Bella

Operacja prostaty - kiedy jest konieczna i na czym polega? Rekonwalescencja po operacji prostaty

Przeczytano 67 660
111 Komentarzy
(5)
 

Czas czytania: 9 min.

Rak prostaty jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów nowotworowych wśród mężczyzn w naszym kraju. Spowodowane jest to nie tyle problemami w leczeniu, lecz raczej późnym diagnozowaniem związanym z intymnym charakterem problemu. Mężczyźni nierzadko wstydzą się zgłosić do lekarza z objawami łagodnego rozrostu stercza, licząc na poprawę sytuacji. W niektórych sytuacjach przerost prostaty okazuje się jednak spowodowany komórkami nowotworowymi. Wtedy konieczna może okazać się operacja. Z jakimi powikłaniami może wiązać się terapia, a także na czym polega rehabilitacja po zabiegu?

Operacja prostaty — wskazania. Na czym polega operacja prostaty?

Klasyczna operacja prostaty, czyli prostatektomia prosta, jest wykonywana w celu wyleczenia przerostu gruczołu krokowego. Natomiast radykalna prostatektomia jest zalecana, gdy zdiagnozowano raka prostaty. Nowotwór w postaci ograniczonej do gruczołu krokowego, bez przerzutów i objęcia okolicznych tkanek stanowi wskazanie do wykonania radykalnej operacji prostaty.
Na czym polega zabieg adenomektomii i prostatektomii radykalnej? Gdy zdiagnozowano jedynie łagodny przerost prostaty, operacja adenomektomia oznacza usunięcie fragmentów gruczołu krokowego, które uciskają na cewkę moczową. Natomiast w cięższych przypadkach (kiedy rozpoznano raka prostaty), operacja, która jest zalecana to prostatektomia radykalna, czyli zabieg na prostatę, polegający na usunięciu całego gruczołu krokowego, razem z pęcherzykami nasiennymi oraz nasieniowodami.

To, jak wygląda operacja prostaty oraz ile trwa operacja prostaty, zależy od zastosowanej metody:

  • prostatektomia prosta przezpęcherzowa — sposób ten jest obecnie rzadko stosowany, zastąpiły go techniki laparoskopowe oraz operacje robotem Da Vinci,
  • laparoskopowe usunięcie prostaty — zabieg na prostatę trwa około 2-3 godzin, wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym, aparaty laparoskopowe są wprowadzane poprzez nacięcia wykonane na skórze brzucha,
  • laserowa operacja prostaty przy użyciu lasera holmowego lub thulowego — ten rodzaj operacji prostaty jest małoinwazyjny, umożliwia precyzyjne oddzielenie przerośniętej tkanki prostaty od tej, która jest prawidłowa,
  • operacja prostaty Da Vinci— zabieg trwa około 2-3 godzin, wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym, podobnie jak w przypadku laparoskopii na brzuchu pacjenta są wykonywane otwory, następnie do pracy przystępuje nowoczesny robot medyczny,
  • przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego z wykorzystaniem prądu monopolarnego — ta operacja przerostu prostaty jest małoinwazyjna, wykonuje się ją powszechnie na całym świecie,
  • przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego z wykorzystaniem prądu bipolarnego — ulepszona wersja metody TURP z wykorzystaniem prądu bipolarnego minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań,
  • termoterapia gruczołu krokowego — gdy objawy przerostu prostaty nie są nasilone, można wykonać ten bezbolesny i małoinwazyjny zabieg,
  • wycięcie prostaty metodą otwartą (radykalna prostatektomia otwarta) — ostatni sposób jest przeznaczony dla pacjentów z przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu na prostatę metodą laparoskopową.

Leczenie raka prostaty

Wybór terapii zawsze dostosowany jest do konkretnego przypadku – w zależności od stopnia zaawansowania nowotworu, a także jego umiejscowienia i ewentualnych przerzutów oraz estymowanego czasu życia pacjenta. Biorąc pod uwagę wyniki badań diagnostycznych, nowotwór może zostać sklasyfikowany jako:

  • rak prostaty z niskim ryzykiem,
  • rak prostaty pośredniego ryzyka,
  • rak prostaty z wysokim ryzykiem.

Rak o niskim ryzyku zwykle nie jest leczony w sposób radykalny, a jedynie obserwowany przez specjalistę. Lekarz, który zauważa rozwój choroby, rozpoczyna odpowiednie leczenie. Radykalne leczenie chirurgiczne wprowadzane jest wtedy, gdy rak pośredniego bądź wysokiego ryzyka umiejscowiony jest wyłącznie w sterczu, bez przerzutów. Wykonywanymi zabiegami są prostatektomia radykalna polegająca na usunięciu gruczołu krokowego, a czasem także węzłów chłonnych. To metoda wykonywana laparoskopowo, poprzez kilka nacięć.

Radykalna prostatektomia może być wykonywana także z dostępu załonowego, poprzez nacięcie powłok brzusznych. Jednak operacja laparoskopowa jest znacznie mniej inwazyjna i może pozwolić na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia powikłań. Jeśli pacjent nie klasyfikuje się do leczenia operacyjnego, na przykład z powodu nowotworu naciekającego i z przerzutami, stosowana jest metoda hormonalna. Operacyjne leczenie raka prostaty najczęściej jest łączone z radioterapią – napromieniowaniem bądź brachyterapią, czyli wprowadzeniem radioizotopu do gruczołu stercza. To metody stosowane przy raku z wysokim ryzykiem.

Powikłania po operacji prostaty

Radykalna prostatektomia nadal jest jednak najczęstszą metodą leczenia raka prostaty. Wielu pacjentów nie zdaje sobie jednak sprawy, że operacja to nie koniec terapii. Pozostaje jeszcze rehabilitacja, która ma na celu zmniejszenie występujących powikłań.

Nietrzymanie moczu po operacji prostaty

Nietrzymanie moczu jest jednym z najczęściej występujących powikłań po radykalnej prostatektomii. Występuje ono właściwie u wszystkich mężczyzn, którzy przeszli operacyjny zabieg usunięcia prostaty, jednak pojawia się także u osób po naświetlaniach. W trakcie operacji dochodzi bowiem do uszkodzenia aparatu zwieraczowego cewki, który odpowiada za utrzymanie moczu w pęcherzu a także do osłabienia mięśni dna miednicy. W zależności od uszkodzenia można zauważyć mimowolny wyciek kilku kropli moczu bądź nawet całkowitą niezdolność do utrzymania zawartości pęcherza. Do popuszczania moczu dochodzi zwykle w sytuacjach, które zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej – podczas śmiechu, kaszlu, kichania czy wysiłku. Mamy wtedy do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Wyciek następuje bez ostrzeżenia, parcie na pęcherz nie jest odczuwalne. Może to zwiększać poczucie bezsilności u chorego, który po trudnej operacji nadal musi borykać się z jej konsekwencjami. Należy jednak podkreślić, iż większość pacjentów wraca do zdrowia po 6-12 miesiącach od operacji.

Z czasem stan osłabionych mięśni dna miednicy poprawia się, jednak aby wspierać ich powrót do zdrowia konieczna jest rehabilitacja. Mężczyźni z problemem nietrzymania moczu powinni także pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej higieny, która pozwala na zwiększenie komfortu i łatwiejszy powrót do codziennego życia. Umożliwiają to przede wszystkim wkładki urologiczne dla mężczyzn, które chronią przed wilgocią, co zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji intymnych. Dodatkowo, dzięki zawartości superabsorbentu, neutralizują nieprzyjemny zapach amoniaku, będący jedną z przyczyn wycofania się z życia społecznego osób z nietrzymaniem moczu. Wkładki urologiczne są dyskretne i wygodne, przyklejane do bielizny, co zmniejsza wstyd nierzadko związany z noszeniem wyrobów chłonnych.

Zaburzenia erekcji po operacji prostaty

Operacja prostaty jest dla mężczyzn niezwykle kłopotliwa także przez wzgląd na lęk przed utratą zdrowia seksualnego – możliwości osiągnięcia erekcji. Problemy w tej kwestii związane są z uszkodzeniem nerwów, które odpowiedzialne są za wzwód prącia i jego utrzymanie. Nerwy kontrolujące erekcję przebiegają bowiem bardzo blisko stercza, dlatego istnieje duże ryzyko czasowej bądź trwałej impotencji. Odzyskanie zdolności seksualnej po radykalnej prostatektomii może potrwać miesiące bądź lata. W sytuacji, w której zdolność do utrzymania erekcji powraca, możliwe jest osiągnięcie orgazmu, jednak bez wytrysku. Dlatego też po operacji usunięcia prostaty niemożliwe jest stanie się biologicznym ojcem. W celu poprawienia stanu zdrowia osoby po operacji radykalnej prostatektomii konieczne jest przeprowadzenie rehabilitacji.

Rehabilitacja po usunięciu prostaty

Rehabilitacja po operacji usunięcia stercza umożliwia znaczną poprawę zdrowia i komfortu życia chorego – przede wszystkim wpływa na redukcję problemu nietrzymania moczu, a także może prowadzić do regeneracji nerwów odpowiadających za utrzymanie erekcji. Rehabilitacja rozpoczyna się najczęściej cztery tygodnie po wykonaniu zabiegu. Umożliwia poprawne lokalizowanie mięśni dna miednicy i efektywne ćwiczenie ich pod okiem fizjoterapeutów. Początkowo ćwiczenia odbywają się na leżąco, jednak z czasem można wykonywać je także w pozycji siedzącej czy na stojąco. Ćwiczenia mięśni Kegla pozwalają na szybsze przywrócenie prawidłowej pracy zwieracza cewki. Należy wykonywać je każdego dnia, kilka razy dziennie – regularność jest w tej kwestii niezwykle istotna. Po kilku tygodniach treningu można zauważyć niewielką poprawę, która jest najlepszą motywacją.

W trakcie ćwiczeń może dojść także do mimowolnego wycieku moczu, dlatego w tym czasie także należy zabezpieczać się wkładkami urologicznymi dla mężczyzn. Rehabilitacja ma także na celu poprawę życia seksualnego osoby po zabiegu. Wspierają regenerację nerwów odpowiedzialnych za utrzymanie erekcji, a także pomagają w utrzymaniu prawidłowej czynności mięśni i naczyń krwionośnych. Czas rehabilitacji po usunięciu prostaty zależny jest od stanu zdrowia osoby po zabiegu. Jednak, jak wspominaliśmy, pełne pozbycie się nietrzymania moczu ustępuje najczęściej maksymalnie po 12 miesiącach. W przypadku problemów z erekcją kwestia jest zależna od stopnia uszkodzenia nerwów. Nie zmienia to jednak faktu, że rehabilitacja ma bardzo pozytywny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne jak i psychiczne chorego.

Operacja prostaty może być koniecznym zabiegiem po wykryciu nowotworu stercza. Jednak nie oznacza ona wyroku. Odsetek przeżywalności jest niezwykle wysoki, wynosi prawie 99% po 5 latach. Jednak zabieg wiąże się także z powikłaniami, które utrudniają życie i zmniejszają jego komfort. Dlatego tak istotne jest, by nie rezygnować z rehabilitacji, która zwiększa szansę na szybsze wyzdrowienie.

Operacja prostaty — ile dni w szpitalu? Rekonwalescencja

Zalecenia po operacji prostaty są zależne od rodzaju i metody zabiegu:

  • termoterapia gruczołu krokowego — ta metoda jest najmniej inwazyjna, po przeprowadzeniu zabiegu cewnik jest usuwany, następnie pacjent pozostaje w szpitalu na krótką obserwację, po której może zostać już wypisany do domu,
  • laserowa operacja prostaty przy użyciu lasera holmowego — pobyt pacjenta w szpitalu trwa maksymalnie 24 godziny, natomiast oszczędzający tryb życia jest wskazany przez około 7 dni,
  • operacja prostaty Da Vinci — większość pacjentów jest wypisywana do domu do 48-72 godzin po przeprowadzeniu zabiegu. W przypadku tej metody nie jest również konieczne leczenie impotencji po operacji prostaty,
  • przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego z wykorzystaniem prądu monopolarnego lub bipolarnego — pacjent opuszcza szpital po około 2 dniach od przeprowadzenia zabiegu. Kiedy do pracy po operacji prostaty? Zwykle czas ten przypada po około tygodniu,
  • laparoskopowe usunięcie prostaty — większość pacjentów zostaje wypisana ze szpitala po 2-3 dniach po przeprowadzonym zabiegu, następnie przysługuje im około 21 dni zwolnienia lekarskiego,
  • wycięcie prostaty metodą otwartą (radykalna prostatektomia otwarta) — większość pacjentów zostaje wypisana ze szpitala po 4-5 dniach po przeprowadzonym zabiegu.

Norma PSA po postatektomii radykalnej wynosi mniej niż 0,1 ng/ml krwi, natomiast to, jak długo boli po operacji prostaty oraz jak długo nietrzymanie moczu po operacji prostaty, zależy od rodzaju zabiegu oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Zwykle po usunięciu prostaty ból utrzymuje się do około 2 tygodni, natomiast objawy nietrzymania moczu mogą być obserwowane do 12 miesięcy.

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega operacja prostaty?

Klasyczna operacja prostaty, czyli prostatektomia prosta, jest wykonywana w celu wyleczenia przerostu gruczołu krokowego, polega na usunięciu fragmentów gruczołu krokowego, które uciskają na cewkę moczową. Natomiast radykalna prostatektomia jest zalecana, gdy zdiagnozowano raka prostaty, polega na usunięciu całego gruczołu krokowego, razem z pęcherzykami nasiennymi oraz nasieniowodami.

Ile trwa operacja prostaty?

To zależy od zastosowanej metody. W przypadku laparoskopowego usunięcia prostaty oraz operacji prostaty przy pomocy robota Da Vinci, czas trwania zabiegu wynosi około 2-3 godzin. Tymczasem termoterapia gruczołu krokowego, przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego oraz laserowa operacja prostaty przy użyciu lasera holmowego lub thulowego to zabiegi, które trwają około 1 godziny.

Ile dni w szpitalu po operacji prostaty?

To zależy od zastosowanej metody. Najmniej inwazyjne są: termoterapia gruczołu krokowego oraz laserowa operacja prostaty, w przypadku pierwszego zabiegu wystarczy krótka obserwacja i pacjent zostaje wypisany do domu, natomiast po drugim hospitalizacja trwa maksymalnie 24 godziny. Jeśli chodzi o bardziej inwazyjne zabiegi, pacjent jest wypisywany do domu po około 3-5 dniach, w zależności od stanu zdrowia.

Jak długo utrzymuje się nietrzymanie moczu po operacji prostaty?

Nietrzymanie moczu po przezcewkowej elektroresekcji gruczolaka prostaty trwa do kilku tygodni, natomiast po radykalnej prostatektomii (usunięciu gruczołu krokowego) może się utrzymywać nawet do 12 miesięcy. W przypadku, gdy pacjent odbędzie specjalistyczną fizjoterapię, do poprawy stanu zdrowia i zmniejszenia nasilenia przykrych objawów może dojść o wiele szybciej, bo już w ciągu 3-6 miesięcy.

UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Iza On 2024-02-17
    Rating:
    5.0

    Witam. Dwa tata temu mąż miał operację prostaty. Zrobił badanie i wynik psa 0,003. Pytam czy się martwić. Pozdrawiam

    Replied by: Joanna On 2024-02-19 Pani Izo, do poprawnej interpretacji wyników badań powinno się wziąć pod uwagę kilka czynników, m.in. wiek osoby badanej oraz jej stan zdrowia. Zalecam, aby omówili Państwo wyniki z lekarzem urologiem.

  • Napisał: Henryk On 2024-02-11
    Rating:
    4.0

    Jaki może być wynik zmiejszenia prostaty, którą urolodzy oceniają że zwiększyła się o 30%

    Replied by: Joanna On 2024-02-12 Panie Henryku, nie rozumiem Pana pytania. Jeżeli pyta Pan o prawidłowe wymiary prostaty, to wynoszą one 4 x 3,5 x 3,5 cm.

  • Napisał: László On 2023-10-05
    Rating:
    5.0

    3 tygodnie temu miałem adonomektomię. Już mam nawet mocny zwód. Jednak trochę się obawiam doprowadzić się do wytrysku, bo nie wiem, czy nie narażam jeszcze świerze rany na wysiłek nadmierny, który może wprowadzić do pęknięcia szycia lub krwotoku wewnętrznego. Kiedy mogę być już pewny? Czy usg wykonany pokazuję jak zrastała rana na pęcherzu i na brzuchu? Czy wykazuje brak ciągłości w mięśniach gładkich?

    Replied by: Alicja On 2023-10-06 Dzień dobry, wszystkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia należy wyjaśnić z lekarzem.

  • Napisał: Marek On 2023-07-25
    Rating:
    5.0

    Czy po prostatektomi radykalnej można przyjmować leki hormonalne w celu poprawy testosteronu. Jak można poprawić erekcje?

    Replied by: Joanna On 2023-07-25 Panie Marku, przede wszystkim należy sobie uświadomić, że jednym z częściej występujących skutków ubocznych po operacji prostaty jest właśnie zaburzenie erekcji lub niezdolność do osiągnięcia pełnej erekcji. Dzieje się tak, ponieważ podczas operacji może dojść do uszkodzenia nerwów odpowiadających za jej osiągnięcie. Szansa na odzyskanie sprawności seksualnej zależy od wielu czynników, m.in. wieku pacjenta, ogólnego stanu zdrowia czy też możliwie występujących zaburzeń przed zabiegiem. Celem poprawy sytuacji można zastosować obecnie leki doustne, zastrzyki w prącie lub terapię falami uderzeniowymi ESWT. Bardziej inwazyjną metodą jest implant prącia. Zalecałabym, aby przed podjęciem jakichkolwiek działań skonsultować się z lekarzem. Urolog powinien szczegółowo zaznajomić się z Pana przypadkiem i wskazać możliwe sposoby działania. Również lekarz odpowie Panu na wątpliwości związane z przyjmowaniem testosteronu.

  • Napisał: Andrzej On 2023-06-29
    Rating:
    5.0

    Ile dni po zabiegu prostaty mam zacząć brać polokart

    Replied by: Alicja On 2023-07-03 Dzień dobry, na to pytanie musi odpowiedzieć lekarz.

  • Napisał: Adam On 2023-06-16
    Rating:
    5.0

    Jestem po operacji usuniecia prostaty i chcialbym zaczac cwiczenia za pomoca yutube ale niestety, nie podano ani czasu przeznaczonego na dane ćwiczenie, ani ilości powtórzeń. Poza tym czy wszystkie ćwiczenia należy wykonywać codziennie? Szkoda, że brak tak istotnych informacji,-dlatego pytam Przesylam link z tymi cwiczeniami i prosze o porade.
    https://www.youtube.com/watch?v=R2UF-ODQsf8

    Replied by: Alicja On 2023-06-16 Dzień dobry, w tej sytuacji prosimy o kontakt z lekarzem, który określi czy i jakie ćwiczenia mogą być wykonywane.

  • Napisał: Andrzej On 2023-05-19
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry, jestem 4 tygodnie po operacji metodą Da Vinci w dalszym ciagu odczuwam ból w kroczu szczegolnie w pozycji siedzącej. Chciałbym wiedzieć jak długo może się utrzymywać ból w.w okolicach odbytu - krocza

    Replied by: Joanna On 2023-05-19 Panie Andrzeju, czas rekonwalescencji po operacji prostaty przy użyciu robota Da Vinci może się różnić w zależności od wielu czynników, w tym stopnia zaawansowania choroby, ogólnego stanu zdrowia pacjenta, wieku oraz indywidualnych czynników reakcji organizmu. Niemniej jednak w większości przypadków rekonwalescencja trwa zazwyczaj kilka tygodni/miesięcy. Pierwsze dni po zabiegu mogą być najtrudniejsze, a pacjent może wymagać pomocy w codziennych czynnościach. W okresie rekonwalescencji pacjentom zwykle zaleca się unikanie aktywności fizycznej, które mogłyby obciążać obszar operowany. W ciągu kilku tygodni po operacji zazwyczaj następuje stopniowy powrót do normalnych aktywności, takich jak chodzenie, jazda samochodem i podnoszenie lekkich przedmiotów. Zalecenia dotyczące rekonwalescencji będą jednak zależne od konkretnego przypadku i zawsze należy kierować się instrukcjami chirurga oraz personelu medycznego.

  • Napisał: Stanisław On 2023-05-13
    Rating:
    5.0

    Witam, Mam 75 lat. Wyniki PSA od 1,27 w 2015 poprzez 2,260 w 2020 i 4,260 w 2023.Często po 3 godzinach snu wstaję w celu oddawania moczu, rzadziej po 5 godzinach. Czy to wskazanie do szybkiej operacji? Pozdrawiam

    Replied by: Joanna On 2023-05-15 Panie Stanisławie, według powszechnych wytycznych poziom Pana PSA mieści się w granicach normy, mając na uwadze Pana wiek. Mimo to wzrost poziomu PSA na przestrzeni lat powinien stanowić podstawę do wizyty u urologa. Tylko lekarz może podjąć decyzję o konieczności zabiegu na prostatę w oparciu o wyniki badań i ocenę stanu Pana zdrowia. Przykro mi, ale nie jestem w stanie udzielić Panu informacji na postawione przez Pana pytanie.

  • Napisał: Shara On 2023-04-16
    Rating:
    5.0

    Jestem szósty miesiąc po prostatektomi radykalnej z udziałem robota DaVinci w Warszawie. ( Dodam, że wszystko odbywało się w procedurze prywatnej, koszt operacji jak wiemy 50 tys zł + kolejne wizyty oraz leki ). Pomimo że zespół prowadzony przez prof. Salwę zasługuje na słowa wysokiego uznania, bo po kilku dniach z pełnym optymizmem wróciłem do domu po operacji a następnie kontrola i usunięcie cewnika, to jednak problem nietrzymania moczu powstał i utrzymuje się do dnia dzisiejszego, no… z niewielką poprawą w stosunku do pierwszych tygodni, miesięcy po operacji.

    Chciałbym wiedzieć - skoro tak ważna jest rehabilitacja, którą należy rozpoczynać 3-4 tygodnie po operacji a nawet już przed operacją, to dlaczego nie byłem o tym informowany na długo przed operacją, przechodząc wiele badań, całą procedurę kwalifikującą mnie do operacji, włącznie z konsylium lekarskim przed operacją.
    - Dlaczego w moim przypadku internet ma być źródłem wiedzy ?!
    Jestem przekonany że rozpoczęta we właściwym czasie rehabilitacja stawiałaby mnie dzisiaj w innym komforcie zdrowotnym i życiowym niż jestem.

    Skorzystałem z prywatnej kliniki a tym samym odciążyłem NFZ od poważnych kosztów ( refundacja w Polsce pojawiła się od roku, nie chcę mówić w jakim ogonie Europy i świata jesteśmy w tym zakresie).

    Mam pytanie czy rehabilitacja rozpoczęta w 5-6 miesiącu po operacji daje szansę na przywrócenie kontroli nietrzymania moczu jak również zdolność do erekcji.
    Pozdrawiam serdecznie

    Replied by: Joanna On 2023-05-02 Szanowny Panie, wszelkiego rodzaju uwagi dotyczące braku uświadomienia pacjenta z możliwymi skutkami ubocznymi zabiegu proszę kierować bezpośrednio do placówki, w której odbywał się Pana zabieg. Nietrzymanie moczu po operacji prostaty jest jednym z najczęściej pojawiających się powikłań po zabiegu. U wielu pacjentów problem NTM oraz zaburzenia erekcji ustępują po kilku/kilkunastu miesiącach, jednak jest to kwestia indywidualna, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie. Polecałabym w takiej sytuacji skonsultowanie swoich obaw z lekarzem, pod którego kontrolą się Pan znajduje.

  • Napisał: Ewa On 2023-03-26
    Rating:
    5.0

    U męża rok po operacji prostaty doszło do zatrzymania moczu , strumień po operacji saczył się niewielkim strumieniem , jest zacewnikowany , ma być pęcherzu jest narośl. Czy operacja zostala dobrze wykonana . Co zrobić teraz , jakie leczenie i gdzie ?

    Replied by: Joanna On 2023-03-31 Pani Ewo, powinni się Państwo zgłosić do urologa - specjalista powinien wskazać odpowiedni model leczenia.

  • Napisał: Adam On 2023-03-07
    Rating:
    5.0

    D. dobry, która forma operacji prostaty jest lepsza
    robotem Versius czy Holep?

    Replied by: Joanna On 2023-03-08 Panie Adamie, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie. Powinien Pan porozmawiać o tym z urologiem.

  • Napisał: Piotr On 2023-02-19
    Rating:
    5.0

    Jestem w takiej sytuacji,że pewnie będę mieć usunięta prostatę. Obawiam się tego późniejszego nietrzymania moczu. Pewnie będę mieć przez to problemy w pracy. Moje pytanie dotyczy długości zwolnienia lekarskiego. Czy będę mógł być na zwolnieniu na czas rekonwalescencji czy też powinienem szukać innych rozwiązań.Z góry dziękuję za odpowiedz

    Replied by: Joanna On 2023-02-21 Panie Piotrze, zwolnienie lekarskie po operacji prostaty może się różnić w zależności od rodzaju przeprowadzonej operacji, zakresu zabiegu oraz ogólnego stanu zdrowia i postępów w rekonwalescencji. Pacjenci poddawani operacji prostaty mogą spodziewać się powrotu do zdrowia zazwyczaj w ciągu kilku tygodni po zabiegu. W przypadku minimalnie inwazyjnej lub wspomaganej robotem operacji prostaty pacjenci mogą wrócić do pracy w ciągu dwóch do trzech tygodni. Jednak w przypadku bardziej rozległych operacji, takich jak otwarta prostatektomia, pacjenci mogą potrzebować od czterech do sześciu tygodni okresu rekonwalescencji, zanim będą mogli wrócić do normalnej aktywności. Ważne jest, aby ściśle przestrzegać pooperacyjnych zaleceń lekarza i uczestniczyć we wszystkich wizytach kontrolnych w celu monitorowania postępów w rekonwalescencji. Pacjenci powinni również unikać podnoszenia ciężarów, forsownych ćwiczeń lub aktywności seksualnej przez kilka tygodni po operacji, aby dać ciału czas na prawidłowe gojenie. Ostatecznie długość zwolnienia lekarskiego po operacji prostaty będzie zależała od indywidualnych okoliczności danej osoby i porady jej zespołu medycznego. Życzę dużo zdrowia!

  • Napisał: Piotr On 2023-02-09
    Rating:
    5.0

    Miałem operacje usuniecia prostaty robotem Da Vinci we Wroclawiu w Szpitalu Wojewodzkim na Kamienskiego wykonał ja dr.Krzysztof Ratajczyk.Po operacji nie mialem problemu z nietrzymaniem moczu jedynie przy wysiłku.Obecnie jestem pol roku po zabiegu czuje się dobrze wynik psa 0,05.Operacja obecnie jest refundowana.

    Replied by: Joanna On 2023-02-10 Panie Piotrze, dziękujemy za podzielenie się swoją opinią. Cieszymy się, że zabieg się powiódł. Życzymy dużo zdrowia!

  • Napisał: TB On 2023-01-08
    Rating:
    5.0

    Witam, jestem po operacji usunięcia prostaty metoda da vinci 2 grudnia 2022, niestety nie trzymam moczu, praktycznie wcale.
    Zacząłem chodzić na rehabilitacje ale niestety nie zdaje to egzaminu, jestem załamany , ponoć taki stan rzeczy utrzymuje się przez 6-12 miesięcy od zabiegu, dramat .
    Szkoda że nie można wszczepić od razu sztucznego zwieracza, który by pewnie pomógł a tak zostają pieluchomajtki ….

    Replied by: Joanna On 2023-01-09 Szanowny Panie, niestety, nietrzymanie moczu jest jednym z najczęściej występujących skutków ubocznych operacji prostaty. Taki stan faktycznie może utrzymywać się nawet do kilku miesięcy, jednak proszę być dobrej myśli. Zachęcam do zapoznania się z ofertą wyrobów chłonnych Seni Man dedykowanych mężczyznom: https://www.seni24.pl/wkladki-dla-mezczyzn-seni-man/ Takie wkładki zostały zaprojektowane z myślą o męskiej anatomii, są dyskretne i niewidoczne pod ubraniem. Doskonale sprawdzą się w przypadku lekkiego i średniego nietrzymania moczu. Cięższa inkontynencja, rzeczywiście, będzie wymagała jednak bardziej chłonnych produktów. [To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producent: Toruńskie Zaklady Materiałów Opatrunkowych S.A., podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.]

  • Napisał: Józef On 2023-01-05
    Rating:
    5.0

    We wrześniu ubr. miałem radykalną operację prostaty. Czy są jakieś przeciwwskazania aby jechać na w czasy nad Bałtyk w sierpniu br.

    Replied by: Joanna On 2023-01-05 Panie Józefie, proszę pamiętać, że każdy pacjent inaczej przechodzi rekonwalescencję po zabiegu. Zalecam, aby to lekarz rozwiał Pana wątpliwości.

  • Napisał: Edmund On 2022-12-27
    Rating:
    5.0

    W maju bieżącego roku stwierdzono u mnie podwyższone PSA 7. Dostałem skierowanie na badanie MRI miednicy które wykonano pod koniec sierpnia. Wynik otrzymałem 30 listopada tego roku . W opisie gruczoł krokowy powiększony, o wymiarach 4,9x3,8x4,9 cm. obj. 49 ml. o zatartej budowie strefowej z rozlanym naciekiem strefy obwodowej na obszarze 46 mm. Widoczny również naciek pozasterczowy z objęciem prawego pęczka naczyniowo- nerwowego. Ponadto w prawej strefie przejściowej stwierdza się ognisko wielkości 25 mm z restrykcją dyfuzji. Także pęcherzyk nasienny prawy ma gęstą zawartość o wysokim sygnale w obrazach T 1 W Jest jeszcze torbiel okołokorzeniowa wielkości 2,5 cm. na poziomie S3/S4. Lekarz zalecił biopsję na styczeń 2023r. ma pobrać próbki igłą o gr. 10+50. Zastanawiam się czy iść na biopsję przy tak dużym nacieku....

    Replied by: Joanna On 2022-12-29 Panie Edmundzie, proszę polegać na zdaniu lekarza. A jeśli ma Pan jakiekolwiek wątpliwości, zachęcam do ewentualnej konsultacji z innym specjalistą.

  • Napisał: Roman On 2022-12-15
    Rating:
    5.0

    Witam .Jaki jest minimalny okres , po jakim można podjąć współżycie po zabiegu usunięcia prostaty metodą HOLEP? Dwa tygodnie po zabiegu czuję się dobrze i wszystkie funkcje organizmu są prawidłowe. Czy wsteczny wytrysk może w tym okresie wpłynąć na stan zdrowia?

    Replied by: Joanna On 2022-12-20 Panie Romanie, do aktywności seksualnej po zabiegu HoELP można bezpiecznie powrócić po około 3-4 tygodniach po zabiegu. Wsteczny wytrysk nie jest szkodliwy dla zdrowia pacjenta, jednak wpływa na jego płodność - zazwyczaj uniemożliwa bowiem dostarczenia nasienia do dróg rodnych kobiety.

  • Napisał: Adam On 2022-11-20
    Rating:
    5.0

    Podczas mycia odbytu stwierdzilem cos w rodzaju guzku na glebokosci 3-4 cm w odbycie zaraz udalem sie do urologa 16.11.2022. Pobral krew i mocz zrobil tez badanie odbytu. Po 14 dniach mialem wizyte i powiedzial ze wynik PSA mam 8.0 ng/ml i dal mi ponowny termin na 16.01. 2023 w celu ponownego powtorzenia badania. poinformowal mnie ze prawidlowy wynik poziom PSA nie powinien przekraczać 4.0 ng/ml. Zastanawia mnie dlaczego musze czekac 2-miesiace na powtorzenie badania?

    Replied by: Joanna On 2022-11-21 Panie Adamie, najwyraźniej lekarz uznał, że ponownie badanie może dać pełniejszy obraz zmian, które zaszły w organizmie. Stężenie PSA we krwi to wartość obrazująca ewentualne choroby prostaty, szczególnie pod kątem nowotworu. Podwyższony poziom PSA może nie być najlepszą wróżbą, jednak proszę nie panikować na zapas i zaufać specjaliście, który z całą pewnością wie co robi. Życzę Panu dużo zdrowia.

  • Napisał: Wieslawa On 2022-11-18
    Rating:
    5.0

    Moj brat mial usunieta calkowite prosty lekarz nie powiedzial czy po operacji nadal ma brac obydwa leki na prostate ktore bral przed operacja

    Replied by: Joanna On 2022-11-21 Pani Wiesławo, powinni Państwo skonsultować przyjmowanie leków z lekarzem. Niestety, nie znając przebiegu choroby nie umiem Państwu pomóc.

  • Napisał: Seba On 2022-10-28
    Rating:
    5.0

    Witam mój teściu miał parę dni temu zabieg na prostate i ma problem z czymaniem moczu poprostu usikuje czy to normalne i czy długo to potrwa

    Replied by: Joanna On 2022-10-28 Panie Sebo, nietrzymanie moczu to jeden z najczęściej występujących skutków ubocznych po operacji prostaty. Zmaga się z nim bardzo wielu pacjentów, dlatego nie ma podstaw do większych obaw. Oczywiście, teść powinien pozostawać pod stałą kontrolą lekarza. Jako doraźną pomoc polecam wyroby chłonne na nietrzymanie moczu, np. wkładki urologiczne dla mężczyzn Seni Man, dostępne w naszym sklepie internetowym. Gdyby mieli Państwo problem z dobraniem odpowiedniego produktu, szczególnie pod kątem poziomu chłonności, zachęcam do kontaktu z infolinią naszego sklepu - chętnie Państwu doradzimy. [To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producent: Toruńskie Zaklady Materiałów Opatrunkowych S.A., podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.]

  • Napisał: Benon On 2022-10-23
    Rating:
    5.0

    Witam serdecznie, mam 64 lata i zdiagnozowanego raka złośliwego prostaty w lewym płacie 6(3+3) ,nacieków, przerzutów i podrażnienia nerwów nie stwierdzono w biopsji i rezonansie. Operację całkowitego usunięcia prostaty metodą laparoskopową mam mieć wykonaną 1 grudnia 2022 r. Mam pytanie czy mam się zwrócić o jakieś leki przeciw rakowe do lekarza i czy brać tabletki apo-fina 5mg i tomispras oraz czy ćwiczyć już teraz przed operacją mięśnie kegla .Bardzo proszę o odpowiedż i zrozumienie mojego zakłopotania i problemu

    Replied by: Joanna On 2022-10-26 Szanowny Panie, wszelkich wskazówek dotyczących leczenia i rehabilitacji powinien udzielić Panu lekarz prowadzący na podstawie dotychczasowej dokumentacji medycznej i przebiegu choroby. Zalecam kontakt ze specjalistą.

  • Napisał: Andrzej On 2022-10-04
    Rating:
    5.0

    Minęło dwa tygodnie od operacji raka prostaty za pomocą robota D.V., mam nie ustępujący ból wewnętrzny w okolicach krocza/odbytu i nie wiem co mam przez to rozumieć i co powinienem zrobić.? Czy to przejdzie z czasem i czy powinienem unikać chodzenia? Bardzo proszę o opinię na ten temat. Dziękuję uprzejmie , pozdrawiam.

    Replied by: Joanna On 2022-10-06 Panie Andrzeju, ból po tego typu operacji jest zjawiskiem normalnym, jednak powinien Pan, dla własnego spokoju, skonsultować się z lekarzem celem wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Długość rekonwalescencji po operacji prostaty uzależniona jest od inwazyjności wykonanego zabiegu, jednak każdemu mężczyźnie zaleca się po operacji odpoczynek, spożywanie dużej ilości płynów, unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów oraz okresową wstrzemięźliwość seksualną.

  • Napisał: Zbysiomysio On 2022-09-27
    Rating:
    5.0

    Witam
    Mam zlecony zabieg TURP, który ma się odbyć na przełomie października i listopada. Natomiast w miesiącu grudniu mam wyznaczoną rehabilitację związaną z kręgosłupem (zmiany zwyrodnieniowe). Czy po tym zabiegu można przystąpić do rehabilitacji?

    Replied by: Joanna On 2022-09-27 Panie Zbyszku, przez pierwszych kilka tygodni po zabiegu TURP powinno się unikać forsownych ćwiczeń i przeciążania mięśni, dlatego nie mam przekonania, czy rehabilitacja nie będzie musiała zostać przełożona. Dla pewności zalecam konsultację z lekarzem, pod którego Pan obecnie pozostaje.

  • Napisał: Janko On 2022-08-14
    Rating:
    5.0

    Temat nie jest mi obcy i choć bardzo trudno mi się było z tym pogodzić, dla ratowania zdrowia musiałem wykonać prostatektomię radykalną. Miałem szczęście, bo trafiłem do SCM clinic w Krakowie, gdzie naprawdę zajęto się mną na najwyższym poziomie. Z tymi wszystkimi negatywnymi skutkami zabiegu udało mi się uporać dzięki rehabilitacji, którą rozpocząłem miesiąc po prostatektomii. Z moich doświadczeń przestrzegam, trzeba udać się do prawdziwych specjalistów, ważne jest zdrowie fizyczne, ale również psychiczne.

    Replied by: Joanna On 2022-08-16 Dziękujemy za podzielenie się swoją opinią. Życzymy Panu dużo zdrowia!

  • Napisał: IZA On 2022-08-01
    Rating:
    5.0

    Witam. Mąż wiek 60 lat. Trzy miesiące po radykalnej operacji prostaty robotem da vinci w Krakowie. Zrobił dwa dni temu PSA i wynik 0,004 ng/ml.
    Czy wynik jest prawidłowy Mnie coś gnębi, że jest podwyższony. Pozdrawiam

    Replied by: Joanna On 2022-08-01 Pani Izo, zazwyczaj przyjmuje się, że prawidłowy poziom PSA nie powinien przekraczać 4.0 ng/ml. Proszę jednak pamiętać, że każdy przypadek powinno się traktować indywidualnie, tym bardziej po niedawno przebytej operacji. Zalecam skonsultowanie wyników badań z lekarzem - tylko specjalista powinien rozwiać Państwa wątpliwości.

  • Napisał: ,zdzislaw On 2022-07-30
    Rating:
    5.0

    Jestem dwa tygodnie całkowitym usunięciu prostaty po wybudzeniu scierpla mi lewą nogą ilewa ręka iprawe udo leraz wtych miejscach mam bule wbezruchu co robic

    Replied by: Joanna On 2022-08-01 Panie Zdzisławie, powinien się Pan skonsultować z lekarzem, ponieważ trudno jednoznacznie określić przyczynę Pana bólu. Życzę dużo zdrowia!

  • Napisał: Ko On 2022-07-01
    Rating:
    5.0

    Piszę w imieniu pacjenta, który 4 lata temu został poddany operacji prostatektomii radykalnej z limfadenektomią zasłonową, poźniej wdrożono rehabilitację, jednak od tamtego momentu pacjent zupełnie nie kontroluje zwieraczy pęcherza moczowego. Mocz odpływa bezwiednie, co powoduje, że niekiedy używane wkładki nie wytrzymują, mimo częstych zmian. Wiem, że rekonwalescencja po takiej operacji jest długa, może trwać nawet do roku, ale żeby aż 4 lata? Moje pytanie jest następujące - czy podczas zabiegu, operator mógł uszkodzić mechanicznie zwieracz cewki moczowej? Czy można to jakoś udowodnić? Czy lekarz powinien ponieść jakiekolwiek konsekwencje, czy jest to po prostu wpisane w ryzyko tego zabiegu?

    Replied by: Joanna On 2022-07-04 Nietrzymanie moczu to jeden z najczęściej pojawiających się skutków ubocznych operacji prostaty. Podczas zabiegu usunięcia prostaty może dojść do mechanicznego uszkodzenia zwieracza cewki moczowej. Niestety w tym przypadku dochodzi do całkowitego i nieodwracalnego nietrzymania moczu, które można leczyć poprzez wszczepienie sztucznego zwieracza cewki moczowej. Kluczowa dla pacjenta po prostatektomii jest wielowymiarowa fizjoterapia, którą warto wdrożyć jeszcze przed samym zabiegiem. Jeśli w tym wypadku została ona zastosowana, być może popełniono jakiś błąd właśnie na tym polu? Powinni się Państwo skonsultować z lekarzem, który będzie w stanie ocenić stan zdrowia pacjenta i zdecydować, co dalej. Doraźnie zalecam stosowanie bardziej chłonnych wyrobów na nietrzymanie moczu, np. majtek chłonnych Seni Active zakładanych jak zwykła bielizna.

  • Napisał: Jan On 2022-06-14
    Rating:
    5.0

    Czy po zabiegu brachyterapii, krew podczas orgazmu to norma...zabieg miał miejsce, ok. miesiąca temu? Pozdrawiam

    Replied by: Joanna On 2022-06-15 Panie Janie, prawdopodobnie operowane miejsce jeszcze się goi, stąd pojawienie się krwi. Proszę skonsultować swoje obawy z lekarzem celem wyeliminowania potencjalnych nieprawidłowości.

  • Napisał: Wiesław On 2022-06-02
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry, otrzymałem skierowanie do sanatorium- neurologiczne chorobę prostaty, ( jestem po złamaniu obojczyka i po operacji kręgosłupa 2 lata temu - uległem wypadkowi)
    w 12 października 2021 roku jestem po operacji raka prostaty- po tej operacji wynik badania histopatologicznego - rak zoperowany , nie stwierdzono przerzutów.
    Wynik PSA obecnie ( 0000).- chcę. Nie moczę się normalnie utrzymuję mocz..

    Chciałbym skorzystać z leczenia ruchowego na kręgosłup oraz obojczyk, poza tym mam sztywność moich mięśni.

    Czy są przeciw skazania, że nie powinienem skorzystać z sanatorium. Czy mogę skorzystać z tego leczenia.

    Replied by: Joanna On 2022-06-03 Panie Wiesławie, powinien o tym zdecydować lekarz. Skoro dostał Pan skierowanie do sanatorium, to wierzę, że zostało ono poprzedzone rzetelnymi badaniami i oceną stanu Pana zdrowia. Nie wiem, jaki lekarz wystawił Pana skierowanie, jednak jeśli uważa Pan za zasadne skonsultowanie go z innym specjalistą, proszę udać się na konsultację. Życzę dużo zdrowia!

  • Napisał: TADEUSZ On 2022-05-27
    Rating:
    5.0

    jestem po usunieiu prostaty i wezlow .6 tygodni .Doprowadzlem z partnerka do sytuacji w ktorej w momencie kiedy u zdrowego mezczyzny powinien nastapic wytrysk nasienia u mnie nastapil wytrysk moczu [tak mysle..nie sprawdzalem] z duza sila i spora iloscia . Co to za zjawisko i czy jest to powod do obaw [po powtorce efekt ten sam]

    Replied by: Joanna On 2022-05-27 Panie Tadeuszu, trudno jednoznacznie zdiagnozować przyczynę Pana problemu. U mężczyzn po przebytej operacji prostaty jednym z najczęstszych powikłań jest problem nietrzymania moczu oraz tzw. wytrysk wsteczny polegający na przedostaniu się nasienia do pęcherza moczowego zamiast wydostania się na zewnątrz. Być może w Pana przypadku nasienie wydostaje się razem z moczem albo z jakichś przyczyn satysfakcja seksualna prowadzi u Pana do popuszczenia moczu. Zalecam konsultację ze specjalistą w celu rozwiania wszelkich wątpliwości.

  • Napisał: Grzegorz On 2022-05-18
    Rating:
    5.0

    Jestem 6 tygodni po prostatektomi wraz z usunięciem węzłów chłonnych. Wynik PSA wyszedł 0,00 . Wynik histopatologi węzłów bez zmian nowotworowych. Czy będzie konieczna radioterapia. Pozdrawiam

    Replied by: Joanna On 2022-05-23 Panie Grzegorzu, decyzja dotycząca wdrożenia konkretnej metody leczenia każdorazowo podejmowana jest przez lekarza w oparciu o dotychczasowe wyniki badań. Skoro badanie histopatologiczne nie wykazało zmian nowotworowych, radioterapia nie powinna być konieczna, ale na podstawie szczątkowych informacji nie mogę jej całkowicie wykluczyć. Proszę pozostać pod opieką specjalisty. Życzę dużo zdrowia!

  • Napisał: Paweł On 2022-05-17
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry mamy ten sam 3+4 , pisze Pan o operacji robotem, gdziee miał Pan operację i jaki koszt? Dużo zdrowia

  • Napisał: Iza On 2022-05-03
    Rating:
    5.0

    Witam. Mój mąż dwa tygodnie po usunięcia prostaty metodą da vinci w Krakowie. W trakcie wypróżniania jak siedzi na kibelku pojawia się z cewki moczwej płyn krwiopodobny. Pytam czy się martwić. Na stojąco jak oddaje mocz jest koloru normalnego.

    Replied by: Joanna On 2022-05-04 Pani Izo, krwiomocz jest jedną z częściej występujących dolegliwości po operacji prostaty i może się utrzymywać nawet do kilku tygodni po zabiegu. Ma to związek z gojeniem się miejsca operowanego i zazwyczaj nie powinno budzić obaw. Niemniej warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie Pani męża, aby wykluczyć poważniejsze następstwa krwawienia.

  • Napisał: Andy303 On 2022-04-17
    Rating:
    5.0

    Jestem 2 tygodnie po HoLEP najpierw miałem delikatne zabarwiony mocz krwią pod koniec oddawania moczu a teraz mam trochę więcej krwi w moczu w pierwszym strumieniu. Czy to normalne , jak długo po zabiegu można mieć ślady krwi w moczu . Jak temu zaradzić. Drugi problem który mnie niepokoi to lekki ból cewki na początku sikania. Trzeci to zwiekszenie częstotliwości wzwodów nocnych jakbym miał 20 lat na szczęście już nie są tak bolesne jak z cewnikiem i zaraz po zdjęciu cewnika. Czy jest metoda by te wzwody ograniczyć ?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Andy 58 lat.

    Replied by: Joanna On 2022-04-19 Szanowny Panie, wszelkie niepokojące dolegliwości, które pojawiają się po operacji prostaty, powinien Pan skonsultować z lekarzem, pod którego opieką się Pan obecnie znajduje. Krwiomocz jest częstym objawem po zabiegu - krew może być skutkiem gojenia się rany pooperacyjnej, jednak jego długotrwałe utrzymywanie się powinno stanowić powód do niepokoju i należy skonsultować ten stan ze specjalistą. Trudno także jednoznacznie ocenić przyczynę pozostałych dwóch problemów, z którymi się Pan zmaga.

  • Napisał: Bogumiła On 2022-04-12
    Rating:
    5.0

    Czy po radykalnym usunieciu prostaty i węzłów chłonnych gdy psa wynosi 0,480 o 5 miesiacach należy się podać radioterapii i jaka by była najlepsza czy można zastosować protonowa

    Replied by: Joanna On 2022-04-12 Pani Bogumiło, zastosowanie wszelkich terapii powinno zostać skonsultowane z lekarzem, w tym wypadku onkologiem prowadzącym leczenie pacjenta. Każda rekonwalescencja przebiega inaczej, dlatego bez dokładnej analizy wyników badań niemożliwe jest dobranie odpowiedniej metody leczenia.

  • Napisał: Mar On 2022-04-11
    Rating:
    5.0

    Czy po zabiegu TURP (zastosowanie pętli elektrycznej) można stosować okłady cieplne z użyciem termoforu. Dziekuje

    Replied by: Joanna On 2022-04-11 Każdy pacjent inaczej przechodzi rekonwalescencję po zabiegu operacji prostaty, dlatego zalecam, aby wszelkie wątpliwości rozwiał lekarz, pod którego opieką znajduje się pacjent.

  • Napisał: Lech On 2022-04-04
    Rating:
    5.0

    Jestem 13-cie lat po operacji przezcewkowego wycięcia gruczołu krokowego. Od pół roku pojawiły się problemy z oddawaniem moczu i bóle pęcherza w godzinach nocnych. W czasie ostatniego kontrolnego badania u lekarza urologa, we wrześniu ubiegłego roku, lekarz zdiagnozował odrost trzeciego płata stercza. Zalecił przyjmowanie przez okres 3-ech miesięcy Ranlosin. Obecnie dolegliwości nasiliły się. Oczekuję na wizytę lekarską wyznaczoną na koniec maja. Mam pytanie co oznacza odrost trzeciego płata i czy konieczna będzie operacja i czy usilnie zabiegać o wcześniejszą wizytę lekarską.

    Replied by: Joanna On 2022-04-07 Panie Lechu, zdrowa prostata dzieli się na dwa płaty - lewy i prawy, pomiędzy którymi znajduje się bruzda międzypłatowa. Trzeci płat stercza (prostaty), tzw. płat środkowy, powstaje w wyniku procesu chorobowego i rośnie w kierunku pęcherza moczowego, do jego światła. O konieczności ewentualnego zabiegu i wdrożeniu odpowiedniej metody leczenia powinien zadecydować lekarz. Jeśli odczuwa Pan dolegliwości w postaci problemów z oddawaniem moczu i bóle pęcherza, zachęcam do przyspieszenia terminu konsultacji ze specjalistą.

  • Napisał: Jamusz/Pawel On 2022-03-31
    Rating:
    5.0

    Mam pytanie jestem po zabiegu usunięcia prostaty metoda holep po usunięciu cennika mam problem z oddawniem moczu po wypiciu półtora litra wody nie mam parcia na mocz w związku z tym musiało mi założyć ponownie cennik jaką może być przyczyną i czy ta dolegliwość ustąpi proszę o poradę pozdrawiam

    Replied by: Joanna On 2022-03-31 Panie Pawle, operacja usunięcia prostaty niesie ze sobą wysokie ryzyko powikłań, jednak proszę pamiętać, że metoda HoLEP umożliwia szybszą regenerację po zabiegu niż inne, alternatywne metody leczenia przerostu gruczołu krokowego. Po operacji pacjenci zazwyczaj skarżą się jednak na odwrotny problem, mianowicie nietrzymanie moczu i mimowolne jego popuszczanie, dlatego zalecam konsultację z lekarzem prowadzącym Pana terapię, który powinien rozwiać wszelkie Pana wątpliwości dotyczące obecnych skutków ubocznych. Życzę dużo zdrowia!

  • Napisał: Sara On 2022-03-31
    Rating:
    5.0

    Po operacji prostaty metoda holep mąż nie mógl oddac moczu zalozony cewnik na pare dni schodzi krwisty mocz.Dostal antybiotyk Zinnat 500mg ,cyclonamine i Diclac 100mg czopki.czy to moze swiadczyc o obrzęku wewnatrz cewki moczowej i jak dlugo bedzie krwawienie?

    Replied by: Joanna On 2022-03-31 Pani Saro, opisane przez Panią skutki uboczne zabiegu powinny zostać skonsultowane ze specjalistą. Lekarz z pewnością wdroży odpowiedni model leczenia.

  • Napisał: Roman On 2022-03-18
    Rating:
    5.0

    d.d. i pytanie, ktore dotyczy i z marszu " w trakcie usuwania prostaty został uszkodzony pęcherz moczowy, po prostu przedziurawiony" i teraz pytanie, czy jest sposób
    na "załatanie" tego strasznego uszkodzenia, tym bardziej, że zostało również uszkodzone jelito i teraz i nie mówimy o jelicie, ale co z tą dziurą w pęcherzu (przetoka)
    czy jest rada, tylko, że rada to mało skuteczne, ale konkretna pomoc i działanie i czy muszę pisać pilne, chyba nie, zatem jakie i gdzie ?!?!? roman

    Replied by: Joanna On 2022-03-21 Panie Romanie, niestety, nie jestem w stanie Panu pomóc. Pana przypadek wymaga pilnej konsultacji lekarskiej - proszę zgłosić swój problem w klinice, w której wykonywał Pan zabieg.

  • Napisał: Wiktor On 2022-03-15
    Rating:
    5.0

    Z jakiego narządu wykonuje się rezonans lub/i USG po usunięciu prostatuy (prostatectomii radykalnej metoda laparoskopową) w przypadku podejrzenia o wznowę (PSA powyżej 0,2 ?

    Replied by: Joanna On 2022-03-15 Panie Wiktorze, prawdopodobnie USG zostanie wykonane w tym samym miejscu, w którym zostało zrobione po raz pierwszy przed operacją prostaty. Umożliwi to wykrycie zmian w obszarze zmienionym wcześniej przez chorobę. Zalecam konsultację ze specjalistą, który rozwieje wszelkie Pana wątpliwości.

  • Napisał: Jan On 2022-03-10
    Rating:
    5.0

    Jestem już 1,5 roku po prostatektomi robotem da Vinci. Wyniki PSA po operacji 0,009 potem 0,022 dalej 0,055 kolejny 0,077 a ostatni 0,068. Norma pooperacyjna górna jest 0,2 i jej przekroczenie określane jest jak nawrót nowotworu. Piszę aby sprostować jaka jest norma po prostatektomi. Jeżeli badanie przekroczy poziom 0,1 to pacjent powinien zgłosić się do Poradni Onkologicznej. Odnośnie nietrzymania moczu. Ja przed operacją i po ćwiczę mięśnie Kegla regularnie i nie mam problemów z nie trzymaniem moczu.

    Replied by: Joanna On 2022-03-10 Panie Janie, dziękujemy za podzielenie się swoją opinią - wierzymy, że będzie pomocna dla naszych czytelników :) Życzę dużo zdrowia!

  • Napisał: Jurek On 2022-03-02
    Rating:
    5.0

    W październiku 2021 roku usunięto mi raka prostaty robotem DaVinci. Wcześniej kilkukrotnie przechodziłem operacje zwężenie cewki moczowej i to samo wystąpiło po dwóch miesiącach po oprecji. Nie wiem czy nastąpiło to przez zbyt intensywna rehabilitację, czy przez przepuklinę pachwinową, która wyszła mi z końcem grudnia 2021r?Zabieg powiększenia tego zwężenie przeprowadzono mi w mazowi w W-wie. Dzisiaj wyjęto mi cewnik ale kompletnie nie trzymam moczu. Mam pytanie i prośbę: czy ta przerwa w rehabilitacji 2 miesiące cokolwiek zmienia? kiedy mogę wrócić do cwiczen(posiłkuje się książką Trening dna miednicy dla mężczyzn), czy mam wyłączyć z rehabilitacji ćwiczenia na siłowni? A prośba polega na tym, że są jakieś kliniki gdzie można przejść operacje, które odtwarzają zwieracz. Mógłbym prosić o adres. i poradę (opinię) o skutecznośći takiej operacji Z góry dziękuję. .

    Replied by: Joanna On 2022-03-07 Panie Jurku, niestety, nie umiem polecić Panu konkretnego miejsca, w którym przeprowadzą Pana zabieg. Zachęcam do zasięgnięcia opinii na forach internetowych oraz zapoznanie się z ofertą klinik. Kwestia Pana zdrowia i powrotu do ćwiczeń powinna zostać skonsultowana ze specjalistą, ponieważ każdy pacjent inaczej przechodzi rekonwalescencję po zabiegu. Doraźnie na nietrzymanie moczu polecam Panu wkładki urologiczne Seni Man (www.seni24.pl/wkladki-dla-mezczyzn-seni-man/), które doskonale dopasowują się do męskiej anatomii i skutecznie chronią przed wilgocią. Wkładki są niewidoczne pod ubraniem, dzięki czemu ich noszenie jest niezwykle komfortowe i dyskretne. [To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producent: Toruńskie Zaklady Materiałów Opatrunkowych S.A., podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.]

  • Napisał: Halina On 2022-03-01
    Rating:
    5.0

    Panie Zenon 1 gdzie dokładnie Pan miał robiona operacje w Rzeszowie .Proszę odpowiedzieć. POZDRAWIAM

  • Napisał: Halina On 2022-03-01
    Rating:
    5.0

    Mój brat miał radykalną prostatektomi radykalnej .Po operacji PSA wynosiło 0,4 ,po kilku tygodniach spadło na 0,2 .Onkolog zadecydował serię naświetlań i spadło do 0,0395 po pół roku było 0,101 po dwóch tygodniach 0,0746 .Powtórne zrobiliśmy po trzech miesiącach i jest 0,105 .Czy moze to świadczyć o odrosnieciu nowotworu .Miał nie znam się złośliwość 7 .Czy na rezonansie wieloparametrycznym można ocenić co się dzieje .Dziękuję za odpowiedź.

    Replied by: Joanna On 2022-03-03 Pani Halino, wzrost poziomu PSA po operacji prostaty powinno się skonsultować z lekarzem, ponieważ rekonwalescencja każdego pacjenta przebiega inaczej. Niestety, nie umiem rozwiać Państwa wątpliwości.

  • Napisał: Sławomir On 2022-02-20
    Rating:
    5.0

    Dwa lata temu miałem radykalną operację prostaty . Po operacji niewielkie problemy z nie trzymaniem moczu które ustąpiły po trzech czy czterech miesiącach - chociaż przy niektórych ruchach ciała potrafi dwie trzy krople moczu wylecieć . Nie jest to problem bo używam wkładek urologicznych które zapewniają komfort życia . Martwi mnie jednak to że miewam erotyczne sny i dochodzi do wtrysku nasienia ale w tym czasie budząc się tego wtrysku nie ma na zewnątrz tylko jest niejako w środku . Jest to dziwne uczucie i chociaż dość przyjemne to zarazem niepokojące - bo jest to niejako wtrysku ala suchy . Jest pytanie co się dzieje z tym nasieniem i czy ono gromadząc się gdzieś wewnątrz nie jest zagrożeniem dla mojego zdrowia . Informuję też że powoli ale cały czas wzrasta wskaźnik PSA od 0,003 po operacji do 0,638 w chwili obecnej . Jestem pod stałą opieką onkologiczną i pani doktor co się mną zajmuje o tym wie . Twierdzi że może nie jest to normalne ale nawet badanie scyntygraficzne nie stwierdza przy tej wartości PSA że dzieje się coś niepokojącego . Pytam więc czy taki wzrost PSA mieści się w granicach mojego bezpieczeństwa onkologicznego .

    Replied by: Joanna On 2022-02-21 Szanowny Panie, wsteczna ejakulacja to problem wielu mężczyzn po operacji prostaty, ale nie jest to zaburzenie niebezpieczne dla zdrowia pacjenta i nie stanowi zagrożenia dla jego życia. Wzrost poziomu PSA powinien zostać natomiast skonsultowany z lekarzem - tylko fachowa diagnostyka specjalistyczna będzie w stanie rozwiać Pana wątpliwości. Życzę dużo zdrowia.

  • Napisał: Karti9 On 2022-02-18
    Rating:
    5.0

    Operacja prostaty to poważna sprawa, warto więc się zastanowić u jakiego specjalisty będzie się ten zabieg wykonywać. Polecam https://szpitalmazovia.pl/ - to tutaj wlasnie bezproblemowo i bez większych leków podjąłem leczenie i działanie. Polecam!

  • Napisał: Agnieszka On 2022-02-10
    Rating:
    5.0

    Panie Januszu, mój mąż jest tydzień po zabiegu Holep. Zabieg był w Piasecznie, w szpitalu św. Anny. Operował dr Marek Zawadzki. Z tego co się orientuję, doktor przeprowadza te zabiegi jeszcze w kilku miejscach. Cena ze wszystkimi badaniami 13.400,-.

  • Napisał: Paweł On 2022-02-02
    Rating:
    5.0

    Nieco ponad 3 tygodnie temu przeszedłem operacje radykalnego usunięcia prostaty wraz z węzłami chłonnymi robotem da Vinci.Gleason 3+4.
    Mimo optymistycznych zapewnień lekarzy, ze trzymanie moczu powróci w kilka dni po usunięciu cewnika, nadal jego trzymanie jest poza moją kontrolą.
    Mam nadzieję na rychłą poprawę tego stanu, chociaż zdaję sobie sprawę z tego, ze powrót „do normalności” może trwać dłuższy czas.
    Proszę o Wasze doświadczenia w tym temacie.

    Replied by: Joanna On 2022-02-02 Panie Pawle, wielu pacjentów po operacji prostaty czeka długa rekonwalescencja, zanim unormuje się u nich kontrola oddawania moczu. Panowie wracają do zdrowia nawet po upływie 6-12 miesięcy, dlatego proszę uzbroić się w cierpliwość. Doraźnie zachęcam do skorzystania z wkładek anatomicznych dla mężczyzn Seni Man, które dopasowane są do anatomii ciała, gwarantując poczucie suchości i komfortu. www.seni24.pl/wkladki-dla-mezczyzn-seni-man/ [To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producent: Toruńskie Zaklady Materiałów Opatrunkowych S.A., podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.]

  • Napisał: Józef On 2022-01-30
    Rating:
    5.0

    Jestem 2 tygodnie po zabiegu usunięcia prostaty wraz z węzłami chłonnymi metodą da Vinci, zrobił mi się duży obrzęk chłonny moszny jest to bardzo uciążliwe, co robić jak sobie można pomóż ?

    Replied by: Joanna On 2022-01-31 Panie Józefie, powinien Pan skonsultować swoje dolegliwości z lekarzem, który monitoruje Pana chorobę - tylko specjalista będzie w stanie Panu pomóc. Proszę nie odwlekać wizyty. Życzę dużo zdrowia!

  • Napisał: Janusz On 2022-01-25
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry, czy Pan Krzysztof który miał robioną operację metodą HoLEP może powiedzieć gdzie miał wykonywany zabieg i jak to cenowo wygląda. Dziękuję.

  • Napisał: Ludwik On 2022-01-25
    Rating:
    5.0

    Czy po operacji prostaty HOLEP w trakcie oczekiwania na wynik PSA wskazane jest spożywanie jakichś zestawów anty rakowych ,lub specjalnej diety lub leków .

    Replied by: Joanna On 2022-01-26 Panie Ludwiku, takie wątpliwości powinien wyjaśnić lekarz prowadzący Pana leczenie. Każdy organizm regeneruje się inaczej, dlatego zachęcam do konsultacji ze specjalistą.

  • Napisał: Ludwik On 2022-01-23
    Rating:
    5.0

    Mam pytanie odnośnie poziomu PSA po operacji laserem HOLEP. Miesiąc po zabiegu PSA wynosiło 0,630, 2 miesiące po - 0,380. Czy jest norma PSA w takim przypadku, która świadczy o pomyślnym wyniku zabiegu? Ile powinna wynosić i po jakim czasie od zabiegu powinna zostać osiągnięta?

    Replied by: Joanna On 2022-01-24 Panie Ludwiku, przyjęto, że poziom PSA nie powinien przekraczać następujących wartości: 2,5 ng/ml dla mężczyzn w wieku 40-50 lat, 3,5 ng/ml dla mężczyzn w wieku 50-60 lat, 4,5 ng/ml dla mężczyzn w wieku 60-70 lat oraz 6,5 ng/ml dla panów powyżej 70 roku życia. Wygląda na to, że poziom antygenu sterczowego w Pana przypadku zmniejsza się, co jest dobrą oznaką. Mimo to w celu prawidłowej interpretacji wyniku badań zalecam kontakt z lekarzem od początku kierującym Pana leczeniem.

  • Napisał: Zenon1 On 2022-01-14
    Rating:
    5.0

    1.12.2021 miałem wykonaną prostatektomię radykalną przy użyciu robota da vinci w Rzeszowie refundowaną przez NFZ. Rak złośliwy (4+3) Dzisiaj mija 6 tygodni od zabiegu. Funkcjonuję już normalnie. Zdążają się jeszcze sporadyczne wykroplenia moczu przy gwałtownych ruchach. Teraz pozostaje tylko badanie PSA i kontrolę urologiczne. Wszystkim, których dopadł ten złośliwiec życzę dużo wytrwania i trafienia pod opiekę dobrego urologa. Operatorów robotem da vinci mamy w Polsce bardzo dobrych.

    Replied by: Joanna On 2022-01-21 Panie Zenonie, dziękujemy za podzielenie się swoją historią. Życzymy Panu dużo zdrowia!

  • Napisał: Armand55 On 2021-12-30
    Rating:
    5.0

    Witam jaki jest koszt wycięcia prostaty mój ojciec jest po biopsji rak 3 stopnia teraz ma iść na rezonans żeby sprawdzić czy nie ma przerzutów.Nie ma napewno i potem wycięcie prostaty.Wszystko robi prywatnie,orientuje się ktoś ile prywatnie taka operacja kosztuje bo powiedzieli mu ze 47 tysięcy czy to nie za dużo ?

    Replied by: Joanna On 2022-01-03 Każda placówka posiada własny cennik zabiegów, dlatego nie można jednoznacznie określić, jaki koszt operacji prostaty będzie optymalny. Wiele zależy od rodzaju przeprowadzanego zabiegu, zastosowanego sprzętu oraz zespołu medyków. Ceny oscylujące w granicach kilkudziesięciu tysięcy zł dotyczą zazwyczaj operacji przeprowadzanej za pomocą robota medycznego, czyli najnowocześniejszej i najbardziej zaawansowanej technologicznie metody leczenia raka prostaty. W internecie znajdują się oferty placówek medycznych wykonujących operację prostaty - zachęcam do zapoznania się z ofertą dostępną na rynku.

  • Napisał: Violetta On 2021-12-29
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry,
    Tata miał zabieg operacyjny na prostatę w listopadzie, po niejdostał antybiotyk. W wycinku stwierdzono komórki rakowe. Wizytę do prowadzącego urologa ma dopiero na marzec. Martwi nas, że to to dopiero w marcu. Czy nie powinien mieć szybciej tej wizyty?
    Czy powinien zrobić badania z krwi w kierunku PSA?
    Pozdrawiam
    V. P.

    Replied by: Joanna On 2021-12-29 Pani Violetto, zmiany nowotworowe powinny skłonić do jak najszybszej konsultacji ze specjalistą, ponieważ rak prostaty jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn. Zalecam przyspieszenie wizyty, jeżeli istnieje taka możliwość. To lekarz powinien zadecydować o dalszym postępowaniu i możliwej drodze leczenia.

  • Napisał: Iwona On 2021-12-25
    Rating:
    5.0

    Mój mąż jest trzy tygodnie po laserowym usunięcu łagodnego przerostu gruczołu krokowego, niestety nadal utrzymuje się nietrzymanie moczu jest to dla męża bardzo to uciążliwe, mam pytanie jak mogę pomóc meżowi?

    Replied by: Joanna On 2021-12-27 Pani Iwono, nietrzymanie moczu jest naturalnym następstwem operacji prostaty - występuje niemal u wszystkich mężczyzn po tym zabiegu. Rekonwalescencja może potrwać nawet kilka bądź kilkanaście miesięcy, dlatego proszę uzbroić się w cierpliwość. Doraźnym rozwiązaniem, które znacząco poprawi komfort pacjenta będzie stosowanie wyrobów chłonnych na nietrzymanie moczu, np. wkładek urologicznych dla mężczyzn Seni Man dostępnych w naszym sklepie internetowym. Wkładki są dyskretne i wygodne, zostały zaprojektowane z myślą o męskiej anatomii i nie odznaczają się pod ubraniem.

  • Napisał: Zenon On 2021-12-19
    Rating:
    5.0

    Dwa tygodnie temu miałem prostaktomie prostaty mam piekący ból w podbrzuszu na długości szwów które będą jutro zdjęte cz powodem mogą być jeszcze nie zdjęte szwy ból jest wtedy gdy chodzę jak leżę tonir nie boli proszę o poradę

    Replied by: Joanna On 2021-12-20 Panie Zenonie, każdy pacjent inaczej przechodzi rekonwalescencję po zabiegu, dlatego proszę poinformować o swoich dolegliwościach lekarza. Wierzę, że prawidłowo zdiagnozuje przyczynę bólu.

  • Napisał: Witold. RYNKIEWICZ On 2021-12-13
    Rating:
    5.0

    Jak długo mam brać zastrzyki w brzuch po biopsji gruczołu krokowego proszę o odpowiedź bo nie wiem co robić

    Replied by: Joanna On 2021-12-14 Panie Witoldzie, na takie pytanie może odpowiedzieć wyłącznie lekarz. Proszę nie zwlekać z konsultacją.

  • Napisał: Jerzy On 2021-10-11
    Rating:
    5.0

    Jestem 3-miesiące po prostatektomii radykalnej, pracuję od dwóch miesięcy [praca fizyczna] i wszystko jest ok. , ale mam jeszcze kłopoty z trzymaniem moczu, mięśnie 'kegla' ćwiczę w zasadzie codziennie, na leżąco i stojąco, w pracy w domu , jak tylko mi się przypomni, używam wkładki anatomiczne ponieważ bez nich jeszcze nie mam odwagi wyjść z domu. Po jakim czasie przyjdzie poprawa trzymania moczu, czy są jakieś leki aby to przyspieszyć? Wiem, dużo czytam i lekarz też mi mówił, że to potrwa, ale u mnie nie ma różnicy zaraz po wyjęciu cewnika trzy miesiące temu i dziś, tak samo słabo trzymam mocz gdy tylko się ruszam i coś robię.

    Replied by: Joanna On 2021-10-11 Panie Jerzy, każdy pacjent przechodzi rekonwalescencję inaczej, dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, kiedy przyjdzie oczekiwana poprawa. Większość mężczyzn wraca do sprawności w okresie 6-12 miesięcy od zabiegu, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i słuchać zaleceń lekarza. Jeśli nie widzi Pan żadnej poprawy, zachęcam do skonsultowania się ze specjalistą.

  • Napisał: Jerzy On 2021-10-02
    Rating:
    5.0

    Jestem 2 tygodnie po usunięciu prostaty. Mam 70 lat. Obecnie mam ból okolic odbytu. Ale mam też hemoroidy po pobycie w szpitalu. Czy ból w tym miejscu może być pooperacyjny? Czy to tylko ból od hemoroida?

    Replied by: Joanna On 2021-10-04 Panie Jerzy, w takiej sytuacji należy skonsultować swój problem z lekarzem. Ból okolicy odbytu może być spowodowany zarówno powikłaniami pooperacyjnymi, jak i hemoroidami.

  • Napisał: Piotr On 2021-09-29
    Rating:
    5.0

    Witam 2 lata temu byłem byłem operowany Da Vinci w Czechach w klinice w Ołomuńcu ,cena 30 tys zł. PSA 0,003. Żadnych naświetlań ani chemii. Od roku bardzo szybko się męczę i pocę mam 61 lat .Czy to mogą być przyczyną jakieś zmiany hormonalne spowodowane brakiem gruczołu prostaty.

    Replied by: Joanna On 2021-09-30 Panie Piotrze, zalecam skonsultowanie swoich wątpliwości z lekarzem. Jeśli w Pana przypadku stosuje się hormonoterapię uzupełniającą, to bardzo prawdopodobne będą m.in. uderzenia gorąca, nadmierne zmęczenie, przyrost masy ciała, zaburzenia erekcji i utrata libido czy obniżony nastrój. Przestrzeganie zdrowej diety i regularne ćwiczenia często pomagają zmniejszyć dolegliwości hormonoterapii, jednak zachęcam do porozmawiania na ten temat ze specjalistą.

  • Napisał: Dagmara On 2021-09-28
    Rating:
    5.0

    10 lat po operacji usunięcia prostaty u mojego męża PSA urosło do 0,8Ma wyznaczoną datę radioterapii.Czego można się spodziewać.Lekarz niczego ni wyjaśnił.

    Replied by: Joanna On 2021-09-30 Pani Dagmaro, przede wszystkim proszę się nie bać i zaufać lekarzom. Radioterapia przynosi oczekiwane rezultaty nawet u 95% pacjentów i jest bardziej łaskawa dla organizmu niż chemioterapia. Polega na kilkuminutowych seansach miejscowego naświetlania wskazanych przez lekarza miejsc na cele pacjenta. Ilość i długość seansów uzależniona jest od konkretnego modelu wdrożonej radioterapii. O schemacie leczenia powinien Państwa poinformować lekarz prowadzący. Życzę dużo zdrowia!

  • Napisał: Stanisław On 2021-09-20
    Rating:
    5.0

    Przeszedłem prostatekomie i chciałem zapytać jakie ćwiczenia prowadzić żeby dojść do wzwodu

    Replied by: Joanna On 2021-09-21 Panie Stanisławie, na wstępie należy podkreślić, że wszyscy mężczyźni po zabiegu prostatektomii doświadczają problemów ze wzwodem. Jeśli zatem operacja odbyła się niedawno, proszę uzbroić się w cierpliwość w kwestii rehabilitacji. Zaburzenia u niektórych pacjentów stopniowo ustępują po kilku miesiącach, inni muszą zastosować odpowiednie leczenie. Pacjenci najczęściej sięgają wówczas po popularne tabletki na potencję, ale należy podkreślić, że ich stosowanie wymaga bezwzględnej konsultacji ze specjalistą. U mężczyzn z przeciwwskazaniami do stosowania preparatów wspomagających potencję skuteczne mogą okazać się zastrzyki wykonywane do ciał jamistych prącia na kilkanaście minut przed stosunkiem. Każdy pacjent przechodzi rehabilitację inaczej, inny też jest przebieg choroby u każdego mężczyzny. Sądzę, że Pana wątpliwości powinien rozwiać lekarz prowadzący, który szczegółowo zna przebieg Pana leczenia.

  • Napisał: Krzysztof On 2021-08-27
    Rating:
    5.0

    Witam wszystkich.
    24.08.2021r miałem zabieg - tak zabieg usunięcia dużej prostaty / `12 cm /.W następnym dn. byłem już w domu.Sam przejechałem 350 km.
    Jestem zdziwiony,że o najnowszej metodzie usunięcia raka prostaty nie mówi nikt.
    Nazywa się ona HoLEP i polega na zastosowaniu lasera do zniszczenia gruczołu, bez żądnych naięć hirurgicznych czy laparoskopowych.
    Wadą jest fakt, że czeka się na niego ponad 1,5 roku.
    Jestem b. zadowolony i poleciłbym każdemu, bowiem ma zastosowanie w większości przypadków.
    Pozdrawiam.

    Replied by: Joanna On 2021-08-30 Panie Krzysztofie, dziękujemy za podzielenie się swoimi doświadczeniami. Życzymy dużo zdrowia!

  • Napisał: Jan On 2021-08-24
    Rating:
    5.0

    Jestem po zabiegu turp 6 tygodni i zapaleniu jądra(wystapiło 2 tygodnie zabiegu i wróciło już do normy) czy można chodzić po drabinie na wysokość ok 4 metrów i ile jaki ciężar można dźwigać. Dziękuje

    Replied by: Joanna On 2021-08-25 Panie Janie, każdy pacjent inaczej przechodzi rekonwalescencję po operacji prostaty, dlatego nie ma jasno określonych wytycznych dotyczących powrotu do sprawności fizycznej. Ograniczeniem może być po prostu ból chorego. Mimo wszystko zalecam konsultację z lekarzem, który będzie w stanie rozwiać Pana wątpliwości na podstawie wyników dotychczasowych badań.

  • Napisał: Andrzej On 2021-08-10
    Rating:
    5.0

    Jestem tydzień po chirurgicznej operacji usunięcia raka prostaty wraz z węzłami ,powrózkami nasiennymi itd. Mam cewnik .Pije dużo wody wg zalecenia ze szpitala w formie pisemnej. Ilość moczu jaka powstaje powoduje dodatkowe jego przecieki wokół rurki , która wystaje z penisa. Czy nie powinienem jednak ograniczyć ilość wypijanych płynów? Zgłaszałem tą przypadłość jeszcze podczas pobytu w szpitalu. Powiedziano mi , że tak ma być. Jeżeli tak, trudno.

    Replied by: Joanna On 2021-08-10 Panie Andrzeju, nie podważałabym kompetencji lekarzy - proszę stosować się do ich zaleceń. Jeśli wyciekający mocz powoduje dyskomfort, zachęcam do przetestowania wkładek urologicznych dla mężczyzn Seni Man. [To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producent: Toruńskie Zaklady Materiałów Opatrunkowych S.A., podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.]

  • Napisał: Jan On 2021-07-17
    Rating:
    5.0

    Panie Jerzy jest Pan przed biopsją a po rezonansie. Ja w tej sytuacji skorzystałem z biopsji fuzyjnej, która jest bardzo precyzyjna i popierze próbki zarówno z miejsc wskazanych przez rezonans jak też z innych miejsc. Ta biopsja jest wykonywana przez krocze i ten sposób uniknie się ewentualnych skutków jak są przy biopsji przez odbyt. Ta biopsja tradycyjna jest trafianie jak totolotek i nie zawsze zostaną pobrane próbki z właściwych miejsc. Odradzam tradycyjną biopsję. Pozdrawiam

  • Napisał: Kaz On 2021-07-15
    Rating:
    5.0

    Jak to jest z wiarygodnością wyników rezonansu magnetcznego. Znajomy w odstępie kilku dni robił badania w dwóch prywatnych przychodniach. Pierwszy wynik PI-RADS 2 drugi PI-RADS 1. W drugim lepszy.

    Replied by: Joanna On 2021-08-02 Szanowny Panie, rezonans magnetyczny umożliwia uzyskanie stosunkowo precyzyjnego wyniku badania. Trudno jednoznacznie określić przyczynę niniejszej rozbieżności. Czy w obu przypadkach podany został kontrast, który również może mieć wpływ na ostateczny wynik? Polecam skonsultowanie swoich wątpliwości z lekarzem prowadzącym, który weźmie także pod uwagę wcześniejszą diagnostykę.

  • Napisał: Jerzy On 2021-07-13
    Rating:
    5.0

    10 dni temu miałem badanie prostaty rezonansem magnetycznym. Powód podejrzenie w badaniu per rectum nowotworu. Jestem przed wizytą u urologa. Przedstawię główną najważniejszą część opisu badania nie dlatego bym miał wątpliwości co do decyzji lekarza ale chciałbym poszerzyć swoją wiedzę ponieważ wiem ,że mogę otrzymać propozycje biopsji . A biopsja to też minusy i negatywne skutki. Opis ,, GRK 38x40x47 o zachowanym zróżnicowaniu. ,,Liczne gruczolaki w strefie środkowej obu płatów. Strefa obwodowa o niejednorodnym sygnale bez zmian ogniskowych . W pozostałych fragmentach badania zmian patologicznych nie stwierdzono. Wniosek PI-RADS2".. Czy musze mieć biopsję by wykluczyć na 100% nowotwór..

    Replied by: Joanna On 2021-07-14 Panie Jerzy, nie możemy podważać kompetencji lekarza. Jeśli zdecyduje o konieczności wykonania biopsji, proszę mu zaufać. Podjęcie odpowiedniego leczenia w przypadku wykrycia nowotworu jest najlepszym możliwym rozwiązaniem, zatem trzeba prawidłowo zdiagnozować Pana problem.

  • Napisał: Marek On 2021-07-10
    Rating:
    5.0

    Panie Janie , mam bardzo zbliżone wyniki, chciałem zapytać gdzie się Pan operował gdyż jestem przed decyzją

    Replied by: Joanna On 2021-07-12 Pan Jan pisał o tym poniżej - zabieg został wykonany w szpitalu Wojewódzkim we Wrocławiu przy ul. Kamieńskiego.

  • Napisał: Dariusz On 2021-07-09
    Rating:
    5.0

    Miałem wszystkie wyniki z krwi ok dopiero rezonans wykazał zmiany na gruczole prostaty 15%plat prawy reszta wraz z miednica ,węzłami pęcherzem czysta w biopsji wynik 3+3=6skala glensona i nowotwór zrazikowy , 4dni temu usunąłem cały gruczoł laparaskopowo razem z nasieniowodami i tkanka chłonna , jaka może być dalszą formą leczenia , czy na tym etapie to koniec ?

    Replied by: Joanna On 2021-07-12 Panie Dariuszu, zalecam specjalistyczną konsultację z lekarzem monitorującym Pana leczenie. Znając dokładnie przebieg choroby i przebytą rekonwalescencję będzie w stanie prawidłowo ocenić, jakie działania mogą zostać jeszcze podjęte. Na tym etapie czeka Pana jeszcze rehabilitacja, ponieważ po zabiegu usunięcia gruczołu prostaty może pojawić się problem nietrzymania moczu lub problemy z erekcją.

  • Napisał: Andrzej welan On 2021-07-08
    Rating:
    5.0

    1,5 roku pi resekcji łagodnego przerostu gruczolu wynik psa 0,375, jaki wynik prawidlowy w tym wypadku,,,

    Replied by: Joanna On 2021-07-12 Panie Andrzeju, przyjęte normy prawidłowego PSA powinny wynosić: 2,5 ng/ml dla mężczyzn w wieku 40-50 lat, 3,5 ng/ml dla mężczyzn w wieku 50-60 lat, 4,5 ng/ml dla mężczyzn w wieku 60-70 lat oraz 6,5 ng/ml dla panów powyżej 70 roku życia. W celu prawidłowej interpretacji wyniku badań zalecam kontakt z lekarzem od początku kierującym Pana leczeniem. Na podstawie wcześniejszej diagnostyki oraz przebiegu Pana leczenia będzie w stanie wskazać, czy wynik mieści się w granicach normy.

  • Napisał: Tomek On 2021-06-29
    Rating:
    5.0

    Jestem po operacji usunięcia prostaty ,nacięciem brzucha .Boli praktycznie wszystko od pępka wdoł ile potrzebuje na pełne wyzdrowienie i ile lat życia mam 47 lat

    Replied by: Joanna On 2021-07-05 Panie Tomku, obawiam się, że od nikogo nie uzyska Pan pewnej informacji o długości życia, jakie Panu pozostało. Proszę zawierzyć lekarzom, stosować się do zaleceń rehabilitacji i być dobrej myśli - prawidłowa diagnoza i przeprowadzenie zabiegu jest już pierwszym krokiem do sukcesu. Nie wiemy, kiedy odbył się Pana zabieg, dlatego trudno nam jednoznacznie wskazać przyczynę nieustającego bólu - proszę koniecznie skontaktować się w tym celu z lekarzem prowadzącym.

  • Napisał: IKX On 2021-06-24
    Rating:
    5.0

    Panie Janie, proszę powiedzieć gdzie operacja robotem da vinci kosztuje 15000 zł? Dziś zapisałem się na sierpień w Gdańsku. Koszt 43 000 zł

    Replied by: Joanna On 2021-06-28 Pan Jan pisał o tym poniżej - zabieg został wykonany w szpitalu Wojewódzkim we Wrocławiu przy ul. Kamieńskiego.

  • Napisał: Karol On 2021-06-13
    Rating:
    5.0

    Panie Janie a jaki był koszt zabiegu?

    Replied by: Joanna On 2021-06-14 Panie Karolu, w jednym w pierwszych komentarzy pan Jan podawał koszt zabiegu - wynosił on 15.000 zł.

  • Napisał: Jan On 2021-06-12
    Rating:
    5.0

    Jak już pisałem, jestem po prostatektomi, którą wykonano robotem da Vinci 11 miesięcy temu. Szybko po operacji doszedłem do sprawności. Blizny po operacji zniknęły tylko mało widoczna jest nad pępkiem. Wczoraj odebrałem wynik PSA - 0,045.

  • Napisał: Henry On 2021-06-11
    Rating:
    5.0

    Jestem 4 tygodnie po radykalnym wycieciu prostaty,boli mnie prącie i odbyt,czy jest to normalny objaw ,jesli tak to jak dlugo to potrwa.

    Replied by: Joanna On 2021-06-11 Rekonwalescencja po zabiegu wygląda inaczej w przypadku każdego pacjenta. Jeśli jednak pojawia się ból, o którym Pan pisze, proszę koniecznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym w celu ustalenia przyczyny problemu i podjęcia kroków w celu wyeliminowania bólu.

  • Napisał: Jan On 2021-06-10
    Rating:
    5.0

    Panie Karolu. Operacja usunięcia prostaty wykonanej robotem da Vinci była w szpitalu Wojewódzkim we Wrocławiu na Kamińskiego

  • Napisał: Karol On 2021-06-09
    Rating:
    5.0

    Panie Janie w jakim szpitalu wykonał Pan zabieg robotem Da Vinci ? Jaki był koszt?

  • Napisał: Aldona On 2021-06-03
    Rating:
    5.0

    Witam panie Janie

    Przeczytałm ze przeszedł pan operację usunięcia gruczołu krokowego robotę da Vinci.
    Mój mąż ma sie poddać tej operacji .
    Chciałabym sie dowiedzieć w którym szpitalu był pan operował .

    Serdecznie pozdrawiam

  • Napisał: Damian On 2021-06-03
    Rating:
    5.0

    jeśli ktoś ma wskazania do usunięcia prostaty to powinien szukać miejsca w szpitalu gdzie operują robotem DaVinci. Pacjenci o wiele lepiej znoszą operację, rekonwalescencję i jest mniejsze ryzyko powikłań.

  • Napisał: Edward On 2021-05-31
    Rating:
    5.0

    Pół roku temu miałem radykalne usunięcie prostaty. Czuję się dobrze, zostałem skreślony z zielonej karty onkologicznej. Wybrałem się do sanatorium w Solcu Zdroju gdzie odmówiono mi przyjęcia na zabiegi ze względu na zbyt krótki okres jaki upłynął od zabiegu. Powiedziano mi że minimum 12 m-cy. Jakieś bliższe informacje odnośnie możliwości brania typu zabiegów w krótszym odstępie czasowym.

    Replied by: Joanna On 2021-06-01 Panie Edwardzie, zwykle okres rekonwalescencji po operacji usunięcia prostaty wynosi około 12 miesięcy, dlatego placówka może uznać krótszy okres za niewystarczający i odmówić wykonania zabiegów.

  • Napisał: Jozef On 2021-05-26
    Rating:
    5.0

    w jaki sposób wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla

    Replied by: Joanna On 2021-05-26 Panie Józefie, wszystko na temat ćwiczeń mięśni Kegla znajdzie Pan w poświęconym temu artykule naszego poradnika. Zachęcamy do lektury: https://www.seni24.pl/poradnik/Wpis/19-cwiczenia-miesni-kegla-na-nietrzymanie-moczu-dla-kobiet-i-mezczyzn

  • Napisał: Marian On 2021-05-25
    Rating:
    5.0

    Biopsja wynik
    płat prawy (1) gruczolak prostaty 6(3+3) naciek 5%
    (2) " 6(3+3) naciek 20%
    (3) 322822 (6) -BPH -Hyperplasia benigna prostate
    płat lewy
    322823 (1) 322822 (6) -BPH -Hyperplasia benigna prostate
    wielkość gruczołu 99 ml
    psa 7,84
    lat - 67
    zapisany jestem na opecje wyciecia gruczołu - operacja przez otwarcie brzucha
    mam pytanie czy nie można zastosować bardziej nowoczesnej metody ( np laporoskopowej )

    Replied by: Joanna On 2021-05-25 Panie Marianie, proszę zaufać lekarzom - jeśli uznali operację za najlepszy sposób wycięcia gruczołu, nie widzę podstaw, aby podważać ich kompetencje. W razie wątpliwości ma Pan prawo do konsultacji metody operacji z innym specjalistą.

  • Napisał: Tomi On 2021-05-17
    Rating:
    5.0

    Po jakim czasie po wykonanej biopsji prostaty można poddać się operacji usunięcia prostaty. Czy jest jakiś określony czas ?

    Replied by: Joanna On 2021-05-18 Po przeprowadzeniu biopsji prostaty pobrany materiał zostaje poddany analizie histopatologicznej, na jej wyniki czeka się około dwóch tygodni. Następnie należy udać się z nimi do urologa, który dokona poprawnej interpretacji i wskaże drogę dalszego leczenia, jeśli będzie konieczne. W przypadku podejrzenia nowotworu należy poddać się operacji jak najszybciej, nie ma natomiast jasno określonego czasu, w którym należy ów zabieg wykonać.

  • Napisał: Marianna On 2021-04-28
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry,
    Mąż miał zabieg echolaserem, przerost nie był duży, ale wyjątkowo uciążliwy w związku z częstym nocnym oddawaniem moczu.
    Zabieg całkowicie się udał i teraz mam pytanie - po jakim czasie widać będzie poprawę, bo rozumiem, że to się nie stanie z dnia na dzień.
    Jak często należy wykonywać ćwiczenia Kegla?

    Replied by: Joanna On 2021-04-28 Pani Marianno, większość pacjentów wraca do zdrowia po około 6-12 miesiącach od operacji. Ćwiczenia mięśni Kegla należy wykonywać każdego dnia, kilka razy dziennie - bardzo ważna jest systematyczność. Więcej o rehabilitacji po zabiegu piszemy w niniejszym artykule w akapicie "Rehabilitacja po usunięciu prostaty".

  • Napisał: Hanna On 2021-04-26
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry, mój mąż miał operację prostaty ponad 2 tygodnie temu; czy normalne jest, że w moczu jest krew? Czy to jest niepokojące czy należy przeczekać?

    Replied by: Joanna On 2021-04-26 Pani Hanno, proszę skonsultować ten stan z lekarzem. Krew w moczu może być spowodowana gojeniem się ran pooperacyjnych, ale mimo to warto wykluczyć poważniejszy problem w gabinecie lekarskim.

  • Napisał: Jerzy On 2021-04-22
    Rating:
    5.0

    Witam znów w imieniu taty. Po dwóch miesiącach od zabiegu TURP. Chcemy poinformować wszystkich panów, którzy boją się lub wachają, nie ma czego! My po półrocznej batalii z cewnikami,urologami itp wreszcie odetchnęliśmy z ulgą. Do 4-5tygodni po zabiegu było kiepsko, m.in ból, problemu przy oddawaniu moczu czy siadaniu...teraz już wręcz tata zapomniał, że miał zabieg! Nie czekajcie! Kilka dni męczarni a potem z górki!
    ps.pisze ten komentarz bo sama wiem jak to jest przed operacją, szuka się informacji, a większość jest nie pocieszająca. Także mam nadzieję, że tym komentarzem pomogłam choć trochę.

    Replied by: Joanna On 2021-04-23 Dziękujemy za podzielenie się swoją opinią - wierzymy, że będzie pomocna dla innych.

  • Napisał: Jestem 3 tygodnie po operacji prostaty, Tydzień temu usunęli mi szwy operacyjne. Czy mogę podjąć prace i jaki rodzaj tej pracy? On 2021-04-03
    Rating:
    5.0

    Bez komentarzy.

    Replied by: Joanna On 2021-04-06 Operacja usunięcia prostaty niesie ze sobą szereg konsekwencji i wymaga koniecznej rehabilitacji po zabiegu, która może trwać nawet rok. Wskazane jest ograniczenie nadmiernej i obciążającej aktywności ruchowej przez mniej więcej 8-10 tygodni po operacji. Jeśli po tym czasie nie wystąpi ból, nie ma przeciwwskazań przed podjęciem konkretnego typu pracy. Proszę jednak pamiętać, że każda rehabilitacja po zabiegu przebiega inaczej, dlatego polecam skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem specjalistą.

  • Napisał: Piotr On 2021-03-29
    Rating:
    5.0

    Pani Joanno wskaźnik PSA od 2-4 dotyczy mężczyzn mających zdrową prostatę , a ja mam ją usuniętą . Dodatkowo mam wznowę biochemiczną po 5 latach z wynikiem PSA 0.55.
    Lekarz karze jeszcze czekać ja się boję o przerzuty . Pytanie moje jest następujące : przy jakim wskaźniku PSA powinna być zrobiona Radioterapia.

    Replied by: Joanna On 2021-03-30 Panie Piotrze, proszę zatem skonsultować swoje obawy z innym lekarzem - każda choroba ma swój indywidualny przebieg, nie jesteśmy w stanie jednoznacznie wskazać Panu, jaka reakcja będzie w tym wypadku najlepsza.

  • Napisał: Piotr On 2021-03-27
    Rating:
    5.0

    W 2015 roku miałem laparoskopową operację usunięcia prostaty z zaoszczędzeniem pęczków nerwowych. Po operacji wynik PSA to 0,01 który wzrósł do września 2020 do poziomu 0,36.Obecnie wzrost PSA przyspieszył i wynosi
    0,55. Badanie PET PSMA nie wykazało wznowy a lekarz prowadzacy karze jeszcze czekać .
    Proszę o informacje czy to jest dobra strategia ?
    I ewentualnie ile można jeszcze bezpiecznie czekać ?

    Replied by: Joanna On 2021-03-29 Panie Piotrze, o podwyższonym poziomie PSA mówimy wówczas, kiedy wartość stężenia wynosi powyżej 2-4 ng/ml, zależnie od wieku. Proszę zaufać lekarzowi, a jeśli ma Pan wątpliwości - skonsultować je z innym specjalistą.

  • Napisał: Karolina On 2021-03-25
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry, mam pytanie dotyczące operacji wycięcia gruczołu pęcherza moczowego w związku z rakiem prostaty u taty 80 lat . Czy do dobra decyzja poddać się operacji ? Czy faktycznie już z cewnikiem pozostaje się do końca życia ????? Czy tylko na okres po operacji ?

    Replied by: Joanna On 2021-03-25 Pani Karolino, operacja prostaty w przypadku zdiagnozowanego nowotworu to konieczny zabieg. Sugeruję z niej nie rezygnować, ponieważ może przedłużyć życie Pani taty. Proszę kierować się zaleceniami lekarskimi, a w razie wątpliwości skonsultować się z innym specjalistą. Usunięcie cewnika następuje w szpitalu zwykle już w drugiej lub trzeciej dobie po zabiegu. Należy jednak pamiętać, że po operacji konieczna będzie stosowna rehabilitacja, mogą zdarzyć się także powikłania lub problemy z nietrzymaniem moczu - to całkowicie normalna przypadłość po niniejszym zabiegu. Na szczęście większość pacjentów wraca do pełnej sprawności już po 6-12 miesiącach. Ponadto marka Seni oferuje panom niezwykle komfortowe wyroby chłonne dla mężczyzn z serii Seni Man, znacząco ułatwiające codzienne funkcjonowanie.

  • Napisał: Zbigniew On 2021-03-12
    Rating:
    5.0

    jestem 10 dni po zabiegu elektroresekcji prostaty TUR-P na początku i na koniec oddawania moczu pokazuje się krew chcialem się dowiedzieć jak długo to będzie trwało i czy brać jakiejś tabletki

    Replied by: Joanna On 2021-03-12 Panie Zbigniewie, u każdego pacjenta rekonwalescencja po zabiegu przebiega inaczej. Krew w moczu po 10 dniach od zabiegu powinna być jednak alarmującym sygnałem. Proszę skontaktować się z lekarzem w celu prawidłowego zdiagnozowania przyczyny problemu.

  • Napisał: Anna On 2021-02-27
    Rating:
    5.0

    Moj maz jest 4 lata po usunieciu laptoskopowym prostaty. Nie mial po operacji prawie zadnych problemow, a lekkie nietrzymywanie moczu przeszlo po kilku dniach. Niestety od tygodnia nie moze utrzymac moczu i to bez jakiegos wysilku. Nie duzo, ale sie niepokoimy. Maz ma 68lat. Jakie moga byc przyczyny tej dolegliwosci? Czy to moze byc rak, przezuty po 4 latach? Pozdrowienia Anna

    Replied by: Joanna On 2021-03-05 Pani Anno, w takiej sytuacji koniecznie proszę skontaktować się z lekarzem i wykonać odpowiednie badania. Nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić przyczyny występującego problemu.

  • Napisał: Jerzy On 2021-02-26
    Rating:
    5.0

    Witam, mój tata jest ponad tydzień po TURP miał założony cewnik pooperacyjny po 9 dniach od zabiegu wyjął go i zaczęły się bóle przy oddawaniu moczu, jak i ból przy chodzeniu czy siadaniu. Mocz oddaje raz dobrze, a raz w kilku kroplach... Co robić? Czekać na samoistną poprawę? Czy są jakieś leki bez recepty by przyniosły ulgę?

    Replied by: Joanna On 2021-02-26 Panie Jerzy, opisane przez Pana objawy są konsekwencją jakieś nieprawidłowości, której nie jesteśmy w stanie zdiagnozować. Polecam koniecznie skontaktować się z lekarzem celem znalezienia źródła problemu.

  • Napisał: Michał On 2021-02-24
    Rating:
    5.0

    PSA > 100 ng / ml .czy to jest możliwe - taki mi podano wynik ???

    Replied by: Joanna On 2021-02-25 Panie Michale, PSA (czyli swoisty antygen sterczowy) to białko występujące w nasieniu, będące jednocześnie markerem nowotworu prostaty. Jeśli mężczyzna choruje na raka prostaty, poziom PSA we krwi będzie podwyższony. Prawidłowa wartość poziomu PSA wynosi od 0,0 do 4,0ng/ml. Wartość PSA oscylująca w okolicach 10,0ng/ml powinna skłonić do dalszych badań, ponieważ, niestety, istnieje ryzyko wystąpienia nowotworu prostaty. Proszę koniecznie skonsultować się w tej kwestii z lekarzem.

  • Napisał: Piotr On 2021-02-06
    Rating:
    5.0

    Jestem 2 dni po 2-iglowym echolaserze prostaty. Zgodnie z zalecemiami odlaczylem cewnik i sprobowalem oddać mocz. Mocz czysty, bez krwi. Czułem parcie. Ledwo zacząłem i pojawil się potworny dlugo utrzy.ujacy się ból w operowanej okolicy. Drugi raz nie spróbuję. Co robić? Czy tak może być? Miało być tak pięknie, mało inwazyjny zabieg. Bardzo sie tym niepokoję.

    Replied by: Joanna On 2021-02-08 Panie Piotrze, proszę niezwłocznie skonsultować się z lekarzem specjalistą. Nie jesteśmy w stanie jednoznacznie wskazać przyczyny występującego bólu.

  • Napisał: Stan On 2021-02-04
    Rating:
    5.0

    Jestem po zabiegu usunięcia częściowej prostaty metodą lateroskopową bez cięcia hirurgicznego w 2018 roku. Nie ma problemu z trzymaniem moczu ani z erekcją, natomiast wytrysk następuje do wewnątrz. Zastanawiam się czy to nieszkodzi zdrowiu, czy to jest podobnie jak przy podwiązaniu nasieniowodów.

    Replied by: Joanna On 2021-02-04 Szanowny Panie, wsteczna ejakulacja to problem dotykający około 90% mężczyzn po operacji gruczołu krokowego. Nasienie zostaje przepchnięte do pęcherza i wydostaje się razem z moczem. Wsteczna ejakulacja nie wpływa na ogólny stan zdrowia mężczyzny, ale uniemożliwia ewentualne poczęcie dziecka. Polecamy skontaktowanie się z lekarzem specjalistą, który wskaże Panu odpowiednie metody leczenia niniejszej przypadłości.

  • Napisał: Jan On 2021-01-10
    Rating:
    5.0

    odpowiedź dla pani Małgosi z 19.12.2020r w związku z moim wpisem z 30.11.2020r. Operację miałem w Szpitalu Wojewódzkim we Wrocławiu - koszt 15 tys. zł/ Pozdtawiam

  • Napisał: Malgorzata On 2020-12-19
    Rating:
    5.0

    Pytanie do Pana Jana. W jakim szpitalu przeszedł Pan operację robotem da Vinci i jaką cena

  • Napisał: Jan On 2020-11-30
    Rating:
    5.0

    Jestem 4 miesiące po usunięciu prostaty. Miałem dwa lata temu PSA ponad 6 ale usg prostaty nie wskazywało na jej powiększenie i dlatego nie nie robiłem. Rok temu PSA ponad 12 a badanie usg jak też per rectum nie wykazywał jej powiększenia. Wykonałem badanie wyznaczenie wskaźnika PSA wolnego do PSA całkowitego. Wynik 8 , co oznaczało wysokie prawdopodobieństwo nowotworu. Potem zrobiłem MR wieloparametryczny. Rezonans wskazał dokładnie 2 miejsca nowotworu zmiany typu Pirads 4 i 5. Kolej na biopsję. Zwykła biopsja przez odbyt nie jest dokładna / materiał pobierany na chybił trafił/ a dodatkowo może powodować po badaniu stan zapalny konieczność faszerowania się antybiotykami. Wybrałem biopsję fuzyjną - przez kroczę i w uśpieniu pobrane są próbki z miejsc wskazanych przez MR plus pobrano próbki dodatkowe. zabieg 20 minut. Wynik rak złośliwy w skali Gleasona 3 +4 a co ważne nie stwierdzono nacieków poza organ prostaty. Dla pewności wykonałem scyntygrafię aby wykluczyć przeżuty i wynik to potwierdził. Operacja w szpitalu przy pomocy robota DA VINCI / koszt 3 x mniejszy niż w placówkach prywatnych. Dwa dni po operacji wyszedłem bez żadnych powikłań ze szpitala . Przed operacją z miesiąc ćwiczyłem mięśnie Kegla, co dało efekt i nie było i nie ma problemów z nietrzymaniem moczu. Po pewnym czasie wróciły inne funkcje ważne. W chwili operacji miałem 69 lat. I wszystkim polecam drogę jaką wybrałem. Przede wszystkim diagnozować się i to po 40-stce. Bo w szpitalu 1/3 to pacjenci 45-55 lat.

    Replied by: Natalia Witkowska On 2020-12-01 Panie Janie, dziękujemy za podzielenie się swoją historią. Niech będzie to apel wzywający do regularnej diagnostyki i monitorowania swojego stanu zdrowia.
    Niezmiernie cieszymy się, że powrócił Pan do zdrowia. Wszystkiego dobrego!

  • Napisał: Maciek On 2020-11-23
    Rating:
    5.0

    Jestem 15 dni po operacji laparoskopowej prostaty a po wyjęciu cewnika leje sie krew .jak długo to może trwać?

    Replied by: Natalia Witkowska On 2020-11-24 Panie Macieju, proszę niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

  • Napisał: Marek On 2020-11-10
    Rating:
    5.0

    Czeka mnie ta operacja. Tzn laparoskopowe usunięcie prostaty.
    Mam w związku z tym wiele pytań.
    Jak przygotować się do tego zabiegu? Czego się spodziewać w szpitalu?
    Zaraz po operacji pewnie będę unieruchomiony w łóżku z podłączonym cewnikiem. Na jak długo?
    Po jakim czasie będę mógł wstać z łóżka aby np. pójść do łazienki?
    W związku z tym czy powinienem zabrać do szpitala np: -wkładki urologiczne? -pampersy?
    Czy po zabiegu wskazana jest jakaś dieta?
    Czy po wypisaniu ze szpitala przysługuje mi zwolnienie ZUS na rehabilitację?

    Replied by: Natalia Witkowska On 2020-11-17 Aby uzyskać odpowiedź na nurtujące Pana pytania, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

  • Napisał: Edward On 2020-11-07
    Rating:
    5.0

    Niespełna 6 miesięcy temu miałem operację otwartą, z rozcięciem powłok brzusznych i na razie nie potrafię jeszcze całkiem trzymać moczu. Utrzymam najwyżej 200, a czasami niespełna 300 ml moczu zwłaszcza wówczas, gdy trochę posiedzę, a gdy tylko chodzę, to jest gorzej. Do operacji zostałem zakwalifikowany jako sprawny 74 latek nie mając żadnych typowych objawów raka (dosłownie), tylko PSA skoczyło z 2 w 2017 roku do 8 w 2019 roku. Przeszedłem i zniosłem ją dobrze, pomimo, że utraciłem dużo krwi, której wyniki już są w normie. Teraz comiesięczne badanie PSA wynosi 0,02 i 0,03, a więc niby wszystko jest dobrze za wyjątkiem (zbiornika) chłonki w pobliżu pęcherza, która mam nadzieję, wchłonie się, a jak nie, to czeka mnie jej usunięcie. Scyntygrafia, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i prześwietlenie klatki piersiowej są w normie. Nie było przerzutów do węzłów chłonnych, chociaż wystąpił margines pooperacyjny, a rak wyszedł poza torebkę gruczołu krokowego - Gleason 7 (3+4) i T3 - a więc nie było wesoło.
    Należy być optymistą, chociaż w tych przypadkach różnie bywa.

    Replied by: Natalia Witkowska On 2020-11-17 Panie Edwardzie, dziękujemy za podzielenie się swoją historią. I my wierzymy, że szybko powróci Pan do zdrowia. Wszystkiego dobrego!

  • Napisał: Wiesław On 2020-10-25
    Rating:
    5.0

    Bardzo merytoryczne i jasne wskazówki

    Replied by: Olga On 2020-10-26 Cieszymy się, że nasz tekst okazał się pomocny :).

  • Napisał: Gwarek On 2020-10-11
    Rating:
    5.0

    po zabiegu Turp ,kiedy jazda rowerem jest mozliwa i bezpieczna

    Replied by: Olga On 2020-10-26 To zależne od indywidualnego stanu zdrowia każdego pacjenta po zabiegu. Najlepiej z pytaniem zgłosić się do lekarza.

  • Napisał: Henryk On 2020-09-27
    Rating:
    5.0

    Bardzo pomocne wskazówki. Ważne by z pozytywnym nastawieniem przystąpić do rehabilitacji po prostatektomii. Mnie pomaga joga i tai chi z ćwiczeniami mięśni miednicy mniejszej. Ważna jest systematyczność ćwiczeń. Tym, którzy nie potrafią ćwiczyć zalecam jednak nie "eksperymentować", a skontaktować się z lekarzem lub terapeutą.

  • Napisał: Jan On 2020-05-27
    Rating:
    5.0

    Rehabilitacja trwa kilka tygodni, ale warto. Popuszczanie już nie występuje. Nie warto bać się operacji, ona naprawdę polepsza życie.

  • Napisał: Bob On 2020-04-12
    Rating:
    5.0

    Jestem po operacji stercza ,laperoskopowo,45 dni.Wszystko ok.Faktycznie , przy jakimś wysiłku zdarza się jakiś drobny pokapek",ale tylko po uprzednim wypiciu wody.Szkoda, że czas taki i niezabardzo z rehabilitacją.Żadnych wkładek nie używam od drugiego dnia po usunięciu cewnika.Nie obawiajcie się operacji .

  • Napisał: Łukasz On 2020-02-10
    Rating:
    5.0

    Bardzo wstydzę się mojego problemu..dzięki waszemu artykułowi jestem bardziej świadomy mojego problemu i wiem jak sobie z tym radzić. Dzieki za tak wartościową dla mnie treść.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
11 864 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 026 5

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 367 4

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
6 625 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 491 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 523 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
14 099 3

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
16 200 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej