Bella

Zapalenie dróg moczowych u mężczyzn. Pieczenie i ból przy oddawaniu moczu

Przeczytano 10 522
4 Komentarzy
(5)
 

Ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu u mężczyzn to jeden z objawów zapalenia dróg moczowych. Jak jeszcze przejawia się stan zapalny męskiego układu moczowego? Na czym polega diagnostyka i leczenie? Podpowiadamy.

Objawy zapalenia pęcherza u mężczyzn

Ból w okolicach pęcherza u mężczyzn może świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym w obrębie układu moczowego, a konkretnie, w pęcherzu moczowym. Inne charakterystyczne objawy tego schorzenia to:

 • ból przy oddawaniu moczu u mężczyzn,
 • czerwone lub ciemnobrunatne zabarwienie moczu,
 • konieczność częstego lub natychmiastowego oddawania moczu,
 • pieczenie przy oddawaniu moczu u mężczyzn.

Natomiast objawy takie jak pieczenie przy oddawaniu moczu po stosunku u mężczyzn mogą świadczyć o zapaleniu cewki moczowej. Przyczyną może być zakażenie dwoinką rzeżączki lub infekcja chlamydią, mikoplazmą, rzęsistkiem pochwowym albo bakteriami innymi niż dwoinka rzeżączki.

Zapalenie dróg moczowych u mężczyzn

W przypadku, gdy zaobserwowano objawy wskazujące na zapalenie dróg moczowych u mężczyzn, należy zgłosić się do lekarza. W pierwszej kolejności będzie to lekarz rodzinny, który, jeśli zajdzie taka konieczność, skieruje pacjenta do urologa. Nieleczone zapalenie pęcherza u mężczyzn może bowiem poskutkować poważnymi powikłaniami, takimi jak:

Aby temu zapobiec, wykonuje się badania pęcherza moczowego:

 • badanie fizykalne,
 • badania obrazowe – USG nerek i dróg moczowych, urografia, tomografia komputerowa,
 • morfologia krwi,
 • ogólne badanie moczu,
 • posiew moczu.

W urologii wykorzystuje się także cystoskopię. Badanie polega na wprowadzeniu do dróg moczowych cystoskopu – dzięki temu narzędziu można przeprowadzić dokładne oględziny. Do przeprowadzenia badania stosuje się znieczulenie miejscowe, natomiast po zabiegu pacjent powinien pozostać w szpitalu jeszcze przez jeden dzień.
Leczenie zapalenia pęcherza u mężczyzn polega na stosowaniu antybiotyku zaleconego przez lekarza. Terapia może trwać od 3 do 7 dni, nie należy jej przerywać wcześniej, niż zaleci lekarz. Jeśli pacjent stosuje się do wskazań lekarskich, dolegliwość uda się całkowicie wyleczyć.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zapalenie-pecherza-i-inne-zakazenia-ukladu-moczowego
https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/lista/74337,co-powoduje-pieczenie-cewki-moczowej-u-mezczyzn
https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/lista/90554,czy-nieleczone-zakazenie-ukladu-moczowego-powoduje-powiklania

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

 • Napisał: Piotr On 2023-05-28
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry od kilku dni jak sikam to mnie piecze penis, w środku jest lekko czerwony i ma biały jakby nalot w jednym miejscu a na główce jest czarna plamka. Czy to coś poważnego czy trzeba udać się do lekarza czy może zastosować jakieś tabletki bez recepty ?

  Replied by: Joanna On 2023-05-29 Panie Piotrze, powinien omówić Pan problem z lekarzem. Przykro mi, ale nie umiem Panu pomóc.

 • Napisał: Edward On 2023-04-20
  Rating:
  5.0

  Witam ja mam trochę nietypowy ból przed rozpoczęciem ina początku oddawania moczu umiejscowiony w penisie Czy to teź moze być jakiś stan zapalny ?

  Replied by: Joanna On 2023-05-02 Panie Edwardzie, proszę nie zwlekać z wizytą u lekarza. Ból może świadczyć o zapaleniu pęcherza moczowego lub cewki moczowej i nie należy go bagatelizować.

 • Napisał: Dawid On 2023-02-15
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry. W ostatnich dniach zacząłem odczuwać pieczenie w okolicy penisa. Odczuwam również pieczenie przy oddawaniu moczu oraz na samej główce penisa mam widoczne zaczerwienie. Co mam zrobić?

  Replied by: Joanna On 2023-02-20 Panie Dawidzie, przede wszystkim powinien się Pan zgłosić do lekarza - może to być lekarz pierwszego kontaktu (POZ). Tylko specjalistyczna porada może przynieść oczekiwany rezultat przy podjęciu odpowiedniego rodzaju leczenia. Opisane przez Pana objawy mogą wskazywać na zapalenie cewki moczowej, zazwyczaj nabywane podczas kontaktów seksualnych. Zaleca się, aby do momentu wyleczenia schorzenia nie podejmować współżycia. Jeśli rzeczywiście mamy do czynienia z tego typu chorobą, Pana partnerka/partner również powinni poddać się badaniom, ponieważ mogą przechodzić chorobę bezobjawowo.

 • Napisał: Pawel On 2023-02-09
  Rating:
  5.0

  Witam, jestem w powaznej kropce, otoz przy oddaniu moczu odczuwam bol i mocz jest ciemnego koloeru. Oprocz tego rowniez niemam parcia na odbyt, czlonek schowal sie w jadra i jest wielkosci dziecka 2 letniego, do siusiania musze go szukac, prosze o porade i dziekuje.

  Replied by: Joanna On 2023-02-10 Panie Pawle, zalecam niezwłoczne udanie się na konsultację do specjalisty - w tym wypadku urologa.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
11 871 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 041 5

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 371 4

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
6 635 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 505 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 526 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
14 114 3

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
16 214 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej