Bella

Nietrzymanie moczu u kobiet

Przeczytano 5 637
2 Komentarzy
(5)
 

Nietrzymanie moczu to choroba społeczna, dotykająca około 10-15% każdego społeczeństwa. W Polsce to około 4 miliony osób, w większości kobiet. Przez wzgląd na różnice anatomiczne, ciąże czy menopauzę to właśnie kobiety są bardziej narażone na problemy z nietrzymaniem moczu. W tym tekście skupimy się przede wszystkim na przyczynach schorzenia wraz z czynnikami ryzyka, a także na najczęściej występującym typie nietrzymania moczu u kobiet i sposobach jego leczenia.

Przyczyny nietrzymania moczu u kobiet

Za jedną z głównych przyczyn nietrzymania moczu u kobiet uznaje się osłabienie mięśni dna miednicy, które odpowiadają za utrzymanie prawidłowych funkcji cewki i zwieracza. Umożliwiają oddawanie moczu oraz stabilizację narządów miednicy mniejszej – pęcherza, macicy, pochwy i odbytu. Chociaż występują one zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, to właśnie kobiety są najbardziej narażone na ich osłabienie bądź odnerwienie, najczęściej spowodowane naturalnymi porodami, ale także operacjami w okolicach miednicy. Im większa liczba porodów, tym większe ryzyko znacznych problemów z mięśniami dna miednicy, a co za tym idzie także nietrzymania moczu. Znaczenie ma również waga dziecka, termin porodu (te w 42. tygodniu ciąży stanowią większe zagrożenie) czy konieczność wywoływania go oksytocyną. Mięśnie miednicy mogą zostać obciążone także przez zbyt dużą masę ciała. Dlatego jednym z elementów zachowawczego leczenia nietrzymania moczu jest właśnie zmiana stylu życia i zrzucenie wagi. Już 5% niższa masa ciała jest w stanie znacząco zmniejszyć problem popuszczania moczu.

Osłabienie mięśni wiąże się także z wiekiem kobiety. Zarówno okres menopauzy, jak i samo starzenie się organizmu wpływają negatywnie na elastyczność mięśni. Dlatego kobiety powyżej 60. roku życia mogą zauważyć również obniżenie się narządów wewnętrznych bądź zmianę ich położenia, co też skutkuje problemami z nietrzymaniem moczu. Do innych czynników ryzyka zaliczyć można także:

  • Częste zaparcia
  • Przewlekłe choroby przebiegające z kaszlem
  • Ciężką pracę fizyczną
  • Zespół Ehlersa-Danlosa (nadmierną wiotkość stawów)

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

O wszystkich rodzajach NTM pisaliśmy w naszym tekście Nietrzymanie moczu – objawy, przyczyny, leczenie. Tu jednak skupimy się na najczęściej występującym u kobiet typie NTM jakim jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Początkowo objawia się ono jako lekki, niezamierzony wyciek moczu podczas kichania, kaszlenia czy śmiechu – co istotne, bez uczucia parcia na pęcherz. Wiąże się to z nagłą, gwałtowną zmianą ciśnienia w jamie brzusznej, a co za tym idzie także niemożnością utrzymania moczu. Jest ono spowodowane uszkodzeniem mechanizmów odpowiadających za zamykanie cewki moczowej:

  • niedostatecznym podparciem szyjki pęcherza moczowego przez dno miednicy mniejszej (osłabienie mięśni powoduje tak zwane anatomiczne wysiłkowe nietrzymanie moczu),
  • niewydolnością mechanizmu zwieraczowego cewki moczowej, nierzadko uszkodzonej w trakcie operacji (to tak zwane zwieraczowe wysiłkowe nietrzymanie moczu).

W zależności od zaawansowania problemu, przyjmuje się podział na trzy stopnie wysiłkowego nietrzymania moczu:

  • I stopień: wypuszczanie niewielkiej ilości moczu wyłącznie w sytuacji znacznego zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej, na przykład podczas kaszlu czy wybuchu śmiechu. Wysiłkowe nietrzymanie moczu przy kichaniu to jeden z pierwszych objawów, który powinien być na tyle alarmujący, by skorzystać z pomocy lekarza.
  • II stopień: niekontrolowany wyciek moczu spowodowany średnim wysiłkiem i umiarkowanym zwiększeniem ciśnienia w jamie brzusznej (bieganie, dźwiganie).
  • III stopień: wypływanie moczu przy minimalnym wysiłki i niewielkim zwiększeniu ciśnienia w jamie brzusznej, na przykład podczas zmiany pozycji z leżącej na siedzącą.

Wczesne rozpoznanie wysiłkowego nietrzymania moczu nie jest trudne, nadal jednak wymaga odpowiedniej diagnozy postawionej przez lekarza. Dopiero po niej możliwe jest wprowadzenie dedykowanej metody leczenia. W przypadku nietrzymania moczu u kobiet pierwszym działaniem jest przeprowadzenie fizjoterapii mięśni dna miednicy, czyli między innymi ćwiczeń mięśni Kegla. W jaki sposób mogą one poprawić stan osoby chorej?

Ćwiczenia mięśni Kegla

Ćwiczenia mięśni dna miednicy zalecane są jako metoda leczenia zachowawczego u kobiet, u których już występuje nietrzymanie moczu, a także jako działania profilaktyczne – zwłaszcza u przyszłych matek oraz kobiet w okresie menopauzalnym. Mają one na celu zwiększenie siły mięśni odpowiadających za prawidłowe funkcje cewki i zwieracza. W przypadku zdiagnozowanego problemu inkontynencji należy wykonywać ćwiczenia po ówczesnej konsultacji z fizjoterapeutą, który poinformuje o tym, jak trenować mięśnie dna miednicy, by osiągnąć oczekiwane efekty. Poprawa stanu zdrowia następuje stopniowo, jednak przy sumiennym wykonywaniu zaleceń różnicę można zobaczyć w ciągu pół roku. Mięśnie wymagają jednak regularnych ćwiczeń kilka razy dziennie, dlatego wiele zależy od motywacji chorej.

W sytuacjach, w których trening jest utrudniony przez wzgląd na odnerwienie mięśni dna miednicy bądź osoba chora nie potrafi ćwiczyć samodzielnie, fizjoterapeuta może zalecić elektrostymulację. Jej zadaniem jest wykonanie kontrolowanych skurczów, które stymulują mięśnie i z czasem także je wzmacniają. Elektrostymulacja daje jednak najlepsze efekty, gdy jest połączona z ćwiczeniami. Przypadłość tę leczy się także farmakologicznie oraz, w ostateczności, operacyjnie. O pozostałych metodach leczenia pisaliśmy w naszym kompleksowym tekście dotyczącym nietrzymania moczu.

Popuszczanie moczu – jak chronić się przed wilgocią?

Nawet w sytuacji, w której lekarz wprowadził już leczenie zachowawcze, kobiety cierpiące na nietrzymanie moczu muszą borykać się z wilgocią, nieprzyjemnym zapachem, a często także podrażnieniami okolic intymnych. Wiąże się to nie tylko z dyskomfortem fizycznym, ale również psychicznym – poczuciem bezsilności i zażenowania – które nierzadko doprowadzają do wycofania się z życia społecznego. Chociaż popuszczanie moczu jest niezwykle kłopotliwą przypadłością, obecnie na rynku istnieją produkty, które pozwalają radzić sobie z nim w sposób całkowicie dyskretny i jednocześnie skuteczny.

W przypadku nietrzymania moczu w stopniu kropelkowym (do 50 ml), lekkim (do 100 ml) a nawet średnim (do 200 ml), odpowiednią ochroną przed wilgocią są wkładki urologiczne, które wyglądem przypominać mogą zwykłe podpaski. Charakteryzują się jednak wyższą chłonnością oraz zawartością superabsorbentu, który niweluje nieprzyjemny zapach amoniaku. Kobiety aktywne, które borykają się ze średnim i ciężkim (do 300 ml) nietrzymaniem moczu, mogą wybrać majtki chłonne – zakładane i układające się na ciele tak, jak tradycyjna bielizna. W przypadku bardzo ciężkiego NTM (powyżej 300 ml), konieczne może być skorzystanie z wyrobów o najwyższej chłonności, takich jak pieluchy anatomiczne bądź pieluchomajtki. Zapewniają one długotrwałe poczucie suchości, jednocześnie dbając o odpowiednią oddychalność, by zredukować ryzyko powstania odparzeń. Odpowiednie dopasowanie wyrobu chłonnego do własnych potrzeb może wydawać się skomplikowane. Dlatego polecamy serię tekstów, które mogą w tym pomóc:

Nietrzymanie moczu u kobiet to poważna i częsta przypadłość, której nie należy bagatelizować – nawet przy pierwszych, niewielkich objawach. Szybka wizyta u lekarza i wdrożenie leczenia może uchronić przed dalszym postępowaniem choroby. Z kolei wybór odpowiedniego wyrobu chłonnego zapewni komfort i poczucie bezpieczeństwa podczas wszystkich epizodów popuszczania moczu.

 
Specjalistka do spraw treści internetowych o tematyce medycznej, szczególnie ukierunkowanej na problem nietrzymania moczu i chorób z nim powiązanych. Ekspertka w dziedzinie wyrobów chłonnych dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz merytoryczne wsparcie w zakresie konsultacji z pacjentem. Absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pasji copywriterka i miłośniczka dobrej literatury.

Komentarze

  • Napisał: Zosienka12 On 2020-02-10
    Rating:
    5.0

    Dziękuję za doradztwo i przydatne informacje :)

  • Napisał: Monia_1991 On 2020-02-10
    Rating:
    5.0

    Zakupiłam Majtki Chłonne Active po waszym artykule. Dziękuję za pomoc

Zadaj pytanie lub napisz komentarz

Zadaj pytanie autorowi artykułu lub skomentuj go

Powiązane wpisy

Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby leżącej?
11 867 3

Odpowiednia ochrona przed wilgocią i odparzeniami przy problemie nietrzymania moczu (NTM) zależy od wielu elementów, w tym także używanego wyrobu chłonnego....

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej?
10 029 5

Życie z problemem nietrzymania moczu (NTM) może być uciążliwe z wielu przyczyn. Przede wszystkim z powodu dyskomfortu związanego z towarzyszącym uczuciem...

czytaj więcej
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
Jak wybrać wyrób chłonny dla osoby częściowo mobilnej?
6 367 4

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która przeważnie towarzyszy innym schorzeniom – stwardnieniu rozsianemu, niepełnosprawności, chorobie Alzheimera...

czytaj więcej
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
Czym kierować się podczas wyboru wyrobu chłonnego?
6 627 8

Nietrzymanie moczu (NTM) jest problemem powszechnym, dotyczącym statystycznie co czwartej kobiety i co ósmego mężczyzny. Dotyka nie tylko seniorów i osoby...

czytaj więcej
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
Wkładki urologiczne czy podpaski na nietrzymanie moczu?
17 492 1

Nietrzymanie moczu (NTM) jest przypadłością, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn (statystycznie co czwartą kobietę i co ósmego mężczyznę). Przez wzgląd...

czytaj więcej
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
Rodzaj otwarty, półotwarty czy zamknięty - który wybrać?
2 523 2

Wyrób chłonny powinien nie tylko chronić przed wilgocią, ale także zapewniać jak największy komfort użytkowania. Wiąże się to z odpowiednim dopasowaniem do...

czytaj więcej
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Majtki chłonne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
14 101 3

Chociaż pieluchomajtki stanowią jeden z częstszych wyborów osób ze średnim i ciężkim (a także bardzo ciężkim) nietrzymaniem moczu, nie jest to jedyny typ...

czytaj więcej
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
Pieluchy anatomiczne a pieluchomajtki. Czym się różnią i co je łączy?
16 203 6

Pieluchomajtki stanowią jeden z najczęściej wybieranych wyrobów chłonnych, zwłaszcza dla osób ze średnim, ciężkim i bardzo ciężkim nietrzymaniem moczu. Nie...

czytaj więcej