Bella

Moczenie nocne - przyczyny i leczenie

Przeczytano 36 433
7 Komentarzy
(5)
 

Czas czytania: 6 min.

Nocne moczenie jest problemem diagnozowanym u dzieci, nastolatków, ale także u około 1% dorosłych. Powody tego stanu rzeczy są różne, zwykle wieloczynnikowe. Mogą być tak prozaiczne jak nietrzymanie moczu przy zażywaniu środków nasennych, ale także poważniejsze, jak wady układu nerwowego. Dlatego nawet jeśli epizody nie są nagminne, nie powinny być bagatelizowane. W tym tekście skupimy się na przyczynach nietrzymania moczu w nocy u osób dorosłych, a także na sposobach leczenia tego schorzenia oraz radzenia sobie z nim w sposób doraźny.

Czym jest moczenie nocne?

Moczenie nocne to bezwiedne epizody popuszczania moczu w nocy. Może objawiać się jedynie kropelkowym nietrzymaniem moczu bądź całkowitym opróżnianiem pęcherza. Wyróżniamy moczenie nocne pierwotne, czyli związane z wadami lub schorzeniami istniejącymi od urodzenia oraz wtórne, będące następstwem innych chorób czy infekcji, przerostu gruczołu krokowego bądź innych zmian dróg moczowych. U osób dorosłych, które osiągnęły już pełną kontrolę nad pęcherzem, moczenie nocne oznacza schorzenie o charakterze wtórnym, a zatem prawdopodobnie będące następstwem innych chorób czy infekcji, przerostu gruczołu krokowego bądź innych zmian dróg moczowych. Moczenie nocne może być monosymptomatyczne (wtedy moczenie jest jedynym zaburzeniem występującym u pacjenta) lub polisymptomatyczne (tak określa się moczenie nocne współwystępujące z innymi objawami, np. częstomoczem lub naglącym parciem) Nawet jeśli zdarza się incydentalnie, warto zwrócić uwagę na jego podłoże i udać się do lekarza. 1-2 wizyty w toalecie w ciągu nocy nie stanowią jeszcze powodu do niepokoju, natomiast jeśli częstość oddawania moczu jest większa, może to sugerować jakąś chorobę.

Moczenie nocne u dorosłych – przyczyny

Przyczyny moczenia nocnego mogą być niezwykle błahe bądź poważne, dlatego nie powinno się bagatelizować tego problemu. Jednorazowe moczenie nocne u dorosłych może być na przykład skutkiem wypicia zbyt dużej ilości alkoholu bądź zażycia środków nasennych. Obie substancje utrudniają obudzenie się w nocy w celu oddania moczu, co przy zapełnionym pęcherzu może skończyć się bezwiedną mikcją lub choćby wydaleniem niewielkiej ilości moczu. Dodatkowo alkohol rozluźnia mięśnie, którym trudniej jest zapanować nad zwieraczem cewki. To dwie przyczyny, które bardzo łatwo wyeliminować samodzielnie poprzez zmianę stylu życia.

Moczenie nocne może wskazywać także na patologie układu moczowego, takie jak infekcje czy kamice nerkowe. Nierzadko powodują one naglące parcia, które odczuwane są także w nocy, nawet przy niewielkim wypełnieniu pęcherza. Nietrzymanie moczu w nocy jest także objawem NTM z przepełnienia – nierzadko spowodowanego przeszkodą podpęcherzową, która utrudnia normalną mikcję. Zbyt duże ilości moczu zbierającego się w pęcherzu zaczynają zatem wyciekać, także w nocy. Powodem może być niewielki przerost prostaty (co może wywołać nocne moczenie u dorosłego mężczyzny) bądź zmiany nowotworowe. W takich przypadkach jednak popuszczanie ma miejsce także w dzień. Moczenie nocne wskazuje również na tak zwaną nocną poliurię, spowodowaną zmniejszoną produkcją wazopresyny, która odpowiada za zmniejszenie wydzielania moczu w godzinach nocnych. Może być również objawem wad układu nerwowego oraz przewlekłych chorób, takich jak niewydolność nerek czy demencja starcza.

Zapobieganie epizodom moczenia nocnego

Epizodom moczenia nocnego można zapobiegać. Co zrobić, żeby nie sikać w nocy? Wskazana jest przede wszystkim zmiana stylu życia – unikanie wypijania dużych ilości płynów przed snem oraz rezygnacja z napojów moczopędnych, np. alkoholu lub kawy. Dodatkowo pomocne może być także prowadzenie dzienniczka mikcji oraz tzw. trening pęcherza moczowego, czyli ćwiczenia mające na celu przywrócenie sprawności osłabionym mięśniom pęcherza moczowego oraz zwiększenie kontroli mikcji. O szczegóły warto zapytać lekarza.
W sytuacji, gdy chcemy zapobiec przykrym konsekwencjom moczenia nocnego, warto stosować produkty, takie jak:

  • majtki chłonne — wyrób chłonny jest polecany osobom aktywnym ze średnim i ciężkim problemem nietrzymania moczu,
  • pieluchy anatomiczne i pieluchomajtki — z tego rodzaju produktów chłonnych korzystają najczęściej osoby z ciężkim lub bardzo ciężkim stopniem nietrzymania moczu, wymagające stałej opieki,
  • podkłady higieniczne — dostępne w wielu rozmiarach podkłady są przydatne przy codziennych czynnościach higienicznych, zapewniają również komfort osobom z problemem nietrzymania moczu, niepełnosprawnościami, po operacjach oraz starszym,
  • wkładki urologiczne — to produkt dedykowany zarówno kobietom, jak i mężczyznom, stosowany przy lekkim nietrzymaniu moczu. Wkładki są lekkie i dyskretne oraz nie krępują ruchów.

Nietrzymanie moczu w nocy – leczenie

Leczenie moczenia nocnego jest zależne od przyczyny powstania tego schorzenia. Można się jednak spodziewać, iż po wizycie w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu przeprowadzony zostanie dokładny wywiad, badania ogólne moczu, posiew moczu i USG jamy brzusznej. W zależności od podłoża choroby konieczne może być wprowadzenie leczenia farmakologicznego bądź operacyjnego. Pierwsze dotyczy osób, u których występuje niskie stężenie wazopresyny. Syntetyczny analog podaje się od 3 do 6 miesięcy. Operacyjna interwencja może być konieczna w sytuacji, w której za moczenie nocne odpowiada przerost stercza. W innych przypadkach wprowadza się przede wszystkim metodę leczenia zachowawczego. To głównie zmiana stylu życia – rezygnacja z alkoholu, substancji moczopędnych, wypijania dużych ilości płynów tuż przed snem. Wskazane jest także rozpoczęcie ćwiczeń mających na celu zwiększenie kontroli opróżniania pęcherza moczowego. Trening umożliwia świadome przyzwyczajenie pęcherza do oddawania moczu w konkretnych godzinach bądź do „przetrzymywania” naglących parć. Pomocne może być także prowadzenie dzienniczka mikcji.

Jak chronić się przed wilgocią?

Nietrzymanie moczu w nocy to problematyczna przypadłość, która potrafi wywołać nie tylko dyskomfort fizyczny, ale także psychiczny. Mokra bielizna i materac sprzyjają powstawaniu infekcji intymnych, podrażnień i odparzeń. To także ogromny cios dla psychiki dorosłego człowiek, który czuje wstyd i zażenowanie. Może także mieć opory przed spaniem z drugą osobą, co powoduje zwiększenie dystansu między partnerami bądź małżonkami. Dlatego tak istotne jest dbanie o higienę i chronienie się przed wilgocią. W tym celu warto korzystać z wyrobów chłonnych, wiążących mocz i neutralizujących nieprzyjemny zapach amoniaku. Przy kropelkowym, lekkim i średnim nietrzymaniu moczu odpowiednim wyrobem będą wkładki urologiczne – bardzo dyskretne i niekrępujące ruchów. Odrobinę większą chłonnością choć równą dyskrecją charakteryzują się majtki chłonne, zakładane jak zwykła bielizna. Te dwa typy wyrobów polecane są przede wszystkim osobom aktywnym. Natomiast osoby leżące bądź częściowo mobilne, potrzebujące pomocy opiekuna, mogą korzystać z pieluchomajtek dla dorosłych bądź pieluch anatomicznych, które stanowią wyjątkowo chłonną barierę chroniącą przed moczem, podrażnieniami i odparzeniami.

Moczenie nocne dotyczy nie tylko dzieci – to również problem osób dorosłych, które borykają się z różnymi schorzeniami, jak chociażby infekcje układu moczowego, kamica czy przerost stercza. Dlatego nawet przy sporadycznym popuszczaniu moczu w nocy warto udać się do lekarza.

UWAGA! Artykuł został opublikowany w celach informacyjnych. Zawarte w nim informacje nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza. Przed zastosowaniem się do porad medycznych zawartych w serwisie należy skonsultować się z lekarzem.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są przyczyny moczenia nocnego?

Najczęstsze przyczyny moczenia nocnego to: nadużywanie alkoholu, niewielki przerost prostaty, patologie układu moczowego, np. infekcje, przewlekłe choroby, np. niewydolność nerek, wypicie zbyt dużej ilości płynów przed snem, zaburzenia emocjonalne, zbyt duża produkcja moczu, zmniejszona pojemność pęcherza moczowego. Moczenie nocne stanowi również charakterystyczny objaw demencji starczej.

Kiedy warto prowadzić dzienniczek mikcji?

Dzienniczek mikcji, czyli notatnik, w którym zapisywane są wszystkie wizyty w toalecie, epizody nietrzymania moczu oraz inne istotne dla lekarza informacje, to bardzo przydatne narzędzie w diagnostyce chorób związanych z układem moczowym. Lekarz może poprosić o prowadzenie dzienniczka np. przy podejrzeniu pęcherza nadreaktywnego lub infekcji w obrębie dróg moczowych.

Jak zapobiegać nocnemu moczeniu?

Aby zapobiegać nocnemu moczeniu, warto: wprowadzić po konsultacji z lekarzem trening pęcherza moczowego i stopniowo zwiększać przerwy pomiędzy wizytami w toalecie, unikać wypijania dużych ilości płynów przed snem, zmienić styl życia – zrezygnować z napojów moczopędnych, takich jak kawa, herbata, napar z pokrzywy czy alkohol.
 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Kacper Pruszyński On 2024-08-23
    Rating:
    5.0

    Dzień dobry chciałbym się zapytać jak wygląda przebieranie pampersów w szpitalu żeby ktoś mi mogą się ogarnąć przy stolcu i przy moczu

    Replied by: Marta On 2024-08-23 Dzień dobry,
    Toaleta pacjenta może różnić się w zależności od konkretnej placówki. Konkretne informacje można uzyskać w wybranym ośrodku.

  • Napisał: Agnieszka On 2024-04-09
    Rating:
    5.0

    Do jakiego lekarza skierować kolegę, który ma problem z moczeniem nocnym po alkoholu?

    Replied by: Joanna On 2024-04-17 Pani Agnieszko, w pierwszej kolejności warto skorzystać z porady lekarza POZ. Jeżeli uzna to za stosowne, skieruje kolegę do urologa, czyli lekarza zajmującego się chorobami układu moczowego.

  • Napisał: Radejn On 2022-07-18
    Rating:
    5.0

    Dzien dobra od zawszę moczę się w nocy mam już 16 i nadal ten sam problem stosuje technikę że od godziny 15 nie pije już nic ale czasami napije się odruchowo przed sen i wtedy budzę się mokry w nocy , ale jest to męczące nie ma opcji żebym udał się do lekarza lub powiedział rodzicą bo się wstydzę są jakieś domowe metody leczenia ?

    Replied by: Joanna On 2022-07-27 Szanowny Panie, opisany przypadek wymaga konsultacji z lekarzem specjalistą, ponieważ tylko lekarz może prawidłowo zdiagnozować przyczynę problemu i wdrożyć odpowiednią metodę leczenia. Wszelkie działania na własną rękę mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Jest Pan młody i wierzę, że Pana problem może znacząco pogarszać komfort życia, dlatego im szybciej umówi się Pan na konsultację lekarską, tym lepiej. Proszę pamiętać, że powinien Pan wypijać około 2,5 litra wody dzienne, dlatego eliminacja napojów po godzinie 15:00, a tym samym brak nawodnienia organizmu, może być naprawdę krzywdzące. Moczenie nocne jest wynikiem jakichś nieprawidłowości w organizmie, które trzeba zbadać. Powinien Pan zacząć od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, który prawdopodobnie skieruje na dalsze badania do specjalisty (urologa lub nefrologa). Doraźnie polecam stosowanie na noc wyrobów chłonnych, które zapobiegną wyciekaniu moczu, np. wkładek urologicznych Seni Man. Może Pan także wykorzystać podkłady chłonne na łóżko (rekomenduję te jednorazowe, które nie wymagają prania), stanowiące dodatkowe zabezpieczenie materaca. Życzę dużo zdrowia, proszę nie bagatelizować swojego problemu. [To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producent: Toruńskie Zaklady Materiałów Opatrunkowych S.A., podmiot prowadzący reklamę: Bella Handel Sp. z o.o.]

  • Napisał: Ania On 2021-03-31
    Rating:
    5.0

    Mam pytanie mam 40 lat dlaczego rano jak się budzę nie zdążam do toalety i sikam w majtki co z tym mam robić problemem

    Replied by: Joanna On 2021-03-31 Pani Aniu, przyczyn nietrzymania moczu może być wiele, łącznie z patologiami układu moczowego. Proszę udać się do lekarza pierwszego kontaktu, po przeprowadzeniu wywiadu skieruje Panią na dalsze, specjalistyczne badania.

  • Napisał: Gaja On 2020-12-31
    Rating:
    5.0

    A co z alarmami wybudzeniowymi? Faktycznie działają? Czytałam o takim na suchym poranku i tak myślę czy by nie kupić.

    Replied by: Natalia Witkowska On 2021-01-11 Bardzo mi przykro, nie mamy opinii o urządzeniu - nie było przez nas testowane.
    Polecam jednak zajrzeć na stronę https://www.standardy.pl/newsy/id/196, gdzie powstał artykuł na bazie artykułów naukowych. Mam nadzieję, że materiał będzie pomocny :)

  • Napisał: Grzegorz On 2020-12-19
    Rating:
    5.0

    Witam. Z moim pecherzerz jest cos nie tak. Gdy wypije dużo płynów kawy itp co chwilę chodzę do ubikacji zrobić siku. A gdy już wypije parę piwek i pójdę spać to oddaje mocz przez sen. Nie za każdym razem tak jest. Ale jest. Nie wiem co ma robić. Nie pić alkoholu. Ale czy wypije więcej płynów to też co chwilę muszę wstać i oddać mocz.

    Replied by: Natalia Witkowska On 2020-12-30 Jak powszechnie wiadomo, zarówno kawa jak i piwo mają działanie moczopędne, stąd konieczność częstego oddawania moczu. Ponadto alkohol i kawa drażniąco oddziałują na pęcherz, co może nasilać objawy nietrzymania moczu. Nie mniej, należy skontaktować się z lekarzem, by przyjrzeć się osłabionej kontroli potrzeb fizjologicznych i zidentyfikować przyczynę.

  • Napisał: Ania Tosia On 2020-02-10
    Rating:
    5.0

    Wydrukowałam mamie mojej ten tekst. Jest bardzo przydatny. Wisi na lodowce :) Może mama przekona się do wkładek urologicznych na noc. : ) nietrzymanie moczu u mamy nie jest bardzo nasilone...

    Replied by: Olga On 2020-02-21 Jeśli nie jest bardzo nasilone, wkładki będą najlepszym wyborem. Proszę powiedzieć mamie, że to równie dyskretny wyrób co podpaski - być może ją to przekona :).

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
12 626 4

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 610 7

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 722 5

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
7 376 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
18 037 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 770 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
15 281 5

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Jak myć osobę leżącą?
Jak myć osobę leżącą?
18 246 3

Osoby obłożnie chore, leżące, wymagają nie tylko odpowiedniego leczenia ale także higieny i pielęgnacji, która umożliwia utrzymanie czystości i zdrowia...

czytaj więcej