Zadzwoń i dowiedz się, jak dbać o higienę podopiecznego z ciężkim nietrzymaniem moczu. Tel. 56 451 91 44

Udar mózgu a nietrzymanie moczu

Przeczytano 5 963 razy
1 Komentarz
(5)
 

Udar mózgu to zespół objawów świadczących o nagłym zaburzeniu krążenia krwi w mózgu. Może być spowodowany zatkaniem tętnicy w mózgu, pęknięciem naczynia krwionośnego lub wylewem krwi. Zwykle symptomy nie są trudne do rozpoznania, jednak w przypadku udaru liczy się przede wszystkim czas reakcji. Im szybciej chory znajdzie się w szpitalu i zostanie poddany odpowiedniemu leczeniu, tym większa szansa na uniknięcie wielu konsekwencji udaru. Jednak w sytuacji, w której doszło do znacznego uszkodzenia mózgu, konieczne jest zapewnienie choremu pomocy – może bowiem borykać się z wieloma powikłaniami utrudniającymi życie. Jednym z nich jest brak kontroli nad funkcjami fizjologicznymi, nietrzymanie moczu i kału. Czym jest to spowodowane? Jak opiekować się chorym po udarze?

Powikłania po udarze

Powikłania po udarze zależne są od tego, jak szybko chorego poddano odpowiedniej terapii. Niewykluczone jest, iż już po kilku dniach będzie on mógł wyjść ze szpitala – w pełni sprawny. Jednak wiele osób boryka się z mniejszymi bądź większymi konsekwencjami udaru. Zarówno tymi związanymi z unieruchomieniem w szpitalu jak i samym uszkodzeniem mózgu. Pierwsze należą do tak zwanych wczesnych powikłań po udarze. To przede wszystkim infekcje układu oddechowego, spowodowane trudnością w naturalnym oczyszczaniu oskrzeli, zakrzepica żył czy nawet odleżyny. Późne powikłania udaru są, z punktu widzenia opiekuna i chorego, bardziej niebezpieczne. Związane mogą być na przykład z utrudnionym poruszaniem się, spowodowanym zaburzeniami chodu czy przykurczem mięśni. Stąd osoby po udarze często muszą borykać się z konsekwencjami potknięć i upadków – krwiakami, zwichnięciami czy złamaniami. Innymi powikłaniami mogą być także zaburzenia poznawcze, mowy, czucia czy nawet rytmu serca. Stan zdrowia zależy jednak w tym przypadku także od odpowiedniej opieki, higieny oraz przeprowadzanej regularnie rehabilitacji. Do późnych powikłań zaliczyć można również infekcje układu moczowego oraz nietrzymanie moczu, które są ściśle ze sobą powiązane.

Udar mózgu a nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu oraz kału jest jedną z częstych konsekwencji różnego rodzaju uszkodzeń mózgu – także udaru. Przez wzgląd na zaburzenia neurologiczne, mózg nie jest w stanie prawidłowo kontrolować pęcherza, co powoduje bezwiedne oddawanie moczu. To niezwykle krępująca przypadłość, która nasila u chorego poczucie bezsilności i może wpływać na pojawienie się bądź pogłębienie stanów depresyjnych, które u osób po udarze są niestety częste. Dodatkowo na nietrzymanie moczu wpływ mają częste infekcje dróg moczowych, które podrażniają pęcherz i utrudniają utrzymanie jego zawartości. To błędne koło, które kończy się dopiero w momencie, w którym chory jest pod odpowiednią opieką. W tym przypadku istotne jest bowiem zarówno korzystanie z wyrobów chłonnych jak i higiena, z którą osoba po udarze nierzadko nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie.

Infekcje dróg moczowych powodowane są także cewnikami, które zakłada się podczas pobytu w szpitalu. Cewnikowanie jest jednak zalecane również przy nietrzymaniu moczu. Jak zatem radzić sobie z tym problemem? Przede wszystkim dbając o to, by cewnik był wymieniany regularnie. Dodatkowo istotna jest  higiena podopiecznego i opiekuna – zwłaszcza dbanie o czystość dłoni przed i po zakładaniu cewnika. Dbałość o tego typu szczegółu powinna uchronić osobę po udarze przed infekcjami, które z kolei z dużym prawdopodobieństwem mogą wpłynąć na pojawienie się nietrzymania moczu.

Jak zapewnić komfort choremu?

Nietrzymanie moczu jest przypadłością krępującą i, jak już wspomnieliśmy, może powodować dodatkowy dyskomfort związany z nawracającymi infekcjami intymnymi. Dlatego tak istotne jest zachowanie odpowiedniej higieny intymnej oraz korzystanie z wyrobów chłonnych dopasowanych do chorego. Chociaż opiekunowie najczęściej wybierają pieluchomajtki dla dorosłych jako optymalne rozwiązanie, jeśli chory nie jest osobą całkowicie niesprawną może korzystać z wygodniejszych i bardziej dyskretnych produktów. To może zmniejszyć jego zawstydzenie i pomóc w procesie leczenia. Dla podopiecznych poruszających się samodzielnie odpowiednim wyrobem mogą być na przykład majtki chłonne, które zakłada się jak zwykłą bieliznę. Są niewidoczne pod ubraniami, wygodne i oddychające. Pochłaniają wilgoć przy nietrzymaniu moczu w stopniu średnim i ciężkim, jednocześnie neutralizując nieprzyjemny zapach moczu, który dla osób z tą przypadłością jest dodatkowym elementem wzbudzającym poczucie dyskomfortu. Dodatkowo w sytuacji, w której chory zdąży skorzystać z toalety, może zsunąć wyrób jak tradycyjne majtki – to zwiększa poczucie niezależności podopiecznego, ale także jego wygodę. W przypadku nietrzymania moczu ważna jest również higiena intymna, która zmniejsza ryzyko powstania infekcji. W tym celu warto korzystać przede wszystkim z płynów z zawartością kwasu mlekowego, ale także kosmetyków do oczyszczania delikatnej skóry okolic intymnych. Preparaty Seni Care, zarówno do mycia jak i nawilżania oraz ochrony naskórka, charakteryzują się składami bezpiecznymi dla seniorów, którzy potrzebują specjalistycznej pielęgnacji. Chronią także przed powstaniem podrażnień i odparzeń, które mogą być jednym z następstw nietrzymania moczu. 

Nietrzymanie moczu jest częstym następstwem udaru mózgu, które wpływa niekorzystnie zarówno na zdrowie fizyczne jak i psychiczne podopiecznego. Istotne jest zatem, by zadbać o komfort chorego poprzez korzystanie z odpowiednich wyrobów chłonnych, dobranych do jego indywidualnych potrzeb, a także wspieranie się preparatami oczyszczającymi i nawilżającymi, które chronią przed infekcjami.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Alicja On 2020-02-10
    Ocena:
    5.0

    Dziękuję za tak dobrą treść. Poznałam więcej produktów Seni...zaraz zamierzam złożyć zamówienie u was na stronie.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go