Opieka nad osobami starszymi w domu

Przeczytano 3 393 razy
 

Opieka nad seniorem w domu to bardzo odpowiedzialne zajęcie. W szczególności obowiązków przybywa, gdy osoba starsza ma problemy z wykonywaniem czynności takich jak ubieranie się, robienie zakupów czy też kąpiel. Ile kosztuje opieka nad starszą osobą? W jakiej sytuacji można skorzystać z opieki paliatywnej? Jakie akcesoria zapewnią pomoc osobie starszej w domu? Podpowiadamy.

Opieka nad seniorem w domu

Opieka nad osobami starszymi w domu często spoczywa na ich dorosłych dzieciach. Nie zawsze jednak możliwe jest czuwanie przez całą dobę przy seniorze. Kiedy opieka nad seniorem w domu sprawia trudności, ponieważ rodzinę dzieli wiele kilometrów, a na głowie są jeszcze małe dzieci i praca na pełen etat, warto zastanowić się nad dostępnymi formami profesjonalnej opieki dla seniora w domu.

Ile kosztuje opieka nad starszą osobą?

Pomoc osobie starszej w domu jest wyceniana indywidualnie, w zależności od potrzeb rodziny. Jeśli opieka domowa dla seniora ma być świadczona przez całą dobę, wiąże się to z większym wydatkiem (rzędu nawet 200-350 złotych za dobę). Natomiast gdy opiekunka ma przychodzić do osoby starszej w wyznaczone dni, o określonych porach, np. pomóc jej w zakupach i gotowaniu, koszt zorganizowania takiej pomocy nie powinien być wysoki (ceny zaczynają się od 15 złotych za godzinę pracy opiekunki).

Opieka domowa nad osobami starszymi – zalety

Zatrudnienie opieki domowej dla seniora wiąże się z wieloma korzyściami. Dla seniora oznacza to większe bezpieczeństwo na co dzień, pomoc w wykonywaniu codziennych czynności oraz zapewnienie towarzystwa, natomiast dla jego dzieci wiąże się z dużym komfortem psychicznym – zyskują one pewność, że wszystkie potrzeby seniora są na bieżąco spełniane. Należy przy tym pamiętać, że opiekunka nie może wykonywać czynności należących do pielęgniarek – od tego jest opieka paliatywna.

Opieka paliatywna w domu

Jeśli potrzebna jest opieka nad chorym w domu, nie wystarczy zwykła opiekunka. W takiej sytuacji trzeba wdrożyć opiekę paliatywną. Aby móc skorzystać z bezpłatnej opieki paliatywnej w domu, potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego lub specjalisty (np. onkologa). Natomiast prywatna opieka pielęgniarska w domu to wydatek rzędu od 110 do nawet 550 złotych dziennie, w zależności od stanu zdrowia seniora. W ramach opieki paliatywnej realizowane są badania lekarskie, leczenie farmakologiczne, pacjent może liczyć także na bezpłatne wypożyczenie sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego.

Akcesoria do opieki nad osobą starszą

W sklepie Seni24.pl można znaleźć nie tylko sprzęt rehabilitacyjny, ale także liczne akcesoria, które wspomogą w opiece nad starszą osobą. Warto wyposażyć się w:

Im lepiej przygotowany zostanie dom, tym łatwiejsze stanie się sprawowanie opieki nad starszą osobą. Warto wiedzieć, że w przypadku osoby o stwierdzonym stopniu niepełnosprawności można ubiegać się o dofinansowanie do remontu łazienki z przystosowaniem jej do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: “Dofinansowanie PFRON do remontu łazienki. Jakie są warunki? Jak wnioskować? Jakie artykuły warto kupić?”

Źródła:

https://pacjent.gov.pl/artykul/opieka-paliatywno-hospicyjna

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go