Darmowa dostawa już od 199,00zł

Operacja prostaty i rekonwalescencja po zabiegu

16806 Wyświetleń
12 Komentarzy
 5.0  

Rak prostaty jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów nowotworowych wśród mężczyzn w naszym kraju. Spowodowane jest to nie tyle problemami w leczeniu, lecz raczej późnym diagnozowaniem związanym z intymnym charakterem problemu. Mężczyźni nierzadko wstydzą się zgłosić do lekarza z objawami łagodnego rozrostu stercza, licząc na poprawę sytuacji. W niektórych sytuacjach przerost prostaty okazuje się jednak spowodowany komórkami nowotworowymi. Wtedy konieczna może okazać się operacja. Z jakimi powikłaniami może wiązać się terapia, a także na czym polega rehabilitacja po zabiegu?

Leczenie raka prostaty

Wybór terapii zawsze dostosowany jest do konkretnego przypadku – w zależności od stopnia zaawansowania nowotworu, a także jego umiejscowienia i ewentualnych przerzutów oraz estymowanego czasu życia pacjenta. Biorąc pod uwagę wyniki badań diagnostycznych, nowotwór może zostać sklasyfikowany jako:

 • rak prostaty z niskim ryzykiem,
 • rak prostaty pośredniego ryzyka,
 • rak prostaty z wysokim ryzykiem.

Rak o niskim ryzyku zwykle nie jest leczony w sposób radykalny, a jedynie obserwowany przez specjalistę. Lekarz, który zauważa rozwój choroby, rozpoczyna odpowiednie leczenie. Radykalne leczenie chirurgiczne wprowadzane jest wtedy, gdy rak pośredniego bądź wysokiego ryzyka umiejscowiony jest wyłącznie w sterczu, bez przerzutów. Wykonywanymi zabiegami są prostatektomia radykalna polegająca na usunięciu gruczołu krokowego, a czasem także węzłów chłonnych. To metoda wykonywana laparoskopowo, poprzez kilka nacięć. Radykalna prostatektomia może być wykonywana także z dostępu załonowego, poprzez nacięcie powłok brzusznych. Jednak operacja laparoskopowa jest znacznie mniej inwazyjna i może pozwolić na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia powikłań. Jeśli pacjent nie klasyfikuje się do leczenia operacyjnego, na przykład z powodu nowotworu naciekającego i z przerzutami, stosowana jest metoda hormonalna. Operacyjne leczenie raka prostaty najczęściej jest łączone z radioterapią – napromieniowaniem bądź brachyterapią, czyli wprowadzeniem radioizotopu do gruczołu stercza. To metody stosowane przy raku z wysokim ryzykiem.

Powikłania po operacji prostaty

Radykalna prostatektomia nadal jest jednak najczęstszą metodą leczenia raka prostaty. Wielu pacjentów nie zdaje sobie jednak sprawy, że operacja to nie koniec terapii. Pozostaje jeszcze rehabilitacja, która ma na celu zmniejszenie występujących powikłań.

Nietrzymanie moczu po operacji prostaty

Nietrzymanie moczu jest jednym z najczęściej występujących powikłań po radykalnej prostatektomii. Występuje ono właściwie u wszystkich mężczyzn, którzy przeszli operacyjny zabieg usunięcia prostaty, jednak pojawia się także u osób po naświetlaniach. W trakcie operacji dochodzi bowiem do uszkodzenia aparatu zwieraczowego cewki, który odpowiada za utrzymanie moczu w pęcherzu a także do osłabienia mięśni dna miednicy. W zależności od uszkodzenia można zauważyć mimowolny wyciek kilku kropli moczu bądź nawet całkowitą niezdolność do utrzymania zawartości pęcherza. Do popuszczania moczu dochodzi zwykle w sytuacjach, które zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej – podczas śmiechu, kaszlu, kichania czy wysiłku. Mamy wtedy do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Wyciek następuje bez ostrzeżenia, parcie na pęcherz nie jest odczuwalne. Może to zwiększać poczucie bezsilności u chorego, który po trudnej operacji nadal musi borykać się z jej konsekwencjami. Należy jednak podkreślić, iż większość pacjentów wraca do zdrowia po 6-12 miesiącach od operacji. Z czasem stan osłabionych mięśni dna miednicy poprawia się, jednak aby wspierać ich powrót do zdrowia konieczna jest rehabilitacja. Mężczyźni z problemem nietrzymania moczu powinni także pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej higieny, która pozwala na zwiększenie komfortu i łatwiejszy powrót do codziennego życia. Umożliwiają to przede wszystkim wkładki urologiczne dla mężczyzn, które chronią przed wilgocią, co zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji intymnych. Dodatkowo, dzięki zawartości superabsorbentu, neutralizują nieprzyjemny zapach amoniaku, będący jedną z przyczyn wycofania się z życia społecznego osób z nietrzymaniem moczu. Wkładki urologiczne są dyskretne i wygodne, przyklejane do bielizny, co zmniejsza wstyd nierzadko związany z noszeniem wyrobów chłonnych.

Zaburzenia erekcji po operacji prostaty

Operacja prostaty jest dla mężczyzn niezwykle kłopotliwa także przez wzgląd na lęk przed utratą zdrowia seksualnego – możliwości osiągnięcia erekcji. Problemy w tej kwestii związane są z uszkodzeniem nerwów, które odpowiedzialne są za wzwód prącia i jego utrzymanie. Nerwy kontrolujące erekcję przebiegają bowiem bardzo blisko stercza, dlatego istnieje duże ryzyko czasowej bądź trwałej impotencji. Odzyskanie zdolności seksualnej po radykalnej prostatektomii może potrwać miesiące bądź lata. W sytuacji, w której zdolność do utrzymania erekcji powraca, możliwe jest osiągnięcie orgazmu, jednak bez wytrysku. Dlatego też po operacji usunięcia prostaty niemożliwe jest stanie się biologicznym ojcem. W celu poprawienia stanu zdrowia osoby po operacji radykalnej prostatektomii konieczne jest przeprowadzenie rehabilitacji.

Rehabilitacja po usunięciu prostaty

Rehabilitacja po operacji usunięcia stercza umożliwia znaczną poprawę zdrowia i komfortu życia chorego – przede wszystkim wpływa na redukcję problemu nietrzymania moczu, a także może prowadzić do regeneracji nerwów odpowiadających za utrzymanie erekcji. Rehabilitacja rozpoczyna się najczęściej cztery tygodnie po wykonaniu zabiegu. Umożliwia poprawne lokalizowanie mięśni dna miednicy i efektywne ćwiczenie ich pod okiem fizjoterapeutów. Początkowo ćwiczenia odbywają się na leżąco, jednak z czasem można wykonywać je także w pozycji siedzącej czy na stojąco. Ćwiczenia mięśni Kegla pozwalają na szybsze przywrócenie prawidłowej pracy zwieracza cewki. Należy wykonywać je każdego dnia, kilka razy dziennie – regularność jest w tej kwestii niezwykle istotna. Po kilku tygodniach treningu można zauważyć niewielką poprawę, która jest najlepszą motywacją. W trakcie ćwiczeń może dojść także do mimowolnego wycieku moczu, dlatego w tym czasie także należy zabezpieczać się wkładkami urologicznymi dla mężczyzn. Rehabilitacja ma także na celu poprawę życia seksualnego osoby po zabiegu. Wspierają regenerację nerwów odpowiedzialnych za utrzymanie erekcji, a także pomagają w utrzymaniu prawidłowej czynności mięśni i naczyń krwionośnych. Czas rehabilitacji po usunięciu prostaty zależny jest od stanu zdrowia osoby po zabiegu. Jednak, jak wspominaliśmy, pełne pozbycie się nietrzymania moczu ustępuje najczęściej maksymalnie po 12 miesiącach. W przypadku problemów z erekcją kwestia jest zależna od stopnia uszkodzenia nerwów. Nie zmienia to jednak faktu, że rehabilitacja ma bardzo pozytywny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne jak i psychiczne chorego.

Operacja prostaty może być koniecznym zabiegiem po wykryciu nowotworu stercza. Jednak nie oznacza ona wyroku. Odsetek przeżywalności jest niezwykle wysoki, wynosi prawie 99% po 5 latach. Jednak zabieg wiąże się także z powikłaniami, które utrudniają życie i zmniejszają jego komfort. Dlatego tak istotne jest, by nie rezygnować z rehabilitacji, która zwiększa szansę na szybsze wyzdrowienie.

Pytania i komentarze

 • Napisał: Jan 2021-01-10
  Ocena:
  5.0

  odpowiedź dla pani Małgosi z 19.12.2020r w związku z moim wpisem z 30.11.2020r. Operację miałem w Szpitalu Wojewódzkim we Wrocławiu - koszt 15 tys. zł/ Pozdtawiam

 • Napisał: Malgorzata 2020-12-19
  Ocena:
  5.0

  Pytanie do Pana Jana. W jakim szpitalu przeszedł Pan operację robotem da Vinci i jaką cena

 • Napisał: Jan 2020-11-30
  Ocena:
  5.0

  Jestem 4 miesiące po usunięciu prostaty. Miałem dwa lata temu PSA ponad 6 ale usg prostaty nie wskazywało na jej powiększenie i dlatego nie nie robiłem. Rok temu PSA ponad 12 a badanie usg jak też per rectum nie wykazywał jej powiększenia. Wykonałem badanie wyznaczenie wskaźnika PSA wolnego do PSA całkowitego. Wynik 8 , co oznaczało wysokie prawdopodobieństwo nowotworu. Potem zrobiłem MR wieloparametryczny. Rezonans wskazał dokładnie 2 miejsca nowotworu zmiany typu Pirads 4 i 5. Kolej na biopsję. Zwykła biopsja przez odbyt nie jest dokładna / materiał pobierany na chybił trafił/ a dodatkowo może powodować po badaniu stan zapalny konieczność faszerowania się antybiotykami. Wybrałem biopsję fuzyjną - przez kroczę i w uśpieniu pobrane są próbki z miejsc wskazanych przez MR plus pobrano próbki dodatkowe. zabieg 20 minut. Wynik rak złośliwy w skali Gleasona 3 +4 a co ważne nie stwierdzono nacieków poza organ prostaty. Dla pewności wykonałem scyntygrafię aby wykluczyć przeżuty i wynik to potwierdził. Operacja w szpitalu przy pomocy robota DA VINCI / koszt 3 x mniejszy niż w placówkach prywatnych. Dwa dni po operacji wyszedłem bez żadnych powikłań ze szpitala . Przed operacją z miesiąc ćwiczyłem mięśnie Kegla, co dało efekt i nie było i nie ma problemów z nietrzymaniem moczu. Po pewnym czasie wróciły inne funkcje ważne. W chwili operacji miałem 69 lat. I wszystkim polecam drogę jaką wybrałem. Przede wszystkim diagnozować się i to po 40-stce. Bo w szpitalu 1/3 to pacjenci 45-55 lat.

  Odpowiedź autora: Natalia Witkowska 2020-12-01 Panie Janie, dziękujemy za podzielenie się swoją historią. Niech będzie to apel wzywający do regularnej diagnostyki i monitorowania swojego stanu zdrowia. Niezmiernie cieszymy się, że powrócił Pan do zdrowia. Wszystkiego dobrego!

 • Napisał: Maciek 2020-11-23
  Ocena:
  5.0

  Jestem 15 dni po operacji laparoskopowej prostaty a po wyjęciu cewnika leje sie krew .jak długo to może trwać?

  Odpowiedź autora: Natalia Witkowska 2020-11-24 Panie Macieju, proszę niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

 • Napisał: Marek 2020-11-10
  Ocena:
  5.0

  Czeka mnie ta operacja. Tzn laparoskopowe usunięcie prostaty. Mam w związku z tym wiele pytań. Jak przygotować się do tego zabiegu? Czego się spodziewać w szpitalu? Zaraz po operacji pewnie będę unieruchomiony w łóżku z podłączonym cewnikiem. Na jak długo? Po jakim czasie będę mógł wstać z łóżka aby np. pójść do łazienki? W związku z tym czy powinienem zabrać do szpitala np: -wkładki urologiczne? -pampersy? Czy po zabiegu wskazana jest jakaś dieta? Czy po wypisaniu ze szpitala przysługuje mi zwolnienie ZUS na rehabilitację?

  Odpowiedź autora: Natalia Witkowska 2020-11-17 Aby uzyskać odpowiedź na nurtujące Pana pytania, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

 • Napisał: Edward 2020-11-07
  Ocena:
  5.0

  Niespełna 6 miesięcy temu miałem operację otwartą, z rozcięciem powłok brzusznych i na razie nie potrafię jeszcze całkiem trzymać moczu. Utrzymam najwyżej 200, a czasami niespełna 300 ml moczu zwłaszcza wówczas, gdy trochę posiedzę, a gdy tylko chodzę, to jest gorzej. Do operacji zostałem zakwalifikowany jako sprawny 74 latek nie mając żadnych typowych objawów raka (dosłownie), tylko PSA skoczyło z 2 w 2017 roku do 8 w 2019 roku. Przeszedłem i zniosłem ją dobrze, pomimo, że utraciłem dużo krwi, której wyniki już są w normie. Teraz comiesięczne badanie PSA wynosi 0,02 i 0,03, a więc niby wszystko jest dobrze za wyjątkiem (zbiornika) chłonki w pobliżu pęcherza, która mam nadzieję, wchłonie się, a jak nie, to czeka mnie jej usunięcie. Scyntygrafia, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i prześwietlenie klatki piersiowej są w normie. Nie było przerzutów do węzłów chłonnych, chociaż wystąpił margines pooperacyjny, a rak wyszedł poza torebkę gruczołu krokowego - Gleason 7 (3+4) i T3 - a więc nie było wesoło. Należy być optymistą, chociaż w tych przypadkach różnie bywa.

  Odpowiedź autora: Natalia Witkowska 2020-11-17 Panie Edwardzie, dziękujemy za podzielenie się swoją historią. I my wierzymy, że szybko powróci Pan do zdrowia. Wszystkiego dobrego!

 • Napisał: Wiesław 2020-10-25
  Ocena:
  5.0

  Bardzo merytoryczne i jasne wskazówki

  Odpowiedź autora: Olga Majerska 2020-10-26 Cieszymy się, że nasz tekst okazał się pomocny :).

 • Napisał: Gwarek 2020-10-11
  Ocena:
  5.0

  po zabiegu Turp ,kiedy jazda rowerem jest mozliwa i bezpieczna

  Odpowiedź autora: Olga Majerska 2020-10-26 To zależne od indywidualnego stanu zdrowia każdego pacjenta po zabiegu. Najlepiej z pytaniem zgłosić się do lekarza.

 • Napisał: Henryk 2020-09-27
  Ocena:
  5.0

  Bardzo pomocne wskazówki. Ważne by z pozytywnym nastawieniem przystąpić do rehabilitacji po prostatektomii. Mnie pomaga joga i tai chi z ćwiczeniami mięśni miednicy mniejszej. Ważna jest systematyczność ćwiczeń. Tym, którzy nie potrafią ćwiczyć zalecam jednak nie "eksperymentować", a skontaktować się z lekarzem lub terapeutą.

 • Napisał: Jan 2020-05-27
  Ocena:
  5.0

  Rehabilitacja trwa kilka tygodni, ale warto. Popuszczanie już nie występuje. Nie warto bać się operacji, ona naprawdę polepsza życie.

 • Napisał: Bob 2020-04-12
  Ocena:
  5.0

  Jestem po operacji stercza ,laperoskopowo,45 dni.Wszystko ok.Faktycznie , przy jakimś wysiłku zdarza się jakiś drobny pokapek",ale tylko po uprzednim wypiciu wody.Szkoda, że czas taki i niezabardzo z rehabilitacją.Żadnych wkładek nie używam od drugiego dnia po usunięciu cewnika.Nie obawiajcie się operacji .

 • Napisał: Łukasz 2020-02-10
  Ocena:
  5.0

  Bardzo wstydzę się mojego problemu..dzięki waszemu artykułowi jestem bardziej świadomy mojego problemu i wiem jak sobie z tym radzić. Dzieki za tak wartościową dla mnie treść.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go