Specjalizujemy się w produktach na nietrzymanie moczu. Zadzwoń, by uzyskać poradę! Tel. 56 451 91 44

Nietrzymanie moczu podczas stosunku - jak sobie z nim radzić?

32622 Wyświetleń
1 Komentarz
 5.0  

Nietrzymanie moczu jest schorzeniem oddziałującym na różne sfery życia – fizyczną, psychiczną, ekonomiczną. Niestety dotyka także sfery seksualnej, utrudniając bądź całkowicie uniemożliwiając partnerom doprowadzanie do satysfakcjonujących zbliżeń. Ma na to wpływ wiele aspektów, przede wszystkim jednak poczucie wstydu i chęć zachowania intymnego problemu wyłącznie dla siebie. Brak szczerości, skrępowanie przy partnerce bądź partnerze, unikanie seksu – wszystko to odbija się nie tylko na osobie chorej, ale także jej związku. W tym tekście skupimy się zatem na wyjaśnieniu przyczyn oddawania moczu podczas seksu, sposobach na radzenie sobie z tym problemem oraz doraźnych metodach ochrony przed wilgocią.

Oddawanie moczu podczas stosunku – przyczyny

Zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn, seks może powodować popuszczanie moczu – zazwyczaj w niewielkich, kropelkowych ilościach. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu regularnego nacisku na pęcherz i cewkę moczową podczas stosunku. Dodatkowo do nietrzymania moczu może dochodzić w momencie orgazmu u kobiet. Mięśnie dna miednicy kurczą się i rozluźniają, co kobiecie cierpiącej na NTM może utrudniać zapanowanie nad zwieraczem cewki moczowej. W tego typu sytuacjach konieczne jest także sprawdzenie, czy płyn wyciekający z cewki jest rzeczywiście moczem. Istnieje bowiem szansa, iż to tak zwany kobiecy wytrysk. Ejakulat jest bezbarwny i również wypływa z cewki. To rzadkie choć całkowicie normalne zjawisko. Sikanie podczas stosunku dotyczy także kobiet po porodach naturalnych.

Ten stan może trwać nawet rok po porodzie i jest wyraźnym sygnałem, iż mięśnie dna miednicy zostały osłabione podczas akcji porodowej. O nietrzymaniu moczu po porodzie pisaliśmy obszerniej w tym artykule.

Sikanie podczas seksu – jak sobie z nim radzić?

Oddawanie moczu podczas stosunku jest bardzo kłopotliwą przypadłością, z którą jednak można poradzić sobie w relatywnie prosty sposób. Istotne jest jednak, by nie bagatelizować problemu i koniecznie udać się z nim do lekarza pierwszego kontaktu, który najprawdopodobniej dalej pokieruje pacjenta do urologa bądź ginekologa. Ważna jest także szczera rozmowa z partnerką lub partnerem – nie tylko ułatwia to wprowadzanie środków ostrożności w trakcie seksu, ale także zwiększa poczucie bliskości i zaufania. Jakie zachowania profilaktyczne mogą pomóc w poradzeniu sobie z popuszczaniem moczu podczas stosunku?

 • Opróżnianie pęcherza: chociaż jest to czynność wymagająca wprowadzenia odrobiny zorganizowania w kwestie seksualne, które nierzadko charakteryzują się spontanicznością, opróżnienie pęcherza przed seksem może bardzo zwiększyć komfort osobie cierpiącej na nietrzymanie moczu. Pusty pęcherz, nawet podczas nacisku spowodowanego seksem, będzie dawał większą swobodę ruchów.
 • Wybieranie odpowiednich pozycji: siła nacisku na pęcherz podczas seksu zależna jest od wybranej pozycji seksualnej. By zapewnić sobie jak największe poczucie komfortu i zminimalizować ryzyko popuszczania moczu, warto decydować się przede wszystkim na pozycję boczną, „na jeźdźca” bądź od tyłu.
 • Ćwiczenia mięśni dna miednicy: ćwiczenia wspierają pracę tak zwanych mięśni Kegla, które odpowiadają między innymi za regulację prawidłowej pracy zwieracza cewki. Dzięki temu utrzymanie moczu, nawet przy nacisku na pęcherz, jest znacznie łatwiejsze. Mięśnie dna miednicy odpowiadają także za osiąganie satysfakcji seksualnej, a u mężczyzn za utrzymanie dłuższej erekcji. O mięśniach oraz ćwiczeniach wspomagających ich pracę pisaliśmy w tym artykule.
 • Higiena osobista: unikanie infekcji intymnych oraz dbanie o higienę przed i po stosunku to niezwykle istotne działania, pomagające uniknąć epizodów nietrzymania moczu, także w trakcie seksu. Dodatkowo warto mieć przy łóżku zestaw chusteczek do higieny intymnej, by nawet po niewielkim wycieku móc szybko wytrzeć wilgoć i odświeżyć się.

Jak chronić się przed wilgocią?

Epizody nietrzymania moczu są kłopotliwe niezależnie od sytuacji. Gdy dotyczą chwil intymnych dotykają jednak najbardziej prywatnych sfer w życiu człowieka. Dlatego tak istotne jest, by zapewnić sobie jak największy komfort, który pozwala zniwelować skutki popuszczania moczu.

W przypadku nietrzymania moczu podczas stosunku odpowiednią ochroną przed wilgocią będą podkłady higieniczne, zarówno te jednorazowe jak i wielokrotnego użytku. Położone bezpośrednio na materacu i przykryte prześcieradłem nie rzucają się w oczy i nie przeszkadzają w trakcie seksu. Pozwalają jednak uniknąć przenikania moczu w głąb materaca, co może powodować namnażanie się bakterii. Dlatego nawet przy niewielkim i sporadycznym popuszczaniu moczu podczas stosunku warto zaopatrzyć się w tego typu wyrób.

Nietrzymanie moczu podczas stosunku to niezwykle kłopotliwa przypadłość, która może zdarzyć się niezależnie od płci. Aby uniknąć tego typu epizodów warto zatem odpowiednio dbać o zdrowie pęcherza, higienę intymną, a także sprawność mięśni dna miednicy. Należy także pamiętać, iż nawet sporadyczne popuszczanie moczu powinno być wystarczającym powodem, by udać się do lekarza.

Pytania i komentarze

 • Napisał: Ania_1990 2020-02-10
  Ocena:
  5.0

  Świetny artykuł! Pokaze kolezankom w pracy. Gratuluje wiedzy.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go