Źle dobrany produkt na problem nietrzymania moczu? Pomożemy Ci wybrać odpowiedni! Tel. 56 451 91 44

Operacja prostaty i rekonwalescencja po zabiegu

49163 Wyświetleń
48 Komentarzy
 5.0  

Rak prostaty jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów nowotworowych wśród mężczyzn w naszym kraju. Spowodowane jest to nie tyle problemami w leczeniu, lecz raczej późnym diagnozowaniem związanym z intymnym charakterem problemu. Mężczyźni nierzadko wstydzą się zgłosić do lekarza z objawami łagodnego rozrostu stercza, licząc na poprawę sytuacji. W niektórych sytuacjach przerost prostaty okazuje się jednak spowodowany komórkami nowotworowymi. Wtedy konieczna może okazać się operacja. Z jakimi powikłaniami może wiązać się terapia, a także na czym polega rehabilitacja po zabiegu?

Leczenie raka prostaty

Wybór terapii zawsze dostosowany jest do konkretnego przypadku – w zależności od stopnia zaawansowania nowotworu, a także jego umiejscowienia i ewentualnych przerzutów oraz estymowanego czasu życia pacjenta. Biorąc pod uwagę wyniki badań diagnostycznych, nowotwór może zostać sklasyfikowany jako:

 • rak prostaty z niskim ryzykiem,
 • rak prostaty pośredniego ryzyka,
 • rak prostaty z wysokim ryzykiem.

Rak o niskim ryzyku zwykle nie jest leczony w sposób radykalny, a jedynie obserwowany przez specjalistę. Lekarz, który zauważa rozwój choroby, rozpoczyna odpowiednie leczenie. Radykalne leczenie chirurgiczne wprowadzane jest wtedy, gdy rak pośredniego bądź wysokiego ryzyka umiejscowiony jest wyłącznie w sterczu, bez przerzutów. Wykonywanymi zabiegami są prostatektomia radykalna polegająca na usunięciu gruczołu krokowego, a czasem także węzłów chłonnych. To metoda wykonywana laparoskopowo, poprzez kilka nacięć.

Radykalna prostatektomia może być wykonywana także z dostępu załonowego, poprzez nacięcie powłok brzusznych. Jednak operacja laparoskopowa jest znacznie mniej inwazyjna i może pozwolić na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia powikłań. Jeśli pacjent nie klasyfikuje się do leczenia operacyjnego, na przykład z powodu nowotworu naciekającego i z przerzutami, stosowana jest metoda hormonalna. Operacyjne leczenie raka prostaty najczęściej jest łączone z radioterapią – napromieniowaniem bądź brachyterapią, czyli wprowadzeniem radioizotopu do gruczołu stercza. To metody stosowane przy raku z wysokim ryzykiem.

Powikłania po operacji prostaty

Radykalna prostatektomia nadal jest jednak najczęstszą metodą leczenia raka prostaty. Wielu pacjentów nie zdaje sobie jednak sprawy, że operacja to nie koniec terapii. Pozostaje jeszcze rehabilitacja, która ma na celu zmniejszenie występujących powikłań.

Nietrzymanie moczu po operacji prostaty

Nietrzymanie moczu jest jednym z najczęściej występujących powikłań po radykalnej prostatektomii. Występuje ono właściwie u wszystkich mężczyzn, którzy przeszli operacyjny zabieg usunięcia prostaty, jednak pojawia się także u osób po naświetlaniach. W trakcie operacji dochodzi bowiem do uszkodzenia aparatu zwieraczowego cewki, który odpowiada za utrzymanie moczu w pęcherzu a także do osłabienia mięśni dna miednicy. W zależności od uszkodzenia można zauważyć mimowolny wyciek kilku kropli moczu bądź nawet całkowitą niezdolność do utrzymania zawartości pęcherza. Do popuszczania moczu dochodzi zwykle w sytuacjach, które zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej – podczas śmiechu, kaszlu, kichania czy wysiłku. Mamy wtedy do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Wyciek następuje bez ostrzeżenia, parcie na pęcherz nie jest odczuwalne. Może to zwiększać poczucie bezsilności u chorego, który po trudnej operacji nadal musi borykać się z jej konsekwencjami. Należy jednak podkreślić, iż większość pacjentów wraca do zdrowia po 6-12 miesiącach od operacji.

Z czasem stan osłabionych mięśni dna miednicy poprawia się, jednak aby wspierać ich powrót do zdrowia konieczna jest rehabilitacja. Mężczyźni z problemem nietrzymania moczu powinni także pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej higieny, która pozwala na zwiększenie komfortu i łatwiejszy powrót do codziennego życia. Umożliwiają to przede wszystkim wkładki urologiczne dla mężczyzn, które chronią przed wilgocią, co zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji intymnych. Dodatkowo, dzięki zawartości superabsorbentu, neutralizują nieprzyjemny zapach amoniaku, będący jedną z przyczyn wycofania się z życia społecznego osób z nietrzymaniem moczu. Wkładki urologiczne są dyskretne i wygodne, przyklejane do bielizny, co zmniejsza wstyd nierzadko związany z noszeniem wyrobów chłonnych.

Zaburzenia erekcji po operacji prostaty

Operacja prostaty jest dla mężczyzn niezwykle kłopotliwa także przez wzgląd na lęk przed utratą zdrowia seksualnego – możliwości osiągnięcia erekcji. Problemy w tej kwestii związane są z uszkodzeniem nerwów, które odpowiedzialne są za wzwód prącia i jego utrzymanie. Nerwy kontrolujące erekcję przebiegają bowiem bardzo blisko stercza, dlatego istnieje duże ryzyko czasowej bądź trwałej impotencji. Odzyskanie zdolności seksualnej po radykalnej prostatektomii może potrwać miesiące bądź lata. W sytuacji, w której zdolność do utrzymania erekcji powraca, możliwe jest osiągnięcie orgazmu, jednak bez wytrysku. Dlatego też po operacji usunięcia prostaty niemożliwe jest stanie się biologicznym ojcem. W celu poprawienia stanu zdrowia osoby po operacji radykalnej prostatektomii konieczne jest przeprowadzenie rehabilitacji.

Rehabilitacja po usunięciu prostaty

Rehabilitacja po operacji usunięcia stercza umożliwia znaczną poprawę zdrowia i komfortu życia chorego – przede wszystkim wpływa na redukcję problemu nietrzymania moczu, a także może prowadzić do regeneracji nerwów odpowiadających za utrzymanie erekcji. Rehabilitacja rozpoczyna się najczęściej cztery tygodnie po wykonaniu zabiegu. Umożliwia poprawne lokalizowanie mięśni dna miednicy i efektywne ćwiczenie ich pod okiem fizjoterapeutów. Początkowo ćwiczenia odbywają się na leżąco, jednak z czasem można wykonywać je także w pozycji siedzącej czy na stojąco. Ćwiczenia mięśni Kegla pozwalają na szybsze przywrócenie prawidłowej pracy zwieracza cewki. Należy wykonywać je każdego dnia, kilka razy dziennie – regularność jest w tej kwestii niezwykle istotna. Po kilku tygodniach treningu można zauważyć niewielką poprawę, która jest najlepszą motywacją.

W trakcie ćwiczeń może dojść także do mimowolnego wycieku moczu, dlatego w tym czasie także należy zabezpieczać się wkładkami urologicznymi dla mężczyzn. Rehabilitacja ma także na celu poprawę życia seksualnego osoby po zabiegu. Wspierają regenerację nerwów odpowiedzialnych za utrzymanie erekcji, a także pomagają w utrzymaniu prawidłowej czynności mięśni i naczyń krwionośnych. Czas rehabilitacji po usunięciu prostaty zależny jest od stanu zdrowia osoby po zabiegu. Jednak, jak wspominaliśmy, pełne pozbycie się nietrzymania moczu ustępuje najczęściej maksymalnie po 12 miesiącach. W przypadku problemów z erekcją kwestia jest zależna od stopnia uszkodzenia nerwów. Nie zmienia to jednak faktu, że rehabilitacja ma bardzo pozytywny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne jak i psychiczne chorego.

Operacja prostaty może być koniecznym zabiegiem po wykryciu nowotworu stercza. Jednak nie oznacza ona wyroku. Odsetek przeżywalności jest niezwykle wysoki, wynosi prawie 99% po 5 latach. Jednak zabieg wiąże się także z powikłaniami, które utrudniają życie i zmniejszają jego komfort. Dlatego tak istotne jest, by nie rezygnować z rehabilitacji, która zwiększa szansę na szybsze wyzdrowienie.

Pytania i komentarze

 • Napisał: Krzysztof 2021-08-27
  Ocena:
  5.0

  Witam wszystkich. 24.08.2021r miałem zabieg - tak zabieg usunięcia dużej prostaty / `12 cm /.W następnym dn. byłem już w domu.Sam przejechałem 350 km. Jestem zdziwiony,że o najnowszej metodzie usunięcia raka prostaty nie mówi nikt. Nazywa się ona HoLEP i polega na zastosowaniu lasera do zniszczenia gruczołu, bez żądnych naięć hirurgicznych czy laparoskopowych. Wadą jest fakt, że czeka się na niego ponad 1,5 roku. Jestem b. zadowolony i poleciłbym każdemu, bowiem ma zastosowanie w większości przypadków. Pozdrawiam.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-08-30 Panie Krzysztofie, dziękujemy za podzielenie się swoimi doświadczeniami. Życzymy dużo zdrowia!

 • Napisał: Jan 2021-08-24
  Ocena:
  5.0

  Jestem po zabiegu turp 6 tygodni i zapaleniu jądra(wystapiło 2 tygodnie zabiegu i wróciło już do normy) czy można chodzić po drabinie na wysokość ok 4 metrów i ile jaki ciężar można dźwigać. Dziękuje

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-08-25 Panie Janie, każdy pacjent inaczej przechodzi rekonwalescencję po operacji prostaty, dlatego nie ma jasno określonych wytycznych dotyczących powrotu do sprawności fizycznej. Ograniczeniem może być po prostu ból chorego. Mimo wszystko zalecam konsultację z lekarzem, który będzie w stanie rozwiać Pana wątpliwości na podstawie wyników dotychczasowych badań.

 • Napisał: Andrzej 2021-08-10
  Ocena:
  5.0

  Jestem tydzień po chirurgicznej operacji usunięcia raka prostaty wraz z węzłami ,powrózkami nasiennymi itd. Mam cewnik .Pije dużo wody wg zalecenia ze szpitala w formie pisemnej. Ilość moczu jaka powstaje powoduje dodatkowe jego przecieki wokół rurki , która wystaje z penisa. Czy nie powinienem jednak ograniczyć ilość wypijanych płynów? Zgłaszałem tą przypadłość jeszcze podczas pobytu w szpitalu. Powiedziano mi , że tak ma być. Jeżeli tak, trudno.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-08-10 Panie Andrzeju, nie podważałabym kompetencji lekarzy - proszę stosować się do ich zaleceń. Jeśli wyciekający mocz powoduje dyskomfort, zachęcam do przetestowania wkładek urologicznych dla mężczyzn Seni Man.

 • Napisał: Jan 2021-07-17
  Ocena:
  5.0

  Panie Jerzy jest Pan przed biopsją a po rezonansie. Ja w tej sytuacji skorzystałem z biopsji fuzyjnej, która jest bardzo precyzyjna i popierze próbki zarówno z miejsc wskazanych przez rezonans jak też z innych miejsc. Ta biopsja jest wykonywana przez krocze i ten sposób uniknie się ewentualnych skutków jak są przy biopsji przez odbyt. Ta biopsja tradycyjna jest trafianie jak totolotek i nie zawsze zostaną pobrane próbki z właściwych miejsc. Odradzam tradycyjną biopsję. Pozdrawiam

 • Napisał: Kaz 2021-07-15
  Ocena:
  5.0

  Jak to jest z wiarygodnością wyników rezonansu magnetcznego. Znajomy w odstępie kilku dni robił badania w dwóch prywatnych przychodniach. Pierwszy wynik PI-RADS 2 drugi PI-RADS 1. W drugim lepszy.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-08-02 Szanowny Panie, rezonans magnetyczny umożliwia uzyskanie stosunkowo precyzyjnego wyniku badania. Trudno jednoznacznie określić przyczynę niniejszej rozbieżności. Czy w obu przypadkach podany został kontrast, który również może mieć wpływ na ostateczny wynik? Polecam skonsultowanie swoich wątpliwości z lekarzem prowadzącym, który weźmie także pod uwagę wcześniejszą diagnostykę.

 • Napisał: Jerzy 2021-07-13
  Ocena:
  5.0

  10 dni temu miałem badanie prostaty rezonansem magnetycznym. Powód podejrzenie w badaniu per rectum nowotworu. Jestem przed wizytą u urologa. Przedstawię główną najważniejszą część opisu badania nie dlatego bym miał wątpliwości co do decyzji lekarza ale chciałbym poszerzyć swoją wiedzę ponieważ wiem ,że mogę otrzymać propozycje biopsji . A biopsja to też minusy i negatywne skutki. Opis ,, GRK 38x40x47 o zachowanym zróżnicowaniu. ,,Liczne gruczolaki w strefie środkowej obu płatów. Strefa obwodowa o niejednorodnym sygnale bez zmian ogniskowych . W pozostałych fragmentach badania zmian patologicznych nie stwierdzono. Wniosek PI-RADS2".. Czy musze mieć biopsję by wykluczyć na 100% nowotwór..

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-07-14 Panie Jerzy, nie możemy podważać kompetencji lekarza. Jeśli zdecyduje o konieczności wykonania biopsji, proszę mu zaufać. Podjęcie odpowiedniego leczenia w przypadku wykrycia nowotworu jest najlepszym możliwym rozwiązaniem, zatem trzeba prawidłowo zdiagnozować Pana problem.

 • Napisał: Marek 2021-07-10
  Ocena:
  5.0

  Panie Janie , mam bardzo zbliżone wyniki, chciałem zapytać gdzie się Pan operował gdyż jestem przed decyzją

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-07-12 Pan Jan pisał o tym poniżej - zabieg został wykonany w szpitalu Wojewódzkim we Wrocławiu przy ul. Kamieńskiego.

 • Napisał: Dariusz 2021-07-09
  Ocena:
  5.0

  Miałem wszystkie wyniki z krwi ok dopiero rezonans wykazał zmiany na gruczole prostaty 15%plat prawy reszta wraz z miednica ,węzłami pęcherzem czysta w biopsji wynik 3+3=6skala glensona i nowotwór zrazikowy , 4dni temu usunąłem cały gruczoł laparaskopowo razem z nasieniowodami i tkanka chłonna , jaka może być dalszą formą leczenia , czy na tym etapie to koniec ?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-07-12 Panie Dariuszu, zalecam specjalistyczną konsultację z lekarzem monitorującym Pana leczenie. Znając dokładnie przebieg choroby i przebytą rekonwalescencję będzie w stanie prawidłowo ocenić, jakie działania mogą zostać jeszcze podjęte. Na tym etapie czeka Pana jeszcze rehabilitacja, ponieważ po zabiegu usunięcia gruczołu prostaty może pojawić się problem nietrzymania moczu lub problemy z erekcją.

 • Napisał: Andrzej welan 2021-07-08
  Ocena:
  5.0

  1,5 roku pi resekcji łagodnego przerostu gruczolu wynik psa 0,375, jaki wynik prawidlowy w tym wypadku,,,

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-07-12 Panie Andrzeju, przyjęte normy prawidłowego PSA powinny wynosić: 2,5 ng/ml dla mężczyzn w wieku 40-50 lat, 3,5 ng/ml dla mężczyzn w wieku 50-60 lat, 4,5 ng/ml dla mężczyzn w wieku 60-70 lat oraz 6,5 ng/ml dla panów powyżej 70 roku życia. W celu prawidłowej interpretacji wyniku badań zalecam kontakt z lekarzem od początku kierującym Pana leczeniem. Na podstawie wcześniejszej diagnostyki oraz przebiegu Pana leczenia będzie w stanie wskazać, czy wynik mieści się w granicach normy.

 • Napisał: Tomek 2021-06-29
  Ocena:
  5.0

  Jestem po operacji usunięcia prostaty ,nacięciem brzucha .Boli praktycznie wszystko od pępka wdoł ile potrzebuje na pełne wyzdrowienie i ile lat życia mam 47 lat

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-07-05 Panie Tomku, obawiam się, że od nikogo nie uzyska Pan pewnej informacji o długości życia, jakie Panu pozostało. Proszę zawierzyć lekarzom, stosować się do zaleceń rehabilitacji i być dobrej myśli - prawidłowa diagnoza i przeprowadzenie zabiegu jest już pierwszym krokiem do sukcesu. Nie wiemy, kiedy odbył się Pana zabieg, dlatego trudno nam jednoznacznie wskazać przyczynę nieustającego bólu - proszę koniecznie skontaktować się w tym celu z lekarzem prowadzącym.

 • Napisał: IKX 2021-06-24
  Ocena:
  5.0

  Panie Janie, proszę powiedzieć gdzie operacja robotem da vinci kosztuje 15000 zł? Dziś zapisałem się na sierpień w Gdańsku. Koszt 43 000 zł

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-06-28 Pan Jan pisał o tym poniżej - zabieg został wykonany w szpitalu Wojewódzkim we Wrocławiu przy ul. Kamieńskiego.

 • Napisał: Karol 2021-06-13
  Ocena:
  5.0

  Panie Janie a jaki był koszt zabiegu?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-06-14 Panie Karolu, w jednym w pierwszych komentarzy pan Jan podawał koszt zabiegu - wynosił on 15.000 zł.

 • Napisał: Jan 2021-06-12
  Ocena:
  5.0

  Jak już pisałem, jestem po prostatektomi, którą wykonano robotem da Vinci 11 miesięcy temu. Szybko po operacji doszedłem do sprawności. Blizny po operacji zniknęły tylko mało widoczna jest nad pępkiem. Wczoraj odebrałem wynik PSA - 0,045.

 • Napisał: Henry 2021-06-11
  Ocena:
  5.0

  Jestem 4 tygodnie po radykalnym wycieciu prostaty,boli mnie prącie i odbyt,czy jest to normalny objaw ,jesli tak to jak dlugo to potrwa.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-06-11 Rekonwalescencja po zabiegu wygląda inaczej w przypadku każdego pacjenta. Jeśli jednak pojawia się ból, o którym Pan pisze, proszę koniecznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym w celu ustalenia przyczyny problemu i podjęcia kroków w celu wyeliminowania bólu.

 • Napisał: Jan 2021-06-10
  Ocena:
  5.0

  Panie Karolu. Operacja usunięcia prostaty wykonanej robotem da Vinci była w szpitalu Wojewódzkim we Wrocławiu na Kamińskiego

 • Napisał: Karol 2021-06-09
  Ocena:
  5.0

  Panie Janie w jakim szpitalu wykonał Pan zabieg robotem Da Vinci ? Jaki był koszt?

 • Napisał: Aldona 2021-06-03
  Ocena:
  5.0

  Witam panie Janie Przeczytałm ze przeszedł pan operację usunięcia gruczołu krokowego robotę da Vinci. Mój mąż ma sie poddać tej operacji . Chciałabym sie dowiedzieć w którym szpitalu był pan operował . Serdecznie pozdrawiam

 • Napisał: Damian 2021-06-03
  Ocena:
  5.0

  jeśli ktoś ma wskazania do usunięcia prostaty to powinien szukać miejsca w szpitalu gdzie operują robotem DaVinci. Pacjenci o wiele lepiej znoszą operację, rekonwalescencję i jest mniejsze ryzyko powikłań.

 • Napisał: Edward 2021-05-31
  Ocena:
  5.0

  Pół roku temu miałem radykalne usunięcie prostaty. Czuję się dobrze, zostałem skreślony z zielonej karty onkologicznej. Wybrałem się do sanatorium w Solcu Zdroju gdzie odmówiono mi przyjęcia na zabiegi ze względu na zbyt krótki okres jaki upłynął od zabiegu. Powiedziano mi że minimum 12 m-cy. Jakieś bliższe informacje odnośnie możliwości brania typu zabiegów w krótszym odstępie czasowym.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-06-01 Panie Edwardzie, zwykle okres rekonwalescencji po operacji usunięcia prostaty wynosi około 12 miesięcy, dlatego placówka może uznać krótszy okres za niewystarczający i odmówić wykonania zabiegów.

 • Napisał: Jozef 2021-05-26
  Ocena:
  5.0

  w jaki sposób wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-05-26 Panie Józefie, wszystko na temat ćwiczeń mięśni Kegla znajdzie Pan w poświęconym temu artykule naszego poradnika. Zachęcamy do lektury: https://www.seni24.pl/poradnik/Wpis/19-cwiczenia-miesni-kegla-na-nietrzymanie-moczu-dla-kobiet-i-mezczyzn

 • Napisał: Marian 2021-05-25
  Ocena:
  5.0

  Biopsja wynik płat prawy (1) gruczolak prostaty 6(3+3) naciek 5% (2) " 6(3+3) naciek 20% (3) 322822 (6) -BPH -Hyperplasia benigna prostate płat lewy 322823 (1) 322822 (6) -BPH -Hyperplasia benigna prostate wielkość gruczołu 99 ml psa 7,84 lat - 67 zapisany jestem na opecje wyciecia gruczołu - operacja przez otwarcie brzucha mam pytanie czy nie można zastosować bardziej nowoczesnej metody ( np laporoskopowej )

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-05-25 Panie Marianie, proszę zaufać lekarzom - jeśli uznali operację za najlepszy sposób wycięcia gruczołu, nie widzę podstaw, aby podważać ich kompetencje. W razie wątpliwości ma Pan prawo do konsultacji metody operacji z innym specjalistą.

 • Napisał: Hhid1 2021-05-22
  Ocena:
  5.0

  Witam, 24 lutego miałem przeprowadzony zabieg usunięcia prostaty ( nowotwór). W tej chwili, czuję się b. dobrze. PSA 0,007, brak nietrzymania moczu. Jednakże mam częste parcie na pęcherz, w nocy wstaję 3-4 razy. Mocz oddaję w małych ilościach ale często ( podobnie było przed operacją ) i miernym strumieniem. Lekarz przepisał mi lek solinco?Na razie bez rezultatu.Czy jest szansa że to się poprawi ? HHiD1

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-05-24 Lek Solinco stosuje się w przypadku pęcherza nadreaktywnego, objawiającego się epizodami naglącej, pilnej potrzeby oddania moczu. Proszę cierpliwie poczekać na efekty jego stosowania, ponieważ powinny się pojawić. Jeśli przyjmowanie leku nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, proszę skonsultować się z lekarzem.

 • Napisał: Tomi 2021-05-17
  Ocena:
  5.0

  Po jakim czasie po wykonanej biopsji prostaty można poddać się operacji usunięcia prostaty. Czy jest jakiś określony czas ?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-05-18 Po przeprowadzeniu biopsji prostaty pobrany materiał zostaje poddany analizie histopatologicznej, na jej wyniki czeka się około dwóch tygodni. Następnie należy udać się z nimi do urologa, który dokona poprawnej interpretacji i wskaże drogę dalszego leczenia, jeśli będzie konieczne. W przypadku podejrzenia nowotworu należy poddać się operacji jak najszybciej, nie ma natomiast jasno określonego czasu, w którym należy ów zabieg wykonać.

 • Napisał: Marianna 2021-04-28
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry, Mąż miał zabieg echolaserem, przerost nie był duży, ale wyjątkowo uciążliwy w związku z częstym nocnym oddawaniem moczu. Zabieg całkowicie się udał i teraz mam pytanie - po jakim czasie widać będzie poprawę, bo rozumiem, że to się nie stanie z dnia na dzień. Jak często należy wykonywać ćwiczenia Kegla?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-04-28 Pani Marianno, większość pacjentów wraca do zdrowia po około 6-12 miesiącach od operacji. Ćwiczenia mięśni Kegla należy wykonywać każdego dnia, kilka razy dziennie - bardzo ważna jest systematyczność. Więcej o rehabilitacji po zabiegu piszemy w niniejszym artykule w akapicie "Rehabilitacja po usunięciu prostaty".

 • Napisał: Hanna 2021-04-26
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry, mój mąż miał operację prostaty ponad 2 tygodnie temu; czy normalne jest, że w moczu jest krew? Czy to jest niepokojące czy należy przeczekać?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-04-26 Pani Hanno, proszę skonsultować ten stan z lekarzem. Krew w moczu może być spowodowana gojeniem się ran pooperacyjnych, ale mimo to warto wykluczyć poważniejszy problem w gabinecie lekarskim.

 • Napisał: Jerzy 2021-04-22
  Ocena:
  5.0

  Witam znów w imieniu taty. Po dwóch miesiącach od zabiegu TURP. Chcemy poinformować wszystkich panów, którzy boją się lub wachają, nie ma czego! My po półrocznej batalii z cewnikami,urologami itp wreszcie odetchnęliśmy z ulgą. Do 4-5tygodni po zabiegu było kiepsko, m.in ból, problemu przy oddawaniu moczu czy siadaniu...teraz już wręcz tata zapomniał, że miał zabieg! Nie czekajcie! Kilka dni męczarni a potem z górki! ps.pisze ten komentarz bo sama wiem jak to jest przed operacją, szuka się informacji, a większość jest nie pocieszająca. Także mam nadzieję, że tym komentarzem pomogłam choć trochę.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-04-23 Dziękujemy za podzielenie się swoją opinią - wierzymy, że będzie pomocna dla innych.

 • Napisał: Jestem 3 tygodnie po operacji prostaty, Tydzień temu usunęli mi szwy operacyjne. Czy mogę podjąć prace i jaki rodzaj tej pracy? 2021-04-03
  Ocena:
  5.0

  Bez komentarzy.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-04-06 Operacja usunięcia prostaty niesie ze sobą szereg konsekwencji i wymaga koniecznej rehabilitacji po zabiegu, która może trwać nawet rok. Wskazane jest ograniczenie nadmiernej i obciążającej aktywności ruchowej przez mniej więcej 8-10 tygodni po operacji. Jeśli po tym czasie nie wystąpi ból, nie ma przeciwwskazań przed podjęciem konkretnego typu pracy. Proszę jednak pamiętać, że każda rehabilitacja po zabiegu przebiega inaczej, dlatego polecam skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem specjalistą.

 • Napisał: Piotr 2021-03-29
  Ocena:
  5.0

  Pani Joanno wskaźnik PSA od 2-4 dotyczy mężczyzn mających zdrową prostatę , a ja mam ją usuniętą . Dodatkowo mam wznowę biochemiczną po 5 latach z wynikiem PSA 0.55. Lekarz karze jeszcze czekać ja się boję o przerzuty . Pytanie moje jest następujące : przy jakim wskaźniku PSA powinna być zrobiona Radioterapia.

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-03-30 Panie Piotrze, proszę zatem skonsultować swoje obawy z innym lekarzem - każda choroba ma swój indywidualny przebieg, nie jesteśmy w stanie jednoznacznie wskazać Panu, jaka reakcja będzie w tym wypadku najlepsza.

 • Napisał: Piotr 2021-03-27
  Ocena:
  5.0

  W 2015 roku miałem laparoskopową operację usunięcia prostaty z zaoszczędzeniem pęczków nerwowych. Po operacji wynik PSA to 0,01 który wzrósł do września 2020 do poziomu 0,36.Obecnie wzrost PSA przyspieszył i wynosi 0,55. Badanie PET PSMA nie wykazało wznowy a lekarz prowadzacy karze jeszcze czekać . Proszę o informacje czy to jest dobra strategia ? I ewentualnie ile można jeszcze bezpiecznie czekać ?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-03-29 Panie Piotrze, o podwyższonym poziomie PSA mówimy wówczas, kiedy wartość stężenia wynosi powyżej 2-4 ng/ml, zależnie od wieku. Proszę zaufać lekarzowi, a jeśli ma Pan wątpliwości - skonsultować je z innym specjalistą.

 • Napisał: Karolina 2021-03-25
  Ocena:
  5.0

  Dzień dobry, mam pytanie dotyczące operacji wycięcia gruczołu pęcherza moczowego w związku z rakiem prostaty u taty 80 lat . Czy do dobra decyzja poddać się operacji ? Czy faktycznie już z cewnikiem pozostaje się do końca życia ????? Czy tylko na okres po operacji ?

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-03-25 Pani Karolino, operacja prostaty w przypadku zdiagnozowanego nowotworu to konieczny zabieg. Sugeruję z niej nie rezygnować, ponieważ może przedłużyć życie Pani taty. Proszę kierować się zaleceniami lekarskimi, a w razie wątpliwości skonsultować się z innym specjalistą. Usunięcie cewnika następuje w szpitalu zwykle już w drugiej lub trzeciej dobie po zabiegu. Należy jednak pamiętać, że po operacji konieczna będzie stosowna rehabilitacja, mogą zdarzyć się także powikłania lub problemy z nietrzymaniem moczu - to całkowicie normalna przypadłość po niniejszym zabiegu. Na szczęście większość pacjentów wraca do pełnej sprawności już po 6-12 miesiącach. Ponadto marka Seni oferuje panom niezwykle komfortowe wyroby chłonne dla mężczyzn z serii Seni Man, znacząco ułatwiające codzienne funkcjonowanie.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go