Podrażnienia miejsc intymnych przy nietrzymaniu moczu. Leczenie i profilaktyka

Przeczytano 1 444 razy
 

Podrażnienia miejsc intymnych to jedna z wielu dolegliwości, która może towarzyszyć inkontynencji, czyli nietrzymaniu moczu. W jaki sposób zadbać o higienę okolic intymnych? Których produktów używać? Jak wygląda leczenie? Podpowiadamy.

Podrażnienia miejsc intymnych przy nietrzymaniu moczu – objawy

Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu u dzieci i dorosłych, prowadzi bardzo często do podrażnień skóry w okolicach intymnych. Kontakt z moczem narusza naturalną barierę ochronną skóry i może prowadzić do wywołania stanu zapalnego oraz zmniejszenia odporności na tarcie.

Charakterystyczne objawy IAD (Incontinence-Associated Dermatitis), czyli zapalenia skóry związanego z nietrzymaniem moczu lub stolca to:

 • ból po oddaniu moczu;
 • nadwrażliwość – odczucie dyskomfortu podczas leżenia lub siedzenia;
 • nadżerki – ubytek naskórka;
 • pieczenie pochwy podczas oddawania moczu;
 • podrażnienie pochwy;
 • swędzenie okolic intymnych;
 • szczypanie przy oddawaniu moczu;
 • wysypka na obszarach, które mają kontakt z moczem;
 • zaczerwienienie skóry w okolicach intymnych.

Na podrażnienia miejsc intymnych przy inkontynencji są w szczególności narażeni pacjenci w starszym wieku. Zmiany skórne występują najczęściej w okolicy krocza, ponieważ obszar ten ma najbliższy kontakt z moczem. Mogą być także zlokalizowane w obrębie warg sromowych (u kobiet), pachwiny i moszny (u mężczyzn), na pośladkach lub pomiędzy nimi, oraz na udach lub nawet podbrzuszu.

Podrażnienia okolic intymnych przy inkontynencji – jak leczyć?

Leczenie nietrzymania moczu powinno zostać wdrożone, gdy tylko wystąpią pierwsze objawy choroby. W przypadku naglącego nietrzymania moczu wprowadzane jest leczenie farmakologiczne. Inne sposoby na zminimalizowanie objawów nietrzymania moczu to terapia behawioralna, elektrostymulacja oraz ostrzykiwanie toksyna botulinową. Gdy leczenie zachowawcze i farmakologiczne nie przyniosło żadnych skutków, proponowana jest metoda ostateczna, czyli leczenie operacyjne.

Nietrzymanie moczu – leczenie podrażnień za pomocą maści

Na rynku są dostępne różnorodne preparaty, które wspierają w walce z nietrzymaniem moczu i jego konsekwencjami. Wśród nich można wymienić, chociażby maść na podrażnienia miejsc intymnych z pantenolem, która wspomaga naturalną regenerację naskórka. Dobrym produktem jest również maść na odparzenia okolic intymnych z tlenkiem cynku. Składnik ten wykazuje działanie przeciwzapalne, regeneruje skórę i chroni ją przed dalszym podrażnianiem.

Nietrzymanie moczu – domowe sposoby na podrażnienia skórne

Osoby dotknięte inkontynencją mogą skorzystać z domowych sposobów na nietrzymanie moczu. Jednym z nich jest modyfikacja diety i nawyków żywieniowych w celu zmniejszenia wagi ciała. Chory powinien spożywać lekkie posiłki, bogate w błonnik i witaminę C. Dieta powinna się również składać z produktów zawierających magnez. Osoba z inkontynencją powinna także spożywać dużo wody, nawet jeśli obawia się popuszczania moczu w trakcie dnia. Niewskazane są napoje alkoholowe oraz napoje zawierające duże ilości kofeiny.
Do domowych metod leczenia nietrzymania moczu należy także trening pęcherza. Sposób ten polega na ustaleniu konkretnego schematu oddawania moczu (np. co 2-4 godziny) oraz prowadzeniu dzienniczka mikcji. Trening pęcherza ustala się z lekarzem, po pewnym czasie można stopniowo zwiększyć odstępy czasowe pomiędzy spełnianiem potrzeb fizjologicznych.

Zapobieganie podrażnieniom przy inkontynencji. Profilaktyka i higiena intymna

Osoby dotknięte inkontynencją powinny w szczególności dbać o higienę okolic intymnych i utrzymanie skóry w czystości. Aby zabezpieczyć skórę przed wilgocią, nadmiernym przesuszeniem i czynnikami drażniącymi, niezbędne jest:

 • noszenie lekkiej i oddychającej bielizny;
 • dokładne mycie i osuszanie okolic intymnych po każdym wypróżnieniu oraz oddaniu moczu;
 • stosowanie łagodnych preparatów do higieny intymnej o pH zbliżonym do wartości pH skóry, takich jak np. krem ochronny Seni Care z argininą lub tlenkiem cynku;
 • stosowanie środków ochronnych – pieluchomajtek lub specjalistycznych wkładek chłonnych – produkty te wiążą wilgoć, pozostawiając skórę suchą, neutralizują także nieprzyjemny zapach.

Zastosowanie się do wyżej wymienionych zasad wspomoże leczenie podrażnień skóry, a także zapobiegnie powstawaniu nowych zmian skórnych. Znacznej poprawie ulegnie także komfort życia osoby chorującej na nietrzymanie moczu.

 
Specjalistka ds. treści internetowych o tematyce medycznej. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na kierunku Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, ze specjalizacją Biologia — Antropologia (Biologia Człowieka). Czas wolny spędza najchętniej w górach lub przy dobrej książce/grze planszowej/grze video.

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go