Biopsja fuzyjna prostaty. Przygotowanie i cena

Przeczytano 2 334 razy
1 Komentarz
(5)
 

Biopsja fuzyjna prostaty to badanie wykonywane, gdy przesiewowe badania gruczołu krokowego dadzą nieprawidłowy wynik. Jak się do niego przygotować? Ile kosztuje biopsja fuzyjna prostaty i czy badanie można wykonać na NFZ? Odpowiadamy na te pytania.

Biopsja fuzyjna

Biopsja fuzyjna prostaty jest wykonywana u mężczyzn z podejrzeniem nowotworu gruczołu krokowego. Badanie cechuje bardziej nowoczesna metoda wykonania niż w przypadku biopsji klasycznej. Biopsja fuzyjna pozwala z największym prawdopodobieństwem potwierdzić lub wyeliminować diagnozę nowotworu prostaty, minimalizuje także konieczność wykonywania niepotrzebnie kolejnych biopsji.
Biopsja fuzyjna prostaty polega na wykonaniu rezonansu magnetycznego w celu uwidocznienia obszarów, w których może rozwijać się rak i następnie – wyznaczeniu miejsc pobrania za pomocą aparatury USG. Wycinki tkanki są pobierane tylko z tych miejsc, które zostały ocenione jako podejrzane i można je poddać analizie histopatologicznej. Badanie jest wykonywane w znieczuleniu, w warunkach szpitalnych, instrumenty są wprowadzane przez odbyt.
Biopsja fuzyjna umożliwia trafienie w nawet niewielkie ogniska nowotworowe, czas jej wykonania wynosi około 2,5 godziny. Zabieg jest wskazany w szczególności dla tych mężczyzn, którzy otrzymali nieprawidłowe wyniki badania PSA, per rectum lub USG.

Biopsja fuzyjna prostaty – przygotowanie

Biopsja fuzyjna prostaty wymaga odpowiednich przygotowań ze strony pacjenta. Konieczne jest, aby:

  • badanie było wykonywane na czczo,
  • dwa dni przed badaniem wprowadzić dietę płynną,
  • pacjent poinformował lekarza o uczuleniu na leki, a także wszczepionym rozruszniku serca lub sztucznych zastawkach,
  • w dniu badania pacjent dokładnie się wypróżnił (pomoże w tym wlewka doodbytnicza), a także zażył lek o działaniu przeciwbakteryjnym.

Jeśli chodzi o standardowo przyjmowane leki, są one dozwolone, poza tymi, które rozrzedzają krew.
Po wykonaniu biopsji fuzyjnej prostaty wskazany jest oszczędzający tryb życia (przez tydzień), pacjent powinien również przyjmować leki przeciwbakteryjne, zgodnie z zaleceniami lekarza. Możliwe powikłania to niewielkie krwawienie oraz lekki ból i pieczenie w cewce moczowej. Natomiast jeśli wystąpiła gorączka, obfite krwawienie lub pojawiły się inne niepokojące objawy, wskazana jest niezwłoczna wizyta u lekarza lub na pogotowiu.

Biopsja fuzyjna prostaty – cennik

Ile kosztuje biopsja fuzyjna prostaty? Cena badania zależy od placówki, w której jest ono wykonywane i wynosi około 3600-5000 złotych.

Biopsja fuzyjna prostaty – NFZ

Czy biopsja fuzyjna jest refundowana? Niestety nie, zabieg nie podlega refundacji NFZ i nie można wykonać biopsji fuzyjnej na NFZ, jest to możliwe jedynie prywatnie i odpłatnie.

Źródła:

https://zabiegidavinci.pl/rak-prostaty/czym-jest-biopsja-fuzyjna-prostaty-gruczolu-krokowego/
https://www.zwrotnikraka.pl/biopsja-fuzyjna-gruczolu-krokowego-pod-kontrola-rezonansu/
https://osrodek-onkologiczny.pl/przygotowanie-do-biopsji-prostaty

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

  • Napisał: Bożena On 2023-02-06
    Ocena:
    5.0

    Czy wykonujecie biopsję fuzyjną prostaty na narodowy fundusz zdrowia

    Odpowiedź Joanna On 2023-02-07 Pani Bożeno, jesteśmy sklepem medycznym, a nie placówką wykonującą zabiegi medyczne. Przykro mi, nie jesteśmy w stanie Pani pomóc.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go