Usunięcie pęcherza moczowego. Co dalej? Urostomia, koszt, rokowania

Przeczytano 3 324 razy
 

Usunięcie pęcherza moczowego stanowi czasami jedyną skuteczną metodę walki z rakiem. Ile kosztuje taka operacja? Jak wyglądają rokowania oraz życie po wycięciu pęcherza moczowego? Podpowiadamy.

Usunięcie pęcherza moczowego

Usunięcie pęcherza moczowego (inaczej wycięcie pęcherza moczowego lub cystektomia radykalna) to jedna z najbardziej skomplikowanych operacji urologicznych. Jakie są wskazania do usunięcia pęcherza moczowego? Rak pęcherza moczowego naciekający mięśniówkę lub rak powierzchowny o wysokim stopniu agresji – to przykładowe z nich.

Usunięcie pęcherza moczowego i co dalej? Urostomia

Operacja usunięcia pęcherza moczowego obejmuje wycięcie narządu oraz odtworzenie ciągłości dróg moczowych. Zastępczym sposobem odprowadzenia moczu jest urostomia. Co to takiego? Czym jest urostomia? Tak nazywa się chirurgicznie wyprowadzana przetoka moczowa, dzięki której możliwe jest wyprowadzanie wydalin na zewnątrz organizmu.

Rekonwalescencja po usunięciu pęcherza moczowego – na czym polega?

Z czym wiąże się urostomia? Wymiana worka stomijnego to umiejętność, którą musi opanować chory, personel szpitalny przekazuje także bardziej szczegółowe informacje na temat pielęgnacji oraz tego, jak spać z urostomią. Pierwsze tygodnie mogą być trudne, ale po pewnym czasie można powrócić do zwykłych zajęć – życia zawodowego, a także towarzyskiego i seksualnego.

Koszt operacji i rokowania

Ile wynosi koszt operacji usunięcia pęcherza moczowego? Cena wycięcia narządu razem z wytworzeniem urostomii w prywatnej klinice może wynosić od 15 000 złotych wzwyż, natomiast jeśli do przeprowadzenia operacji ma zostać wykorzystany robot Da Vinci, koszt wzrasta do nawet 75 000 złotych. Jeśli chodzi o efektywność zabiegu w postaci usunięcia pęcherza moczowego, niestety wciąż mamy za mało danych na ten temat. Szacuje się, że w Europie Zachodniej w przypadku usunięcia pęcherza moczowego rokowania są podobne jak dla leczonego raka nerki – około 68% leczonych pacjentów dożywa co najmniej 5 lat po wykonanej operacji.

Źródła:

https://www.adammichalski.pl/guz-pecherza-moczowego-trzeba-usunac-pecherz/
https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/132730,stomia
https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/normalne-zycie-ze-stomia
http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2575

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go