenta,
  • żylna choroba zakrzepowo-zatorowa w fazie ostrej.

Lekarz może zadecydować o innej metodzie usunięcia żylaków kończyn dolnych także wtedy, gdy:

  • pacjent jest uczulony na środki znieczulające,
  • przebieg naczynia na to nie pozwala,
  • u pacjenta zdiagnozowano zaburzenia krzepnięcia,
  • u pacjenta wykryto duże zmiany pozakrzepowe.

Decyzję o tym, jaki zabieg można wykonać u pacjenta, podejmuje chirurg.

Rekonwalescencja po operacji żylaków

Jakie są zalecenia po operacji żylaków? Czas rekonwalescencji, a także postępowanie po zabiegu zależą od metody leczenia (np. rekonwalescencja po laserowym usunięciu żylaków jest krótsza, z uwagi na jego nieinwazyjność), ale istnieją także ogólne zasady postępowania po operacji żylaków. Oto i one:

  • po operacji żylaków można normalnie chodzić – bezpośrednio po zabiegu wskazany jest półgodzinny spacer, chodzenie po operacji żylaków ma na celu zapobiec zastojowi krwi żylnej,
  • jeśli pacjent przebywa w pozycji siedzącej, powinien układać operowaną kończynę na podwyższeniu, wskazana jest także częsta zmiana pozycji,
  • jeśli pacjent odczuwa ból, może stosować zimne okłady lub nawet środki przeciwbólowe. To, jak długo boli noga po operacji żylaków oraz jak mocno ból jest odczuwany, jest kwestią indywidualną, dlatego warto skonsultować wybór środków przeciwbólowych z lekarzem,
  • lekarz może zadecydować o stosowaniu leków przeciwzakrzepowych,
  • pacjent powinien unikać słońca, sauny i gorących kąpieli,
  • pacjent powinien uczęszczać na wizyty kontrolne,
  • pacjent powinien unikać do 4 tygodni po zabiegu nadmiernego przeciążania operowanej kończyny,
  • wskazane są proste ćwiczenia nóg, opracowane przez fizjoterapeutę,
  • w zależności od metody leczenia zalecana jest kompresjoterapia, a także masaże poprawiające krążenie krwi.

Jak długo nosić bandaż po operacji żylaków? W zależności od wybranej metody zalecane jest, aby nosić opatrunek przez około 4 tygodnie.

Jak wygląda noga po operacji żylaków?

Siniaki po operacji żylaków, krwiaki, a nawet niewielkie ranki to zupełnie normalne zjawisko. Zwykle goją się one szybko i znikają samoczynnie.

Powikłania po operacji żylaków – czy zdarzają się często?

Każda operacja na żylakach może się wiązać z komplikacjami. Ryzyko jest jednak niewielkie i w przypadku poważnych powikłań wynosi około 0,8%. Możliwe problemy zdrowotne po operacji to np.:

Największym ryzykiem powikłań obarczone są metody inwazyjne, natomiast najmniejszym – nieinwazyjne. Stosowanie się do zaleceń lekarz znacznie zmniejsza szanse na ich wystąpienie.

Laserowe usuwanie żylaków – cena

Jedyną formą leczenia żylaków refundowaną przez NFZ jest klasyczna operacja, natomiast pozostałe metody leczenia są wykonywane prywatnie i odpłatnie.

Ile kosztuje usuwanie żylaków? Cena zależy od metody oraz placówki, w której wykonywany jest zabieg. Jeśli chodzi o usuwanie żylaków laserem, cena dla jednej nogi wynosi około 3500-4000 złotych. Tymczasem skleroterapia jest znacznie tańsza niż laserowe usuwanie żylaków, cena wynosi od 150 do 1000 złotych, w zależności od ilości naczynek, które wymagają zamknięcia. Termiczna ablacja naczynia indukowana prądem to wydatek rzędu od 1000 złotych, natomiast usuwanie żylaków za pomocą pary wodnej kosztuje, podobnie jak metoda laserowa, około 3000 złotych od jednej nogi.

Źródła:

https://www.praktycznafizjoterapia.pl/artykul/fizjoterapia-po-operacyjnym-leczeniu-zylakow
http://www.poradnianaczyniowa.zdrowemiasto.pl/chirurgnaczyniowy/chirurgia-zyl/
https://www.kliniki.pl/leczenie-zylakow-konczyn-dolnych/
https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/64145,operacyjne-leczenie-zylakow
https://www.praktycznafizjoterapia.pl/artykul/fizjoterapia-po-operacyjnym-leczeniu-zylakow
https://klinikaflebologii.pl/Zakres-uslug/Zabiegi-wewnatrzzylne/Laseroterapia-wewnatrzzylna-systemem-ELVeS
https://dworska.pl/zabiegi-operacje-krakow/operacje-chirurgiczne/operacyjne-usuwanie-zylakow
https://marekciecierski.pl/leczenie-i-profilaktyka/chirurgiczne/

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

  • Napisał: Wiesława On 2024-01-02
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry
    W badaniu usg Doppler LKD, mam VSM niewydolna III/IV .chciałabym usunąć laserowo problem żyły odpiszczelowej. Mieszkam w Poznaniu jakie są możliwości i ewentualnie cena. Pozdrawiam

    Replied by: Joanna On 2024-01-03 Dzień dobry Pani Wiesławo, niestety nie świadczymy usług medycznych - jesteśmy jedynie sklepem internetowym. Pozdrawiamy, Seni24.pl

  • Napisał: RENATA On 2023-10-11
    Rating:
    5.0

    Jestem zainteresowana usunięciem żył w jednej łydce laserowo. Mam badanie dupplera.

    Replied by: Alicja On 2023-10-12 Dzień dobry, w tej sprawie należy kontaktować się bezpośrednio z placówkami medycznymi w swojej okolicy.

  • Napisał: Andrzej On 2023-10-09
    Rating:
    5.0

    proszę o kontakt w sprawie usunięcia żylaków,mieszkam w Krakowie

    Replied by: Alicja On 2023-10-09 Dzień dobry, w tej sytuacji należy kontaktować się z placówkami medycznymi w swojej okolicy.

  • Napisał: Robert On 2023-08-10
    Rating:
    5.0

    Czy laserowe usuwanie żylaków boli

    Replied by: Joanna On 2023-08-10 Panie Robercie, jest to kwestia indywidualna i zależy od progu bólu pacjenta. Przed przystąpieniem do wykonania procedury pacjentowi zazwyczaj podawane są środki przeciwbólowe, a następnie wykonywane jest znieczulenie miejscowe. Dzięki temu zabieg laserowego usuwania żylaków nie jest bolesny, jednak osoby o niskim progu bólu mogą odczuwać niewielki dyskomfort w miejscu przeprowadzania zabiegu.

  • Napisał: Grazyna On 2023-06-23
    Rating:
    5.0

    Jakie są możliwości usunięcia żylaków laserem w woj mazowieckim?

    Replied by: Alicja On 2023-06-23 Dzień dobry, w tej sytuacji należy kontaktować się z placówkami w swojej okolicy.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
11 888 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 057 6

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 378 4

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
6 653 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 520 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 531 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
14 141 3

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
16 240 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej