

Stomia. Co to, jak wygląda? Rodzaje stomii i ile trwa operacja
Stomia stanowi ratunek dla pacjentów, u których układ pokarmowy nie funkcjonuje prawidłowo. Co to takiego? Jak wygląda życie osoby posiadającej stomię? Odpowiadamy na wszystkie pytania.
Stomia – co to i jak wygląda?
Co to jest stomia? To utworzone chirurgicznie połączenie pomiędzy światłem przewodu pokarmowego i skórą, mające za zadanie wprowadzanie substancji odżywczych do światła przewodu pokarmowego lub odprowadzenie na zewnątrz kału bądź moczu. Inne nazwy, którymi określa się stomię to także: sztuczny odbyt, odbyt brzuszny, albo przetoka.
Stomię wykonuje się najczęściej u pacjentów chorujących na:
- nowotwór jelita grubego,
- nowotwór pęcherza moczowego,
- polipowatość gruczołkowata jelita grubego,
- raka odbytnicy,
- schorzenia zapalne jelit (np. choroba Leśniowskiego- Crohna).
Stanowi ona ratunek także dla pacjentów, którzy utracili funkcjonalność układu pokarmowego w następstwie urazów lub w wyniku powikłań pooperacyjnych.
Stomia – jak wygląda?
Stomia jest koloru różowo-czerwonego, struktura ta nie jest unerwiona, zatem jej dotykanie nie sprawia bólu. Niedługo po operacji stomia może być powiększona, całkowicie normalne jest także krwawienie podczas wykonywania czynności pielęgnacyjnych.
Rodzaje stomii
Wyróżniamy trzy rodzaje stomii, w zależności od poziomu jelita, na którym będzie przeprowadzany zabieg:
- kolostomia,
- ileostomia,
- urostomia.
Stomia może być także jednolufowa, czyli pojedyncza lub dwulufowa (podwójna). Stomia jednolufowa polega na wyłonieniu jednego odcinka jelita, natomiast stomia dwulufowa polega na wyłonieniu fałdu całej pętli jelita i stworzeniu na zewnątrz ciała dwóch otworów wyprowadzających.
Kolostomia – co to takiego?
Ten rodzaj stomii polega na wyłonieniu jelita grubego w obrębie okrężnicy esowatej. Stomia jelita grubego jest umiejscowiona po lewej stronie brzucha, poniżej pępka. Stolec w tej części jelita jest stały, do jego gromadzenia służy worek stomijny.
Ileostomia – czym jest?
Ileostomia to stomia jelita cienkiego. Zabieg polega na wywinięciu i przyszyciu do skóry wyłonionego końcowego odcinka jelita cienkiego – jelita krętego. Treść jelitowa o półpłynnej konsystencji jest wydalana poprzez stożek stomii jelita.
Urostomia – co to jest?
Stomia jelitowa o nazwie urostomia polega na wyprowadzeniu przetoki moczowej tak, aby możliwe było wyprowadzanie wydalin na zewnątrz organizmu. Jej zastosowanie może się wiązać z niekontrolowanym wydzielaniem treści pokarmowej.
Ile trwa operacja i życie po stomii?
Pacjenci przygotowujący się do zabiegu stomii, często zastanawiają się, ile trwa operacja wyłonienia stomii oraz ile trwa operacja zamknięcia stomii. Zabieg może potrwać kilka godzin, jest on przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Po przebudzeniu personel szpitalny montuje worek stomijny, a pacjent jest instruowany co do dalszego postępowania. Natomiast jeśli doszło do wystąpienia powikłań, takich jak np. wypadanie stomii, wykonywany jest zabieg korygujący.
Jak wygląda życie ze stomią?
Stomicy mogą prowadzić normalne życie – pracować, prowadzić udane życie seksualne, wychowywać dzieci, a nawet uprawiać ulubione sporty. Jedynie pierwsze tygodnie po operacji wymagają oszczędzania się, natomiast w perspektywie długofalowej zabieg daje wielu z nich szansę na normalne funkcjonowanie. W szczególności stomia tymczasowa stanowi tylko etap przejściowy i po zakończeniu leczenia jest ona usuwana.
Pielęgnacja stomii
Podczas codziennej pielęgnacji stomii należy przestrzegać ściśle określonych zasad:
- każdorazowo przed podjęciem jakiejś aktywności należy sprawdzić, czy worek stomijny znajduje się na swoim miejscu,
- nie należy stosować w miejscu stomii tłustych kremów, balsamów ani oliwek,
- podczas każdej wymiany worka trzeba dokładnie umyć i osuszyć skórę,
- po wymianie worka stomijnego trzeba dokładnie umyć ręce,
- worek stomijny powinien być wymieniany w pomieszczeniu z umywalką i toaletą.
Stomicy mogą korzystać także z zabiegu irygacji stomii, czyli oczyszczania jelita grubego ze stolca za pomocą wylewu wodnego. Jego wykonanie poprawia jakość życia pacjenta ze stomią.
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/132730,stomia
https://www.coloplast.pl/opieka-stomijna/osoby-ze-stomia/
https://www.zwrotnikraka.pl/stomia-jelitowa-sztuczny-odbyt-porady-pielegnacja-odzywianie/
https://www.verywellhealth.com/what-you-need-to-know-about-colostomy-surgery-1941708
https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/normalne-zycie-ze-stomia
Zadaj pytanie lub napisz komentarz