Źle dobrany produkt na problem nietrzymania moczu? Pomożemy Ci wybrać odpowiedni! Tel. 56 451 91 44

Operacja prostaty - kiedy jest konieczna i na czym polega? Rekonwalescencja po operacji prostaty

Przeczytano 57 544 razy
102 Komentarze
(5)
 

Czas czytania: 9 min.

Rak prostaty jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów nowotworowych wśród mężczyzn w naszym kraju. Spowodowane jest to nie tyle problemami w leczeniu, lecz raczej późnym diagnozowaniem związanym z intymnym charakterem problemu. Mężczyźni nierzadko wstydzą się zgłosić do lekarza z objawami łagodnego rozrostu stercza, licząc na poprawę sytuacji. W niektórych sytuacjach przerost prostaty okazuje się jednak spowodowany komórkami nowotworowymi. Wtedy konieczna może okazać się operacja. Z jakimi powikłaniami może wiązać się terapia, a także na czym polega rehabilitacja po zabiegu?

Operacja prostaty — wskazania. Na czym polega operacja prostaty?

Klasyczna operacja prostaty, czyli prostatektomia prosta, jest wykonywana w celu wyleczenia przerostu gruczołu krokowego. Natomiast radykalna prostatektomia jest zalecana, gdy zdiagnozowano raka prostaty. Nowotwór w postaci ograniczonej do gruczołu krokowego, bez przerzutów i objęcia okolicznych tkanek stanowi wskazanie do wykonania radykalnej operacji prostaty.
Na czym polega zabieg adenomektomii i prostatektomii radykalnej? Gdy zdiagnozowano jedynie łagodny przerost prostaty, operacja adenomektomia oznacza usunięcie fragmentów gruczołu krokowego, które uciskają na cewkę moczową. Natomiast w cięższych przypadkach (kiedy rozpoznano raka prostaty), operacja, która jest zalecana to prostatektomia radykalna, czyli zabieg na prostatę, polegający na usunięciu całego gruczołu krokowego, razem z pęcherzykami nasiennymi oraz nasieniowodami.

To, jak wygląda operacja prostaty oraz ile trwa operacja prostaty, zależy od zastosowanej metody:

  • prostatektomia prosta przezpęcherzowa — sposób ten jest obecnie rzadko stosowany, zastąpiły go techniki laparoskopowe oraz operacje robotem Da Vinci,
  • laparoskopowe usunięcie prostaty — zabieg na prostatę trwa około 2-3 godzin, wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym, aparaty laparoskopowe są wprowadzane poprzez nacięcia wykonane na skórze brzucha,
  • laserowa operacja prostaty przy użyciu lasera holmowego lub thulowego — ten rodzaj operacji prostaty jest małoinwazyjny, umożliwia precyzyjne oddzielenie przerośniętej tkanki prostaty od tej, która jest prawidłowa,
  • operacja prostaty Da Vinci— zabieg trwa około 2-3 godzin, wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym, podobnie jak w przypadku laparoskopii na brzuchu pacjenta są wykonywane otwory, następnie do pracy przystępuje nowoczesny robot medyczny,
  • przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego z wykorzystaniem prądu monopolarnego — ta operacja przerostu prostaty jest małoinwazyjna, wykonuje się ją powszechnie na całym świecie,
  • przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego z wykorzystaniem prądu bipolarnego — ulepszona wersja metody TURP z wykorzystaniem prądu bipolarnego minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań,
  • termoterapia gruczołu krokowego — gdy objawy przerostu prostaty nie są nasilone, można wykonać ten bezbolesny i małoinwazyjny zabieg,
  • wycięcie prostaty metodą otwartą (radykalna prostatektomia otwarta) — ostatni sposób jest przeznaczony dla pacjentów z przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu na prostatę metodą laparoskopową.

Leczenie raka prostaty

Wybór terapii zawsze dostosowany jest do konkretnego przypadku – w zależności od stopnia zaawansowania nowotworu, a także jego umiejscowienia i ewentualnych przerzutów oraz estymowanego czasu życia pacjenta. Biorąc pod uwagę wyniki badań diagnostycznych, nowotwór może zostać sklasyfikowany jako:

  • rak prostaty z niskim ryzykiem,
  • rak prostaty pośredniego ryzyka,
  • rak prostaty z wysokim ryzykiem.

Rak o niskim ryzyku zwykle nie jest leczony w sposób radykalny, a jedynie obserwowany przez specjalistę. Lekarz, który zauważa rozwój choroby, rozpoczyna odpowiednie leczenie. Radykalne leczenie chirurgiczne wprowadzane jest wtedy, gdy rak pośredniego bądź wysokiego ryzyka umiejscowiony jest wyłącznie w sterczu, bez przerzutów. Wykonywanymi zabiegami są prostatektomia radykalna polegająca na usunięciu gruczołu krokowego, a czasem także węzłów chłonnych. To metoda wykonywana laparoskopowo, poprzez kilka nacięć.

Radykalna prostatektomia może być wykonywana także z dostępu załonowego, poprzez nacięcie powłok brzusznych. Jednak operacja laparoskopowa jest znacznie mniej inwazyjna i może pozwolić na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia powikłań. Jeśli pacjent nie klasyfikuje się do leczenia operacyjnego, na przykład z powodu nowotworu naciekającego i z przerzutami, stosowana jest metoda hormonalna. Operacyjne leczenie raka prostaty najczęściej jest łączone z radioterapią – napromieniowaniem bądź brachyterapią, czyli wprowadzeniem radioizotopu do gruczołu stercza. To metody stosowane przy raku z wysokim ryzykiem.

Powikłania po operacji prostaty

Radykalna prostatektomia nadal jest jednak najczęstszą metodą leczenia raka prostaty. Wielu pacjentów nie zdaje sobie jednak sprawy, że operacja to nie koniec terapii. Pozostaje jeszcze rehabilitacja, która ma na celu zmniejszenie występujących powikłań.

Nietrzymanie moczu po operacji prostaty

Nietrzymanie moczu jest jednym z najczęściej występujących powikłań po radykalnej prostatektomii. Występuje ono właściwie u wszystkich mężczyzn, którzy przeszli operacyjny zabieg usunięcia prostaty, jednak pojawia się także u osób po naświetlaniach. W trakcie operacji dochodzi bowiem do uszkodzenia aparatu zwieraczowego cewki, który odpowiada za utrzymanie moczu w pęcherzu a także do osłabienia mięśni dna miednicy. W zależności od uszkodzenia można zauważyć mimowolny wyciek kilku kropli moczu bądź nawet całkowitą niezdolność do utrzymania zawartości pęcherza. Do popuszczania moczu dochodzi zwykle w sytuacjach, które zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej – podczas śmiechu, kaszlu, kichania czy wysiłku. Mamy wtedy do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Wyciek następuje bez ostrzeżenia, parcie na pęcherz nie jest odczuwalne. Może to zwiększać poczucie bezsilności u chorego, który po trudnej operacji nadal musi borykać się z jej konsekwencjami. Należy jednak podkreślić, iż większość pacjentów wraca do zdrowia po 6-12 miesiącach od operacji.

Z czasem stan osłabionych mięśni dna miednicy poprawia się, jednak aby wspierać ich powrót do zdrowia konieczna jest rehabilitacja. Mężczyźni z problemem nietrzymania moczu powinni także pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej higieny, która pozwala na zwiększenie komfortu i łatwiejszy powrót do codziennego życia. Umożliwiają to przede wszystkim wkładki urologiczne dla mężczyzn, które chronią przed wilgocią, co zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji intymnych. Dodatkowo, dzięki zawartości superabsorbentu, neutralizują nieprzyjemny zapach amoniaku, będący jedną z przyczyn wycofania się z życia społecznego osób z nietrzymaniem moczu. Wkładki urologiczne są dyskretne i wygodne, przyklejane do bielizny, co zmniejsza wstyd nierzadko związany z noszeniem wyrobów chłonnych.

Zaburzenia erekcji po operacji prostaty

Operacja prostaty jest dla mężczyzn niezwykle kłopotliwa także przez wzgląd na lęk przed utratą zdrowia seksualnego – możliwości osiągnięcia erekcji. Problemy w tej kwestii związane są z uszkodzeniem nerwów, które odpowiedzialne są za wzwód prącia i jego utrzymanie. Nerwy kontrolujące erekcję przebiegają bowiem bardzo blisko stercza, dlatego istnieje duże ryzyko czasowej bądź trwałej impotencji. Odzyskanie zdolności seksualnej po radykalnej prostatektomii może potrwać miesiące bądź lata. W sytuacji, w której zdolność do utrzymania erekcji powraca, możliwe jest osiągnięcie orgazmu, jednak bez wytrysku. Dlatego też po operacji usunięcia prostaty niemożliwe jest stanie się biologicznym ojcem. W celu poprawienia stanu zdrowia osoby po operacji radykalnej prostatektomii konieczne jest przeprowadzenie rehabilitacji.

Rehabilitacja po usunięciu prostaty

Rehabilitacja po operacji usunięcia stercza umożliwia znaczną poprawę zdrowia i komfortu życia chorego – przede wszystkim wpływa na redukcję problemu nietrzymania moczu, a także może prowadzić do regeneracji nerwów odpowiadających za utrzymanie erekcji. Rehabilitacja rozpoczyna się najczęściej cztery tygodnie po wykonaniu zabiegu. Umożliwia poprawne lokalizowanie mięśni dna miednicy i efektywne ćwiczenie ich pod okiem fizjoterapeutów. Początkowo ćwiczenia odbywają się na leżąco, jednak z czasem można wykonywać je także w pozycji siedzącej czy na stojąco. Ćwiczenia mięśni Kegla pozwalają na szybsze przywrócenie prawidłowej pracy zwieracza cewki. Należy wykonywać je każdego dnia, kilka razy dziennie – regularność jest w tej kwestii niezwykle istotna. Po kilku tygodniach treningu można zauważyć niewielką poprawę, która jest najlepszą motywacją.

W trakcie ćwiczeń może dojść także do mimowolnego wycieku moczu, dlatego w tym czasie także należy zabezpieczać się wkładkami urologicznymi dla mężczyzn. Rehabilitacja ma także na celu poprawę życia seksualnego osoby po zabiegu. Wspierają regenerację nerwów odpowiedzialnych za utrzymanie erekcji, a także pomagają w utrzymaniu prawidłowej czynności mięśni i naczyń krwionośnych. Czas rehabilitacji po usunięciu prostaty zależny jest od stanu zdrowia osoby po zabiegu. Jednak, jak wspominaliśmy, pełne pozbycie się nietrzymania moczu ustępuje najczęściej maksymalnie po 12 miesiącach. W przypadku problemów z erekcją kwestia jest zależna od stopnia uszkodzenia nerwów. Nie zmienia to jednak faktu, że rehabilitacja ma bardzo pozytywny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne jak i psychiczne chorego.

Operacja prostaty może być koniecznym zabiegiem po wykryciu nowotworu stercza. Jednak nie oznacza ona wyroku. Odsetek przeżywalności jest niezwykle wysoki, wynosi prawie 99% po 5 latach. Jednak zabieg wiąże się także z powikłaniami, które utrudniają życie i zmniejszają jego komfort. Dlatego tak istotne jest, by nie rezygnować z rehabilitacji, która zwiększa szansę na szybsze wyzdrowienie.

Operacja prostaty — ile dni w szpitalu? Rekonwalescencja

Zalecenia po operacji prostaty są zależne od rodzaju i metody zabiegu:

  • termoterapia gruczołu krokowego — ta metoda jest najmniej inwazyjna, po przeprowadzeniu zabiegu cewnik jest usuwany, następnie pacjent pozostaje w szpitalu na krótką obserwację, po której może zostać już wypisany do domu,
  • laserowa operacja prostaty przy użyciu lasera holmowego — pobyt pacjenta w szpitalu trwa maksymalnie 24 godziny, natomiast oszczędzający tryb życia jest wskazany przez około 7 dni,
  • operacja prostaty Da Vinci — większość pacjentów jest wypisywana do domu do 48-72 godzin po przeprowadzeniu zabiegu. W przypadku tej metody nie jest również konieczne leczenie impotencji po operacji prostaty,
  • przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego z wykorzystaniem prądu monopolarnego lub bipolarnego — pacjent opuszcza szpital po około 2 dniach od przeprowadzenia zabiegu. Kiedy do pracy po operacji prostaty? Zwykle czas ten przypada po około tygodniu,
  • laparoskopowe usunięcie prostaty — większość pacjentów zostaje wypisana ze szpitala po 2-3 dniach po przeprowadzonym zabiegu, następnie przysługuje im około 21 dni zwolnienia lekarskiego,
  • wycięcie prostaty metodą otwartą (radykalna prostatektomia otwarta) — większość pacjentów zostaje wypisana ze szpitala po 4-5 dniach po przeprowadzonym zabiegu.

Norma PSA po postatektomii radykalnej wynosi mniej niż 0,1 ng/ml krwi, natomiast to, jak długo boli po operacji prostaty oraz jak długo nietrzymanie moczu po operacji prostaty, zależy od rodzaju zabiegu oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Zwykle po usunięciu prostaty ból utrzymuje się do około 2 tygodni, natomiast objawy nietrzymania moczu mogą być obserwowane do 12 miesięcy.

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega operacja prostaty?

Klasyczna operacja prostaty, czyli prostatektomia prosta, jest wykonywana w celu wyleczenia przerostu gruczołu krokowego, polega na usunięciu fragmentów gruczołu krokowego, które uciskają na cewkę moczową. Natomiast radykalna prostatektomia jest zalecana, gdy zdiagnozowano raka prostaty, polega na usunięciu całego gruczołu krokowego, razem z pęcherzykami nasiennymi oraz nasieniowodami.

Ile trwa operacja prostaty?

To zależy od zastosowanej metody. W przypadku laparoskopowego usunięcia prostaty oraz operacji prostaty przy pomocy robota Da Vinci, czas trwania zabiegu wynosi około 2-3 godzin. Tymczasem termoterapia gruczołu krokowego, przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego oraz laserowa operacja prostaty przy użyciu lasera holmowego lub thulowego to zabiegi, które trwają około 1 godziny.

Ile dni w szpitalu po operacji prostaty?

To zależy od zastosowanej metody. Najmniej inwazyjne są: termoterapia gruczołu krokowego oraz laserowa operacja prostaty, w przypadku pierwszego zabiegu wystarczy krótka obserwacja i pacjent zostaje wypisany do domu, natomiast po drugim hospitalizacja trwa maksymalnie 24 godziny. Jeśli chodzi o bardziej inwazyjne zabiegi, pacjent jest wypisywany do domu po około 3-5 dniach, w zależności od stanu zdrowia.

Jak długo utrzymuje się nietrzymanie moczu po operacji prostaty?

Nietrzymanie moczu po przezcewkowej elektroresekcji gruczolaka prostaty trwa do kilku tygodni, natomiast po radykalnej prostatektomii (usunięciu gruczołu krokowego) może się utrzymywać nawet do 12 miesięcy. W przypadku, gdy pacjent odbędzie specjalistyczną fizjoterapię, do poprawy stanu zdrowia i zmniejszenia nasilenia przykrych objawów może dojść o wiele szybciej, bo już w ciągu 3-6 miesięcy.

UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Ewa On 2023-03-26
    Ocena:
    5.0

    U męża rok po operacji prostaty doszło do zatrzymania moczu , strumień po operacji saczył się niewielkim strumieniem , jest zacewnikowany , ma być pęcherzu jest narośl. Czy operacja zostala dobrze wykonana . Co zrobić teraz , jakie leczenie i gdzie ?

    Odpowiedź Joanna On 2023-03-31 Pani Ewo, powinni się Państwo zgłosić do urologa - specjalista powinien wskazać odpowiedni model leczenia.

  • Napisał: Adam On 2023-03-07
    Ocena:
    5.0

    D. dobry, która forma operacji prostaty jest lepsza
    robotem Versius czy Holep?

    Odpowiedź Joanna On 2023-03-08 Panie Adamie, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie. Powinien Pan porozmawiać o tym z urologiem.

  • Napisał: Piotr On 2023-02-19
    Ocena:
    5.0

    Jestem w takiej sytuacji,że pewnie będę mieć usunięta prostatę. Obawiam się tego późniejszego nietrzymania moczu. Pewnie będę mieć przez to problemy w pracy. Moje pytanie dotyczy długości zwolnienia lekarskiego. Czy będę mógł być na zwolnieniu na czas rekonwalescencji czy też powinienem szukać innych rozwiązań.Z góry dziękuję za odpowiedz

    Odpowiedź Joanna On 2023-02-21 Panie Piotrze, zwolnienie lekarskie po operacji prostaty może się różnić w zależności od rodzaju przeprowadzonej operacji, zakresu zabiegu oraz ogólnego stanu zdrowia i postępów w rekonwalescencji. Pacjenci poddawani operacji prostaty mogą spodziewać się powrotu do zdrowia zazwyczaj w ciągu kilku tygodni po zabiegu. W przypadku minimalnie inwazyjnej lub wspomaganej robotem operacji prostaty pacjenci mogą wrócić do pracy w ciągu dwóch do trzech tygodni. Jednak w przypadku bardziej rozległych operacji, takich jak otwarta prostatektomia, pacjenci mogą potrzebować od czterech do sześciu tygodni okresu rekonwalescencji, zanim będą mogli wrócić do normalnej aktywności. Ważne jest, aby ściśle przestrzegać pooperacyjnych zaleceń lekarza i uczestniczyć we wszystkich wizytach kontrolnych w celu monitorowania postępów w rekonwalescencji. Pacjenci powinni również unikać podnoszenia ciężarów, forsownych ćwiczeń lub aktywności seksualnej przez kilka tygodni po operacji, aby dać ciału czas na prawidłowe gojenie. Ostatecznie długość zwolnienia lekarskiego po operacji prostaty będzie zależała od indywidualnych okoliczności danej osoby i porady jej zespołu medycznego. Życzę dużo zdrowia!

  • Napisał: Piotr On 2023-02-09
    Ocena:
    5.0

    Miałem operacje usuniecia prostaty robotem Da Vinci we Wroclawiu w Szpitalu Wojewodzkim na Kamienskiego wykonał ja dr.Krzysztof Ratajczyk.Po operacji nie mialem problemu z nietrzymaniem moczu jedynie przy wysiłku.Obecnie jestem pol roku po zabiegu czuje się dobrze wynik psa 0,05.Operacja obecnie jest refundowana.

    Odpowiedź Joanna On 2023-02-10 Panie Piotrze, dziękujemy za podzielenie się swoją opinią. Cieszymy się, że zabieg się powiódł. Życzymy dużo zdrowia!

  • Napisał: TB On 2023-01-08
    Ocena:
    5.0

    Witam, jestem po operacji usunięcia prostaty metoda da vinci 2 grudnia 2022, niestety nie trzymam moczu, praktycznie wcale.
    Zacząłem chodzić na rehabilitacje ale niestety nie zdaje to egzaminu, jestem załamany , ponoć taki stan rzeczy utrzymuje się przez 6-12 miesięcy od zabiegu, dramat .
    Szkoda że nie można wszczepić od razu sztucznego zwieracza, który by pewnie pomógł a tak zostają pieluchomajtki ….

    Odpowiedź Joanna On 2023-01-09 Szanowny Panie, niestety, nietrzymanie moczu jest jednym z najczęściej występujących skutków ubocznych operacji prostaty. Taki stan faktycznie może utrzymywać się nawet do kilku miesięcy, jednak proszę być dobrej myśli. Zachęcam do zapoznania się z ofertą wyrobów chłonnych Seni Man dedykowanych mężczyznom: https://www.seni24.pl/wkladki-dla-mezczyzn-seni-man/ Takie wkładki zostały zaprojektowane z myślą o męskiej anatomii, są dyskretne i niewidoczne pod ubraniem. Doskonale sprawdzą się w przypadku lekkiego i średniego nietrzymania moczu. Cięższa inkontynencja, rzeczywiście, będzie wymagała jednak bardziej chłonnych produktów.

  • Napisał: Józef On 2023-01-05
    Ocena:
    5.0

    We wrześniu ubr. miałem radykalną operację prostaty. Czy są jakieś przeciwwskazania aby jechać na w czasy nad Bałtyk w sierpniu br.

    Odpowiedź Joanna On 2023-01-05 Panie Józefie, proszę pamiętać, że każdy pacjent inaczej przechodzi rekonwalescencję po zabiegu. Zalecam, aby to lekarz rozwiał Pana wątpliwości.

  • Napisał: Edmund On 2022-12-27
    Ocena:
    5.0

    W maju bieżącego roku stwierdzono u mnie podwyższone PSA 7. Dostałem skierowanie na badanie MRI miednicy które wykonano pod koniec sierpnia. Wynik otrzymałem 30 listopada tego roku . W opisie gruczoł krokowy powiększony, o wymiarach 4,9x3,8x4,9 cm. obj. 49 ml. o zatartej budowie strefowej z rozlanym naciekiem strefy obwodowej na obszarze 46 mm. Widoczny również naciek pozasterczowy z objęciem prawego pęczka naczyniowo- nerwowego. Ponadto w prawej strefie przejściowej stwierdza się ognisko wielkości 25 mm z restrykcją dyfuzji. Także pęcherzyk nasienny prawy ma gęstą zawartość o wysokim sygnale w obrazach T 1 W Jest jeszcze torbiel okołokorzeniowa wielkości 2,5 cm. na poziomie S3/S4. Lekarz zalecił biopsję na styczeń 2023r. ma pobrać próbki igłą o gr. 10+50. Zastanawiam się czy iść na biopsję przy tak dużym nacieku....

    Odpowiedź Joanna On 2022-12-29 Panie Edmundzie, proszę polegać na zdaniu lekarza. A jeśli ma Pan jakiekolwiek wątpliwości, zachęcam do ewentualnej konsultacji z innym specjalistą.

  • Napisał: Roman On 2022-12-15
    Ocena:
    5.0

    Witam .Jaki jest minimalny okres , po jakim można podjąć współżycie po zabiegu usunięcia prostaty metodą HOLEP? Dwa tygodnie po zabiegu czuję się dobrze i wszystkie funkcje organizmu są prawidłowe. Czy wsteczny wytrysk może w tym okresie wpłynąć na stan zdrowia?

    Odpowiedź Joanna On 2022-12-20 Panie Romanie, do aktywności seksualnej po zabiegu HoELP można bezpiecznie powrócić po około 3-4 tygodniach po zabiegu. Wsteczny wytrysk nie jest szkodliwy dla zdrowia pacjenta, jednak wpływa na jego płodność - zazwyczaj uniemożliwa bowiem dostarczenia nasienia do dróg rodnych kobiety.

  • Napisał: Adam On 2022-11-20
    Ocena:
    5.0

    Podczas mycia odbytu stwierdzilem cos w rodzaju guzku na glebokosci 3-4 cm w odbycie zaraz udalem sie do urologa 16.11.2022. Pobral krew i mocz zrobil tez badanie odbytu. Po 14 dniach mialem wizyte i powiedzial ze wynik PSA mam 8.0 ng/ml i dal mi ponowny termin na 16.01. 2023 w celu ponownego powtorzenia badania. poinformowal mnie ze prawidlowy wynik poziom PSA nie powinien przekraczać 4.0 ng/ml. Zastanawia mnie dlaczego musze czekac 2-miesiace na powtorzenie badania?

    Odpowiedź Joanna On 2022-11-21 Panie Adamie, najwyraźniej lekarz uznał, że ponownie badanie może dać pełniejszy obraz zmian, które zaszły w organizmie. Stężenie PSA we krwi to wartość obrazująca ewentualne choroby prostaty, szczególnie pod kątem nowotworu. Podwyższony poziom PSA może nie być najlepszą wróżbą, jednak proszę nie panikować na zapas i zaufać specjaliście, który z całą pewnością wie co robi. Życzę Panu dużo zdrowia.

  • Napisał: Wieslawa On 2022-11-18
    Ocena:
    5.0

    Moj brat mial usunieta calkowite prosty lekarz nie powiedzial czy po operacji nadal ma brac obydwa leki na prostate ktore bral przed operacja

    Odpowiedź Joanna On 2022-11-21 Pani Wiesławo, powinni Państwo skonsultować przyjmowanie leków z lekarzem. Niestety, nie znając przebiegu choroby nie umiem Państwu pomóc.

  • Napisał: Seba On 2022-10-28
    Ocena:
    5.0

    Witam mój teściu miał parę dni temu zabieg na prostate i ma problem z czymaniem moczu poprostu usikuje czy to normalne i czy długo to potrwa

    Odpowiedź Joanna On 2022-10-28 Panie Sebo, nietrzymanie moczu to jeden z najczęściej występujących skutków ubocznych po operacji prostaty. Zmaga się z nim bardzo wielu pacjentów, dlatego nie ma podstaw do większych obaw. Oczywiście, teść powinien pozostawać pod stałą kontrolą lekarza. Jako doraźną pomoc polecam wyroby chłonne na nietrzymanie moczu, np. wkładki urologiczne dla mężczyzn Seni Man, dostępne w naszym sklepie internetowym. Gdyby mieli Państwo problem z dobraniem odpowiedniego produktu, szczególnie pod kątem poziomu chłonności, zachęcam do kontaktu z infolinią naszego sklepu - chętnie Państwu doradzimy.

  • Napisał: Benon On 2022-10-23
    Ocena:
    5.0

    Witam serdecznie, mam 64 lata i zdiagnozowanego raka złośliwego prostaty w lewym płacie 6(3+3) ,nacieków, przerzutów i podrażnienia nerwów nie stwierdzono w biopsji i rezonansie. Operację całkowitego usunięcia prostaty metodą laparoskopową mam mieć wykonaną 1 grudnia 2022 r. Mam pytanie czy mam się zwrócić o jakieś leki przeciw rakowe do lekarza i czy brać tabletki apo-fina 5mg i tomispras oraz czy ćwiczyć już teraz przed operacją mięśnie kegla .Bardzo proszę o odpowiedż i zrozumienie mojego zakłopotania i problemu

    Odpowiedź Joanna On 2022-10-26 Szanowny Panie, wszelkich wskazówek dotyczących leczenia i rehabilitacji powinien udzielić Panu lekarz prowadzący na podstawie dotychczasowej dokumentacji medycznej i przebiegu choroby. Zalecam kontakt ze specjalistą.

  • Napisał: Andrzej On 2022-10-04
    Ocena:
    5.0

    Minęło dwa tygodnie od operacji raka prostaty za pomocą robota D.V., mam nie ustępujący ból wewnętrzny w okolicach krocza/odbytu i nie wiem co mam przez to rozumieć i co powinienem zrobić.? Czy to przejdzie z czasem i czy powinienem unikać chodzenia? Bardzo proszę o opinię na ten temat. Dziękuję uprzejmie , pozdrawiam.

    Odpowiedź Joanna On 2022-10-06 Panie Andrzeju, ból po tego typu operacji jest zjawiskiem normalnym, jednak powinien Pan, dla własnego spokoju, skonsultować się z lekarzem celem wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Długość rekonwalescencji po operacji prostaty uzależniona jest od inwazyjności wykonanego zabiegu, jednak każdemu mężczyźnie zaleca się po operacji odpoczynek, spożywanie dużej ilości płynów, unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów oraz okresową wstrzemięźliwość seksualną.

  • Napisał: Zbysiomysio On 2022-09-27
    Ocena:
    5.0

    Witam
    Mam zlecony zabieg TURP, który ma się odbyć na przełomie października i listopada. Natomiast w miesiącu grudniu mam wyznaczoną rehabilitację związaną z kręgosłupem (zmiany zwyrodnieniowe). Czy po tym zabiegu można przystąpić do rehabilitacji?

    Odpowiedź Joanna On 2022-09-27 Panie Zbyszku, przez pierwszych kilka tygodni po zabiegu TURP powinno się unikać forsownych ćwiczeń i przeciążania mięśni, dlatego nie mam przekonania, czy rehabilitacja nie będzie musiała zostać przełożona. Dla pewności zalecam konsultację z lekarzem, pod którego Pan obecnie pozostaje.

  • Napisał: Janko On 2022-08-14
    Ocena:
    5.0

    Temat nie jest mi obcy i choć bardzo trudno mi się było z tym pogodzić, dla ratowania zdrowia musiałem wykonać prostatektomię radykalną. Miałem szczęście, bo trafiłem do SCM clinic w Krakowie, gdzie naprawdę zajęto się mną na najwyższym poziomie. Z tymi wszystkimi negatywnymi skutkami zabiegu udało mi się uporać dzięki rehabilitacji, którą rozpocząłem miesiąc po prostatektomii. Z moich doświadczeń przestrzegam, trzeba udać się do prawdziwych specjalistów, ważne jest zdrowie fizyczne, ale również psychiczne.

    Odpowiedź Joanna On 2022-08-16 Dziękujemy za podzielenie się swoją opinią. Życzymy Panu dużo zdrowia!

  • Napisał: IZA On 2022-08-01
    Ocena:
    5.0

    Witam. Mąż wiek 60 lat. Trzy miesiące po radykalnej operacji prostaty robotem da vinci w Krakowie. Zrobił dwa dni temu PSA i wynik 0,004 ng/ml.
    Czy wynik jest prawidłowy Mnie coś gnębi, że jest podwyższony. Pozdrawiam

    Odpowiedź Joanna On 2022-08-01 Pani Izo, zazwyczaj przyjmuje się, że prawidłowy poziom PSA nie powinien przekraczać 4.0 ng/ml. Proszę jednak pamiętać, że każdy przypadek powinno się traktować indywidualnie, tym bardziej po niedawno przebytej operacji. Zalecam skonsultowanie wyników badań z lekarzem - tylko specjalista powinien rozwiać Państwa wątpliwości.

  • Napisał: ,zdzislaw On 2022-07-30
    Ocena:
    5.0

    Jestem dwa tygodnie całkowitym usunięciu prostaty po wybudzeniu scierpla mi lewą nogą ilewa ręka iprawe udo leraz wtych miejscach mam bule wbezruchu co robic

    Odpowiedź Joanna On 2022-08-01 Panie Zdzisławie, powinien się Pan skonsultować z lekarzem, ponieważ trudno jednoznacznie określić przyczynę Pana bólu. Życzę dużo zdrowia!

  • Napisał: Ko On 2022-07-01
    Ocena:
    5.0

    Piszę w imieniu pacjenta, który 4 lata temu został poddany operacji prostatektomii radykalnej z limfadenektomią zasłonową, poźniej wdrożono rehabilitację, jednak od tamtego momentu pacjent zupełnie nie kontroluje zwieraczy pęcherza moczowego. Mocz odpływa bezwiednie, co powoduje, że niekiedy używane wkładki nie wytrzymują, mimo częstych zmian. Wiem, że rekonwalescencja po takiej operacji jest długa, może trwać nawet do roku, ale żeby aż 4 lata? Moje pytanie jest następujące - czy podczas zabiegu, operator mógł uszkodzić mechanicznie zwieracz cewki moczowej? Czy można to jakoś udowodnić? Czy lekarz powinien ponieść jakiekolwiek konsekwencje, czy jest to po prostu wpisane w ryzyko tego zabiegu?

    Odpowiedź Joanna On 2022-07-04 Nietrzymanie moczu to jeden z najczęściej pojawiających się skutków ubocznych operacji prostaty. Podczas zabiegu usunięcia prostaty może dojść do mechanicznego uszkodzenia zwieracza cewki moczowej. Niestety w tym przypadku dochodzi do całkowitego i nieodwracalnego nietrzymania moczu, które można leczyć poprzez wszczepienie sztucznego zwieracza cewki moczowej. Kluczowa dla pacjenta po prostatektomii jest wielowymiarowa fizjoterapia, którą warto wdrożyć jeszcze przed samym zabiegiem. Jeśli w tym wypadku została ona zastosowana, być może popełniono jakiś błąd właśnie na tym polu? Powinni się Państwo skonsultować z lekarzem, który będzie w stanie ocenić stan zdrowia pacjenta i zdecydować, co dalej. Doraźnie zalecam stosowanie bardziej chłonnych wyrobów na nietrzymanie moczu, np. majtek chłonnych Seni Active zakładanych jak zwykła bielizna.

  • Napisał: Jan On 2022-06-14
    Ocena:
    5.0

    Czy po zabiegu brachyterapii, krew podczas orgazmu to norma...zabieg miał miejsce, ok. miesiąca temu? Pozdrawiam

    Odpowiedź Joanna On 2022-06-15 Panie Janie, prawdopodobnie operowane miejsce jeszcze się goi, stąd pojawienie się krwi. Proszę skonsultować swoje obawy z lekarzem celem wyeliminowania potencjalnych nieprawidłowości.

  • Napisał: Wiesław On 2022-06-02
    Ocena:
    5.0

    Dzień dobry, otrzymałem skierowanie do sanatorium- neurologiczne chorobę prostaty, ( jestem po złamaniu obojczyka i po operacji kręgosłupa 2 lata temu - uległem wypadkowi)
    w 12 października 2021 roku jestem po operacji raka prostaty- po tej operacji wynik badania histopatologicznego - rak zoperowany , nie stwierdzono przerzutów.
    Wynik PSA obecnie ( 0000).- chcę. Nie moczę się normalnie utrzymuję mocz..

    Chciałbym skorzystać z leczenia ruchowego na kręgosłup oraz obojczyk, poza tym mam sztywność moich mięśni.

    Czy są przeciw skazania, że nie powinienem skorzystać z sanatorium. Czy mogę skorzystać z tego leczenia.

    Odpowiedź Joanna On 2022-06-03 Panie Wiesławie, powinien o tym zdecydować lekarz. Skoro dostał Pan skierowanie do sanatorium, to wierzę, że zostało ono poprzedzone rzetelnymi badaniami i oceną stanu Pana zdrowia. Nie wiem, jaki lekarz wystawił Pana skierowanie, jednak jeśli uważa Pan za zasadne skonsultowanie go z innym specjalistą, proszę udać się na konsultację. Życzę dużo zdrowia!

  • Napisał: TADEUSZ On 2022-05-27
    Ocena:
    5.0

    jestem po usunieiu prostaty i wezlow .6 tygodni .Doprowadzlem z partnerka do sytuacji w ktorej w momencie kiedy u zdrowego mezczyzny powinien nastapic wytrysk nasienia u mnie nastapil wytrysk moczu [tak mysle..nie sprawdzalem] z duza sila i spora iloscia . Co to za zjawisko i czy jest to powod do obaw [po powtorce efekt ten sam]

    Odpowiedź Joanna On 2022-05-27 Panie Tadeuszu, trudno jednoznacznie zdiagnozować przyczynę Pana problemu. U mężczyzn po przebytej operacji prostaty jednym z najczęstszych powikłań jest problem nietrzymania moczu oraz tzw. wytrysk wsteczny polegający na przedostaniu się nasienia do pęcherza moczowego zamiast wydostania się na zewnątrz. Być może w Pana przypadku nasienie wydostaje się razem z moczem albo z jakichś przyczyn satysfakcja seksualna prowadzi u Pana do popuszczenia moczu. Zalecam konsultację ze specjalistą w celu rozwiania wszelkich wątpliwości.

  • Napisał: Grzegorz On 2022-05-18
    Ocena:
    5.0

    Jestem 6 tygodni po prostatektomi wraz z usunięciem węzłów chłonnych. Wynik PSA wyszedł 0,00 . Wynik histopatologi węzłów bez zmian nowotworowych. Czy będzie konieczna radioterapia. Pozdrawiam

    Odpowiedź Joanna On 2022-05-23 Panie Grzegorzu, decyzja dotycząca wdrożenia konkretnej metody leczenia każdorazowo podejmowana jest przez lekarza w oparciu o dotychczasowe wyniki badań. Skoro badanie histopatologiczne nie wykazało zmian nowotworowych, radioterapia nie powinna być konieczna, ale na podstawie szczątkowych informacji nie mogę jej całkowicie wykluczyć. Proszę pozostać pod opieką specjalisty. Życzę dużo zdrowia!

  • Napisał: Paweł On 2022-05-17
    Ocena:
    5.0

    Dzień dobry mamy ten sam 3+4 , pisze Pan o operacji robotem, gdziee miał Pan operację i jaki koszt? Dużo zdrowia

  • Napisał: Iza On 2022-05-03
    Ocena:
    5.0

    Witam. Mój mąż dwa tygodnie po usunięcia prostaty metodą da vinci w Krakowie. W trakcie wypróżniania jak siedzi na kibelku pojawia się z cewki moczwej płyn krwiopodobny. Pytam czy się martwić. Na stojąco jak oddaje mocz jest koloru normalnego.

    Odpowiedź Joanna On 2022-05-04 Pani Izo, krwiomocz jest jedną z częściej występujących dolegliwości po operacji prostaty i może się utrzymywać nawet do kilku tygodni po zabiegu. Ma to związek z gojeniem się miejsca operowanego i zazwyczaj nie powinno budzić obaw. Niemniej warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie Pani męża, aby wykluczyć poważniejsze następstwa krwawienia.

  • Napisał: Andy303 On 2022-04-17
    Ocena:
    5.0

    Jestem 2 tygodnie po HoLEP najpierw miałem delikatne zabarwiony mocz krwią pod koniec oddawania moczu a teraz mam trochę więcej krwi w moczu w pierwszym strumieniu. Czy to normalne , jak długo po zabiegu można mieć ślady krwi w moczu . Jak temu zaradzić. Drugi problem który mnie niepokoi to lekki ból cewki na początku sikania. Trzeci to zwiekszenie częstotliwości wzwodów nocnych jakbym miał 20 lat na szczęście już nie są tak bolesne jak z cewnikiem i zaraz po zdjęciu cewnika. Czy jest metoda by te wzwody ograniczyć ?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Andy 58 lat.

    Odpowiedź Joanna On 2022-04-19 Szanowny Panie, wszelkie niepokojące dolegliwości, które pojawiają się po operacji prostaty, powinien Pan skonsultować z lekarzem, pod którego opieką się Pan obecnie znajduje. Krwiomocz jest częstym objawem po zabiegu - krew może być skutkiem gojenia się rany pooperacyjnej, jednak jego długotrwałe utrzymywanie się powinno stanowić powód do niepokoju i należy skonsultować ten stan ze specjalistą. Trudno także jednoznacznie ocenić przyczynę pozostałych dwóch problemów, z którymi się Pan zmaga.

  • Napisał: Bogumiła On 2022-04-12
    Ocena:
    5.0

    Czy po radykalnym usunieciu prostaty i węzłów chłonnych gdy psa wynosi 0,480 o 5 miesiacach należy się podać radioterapii i jaka by była najlepsza czy można zastosować protonowa

    Odpowiedź Joanna On 2022-04-12 Pani Bogumiło, zastosowanie wszelkich terapii powinno zostać skonsultowane z lekarzem, w tym wypadku onkologiem prowadzącym leczenie pacjenta. Każda rekonwalescencja przebiega inaczej, dlatego bez dokładnej analizy wyników badań niemożliwe jest dobranie odpowiedniej metody leczenia.

  • Napisał: Mar On 2022-04-11
    Ocena:
    5.0

    Czy po zabiegu TURP (zastosowanie pętli elektrycznej) można stosować okłady cieplne z użyciem termoforu. Dziekuje

    Odpowiedź Joanna On 2022-04-11 Każdy pacjent inaczej przechodzi rekonwalescencję po zabiegu operacji prostaty, dlatego zalecam, aby wszelkie wątpliwości rozwiał lekarz, pod którego opieką znajduje się pacjent.

  • Napisał: Lech On 2022-04-04
    Ocena:
    5.0

    Jestem 13-cie lat po operacji przezcewkowego wycięcia gruczołu krokowego. Od pół roku pojawiły się problemy z oddawaniem moczu i bóle pęcherza w godzinach nocnych. W czasie ostatniego kontrolnego badania u lekarza urologa, we wrześniu ubiegłego roku, lekarz zdiagnozował odrost trzeciego płata stercza. Zalecił przyjmowanie przez okres 3-ech miesięcy Ranlosin. Obecnie dolegliwości nasiliły się. Oczekuję na wizytę lekarską wyznaczoną na koniec maja. Mam pytanie co oznacza odrost trzeciego płata i czy konieczna będzie operacja i czy usilnie zabiegać o wcześniejszą wizytę lekarską.

    Odpowiedź Joanna On 2022-04-07 Panie Lechu, zdrowa prostata dzieli się na dwa płaty - lewy i prawy, pomiędzy którymi znajduje się bruzda międzypłatowa. Trzeci płat stercza (prostaty), tzw. płat środkowy, powstaje w wyniku procesu chorobowego i rośnie w kierunku pęcherza moczowego, do jego światła. O konieczności ewentualnego zabiegu i wdrożeniu odpowiedniej metody leczenia powinien zadecydować lekarz. Jeśli odczuwa Pan dolegliwości w postaci problemów z oddawaniem moczu i bóle pęcherza, zachęcam do przyspieszenia terminu konsultacji ze specjalistą.

  • Napisał: Jamusz/Pawel On 2022-03-31
    Ocena:
    5.0

    Mam pytanie jestem po zabiegu usunięcia prostaty metoda holep po usunięciu cennika mam problem z oddawniem moczu po wypiciu półtora litra wody nie mam parcia na mocz w związku z tym musiało mi założyć ponownie cennik jaką może być przyczyną i czy ta dolegliwość ustąpi proszę o poradę pozdrawiam

    Odpowiedź Joanna On 2022-03-31 Panie Pawle, operacja usunięcia prostaty niesie ze sobą wysokie ryzyko powikłań, jednak proszę pamiętać, że metoda HoLEP umożliwia szybszą regenerację po zabiegu niż inne, alternatywne metody leczenia przerostu gruczołu krokowego. Po operacji pacjenci zazwyczaj skarżą się jednak na odwrotny problem, mianowicie nietrzymanie moczu i mimowolne jego popuszczanie, dlatego zalecam konsultację z lekarzem prowadzącym Pana terapię, który powinien rozwiać wszelkie Pana wątpliwości dotyczące obecnych skutków ubocznych. Życzę dużo zdrowia!

  • Napisał: Sara On 2022-03-31
    Ocena:
    5.0

    Po operacji prostaty metoda holep mąż nie mógl oddac moczu zalozony cewnik na pare dni schodzi krwisty mocz.Dostal antybiotyk Zinnat 500mg ,cyclonamine i Diclac 100mg czopki.czy to moze swiadczyc o obrzęku wewnatrz cewki moczowej i jak dlugo bedzie krwawienie?

    Odpowiedź Joanna On 2022-03-31 Pani Saro, opisane przez Panią skutki uboczne zabiegu powinny zostać skonsultowane ze specjalistą. Lekarz z pewnością wdroży odpowiedni model leczenia.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go