Bella

Zapalenie prostaty. Objawy, przyczyny, leczenie

Przeczytano 10 879
2 Komentarzy
(5)
 

Ostre zapalenie gruczołu krokowego występuje u około 20–25 na 100 mężczyzn. Natomiast przewlekłe zapalenie stercza jest o wiele częstszą przypadłością – szacuje się, że na chorobę cierpi nawet 20-50% mężczyzn. Jak objawiają się te schorzenia? Co je powoduje i na czym polega leczenie?

Zapalenie prostaty – objawy

Zapalenie gruczołu krokowego dzieli się na ostre (z gwałtownie pojawiającymi się objawami) i przewlekłe (przebiegające z okresami zaostrzeń oraz remisji). Poniżej podpowiadamy, po czym poznać stan zapalny prostaty.

Zapalenie gruczołu krokowego - objawy ostrej postaci choroby

Ostre zapalenie prostaty ma gwałtowny przebieg – symptomy pojawiają się nagle i w ciągu kilku dni dochodzi do ich nasilenia. Charakterystyczne objawy zapalenia prostaty w postaci ostrej to:

  • bolesne oddawanie moczu i stolca,
  • bolesne parcie na mocz,
  • ból stercza,
  • bóle mięśni,
  • częste parcie na mocz,
  • dreszcze,
  • gorączka,
  • ogólne złe samopoczucie,
  • trudności w oddawaniu moczu,
  • wodnisto-śluzowy wyciek z cewki moczowej,
  • uczucie rozbicia.

Ból prostaty jest zwykle bardzo silny i może promieniować do członka oraz moszny. Z tego powodu należy bardzo delikatnie badać pacjenta.

Przewlekłe zapalenie prostaty – objawy

Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego jest diagnozowane, gdy symptomy zapalenia stercza utrzymują się u pacjenta dłużej niż 3 miesiące. Charakterystyczne objawy zapalenia gruczołu krokowego w postaci przewlekłej pojawiają się okresowo, należą do nich:

  • bolesne oddawanie moczu i stolca,
  • promieniujący ból prostaty,
  • objawy typowe dla zakażenia układu moczowego: bolesne parcie na mocz, częste parcie na mocz, pieczenie lub ból podczas oddawania moczu,
  • trudności w oddawaniu moczu.

W przebiegu przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego zwykle nie ma gorączki, natomiast mogą się pojawić:

  • ból lub dyskomfort po wytrysku nasienia,
  • ból w pachwinach,
  • uczucie niecałkowitego opróżniania pęcherza,
  • zmniejszenie popędu płciowego.

Zapalenie prostaty – przyczyny

Za najczęstsze przyczyny zapalenia prostaty w postaci ostrej uważa się zakażenie tkanek gruczołu krokowego bakteriami jelita grubego. Do przedostania się drobnoustrojów do cewki moczowej i prostaty może dojść przy braku higieny osobistej. Bakteryjne zapalenie prostaty potwierdza się podczas ogólnego badania moczu oraz posiewu moczu. W 80% przypadków powodują je bakterie Gram-ujemne.
Tymczasem niebakteryjne zapalenie prostaty, ostre lub przewlekłe, może się rozwinąć w wyniku:

  • nadmiernej ekspozycji na stres,
  • uszkodzenia gruczołu krokowego (np. po zabiegu urologicznym),
  • zaburzeń autoimmunologicznych,
  • zaburzeń hormonalnych,
  • zaburzeń psychiczno-emocjonalnych,

Zapalenie prostaty a choroby przenoszone drogą płciową

Zapalenie prostaty nie jest chorobą przenoszoną drogą płciową. Partnerzy seksualni chorego nie są narażeni na zakażenie.

Zapalenie prostaty a płodność

Zapalenie prostaty może poskutkować zaburzeniami w produkcji nasienia i tym samym wpływać na płodność mężczyzny.

Zapalenie prostaty – leczenie

Leczenie zapalenia prostaty w postaci ostrej polega na stosowaniu przez 4 tygodnie antybiotyków aktywnych wobec bakterii Gram-ujemnych. Rozpoczyna się je od razu po zauważeniu objawów klinicznych, w oczekiwaniu na wyniki posiewów moczu. Jeśli objawy ogólne są poważne lub zapaleniu prostaty towarzysz inna choroba, lekarz może zadecydować o podaniu dodatkowo leków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych i przeczyszczających. Pacjent może również otrzymać wskazanie do hospitalizacji, założenia cewnika lub nawet leczenia chirurgicznego.

Jak leczyć zapalenie prostaty przewlekłe?

Na forach internetowych nierzadko można znaleźć wpisy zatytułowane „wyleczyłem przewlekłe zapalenie prostaty”. Czy to możliwe? Jak wyleczyć zapalenie prostaty w postaci przewlekłej? Leki na zapalenie prostaty dobiera się w zależności od przyczyny choroby. Jeśli do zakażenia doszło w wyniku infekcji bakteryjnej, pacjentowi podawane są antybiotyki.

Dodatkowo lekarz może zadecydować o stosowaniu leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych oraz poprawiających odpływ moczu z pęcherza. W cięższych przypadkach, kiedy wystąpiło zapalenie prostaty nieuleczalne za pomocą farmakoterapii, niezbędne może się okazać leczenie chirurgiczne w postaci przezcewkowej resekcji stercza. Inne, wspomagające metody stosowane w leczeniu zapalenia prostaty to także:

  • akupunktura,
  • modyfikacja stylu życia i diety,
  • stosowanie nasiadówek w ciepłej wodzie,
  • techniki relaksacyjne,
  • trening behawioralny,
  • unikanie aktywności, które mogą prowadzić do mechanicznego drażnienia stercza,
  • zaprzestanie palenia tytoniu.


Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/urologia/168074,ostre-zapalenie-gruczolu-krokowego-prostaty
https://www.mp.pl/pacjent/urologia/168136,przewlekle-zapalenie-gruczolu-krokowego-prostaty
https://denverurology.com/male-urology/prostatitis/
Motrich R. D. et al. Implications of prostate inflammation on male fertility. Andrologia 50 (11) (2018)

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Komentarze

  • Napisał: Maciek On 2024-03-06
    Rating:
    5.0

    twierdzono u mnie zapalenie gruczołu krokowego. W pierwszym posiewie nasienia staphylococcus warneri. Lekarz przepisał mi antybiotyk, który nie pomógł, a po następnym posiewie nasienia stałem się na niego oporny. W tym badaniu wykryto u mnie Enterococcus faecalis i Methicillin Resistant Staphylococcus aureus szczep MRSA, lekarz przepisał mi wtedy Ryfampicyne, która nic nie pomogła. Na następnym badaniu posiewu nasienia byłem już odporny na Ryfampicyne, a wykryto u mnie Enterococcus faecalis i Staphylococcus haemolyticus szczep MRCNS. W moczu nie wykryto nic. Lekarz stwierdził, że nie wie już jak mi pomóc. Czy jest coś co mogę jeszcze coś zrobić w tej sytuacji. Moim objawem jest częste oddawanie moczu co jest bardzo uciążliwe w codziennym życiu.

    Replied by: Joanna On 2024-03-06 Panie Maćku, uprzejmie informujemy, że jesteśmy jedynie sklepem internetowym - nasze poradniki nie mogą zastąpić fachowej porady lekarskiej, nie udzielamy również porad z zakresu interpretacji wyników badań. Zachęcamy, aby spróbował Pan omówić temat z innym specjalistą. Życzymy dużo zdrowia!

  • Napisał: Marko On 2023-06-23
    Rating:
    5.0

    Witam. Od 8 lat zmagam się z problemem z oddawaniem moczu oraz erekcją, do tego dochodzi ból w pachwinach przeważnie po wysiłku. Nie mam bólów przy oddawaniu moczu,czy też stolca. Wytrysk też bez objawów. Byłem u kilku urologów, I opinie są różne, czyli jedni mówią, że to nie problem zapalenia a czego innego,a inni ,że to przewlekłe zapalenie. Chciałbym tutaj zapytać ,jak można na 100% wykluczyć to schorzenie, lub stwierdzić ,że jest? Dodam,że robiłem usg prostaty i jest w normie. Testosteron oraz PSA też w normie. Badanie przepukliny i kręgosłupa też ok. Nie wiem gdzie dalej szukać problemu,bo już chyba wszystko co możliwe zrobiłem. Zapytam też czy jakikolwiek wysiłek fizyczny (siłownia, bieganie)może źle wpływać na prostatę ?

    Replied by: Alicja On 2023-06-23 Dzień dobry, wszelkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia należy konsultować z lekarzem.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
11 785 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
9 915 5

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 333 4

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
6 508 7

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 407 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 506 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
13 956 3

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
16 055 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej