Zapalenie dróg moczowych u mężczyzn. Pieczenie i ból przy oddawaniu moczu

Przeczytano 2 321 razy
 

Ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu u mężczyzn to jeden z objawów zapalenia dróg moczowych. Jak jeszcze przejawia się stan zapalny męskiego układu moczowego? Na czym polega diagnostyka i leczenie? Podpowiadamy.

Objawy zapalenia pęcherza u mężczyzn

Ból w okolicach pęcherza u mężczyzn może świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym w obrębie układu moczowego, a konkretnie, w pęcherzu moczowym. Inne charakterystyczne objawy tego schorzenia to:

  • ból przy oddawaniu moczu u mężczyzn,
  • czerwone lub ciemnobrunatne zabarwienie moczu,
  • konieczność częstego lub natychmiastowego oddawania moczu,
  • pieczenie przy oddawaniu moczu u mężczyzn.

Natomiast objawy takie jak pieczenie przy oddawaniu moczu po stosunku u mężczyzn mogą świadczyć o zapaleniu cewki moczowej. Przyczyną może być zakażenie dwoinką rzeżączki lub infekcja chlamydią, mikoplazmą, rzęsistkiem pochwowym albo bakteriami innymi niż dwoinka rzeżączki.

Zapalenie dróg moczowych u mężczyzn

W przypadku, gdy zaobserwowano objawy wskazujące na zapalenie dróg moczowych u mężczyzn, należy zgłosić się do lekarza. W pierwszej kolejności będzie to lekarz rodzinny, który, jeśli zajdzie taka konieczność, skieruje pacjenta do urologa. Nieleczone zapalenie pęcherza u mężczyzn może bowiem poskutkować poważnymi powikłaniami, takimi jak:

Aby temu zapobiec, wykonuje się badania pęcherza moczowego:

  • badanie fizykalne,
  • badania obrazowe – USG nerek i dróg moczowych, urografia, tomografia komputerowa,
  • morfologia krwi,
  • ogólne badanie moczu,
  • posiew moczu.

W urologii wykorzystuje się także cystoskopię. Badanie polega na wprowadzeniu do dróg moczowych cystoskopu – dzięki temu narzędziu można przeprowadzić dokładne oględziny. Do przeprowadzenia badania stosuje się znieczulenie miejscowe, natomiast po zabiegu pacjent powinien pozostać w szpitalu jeszcze przez jeden dzień.
Leczenie zapalenia pęcherza u mężczyzn polega na stosowaniu antybiotyku zaleconego przez lekarza. Terapia może trwać od 3 do 7 dni, nie należy jej przerywać wcześniej, niż zaleci lekarz. Jeśli pacjent stosuje się do wskazań lekarskich, dolegliwość uda się całkowicie wyleczyć.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zapalenie-pecherza-i-inne-zakazenia-ukladu-moczowego
https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/lista/74337,co-powoduje-pieczenie-cewki-moczowej-u-mezczyzn
https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/lista/90554,czy-nieleczone-zakazenie-ukladu-moczowego-powoduje-powiklania

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go