Bella

Opieka paliatywna. Co to, dla kogo? Opieka paliatywna w domu

Przeczytano 9 656
9 Komentarzy
(5)
 

Opieka paliatywna jest w stanie znacznie poprawić jakość życia pacjenta, a nawet je przedłużyć. Co to takiego? Czym jest stan paliatywny? Kto może skorzystać z leczenia paliatywnego w domu lub na oddziale paliatywnym? Odpowiadamy na pytania.

Opieka paliatywna – co to?

Opieka paliatywna to dział medycyny. Medycyna paliatywna zajmuje się leczeniem oraz opieką nad osobami nieuleczalnie chorymi. Celem leczenia paliatywnego jest poprawienie jakości życia pacjenta, między innymi poprzez załagodzenie objawów jego choroby.

Leczenie paliatywne wyróżnia holistyczne podejście do pacjenta

Pacjent paliatywny trafia pod opiekę całego zespołu specjalizującego się w medycynie paliatywnej. W jego skład wchodzą nie tylko lekarze i pielęgniarki, ale także przeszkoleni wolontariusze, psychiatrzy, fizjoterapeuci oraz osoby niezwiązane z medycyną np. psycholog lub osoba duchowna.

Medycyna paliatywna – co to – porównanie z tradycyjną medycyną

Medycyna paliatywna różni się od zwykłej medycyny tym, że celem nie jest wyleczenie pacjenta w stanie paliatywnym, a poprawa jego komfortu i jakości życia. Opieką paliatywną i wsparciem zostaje objęty nie tylko nieuleczalnie chory, ale także jego rodzina. Metoda ta może znacznie ograniczyć rozwój choroby i co za tym idzie, przedłużyć życie pacjenta paliatywnego.

Oddział paliatywny – dla kogo?

W Polsce z darmowej opieki poradni paliatywnej oraz leczenia na oddziale paliatywnym mogą skorzystać między innymi pacjenci, u których zdiagnozowano:

 • AIDS,
 • Alzheimera,
 • ból neuropatyczny,
 • chorobę nowotworową,
 • kardiomiopatię,
 • nieoperacyjny tętniak aorty,
 • niewydolność oddechową,
 • owrzodzenia,
 • rany przewlekłe,
 • udar mózgu.

Wszystkie te schorzenia, które są przewlekłe lub w zaawansowanym stadium i powodują, że jakość życia jest znacznie obniżona, mogą upoważniać do skorzystania z metod medycyny paliatywnej. O tym, czy chory zostanie przyjęty na oddział paliatywny, decyduje jednak lekarz ośrodka opieki paliatywnej. Aby móc skorzystać z bezpłatnej opieki paliatywnej, niezbędne będzie skierowanie od lekarza rodzinnego lub specjalisty (np. onkologa). Alternatywą jest prywatna opieka paliatywna, jednak koszt umieszczenia pacjenta na oddziale paliatywnym w prywatnej placówce może wynieść od 110 do nawet 550 złotych dziennie, w zależności od jego stanu zdrowia.

Opieka paliatywna w domu

Ciekawym rozwiązaniem jest domowa opieka paliatywna. Może z niego skorzystać pacjent, który wymaga paliatywnego leczenia, ale jego stan zdrowia, warunki zamieszkania oraz zaangażowanie bliskich pozwalają wdrożyć to leczenie paliatywne w domu. Pacjent poddany leczeniu paliatywnego w domu może liczyć na pomoc i wsparcie lekarza, pielęgniarki oraz innych członków zespołu zajmującego się medycyną paliatywną. Proces pielęgnowania opieki paliatywnej domowej zakłada wykonanie niezbędnych badań, leczenie farmakologiczne (bólu oraz innych objawów pogarszających jakość życia), zapobieganie powikłaniom posiadanej choroby, a nawet bezpłatne wypożyczenie sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. Częstość wizyt jest ustalana indywidualnie i zależy od potrzeb pacjenta, w ramach opieki paliatywnej w domu NFZ lub prywatnej pacjent ma zapewniony dostęp do pomocy całodobowo, przez 7 dni w tygodniu, włącznie z weekendami.

Opieka paliatywna – proces pielęgnowania można wspomóc poprzez zakup odpowiednich akcesoriów

Opieka paliatywna w domu wymaga dobrej współpracy lekarzy i innych członków zespołu medycyny paliatywnej z bliskimi chorego. Osobę, u której zdiagnozowano nieuleczalną chorobę, można wesprzeć poprzez dokładne zapoznanie się z przebiegiem jej schorzenia oraz kreatywne zagospodarowanie jej czasu wolnego (w miarę możliwości zdrowotnych).

Na rynku można znaleźć także wiele akcesoriów ułatwiających opiekę nad chorym. Należą do nich produkty Seni oraz Seni Care, takie jak np.:

 • kosmetyki – ich formuła została opracowana w taki sposób, aby chronić skórę chorego przed działaniem drażniących czynników zewnętrznych, np. moczu lub kału,
 • pieluchomajtki i majtki chłonne – tego typu produkty mają na celu zapewnienie jak największego komfortu osobie z problemem w postaci nietrzymania moczu,
 • podkłady jednorazowe – wyroby polecane szczególnie dla osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz unieruchomionych.

Źródła:

https://pacjent.gov.pl/artykul/opieka-paliatywno-hospicyjna

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Producent: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. Podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.
 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

 • Napisał: Edyta On 2024-05-05
  Rating:
  5.0

  Jak mogę się postarać o pomoc mojej babci, wiek 93,potrzebuje tlenu, a nie chce jej oddać do szpitala. Moja mama się nią zajmuje

  Replied by: Joanna On 2024-05-06 Pani Edyto, proszę omówić temat z lekarzem - jeżeli stan zdrowia babci wymaga hospitalizacji, nie należy z nią zwlekać.

 • Napisał: Małgorzata On 2024-02-10
  Rating:
  5.0

  Witam, moja Babcia choruje na osteoporozę. Jej kręgosłup jest w dramatycznym stanie. Ma 84 lata, operacje nie wchodzą już w grę. Bardzo cierpi z powodu bólu. Czy takiej osobie przysługuje leczenie paliatywne? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam Małgosia.

  Replied by: Joanna On 2024-02-12 Pani Małgorzato, wszystkie formy opieki paliatywnej i hospicyjnej odbywają się na podstawie skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (rodzinnego, onkologa lub innego specjalisty) lub od lekarza przy wypisie ze szpitala. Decydujące o wystawieniu skierowania są wskazania medyczne. Zalecam zatem, aby omówić temat z lekarzem, np. lekarzem rodzinnym i poprosić o wystawienie skierowania. Wszelkie informacje na temat opieki paliatywnej i hospicyjnej znajdują się na stronie: https://pacjent.gov.pl/artykul/opieka-paliatywno-hospicyjna

 • Napisał: Monika On 2023-11-16
  Rating:
  5.0

  Jak można zgłosisz chorego do opieki paliatywnej?

  Replied by: Joanna On 2023-11-17 Pani Moniko, wszystkie formy opieki paliatywnej i hospicyjnej odbywają się na podstawie skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego - lekarza rodzinnego, onkologa, innego specjalisty lub od lekarza przy wypisie pacjenta ze szpitala. Przy wystawieniu skierowania decydujące są wskazania medyczne. Na stronie rządowej (link: https://pacjent.gov.pl/artykul/opieka-paliatywno-hospicyjna) znajdzie Pani konkretne informacje dotyczące niniejszego zagadnienia. Poprzez wyszukiwarkę placówek, wskazaną na ww. stronie, może Pani znaleźć placówkę oferującą opiekę paliatywną blisko miejsca zamieszkania chorego.

 • Napisał: Anita On 2023-10-01
  Rating:
  5.0

  Witam. Moja Mama 78 lat ogromnie cierpi z powodu bólu kręgosłupa, który był już kilka razy naruszony z powodu wypadku . Chce ,żeby nadal leżała w domu ale potrzebuje złagodzic jak najlepiej jej cierpienia przez może wlewy dożylne? Plastry i maści ani tabletki nie pomagają . Gdzie się zgłosić i jak załatwić pomoc?

  Replied by: Alicja On 2023-10-02 Dzień dobry, w tej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem.

 • Napisał: Gosia On 2023-07-21
  Rating:
  5.0

  Witam ,czy należy się mojemu tacie kroplówka nawadniająca?

  Replied by: Joanna On 2023-07-21 Pani Gosiu, kroplówki nawadniające nie są refundowane. Ich stosowanie powinno zostać skonsultowane z lekarzem.

 • Napisał: Renata rydz On 2023-06-18
  Rating:
  5.0

  Poszukuje osoby dla mamy wiek 75 lat . Paraliż od pasa w dół . Opieka w domu , zmiana pampersa . Podanie leków . Gdzie można znaleźć kogoś godnego polecenia ?

  Replied by: Alicja On 2023-06-19 Dzień dobry, prosimy o kontakt z lokalną przychodnią lub Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej.

 • Napisał: Marian On 2023-06-05
  Rating:
  5.0

  Dzień dobry, Moja teściowa moja skończone 94 lata. W marcu br., złamała nogę w części udowej. Do czasu operacji mieszkała z córką, która też wymaga opieki. Po operacji zabraliśmy Ją do nas do domu. W czasie pobytu u nas nie chciała nic jeść tylko piła nutridrinki lub wodę mineralną. W mają dostała boleści brzucha i lekarz pogotowia zdecydował o przewiezieniu do szpitala. Po badaniach okazałało się, że ma zapalenie otrzewnej, wykonano natychmiast zabieg operacyjny i po 9 dniach wypisano do domu. Po powrocie ze szpitala nie chce nic jeść tylko pije wodę, jeśli przełkanie dwa łyki nutridrinka lub innego pożywnego płynu (np. soku) odrazu wymiotuje. W dniu wypisu ze szpitala została zaopatrzona tylko w cewnik oraz zdjęto szwy. Z rany sączy się bardzo mocno jakiś płyn, oraz narzeka na palec u nogi na którym widać stan zapalny oraz pojawia się wyciek. Oboje z żoną jesteśmy już emerytami. Proszę o odpowiedź czy możemy starać się o domową pomoc paliatywną i jak należy to załatwić.

  Replied by: Alicja On 2023-06-07 Dzień dobry,

  W tym przypadku konieczny będzie kontakt z lekarzem, który powinien obejrzeć wszystkie zmiany. Również lekarz może udzielić informacji o opiece paliatywnej i zdecydować, czy wypisać na nią skierowanie.

 • Napisał: Grażyna On 2022-12-17
  Rating:
  5.0

  Witam. Można złożyć wniosek do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie o zwrot kosztów zakupu pieluchomajtek.Pani babcia przy zakupie zapłaci kwotę pomniejszoną o refundację z NFZ a to co zapłaci może być następnie pomniejszone o kwotę refundacji . Ja od 4 lat korzystam z pomocy PCPR .

  Replied by: Joanna On 2022-12-20 Pani Grażyno, dziękujemy za podzielenie się swoją opinią. Rzeczywiście, można ubiegać się o dofinansowanie wkładu własnego ze środków PFRON, które zostają wypłacane przez instytucję PCPR. O przyznaniu dofinansowania ze środków PFRON decyduje kryterium dochodowe wnioskodawcy i wszystkich osób prowadzących z wnioskodawcą wspólne gospodarstwo domowe.

 • Napisał: Paulina On 2022-12-11
  Rating:
  5.0

  Mam babcie 86 lat nietrzymanie moczu, teraz już bardziej leży. Czy przysługuje jej darmowe pieluchomajtki? Mamy z NFZ wypisuje nam lekarz rodzinny, ale i tak za to płacimy. Do tego opiekunkę, leki, opał i trochę babci nie wystarcza pieniędzy ????

  Replied by: Joanna On 2022-12-12 Pani Paulino, refundacja nie oznacza pokrycia całkowitych kosztów pieluchomajtek przez NFZ. Babci przysługuje dofinansowanie na poziomie 70% (chyba, że jest inwalidą wojskowym, inwalidą wojennym lub osobą represjonowaną - w takiej sytuacji otrzyma 100% dofinansowania w ramach obowiązującego limitu). Niezależnie od wysokości refundacji pacjent zawsze będzie zobowiązany do pokrycia różnicy w cenie z własnej kieszeni. Więcej na temat zasad refundacji przeczyta Pani w innym artykule poradnika Seni24: https://www.seni24.pl/poradnik/Wpis/12-refundacja-pieluchomajtek-i-innych-wyrobow-chlonnych-jak-z-niej-skorzystac

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
12 045 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 452 4

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
6 828 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Jak myć osobę leżącą?
Jak myć osobę leżącą?
17 678 3

Osoby obłożnie chore, leżące, wymagają nie tylko odpowiedniego leczenia ale także higieny i pielęgnacji, która umożliwia utrzymanie czystości i zdrowia...

czytaj więcej
Z czego korzystać podczas pielęgnacji chorego?
Z czego korzystać podczas pielęgnacji chorego?
6 907 1

Opieka nad osobą chorą jest ciężką pracą – zarówno w wykonaniu profesjonalnej opiekunki, jak i tak zwanego opiekuna rodzinnego, który nierzadko zostaje z...

czytaj więcej
Jak zapobiegać odleżynom?
Jak zapobiegać odleżynom?
10 219 1

Zapobieganie powstawaniu odleżyn to niezbędny element codziennej opieki nad osobami z niepełnosprawnościami, trwale bądź czasowo unieruchomionymi czy...

czytaj więcej
Podkład na łóżko - jednorazowy czy wielorazowy?
Podkład na łóżko - jednorazowy czy wielorazowy?
11 950 2

Podkład na łóżko to jeden z niezbędnych elementów opieki nad osobami z niepełnosprawnościami, starszymi bądź trwale lub czasowo unieruchomionymi, które...

czytaj więcej
Nietrzymanie moczu - zdrowa dieta wspierająca leczenie
Nietrzymanie moczu - zdrowa dieta wspierająca leczenie
7 443 1

Nietrzymanie moczu jest przypadłością niezwykle krępującą i wywołującą problemy zarówno natury fizycznej jak i psychicznej. Dlatego osoby chore na wszelkie...

czytaj więcej