Bella

Andropauza - objawy i leczenie

Przeczytano 11 223
2 Komentarzy
(5)
 

Pomimo coraz większych zmian w społecznym postrzeganiu męskości, andropauza nadal wydaje się tematem pomijanym – zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet. Męskie przekwitanie jest bowiem czymś wstydliwym, niewygodnym, a przez niektórych przyjmowanym jako zwykły wymysł. Jednak menopauzę i andropauzę można uznać za dwie strony tej samej monety, choć oba zjawiska biologiczne wiążą się z innymi konsekwencjami. Nie zmienia to jednak faktu, iż zaznajomienie się z tym problemem może znacząco podnieść jakość życia mężczyzn i kobiet w pewnym wieku, a także umożliwić zdrowe funkcjonowanie rodziny. W tym tekście skupimy się zatem na wskazaniu, czym jest andropauza, jakie są jej główne objawy raz jak można je złagodzić.

Czym jest andropauza?

Nazwa andropauza pochodzi od dwóch słów: andros (mężczyzna) oraz pausis (pauza). Stanowi to swojego rodzaju kalkę językową słowa menopauza, które określa przekwitanie u kobiet. Lekarze wskazują, że nie jest to najbardziej fortunne wyrażenie, gdyż nie oddaje w pełni biologicznych aspektów tego zjawiska. Dlatego specjaliści mogą używać także innych nazw, takich jak wiropauza, andropenia, męskie klimakterium czy PADM (partial androgen deficiency of the aging mail – częściowy niedobór androgenów u starzejących się mężczyzn). Nie ustalono do tej pory konkretnej definicji andropauzy, jednak można określić ją jako zespół objawów psychicznych i fizycznych, związanych z procesem starzenia, a dokładniej obniżeniem się poziomu hormonów – przede wszystkim androgenów.

Podaje się, że andropauza dotyczy najczęściej mężczyzn po 50. roku życia. Niższy poziom testosteronu, DHEA (hormonu produkowanego przez korę nadnerczy), hormonu wzrostu, melatoniny i tyroksyny znacząco wpływa na komfort życia mężczyzny. Zależy jednak nie tylko od starzenia się organizmu ale także od innych, indywidualnych czynników, takich jak predyspozycje genetyczne czy styl życia – nałogi, stopień aktywności fizycznej. Brak jednoznacznej definicji andropauzy związany jest także z faktem, iż – w porównaniu do menopauzy – jej objawy oraz granice czasowe nie są jednoznaczne. Jakie są zatem różnice między andropauzą a menopauzą?

Andropauza a menopauza

Najbardziej uderzającą różnicą pomiędzy tymi dwoma zjawiskami jest fakt, iż menopauza zachodzi u każdej kobiety, natomiast andropauza – według niektórych specjalistów – może dotyczyć zaledwie odsetka mężczyzn. Nie zmienia to jednak faktu, że spadek testosteronu to naturalny proces, który może wywoływać objawy uznawane za charakterystyczne dla andropauzy. Rozpoczęcie menopauzy oznacza także dla kobiety zatrzymanie się miesiączki, a co za tym idzie również owulacji, czyli możliwości prokreacji. Andropauza, choć wiąże się ze spadkiem czynności seksualnych, nie wiąże się bezpośrednio z ustaniem możliwości prokreacji. Mężczyźni nierzadko nawet do śmierci zachowują możliwość spłodzenia potomstwa. Dlatego męskie przekwitanie, w przeciwieństwie do menopauzy, nie jest zjawiskiem nieodwracalnym w kwestiach prokreacyjnych.

Jak długo trwa andropauza u mężczyzn?

Andropauza jest zjawiskiem, które trwa do końca życia mężczyzny. Poziom testosteronu oraz innych hormonów obniża się z każdym rokiem, choć – jak już wspominaliśmy – nie wyklucza to aktywności seksualnej ani możliwości płodzenia potomstwa. Warto jednak podkreślić, iż chociaż andropauza z punktu widzenia hormonalnego nie posiada etapu końcowego, możliwe jest łagodzenie jej objawów psychicznych i fizycznych. Odczuwanie konsekwencji męskiego przekwitania może zatem zostać zniwelowane.

Andropauza – objawy

Objawy andropauzy związane są bezpośrednio ze zmianami hormonalnymi, a zatem obniżeniem się poziomu między innymi testosteronu, hormonu wzrostu, DHEA, DHEA-S. Skutkuje to między innymi:

  • spadkiem masy mięśniowej i wzrostem tkanki tłuszczowej,
  • obniżonym libido,
  • problemami z erekcją,
  • nadciśnieniem tętniczym,
  • ogólnym osłabieniem organizmu,
  • zaburzeniami pamięci,
  • zmniejszeniem masy kostnej,
  • zwiększoną potliwością,
  • przerzedzonym owłosieniem,
  • powiększoną prostatą.

Nie wszystkie objawy muszą się jednak pojawić, by móc przyjąć, iż mamy do czynienia z męskim przekwitaniem. Wstępne rozpoznanie można przeprowadzić samemu, wypełniając kwestionariusz Morleya. Twierdząca odpowiedź na trzy pytania powinna skłonić do zgłoszenia się na badania hormonalne, mające stwierdzić poziom testosteronu oraz DHEA.

Andropauza – objawy psychiczne

Andropauza wiąże się nie tylko z objawami fizycznymi. Podobnie jak menopauza, znacząco wpływa ona także na samopoczucie mężczyzny. Dlatego przyjmuje się, iż przekwitanie może mieć duży wpływ na komfort życia jednostki oraz rodziny, dotykając najbardziej delikatnych sfer życia – seksualności i psychiki. Męskie przekwitanie może przynieść między innymi większą nerwowość, zazdrość i podejrzliwość, lęk przed innymi mężczyznami – młodszymi i sprawniejszymi – trudność w podejmowaniu decyzji czy hipochondrię. Pogłębiają się one zwłaszcza w towarzystwie zaburzeń związanych z seksualnością oraz spadkiem sprawności fizycznej.

Andropauza – jak ją leczyć?

Andropauza, podobnie jak menopauza, nie jest zjawiskiem, które można wyleczyć – możliwe jest jedynie złagodzenie jej objawów. Dzieje się tak przede wszystkim za pomocą terapii hormonalnej, którą zaleca lekarz endokrynolog po wykonaniu odpowiednich badań. Dodatkowo badania wskazują, iż osoby aktywne i prowadzące zdrowy tryb życia łatwiej przechodzą męskie przekwitanie. Na polepszenie stanu zdrowia – zarówno fizycznego jak i psychicznego – będzie mieć zatem wpływ regularna aktywność, a także odpowiednia dieta. Te czynności pozwolą przede wszystkim na uniknięcie takich objawów jak nadciśnienie tętnicze, zwiększenie poziomu cholesterolu czy zmniejszenie tkanki mięśniowej. Wskazane jest także regularne badanie prostaty, które umożliwiają wcześniejsze wykrycie problemów związanych z łagodnym przerostem stercza bądź nawet rakiem tego gruczołu. O przyczynach i leczeniu przerostu prostaty pisaliśmy w artykule Przerost prostaty - przyczyny, objawy, leczenie. Powiększona prostata może skutkować nie tylko dyskomfortem związanym z oddawaniem moczu czy zaburzeniem czynności seksualnych, ale również z brakiem kontroli nad pęcherzem. Nietrzymanie moczu może znacząco nasilić objawy psychiczne andropauzy – jest bowiem problemem wstydliwym, który nierzadko trzymany jest w tajemnicy. W sytuacjach, w których nietrzymanie moczu staje się jednym z objawów andropauzy, warto sięgnąć po wyroby chłonne przeznaczone dla mężczyzn – wkładki urologiczne. Są dyskretne i łatwe do założenia, dlatego zapewniają wysokie poczucie komfortu i pozwalają złagodzić dyskomfort związany z tym intymnym problemem.

Chociaż andropauza nie posiada ujednoliconej definicji, stanowi realny problem, utrudniając życie mężczyznom najczęściej po 50. roku życia. Przekwitanie męskie, podobnie jak menopauza, wpływa na jakość życia jednostek oraz rodzin. Dlatego tak istotne jest szybkie zorientowanie się z czym mamy do czynienia, a także jak najszybsze wprowadzenie środków łagodzących objawy.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Ania On 2023-10-18
    Rating:
    5.0

    Mój mąż cierpi na łagodny przerost prostaty.
    Szuka lekarza, który zajmuje się przyczynowym lecznue prostaty.
    Czy to w ogóle możliwe? Przyczyna to starzenie, proszę o poradę.
    Pozdrawiam

    Replied by: Joanna On 2023-10-18 Pani Aniu, specjalistą w dziedzinie prostaty jest urolog. Zachęcam do konsultacji u tego lekarza celem zdiagnozowania przyczyny problemu i podjęcia, w razie konieczności, odpowiedniego modelu leczenia.

  • Napisał: Zosia On 2020-02-10
    Rating:
    5.0

    Jestem pod ogromnym wrażenie skarbów jakie tu odnalazłam na waszej stronie.
    Widać, że przykładacie należytą uwagę do klienta.

    Świetny artykuł. BRAWO

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
11 786 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
9 915 5

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 333 4

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
6 508 7

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 407 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 506 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
13 956 3

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
16 055 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej