Bella

Podwyższone PSA. Badanie, normy, przyczyny

Przeczytano 12 773
50 Komentarzy
(5)
 

Badanie PSA jest wykonywane przede wszystkim u pacjentów znajdujących się w grupie ryzyka raka prostaty. Jak wygląda badanie na prostatę? O czym może świadczyć podwyższone PSA?

Badanie PSA

Badanie PSA (inaczej badanie na prostatę z krwi lub badanie PSA całkowite) jest wykonywane u pacjentów w starszym wieku (powyżej 50. roku życia) oraz znajdujących się w grupie ryzyka raka prostaty. Wykonuje się je także, kiedy u pacjenta wystąpiły objawy, które mogą wskazywać na raka prostaty:

 • bóle pleców w odcinku lędźwiowym kręgosłupa,
 • ból podczas mikcji,
 • częste oddawanie moczu,
 • gwałtowne parcie na pęcherz,
 • intensywne bóle podbrzusza i/lub krocza,
 • nagła utrata masy ciała,
 • obecność krwi w moczu,
 • słaby strumień moczu,
 • zaburzenia erekcji,
 • zaparcia.

Jak przebiega PSA? Co to jest?

Badanie prostaty z krwi polega na pobraniu od pacjenta niewielkiej próbki krwi i następnie oznaczeniu poziomu specyficznego białka, antygenu PSA, produkowanego przez gruczoł krokowy. Jeśli antygen jest obecny we krwi w zbyt dużej ilości, może to świadczyć o rozwoju nowotworu. Lekarze zachęcają, aby mężczyźni w wieku powyżej 50 lat wykonywali badanie PSA w kierunku raka prostaty co roku, profilaktycznie.

Badanie – prostata – czy można je wykonać na NFZ?

Badanie PSA można wykonać w ramach refundacji NFZ, wtedy jest ono bezpłatne. Badanie na prostatę można wykonać także prywatnie, wtedy cena wynosi około 30 złotych. Alternatywną opcją są testy PSA przeznaczone do domowego użytku, dostępne w aptekach w cenie 30 złotych za 1 sztukę. Wykrywają one antygen prostaty obecny we krwi. W opakowaniu znajduje się instrukcja, w jaki sposób wykonać badanie w warunkach domowych, do opakowania jest także załączony specjalny lancet do nakłucia palca.

Podwyższone PSA. Normy

Prawidłowy wynik PSA może być różny, w zależności od wieku mężczyzny. W wieku 40-60 lat prawidłowe stężenie antygenu prostaty zwykle nie przekracza 2.5 ng/ml, natomiast w starszym wieku normy mogą być wyższe. Poziom antygenu PSA w organizmie może się wahać w zależności od obecności stanu zapalnego lub infekcji, wpływa na niego także sposób przygotowania pacjenta do badania. Jeśli nie zastosowano się do zaleceń lekarza, wynik może wskazywać na PSA całkowite podwyższone, mimo że stężenie antygenu prostaty jest w rzeczywistości prawidłowe.

PSA podwyższone – co robić?

Im wyższy jest poziom PSA, tym bardziej prawdopodobne jest, że mężczyzna ma raka prostaty. Z tego powodu każdy nieprawidłowy rezultat badania PSA (podwyższone PSA) wymaga konsultacji lekarskiej. Niebezpieczeństwo może stanowić zarówno wynik PSA powyżej 200, jak i PSA większe niż 10, dlatego konieczne są dalsze badania.

Wysokie PSA – przyczyny

Podwyższony poziom antygenu PSA może wynikać z różnych czynników, nie jest on jednoznaczny z tym, że pacjent ma raka. Co wpływa na wynik PSA? Rezultat może być nieprawidłowy, gdy pacjent:

 • był niedawno poddawany biopsji prostaty,
 • ma przerost gruczołu krokowego,
 • ma zapalenie gruczołu krokowego,
 • niedawno odbył stosunek seksualny,
 • wykonywał przed badaniem intensywne ćwiczenia.

Natomiast jeśli pacjent stosuje leki takie jak np. finasteryd, PSA może być obniżone.
Aby otrzymać wiarygodny wynik badania PSA, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie do badania. Zalecane jest, aby:

 • poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach,
 • na 72 h przed pobraniem krwi pacjent powstrzymał się od jazdy rowerem, współżycia, spożywania alkoholu oraz palenia papierosów,
 • pacjent odpoczywał przez około 15-20 minut przed pobraniem próbki.

Niektórzy lekarze zalecają także, aby badanie PSA było wykonywane na czczo, w godzinach porannych.

Źródła:

https://www.onkonet.pl/dp_nump_rakprostaty.php
https://www.medicover.pl/marker-nowotworowy/psa/
https://www.cancer.gov/types/prostate/psa-fact-sheet
MacKintosh F. R. et al. Age and Prostate-Specific Antigen Level Prior to Diagnosis Predict Risk of Death from Prostate Cancer. Frontiers in Oncology (2016)
https://fit-prostata.pl/badanie-psa-calkowity-wolny/#przebieg

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

 • Napisał: Mirosława On 2024-05-08
  Rating:
  5.0

  Mój mąż ma wynik psa 13'8 co to może oznaczać czy to już jest rakowe?

  Replied by: Joanna On 2024-05-08 Dzień dobry, interpretacja wyników badań PSA powinna zostać przeprowadzona przez lekarza w oparciu o analizę stanu zdrowia oraz szereg innych czynników, takich jak wiek pacjenta. Przykładowo, w wieku 40-60 lat prawidłowe stężenie antygenu prostaty zwykle nie przekracza 2.5 ng/ml, natomiast w starszym wieku normy mogą być wyższe. Podwyższenie poziomu PSA nie zawsze musi oznaczać stan chorobowy, ale bez dokładnej analizy pod okiem urologa trudno cokolwiek zinterpretować.

 • Napisał: Jerzy On 2024-04-18
  Rating:
  5.0

  Co oznacza psa 0,014

  Replied by: Joanna On 2024-04-18 Panie Jerzy, interpretacja wyników badań PSA powinna zostać przeprowadzona przez lekarza w oparciu o analizę stanu zdrowia oraz szereg innych czynników, takich jak wiek pacjenta. Przykładowo, w wieku 40-60 lat prawidłowe stężenie antygenu prostaty zwykle nie przekracza 2.5 ng/ml, natomiast w starszym wieku normy mogą być wyższe. Podwyższenie poziomu PSA nie zawsze musi oznaczać stan chorobowy, ale bez dokładnej analizy pod okiem urologa trudno cokolwiek zinterpretować. Życzę dużo zdrowia!

 • Napisał: Marek On 2024-04-16
  Rating:
  5.0

  Mam 78 lat i od 12 lat sprawdzam PSA, które doszło do 114. Już 12 lat temu miałem PSA 5, a potem stale rosło. Zrobiłem 5 biopsji w tym 2 celowane i nie wykazały raka. Rezonanse magnetyczne (dwa) z wynikiem 4 . Nie mam żadnych objawów bólowych, w nocy wstaję max 1 raz, czuję się dobrze, nie chudnę.
  Byłem u ok. 20 lekarzy urologów i onkologów, którzy
  rozkładają ręce i wysyłają mnie na kolejne badania.
  Czy mam się obawiać raka? Jak walczyć z niemocą służby zdrowia? Pozdrawiam

  Replied by: Joanna On 2024-04-17 Panie Marku, podwyższony wynik PSA nie jest zawsze jest równoznaczny z nowotworem prostaty. Wysokie PSA może być skutkiem innych choró, takich jak łagodny przerost prostaty czy infekcji układu moczowo-płciowego. Może jednak świadczyć także o rozwijającym się raku prostaty. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie, ponieważ to lekarze powinni wypowiedzieć się w tej kwestii. Wierzę, że trafi pan do odpowiedniego specjalisty, który Pana zdiagnozuje.

 • Napisał: Maciej On 2024-04-11
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry. Mam 68 lat. Mój wynik PSA całkowity to 2.856 ng/ml. Czy ten wynik jest dobrym w sensie zdrowia ?

  Replied by: Joanna On 2024-04-17 Panie Macieju, interpretacja wyników badań PSA powinna zostać przeprowadzona przez lekarza w oparciu o analizę stanu zdrowia oraz szereg innych czynników. Przyjmuje się, że dla mężczyzn powyżej 60. roku życia PSA nie powinno przekraczać 4,1 ng/ml. Zalecam jednak, aby omówić wyniki ze specjalistą.

 • Napisał: Lukasz On 2024-04-09
  Rating:
  5.0

  O czym mogą świadczyć utrzymujące się dolegliwosci( ból podbrzusza, parcie na mocz ) dodam tylko że przed badaniem nie miałem żadnych dolegliwosci

  Replied by: Joanna On 2024-04-09 Panie Łukaszu, przyczyn takich dolegliwości może być wiele. U mężczyzn uczucie parcia na mocz często wiąże się z przerostem czy też zapaleniem prostaty. Częste parcie na mocz u mężczyzn powiązane z bólem w okolicach stercza, podbrzusza towarzyszyć może zapaleniu prostaty. Zalecamy, aby omówić problem z urologiem lub lekarzem rodzinnym.

 • Napisał: Mieczysław On 2024-04-05
  Rating:
  5.0

  mam 87 lat, wyniki badania -ogólne dobre. PSA 17, co to znaczy i co trzeba zrobić. Urologowie dostępni po 11.2024?

  Replied by: Joanna On 2024-04-05 Panie Mieczysławie, przyjmuje się, że norma PSA dla mężczyzn powyżej 70. roku życia nie powinna przekraczać około 4,4 ng/ml. Zachęcam, aby spróbował Pan przyspieszyć wizytę u specjalisty, a jeżeli nie ma takiej możliwości, aby udał się Pan na wizytę choćby do lekarza rodzinnego. Podwyższony wynik PSA nie zawsze oznacza chorobę, jednak należy się co do tego upewnić. Życzę dużo zdrowia!

 • Napisał: Kazimierz On 2024-03-24
  Rating:
  5.0

  Witam czy w moim wieku 67 lat psa 4,190 to norma czy juz nie . wstaje siku raz w nocy i strumien jest ok

  Replied by: Joanna On 2024-03-25 Panie Kazimierzu, interpretacja wyników badań PSA powinna zostać przeprowadzona przez lekarza w oparciu o analizę stanu zdrowia oraz szereg innych czynników. Przyjmuje się, że dla mężczyzn powyżej 60. roku życia PSA nie powinno przekraczać 4,1 ng/ml. Zalecam, aby omówić wyniki ze specjalistą.

 • Napisał: Lukasz On 2024-03-14
  Rating:
  5.0

  Mam 40 lat, wynik PSA wyszedł mi 5,11. Nie wiedziałem że do badania należy się przygotować i w ciągu 72 godzin przed badaniem dwukrotnie współżyłem. Czy to mogło mieć wpływ na wynik badania ?

  Replied by: Joanna On 2024-03-15 Panie Łukaszu, aby wynik badania PSA był rzetelny, przed badaniem należy przestrzegać kilku określonych zasad. Dwa dni przed planowanym badaniem należy zrezygnować z jazdy na rowerze, jazdy pociągiem oraz ze współżycia. Powyższe czynności powodują ucisk gruczołu krokowego, a w konsekwencji na zwiększenie poziomu PSA we krwi pacjenta. Bardzo ważne jest także odpowiednie przygotowanie bezpośrednio przed pobraniem krwi. Dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody, ale należy pamiętać, aby krew nie była pobierana bezpośrednio po przyjściu do laboratorium. Nawet niewielki wysiłek fizyczny może wpływać niekorzystnie na wiarygodność badania. Zaleca się, aby tuż przed pobraniem krwi pacjent odczekał około 15 minut. Jeżeli wynik uważa Pan za niewiarygodny, zalecamy powtórzenie badania z uwzględnieniem wszystkich uwarunkowań.

 • Napisał: Krystyna On 2024-03-08
  Rating:
  5.0

  Mój mąż lat 70 jest 6 lat po operacji raka prostaty od operacji wyniki PSA był 0.006 a obecnie wzrosło do 0.083 jest niepokojące że cały czas wzrasta jest pod kontrolą urologa czy powinien wdrożyć leczenie farmakologiczne

  Replied by: Joanna On 2024-03-13 Pani Krystyno, o metodzie ewentualnego leczenia powinien zdecydować lekarz. Jeżeli mąż pozostaje pod kontrolą urologa, z całą pewnością specjalista będzie wiedział, jak zareagować na wzrost antygenu PSA. Bardzo mi przykro, ale nie umiem Państwu pomóc.

 • Napisał: ANDRZEJ On 2024-03-06
  Rating:
  5.0

  P.S.A MAM 6.6 CZY MAM SIĘ NIEPOKOIĆ. MAM 64 LATA. MAM PROBLEM Z OTRZYMANIEM SKIEROWAŃ OD LEKARZY .GDZJE JESTEM ZAPISANY

  Replied by: Joanna On 2024-03-13 Panie Andrzeju, interpretacja wyników badań PSA powinna zostać przeprowadzona przez lekarza w oparciu o analizę stanu zdrowia oraz szereg innych czynników. Przyjmuje się, że dla mężczyzn powyżej 60. roku życia PSA nie powinno przekraczać 4,1 ng/ml, jednak na podwyższenie tego wskaźnika może mieć wpływ wiele rzeczy. Powinien Pan omówić problem ze specjalistą.

 • Napisał: Iza On 2024-02-15
  Rating:
  5.0

  Witam Pana Profesora. Mój mąż w 2021 r. miał radykalną operację prostaty. Zrobił dzisiaj badanie psa i wynik 0,004. Pytam jest dobrze czy źle.

  Replied by: Joanna On 2024-02-16 Szanowna Pani, wyniki badań powinny być konsultowane z lekarzem urologiem, do czego Państwa zachęcam. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na postawione pytanie, ponieważ wynik powinien być interpretowany w oparciu m.in. o wiek pacjenta, jego ogólny stan zdrowia, a nawet przyjmowane przez niego leki.

 • Napisał: Ryszard On 2024-02-09
  Rating:
  5.0

  Mam 75 lat, wyniki PSA mam 3,431 mg/ml,czy to świadczy że mogę mieć raka prostaty.

  Replied by: Joanna On 2024-02-12 Panie Ryszardzie, przyjmuje się, że prawidłowe stężenie antygenu prostaty w wieku 70-80 lat nie powinno przekraczać 6.5 ng/ml. Poziom antygenu PSA w organizmie może się wahać w zależności od obecności stanu zapalnego lub infekcji, wpływa na niego także sposób przygotowania pacjenta do badania. Wygląda na to, że w Pana przypadku nie ma do czynienia ze stanem chorobowym, jednak zalecam Panu konsultację z lekarzem urologiem celem omówienia niniejszych wyników. Niniejsza odpowiedź nie stanowi porady medycznej i nie powinna wykluczać wizyty u lekarza. Życzę Panu dużo zdrowia!

 • Napisał: Bogdan 1958 On 2024-02-01
  Rating:
  5.0

  PSA CAŁKOWITY 0,843- dobrze czy źle, mam 66 lat

  Replied by: Joanna On 2024-02-01 Panie Bogdanie, przyjmuje się, że prawidłowe stężenie antygenu prostaty w wieku 60-70 lat nie powinno przekraczać 4.5 ng/ml. Poziom antygenu PSA w organizmie może się wahać w zależności od obecności stanu zapalnego lub infekcji, wpływa na niego także sposób przygotowania pacjenta do badania. Zalecam Panu konsultację z lekarzem urologiem celem omówienia niniejszych wyników i podjęcia stosownego leczenia, jeżeli będzie to konieczne. Niniejsza odpowiedź nie stanowi porady medycznej i nie powinna wykluczać wizyty u lekarza. Życzę Panu dużo zdrowia!

 • Napisał: Jarosław On 2024-01-30
  Rating:
  5.0

  Psa 300.ng/ml wizyta umówiona jest czym się obawiać wiek 55lat

  Replied by: Joanna On 2024-01-31 Panie Jarosławie, wyniki badań powinny być konsultowane z lekarzem, do czego Pana zachęcam. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie, ponieważ specjalista powinien odnieść się do ogólnego stanu Pana zdrowia i zweryfikować wyniki pod różnymi kątami. Co do zasady, przyjmuje się, że prawidłowe stężenie PSA dla mężczyzn w wieku 50-60 lat powinno wynosić maksymalnie około 3,5 ng/ml. Zalecam, aby skontaktował się Pan z urologiem.

 • Napisał: Jarosław On 2024-01-29
  Rating:
  5.0

  Moje psa to 300ng/ml czy to oznacza raka?

  Replied by: Joanna On 2024-01-30 Panie Jarosławie, nie podał Pan swojego wieku, więc trudno prawidłowo odpowiedzieć na Pana pytanie. Proszę mieć na uwadze, że z wiekiem PSA mężczyzny ma prawo wzrosnąć, nie musząc wskazywać jednocześnie na stan chorobowy. Przyjmuje się, że prawidłowe stężenie PSA dla poszczególnych grup wiekowych wynosi w przybliżeniu: 40-50 lat PSA do 2,5 ng/ml, 50-60 lat PSA do 3,5 ng/ml, 60-70 lat PSA do 4,5 ng/ml, 70-80 lat PSA do 6,5 ng/ml. Domyślam się, że w Pana przypadku mamy do czynienia z PSA na poziomie 3 ng/ml, jednak trudno mi ten wynik odnieść do Pana wieku oraz ogólnego stanu zdrowia. Zalecam, aby zweryfikował Pan badanie z urologiem.

 • Napisał: Marian On 2024-01-14
  Rating:
  5.0

  Mam 69 lat biorę prostamnic i finaster psa mam 4.210ng/ml a lekarz kieruje mię na biopsje prostaty boję się bo to jest przez odbyt

  Replied by: Joanna On 2024-01-15 Panie Marianie, przyjmuje się, że u mężczyzn pomiędzy 60. a 69. rokiem życia prawidłowe stężenie PSA nie powinno przekraczać 4,1 ng/ml, zatem rzeczywiście powinien Pan wykonać kolejne badania, ponieważ Pana wynik może świadczyć o zmianach chorobowych. Biopsja prostaty to procedura diagnostyczna, w której fragmenty tkanki prostaty są pobierane w celu oceny pod mikroskopem. Jest wykorzystywana w przypadku podejrzenia raka prostaty lub w obecności nieprawidłowych wyników badań obrazowych i poziomów PSA. Procedura może być przeprowadzana przez nakłucie przez odbytnicę lub przez skórę krocza, a uzyskane próbki pozwalają lekarzowi ocenić obecność ewentualnych zmian nowotworowych. Biopsja prostaty może powodować pewien dyskomfort lub krótkotrwały ból, ale pobranie próbki wykonuje się przy użyciu miejscowego znieczulenia. Procedura najczęściej jest wykonywana przy użyciu cienkiej igły, która jest wprowadzana do gruczołu prostaty w celu pobrania próbek tkanki. Ważne jest, aby przed biopsją prostaty omówić wszelkie obawy dotyczące bólu z lekarzem, który może zalecić odpowiednie środki łagodzące ból przed i po procedurze. Proszę być dobrej myśli i mieć na uwadze, że tego typu diagnostyka ma na celu kontrolę Pana zdrowia i umożliwienie podjęcia leczenia, jeżeli będzie to konieczne. Życzę dużo zdrowia!

 • Napisał: Andrzej On 2024-01-13
  Rating:
  5.0

  Wartość PSA 1.970 co oznacza

  Replied by: Joanna On 2024-01-15 Panie Andrzeju, wyniki badań powinien zinterpretować lekarz w oparciu o ogólny stan zdrowia pacjenta oraz jego wiek. Bez tych informacji trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie. Zalecam, aby skonsultował Pan swoje wątpliwości ze specjalistą.

 • Napisał: Bogusław On 2023-12-20
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry. Mam 55 lat , odebrałem wynik PSA 11,93. Bardzo proszę o wskazania w takiej sytuacji.

  Replied by: Joanna On 2023-12-20 Panie Bogusławie, przyjmuje się, że prawidłowe stężenie antygenu prostaty w wieku 40-60 lat zwykle nie przekracza 2.5 ng/ml. Pana wynik może wskazywać na chorobę, jednak bez dalszej diagnostyki lekarskiej nie jest możliwe poprawne zinterpretowanie wyników badań. Zalecam, aby niezwłocznie skonsultował je Pan z lekarzem urologiem - specjalista podda analizie stan Pana zdrowia i pokieruje dalszym leczeniem, jeżeli zajdzie taka konieczność.

 • Napisał: Wojtek On 2023-12-10
  Rating:
  5.0

  Mam53lata i odebrałem wynik PSA który wynosi 6,950prosze o opinię pozdrawiam

  Replied by: Joanna On 2023-12-11 Panie Wojtku, przyjmuje się, że prawidłowe stężenie antygenu prostaty w wieku 40-60 lat zwykle nie przekracza 2.5 ng/ml. Poziom antygenu PSA w organizmie może się wahać w zależności od obecności stanu zapalnego lub infekcji, wpływa na niego także sposób przygotowania pacjenta do badania. Zalecam Panu konsultację z lekarzem urologiem celem omówienia niniejszych wyników i podjęcia stosownego leczenia, jeżeli będzie to konieczne. Życzę Panu dużo zdrowia!

 • Napisał: JANEK On 2023-12-06
  Rating:
  5.0

  MAM PSA 2,88 I NOWOTWÓR ZLOŚLIWY CO OTYM SĄDZIĆ

  Replied by: Joanna On 2023-12-06 Panie Janku, powinien Pan koniecznie skonsultować stan zdrowia z lekarzem. Nowotwór złośliwy prostaty to forma nowotworu, która rozwija się w gruczole krokowym, czyli prostaty – małym narządzie w męskim układzie rozrodczym. Nowotwór prostaty jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn, zwłaszcza w starszym wieku. Wczesna diagnoza raka prostaty jest kluczowa dla skutecznego leczenia. Rokowania w przypadku nowotworu złośliwego prostaty są zróżnicowane i zależą od wielu czynników, w tym od stopnia zaawansowania choroby w chwili diagnozy, stopnia złośliwości komórek nowotworowych, obecności przerzutów, a także od wieku pacjenta, jego ogólnego stanu zdrowia i odpowiedzi na leczenie. Przy ocenie rokowań brane są również pod uwagę wyniki badań takich jak poziom PSA czy stopień Gleasona (oceniający złośliwość komórek nowotworowych w próbkach tkanki prostaty). Rokowania przy nowotworze są bardzo indywidualne i zawsze należy je omówić z lekarzem onkologiem, który zna konkretny przypadek pacjenta. Proszę być dobrej myśli, podjąć odpowiednie leczenie i stosować się do zaleceń specjalistów. Życzę Panu dużo zdrowia!

 • Napisał: Zenon On 2023-12-01
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry mam 43 lat dzisiaj odebrałem wyniki psa 0,297 niewiem co to znaczy

  Replied by: Joanna On 2023-12-04 Panie Zenonie, przyjmuje się, że prawidłowe stężenie antygenu prostaty w wieku 40-60 lat zwykle nie przekracza 2.5 ng/ml. Poziom antygenu PSA w organizmie może się wahać w zależności od obecności stanu zapalnego lub infekcji, wpływa na niego także sposób przygotowania pacjenta do badania. W razie jakichkolwiek wątpliwości zalecam konsultację z lekarzem urologiem.

 • Napisał: Jan On 2023-11-26
  Rating:
  5.0

  lat 77 PSA 0.55ng/ml na aparacie DxL8oo pytanie co oznacza wynik, lekarz kierujący chory.Pozdrawiam

  Replied by: Joanna On 2023-11-27 Panie Janie, na stężenie PSA we krwi ma wpływ wiele czynników, m.in. wiek pacjenta. Przyjmuje się, że powyżej 70 roku życia prawidłowe stężenie PSA nie powinno przekraczać 4,4 ng/ml. Zalecam jednak kontrolę lekarską celem potwierdzenia wiarygodności przeprowadzonych badań oraz omówienia stanu zdrowia.

 • Napisał: Jerzy On 2023-11-24
  Rating:
  5.0

  Wpływ leków na przerost prostaty

  Replied by: Joanna On 2023-11-27 Dzień dobry, niektóre leki mogą mieć wpływ na przerost prostaty. Należy jednak pamiętać, że każdy pacjent może reagować inaczej, a wpływ leków na organizm może się różnić. W związku z tym zawsze ważne jest skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem lub zmianą terapii lekowej w przypadku problemów z prostatą.

 • Napisał: Czarek On 2023-11-20
  Rating:
  5.0

  Mam lat 76 PSA total 3.500 co to oznacza, czy jest to dobry, czy zły wynik.

  Replied by: Joanna On 2023-11-20 Dzień dobry, taki wynik w Pana wieku prawdopodobnie nie oznacza żadnych zmian chorobowych. Proszę nie traktować tego jednak za pewnik - przytaczam jedynie ogólnie przyjęte normy badania PSA - każdy wynik należy interpretować indywidualnie, mając na uwadze ogólny stan zdrowia. Zalecam, aby porozmawiał Pan z lekarzem urologiem na temat niniejszych wyników. Życzę dużo zdrowia!

 • Napisał: Artur On 2023-11-06
  Rating:
  5.0

  Co oznacza wynik psa całkowity 0 ,345 ng/ml

  Replied by: Joanna On 2023-11-07 Dzień dobry Panie Arturze, wyniki PSA powinny być interpretowane w odniesieniu do wieku oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Ponadto, istnieją czynniki mogące zakłócać prawidłowy wynik badania, np. duża aktywność fizyczna lub stosunek seksualny niedługo przed badaniem. Przyjmuje się, że prawidłowy wynik PSA całkowitego nie powinien przekraczać 4 ng/ml. W wieku 40-60 lat prawidłowe stężenie PSA zwykle nie przekracza jednak 2.5 ng/ml. Zalecam, aby omówić wszelkie wątpliwości z lekarzem urologiem.

 • Napisał: Krzysztof On 2023-11-05
  Rating:
  5.0

  wiek 61l.wynik Psa 7,010ng/ml co może oznaczać

  Replied by: Joanna On 2023-11-06 Dzień dobry, taki wynik może oznaczać zmiany chorobowe zachodzące w organizmie. Proszę jednak nie obawiać się zawczasu, ponieważ istnieją czynniki mogące wpływać na zawyżenie wyniku badania. Zaliczamy do nich m.in. stosunek seksualny na 48 h przed badaniem, jazdę na rowerze lub inny intensywny wysiłek fizyczny, łagodny przerost prostaty występujący ze względu na wiek... Zalecam, aby porozmawiał Pan z lekarzem urologiem na temat niniejszych wyników. Specjalista, jeżeli uzna to za zasadne, wdroży odpowiedni model leczenia. Życzę dużo zdrowia!

 • Napisał: Jerzy On 2023-11-05
  Rating:
  5.0

  Wynik PSA całkowity 6,215ng/ml oraz TSH 1,848 IU/ml - Czy to już problem z prostatą?

  Replied by: Joanna On 2023-11-06 Dzień dobry, wyniki PSA powinny być interpretowane w odniesieniu do wieku oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Ponadto, istnieją czynniki mogące zakłócać prawidłowy wynik badania, np. jazda na rowerze lub stosunek seksualny niedługo przed badaniem. Zalecam, aby omówić wszelkie wątpliwości z lekarzem urologiem.

 • Napisał: Bartek On 2023-10-14
  Rating:
  5.0

  Witam co oznacza wynik psa 0.149ng/ml

  Replied by: Joanna On 2023-10-17 Panie Bartku, interpretacja wyników badania PSA powinna nastąpić przede wszystkim w oparciu o wiek i ogólny stan zdrowia pacjenta. Zachęcam do konsultacji z lekarzem celem omówienia wyników.

 • Napisał: Henryk On 2023-10-02
  Rating:
  5.0

  Co oznacza PSA całkowite 3.500 (pogróbione)

  Replied by: Alicja On 2023-10-03 Dzień dobry, wszystkie wyniki badań należy skonsultować z lekarzem.

 • Napisał: Marian On 2023-09-30
  Rating:
  5.0

  Mam 84 lat 20. 09. 2022. PSA 3-cia generacja 4,617. 15/16 września b.r. przeszedłem ostre zatrzymanie wydalania moczu o 13:40 na SOR w Szpitalu podłączono mi cewnik. W następnych dniach wizyta u urologa (prywatnie) zmiana dwu leków, USG jamy brzusznej jamy brzusznej
  Mam 84 lat 20.09.2022. PSA 3-cia generacja 4,617. 15/16 września b.r. przeszedłem ostre zatrzymanie wydalania moczu. 16 września o 13:40 na SOR Szpitala podłączono mi cewnik i wystawiono skierowanie do poradni urologicznej. Tegoż dnia zarejestrowałem się na prywatną wizytę do urologa na 11:30 18.09.2023. Po zbadaniu i zmianie 2 leków wystawił skierowanie na USG jamy brzusznej. Badanie to (też prywatnie) wykonane 22.09.2023. gdzie m. in. stwierdzono: "Pęcherz moczowy obkurczony na cewniku. Ocena wielkości gruczołu krokowego przy opróżnionym pęcherzu utrudniona - gruczoł orientacyjnej wielkości 39x36x38mm ~27 ml". 21 września lekarz rodzinny wystawił mi zlecenie na badanie krwi i moczu które zostały wykonane - nieprawidłowości: krew OB - 34 (norma 0-20),CRP, ilościowo 30,6 (norma 0-5) mocz: białko w moczu 60.80 (norma 0-15). 23.09.2023. powtórnie mocz na posiew - wynik Hodowla jałowa. 27.09.2023. lekarz rodzinny powtórnie zlecił badanie moczu oraz badanie krwi na test PSA. Wyniki: mocz wszystko w normie, natomiast PSA 3-cia generacja 30,285; przestraszyłem się - temperatura i ciśnienie w normie, oczywiście biorę odpowiednie leki. Proszę p[oradę.

  Replied by: Alicja On 2023-10-02 Dzień dobry, wszystkie wyniki badań należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

 • Napisał: JANUSZ 65 LAT On 2023-09-26
  Rating:
  5.0

  we wrześniu 2023 wynik psa wolny 0,64 ng/ml
  1,5 roku temu psa calkowity był 2,757 ng/ml.
  czy psa wolny 0,64 jest dobry, norma to 0,00-0,50 ng/ml

  Replied by: Joanna On 2023-09-26 Panie Januszu, wyniki badań powinien zinterpretować lekarz w oparciu o ogólny stan zdrowia. Przyjmuje się, że norma PSA dla Pana wieku wynosi 4,1 ng/ml, ale każdego pacjenta należy traktować indywidualnie. Zachęcam do konsultacji ze specjalistą.

 • Napisał: Jacek On 2023-09-24
  Rating:
  5.0

  Od 15 czerwca do 21 września wykonałem 5 badań PSA. Wyniki były bardzo różne - kolejno: 4,7 7,2 2,7 2,8 i 9,2. Badanie prostaty nie wykazało żadnych zmian, żadnych zgrubień i stwardnięń. Co o tym sądzić? Czy badania PSA są w pełni wiarygodne? Pragnę poinformować, że badania PSA przeprowadzałem w 5-ciu różnych laboratoriach.

  Replied by: Joanna On 2023-09-26 Panie Jacku, zalecałabym skonsultowanie stanu zdrowia z urologiem. Rzeczywiście, odchylenia są znaczące, dlatego trudno jednoznacznie stwierdzić, jaka jest ich przyczyna i który z wyników traktować jako prawidłowy. Proszę jednocześnie pamiętać, że na wynik badania PSA ma wpływ wiele dodatkowych czynników. Zaburzony wynik może być rezultatem np. nawet niewielkiego wysiłku fizycznego przed badaniem, spożycia alkoholu lub palenia wyrobów tytoniowych. Na badanie należy zgłosić się na czczo, a na kilka dni przed nim zrezygnować z jazdy na rowerze i współżycia. Wierzę, że lekarz odpowie na wszystkie nurtujące Pana kwestie, dlatego zachęcam do umówienia się na wizytę.

 • Napisał: Ryszard On 2023-09-18
  Rating:
  5.0

  65 lat
  Psa wolne 1.58
  Total 5.2
  Wskaźnik psa 30.38%

  Replied by: Joanna On 2023-09-19 Panie Ryszardzie, wyniki badania powinien zinterpretować lekarz. Zachęcam do konsultacji ze specjalistą.

 • Napisał: Wojtek On 2023-09-15
  Rating:
  5.0

  Mam 66 lat.Mój ostatni wynik PSA to 4.950.Czy mam się obawiać tego wyniku.

  Replied by: Joanna On 2023-09-18 Panie Wojtku, interpretacją wyników badań powinien zająć się lekarz urolog - zachęcam do konsultacji ze specjalistą. Zakłada się, że w przypadku mężczyzn między 60. a 70. rokiem życia norma PSA nie powinna przekraczać 4,5 ng/ml. Pana wynik nie musi oznaczać rozwijającego się procesu chorobowego, jednak nie można go jednocześnie całkowicie wykluczyć. Proszę nie zwlekać z kontrolą lekarską. Życzę dużo zdrowia!

 • Napisał: Manuel On 2023-09-12
  Rating:
  5.0

  Poprzednie badanie PSA robiłem dwa lata temu Wynik był bardzo dobry 1.21ng/ml Po badaniu aktualnym mój wynik też jest dobry bo wynosi 3,190 ng/ml Ale przez ten okres dwóch lat znacznie się podniósł Czy to oznacza coś niepokojącego? Mam 64 lata

  Replied by: Joanna On 2023-09-13 Szanowny Panie, według ogólnie przyjętych norm Pana wynik mieści się w ramach dedykowanych dla Pana wieku. Proszę mieć na uwadze, że podwyższona wartość PSA nie zawsze oznacza chorobę nowotworową. Zdarza się, że wynik zostaje zawyżony z powodu nieoczywistych czynników (np. jazdy na rowerze przed przystąpieniem do badania). Zalecam Panu jednak kontrolę u urologa celem postawienia prawidłowej diagnozy. Być może w organizmie zachodzą jakieś zmiany chorobowe i należy interweniować zawczasu. Życzę dużo zdrowia!

 • Napisał: Waldemar On 2023-07-28
  Rating:
  5.0

  jak odczytać wynik badania PSA całkowite (161)(4.3.2) 0.491 ng/ml ?
  proszę o opis

  Replied by: Joanna On 2023-07-31 Panie Waldemarze, interpretacją wyników badań powinien zająć się lekarz, dlatego zachęcam do konsultacji ze specjalistą. Na początku może być to lekarz pierwszego kontaktu. Odczyt wyników powinien nastąpić przy jednoczesnej analizie Pana zdrowia, mając na uwadze Pana wiek i ewentualne inne dolegliwości.

 • Napisał: Władysław On 2023-07-27
  Rating:
  5.0

  Czy jazda częsta jazda rowerem (2 razy w tygodniu) może mieć wpływ na podwyższenie normy PSA?

  Replied by: Joanna On 2023-07-28 Panie Władysławie, ucisk na prostatę spowodowany np. jazdą na rowerze może powodować problemy urologiczne, ale nie udowodniono, aby wpływał na przerost stercza lub powodował nowotwór. Jeżeli jednak u mężczyzny stwierdzono już przerost prostaty lub inne problemy natury urologicznej, odradza się uprawianie aktywności powodującej ucisk na prostatę. Warto jednocześnie podkreślić, że długotrwałe przebywanie na siodełku rowerowym rzeczywiście może prowadzić do podwyższenia poziomu PSA, ale tylko tymczasowo. Przed badaniem stężenia antygenu należy wstrzymać się na przynajmniej jeden/dwa dni od jazdy na rowerze. W razie jakichkolwiek wątpliwości zalecam Panu konsultację z urologiem.

 • Napisał: Kuba On 2023-07-27
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry
  Mój tato ma 91lat i ma PSA 8.610.Co mam dalej z tym robić?

  Replied by: Joanna On 2023-07-28 Panie Kubo, wygląda na to, że poziom PSA u Pana taty jest podwyższony, co może (ale nie musi) wskazywać na stan chorobowy. Proszę umówić tatę na wizytę do urologa i omówić szczegóły dalszego postępowania.

 • Napisał: Marian On 2023-07-25
  Rating:
  5.0

  mam 69 lat biorę prostamic i finaster PSA mam 4ng/ml czy jest to wysokie

  Replied by: Joanna On 2023-07-25 Panie Marianie, zakłada się, że pomiędzy 60. a 69. rokiem życia norma PSA nie powinna przekraczać 4,5 ng/ml. Wygląda na to, że Pana wynik jest prawidłowy, jednak proszę pamiętać, że interpretacją wyników badań powinien zająć się lekarz (najlepiej urolog). Zachęcam, aby wszystkie wątpliwości wyjaśniać ze specjalistą.

 • Napisał: Jacek On 2023-07-20
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry, mam wskaźnik fPSA/PSA 43,2%, PSA 0,509 ng/ml i PSA wolny 0,22 ng/ml. Czy wszystko jest ok.?

  Replied by: Joanna On 2023-07-20 Panie Jacku, interpretacją wyników badań powinien się zająć lekarz. Uznaje się, że stężenie mieszczące się w przedziale 0-2,5ng/ml to bezpieczny poziom, jednak proszę mieć na uwadze, że wyniki analizuje się w oparciu o dotychczasowe historie chorób lub różnego rodzaju dolegliwości towarzyszące. Zalecam, mimo wszystko, konsultację ze specjalistą.

 • Napisał: Stefan On 2023-05-29
  Rating:
  5.0

  PSA całkowity 0,712 wynik wysoki,niski wiek65lat

  Replied by: Joanna On 2023-05-31 Panie Stefanie, uznaje się, że prawidłowe stężenie PSA w Pana wieku nie powinno przekroczyć 4,5 ng/ml. Wszelkiego rodzaju wątpliwości polecam skonsultować z urologiem celem wyeliminowania potencjalnego ryzyka choroby.

 • Napisał: Janusz On 2023-05-14
  Rating:
  5.0

  Witam.Ostatnio miałem prawdopodobnie zapalenie drug moczowych,po dwóch tygodniach zrobiłem test psa który wyszedł 7.071 .Mam 51lat Czy to nowotwór?

  Replied by: Joanna On 2023-05-15 Panie Januszu, stężenie PSA w Pana przypadku rzeczywiście jest podwyższone i może wskazywać na rozwijającą się patologię chorobową. Może, lecz nie musi. Proszę umówić się na konsultację z urologiem i omówić wyniki badań. Tylko specjalista będzie w stanie rozpoznać chorobę i wskazać możliwe sposoby leczenia. Życzę Panu dużo zdrowia!

 • Napisał: Tomas On 2023-05-06
  Rating:
  5.0

  Psa 5,21 wiek 50 lat i jeszcze białko w moczu.

  Replied by: Joanna On 2023-05-08 Panie Tomaszu, interpretacją wyników powinien zająć się lekarz, dlatego zachęcam do niezwłocznej konsultacji z urologiem. Według ogólnie przyjętych norm poziom Pana PSA jest podwyższony i może wskazywać na rozwijające się zmiany chorobowe. Proszę być jednak dobrej myśli i porozmawiać na ten temat ze specjalistą. Życzę Panu dużo zdrowia!

 • Napisał: Małgosia On 2023-05-05
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry. Moj syn, wiek 47 ma wynik 2.220, przy mormie do 2,000czy to jest duża odchyłka od normy. Jeśli tak to jakie postępowanie dalej.

  Replied by: Joanna On 2023-05-05 Pani Małgosiu, według różnych źródeł prawidłowe stężenie PSA dla panów w wieku 40-50 lat wynosi około 2-2,5 ng/ml, jednak mimo wszystko zalecam konsultację z urologiem celem dalszej diagnostyki. Nawet niewielkie odchylenie od normy może (choć nie musi) być zalążkiem zmian chorobowych. Proszę być dobrej myśli, życzę synowi dużo zdrowia!

 • Napisał: Ilona On 2023-05-02
  Rating:
  5.0

  Witam mąż 44 lat wynik PSA 6,28 w trakcie leczenia antybiotykiem z powodu piasku w nerkach bardzo się stresuje tym wynikiem.

  Replied by: Joanna On 2023-05-04 Pani Ilono, taki wynik może wskazywać na patologię rozwijającą się w prostacie. Powinni Państwo skonsultować te wyniki z urologiem.

 • Napisał: Gabi On 2023-04-24
  Rating:
  5.0

  Miesiąc temu wynik 14,6, dziś 12,3. Biorę leki na prostatę, jakie wnioski z lekkiego spadku Psa?

  Replied by: Joanna On 2023-04-25 Szanowny Panie, tak, na skutek przyjmowania leków przepisanych przez lekarza poziom PSA może ulec zmniejszeniu. Jest to dobry objaw, jednak proszę pozostawać pod opieką specjalisty.

 • Napisał: Weronika On 2023-04-23
  Rating:
  5.0

  Witam. Mąż ma 41 lat. Żadnych dolegliwości. Jednak Psa mu rośnie. Miał wykonane USG, USG doodbytnicze i per rectum i nie uwidoczniono żadnych zmian.

  Replied by: Joanna On 2023-05-02 Pani Weroniko, wraz z wiekiem mężczyzny PSA wzrasta. Nie wiedząc, ile wynosi obecnie, nie jestem w stanie stwierdzić, czy mieści się w normach. Proszę zasięgnąć porady urologa.

 • Napisał: Kamila On 2023-03-18
  Rating:
  5.0

  Witam.Mam pytanie moj maz robil wyniki PSA i wynik wyszedl 4.02ng/ml czy jest to niepokojacy wynik?

  Replied by: Joanna On 2023-03-20 Pani Kamilo, wiele zależy od wieku pacjenta. Przyjmuje się jednak, że prawidłowy poziom PSA nie powinien przekraczać wartości 4,0 ng/mL w przypadku mężczyzn poniżej 60. roku życia. Wzrost antygenu PSA może wskazywać na rozwijającą się patologię prostaty, dlatego mąż powinien zgłosić się na kontrolę do lekarza.

 • Napisał: Grażyna On 2023-03-13
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry, mam pytanie czy wynik psa całkowity dla 21 letniego syna wynoszący 0,898 ng/ml jest prawidłowy. Badanie było wykonywane dla łysienie angrogenowego. Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam

  Replied by: Joanna On 2023-03-30 Pani Grażyno, według ogólnie przyjętych norm taki wynik nie powinien stanowić powodów do niepokoju, jednak proszę pamiętać, że interpretacja wyników powinna należeć do lekarza. Przyjmuje się, że podwyższone PSA mieści się w granicach 2-4ng/ml, ale nawet niższe wartości mogą wymagać dokładniejszej analizy pod okiem specjalisty.

 • Napisał: Waldemar On 2023-02-03
  Rating:
  5.0

  W tym roku kończę 70 lat ,mój wynik psa całkowite to 3,750ng/ml , więc chyba nie muszę się martwić ?

  Replied by: Joanna On 2023-02-03 Panie Waldemarze, norma PSA dla mężczyzn w wieku 70 lat wynosi maksymalnie 4,4 ng/ml. W razie rozpoznania u siebie jakichkolwiek nieprawidłowości zalecam konsultację z lekarzem.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
11 980 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 147 6

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 418 4

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
6 739 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 617 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 557 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
14 279 4

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
16 407 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej