Zadzwoń i dowiedz się, jak dbać o higienę podopiecznego z ciężkim nietrzymaniem moczu. Tel. 56 451 91 44

Moczenie nocne - przyczyny i leczenie

24567 Wyświetleń
4 Komentarzy
 5.0  

Nocne moczenie jest problemem diagnozowanym u dzieci, nastolatków, ale także u około 1% dorosłych. Powody tego stanu rzeczy są różne, zwykle wieloczynnikowe. Mogą być tak prozaiczne jak nietrzymanie moczu przy zażywaniu środków nasennych, ale także poważniejsze, jak wady układu nerwowego. Dlatego nawet jeśli epizody nie są nagminne, nie powinny być bagatelizowane. W tym tekście skupimy się na przyczynach nietrzymania moczu w nocy u osób dorosłych, a także na sposobach leczenia tego schorzenia oraz radzenia sobie z nim w sposób doraźny.

Czym jest moczenie nocne?

Moczenie nocne to bezwiedne epizody popuszczania moczu w nocy. Może objawiać się jedynie kropelkowym nietrzymaniem moczu bądź całkowitym opróżnianiem pęcherza. U osób dorosłych, które osiągnęły już pełną kontrolę nad pęcherzem, moczenie nocne oznacza schorzenie o charakterze wtórnym, a zatem prawdopodobnie będące następstwem innych chorób czy infekcji, przerostu gruczołu krokowego bądź innych zmian dróg moczowych. Nawet jeśli zdarza się incydentalnie, warto zwrócić uwagę na jego podłoże i udać się do lekarza.

Moczenie nocne u dorosłych – przyczyny

Przyczyny moczenia nocnego mogą być niezwykle błahe bądź poważne, dlatego nie powinno się bagatelizować tego problemu. Powodami popuszczania moczu w nocy może być na przykład wypicie zbyt dużej ilości alkoholu bądź zażycie środków nasennych. Obie substancje utrudniają obudzenie się w nocy w celu oddania moczu, co przy zapełnionym pęcherzu może skończyć się bezwiedną mikcją lub choćby wydaleniem niewielkiej ilości moczu. Dodatkowo alkohol rozluźnia mięśnie, którym trudniej jest zapanować nad zwieraczem cewki. To dwie przyczyny, które bardzo łatwo wyeliminować samodzielnie poprzez zmianę stylu życia.

Moczenie nocne może wskazywać także na patologie układu moczowego, takie jak infekcje czy kamice nerkowe. Nierzadko powodują one naglące parcia, które odczuwane są także w nocy, nawet przy niewielkim wypełnieniu pęcherza. Nietrzymanie moczu w nocy jest także objawem NTM z przepełnienia – nierzadko spowodowanego przeszkodą podpęcherzową, która utrudnia normalną mikcję. Zbyt duże ilości moczu zbierającego się w pęcherzu zaczynają zatem wyciekać, także w nocy. Powodem może być niewielki przerost prostaty bądź zmiany nowotworowe. W takich przypadkach jednak popuszczanie ma miejsce także w dzień. Moczenie nocne wskazuje również na tak zwaną nocną poliurię, spowodowaną zmniejszoną produkcją wazopresyny, która odpowiada za zmniejszenie wydzielania moczu w godzinach nocnych. Może być również objawem wad układu nerwowego oraz przewlekłych chorób, takich jak niewydolność nerek czy demencja starcza.

Nietrzymanie moczu w nocy – leczenie

Leczenie moczenia nocnego jest zależne od przyczyny powstania tego schorzenia. Można się jednak spodziewać, iż po wizycie w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu przeprowadzony zostanie dokładny wywiad, badania ogólne moczu, posiew moczu i USG jamy brzusznej. W zależności od podłoża choroby konieczne może być wprowadzenie leczenia farmakologicznego bądź operacyjnego. Pierwsze dotyczy osób, u których występuje niskie stężenie wazopresyny. Syntetyczny analog podaje się od 3 do 6 miesięcy. Operacyjna interwencja może być konieczna w sytuacji, w której za moczenie nocne odpowiada przerost stercza. W innych przypadkach wprowadza się przede wszystkim metodę leczenia zachowawczego. To głównie zmiana stylu życia – rezygnacja z alkoholu, substancji moczopędnych, wypijania dużych ilości płynów tuż przed snem. Wskazane jest także rozpoczęcie ćwiczeń mających na celu zwiększenie kontroli opróżniania pęcherza moczowego. Trening umożliwia świadome przyzwyczajenie pęcherza do oddawania moczu w konkretnych godzinach bądź do „przetrzymywania” naglących parć. Pomocne może być także prowadzenie dzienniczka mikcji.

Jak chronić się przed wilgocią?

Nietrzymanie moczu w nocy to problematyczna przypadłość, która potrafi wywołać nie tylko dyskomfort fizyczny, ale także psychiczny. Mokra bielizna i materac sprzyjają powstawaniu infekcji intymnych, podrażnień i odparzeń. To także ogromny cios dla psychiki dorosłego człowiek, który czuje wstyd i zażenowanie. Może także mieć opory przed spaniem z drugą osobą, co powoduje zwiększenie dystansu między partnerami bądź małżonkami. Dlatego tak istotne jest dbanie o higienę i chronienie się przed wilgocią. W tym celu warto korzystać z wyrobów chłonnych, wiążących mocz i neutralizujących nieprzyjemny zapach amoniaku. Przy kropelkowym, lekkim i średnim nietrzymaniu moczu odpowiednim wyrobem będą wkładki urologiczne – bardzo dyskretne i niekrępujące ruchów. Odrobinę większą chłonnością choć równą dyskrecją charakteryzują się majtki chłonne, zakładane jak zwykła bielizna. Te dwa typy wyrobów polecane są przede wszystkim osobom aktywnym. Natomiast osoby leżące bądź częściowo mobilne, potrzebujące pomocy opiekuna, mogą korzystać z pieluchomajtek dla dorosłych bądź pieluch anatomicznych, które stanowią wyjątkowo chłonną barierę chroniącą przed moczem, podrażnieniami i odparzeniami.

Moczenie nocne dotyczy nie tylko dzieci – to również problem osób dorosłych, które borykają się z różnymi schorzeniami, jak chociażby infekcje układu moczowego, kamica czy przerost stercza. Dlatego nawet przy sporadycznym popuszczaniu moczu w nocy warto udać się do lekarza.

Pytania i komentarze

 • Napisał: Ania 2021-03-31
  Ocena:
  5.0

  Mam pytanie mam 40 lat dlaczego rano jak się budzę nie zdążam do toalety i sikam w majtki co z tym mam robić problemem

  Odpowiedź autora: Joanna Strąk 2021-03-31 Pani Aniu, przyczyn nietrzymania moczu może być wiele, łącznie z patologiami układu moczowego. Proszę udać się do lekarza pierwszego kontaktu, po przeprowadzeniu wywiadu skieruje Panią na dalsze, specjalistyczne badania.

 • Napisał: Gaja 2020-12-31
  Ocena:
  5.0

  A co z alarmami wybudzeniowymi? Faktycznie działają? Czytałam o takim na suchym poranku i tak myślę czy by nie kupić.

  Odpowiedź autora: Natalia Witkowska 2021-01-11 Bardzo mi przykro, nie mamy opinii o urządzeniu - nie było przez nas testowane. Polecam jednak zajrzeć na stronę https://www.standardy.pl/newsy/id/196, gdzie powstał artykuł na bazie artykułów naukowych. Mam nadzieję, że materiał będzie pomocny :)

 • Napisał: Grzegorz 2020-12-19
  Ocena:
  5.0

  Witam. Z moim pecherzerz jest cos nie tak. Gdy wypije dużo płynów kawy itp co chwilę chodzę do ubikacji zrobić siku. A gdy już wypije parę piwek i pójdę spać to oddaje mocz przez sen. Nie za każdym razem tak jest. Ale jest. Nie wiem co ma robić. Nie pić alkoholu. Ale czy wypije więcej płynów to też co chwilę muszę wstać i oddać mocz.

  Odpowiedź autora: Natalia Witkowska 2020-12-30 Jak powszechnie wiadomo, zarówno kawa jak i piwo mają działanie moczopędne, stąd konieczność częstego oddawania moczu. Ponadto alkohol i kawa drażniąco oddziałują na pęcherz, co może nasilać objawy nietrzymania moczu. Nie mniej, należy skontaktować się z lekarzem, by przyjrzeć się osłabionej kontroli potrzeb fizjologicznych i zidentyfikować przyczynę.

 • Napisał: Ania Tosia 2020-02-10
  Ocena:
  5.0

  Wydrukowałam mamie mojej ten tekst. Jest bardzo przydatny. Wisi na lodowce :) Może mama przekona się do wkładek urologicznych na noc. : ) nietrzymanie moczu u mamy nie jest bardzo nasilone...

  Odpowiedź autora: Olga Drewnowska 2020-02-21 Jeśli nie jest bardzo nasilone, wkładki będą najlepszym wyborem. Proszę powiedzieć mamie, że to równie dyskretny wyrób co podpaski - być może ją to przekona :).

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Aby wysłać zaakceptuj powyższą zgodę.

Uzupełnij wszystkie obowiązkowe pola.

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go