Przewlekłe zapalenie pęcherza, nerek i cewki moczowej

Przeczytano 2 546 razy
 

Przewlekły stan zapalny pęcherza moczowego, cewki moczowej, nerek lub gruczołu krokowego jest trudny zarówno w diagnostyce, jak i leczeniu. Czym są choroby przewlekłe? Jak się objawiają i co stosować w sytuacji ich wystąpienia? Podpowiadamy.

Choroby przewlekłe – co to?

Choroby przewlekłe (inaczej choroby chroniczne) to schorzenia, które charakteryzuje długi i wolny przebieg oraz nawracające objawy. Choroby przewlekłe mogą się rozwijać latami bezobjawowo lub dawać niespecyficzne objawy dlatego ich diagnoza nie należy do łatwych. Kluczową rolę w ich wykrywaniu odgrywają badania profilaktyczne, przykładowo przewlekły stan zapalny dróg moczowo-płciowych można zidentyfikować zupełnie przypadkowo, podczas rutynowo wykonywanego badania moczu.

Przewlekłe zapalenie pęcherza i cewki moczowej

Przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego wywołuje najczęściej bakteria z gatunku Escherichia coli. Natomiast za przewlekłe zapalenie cewki moczowej odpowiadają zwykle dwoinka rzeżączki, chlamydia, mykoplazmą lub rzęsistek pochwowy. Obie dolegliwości są częste u kobiet, ze względu na bliskie położenie cewki moczowej i odbytu oraz specyficzną budowę anatomiczną układu moczowego. Na stan zapalny mogą wskazywać objawy takie jak:

 • ból podbrzusza,
 • konieczność częstszego oddawania moczu,
 • pieczenie podczas oddawania moczu,
 • świąd zewnętrznego ujścia cewki moczowej,
 • upławy lub śluzowo-ropny wyciek z cewki moczowej.

Przewlekłe zapalenie nerek

Przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek rozwija się zwykle w wyniku zakażenia dróg moczowych bakteriami z gatunku Escherichia Coli. Tymczasem przewlekłe kłębuszkowe zapalenie nerek często jest spowodowane nieprawidłowościami w funkcjonowaniu układu odpornościowego, np. w przebiegu chorób autoimmunologicznych lub nowotworowych. Istnieje jeszcze trzeci rodzaj – śródmiąższowe zapalenie nerek – to schorzenie może mieć wiele przyczyn – od długotrwałej antybiotykoterapii, przez zakażenie bakteryjne, po choroby metaboliczne i autoimmunologiczne. Na przewlekłe zapalenie nerek najbardziej narażone są osoby chorujące na cukrzycę, serce lub nadciśnienie. Schorzenie jest także częste u seniorów, osób otyłych oraz pacjentów z obciążeniem rodzinnym. Powikłania nieleczonego stanu zapalnego nerek mogą być bardzo poważne – wśród nich wymienia się między innymi do nieodwracalne uszkodzenie nerek i ich niewydolność.

Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego

Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego może dawać objawy, takie jak:

 • bolesne oddawanie moczu,
 • bolesne oddawanie stolca,
 • bolesne parcie na mocz,
 • ból lub dyskomfort po wytrysku nasienia,
 • ból w pachwinach,
 • promieniujący ból w okolicy krocza,
 • trudności w oddawaniu moczu,
 • uczucie niecałkowitego opróżniania pęcherza,
 • zmniejszenie popędu płciowego.

Leczenie wymaga wdrożenia antybiotykoterapii, lekarz może zadecydować również o stosowaniu leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych oraz poprawiających odpływ moczu z pęcherza lub, w cięższych przypadkach – leczeniu chirurgicznym (resekcji prostaty). Urolodzy szacują, że problem zdrowotny dotyczy nawet 10% mężczyzn z różnych grup wiekowych.

Źródła:

https://dzienniknaukowy.pl/zdrowie/choroby-przewlekle-czym-sa-jaka-jest-klasyfikacja-i-rodzaje-chorob-przewleklych
https://stronazdrowia.pl/choroby-przewlekle-definicja-i-klasyfikacja-lista-chorob-przewleklych-i-ich-symbole-wg-icd10/ar/c14-14329863'
https://www.termedia.pl/poz/Zakazenia-ukladu-moczowo-plciowego-warto-sprawdzac,25882.html
https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zapalenie-pecherza-i-inne-zakazenia-ukladu-moczowego
https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/167582,zapalenie-cewki-moczowej
https://www.medicalnewstoday.com/articles/312579
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/urologia-i-nefrologia/odmiedniczkowe-zapalenie-nerek-przyczyny-objawy-i-leczenie-aa-bpyU-SEmx-MAFX.html
https://www.mp.pl/pacjent/urologia/168136,przewlekle-zapalenie-gruczolu-krokowego-prostaty
https://denverurology.com/male-urology/prostatitis/

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go