Operacja prostaty i rekonwalescencja po zabiegu

26385 Wyświetleń
22 Komentarzy
 5.0  

Rak prostaty jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów nowotworowych wśród mężczyzn w naszym kraju. Spowodowane jest to nie tyle problemami w leczeniu, lecz raczej późnym diagnozowaniem związanym z intymnym charakterem problemu. Mężczyźni nierzadko wstydzą się zgłosić do lekarza z objawami łagodnego rozrostu stercza, licząc na poprawę sytuacji. W niektórych sytuacjach przerost prostaty okazuje się jednak spowodowany komórkami nowotworowymi. Wtedy konieczna może okazać się operacja. Z jakimi powikłaniami może wiązać się terapia, a także na czym polega rehabilitacja po zabiegu?

Leczenie raka prostaty

Wybór terapii zawsze dostosowany jest do konkretnego przypadku – w zależności od stopnia zaawansowania nowotworu, a także jego umiejscowienia i ewentualnych przerzutów oraz estymowanego czasu życia pacjenta. Biorąc pod uwagę wyniki badań diagnostycznych, nowotwór może zostać sklasyfikowany jako:

 • rak prostaty z niskim ryzykiem,
 • rak prostaty pośredniego ryzyka,
 • rak prostaty z wysokim ryzykiem.

Rak o niskim ryzyku zwykle nie jest leczony w sposób radykalny, a jedynie obserwowany przez specjalistę. Lekarz, który zauważa rozwój choroby, rozpoczyna odpowiednie leczenie. Radykalne leczenie chirurgiczne wprowadzane jest wtedy, gdy rak pośredniego bądź wysokiego ryzyka umiejscowiony jest wyłącznie w sterczu, bez przerzutów. Wykonywanymi zabiegami są prostatektomia radykalna polegająca na usunięciu gruczołu krokowego, a czasem także węzłów chłonnych. To metoda wykonywana laparoskopowo, poprzez kilka nacięć. Radykalna prostatektomia może być wykonywana także z dostępu załonowego, poprzez nacięcie powłok brzusznych. Jednak operacja laparoskopowa jest znacznie mniej inwazyjna i może pozwolić na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia powikłań. Jeśli pacjent nie klasyfikuje się do leczenia operacyjnego, na przykład z powodu nowotworu naciekającego i z przerzutami, stosowana jest metoda hormonalna. Operacyjne leczenie raka prostaty najczęściej jest łączone z radioterapią – napromieniowaniem bądź brachyterapią, czyli wprowadzeniem radioizotopu do gruczołu stercza. To metody stosowane przy raku z wysokim ryzykiem.

Powikłania po operacji prostaty

Radykalna prostatektomia nadal jest jednak najczęstszą metodą leczenia raka prostaty. Wielu pacjentów nie zdaje sobie jednak sprawy, że operacja to nie koniec terapii. Pozostaje jeszcze rehabilitacja, która ma na celu zmniejszenie występujących powikłań.

Nietrzymanie moczu po operacji prostaty

Nietrzymanie moczu jest jednym z najczęściej występujących powikłań po radykalnej prostatektomii. Występuje ono właściwie u wszystkich mężczyzn, którzy przeszli operacyjny zabieg usunięcia prostaty, jednak pojawia się także u osób po naświetlaniach. W trakcie operacji dochodzi bowiem do uszkodzenia aparatu zwieraczowego cewki, który odpowiada za utrzymanie moczu w pęcherzu a także do osłabienia mięśni dna miednicy. W zależności od uszkodzenia można zauważyć mimowolny wyciek kilku kropli moczu bądź nawet całkowitą niezdolność do utrzymania zawartości pęcherza. Do popuszczania moczu dochodzi zwykle w sytuacjach, które zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej – podczas śmiechu, kaszlu, kichania czy wysiłku. Mamy wtedy do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Wyciek następuje bez ostrzeżenia, parcie na pęcherz nie jest odczuwalne. Może to zwiększać poczucie bezsilności u chorego, który po trudnej operacji nadal musi borykać się z jej konsekwencjami. Należy jednak podkreślić, iż większość pacjentów wraca do zdrowia po 6-12 miesiącach od operacji. Z czasem stan osłabionych mięśni dna miednicy poprawia się, jednak aby wspierać ich powrót do zdrowia konieczna jest rehabilitacja. Mężczyźni z problemem nietrzymania moczu powinni także pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej higieny, która pozwala na zwiększenie komfortu i łatwiejszy powrót do codziennego życia. Umożliwiają to przede wszystkim wkładki urologiczne dla mężczyzn, które chronią przed wilgocią, co zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji intymnych. Dodatkowo, dzięki zawartości superabsorbentu, neutralizują nieprzyjemny zapach amoniaku, będący jedną z przyczyn wycofania się z życia społecznego osób z nietrzymaniem moczu. Wkładki urologiczne są dyskretne i wygodne, przyklejane do bielizny, co zmniejsza wstyd nierzadko związany z noszeniem wyrobów chłonnych.

Zaburzenia erekcji po operacji prostaty

Operacja prostaty jest dla mężczyzn niezwykle kłopotliwa także przez wzgląd na lęk przed utratą zdrowia seksualnego – możliwości osiągnięcia erekcji. Problemy w tej kwestii związane są z uszkodzeniem nerwów, które odpowiedzialne są za wzwód prącia i jego utrzymanie. Nerwy kontrolujące erekcję przebiegają bowiem bardzo blisko stercza, dlatego istnieje duże ryzyko czasowej bądź trwałej impotencji. Odzyskanie zdolności seksualnej po radykalnej prostatektomii może potrwać miesiące bądź lata. W sytuacji, w której zdolność do utrzymania erekcji powraca, możliwe jest osiągnięcie orgazmu, jednak bez wytrysku. Dlatego też po operacji usunięcia prostaty niemożliwe jest stanie się biologicznym ojcem. W celu poprawienia stanu zdrowia osoby po operacji radykalnej prostatektomii konieczne jest przeprowadzenie rehabilitacji.

Rehabilitacja po usunięciu prostaty

Rehabilitacja po operacji usunięcia stercza umożliwia znaczną poprawę zdrowia i komfortu życia chorego – przede wszystkim wpływa na redukcję problemu nietrzymania moczu, a także może prowadzić do regeneracji nerwów odpowiadających za utrzymanie erekcji. Rehabilitacja rozpoczyna się najczęściej cztery tygodnie po wykonaniu zabiegu. Umożliwia poprawne lokalizowanie mięśni dna miednicy i efektywne ćwiczenie ich pod okiem fizjoterapeutów. Początkowo ćwiczenia odbywają się na leżąco, jednak z czasem można wykonywać je także w pozycji siedzącej czy na stojąco. Ćwiczenia mięśni Kegla pozwalają na szybsze przywrócenie prawidłowej pracy zwieracza cewki. Należy wykonywać je każdego dnia, kilka razy dziennie – regularność jest w tej kwestii niezwykle istotna. Po kilku tygodniach treningu można zauważyć niewielką poprawę, która jest najlepszą motywacją. W trakcie ćwiczeń może dojść także do mimowolnego wycieku moczu, dlatego w tym czasie także należy zabezpieczać się wkładkami urologicznymi dla mężczyzn. Rehabilitacja ma także na celu poprawę życia seksualnego osoby po zabiegu. Wspierają regenerację nerwów odpowiedzialnych za utrzymanie erekcji, a także pomagają w utrzymaniu prawidłowej czynności mięśni i naczyń krwionośnych. Czas rehabilitacji po usunięciu prostaty zależny jest od stanu zdrowia osoby po zabiegu. Jednak, jak wspominaliśmy, pełne pozbycie się nietrzymania moczu ustępuje najczęściej maksymalnie po 12 miesiącach. W przypadku problemów z erekcją kwestia jest zależna od stopnia uszkodzenia nerwów. Nie zmienia to jednak faktu, że rehabilitacja ma bardzo pozytywny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne jak i psychiczne chorego.

Operacja prostaty może być koniecznym zabiegiem po wykryciu nowotworu stercza. Jednak nie oznacza ona wyroku. Odsetek przeżywalności jest niezwykle wysoki, wynosi prawie 99% po 5 latach. Jednak zabieg wiąże się także z powikłaniami, które utrudniają życie i zmniejszają jego komfort. Dlatego tak istotne jest, by nie rezygnować z rehabilitacji, która zwiększa szansę na szybsze wyzdrowienie.

Pytania i komentarze

 • Napisał: Jestem 3 tygodnie po operacji prostaty, Tydzień temu usunęli mi szwy operacyjne. Czy mogę podjąć prace i jaki rodzaj tej pracy? 2021-04-03
  Ocena:
  5.0

  Bez komentarzy.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-04-06 Operacja usunięcia prostaty niesie ze sobą szereg konsekwencji i wymaga koniecznej rehabilitacji po zabiegu, która może trwać nawet rok. Wskazane jest ograniczenie nadmiernej i obciążającej aktywności ruchowej przez mniej więcej 8-10 tygodni po operacji. Jeśli po tym czasie nie wystąpi ból, nie ma przeciwwskazań przed podjęciem konkretnego typu pracy. Proszę jednak pamiętać, że każda rehabilitacja po zabiegu przebiega inaczej, dlatego polecam skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem specjalistą.

 • Napisał: Piotr 2021-03-29
  Ocena:
  5.0

  Pani Joanno wskaźnik PSA od 2-4 dotyczy mężczyzn mających zdrową prostatę , a ja mam ją usuniętą . Dodatkowo mam wznowę biochemiczną po 5 latach z wynikiem PSA 0.55. Lekarz karze jeszcze czekać ja się boję o przerzuty . Pytanie moje jest następujące : przy jakim wskaźniku PSA powinna być zrobiona Radioterapia.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-03-30 Panie Piotrze, proszę zatem skonsultować swoje obawy z innym lekarzem - każda choroba ma swój indywidualny przebieg, nie jesteśmy w stanie jednoznacznie wskazać Panu, jaka reakcja będzie w tym wypadku najlepsza.

 • Napisał: Piotr 2021-03-27
  Ocena:
  5.0

  W 2015 roku miałem laparoskopową operację usunięcia prostaty z zaoszczędzeniem pęczków nerwowych. Po operacji wynik PSA to 0,01 który wzrósł do września 2020 do poziomu 0,36.Obecnie wzrost PSA przyspieszył i wynosi 0,55. Badanie PET PSMA nie wykazało wznowy a lekarz prowadzacy karze jeszcze czekać . Proszę o informacje czy to jest dobra strategia ? I ewentualnie ile można jeszcze bezpiecznie czekać ?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-03-29 Panie Piotrze, o podwyższonym poziomie PSA mówimy wówczas, kiedy wartość stężenia wynosi powyżej 2-4 ng/ml, zależnie od wieku. Proszę zaufać lekarzowi, a jeśli ma Pan wątpliwości - skonsultować je z innym specjalistą.

 • Napisał: Karolina 2021-03-25
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry, mam pytanie dotyczące operacji wycięcia gruczołu pęcherza moczowego w związku z rakiem prostaty u taty 80 lat . Czy do dobra decyzja poddać się operacji ? Czy faktycznie już z cewnikiem pozostaje się do końca życia ????? Czy tylko na okres po operacji ?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-03-25 Pani Karolino, operacja prostaty w przypadku zdiagnozowanego nowotworu to konieczny zabieg. Sugeruję z niej nie rezygnować, ponieważ może przedłużyć życie Pani taty. Proszę kierować się zaleceniami lekarskimi, a w razie wątpliwości skonsultować się z innym specjalistą. Usunięcie cewnika następuje w szpitalu zwykle już w drugiej lub trzeciej dobie po zabiegu. Należy jednak pamiętać, że po operacji konieczna będzie stosowna rehabilitacja, mogą zdarzyć się także powikłania lub problemy z nietrzymaniem moczu - to całkowicie normalna przypadłość po niniejszym zabiegu. Na szczęście większość pacjentów wraca do pełnej sprawności już po 6-12 miesiącach. Ponadto marka Seni oferuje panom niezwykle komfortowe wyroby chłonne dla mężczyzn z serii Seni Man, znacząco ułatwiające codzienne funkcjonowanie.

 • Napisał: Zbigniew 2021-03-12
  Ocena:
  5.0

  jestem 10 dni po zabiegu elektroresekcji prostaty TUR-P na początku i na koniec oddawania moczu pokazuje się krew chcialem się dowiedzieć jak długo to będzie trwało i czy brać jakiejś tabletki

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-03-12 Panie Zbigniewie, u każdego pacjenta rekonwalescencja po zabiegu przebiega inaczej. Krew w moczu po 10 dniach od zabiegu powinna być jednak alarmującym sygnałem. Proszę skontaktować się z lekarzem w celu prawidłowego zdiagnozowania przyczyny problemu.

 • Napisał: Anna 2021-02-27
  Ocena:
  5.0

  Moj maz jest 4 lata po usunieciu laptoskopowym prostaty. Nie mial po operacji prawie zadnych problemow, a lekkie nietrzymywanie moczu przeszlo po kilku dniach. Niestety od tygodnia nie moze utrzymac moczu i to bez jakiegos wysilku. Nie duzo, ale sie niepokoimy. Maz ma 68lat. Jakie moga byc przyczyny tej dolegliwosci? Czy to moze byc rak, przezuty po 4 latach? Pozdrowienia Anna

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-03-05 Pani Anno, w takiej sytuacji koniecznie proszę skontaktować się z lekarzem i wykonać odpowiednie badania. Nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić przyczyny występującego problemu.

 • Napisał: Jerzy 2021-02-26
  Ocena:
  5.0

  Witam, mój tata jest ponad tydzień po TURP miał założony cewnik pooperacyjny po 9 dniach od zabiegu wyjął go i zaczęły się bóle przy oddawaniu moczu, jak i ból przy chodzeniu czy siadaniu. Mocz oddaje raz dobrze, a raz w kilku kroplach... Co robić? Czekać na samoistną poprawę? Czy są jakieś leki bez recepty by przyniosły ulgę?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-02-26 Panie Jerzy, opisane przez Pana objawy są konsekwencją jakieś nieprawidłowości, której nie jesteśmy w stanie zdiagnozować. Polecam koniecznie skontaktować się z lekarzem celem znalezienia źródła problemu.

 • Napisał: Michał 2021-02-24
  Ocena:
  5.0

  PSA > 100 ng / ml .czy to jest możliwe - taki mi podano wynik ???

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-02-25 Panie Michale, PSA (czyli swoisty antygen sterczowy) to białko występujące w nasieniu, będące jednocześnie markerem nowotworu prostaty. Jeśli mężczyzna choruje na raka prostaty, poziom PSA we krwi będzie podwyższony. Prawidłowa wartość poziomu PSA wynosi od 0,0 do 4,0ng/ml. Wartość PSA oscylująca w okolicach 10,0ng/ml powinna skłonić do dalszych badań, ponieważ, niestety, istnieje ryzyko wystąpienia nowotworu prostaty. Proszę koniecznie skonsultować się w tej kwestii z lekarzem.

 • Napisał: Piotr 2021-02-06
  Ocena:
  5.0

  Jestem 2 dni po 2-iglowym echolaserze prostaty. Zgodnie z zalecemiami odlaczylem cewnik i sprobowalem oddać mocz. Mocz czysty, bez krwi. Czułem parcie. Ledwo zacząłem i pojawil się potworny dlugo utrzy.ujacy się ból w operowanej okolicy. Drugi raz nie spróbuję. Co robić? Czy tak może być? Miało być tak pięknie, mało inwazyjny zabieg. Bardzo sie tym niepokoję.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-02-08 Panie Piotrze, proszę niezwłocznie skonsultować się z lekarzem specjalistą. Nie jesteśmy w stanie jednoznacznie wskazać przyczyny występującego bólu.

 • Napisał: Stan 2021-02-04
  Ocena:
  5.0

  Jestem po zabiegu usunięcia częściowej prostaty metodą lateroskopową bez cięcia hirurgicznego w 2018 roku. Nie ma problemu z trzymaniem moczu ani z erekcją, natomiast wytrysk następuje do wewnątrz. Zastanawiam się czy to nieszkodzi zdrowiu, czy to jest podobnie jak przy podwiązaniu nasieniowodów.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-02-04 Szanowny Panie, wsteczna ejakulacja to problem dotykający około 90% mężczyzn po operacji gruczołu krokowego. Nasienie zostaje przepchnięte do pęcherza i wydostaje się razem z moczem. Wsteczna ejakulacja nie wpływa na ogólny stan zdrowia mężczyzny, ale uniemożliwia ewentualne poczęcie dziecka. Polecamy skontaktowanie się z lekarzem specjalistą, który wskaże Panu odpowiednie metody leczenia niniejszej przypadłości.

 • Napisał: Jan 2021-01-10
  Ocena:
  5.0

  odpowiedź dla pani Małgosi z 19.12.2020r w związku z moim wpisem z 30.11.2020r. Operację miałem w Szpitalu Wojewódzkim we Wrocławiu - koszt 15 tys. zł/ Pozdtawiam

 • Napisał: Malgorzata 2020-12-19
  Ocena:
  5.0

  Pytanie do Pana Jana. W jakim szpitalu przeszedł Pan operację robotem da Vinci i jaką cena

 • Napisał: Jan 2020-11-30
  Ocena:
  5.0

  Jestem 4 miesiące po usunięciu prostaty. Miałem dwa lata temu PSA ponad 6 ale usg prostaty nie wskazywało na jej powiększenie i dlatego nie nie robiłem. Rok temu PSA ponad 12 a badanie usg jak też per rectum nie wykazywał jej powiększenia. Wykonałem badanie wyznaczenie wskaźnika PSA wolnego do PSA całkowitego. Wynik 8 , co oznaczało wysokie prawdopodobieństwo nowotworu. Potem zrobiłem MR wieloparametryczny. Rezonans wskazał dokładnie 2 miejsca nowotworu zmiany typu Pirads 4 i 5. Kolej na biopsję. Zwykła biopsja przez odbyt nie jest dokładna / materiał pobierany na chybił trafił/ a dodatkowo może powodować po badaniu stan zapalny konieczność faszerowania się antybiotykami. Wybrałem biopsję fuzyjną - przez kroczę i w uśpieniu pobrane są próbki z miejsc wskazanych przez MR plus pobrano próbki dodatkowe. zabieg 20 minut. Wynik rak złośliwy w skali Gleasona 3 +4 a co ważne nie stwierdzono nacieków poza organ prostaty. Dla pewności wykonałem scyntygrafię aby wykluczyć przeżuty i wynik to potwierdził. Operacja w szpitalu przy pomocy robota DA VINCI / koszt 3 x mniejszy niż w placówkach prywatnych. Dwa dni po operacji wyszedłem bez żadnych powikłań ze szpitala . Przed operacją z miesiąc ćwiczyłem mięśnie Kegla, co dało efekt i nie było i nie ma problemów z nietrzymaniem moczu. Po pewnym czasie wróciły inne funkcje ważne. W chwili operacji miałem 69 lat. I wszystkim polecam drogę jaką wybrałem. Przede wszystkim diagnozować się i to po 40-stce. Bo w szpitalu 1/3 to pacjenci 45-55 lat.

  Odpowiedź autora: Natalia Witkowska 2020-12-01 Panie Janie, dziękujemy za podzielenie się swoją historią. Niech będzie to apel wzywający do regularnej diagnostyki i monitorowania swojego stanu zdrowia. Niezmiernie cieszymy się, że powrócił Pan do zdrowia. Wszystkiego dobrego!

 • Napisał: Maciek 2020-11-23
  Ocena:
  5.0

  Jestem 15 dni po operacji laparoskopowej prostaty a po wyjęciu cewnika leje sie krew .jak długo to może trwać?

  Odpowiedź autora: Natalia Witkowska 2020-11-24 Panie Macieju, proszę niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

 • Napisał: Marek 2020-11-10
  Ocena:
  5.0

  Czeka mnie ta operacja. Tzn laparoskopowe usunięcie prostaty. Mam w związku z tym wiele pytań. Jak przygotować się do tego zabiegu? Czego się spodziewać w szpitalu? Zaraz po operacji pewnie będę unieruchomiony w łóżku z podłączonym cewnikiem. Na jak długo? Po jakim czasie będę mógł wstać z łóżka aby np. pójść do łazienki? W związku z tym czy powinienem zabrać do szpitala np: -wkładki urologiczne? -pampersy? Czy po zabiegu wskazana jest jakaś dieta? Czy po wypisaniu ze szpitala przysługuje mi zwolnienie ZUS na rehabilitację?

  Odpowiedź autora: Natalia Witkowska 2020-11-17 Aby uzyskać odpowiedź na nurtujące Pana pytania, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

 • Napisał: Edward 2020-11-07
  Ocena:
  5.0

  Niespełna 6 miesięcy temu miałem operację otwartą, z rozcięciem powłok brzusznych i na razie nie potrafię jeszcze całkiem trzymać moczu. Utrzymam najwyżej 200, a czasami niespełna 300 ml moczu zwłaszcza wówczas, gdy trochę posiedzę, a gdy tylko chodzę, to jest gorzej. Do operacji zostałem zakwalifikowany jako sprawny 74 latek nie mając żadnych typowych objawów raka (dosłownie), tylko PSA skoczyło z 2 w 2017 roku do 8 w 2019 roku. Przeszedłem i zniosłem ją dobrze, pomimo, że utraciłem dużo krwi, której wyniki już są w normie. Teraz comiesięczne badanie PSA wynosi 0,02 i 0,03, a więc niby wszystko jest dobrze za wyjątkiem (zbiornika) chłonki w pobliżu pęcherza, która mam nadzieję, wchłonie się, a jak nie, to czeka mnie jej usunięcie. Scyntygrafia, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i prześwietlenie klatki piersiowej są w normie. Nie było przerzutów do węzłów chłonnych, chociaż wystąpił margines pooperacyjny, a rak wyszedł poza torebkę gruczołu krokowego - Gleason 7 (3+4) i T3 - a więc nie było wesoło. Należy być optymistą, chociaż w tych przypadkach różnie bywa.

  Odpowiedź autora: Natalia Witkowska 2020-11-17 Panie Edwardzie, dziękujemy za podzielenie się swoją historią. I my wierzymy, że szybko powróci Pan do zdrowia. Wszystkiego dobrego!

 • Napisał: Wiesław 2020-10-25
  Ocena:
  5.0

  Bardzo merytoryczne i jasne wskazówki

  Odpowiedź autora: Olga Majerska 2020-10-26 Cieszymy się, że nasz tekst okazał się pomocny :).

 • Napisał: Gwarek 2020-10-11
  Ocena:
  5.0

  po zabiegu Turp ,kiedy jazda rowerem jest mozliwa i bezpieczna

  Odpowiedź autora: Olga Majerska 2020-10-26 To zależne od indywidualnego stanu zdrowia każdego pacjenta po zabiegu. Najlepiej z pytaniem zgłosić się do lekarza.

 • Napisał: Henryk 2020-09-27
  Ocena:
  5.0

  Bardzo pomocne wskazówki. Ważne by z pozytywnym nastawieniem przystąpić do rehabilitacji po prostatektomii. Mnie pomaga joga i tai chi z ćwiczeniami mięśni miednicy mniejszej. Ważna jest systematyczność ćwiczeń. Tym, którzy nie potrafią ćwiczyć zalecam jednak nie "eksperymentować", a skontaktować się z lekarzem lub terapeutą.

 • Napisał: Jan 2020-05-27
  Ocena:
  5.0

  Rehabilitacja trwa kilka tygodni, ale warto. Popuszczanie już nie występuje. Nie warto bać się operacji, ona naprawdę polepsza życie.

 • Napisał: Bob 2020-04-12
  Ocena:
  5.0

  Jestem po operacji stercza ,laperoskopowo,45 dni.Wszystko ok.Faktycznie , przy jakimś wysiłku zdarza się jakiś drobny pokapek",ale tylko po uprzednim wypiciu wody.Szkoda, że czas taki i niezabardzo z rehabilitacją.Żadnych wkładek nie używam od drugiego dnia po usunięciu cewnika.Nie obawiajcie się operacji .

 • Napisał: Łukasz 2020-02-10
  Ocena:
  5.0

  Bardzo wstydzę się mojego problemu..dzięki waszemu artykułowi jestem bardziej świadomy mojego problemu i wiem jak sobie z tym radzić. Dzieki za tak wartościową dla mnie treść.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go