Opieka paliatywna. Co to, dla kogo? Opieka paliatywna w domu

Przeczytano 2 284 razy
2 Komentarze
(5)
 

Opieka paliatywna jest w stanie znacznie poprawić jakość życia pacjenta, a nawet je przedłużyć. Co to takiego? Czym jest stan paliatywny? Kto może skorzystać z leczenia paliatywnego w domu lub na oddziale paliatywnym? Odpowiadamy na pytania.

Opieka paliatywna – co to?

Opieka paliatywna to dział medycyny. Medycyna paliatywna zajmuje się leczeniem oraz opieką nad osobami nieuleczalnie chorymi. Celem leczenia paliatywnego jest poprawienie jakości życia pacjenta, między innymi poprzez załagodzenie objawów jego choroby.

Leczenie paliatywne wyróżnia holistyczne podejście do pacjenta

Pacjent paliatywny trafia pod opiekę całego zespołu specjalizującego się w medycynie paliatywnej. W jego skład wchodzą nie tylko lekarze i pielęgniarki, ale także przeszkoleni wolontariusze, psychiatrzy, fizjoterapeuci oraz osoby niezwiązane z medycyną np. psycholog lub osoba duchowna.

Medycyna paliatywna – co to – porównanie z tradycyjną medycyną

Medycyna paliatywna różni się od zwykłej medycyny tym, że celem nie jest wyleczenie pacjenta w stanie paliatywnym, a poprawa jego komfortu i jakości życia. Opieką paliatywną i wsparciem zostaje objęty nie tylko nieuleczalnie chory, ale także jego rodzina. Metoda ta może znacznie ograniczyć rozwój choroby i co za tym idzie, przedłużyć życie pacjenta paliatywnego.

Oddział paliatywny – dla kogo?

W Polsce z darmowej opieki poradni paliatywnej oraz leczenia na oddziale paliatywnym mogą skorzystać między innymi pacjenci, u których zdiagnozowano:

 • AIDS,
 • Alzheimera,
 • ból neuropatyczny,
 • chorobę nowotworową,
 • kardiomiopatię,
 • nieoperacyjny tętniak aorty,
 • niewydolność oddechową,
 • owrzodzenia,
 • rany przewlekłe,
 • udar mózgu.

Wszystkie te schorzenia, które są przewlekłe lub w zaawansowanym stadium i powodują, że jakość życia jest znacznie obniżona, mogą upoważniać do skorzystania z metod medycyny paliatywnej. O tym, czy chory zostanie przyjęty na oddział paliatywny, decyduje jednak lekarz ośrodka opieki paliatywnej. Aby móc skorzystać z bezpłatnej opieki paliatywnej, niezbędne będzie skierowanie od lekarza rodzinnego lub specjalisty (np. onkologa). Alternatywą jest prywatna opieka paliatywna, jednak koszt umieszczenia pacjenta na oddziale paliatywnym w prywatnej placówce może wynieść od 110 do nawet 550 złotych dziennie, w zależności od jego stanu zdrowia.

Opieka paliatywna w domu

Ciekawym rozwiązaniem jest domowa opieka paliatywna. Może z niego skorzystać pacjent, który wymaga paliatywnego leczenia, ale jego stan zdrowia, warunki zamieszkania oraz zaangażowanie bliskich pozwalają wdrożyć to leczenie paliatywne w domu. Pacjent poddany leczeniu paliatywnego w domu może liczyć na pomoc i wsparcie lekarza, pielęgniarki oraz innych członków zespołu zajmującego się medycyną paliatywną. Proces pielęgnowania opieki paliatywnej domowej zakłada wykonanie niezbędnych badań, leczenie farmakologiczne (bólu oraz innych objawów pogarszających jakość życia), zapobieganie powikłaniom posiadanej choroby, a nawet bezpłatne wypożyczenie sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. Częstość wizyt jest ustalana indywidualnie i zależy od potrzeb pacjenta, w ramach opieki paliatywnej w domu NFZ lub prywatnej pacjent ma zapewniony dostęp do pomocy całodobowo, przez 7 dni w tygodniu, włącznie z weekendami.

Opieka paliatywna – proces pielęgnowania można wspomóc poprzez zakup odpowiednich akcesoriów

Opieka paliatywna w domu wymaga dobrej współpracy lekarzy i innych członków zespołu medycyny paliatywnej z bliskimi chorego. Osobę, u której zdiagnozowano nieuleczalną chorobę, można wesprzeć poprzez dokładne zapoznanie się z przebiegiem jej schorzenia oraz kreatywne zagospodarowanie jej czasu wolnego (w miarę możliwości zdrowotnych).

Na rynku można znaleźć także wiele akcesoriów ułatwiających opiekę nad chorym. Należą do nich produkty Seni oraz Seni Care, takie jak np.:

 • kosmetyki – ich formuła została opracowana w taki sposób, aby chronić skórę chorego przed działaniem drażniących czynników zewnętrznych, np. moczu lub kału,
 • pieluchomajtki i majtki chłonne – tego typu produkty mają na celu zapewnienie jak największego komfortu osobie z problemem w postaci nietrzymania moczu,
 • podkłady jednorazowe – wyroby polecane szczególnie dla osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz unieruchomionych.

Źródła:

https://pacjent.gov.pl/artykul/opieka-paliatywno-hospicyjna

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

 • Napisał: Grażyna On 2022-12-17
  Ocena:
  5.0

  Witam. Można złożyć wniosek do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie o zwrot kosztów zakupu pieluchomajtek.Pani babcia przy zakupie zapłaci kwotę pomniejszoną o refundację z NFZ a to co zapłaci może być następnie pomniejszone o kwotę refundacji . Ja od 4 lat korzystam z pomocy PCPR .

  Odpowiedź Joanna On 2022-12-20 Pani Grażyno, dziękujemy za podzielenie się swoją opinią. Rzeczywiście, można ubiegać się o dofinansowanie wkładu własnego ze środków PFRON, które zostają wypłacane przez instytucję PCPR. O przyznaniu dofinansowania ze środków PFRON decyduje kryterium dochodowe wnioskodawcy i wszystkich osób prowadzących z wnioskodawcą wspólne gospodarstwo domowe.

 • Napisał: Paulina On 2022-12-11
  Ocena:
  5.0

  Mam babcie 86 lat nietrzymanie moczu, teraz już bardziej leży. Czy przysługuje jej darmowe pieluchomajtki? Mamy z NFZ wypisuje nam lekarz rodzinny, ale i tak za to płacimy. Do tego opiekunkę, leki, opał i trochę babci nie wystarcza pieniędzy ????

  Odpowiedź Joanna On 2022-12-12 Pani Paulino, refundacja nie oznacza pokrycia całkowitych kosztów pieluchomajtek przez NFZ. Babci przysługuje dofinansowanie na poziomie 70% (chyba, że jest inwalidą wojskowym, inwalidą wojennym lub osobą represjonowaną - w takiej sytuacji otrzyma 100% dofinansowania w ramach obowiązującego limitu). Niezależnie od wysokości refundacji pacjent zawsze będzie zobowiązany do pokrycia różnicy w cenie z własnej kieszeni. Więcej na temat zasad refundacji przeczyta Pani w innym artykule poradnika Seni24: https://www.seni24.pl/poradnik/Wpis/12-refundacja-pieluchomajtek-i-innych-wyrobow-chlonnych-jak-z-niej-skorzystac

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go