Źle dobrany produkt na problem nietrzymania moczu? Pomożemy Ci wybrać odpowiedni! Tel. 56 451 91 44

Operacja prostaty i rekonwalescencja po zabiegu

54004 Wyświetleń
84 Komentarzy
 5.0  

Rak prostaty jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów nowotworowych wśród mężczyzn w naszym kraju. Spowodowane jest to nie tyle problemami w leczeniu, lecz raczej późnym diagnozowaniem związanym z intymnym charakterem problemu. Mężczyźni nierzadko wstydzą się zgłosić do lekarza z objawami łagodnego rozrostu stercza, licząc na poprawę sytuacji. W niektórych sytuacjach przerost prostaty okazuje się jednak spowodowany komórkami nowotworowymi. Wtedy konieczna może okazać się operacja. Z jakimi powikłaniami może wiązać się terapia, a także na czym polega rehabilitacja po zabiegu?

Leczenie raka prostaty

Wybór terapii zawsze dostosowany jest do konkretnego przypadku – w zależności od stopnia zaawansowania nowotworu, a także jego umiejscowienia i ewentualnych przerzutów oraz estymowanego czasu życia pacjenta. Biorąc pod uwagę wyniki badań diagnostycznych, nowotwór może zostać sklasyfikowany jako:

 • rak prostaty z niskim ryzykiem,
 • rak prostaty pośredniego ryzyka,
 • rak prostaty z wysokim ryzykiem.

Rak o niskim ryzyku zwykle nie jest leczony w sposób radykalny, a jedynie obserwowany przez specjalistę. Lekarz, który zauważa rozwój choroby, rozpoczyna odpowiednie leczenie. Radykalne leczenie chirurgiczne wprowadzane jest wtedy, gdy rak pośredniego bądź wysokiego ryzyka umiejscowiony jest wyłącznie w sterczu, bez przerzutów. Wykonywanymi zabiegami są prostatektomia radykalna polegająca na usunięciu gruczołu krokowego, a czasem także węzłów chłonnych. To metoda wykonywana laparoskopowo, poprzez kilka nacięć.

Radykalna prostatektomia może być wykonywana także z dostępu załonowego, poprzez nacięcie powłok brzusznych. Jednak operacja laparoskopowa jest znacznie mniej inwazyjna i może pozwolić na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia powikłań. Jeśli pacjent nie klasyfikuje się do leczenia operacyjnego, na przykład z powodu nowotworu naciekającego i z przerzutami, stosowana jest metoda hormonalna. Operacyjne leczenie raka prostaty najczęściej jest łączone z radioterapią – napromieniowaniem bądź brachyterapią, czyli wprowadzeniem radioizotopu do gruczołu stercza. To metody stosowane przy raku z wysokim ryzykiem.

Powikłania po operacji prostaty

Radykalna prostatektomia nadal jest jednak najczęstszą metodą leczenia raka prostaty. Wielu pacjentów nie zdaje sobie jednak sprawy, że operacja to nie koniec terapii. Pozostaje jeszcze rehabilitacja, która ma na celu zmniejszenie występujących powikłań.

Nietrzymanie moczu po operacji prostaty

Nietrzymanie moczu jest jednym z najczęściej występujących powikłań po radykalnej prostatektomii. Występuje ono właściwie u wszystkich mężczyzn, którzy przeszli operacyjny zabieg usunięcia prostaty, jednak pojawia się także u osób po naświetlaniach. W trakcie operacji dochodzi bowiem do uszkodzenia aparatu zwieraczowego cewki, który odpowiada za utrzymanie moczu w pęcherzu a także do osłabienia mięśni dna miednicy. W zależności od uszkodzenia można zauważyć mimowolny wyciek kilku kropli moczu bądź nawet całkowitą niezdolność do utrzymania zawartości pęcherza. Do popuszczania moczu dochodzi zwykle w sytuacjach, które zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej – podczas śmiechu, kaszlu, kichania czy wysiłku. Mamy wtedy do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Wyciek następuje bez ostrzeżenia, parcie na pęcherz nie jest odczuwalne. Może to zwiększać poczucie bezsilności u chorego, który po trudnej operacji nadal musi borykać się z jej konsekwencjami. Należy jednak podkreślić, iż większość pacjentów wraca do zdrowia po 6-12 miesiącach od operacji.

Z czasem stan osłabionych mięśni dna miednicy poprawia się, jednak aby wspierać ich powrót do zdrowia konieczna jest rehabilitacja. Mężczyźni z problemem nietrzymania moczu powinni także pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej higieny, która pozwala na zwiększenie komfortu i łatwiejszy powrót do codziennego życia. Umożliwiają to przede wszystkim wkładki urologiczne dla mężczyzn, które chronią przed wilgocią, co zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji intymnych. Dodatkowo, dzięki zawartości superabsorbentu, neutralizują nieprzyjemny zapach amoniaku, będący jedną z przyczyn wycofania się z życia społecznego osób z nietrzymaniem moczu. Wkładki urologiczne są dyskretne i wygodne, przyklejane do bielizny, co zmniejsza wstyd nierzadko związany z noszeniem wyrobów chłonnych.

Zaburzenia erekcji po operacji prostaty

Operacja prostaty jest dla mężczyzn niezwykle kłopotliwa także przez wzgląd na lęk przed utratą zdrowia seksualnego – możliwości osiągnięcia erekcji. Problemy w tej kwestii związane są z uszkodzeniem nerwów, które odpowiedzialne są za wzwód prącia i jego utrzymanie. Nerwy kontrolujące erekcję przebiegają bowiem bardzo blisko stercza, dlatego istnieje duże ryzyko czasowej bądź trwałej impotencji. Odzyskanie zdolności seksualnej po radykalnej prostatektomii może potrwać miesiące bądź lata. W sytuacji, w której zdolność do utrzymania erekcji powraca, możliwe jest osiągnięcie orgazmu, jednak bez wytrysku. Dlatego też po operacji usunięcia prostaty niemożliwe jest stanie się biologicznym ojcem. W celu poprawienia stanu zdrowia osoby po operacji radykalnej prostatektomii konieczne jest przeprowadzenie rehabilitacji.

Rehabilitacja po usunięciu prostaty

Rehabilitacja po operacji usunięcia stercza umożliwia znaczną poprawę zdrowia i komfortu życia chorego – przede wszystkim wpływa na redukcję problemu nietrzymania moczu, a także może prowadzić do regeneracji nerwów odpowiadających za utrzymanie erekcji. Rehabilitacja rozpoczyna się najczęściej cztery tygodnie po wykonaniu zabiegu. Umożliwia poprawne lokalizowanie mięśni dna miednicy i efektywne ćwiczenie ich pod okiem fizjoterapeutów. Początkowo ćwiczenia odbywają się na leżąco, jednak z czasem można wykonywać je także w pozycji siedzącej czy na stojąco. Ćwiczenia mięśni Kegla pozwalają na szybsze przywrócenie prawidłowej pracy zwieracza cewki. Należy wykonywać je każdego dnia, kilka razy dziennie – regularność jest w tej kwestii niezwykle istotna. Po kilku tygodniach treningu można zauważyć niewielką poprawę, która jest najlepszą motywacją.

W trakcie ćwiczeń może dojść także do mimowolnego wycieku moczu, dlatego w tym czasie także należy zabezpieczać się wkładkami urologicznymi dla mężczyzn. Rehabilitacja ma także na celu poprawę życia seksualnego osoby po zabiegu. Wspierają regenerację nerwów odpowiedzialnych za utrzymanie erekcji, a także pomagają w utrzymaniu prawidłowej czynności mięśni i naczyń krwionośnych. Czas rehabilitacji po usunięciu prostaty zależny jest od stanu zdrowia osoby po zabiegu. Jednak, jak wspominaliśmy, pełne pozbycie się nietrzymania moczu ustępuje najczęściej maksymalnie po 12 miesiącach. W przypadku problemów z erekcją kwestia jest zależna od stopnia uszkodzenia nerwów. Nie zmienia to jednak faktu, że rehabilitacja ma bardzo pozytywny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne jak i psychiczne chorego.

Operacja prostaty może być koniecznym zabiegiem po wykryciu nowotworu stercza. Jednak nie oznacza ona wyroku. Odsetek przeżywalności jest niezwykle wysoki, wynosi prawie 99% po 5 latach. Jednak zabieg wiąże się także z powikłaniami, które utrudniają życie i zmniejszają jego komfort. Dlatego tak istotne jest, by nie rezygnować z rehabilitacji, która zwiększa szansę na szybsze wyzdrowienie.

Pytania i komentarze

 • Napisał: Jan 2022-06-14
  Ocena:
  5.0

  Czy po zabiegu brachyterapii, krew podczas orgazmu to norma...zabieg miał miejsce, ok. miesiąca temu? Pozdrawiam

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-06-15 Panie Janie, prawdopodobnie operowane miejsce jeszcze się goi, stąd pojawienie się krwi. Proszę skonsultować swoje obawy z lekarzem celem wyeliminowania potencjalnych nieprawidłowości.

 • Napisał: Wiesław 2022-06-02
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry, otrzymałem skierowanie do sanatorium- neurologiczne chorobę prostaty, ( jestem po złamaniu obojczyka i po operacji kręgosłupa 2 lata temu - uległem wypadkowi) w 12 października 2021 roku jestem po operacji raka prostaty- po tej operacji wynik badania histopatologicznego - rak zoperowany , nie stwierdzono przerzutów. Wynik PSA obecnie ( 0000).- chcę. Nie moczę się normalnie utrzymuję mocz.. Chciałbym skorzystać z leczenia ruchowego na kręgosłup oraz obojczyk, poza tym mam sztywność moich mięśni. Czy są przeciw skazania, że nie powinienem skorzystać z sanatorium. Czy mogę skorzystać z tego leczenia.

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-06-03 Panie Wiesławie, powinien o tym zdecydować lekarz. Skoro dostał Pan skierowanie do sanatorium, to wierzę, że zostało ono poprzedzone rzetelnymi badaniami i oceną stanu Pana zdrowia. Nie wiem, jaki lekarz wystawił Pana skierowanie, jednak jeśli uważa Pan za zasadne skonsultowanie go z innym specjalistą, proszę udać się na konsultację. Życzę dużo zdrowia!

 • Napisał: TADEUSZ 2022-05-27
  Ocena:
  5.0

  jestem po usunieiu prostaty i wezlow .6 tygodni .Doprowadzlem z partnerka do sytuacji w ktorej w momencie kiedy u zdrowego mezczyzny powinien nastapic wytrysk nasienia u mnie nastapil wytrysk moczu [tak mysle..nie sprawdzalem] z duza sila i spora iloscia . Co to za zjawisko i czy jest to powod do obaw [po powtorce efekt ten sam]

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-05-27 Panie Tadeuszu, trudno jednoznacznie zdiagnozować przyczynę Pana problemu. U mężczyzn po przebytej operacji prostaty jednym z najczęstszych powikłań jest problem nietrzymania moczu oraz tzw. wytrysk wsteczny polegający na przedostaniu się nasienia do pęcherza moczowego zamiast wydostania się na zewnątrz. Być może w Pana przypadku nasienie wydostaje się razem z moczem albo z jakichś przyczyn satysfakcja seksualna prowadzi u Pana do popuszczenia moczu. Zalecam konsultację ze specjalistą w celu rozwiania wszelkich wątpliwości.

 • Napisał: Grzegorz 2022-05-18
  Ocena:
  5.0

  Jestem 6 tygodni po prostatektomi wraz z usunięciem węzłów chłonnych. Wynik PSA wyszedł 0,00 . Wynik histopatologi węzłów bez zmian nowotworowych. Czy będzie konieczna radioterapia. Pozdrawiam

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-05-23 Panie Grzegorzu, decyzja dotycząca wdrożenia konkretnej metody leczenia każdorazowo podejmowana jest przez lekarza w oparciu o dotychczasowe wyniki badań. Skoro badanie histopatologiczne nie wykazało zmian nowotworowych, radioterapia nie powinna być konieczna, ale na podstawie szczątkowych informacji nie mogę jej całkowicie wykluczyć. Proszę pozostać pod opieką specjalisty. Życzę dużo zdrowia!

 • Napisał: Paweł 2022-05-17
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry mamy ten sam 3+4 , pisze Pan o operacji robotem, gdziee miał Pan operację i jaki koszt? Dużo zdrowia

 • Napisał: Iza 2022-05-03
  Ocena:
  5.0

  Witam. Mój mąż dwa tygodnie po usunięcia prostaty metodą da vinci w Krakowie. W trakcie wypróżniania jak siedzi na kibelku pojawia się z cewki moczwej płyn krwiopodobny. Pytam czy się martwić. Na stojąco jak oddaje mocz jest koloru normalnego.

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-05-04 Pani Izo, krwiomocz jest jedną z częściej występujących dolegliwości po operacji prostaty i może się utrzymywać nawet do kilku tygodni po zabiegu. Ma to związek z gojeniem się miejsca operowanego i zazwyczaj nie powinno budzić obaw. Niemniej warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie Pani męża, aby wykluczyć poważniejsze następstwa krwawienia.

 • Napisał: Andy303 2022-04-17
  Ocena:
  5.0

  Jestem 2 tygodnie po HoLEP najpierw miałem delikatne zabarwiony mocz krwią pod koniec oddawania moczu a teraz mam trochę więcej krwi w moczu w pierwszym strumieniu. Czy to normalne , jak długo po zabiegu można mieć ślady krwi w moczu . Jak temu zaradzić. Drugi problem który mnie niepokoi to lekki ból cewki na początku sikania. Trzeci to zwiekszenie częstotliwości wzwodów nocnych jakbym miał 20 lat na szczęście już nie są tak bolesne jak z cewnikiem i zaraz po zdjęciu cewnika. Czy jest metoda by te wzwody ograniczyć ? Z góry dziękuję za odpowiedź. Andy 58 lat.

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-04-19 Szanowny Panie, wszelkie niepokojące dolegliwości, które pojawiają się po operacji prostaty, powinien Pan skonsultować z lekarzem, pod którego opieką się Pan obecnie znajduje. Krwiomocz jest częstym objawem po zabiegu - krew może być skutkiem gojenia się rany pooperacyjnej, jednak jego długotrwałe utrzymywanie się powinno stanowić powód do niepokoju i należy skonsultować ten stan ze specjalistą. Trudno także jednoznacznie ocenić przyczynę pozostałych dwóch problemów, z którymi się Pan zmaga.

 • Napisał: Bogumiła 2022-04-12
  Ocena:
  5.0

  Czy po radykalnym usunieciu prostaty i węzłów chłonnych gdy psa wynosi 0,480 o 5 miesiacach należy się podać radioterapii i jaka by była najlepsza czy można zastosować protonowa

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-04-12 Pani Bogumiło, zastosowanie wszelkich terapii powinno zostać skonsultowane z lekarzem, w tym wypadku onkologiem prowadzącym leczenie pacjenta. Każda rekonwalescencja przebiega inaczej, dlatego bez dokładnej analizy wyników badań niemożliwe jest dobranie odpowiedniej metody leczenia.

 • Napisał: Mar 2022-04-11
  Ocena:
  5.0

  Czy po zabiegu TURP (zastosowanie pętli elektrycznej) można stosować okłady cieplne z użyciem termoforu. Dziekuje

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-04-11 Każdy pacjent inaczej przechodzi rekonwalescencję po zabiegu operacji prostaty, dlatego zalecam, aby wszelkie wątpliwości rozwiał lekarz, pod którego opieką znajduje się pacjent.

 • Napisał: Lech 2022-04-04
  Ocena:
  5.0

  Jestem 13-cie lat po operacji przezcewkowego wycięcia gruczołu krokowego. Od pół roku pojawiły się problemy z oddawaniem moczu i bóle pęcherza w godzinach nocnych. W czasie ostatniego kontrolnego badania u lekarza urologa, we wrześniu ubiegłego roku, lekarz zdiagnozował odrost trzeciego płata stercza. Zalecił przyjmowanie przez okres 3-ech miesięcy Ranlosin. Obecnie dolegliwości nasiliły się. Oczekuję na wizytę lekarską wyznaczoną na koniec maja. Mam pytanie co oznacza odrost trzeciego płata i czy konieczna będzie operacja i czy usilnie zabiegać o wcześniejszą wizytę lekarską.

  Odpowiedź autora: Redakcja Bella-Handel 2022-04-07 Panie Lechu, zdrowa prostata dzieli się na dwa płaty - lewy i prawy, pomiędzy którymi znajduje się bruzda międzypłatowa. Trzeci płat stercza (prostaty), tzw. płat środkowy, powstaje w wyniku procesu chorobowego i rośnie w kierunku pęcherza moczowego, do jego światła. O konieczności ewentualnego zabiegu i wdrożeniu odpowiedniej metody leczenia powinien zadecydować lekarz. Jeśli odczuwa Pan dolegliwości w postaci problemów z oddawaniem moczu i bóle pęcherza, zachęcam do przyspieszenia terminu konsultacji ze specjalistą.

 • Napisał: Jamusz/Pawel 2022-03-31
  Ocena:
  5.0

  Mam pytanie jestem po zabiegu usunięcia prostaty metoda holep po usunięciu cennika mam problem z oddawniem moczu po wypiciu półtora litra wody nie mam parcia na mocz w związku z tym musiało mi założyć ponownie cennik jaką może być przyczyną i czy ta dolegliwość ustąpi proszę o poradę pozdrawiam

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-03-31 Panie Pawle, operacja usunięcia prostaty niesie ze sobą wysokie ryzyko powikłań, jednak proszę pamiętać, że metoda HoLEP umożliwia szybszą regenerację po zabiegu niż inne, alternatywne metody leczenia przerostu gruczołu krokowego. Po operacji pacjenci zazwyczaj skarżą się jednak na odwrotny problem, mianowicie nietrzymanie moczu i mimowolne jego popuszczanie, dlatego zalecam konsultację z lekarzem prowadzącym Pana terapię, który powinien rozwiać wszelkie Pana wątpliwości dotyczące obecnych skutków ubocznych. Życzę dużo zdrowia!

 • Napisał: Sara 2022-03-31
  Ocena:
  5.0

  Po operacji prostaty metoda holep mąż nie mógl oddac moczu zalozony cewnik na pare dni schodzi krwisty mocz.Dostal antybiotyk Zinnat 500mg ,cyclonamine i Diclac 100mg czopki.czy to moze swiadczyc o obrzęku wewnatrz cewki moczowej i jak dlugo bedzie krwawienie?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-03-31 Pani Saro, opisane przez Panią skutki uboczne zabiegu powinny zostać skonsultowane ze specjalistą. Lekarz z pewnością wdroży odpowiedni model leczenia.

 • Napisał: Roman 2022-03-18
  Ocena:
  5.0

  d.d. i pytanie, ktore dotyczy i z marszu " w trakcie usuwania prostaty został uszkodzony pęcherz moczowy, po prostu przedziurawiony" i teraz pytanie, czy jest sposób na "załatanie" tego strasznego uszkodzenia, tym bardziej, że zostało również uszkodzone jelito i teraz i nie mówimy o jelicie, ale co z tą dziurą w pęcherzu (przetoka) czy jest rada, tylko, że rada to mało skuteczne, ale konkretna pomoc i działanie i czy muszę pisać pilne, chyba nie, zatem jakie i gdzie ?!?!? roman

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-03-21 Panie Romanie, niestety, nie jestem w stanie Panu pomóc. Pana przypadek wymaga pilnej konsultacji lekarskiej - proszę zgłosić swój problem w klinice, w której wykonywał Pan zabieg.

 • Napisał: Wiktor 2022-03-15
  Ocena:
  5.0

  Z jakiego narządu wykonuje się rezonans lub/i USG po usunięciu prostatuy (prostatectomii radykalnej metoda laparoskopową) w przypadku podejrzenia o wznowę (PSA powyżej 0,2 ?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-03-15 Panie Wiktorze, prawdopodobnie USG zostanie wykonane w tym samym miejscu, w którym zostało zrobione po raz pierwszy przed operacją prostaty. Umożliwi to wykrycie zmian w obszarze zmienionym wcześniej przez chorobę. Zalecam konsultację ze specjalistą, który rozwieje wszelkie Pana wątpliwości.

 • Napisał: Jan 2022-03-10
  Ocena:
  5.0

  Jestem już 1,5 roku po prostatektomi robotem da Vinci. Wyniki PSA po operacji 0,009 potem 0,022 dalej 0,055 kolejny 0,077 a ostatni 0,068. Norma pooperacyjna górna jest 0,2 i jej przekroczenie określane jest jak nawrót nowotworu. Piszę aby sprostować jaka jest norma po prostatektomi. Jeżeli badanie przekroczy poziom 0,1 to pacjent powinien zgłosić się do Poradni Onkologicznej. Odnośnie nietrzymania moczu. Ja przed operacją i po ćwiczę mięśnie Kegla regularnie i nie mam problemów z nie trzymaniem moczu.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-03-10 Panie Janie, dziękujemy za podzielenie się swoją opinią - wierzymy, że będzie pomocna dla naszych czytelników :) Życzę dużo zdrowia!

 • Napisał: Jurek 2022-03-02
  Ocena:
  5.0

  W październiku 2021 roku usunięto mi raka prostaty robotem DaVinci. Wcześniej kilkukrotnie przechodziłem operacje zwężenie cewki moczowej i to samo wystąpiło po dwóch miesiącach po oprecji. Nie wiem czy nastąpiło to przez zbyt intensywna rehabilitację, czy przez przepuklinę pachwinową, która wyszła mi z końcem grudnia 2021r?Zabieg powiększenia tego zwężenie przeprowadzono mi w mazowi w W-wie. Dzisiaj wyjęto mi cewnik ale kompletnie nie trzymam moczu. Mam pytanie i prośbę: czy ta przerwa w rehabilitacji 2 miesiące cokolwiek zmienia? kiedy mogę wrócić do cwiczen(posiłkuje się książką Trening dna miednicy dla mężczyzn), czy mam wyłączyć z rehabilitacji ćwiczenia na siłowni? A prośba polega na tym, że są jakieś kliniki gdzie można przejść operacje, które odtwarzają zwieracz. Mógłbym prosić o adres. i poradę (opinię) o skutecznośći takiej operacji Z góry dziękuję. .

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-03-07 Panie Jurku, niestety, nie umiem polecić Panu konkretnego miejsca, w którym przeprowadzą Pana zabieg. Zachęcam do zasięgnięcia opinii na forach internetowych oraz zapoznanie się z ofertą klinik. Kwestia Pana zdrowia i powrotu do ćwiczeń powinna zostać skonsultowana ze specjalistą, ponieważ każdy pacjent inaczej przechodzi rekonwalescencję po zabiegu. Doraźnie na nietrzymanie moczu polecam Panu wkładki urologiczne Seni Man (www.seni24.pl/wkladki-dla-mezczyzn-seni-man/), które doskonale dopasowują się do męskiej anatomii i skutecznie chronią przed wilgocią. Wkładki są niewidoczne pod ubraniem, dzięki czemu ich noszenie jest niezwykle komfortowe i dyskretne.

 • Napisał: Halina 2022-03-01
  Ocena:
  5.0

  Panie Zenon 1 gdzie dokładnie Pan miał robiona operacje w Rzeszowie .Proszę odpowiedzieć. POZDRAWIAM

 • Napisał: Sławomir 2022-02-20
  Ocena:
  5.0

  Dwa lata temu miałem radykalną operację prostaty . Po operacji niewielkie problemy z nie trzymaniem moczu które ustąpiły po trzech czy czterech miesiącach - chociaż przy niektórych ruchach ciała potrafi dwie trzy krople moczu wylecieć . Nie jest to problem bo używam wkładek urologicznych które zapewniają komfort życia . Martwi mnie jednak to że miewam erotyczne sny i dochodzi do wtrysku nasienia ale w tym czasie budząc się tego wtrysku nie ma na zewnątrz tylko jest niejako w środku . Jest to dziwne uczucie i chociaż dość przyjemne to zarazem niepokojące - bo jest to niejako wtrysku ala suchy . Jest pytanie co się dzieje z tym nasieniem i czy ono gromadząc się gdzieś wewnątrz nie jest zagrożeniem dla mojego zdrowia . Informuję też że powoli ale cały czas wzrasta wskaźnik PSA od 0,003 po operacji do 0,638 w chwili obecnej . Jestem pod stałą opieką onkologiczną i pani doktor co się mną zajmuje o tym wie . Twierdzi że może nie jest to normalne ale nawet badanie scyntygraficzne nie stwierdza przy tej wartości PSA że dzieje się coś niepokojącego . Pytam więc czy taki wzrost PSA mieści się w granicach mojego bezpieczeństwa onkologicznego .

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-02-21 Szanowny Panie, wsteczna ejakulacja to problem wielu mężczyzn po operacji prostaty, ale nie jest to zaburzenie niebezpieczne dla zdrowia pacjenta i nie stanowi zagrożenia dla jego życia. Wzrost poziomu PSA powinien zostać natomiast skonsultowany z lekarzem - tylko fachowa diagnostyka specjalistyczna będzie w stanie rozwiać Pana wątpliwości. Życzę dużo zdrowia.

 • Napisał: Karti9 2022-02-18
  Ocena:
  5.0

  Operacja prostaty to poważna sprawa, warto więc się zastanowić u jakiego specjalisty będzie się ten zabieg wykonywać. Polecam https://szpitalmazovia.pl/ - to tutaj wlasnie bezproblemowo i bez większych leków podjąłem leczenie i działanie. Polecam!

 • Napisał: Agnieszka 2022-02-10
  Ocena:
  5.0

  Panie Januszu, mój mąż jest tydzień po zabiegu Holep. Zabieg był w Piasecznie, w szpitalu św. Anny. Operował dr Marek Zawadzki. Z tego co się orientuję, doktor przeprowadza te zabiegi jeszcze w kilku miejscach. Cena ze wszystkimi badaniami 13.400,-.

 • Napisał: Paweł 2022-02-02
  Ocena:
  5.0

  Nieco ponad 3 tygodnie temu przeszedłem operacje radykalnego usunięcia prostaty wraz z węzłami chłonnymi robotem da Vinci.Gleason 3+4. Mimo optymistycznych zapewnień lekarzy, ze trzymanie moczu powróci w kilka dni po usunięciu cewnika, nadal jego trzymanie jest poza moją kontrolą. Mam nadzieję na rychłą poprawę tego stanu, chociaż zdaję sobie sprawę z tego, ze powrót „do normalności” może trwać dłuższy czas. Proszę o Wasze doświadczenia w tym temacie.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-02-02 Panie Pawle, wielu pacjentów po operacji prostaty czeka długa rekonwalescencja, zanim unormuje się u nich kontrola oddawania moczu. Panowie wracają do zdrowia nawet po upływie 6-12 miesięcy, dlatego proszę uzbroić się w cierpliwość. Doraźnie zachęcam do skorzystania z wkładek anatomicznych dla mężczyzn Seni Man, które dopasowane są do anatomii ciała, gwarantując poczucie suchości i komfortu. www.seni24.pl/wkladki-dla-mezczyzn-seni-man/

 • Napisał: Józef 2022-01-30
  Ocena:
  5.0

  Jestem 2 tygodnie po zabiegu usunięcia prostaty wraz z węzłami chłonnymi metodą da Vinci, zrobił mi się duży obrzęk chłonny moszny jest to bardzo uciążliwe, co robić jak sobie można pomóż ?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-31 Panie Józefie, powinien Pan skonsultować swoje dolegliwości z lekarzem, który monitoruje Pana chorobę - tylko specjalista będzie w stanie Panu pomóc. Proszę nie odwlekać wizyty. Życzę dużo zdrowia!

 • Napisał: Janusz 2022-01-25
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry, czy Pan Krzysztof który miał robioną operację metodą HoLEP może powiedzieć gdzie miał wykonywany zabieg i jak to cenowo wygląda. Dziękuję.

 • Napisał: Ludwik 2022-01-25
  Ocena:
  5.0

  Czy po operacji prostaty HOLEP w trakcie oczekiwania na wynik PSA wskazane jest spożywanie jakichś zestawów anty rakowych ,lub specjalnej diety lub leków .

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-26 Panie Ludwiku, takie wątpliwości powinien wyjaśnić lekarz prowadzący Pana leczenie. Każdy organizm regeneruje się inaczej, dlatego zachęcam do konsultacji ze specjalistą.

 • Napisał: Ludwik 2022-01-23
  Ocena:
  5.0

  Mam pytanie odnośnie poziomu PSA po operacji laserem HOLEP. Miesiąc po zabiegu PSA wynosiło 0,630, 2 miesiące po - 0,380. Czy jest norma PSA w takim przypadku, która świadczy o pomyślnym wyniku zabiegu? Ile powinna wynosić i po jakim czasie od zabiegu powinna zostać osiągnięta?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-24 Panie Ludwiku, przyjęto, że poziom PSA nie powinien przekraczać następujących wartości: 2,5 ng/ml dla mężczyzn w wieku 40-50 lat, 3,5 ng/ml dla mężczyzn w wieku 50-60 lat, 4,5 ng/ml dla mężczyzn w wieku 60-70 lat oraz 6,5 ng/ml dla panów powyżej 70 roku życia. Wygląda na to, że poziom antygenu sterczowego w Pana przypadku zmniejsza się, co jest dobrą oznaką. Mimo to w celu prawidłowej interpretacji wyniku badań zalecam kontakt z lekarzem od początku kierującym Pana leczeniem.

 • Napisał: Zenon1 2022-01-14
  Ocena:
  5.0

  1.12.2021 miałem wykonaną prostatektomię radykalną przy użyciu robota da vinci w Rzeszowie refundowaną przez NFZ. Rak złośliwy (4+3) Dzisiaj mija 6 tygodni od zabiegu. Funkcjonuję już normalnie. Zdążają się jeszcze sporadyczne wykroplenia moczu przy gwałtownych ruchach. Teraz pozostaje tylko badanie PSA i kontrolę urologiczne. Wszystkim, których dopadł ten złośliwiec życzę dużo wytrwania i trafienia pod opiekę dobrego urologa. Operatorów robotem da vinci mamy w Polsce bardzo dobrych.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-21 Panie Zenonie, dziękujemy za podzielenie się swoją historią. Życzymy Panu dużo zdrowia!

 • Napisał: Armand55 2021-12-30
  Ocena:
  5.0

  Witam jaki jest koszt wycięcia prostaty mój ojciec jest po biopsji rak 3 stopnia teraz ma iść na rezonans żeby sprawdzić czy nie ma przerzutów.Nie ma napewno i potem wycięcie prostaty.Wszystko robi prywatnie,orientuje się ktoś ile prywatnie taka operacja kosztuje bo powiedzieli mu ze 47 tysięcy czy to nie za dużo ?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2022-01-03 Każda placówka posiada własny cennik zabiegów, dlatego nie można jednoznacznie określić, jaki koszt operacji prostaty będzie optymalny. Wiele zależy od rodzaju przeprowadzanego zabiegu, zastosowanego sprzętu oraz zespołu medyków. Ceny oscylujące w granicach kilkudziesięciu tysięcy zł dotyczą zazwyczaj operacji przeprowadzanej za pomocą robota medycznego Da Vinci, czyli najnowocześniejszej i najbardziej zaawansowanej technologicznie metody leczenia raka prostaty. W internecie znajdują się oferty placówek medycznych wykonujących operację prostaty - zachęcam do zapoznania się z ofertą dostępną na rynku.

 • Napisał: Violetta 2021-12-29
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry, Tata miał zabieg operacyjny na prostatę w listopadzie, po niejdostał antybiotyk. W wycinku stwierdzono komórki rakowe. Wizytę do prowadzącego urologa ma dopiero na marzec. Martwi nas, że to to dopiero w marcu. Czy nie powinien mieć szybciej tej wizyty? Czy powinien zrobić badania z krwi w kierunku PSA? Pozdrawiam V. P.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-12-29 Pani Violetto, zmiany nowotworowe powinny skłonić do jak najszybszej konsultacji ze specjalistą, ponieważ rak prostaty jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn. Zalecam przyspieszenie wizyty, jeżeli istnieje taka możliwość. To lekarz powinien zadecydować o dalszym postępowaniu i możliwej drodze leczenia.

 • Napisał: Iwona 2021-12-25
  Ocena:
  5.0

  Mój mąż jest trzy tygodnie po laserowym usunięcu łagodnego przerostu gruczołu krokowego, niestety nadal utrzymuje się nietrzymanie moczu jest to dla męża bardzo to uciążliwe, mam pytanie jak mogę pomóc meżowi?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-12-27 Pani Iwono, nietrzymanie moczu jest naturalnym następstwem operacji prostaty - występuje niemal u wszystkich mężczyzn po tym zabiegu. Rekonwalescencja może potrwać nawet kilka bądź kilkanaście miesięcy, dlatego proszę uzbroić się w cierpliwość. Doraźnym rozwiązaniem, które znacząco poprawi komfort pacjenta będzie stosowanie wyrobów chłonnych na nietrzymanie moczu, np. wkładek urologicznych dla mężczyzn Seni Man dostępnych w naszym sklepie internetowym. Wkładki są dyskretne i wygodne, zostały zaprojektowane z myślą o męskiej anatomii i nie odznaczają się pod ubraniem.

 • Napisał: Zenon 2021-12-19
  Ocena:
  5.0

  Dwa tygodnie temu miałem prostaktomie prostaty mam piekący ból w podbrzuszu na długości szwów które będą jutro zdjęte cz powodem mogą być jeszcze nie zdjęte szwy ból jest wtedy gdy chodzę jak leżę tonir nie boli proszę o poradę

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-12-20 Panie Zenonie, każdy pacjent inaczej przechodzi rekonwalescencję po zabiegu, dlatego proszę poinformować o swoich dolegliwościach lekarza. Wierzę, że prawidłowo zdiagnozuje przyczynę bólu.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go