Źle dobrany produkt na problem nietrzymania moczu? Pomożemy Ci wybrać odpowiedni! Tel. 56 451 91 44

Operacja prostaty i rekonwalescencja po zabiegu

53109 Wyświetleń
62 Komentarzy
 5.0  

Rak prostaty jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów nowotworowych wśród mężczyzn w naszym kraju. Spowodowane jest to nie tyle problemami w leczeniu, lecz raczej późnym diagnozowaniem związanym z intymnym charakterem problemu. Mężczyźni nierzadko wstydzą się zgłosić do lekarza z objawami łagodnego rozrostu stercza, licząc na poprawę sytuacji. W niektórych sytuacjach przerost prostaty okazuje się jednak spowodowany komórkami nowotworowymi. Wtedy konieczna może okazać się operacja. Z jakimi powikłaniami może wiązać się terapia, a także na czym polega rehabilitacja po zabiegu?

Leczenie raka prostaty

Wybór terapii zawsze dostosowany jest do konkretnego przypadku – w zależności od stopnia zaawansowania nowotworu, a także jego umiejscowienia i ewentualnych przerzutów oraz estymowanego czasu życia pacjenta. Biorąc pod uwagę wyniki badań diagnostycznych, nowotwór może zostać sklasyfikowany jako:

 • rak prostaty z niskim ryzykiem,
 • rak prostaty pośredniego ryzyka,
 • rak prostaty z wysokim ryzykiem.

Rak o niskim ryzyku zwykle nie jest leczony w sposób radykalny, a jedynie obserwowany przez specjalistę. Lekarz, który zauważa rozwój choroby, rozpoczyna odpowiednie leczenie. Radykalne leczenie chirurgiczne wprowadzane jest wtedy, gdy rak pośredniego bądź wysokiego ryzyka umiejscowiony jest wyłącznie w sterczu, bez przerzutów. Wykonywanymi zabiegami są prostatektomia radykalna polegająca na usunięciu gruczołu krokowego, a czasem także węzłów chłonnych. To metoda wykonywana laparoskopowo, poprzez kilka nacięć.

Radykalna prostatektomia może być wykonywana także z dostępu załonowego, poprzez nacięcie powłok brzusznych. Jednak operacja laparoskopowa jest znacznie mniej inwazyjna i może pozwolić na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia powikłań. Jeśli pacjent nie klasyfikuje się do leczenia operacyjnego, na przykład z powodu nowotworu naciekającego i z przerzutami, stosowana jest metoda hormonalna. Operacyjne leczenie raka prostaty najczęściej jest łączone z radioterapią – napromieniowaniem bądź brachyterapią, czyli wprowadzeniem radioizotopu do gruczołu stercza. To metody stosowane przy raku z wysokim ryzykiem.

Powikłania po operacji prostaty

Radykalna prostatektomia nadal jest jednak najczęstszą metodą leczenia raka prostaty. Wielu pacjentów nie zdaje sobie jednak sprawy, że operacja to nie koniec terapii. Pozostaje jeszcze rehabilitacja, która ma na celu zmniejszenie występujących powikłań.

Nietrzymanie moczu po operacji prostaty

Nietrzymanie moczu jest jednym z najczęściej występujących powikłań po radykalnej prostatektomii. Występuje ono właściwie u wszystkich mężczyzn, którzy przeszli operacyjny zabieg usunięcia prostaty, jednak pojawia się także u osób po naświetlaniach. W trakcie operacji dochodzi bowiem do uszkodzenia aparatu zwieraczowego cewki, który odpowiada za utrzymanie moczu w pęcherzu a także do osłabienia mięśni dna miednicy. W zależności od uszkodzenia można zauważyć mimowolny wyciek kilku kropli moczu bądź nawet całkowitą niezdolność do utrzymania zawartości pęcherza. Do popuszczania moczu dochodzi zwykle w sytuacjach, które zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej – podczas śmiechu, kaszlu, kichania czy wysiłku. Mamy wtedy do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Wyciek następuje bez ostrzeżenia, parcie na pęcherz nie jest odczuwalne. Może to zwiększać poczucie bezsilności u chorego, który po trudnej operacji nadal musi borykać się z jej konsekwencjami. Należy jednak podkreślić, iż większość pacjentów wraca do zdrowia po 6-12 miesiącach od operacji.

Z czasem stan osłabionych mięśni dna miednicy poprawia się, jednak aby wspierać ich powrót do zdrowia konieczna jest rehabilitacja. Mężczyźni z problemem nietrzymania moczu powinni także pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej higieny, która pozwala na zwiększenie komfortu i łatwiejszy powrót do codziennego życia. Umożliwiają to przede wszystkim wkładki urologiczne dla mężczyzn, które chronią przed wilgocią, co zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji intymnych. Dodatkowo, dzięki zawartości superabsorbentu, neutralizują nieprzyjemny zapach amoniaku, będący jedną z przyczyn wycofania się z życia społecznego osób z nietrzymaniem moczu. Wkładki urologiczne są dyskretne i wygodne, przyklejane do bielizny, co zmniejsza wstyd nierzadko związany z noszeniem wyrobów chłonnych.

Zaburzenia erekcji po operacji prostaty

Operacja prostaty jest dla mężczyzn niezwykle kłopotliwa także przez wzgląd na lęk przed utratą zdrowia seksualnego – możliwości osiągnięcia erekcji. Problemy w tej kwestii związane są z uszkodzeniem nerwów, które odpowiedzialne są za wzwód prącia i jego utrzymanie. Nerwy kontrolujące erekcję przebiegają bowiem bardzo blisko stercza, dlatego istnieje duże ryzyko czasowej bądź trwałej impotencji. Odzyskanie zdolności seksualnej po radykalnej prostatektomii może potrwać miesiące bądź lata. W sytuacji, w której zdolność do utrzymania erekcji powraca, możliwe jest osiągnięcie orgazmu, jednak bez wytrysku. Dlatego też po operacji usunięcia prostaty niemożliwe jest stanie się biologicznym ojcem. W celu poprawienia stanu zdrowia osoby po operacji radykalnej prostatektomii konieczne jest przeprowadzenie rehabilitacji.

Rehabilitacja po usunięciu prostaty

Rehabilitacja po operacji usunięcia stercza umożliwia znaczną poprawę zdrowia i komfortu życia chorego – przede wszystkim wpływa na redukcję problemu nietrzymania moczu, a także może prowadzić do regeneracji nerwów odpowiadających za utrzymanie erekcji. Rehabilitacja rozpoczyna się najczęściej cztery tygodnie po wykonaniu zabiegu. Umożliwia poprawne lokalizowanie mięśni dna miednicy i efektywne ćwiczenie ich pod okiem fizjoterapeutów. Początkowo ćwiczenia odbywają się na leżąco, jednak z czasem można wykonywać je także w pozycji siedzącej czy na stojąco. Ćwiczenia mięśni Kegla pozwalają na szybsze przywrócenie prawidłowej pracy zwieracza cewki. Należy wykonywać je każdego dnia, kilka razy dziennie – regularność jest w tej kwestii niezwykle istotna. Po kilku tygodniach treningu można zauważyć niewielką poprawę, która jest najlepszą motywacją.

W trakcie ćwiczeń może dojść także do mimowolnego wycieku moczu, dlatego w tym czasie także należy zabezpieczać się wkładkami urologicznymi dla mężczyzn. Rehabilitacja ma także na celu poprawę życia seksualnego osoby po zabiegu. Wspierają regenerację nerwów odpowiedzialnych za utrzymanie erekcji, a także pomagają w utrzymaniu prawidłowej czynności mięśni i naczyń krwionośnych. Czas rehabilitacji po usunięciu prostaty zależny jest od stanu zdrowia osoby po zabiegu. Jednak, jak wspominaliśmy, pełne pozbycie się nietrzymania moczu ustępuje najczęściej maksymalnie po 12 miesiącach. W przypadku problemów z erekcją kwestia jest zależna od stopnia uszkodzenia nerwów. Nie zmienia to jednak faktu, że rehabilitacja ma bardzo pozytywny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne jak i psychiczne chorego.

Operacja prostaty może być koniecznym zabiegiem po wykryciu nowotworu stercza. Jednak nie oznacza ona wyroku. Odsetek przeżywalności jest niezwykle wysoki, wynosi prawie 99% po 5 latach. Jednak zabieg wiąże się także z powikłaniami, które utrudniają życie i zmniejszają jego komfort. Dlatego tak istotne jest, by nie rezygnować z rehabilitacji, która zwiększa szansę na szybsze wyzdrowienie.

Pytania i komentarze

 • Napisał: Janusz 2022-01-25
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry, czy Pan Krzysztof który miał robioną operację metodą HoLEP może powiedzieć gdzie miał wykonywany zabieg i jak to cenowo wygląda. Dziękuję.

 • Napisał: Ludwik 2022-01-25
  Ocena:
  5.0

  Czy po operacji prostaty HOLEP w trakcie oczekiwania na wynik PSA wskazane jest spożywanie jakichś zestawów anty rakowych ,lub specjalnej diety lub leków .

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-26 Panie Ludwiku, takie wątpliwości powinien wyjaśnić lekarz prowadzący Pana leczenie. Każdy organizm regeneruje się inaczej, dlatego zachęcam do konsultacji ze specjalistą.

 • Napisał: Ludwik 2022-01-23
  Ocena:
  5.0

  Mam pytanie odnośnie poziomu PSA po operacji laserem HOLEP. Miesiąc po zabiegu PSA wynosiło 0,630, 2 miesiące po - 0,380. Czy jest norma PSA w takim przypadku, która świadczy o pomyślnym wyniku zabiegu? Ile powinna wynosić i po jakim czasie od zabiegu powinna zostać osiągnięta?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-24 Panie Ludwiku, przyjęto, że poziom PSA nie powinien przekraczać następujących wartości: 2,5 ng/ml dla mężczyzn w wieku 40-50 lat, 3,5 ng/ml dla mężczyzn w wieku 50-60 lat, 4,5 ng/ml dla mężczyzn w wieku 60-70 lat oraz 6,5 ng/ml dla panów powyżej 70 roku życia. Wygląda na to, że poziom antygenu sterczowego w Pana przypadku zmniejsza się, co jest dobrą oznaką. Mimo to w celu prawidłowej interpretacji wyniku badań zalecam kontakt z lekarzem od początku kierującym Pana leczeniem.

 • Napisał: Zenon1 2022-01-14
  Ocena:
  5.0

  1.12.2021 miałem wykonaną prostatektomię radykalną przy użyciu robota da vinci w Rzeszowie refundowaną przez NFZ. Rak złośliwy (4+3) Dzisiaj mija 6 tygodni od zabiegu. Funkcjonuję już normalnie. Zdążają się jeszcze sporadyczne wykroplenia moczu przy gwałtownych ruchach. Teraz pozostaje tylko badanie PSA i kontrolę urologiczne. Wszystkim, których dopadł ten złośliwiec życzę dużo wytrwania i trafienia pod opiekę dobrego urologa. Operatorów robotem da vinci mamy w Polsce bardzo dobrych.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-21 Panie Zenonie, dziękujemy za podzielenie się swoją historią. Życzymy Panu dużo zdrowia!

 • Napisał: Armand55 2021-12-30
  Ocena:
  5.0

  Witam jaki jest koszt wycięcia prostaty mój ojciec jest po biopsji rak 3 stopnia teraz ma iść na rezonans żeby sprawdzić czy nie ma przerzutów.Nie ma napewno i potem wycięcie prostaty.Wszystko robi prywatnie,orientuje się ktoś ile prywatnie taka operacja kosztuje bo powiedzieli mu ze 47 tysięcy czy to nie za dużo ?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-03 Każda placówka posiada własny cennik zabiegów, dlatego nie można jednoznacznie określić, jaki koszt operacji prostaty będzie optymalny. Wiele zależy od rodzaju przeprowadzanego zabiegu, zastosowanego sprzętu oraz zespołu medyków. Ceny oscylujące w granicach kilkudziesięciu tysięcy zł dotyczą zazwyczaj operacji przeprowadzanej za pomocą robota medycznego Da Vinci, czyli najnowocześniejszej i najbardziej zaawansowanej technologicznie metody leczenia raka prostaty. W internecie znajdują się oferty placówek medycznych wykonujących operację prostaty - zachęcam do zapoznania się z ofertą dostępną na rynku.

 • Napisał: Violetta 2021-12-29
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry, Tata miał zabieg operacyjny na prostatę w listopadzie, po niejdostał antybiotyk. W wycinku stwierdzono komórki rakowe. Wizytę do prowadzącego urologa ma dopiero na marzec. Martwi nas, że to to dopiero w marcu. Czy nie powinien mieć szybciej tej wizyty? Czy powinien zrobić badania z krwi w kierunku PSA? Pozdrawiam V. P.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-12-29 Pani Violetto, zmiany nowotworowe powinny skłonić do jak najszybszej konsultacji ze specjalistą, ponieważ rak prostaty jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn. Zalecam przyspieszenie wizyty, jeżeli istnieje taka możliwość. To lekarz powinien zadecydować o dalszym postępowaniu i możliwej drodze leczenia.

 • Napisał: Iwona 2021-12-25
  Ocena:
  5.0

  Mój mąż jest trzy tygodnie po laserowym usunięcu łagodnego przerostu gruczołu krokowego, niestety nadal utrzymuje się nietrzymanie moczu jest to dla męża bardzo to uciążliwe, mam pytanie jak mogę pomóc meżowi?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-12-27 Pani Iwono, nietrzymanie moczu jest naturalnym następstwem operacji prostaty - występuje niemal u wszystkich mężczyzn po tym zabiegu. Rekonwalescencja może potrwać nawet kilka bądź kilkanaście miesięcy, dlatego proszę uzbroić się w cierpliwość. Doraźnym rozwiązaniem, które znacząco poprawi komfort pacjenta będzie stosowanie wyrobów chłonnych na nietrzymanie moczu, np. wkładek urologicznych dla mężczyzn Seni Man dostępnych w naszym sklepie internetowym. Wkładki są dyskretne i wygodne, zostały zaprojektowane z myślą o męskiej anatomii i nie odznaczają się pod ubraniem.

 • Napisał: Zenon 2021-12-19
  Ocena:
  5.0

  Dwa tygodnie temu miałem prostaktomie prostaty mam piekący ból w podbrzuszu na długości szwów które będą jutro zdjęte cz powodem mogą być jeszcze nie zdjęte szwy ból jest wtedy gdy chodzę jak leżę tonir nie boli proszę o poradę

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-12-20 Panie Zenonie, każdy pacjent inaczej przechodzi rekonwalescencję po zabiegu, dlatego proszę poinformować o swoich dolegliwościach lekarza. Wierzę, że prawidłowo zdiagnozuje przyczynę bólu.

 • Napisał: Witold. RYNKIEWICZ 2021-12-13
  Ocena:
  5.0

  Jak długo mam brać zastrzyki w brzuch po biopsji gruczołu krokowego proszę o odpowiedź bo nie wiem co robić

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-12-14 Panie Witoldzie, na takie pytanie może odpowiedzieć wyłącznie lekarz. Proszę nie zwlekać z konsultacją.

 • Napisał: Jerzy 2021-10-11
  Ocena:
  5.0

  Jestem 3-miesiące po prostatektomii radykalnej, pracuję od dwóch miesięcy [praca fizyczna] i wszystko jest ok. , ale mam jeszcze kłopoty z trzymaniem moczu, mięśnie 'kegla' ćwiczę w zasadzie codziennie, na leżąco i stojąco, w pracy w domu , jak tylko mi się przypomni, używam wkładki anatomiczne ponieważ bez nich jeszcze nie mam odwagi wyjść z domu. Po jakim czasie przyjdzie poprawa trzymania moczu, czy są jakieś leki aby to przyspieszyć? Wiem, dużo czytam i lekarz też mi mówił, że to potrwa, ale u mnie nie ma różnicy zaraz po wyjęciu cewnika trzy miesiące temu i dziś, tak samo słabo trzymam mocz gdy tylko się ruszam i coś robię.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-10-11 Panie Jerzy, każdy pacjent przechodzi rekonwalescencję inaczej, dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, kiedy przyjdzie oczekiwana poprawa. Większość mężczyzn wraca do sprawności w okresie 6-12 miesięcy od zabiegu, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i słuchać zaleceń lekarza. Jeśli nie widzi Pan żadnej poprawy, zachęcam do skonsultowania się ze specjalistą.

 • Napisał: Jerzy 2021-10-02
  Ocena:
  5.0

  Jestem 2 tygodnie po usunięciu prostaty. Mam 70 lat. Obecnie mam ból okolic odbytu. Ale mam też hemoroidy po pobycie w szpitalu. Czy ból w tym miejscu może być pooperacyjny? Czy to tylko ból od hemoroida?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-10-04 Panie Jerzy, w takiej sytuacji należy skonsultować swój problem z lekarzem. Ból okolicy odbytu może być spowodowany zarówno powikłaniami pooperacyjnymi, jak i hemoroidami.

 • Napisał: Piotr 2021-09-29
  Ocena:
  5.0

  Witam 2 lata temu byłem byłem operowany Da Vinci w Czechach w klinice w Ołomuńcu ,cena 30 tys zł. PSA 0,003. Żadnych naświetlań ani chemii. Od roku bardzo szybko się męczę i pocę mam 61 lat .Czy to mogą być przyczyną jakieś zmiany hormonalne spowodowane brakiem gruczołu prostaty.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-09-30 Panie Piotrze, zalecam skonsultowanie swoich wątpliwości z lekarzem. Jeśli w Pana przypadku stosuje się hormonoterapię uzupełniającą, to bardzo prawdopodobne będą m.in. uderzenia gorąca, nadmierne zmęczenie, przyrost masy ciała, zaburzenia erekcji i utrata libido czy obniżony nastrój. Przestrzeganie zdrowej diety i regularne ćwiczenia często pomagają zmniejszyć dolegliwości hormonoterapii, jednak zachęcam do porozmawiania na ten temat ze specjalistą.

 • Napisał: Dagmara 2021-09-28
  Ocena:
  5.0

  10 lat po operacji usunięcia prostaty u mojego męża PSA urosło do 0,8Ma wyznaczoną datę radioterapii.Czego można się spodziewać.Lekarz niczego ni wyjaśnił.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-09-30 Pani Dagmaro, przede wszystkim proszę się nie bać i zaufać lekarzom. Radioterapia przynosi oczekiwane rezultaty nawet u 95% pacjentów i jest bardziej łaskawa dla organizmu niż chemioterapia. Polega na kilkuminutowych seansach miejscowego naświetlania wskazanych przez lekarza miejsc na cele pacjenta. Ilość i długość seansów uzależniona jest od konkretnego modelu wdrożonej radioterapii. O schemacie leczenia powinien Państwa poinformować lekarz prowadzący. Życzę dużo zdrowia!

 • Napisał: Stanisław 2021-09-20
  Ocena:
  5.0

  Przeszedłem prostatekomie i chciałem zapytać jakie ćwiczenia prowadzić żeby dojść do wzwodu

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-09-21 Panie Stanisławie, na wstępie należy podkreślić, że wszyscy mężczyźni po zabiegu prostatektomii doświadczają problemów ze wzwodem. Jeśli zatem operacja odbyła się niedawno, proszę uzbroić się w cierpliwość w kwestii rehabilitacji. Zaburzenia u niektórych pacjentów stopniowo ustępują po kilku miesiącach, inni muszą zastosować odpowiednie leczenie. Pacjenci najczęściej sięgają wówczas po popularne tabletki na potencję, ale należy podkreślić, że ich stosowanie wymaga bezwzględnej konsultacji ze specjalistą. U mężczyzn z przeciwwskazaniami do stosowania preparatów wspomagających potencję skuteczne mogą okazać się zastrzyki wykonywane do ciał jamistych prącia na kilkanaście minut przed stosunkiem. Każdy pacjent przechodzi rehabilitację inaczej, inny też jest przebieg choroby u każdego mężczyzny. Sądzę, że Pana wątpliwości powinien rozwiać lekarz prowadzący, który szczegółowo zna przebieg Pana leczenia.

 • Napisał: Krzysztof 2021-08-27
  Ocena:
  5.0

  Witam wszystkich. 24.08.2021r miałem zabieg - tak zabieg usunięcia dużej prostaty / `12 cm /.W następnym dn. byłem już w domu.Sam przejechałem 350 km. Jestem zdziwiony,że o najnowszej metodzie usunięcia raka prostaty nie mówi nikt. Nazywa się ona HoLEP i polega na zastosowaniu lasera do zniszczenia gruczołu, bez żądnych naięć hirurgicznych czy laparoskopowych. Wadą jest fakt, że czeka się na niego ponad 1,5 roku. Jestem b. zadowolony i poleciłbym każdemu, bowiem ma zastosowanie w większości przypadków. Pozdrawiam.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-08-30 Panie Krzysztofie, dziękujemy za podzielenie się swoimi doświadczeniami. Życzymy dużo zdrowia!

 • Napisał: Jan 2021-08-24
  Ocena:
  5.0

  Jestem po zabiegu turp 6 tygodni i zapaleniu jądra(wystapiło 2 tygodnie zabiegu i wróciło już do normy) czy można chodzić po drabinie na wysokość ok 4 metrów i ile jaki ciężar można dźwigać. Dziękuje

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-08-25 Panie Janie, każdy pacjent inaczej przechodzi rekonwalescencję po operacji prostaty, dlatego nie ma jasno określonych wytycznych dotyczących powrotu do sprawności fizycznej. Ograniczeniem może być po prostu ból chorego. Mimo wszystko zalecam konsultację z lekarzem, który będzie w stanie rozwiać Pana wątpliwości na podstawie wyników dotychczasowych badań.

 • Napisał: Andrzej 2021-08-10
  Ocena:
  5.0

  Jestem tydzień po chirurgicznej operacji usunięcia raka prostaty wraz z węzłami ,powrózkami nasiennymi itd. Mam cewnik .Pije dużo wody wg zalecenia ze szpitala w formie pisemnej. Ilość moczu jaka powstaje powoduje dodatkowe jego przecieki wokół rurki , która wystaje z penisa. Czy nie powinienem jednak ograniczyć ilość wypijanych płynów? Zgłaszałem tą przypadłość jeszcze podczas pobytu w szpitalu. Powiedziano mi , że tak ma być. Jeżeli tak, trudno.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-08-10 Panie Andrzeju, nie podważałabym kompetencji lekarzy - proszę stosować się do ich zaleceń. Jeśli wyciekający mocz powoduje dyskomfort, zachęcam do przetestowania wkładek urologicznych dla mężczyzn Seni Man.

 • Napisał: Jan 2021-07-17
  Ocena:
  5.0

  Panie Jerzy jest Pan przed biopsją a po rezonansie. Ja w tej sytuacji skorzystałem z biopsji fuzyjnej, która jest bardzo precyzyjna i popierze próbki zarówno z miejsc wskazanych przez rezonans jak też z innych miejsc. Ta biopsja jest wykonywana przez krocze i ten sposób uniknie się ewentualnych skutków jak są przy biopsji przez odbyt. Ta biopsja tradycyjna jest trafianie jak totolotek i nie zawsze zostaną pobrane próbki z właściwych miejsc. Odradzam tradycyjną biopsję. Pozdrawiam

 • Napisał: Kaz 2021-07-15
  Ocena:
  5.0

  Jak to jest z wiarygodnością wyników rezonansu magnetcznego. Znajomy w odstępie kilku dni robił badania w dwóch prywatnych przychodniach. Pierwszy wynik PI-RADS 2 drugi PI-RADS 1. W drugim lepszy.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-08-02 Szanowny Panie, rezonans magnetyczny umożliwia uzyskanie stosunkowo precyzyjnego wyniku badania. Trudno jednoznacznie określić przyczynę niniejszej rozbieżności. Czy w obu przypadkach podany został kontrast, który również może mieć wpływ na ostateczny wynik? Polecam skonsultowanie swoich wątpliwości z lekarzem prowadzącym, który weźmie także pod uwagę wcześniejszą diagnostykę.

 • Napisał: Jerzy 2021-07-13
  Ocena:
  5.0

  10 dni temu miałem badanie prostaty rezonansem magnetycznym. Powód podejrzenie w badaniu per rectum nowotworu. Jestem przed wizytą u urologa. Przedstawię główną najważniejszą część opisu badania nie dlatego bym miał wątpliwości co do decyzji lekarza ale chciałbym poszerzyć swoją wiedzę ponieważ wiem ,że mogę otrzymać propozycje biopsji . A biopsja to też minusy i negatywne skutki. Opis ,, GRK 38x40x47 o zachowanym zróżnicowaniu. ,,Liczne gruczolaki w strefie środkowej obu płatów. Strefa obwodowa o niejednorodnym sygnale bez zmian ogniskowych . W pozostałych fragmentach badania zmian patologicznych nie stwierdzono. Wniosek PI-RADS2".. Czy musze mieć biopsję by wykluczyć na 100% nowotwór..

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-07-14 Panie Jerzy, nie możemy podważać kompetencji lekarza. Jeśli zdecyduje o konieczności wykonania biopsji, proszę mu zaufać. Podjęcie odpowiedniego leczenia w przypadku wykrycia nowotworu jest najlepszym możliwym rozwiązaniem, zatem trzeba prawidłowo zdiagnozować Pana problem.

 • Napisał: Marek 2021-07-10
  Ocena:
  5.0

  Panie Janie , mam bardzo zbliżone wyniki, chciałem zapytać gdzie się Pan operował gdyż jestem przed decyzją

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-07-12 Pan Jan pisał o tym poniżej - zabieg został wykonany w szpitalu Wojewódzkim we Wrocławiu przy ul. Kamieńskiego.

 • Napisał: Dariusz 2021-07-09
  Ocena:
  5.0

  Miałem wszystkie wyniki z krwi ok dopiero rezonans wykazał zmiany na gruczole prostaty 15%plat prawy reszta wraz z miednica ,węzłami pęcherzem czysta w biopsji wynik 3+3=6skala glensona i nowotwór zrazikowy , 4dni temu usunąłem cały gruczoł laparaskopowo razem z nasieniowodami i tkanka chłonna , jaka może być dalszą formą leczenia , czy na tym etapie to koniec ?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-07-12 Panie Dariuszu, zalecam specjalistyczną konsultację z lekarzem monitorującym Pana leczenie. Znając dokładnie przebieg choroby i przebytą rekonwalescencję będzie w stanie prawidłowo ocenić, jakie działania mogą zostać jeszcze podjęte. Na tym etapie czeka Pana jeszcze rehabilitacja, ponieważ po zabiegu usunięcia gruczołu prostaty może pojawić się problem nietrzymania moczu lub problemy z erekcją.

 • Napisał: Andrzej welan 2021-07-08
  Ocena:
  5.0

  1,5 roku pi resekcji łagodnego przerostu gruczolu wynik psa 0,375, jaki wynik prawidlowy w tym wypadku,,,

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-07-12 Panie Andrzeju, przyjęte normy prawidłowego PSA powinny wynosić: 2,5 ng/ml dla mężczyzn w wieku 40-50 lat, 3,5 ng/ml dla mężczyzn w wieku 50-60 lat, 4,5 ng/ml dla mężczyzn w wieku 60-70 lat oraz 6,5 ng/ml dla panów powyżej 70 roku życia. W celu prawidłowej interpretacji wyniku badań zalecam kontakt z lekarzem od początku kierującym Pana leczeniem. Na podstawie wcześniejszej diagnostyki oraz przebiegu Pana leczenia będzie w stanie wskazać, czy wynik mieści się w granicach normy.

 • Napisał: Tomek 2021-06-29
  Ocena:
  5.0

  Jestem po operacji usunięcia prostaty ,nacięciem brzucha .Boli praktycznie wszystko od pępka wdoł ile potrzebuje na pełne wyzdrowienie i ile lat życia mam 47 lat

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-07-05 Panie Tomku, obawiam się, że od nikogo nie uzyska Pan pewnej informacji o długości życia, jakie Panu pozostało. Proszę zawierzyć lekarzom, stosować się do zaleceń rehabilitacji i być dobrej myśli - prawidłowa diagnoza i przeprowadzenie zabiegu jest już pierwszym krokiem do sukcesu. Nie wiemy, kiedy odbył się Pana zabieg, dlatego trudno nam jednoznacznie wskazać przyczynę nieustającego bólu - proszę koniecznie skontaktować się w tym celu z lekarzem prowadzącym.

 • Napisał: IKX 2021-06-24
  Ocena:
  5.0

  Panie Janie, proszę powiedzieć gdzie operacja robotem da vinci kosztuje 15000 zł? Dziś zapisałem się na sierpień w Gdańsku. Koszt 43 000 zł

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-06-28 Pan Jan pisał o tym poniżej - zabieg został wykonany w szpitalu Wojewódzkim we Wrocławiu przy ul. Kamieńskiego.

 • Napisał: Karol 2021-06-13
  Ocena:
  5.0

  Panie Janie a jaki był koszt zabiegu?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-06-14 Panie Karolu, w jednym w pierwszych komentarzy pan Jan podawał koszt zabiegu - wynosił on 15.000 zł.

 • Napisał: Jan 2021-06-12
  Ocena:
  5.0

  Jak już pisałem, jestem po prostatektomi, którą wykonano robotem da Vinci 11 miesięcy temu. Szybko po operacji doszedłem do sprawności. Blizny po operacji zniknęły tylko mało widoczna jest nad pępkiem. Wczoraj odebrałem wynik PSA - 0,045.

 • Napisał: Henry 2021-06-11
  Ocena:
  5.0

  Jestem 4 tygodnie po radykalnym wycieciu prostaty,boli mnie prącie i odbyt,czy jest to normalny objaw ,jesli tak to jak dlugo to potrwa.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-06-11 Rekonwalescencja po zabiegu wygląda inaczej w przypadku każdego pacjenta. Jeśli jednak pojawia się ból, o którym Pan pisze, proszę koniecznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym w celu ustalenia przyczyny problemu i podjęcia kroków w celu wyeliminowania bólu.

 • Napisał: Jan 2021-06-10
  Ocena:
  5.0

  Panie Karolu. Operacja usunięcia prostaty wykonanej robotem da Vinci była w szpitalu Wojewódzkim we Wrocławiu na Kamińskiego

 • Napisał: Karol 2021-06-09
  Ocena:
  5.0

  Panie Janie w jakim szpitalu wykonał Pan zabieg robotem Da Vinci ? Jaki był koszt?

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go