Bella

Nietrzymanie moczu podczas stosunku - jak sobie z nim radzić?

Przeczytano 43 089
2 Komentarzy
(5)
 

Nietrzymanie moczu jest schorzeniem oddziałującym na różne sfery życia – fizyczną, psychiczną, ekonomiczną. Niestety dotyka także sfery seksualnej, utrudniając bądź całkowicie uniemożliwiając partnerom doprowadzanie do satysfakcjonujących zbliżeń. Ma na to wpływ wiele aspektów, przede wszystkim jednak poczucie wstydu i chęć zachowania intymnego problemu wyłącznie dla siebie. Brak szczerości, skrępowanie przy partnerce bądź partnerze, unikanie seksu – wszystko to odbija się nie tylko na osobie chorej, ale także jej związku. W tym tekście skupimy się zatem na wyjaśnieniu przyczyn oddawania moczu podczas seksu, sposobach na radzenie sobie z tym problemem oraz doraźnych metodach ochrony przed wilgocią.

Oddawanie moczu podczas stosunku – przyczyny

Zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn, seks może powodować popuszczanie moczu – zazwyczaj w niewielkich, kropelkowych ilościach. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu regularnego nacisku na pęcherz i cewkę moczową podczas stosunku. Dodatkowo do nietrzymania moczu może dochodzić w momencie orgazmu u kobiet. Mięśnie dna miednicy kurczą się i rozluźniają, co kobiecie cierpiącej na NTM może utrudniać zapanowanie nad zwieraczem cewki moczowej. W tego typu sytuacjach konieczne jest także sprawdzenie, czy płyn wyciekający z cewki jest rzeczywiście moczem. Istnieje bowiem szansa, iż to tak zwany kobiecy wytrysk. Ejakulat jest bezbarwny i również wypływa z cewki. To rzadkie choć całkowicie normalne zjawisko. Sikanie podczas stosunku dotyczy także kobiet po porodach naturalnych.

Ten stan może trwać nawet rok po porodzie i jest wyraźnym sygnałem, iż mięśnie dna miednicy zostały osłabione podczas akcji porodowej. O nietrzymaniu moczu po porodzie pisaliśmy obszerniej w tym artykule.

Sikanie podczas seksu – jak sobie z nim radzić?

Oddawanie moczu podczas stosunku jest bardzo kłopotliwą przypadłością, z którą jednak można poradzić sobie w relatywnie prosty sposób. Istotne jest jednak, by nie bagatelizować problemu i koniecznie udać się z nim do lekarza pierwszego kontaktu, który najprawdopodobniej dalej pokieruje pacjenta do urologa bądź ginekologa. Ważna jest także szczera rozmowa z partnerką lub partnerem – nie tylko ułatwia to wprowadzanie środków ostrożności w trakcie seksu, ale także zwiększa poczucie bliskości i zaufania. Jakie zachowania profilaktyczne mogą pomóc w poradzeniu sobie z popuszczaniem moczu podczas stosunku?

  • Opróżnianie pęcherza: chociaż jest to czynność wymagająca wprowadzenia odrobiny zorganizowania w kwestie seksualne, które nierzadko charakteryzują się spontanicznością, opróżnienie pęcherza przed seksem może bardzo zwiększyć komfort osobie cierpiącej na nietrzymanie moczu. Pusty pęcherz, nawet podczas nacisku spowodowanego seksem, będzie dawał większą swobodę ruchów.
  • Wybieranie odpowiednich pozycji: siła nacisku na pęcherz podczas seksu zależna jest od wybranej pozycji seksualnej. By zapewnić sobie jak największe poczucie komfortu i zminimalizować ryzyko popuszczania moczu, warto decydować się przede wszystkim na pozycję boczną, „na jeźdźca” bądź od tyłu.
  • Ćwiczenia mięśni dna miednicy: ćwiczenia wspierają pracę tak zwanych mięśni Kegla, które odpowiadają między innymi za regulację prawidłowej pracy zwieracza cewki. Dzięki temu utrzymanie moczu, nawet przy nacisku na pęcherz, jest znacznie łatwiejsze. Mięśnie dna miednicy odpowiadają także za osiąganie satysfakcji seksualnej, a u mężczyzn za utrzymanie dłuższej erekcji. O mięśniach oraz ćwiczeniach wspomagających ich pracę pisaliśmy w tym artykule.
  • Higiena osobista: unikanie infekcji intymnych oraz dbanie o higienę przed i po stosunku to niezwykle istotne działania, pomagające uniknąć epizodów nietrzymania moczu, także w trakcie seksu. Dodatkowo warto mieć przy łóżku zestaw chusteczek do higieny intymnej, by nawet po niewielkim wycieku móc szybko wytrzeć wilgoć i odświeżyć się.

Jak chronić się przed wilgocią?

Epizody nietrzymania moczu są kłopotliwe niezależnie od sytuacji. Gdy dotyczą chwil intymnych dotykają jednak najbardziej prywatnych sfer w życiu człowieka. Dlatego tak istotne jest, by zapewnić sobie jak największy komfort, który pozwala zniwelować skutki popuszczania moczu.

W przypadku nietrzymania moczu podczas stosunku odpowiednią ochroną przed wilgocią będą podkłady higieniczne, zarówno te jednorazowe jak i wielokrotnego użytku. Położone bezpośrednio na materacu i przykryte prześcieradłem nie rzucają się w oczy i nie przeszkadzają w trakcie seksu. Pozwalają jednak uniknąć przenikania moczu w głąb materaca, co może powodować namnażanie się bakterii. Dlatego nawet przy niewielkim i sporadycznym popuszczaniu moczu podczas stosunku warto zaopatrzyć się w tego typu wyrób.

Nietrzymanie moczu podczas stosunku to niezwykle kłopotliwa przypadłość, która może zdarzyć się niezależnie od płci. Aby uniknąć tego typu epizodów warto zatem odpowiednio dbać o zdrowie pęcherza, higienę intymną, a także sprawność mięśni dna miednicy. Należy także pamiętać, iż nawet sporadyczne popuszczanie moczu powinno być wystarczającym powodem, by udać się do lekarza.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Roma On 2022-05-23
    Rating:
    5.0

    Nie mam problemu z nie trzymaniem moczu w dzień i w nocy. Poprostu nigdy jeszcze mi się to nie zdazylo. Nawet jeżeli chce mi się siku bardzo to mogę wytrzymać nawet kilka godzin i nigdy nie popuszczę. W nocy nigdy nie wstaje do łazienki.
    Problem jednak pojawia się tylko podczas stosunku a dokładnie podczas orgazmu.
    Wtedy nie panuje nad tym i popuszczał mocz. Tak zdążyło mi się podczas 3 kolejnych współżyć z mężem.
    Od tej pory staram się unikać seksu lub nie dopuszczam do orgazmu. Jednak mój mąż koniecznie zawsze dąży do tego abym osiągała orgazm więc unikam seksu.
    Czy istnieje możliwość wyleczenia tej dolegliwosci?
    Bardzo proszę o odpowiedź ponieważ mam z tym ogromny problem i zaczynam się bać kontaktów intymnych z mężem.
    On nie wie co mi się przydazylo gdyż udało mi się jakoś to ukryć przed nim.
    Jest mi strasznie wstyd.

    Replied by: Joanna On 2022-05-24 Szanowna Pani, przede wszystkim zalecam udanie się z problemem do lekarza pierwszego kontaktu, który najprawdopodobniej pokieruje Panią do specjalisty, czyli urologa lub ginekologa. Aby wdrożyć jakiekolwiek środki zapobiegawcze, należy przede wszystkim rozpoznać przyczynę problemu. Rozumiem, że sytuacja jest dla Pani kłopotliwa, jednak proszę nie odkładać również szczerej rozmowy z partnerem - być może odpowiedzią na Pani problem będzie np. zmiana pozycji podczas stosunku, która zmniejszy nacisk na pęcherz i cewkę moczową. Mąż powinien stanowić dla Pani wsparcie, dlatego wierzę, że taki dialog nie tylko znacząco poprawi Pani komfort, ale także zbuduje poczucie bliskości i zaufania. Życzę wszystkiego dobrego.

  • Napisał: Ania_1990 On 2020-02-10
    Rating:
    5.0

    Świetny artykuł!
    Pokaze kolezankom w pracy.

    Gratuluje wiedzy.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
11 787 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
9 915 5

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 333 4

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
6 508 7

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 408 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 506 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
13 957 3

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
16 056 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej